Е-Факт

Во РЕК „Битола“ почна модернизацијата и автоматизацијата на вториот блок на термоелектраната. Предвидените активности ќе се одвиваат во наредните три месеци со што се реализира втората фаза од Проектот за модернизација и автоматизација на турбо агрегатите на овој најголем енергетски капацитет. Модернизацијата почна минатата година со првиот блок, а се очекува да заврши идната година со третиот блок на термоелектраната. Оваа најголема инвестиција од изградбата на комбинатот во 1988 година вредна 55,9 милиони евра ја изведува руската компанија „Силовие машини“ и нивниот подизведувач Сименс – Хрватска, по принципот „клуч на рака“. Модернизацијата и автоматизацијата на турбоагрегатите на ТЕ „Битола“ насочена е пред се на зголемување на доверливоста на работата на термоелектраната и продолжување на нејзиниот експлоатациски век за најмалку уште 120.000 работни часови. Со оваа инвестиција, „Електрани на Македонија“ очекуваат да се зголеми инсталираната моќност на секој од трите агрегати на ТЕ „Битола“ за ...
сите 4 | | | веќе видена

Почина австроунгарскиот престолонаследник Хабзбург, јавуваат светските медиуми. Неговиот портпарол соопштил дека починал утробо на 98 годишна возраст во неговиот дом во Баварија. Роден е во 1912 година. По укинувањето на монархијата во Австрија и во Унгарија, заедно со семејството живеел во повеќе европски држави, а од своја деветгодишна возраст, по смртта на татко му, е носител на династијата. Во својата политичка активност, Ото фон Хабзбург е познат како противник на фашизмот пред и на комунизмот, по Втората светска војна. За тоа добил смртна пресуда од Хитлер. Фон Хабсбург бил пратеник во Европскиот парламент од редовите на германската партија ЦСУ од 1979 до 1999 година, а од 1973 до 2004 година и претседател на Паневропската унија, движење почнато во 20-ите години на минатиот век, кое се бори за обединување на европскиот континент, врз основа на заедничките вредности. Движењето, под негова закрила, активно учествува во уривањето на комунистичките режими во источна Европа, и особено во уривањето на ...
сите 26 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска ќе ги промовира 34-те тродимензионални туристички мапи поставени во 17 двострани рекламни паноа. Мапите кои ќе бидат поставени на различни локации во Скопје се од типот Sity light витрини. Изработени се на македонски, албански и англиски јазик и содржат мапа на регионот со легенди и информации за важните институции и други обележја значајни за градот
сите 25 | | | веќе видена

Претседавачот со Еврозоната Жан Клод Јункер изјави дека Грција се соочува со големо ограничување на нејзиниот суверенитет и мора да го приватизира државниот имот во обем сличен на распродажбата на фирмите во некогашна Источна Германија на почетокот од 1990-тите години. Јункер, кој е и премиер на Луксембург, во интервју за германското списание „Фокус“ изјави дека на Грција за претстојниот бран приватизација можеби ќе и биде потребен модел по угледот на германската „Трејханд агенција“ која од 1990 до 1994 во некогашната Германска Демократска Република продаде 14.000 фирми.
сите 3 | | | веќе видена

Со протестен марш за солидарност низ улиците на Скопје утре во 5 до 12, Синдикатот на новинари и медиумски работници и ЗНМ ќе го искажат своето незадоволство за третманот на новинарите и непочитувањето на законот за работни односи во земјава. Ќе се маршира за солидарност на колегите на кои им доцнат платите, за сите оние на кои не им е платено пензиското и инвалидско осигурување, за обесправените хонорарци и дописници, за светлаџиите, тонците и реализаторите кои ја работат работата на колегата додека е на одмор, за плаќањето во кеш и во бонбови и за сите непочитувања на законот за работни односи. Од синдикатот потенцираа дека протесниот марш е за солидарност и подобра иднина на новинарите и медиумските работници а не заради лошата состојба само во одредени медиуми.
сите 63 | | | веќе видена

Бранко Црвенковски повторно е избран за лидер на СДСМ на тринаесетиот конгрес на партијата што се одржа во Битола. На тајното гласање Црвенковски доби поддршка од 562 делегати, а 6 биле против. На Конгресот, СДСМ го усвои и Извештајот за постигнатите резултати на предвремените парламентарни избори и изгласа доверба на органите
сите 17 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи од 11 °C до 23 °C, а во Скопје од 16 °C до 28 °C.
сите 22 | | | веќе видена

