Е-Факт

Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска на маргините на Европскиот Совет во Брисел, оствари средба со грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Средбата е дел од континуираниот македонско- грчки дијалог и во насока на подобрување на квалитетот на односите помеѓу двете земји. На истата, двајцата премиери разговараа за прашањата од взаемен интерес, економските ситуации и предизвици во двете земји и за состојбите во регионот. Македонскиот и грчкиот премиер изразија подготвеност за изнаоѓање на решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на Обединетите Нации.
сите 23 | | | веќе видена

34-годишниот кочанчанец Б.С. ја силувал својата 16-годишната свеска, за да си одмазди на сопругата. Инцидентот станал во неговиот дом додека ги чувала неговите деца и во отсуство на сопругата, со употреба на физичка сила и закани извршил силување над малолетничката. Како мотив да го стори кривичното дело наводно била одмазда над неговата сопруга за која се сомневал дека го изневерува со неговиот брат.
сите 12 | | | веќе видена

Попладнево ќе се одрѓи средба на премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во Брисел. Ова, како што пренесе Канал 5 било потврдено од двете страни. Ова е прва средба меѓу двајцата премиери по предвремените парламентарни избори во РМ и реконструкцијата на владата во Грција. Груевски во Брисел отпатува на самит на Европската народна партија, заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски
сите 71 | | | веќе видена

Претседателот на САД Барак Обама соопшти дека од Авганистан до крајот на годината ќе повлече 10.000 војници и уште 23.000 до летото 2012 година, пренесоа светските агенции. Тој додаде дека во моментов Ал Каеда е ставена под досега незабележен притисок по атентатите од 11 септември 2001 година. Во обраќањето од Белата куќа, што бележи промена во американската политика кон Авганистан, Обама изјави дека по првичното масовно повлекување американските војници ќе продолжат да го напуштаат Авганистан со поумерено темпо, се додека локалните сили за безбедност постепено не ја преземат грижата за гарантирањето на безбедноста во земјата. Големината и темпото на повлекување на американските војници по летото 2012 година ќе бидат определени на средбата на врвот на земјите од НАТО, која ќе се оддржи во Чикаго во текот на мај следната година, прецизира Обама.
сите 29 | | | веќе видена

Денеска треба да започне продолжението на судскиот процес за предметот познат како „Пајажина“. Ќе биде презентиран обвинителниот акт, откако претходно судот ќе се изјасни за лекарската документација на Ѓултен Џемаили, една од обвинетите заради чија влошена здравствена состојба беше одложено претходното рочиште, пренесужа Алфа. Можно е и на Џемаили да и се суди во одвоена постапка, на истиот начин како и на Жаклина Георгиевска која не може да го следи процесот во судница. Доколку Јавното обвинителство го престави обвинението тогаш ќе се следува исказ на Велија Рамковски – првообвинет во досието „Пајажина“. Тој и неговите соработници, според обвинителството направиле злосторничко здружение, затајувале данок и переле пари. Според обвинителството ја оштетиле државата за еден и пол милион евра
сите 54 | | | веќе видена

Денеска во Брисел ќе се одржи самит на Европската народна партија. На настанот ќе присуствува и претседателот на македонската влада Никола Груевски. Предвидено е тој да се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе
сите 89 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло, со слаб ветер од јужен правец. Температурата во Битола ќе се движи од 13 °C до 29 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 32 °C. Утре се очекува сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Кон крајот на денот и во текот на ноќта се очекува локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец а во вечерните часови го менува правецот во западен и северозападен.
сите 44 | | | веќе видена

Скопје - На Граничниот премин “Табановце“ денес МВР, односно министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска заедно со претставниците на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај ќе го промовираат новиот пропаганден материјал, односно информативните летоци наменети за странските труристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија, а содржат корисни информации од околу сообраќајната и друга легислатива. Летоците се испечатени на осум странски јазици и ќе бидат дистрибуирани на сите гранични премини. Инаку, министерката Јанкулоска ќе ја искористи приликата и за информирање околу актуелната состојба на граничниот премин, како и околу подготовките кои се прават во пресрет на новата туристичка сезона, односно зголемената фрекфенција на патници.
сите 18 | | | веќе видена

Скопје – Заинтересираните граѓани, претставниците од десетте скопски општини, јавните претпријатија, стручната јавност и од невладините организации денеска /22.06.2011 година/ имаа можност да ги дадат своите мислења, предлози и забелешки по Нацртот на Локалниот еколошки акционен план 2 за Скопје на јавната расправа што се одржа во просториите на Градот Скопје. Можноста од воведување селекција на отпадот, регулирањето на бучавата од кафулињата, контролата на нејонизирачкото зрачење од базните станици на операторите, намалувањето на загадувањето од индустриските капацитети и можноста за користење техничка вода за полевање на зеленилото и за миење на улиците беа само дел од забелешките на присутните дискутанти на стратешкиот документ за Градот Скопје кој што ја утврдува состојбата со животната средина во градот и предлага мерки и активности за решавање на проблемите со загадувањето на медиумите и областите на средината. Нацртот на Локалниот еколошки акционен план 2 (ЛЕАП 2) за Град Скопје беше усвоен од Советот ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, денеска /22.06.2011 година/ и официјално ја отворија за сообраќај реконструираната улицата Крушопек во селото Крушопек, општина Сарај. Делницата е долга 1.200 метри и широка 4,5 метрим а дополнително се поставени и банкини. Коловозот на улицата е целосно реконструиран, асфалтиран и обележен. Во наредниов период продолжува реконструкцијата на делот од патот кон селото Грчец. На реконструкција на улицата Крушопек работеа екипите на градежната компанија „Пелагонија – Гостивар“. Овој проект е резултат на добрата соработка меѓу Градот Скопје и општината Сарај. Во вкупната вредност на проектот за реконструкција на улицата Крушопек од 14 милиони денари Градот Скопје учествува со 8,5 милиони денари.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба на бакарна жица од далновод од Скопје-1 до ТЕЦ-Маџари. Жицата е во вредност од 1.985.000 денари. Случајот е пријавен во ПС Гази Баба од К.А., одговорно лице во ЕВН Скопје. От МВР преземаат мерки за откривање на сторителот.
| | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против В.М. (44) од Куманово, за сторено кривично дело „телесна повреда“ при семејно насилство и „загрозување на сигурноста“ при семејно насилство. Во мај 2011 година, во Куманово на ул.„Веселин Маслеша“, во семејната куќа, пријавениот по претходна вербална расправија физички ја нападнал неговата сопруга, удирајќи ја со тупаници и клоци по главата и телото, нанесувајќи и видливи телесни повреди, а потоа со секира им се заканил по животот на сопругата и нивниот малолетен син.
сите 6 | | | веќе видена

