Е-Факт

Одбележани 55 години од раѓањето на Борис Трајковски Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски и сопругата на покојниот претседател Борис Трајковски, г-ѓа Вилма Трајковска, како и блиски роднини, пријатели и негови соработници, денеска/25.06.2011 година(сабота)/, во Алејата на великаните, на градските гробишта Бутел, положија цвеќе на гробот на вториот македонски претседател Борис Трајковски. Градоначалникот Трајановски, беше почесен гостин на Манифестацијата „Спомени за Борис Трајковски 2011“ и говореше за личноста и делото на Борис Трајковски. - На трагичниот настан од 26.02.2004 година кога загина претседателот на суверена и независна Република Македонија, Борис Трајковски, секој негов современик, особено соработник и пријател, се присетува со длабоко чуство на пиетет, тага, но и особена гордост што заедно со него учествувал во историските собитија и настаните,чиј двигател беше тој, а што оставија трага во македонското битисување ...
| | веќе видена

Скопје - На 24.06.2011 година, СВР-Скопје, со кривична пријава, до надлежното ОЈО-Скопје за натамошна постапка, го предаде Т.С.(60) од Скопје, поради постоење основано сомневање дека извршил кривично дело „Телесна повреда при вршење семејно насилство“, при што телесно ја повредил неговата сопруга Н.С.(57). Кривично правниот настан се случил на 23.06 2011 година, околу 0030 часот, во с. Горно Лисиче, во семејната куќа, каде осомничениот без повод и причина прво ја навредувал сопругата со погрдни зборови, а потоа со сукало физички ја нападнал, нанесувајќи и телесни повреди по главата и телото, во вид на модринки, отоци и крвави подливи. Потоа се упатил кон кујната, од каде се вратил со кујнски нож со кој и се заканувал дека ќе ја убие, но таа успеала да избега во спалната соба, каде се заклучила и утредента кога сопругот заминал на нива, случајот го пријавила во полиција. Околу 1800 часот, тој во видно алкохолизирана состојба се вратил дома и веднаш почнал да ја навредува сопугата, која повторно избегала во ...
сите 4 | | | веќе видена

Меѓу номинираните кандидати да добијат своја ѕезда на Булеварот на славните се се Кејт Винслет и Џенифер Лопез, а Џенифер Анистон, Скарлет Јохансон и Малком Мекдуел можеби ќе добијат своја ѕвезда во Холивуд. Актерот Ричард Бартон и соул пејачот Бери Вајт постхумано ќе добијат ѕведи. Меѓу номинираните од филмскиот свет исто така се наоѓаат и Мет Гронинг кој е номиниран заедно со Џон Ластер и Самнер Редстоун и од музичкиот свет “Бојс то мен” и Ен и Ненси Вилсон од бендот “Харт”. Церемонијата ќе се одржи во текот на следната година.
| | веќе видена

Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош Скопје - Денес ќе се состои свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во населбата „Карпош 4“. На свеченоста, покрај учениците и нивните родители, како и наставниците и персоналот на училиштето, ќе бидат присутни и претставници на Општина „Карпош“ и Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија. Повеќе од половина од финасиските средства неопходни за обнова на училиштето ги обезбди oпштина Карпош, а останатиот дел Европската Унија преку ИПА-фондовите. За значењето на оваа реконструкција, пред сé за сегашните и идните ученици во ова ОУ, но и за општината Карпош и нејзините жители, ќе говорат градоначалникот Стевчo Јакимовски и претставникот на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија Дитер Тил.
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Денес ќе се состои конститутивната седница на Собранието на Република Македонија. Во дневниот ред на седмицата е предвидено да се верификуваат мандатите на новоизбраните 123 пратеници и да биде избран новиот претседател на Собранието. По верификувањето на мандатите, претседателот Иванов има рок од 10 дена да му го даде мандатот за составување на нова влада на претставник на победничката партија на изборите, што во овој случај е и досегашниот премиер Никола Груевски.
сите 73 | | | веќе видена