Кичево – На 02.07.2011 година во 23,40 часот во ПС-Кичево дошол А.С. од Кичево и пријавил дека истиот ден околу 21,20 часот телефонски му се јавил на неговиот внук од брат Б.С.(1988) од с.Шутово, при што Б.С. му рекол да му пушти кредит од 100,00 денари. Откако А.С. му пуштил кредит, на телефонот на Ф.С.(братучед на Б.С.) од телефонот на Б.С. почнале да пристигнуваат пораки со содржина дека не знае каде се наоѓа, да не пријавуваат за настанот, со што А.С. се посомневал дека Б.С. е грабнат. На 03.07.2011 година околу 01,00 часот Б.С. се вратил дома, по што е повикан во ПС-Кичево, каде што истиот изјавил дека на 02.07.2011 година околу 03,00 часот на локалниот пат за с.Шутово, кај РЕК-Осломеј наишло сино комбе НН марка и рег.бр., за кое Б.С. мислел дека е на негов познаник и му дал знак да застане. Од комбето излегло маскирано лице и насилно го внел во комбето, каде што имало уште 2 НН лица кои зборувале на албански јазик. По 2-3 часовно возење го однеле на непозната локација во објект без прозори, каде што ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Припадниците на посебната мобилна Единица за борба против криминалот “Алфа“, вчера (02.07.) околу 13 часот го лоцираа и лишија од слобода лицето Р.Т. (33) од Скопје за кое претходно беа распишани Централна и Меѓународна потерница по наредба на Истражнен судија при Основниот суд Скопје 1. Приведениот се сомниче дека е инволвиран во случајот со грабнувањето на две лица на почетокот на април минатата година пред слаткарницата “Берн“ во близина на ТЦ “Чаирчанка“ во Скопје. По лишувањето од слобода Р.Т. е предаден на полициски службеници од ОН “Бит Пазар“ кои што веќе го изведоа пред Истражен судија.
сите 10 | | | веќе видена

Марија Шрајвер поднесе документи за развод и стави крај на 25 годишниот брак со Арнолд Шварценегер. Тие имаат два сина 17 – годишниот Патрик Арнолд Шварценегер Шравјвер и 13 – годишниот Кристофер Саргент Шрајвер Шварценегер. Наводно Шрајвер и Шварценгер немаат подпишано предбрачен договор па Шрајвер од бракот ќе излезе со половина од заедничкиот имот. Таа од Шварценегер побара и месечна накнада за издржување, но сумата ќе се одреди накнадно, било тоа по спогодба или по судски пат.
сите 6 | | | веќе видена

Лил Вејнсе се спрема за порано да замине од музичката сцената бидејќи немал доволно време за своите деца. Една од најголемите музички ѕвезди во САД вели дека албумот “Tha Carter IV” можи да му биди и последен албум. Раперот кој има 28 години вели дека нема долго време да биде музичар бидејќи сака да му се посвети на своите деца. Раперот за во едно американско списание изјави дека неговата кариера не била фер спрема неговите деца.
| | веќе видена

Скопје - Денес во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд, грмежи и засилен ветер особено попладне. Температурата во Битола ќе се движи од 12 °C до 24 °C, а во Скопје од 11 °C до 26 °C. Утре повторно се очекува облачно време со локални врнежи од дожд и грмежи.
сите 26 | | | веќе видена

Скопје - Градот Скопје ги известува корисниците на јавниот градски патнички превоз, дека денес и утре, поради вршење на одредени градежни зафати, улицата „Даме Груев“ ќе биде затворена и ќе се изврши пренасочување на автобускиот сообраќај што циркулира на оваа делница и тоа: 1. Автобуските линии со број 4,7,15,15А,21,21А,22,22А,24 и 59 - во насока од исток кон запад, т.е. кон Хром, Карпош 3, Карпош 4, Бардовци, Лепенец и Тафталиџе наместо да се движат по ул.„Димитрие Чуповски“ (Рекорд) и по ул.„Даме Груев“, истите ќе бидат пренасочени по бул. „Св. Климент Охридски“ а потоа продолжуваат по бул.„Партизански Одреди“. -Во насока од исток кон запад т.е. кон 11 Октомври, Горно Лисиче, Ново Лисиче, Транспортен центар, Државна болница, Кисела Вода и Гробишта Бутел, наместо по ул.„Даме Груев“ истите ќе бидат пренасочени по ул.„Франклин Рузвелт“ и по ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ и продолжуваат по своите траси. 2. Автобуските линии со број 2,2А,12,19,11,18,56,56А, и 60 - во ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје – Градот Скопје ги информира граѓаните дека од денес, па се до 10.07.2011 година, поради вршење на градежни работи за поставување на нова атмосферска канализација, дел од улицата Митрополит Теодосиј Гологанов ќе биде затворен за сообраќај. Во наредните 7 (седум) дена, улицата ќе биде затворена за сообраќај на потегот од крстосницата кај католичката црква до пристапот за улица Народен фронт (последна станица на линиите на Јавниот градски превоз со број 7 и 23). Град Скопје, ги предупредува сите учесници во сообраќајот за патување кон центарот и обратно да ги користат алтернативните сообраќајници и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација, како и да се придржуваат кон времено поставениот режим на сообраќај.
сите 12 | | | веќе видена