На 21.06.2011 година, во 19,00 часот, во продавница „Савин Бор“, во скопското село Ржаничино, две непознати лица откако со ПМВ „Голф“ пристигнале пред продавницата, влегле внатре и извршиле насилство над М.К. (40), неговата сопруга Е.К. (33) и синот Е.К (15), на тој начин што додека плаќале, физички ги нападнале, удирајќи ги со метални шипки по телата, нанесувајќи им телесни повреди, а оштетиле и дел од предметите во објектот, соопштуваат од МВР. Повредните се пренесени за укажување на лекарска помош во Ургентниот центар во Скопје. По преземени мерки од страна на полицијата, откриени се сторителите, Ф.Д. (24) и С.Д. (27), двајцата од с.Ржаничино, кои делото го сториле поради меѓусебно нетрпение и против истите ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
сите 11 | | | веќе видена

Скопје – Во Собранието на Република Македонија денес напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на средбата побара да присуствуваат претставници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП, а поканет е да учествува и најстариот пратеник во новиот состав Љубисав Иванов Ѕинго, кој ќе ја води седницата. Законскиот рок за одржување на конститутивната седница на Собранието истекува во сабота на 25 јуни. Државната изборна комисија (ДИК) денес ќе ги издава решенија на новите пратеници. На предвремените избори, што се одржаа на 5 јуни најмногу пратеници освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2.
сите 64 | | | веќе видена

Ерусалим – Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денес ќе се обрати на меѓународната конференција „Facing tomorrow 2011„ што се одржува во Ерусалим под покровителство на израелскиот претседател Шимон Перес. Иванов ќе говори на лидерската пленарна сесија на која ќе се разговара за глобалната економска криза, решавањето на регионалните конфликти, за социјалниот напредок, за климатските промени и за одговорноста на политичарите при донесувањето клучни одлуки. Шефот на македонската држава, вчера попладне пред почетокот на конференцијата, имаше средба со израелскиот претседател Перес на која беше искажано задволство од односите и дијалогот меѓу Македонија и Израел на сите нивоа. Денеска Иванов ќе се сретне со Наама Шпатар, директор на Институтот за мир „Хари Труман„ при Хебрејскиот универзитет во Еруслаим, а предвидени се средби и со други учесници на собирот. Конференцијата што по трет пат се одржува во Ерусалим и годинава собра на едно место преку 200 светски лидери, нобеловци, претставници на меѓународни ...
сите 29 | | | веќе видена

Најбогатата земја во ЕУ е Луксембург. Ова се податоците од истражуване објавена вчера на агенцијата Евростат. Индикатор на животниот стандард (БДП по глава на жител) на граѓаните на Луксембург во 2010 година бил 283 поени во просек. Животниот стандард во Холандија е за една третина поголем од просекот на ЕУ (134 поени). Третото место е на Данска, со резултат од 125 поени. Следуваат Ирска и Австрија, кои исто така се со 125 поени. Со најлош резултат се Романија (45 поени) и Бугарија (43 поени).
сите 12 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во источното крајбрежје на островот Хоншу, соопшти Американскиот геофизичен завод. Нема податоци за жртви, повредени или материјални штети. Според податоците епицентарот на земјотресот, кој што е регистриран во 06.16 часот по локално време, се наоѓал на 187 километри североисточно од главниот град Токио. Измерената длабочина е 32.5 километри. Во моментов нема предупредување за опасност од цунами.
сите 47 | | | веќе видена

Со промоција на стихозбирка, во рамки на ШКЛ 2011, вечерва започнуваат „Деновите за култура на детето“. Станува збор за промовирање на публикуваните стихови на младата поетеса, Анастасија Петрова, насловени како „Стихот на моето срце“. Промоцијата ќе се одржи во НУ Библиотека „Гоце Делчев“ со почеток од 21 ч.
| | веќе видена

Атина - Грчкиот парламент изгласа доверба на владата на премиерот Јоргос Папандреу, пренесе Франс прес. Гласањето се одржа касно сношти. Владата побара поддршка од парламентот за тешките економски реформи, потребни за да може Грција да ја добие следната рата од меѓународната помош од ЕУ и ММФ за спас на економијата.
сите 57 | | | веќе видена

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес ќе ги посети локалните установи од областа на културата во Кратово. Канческа-Милевска ќе ги посети Домот на културата „Лазар Софијанов“, Музејот на градот Кратово како и средновековните кули Саат кула, Златкова и Симиќева, кои претставуваат значајно културно наследство од 14 век.
сите 6 | | | веќе видена

next