Охрид - Државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски, денес во 19.30 часот во Центарот за култура во Охрид ќе се обрати на отворањето на 4-тиот Фестивал на францускиот филм. Фестивалот, кој ќе трае до 5-ти јули, свечено ќе биде отворен со проекција на филмот „Анонимни емотивци“ во режија на Жан-Пјер Америс, а публиката во наредните денови ќе може да ужива во повеќе краткометражни и долгометражни француски филмски остварувања.
сите 19 | | | веќе видена

Вилнус - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска во Вилнус, Република Литванија, учествуваше на Министерската конференција на Заедницата на демократии. На министерската конференција беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. На Конференцијата, на која присуствуваа голем број вицепремиери и министри за надворешни работи и други високи претставници на земјите кои учествуваат во овој форум, беше разговарано за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. Присутните на Конференцијата со акламација ја усвоија Декларацијата од Вилнус, насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, ...
сите 3 | | | веќе видена

Гостивар - ПС Гостивар поднесе кривична пријава против Б.П.(49) и Н.П.(24), двајцата од Гостивар, за сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“ и против М.Б. државјанин на Р.Косово, за сторено кривично дело „вонбрачен живот со малолетно лице“. Во мај 2011 година, во Гостивар, поради тоа што М.Б. вонбрачно живеел со малолетната ќерка на Б.П., пријавените физички го нападнале, а потоа го ставиле во багажниот простор од ПМВ „лада“ и го однеле во полиција. Истражен судија на М.Б. му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 3 | | | веќе видена

Виена - Минатиот месец во Виена се формира Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка. Иницијаатор и основач на Австриско-Македонската заедница е Гоце Анѓелкоски, шеф на постојаната мисија на Светскиот Македонски Конгрес при ОБСЕ во Виена. На основачкото собрание на Австриско-македонската заедница учествуваа повеќе истакнати Австријци и Македонци од Австрија, како и актуелни носители на високи јавни функции од двете земји. Во просториите на Академскиот сојуз во Виена каде што се одржа основачкото собрание беше претставена богата изложба на носии и предмети од културното наследство на македонскиот народ. Изложбата предизвика воодушевување кај сите присутни. Во рамките на Основачкото собрание, во просториите на Академскиот сојуз во Виена беше поставена и галерија на слики од уметничката Ашели, австријка од индиско потекло, која мотивите ги насликала при туристичка посета на Македонија во 2008 година. Маестро Рашо (штипјанецот) ги забавуваше гостите на чело (инструмент) со изведба на повеќе ...
| | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија и врховен командант на Вооружените сили на АРМ д-р Ѓорге Иванов денеска го прими Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, информираат од кабинетот на Иванов. На средбата, која е дел од завршните консултативни средби на Претседателот Иванов за избор на нов Началник на Генералштабот на АРМ, се разменија мислења за актуелните состојби во македонската Армија, како и за развојните и реформските процеси. На средбата се разговараше за мисијата и задачите на АРМ, придонесот во мировните мисии, како и идните планови и цели на Армијата при што беше подвлечено дека АРМ е посветена на продолжување на транформациските процеси, со акцент на зголемување на интероперабилноста со НАТО и придонесот во здружените операции. На средбата беше повторен заклучокот дека Република Македонија ги постигна бараните реформи и го достигна нивото за полноправно членство во НАТО, а влезот во Северно-атлантската Алијанса останува ...
сите 12 | | | веќе видена

next