Скопје - Денес на Градските гробишта Бутел, во Алејата на Великаните, високи државни и граѓански делегации ќе положат цвеќе на гробот на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, ќе говори за личноста и делото на Борис Трајковски, а во рамки на Манифестацијата „СПОМЕНИ ЗА БОРИС ТРАЈКОВСКИ 2011“ по повод одбележување 55 години од неговото раѓање, ќе бидат разлетани педесет и пет гулаби, симбол на мирот. Во 11 часот, во Големата сала на новиот објект на Општина Бутел, ќе се одржи и поетско читање.
сите 20 | | | веќе видена

Скопје - Управните служби при МВР денес ќе работат двосменски, информираат од министерството. Работното време е од 08,30 до 19,30 часот на издавање готови лични документи (пасоши, лични карти и возачки дозволи).
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Денес и утре, Институтот за економски стратегии и меѓународни односи Охрид, со поддршка на Амбасадата на САД организира сепартиски турнир во фудбал. На турнирот ќе учествуваат подмладоците од 18 политички партии во Република Македонија, кои ќе кои ќе играат во мешани тимови. Амбасадорот на САД, Филип Рикер, ќе присуствува на финалето во недела, 26 јуни, и ќе им ги додели наградите на победниците.
| | веќе видена

Сончево со умерена облачност, посвежо и ветровито. Претпладне не е исклучено локално слабо да проврне. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, кој на моменти ќе надминува 80км/ч. Температурата значително ќе опадне во однос на претходните денови и тоа во просек за 8 до 10 степени. Во Битола ќе се движи меѓу 8 °C и 25 8 °C, а во Скопје меѓу 11 °C и 25 °C. Утре се очекува претежно сончево, свежо но, помалку ветровито со умерен до засилен северен ветер.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ извештајот за своето финансиско работење целосно и навремено го поднесе до сите надлежни институции, меѓу кој, до Државната изборна комисија, до Државната Комисија за Спречување на Корупција, до Државниот завод за ревизија, велат од вледејачката партија. „ Целокупното работење на ВМРО-ДПМНЕ е во согласност со законите Целокупното работење на ВМРО-ДПМНЕ е во согласност со законите во Република Македонија, што очигледно не е случај со финансиското работење на Социјалдемократскиот сојуз. Жалиме што Социјалдемократскиот сојуз не се реформира и се повеќе се вовлекува во постапки кон кој е склон нивниот лидер Бранко Црвенковски„, стои во соопштението.
сите 9 | | | веќе видена

Скопје – СДСМ излезе со соопштение, со кое реагира на прес конференцијата на ДКСК. „СДСМ целокупното свое финансиско работење го спроведува исклучиво согласно сите позитивни законски прописи.За разлика од владејачката партија и во оваа кампања СДСМ на транспарентен и отчетен начин ги наведе сите извори на финансирање„, велат од СДСМ. „Оттука наместо антикорупциската комисија да ја одработува дневно политичката агенда на Груевски најпрово со што треба да се занимва и да и одговори на јавноста е од каде му се на ДПМНЕ 3,5 милиони евра што ги потрошиле во кампањата а за кои немаат никакво покритие?„, се вели во реакцијата.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - Новинарите од „Утрински весник“ стапија во еднодневен спонтан прекин на работата и утрешниот број на весникот нема да се појави . На прес-конференција тие денеска соопштија дека се одлучиле на ваков потег во знак на протест заради најавите за кратење на работните места, пренесе Телма. - Денеска и официјално за тоа дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на Медиа Принт Македонија. Се планираат откази за десет, а можеби и повеќе колеги, што имајќи ја предвид бројноста – не има 47, сметаме дека е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, изјави Билјана Јовановска, новинар. Според Јовановска новинарските плати во „Утрински весник“ се движат меѓу 200 и 400 евра, така што најавеното отпуштање на 10 новинари, нема осетно да влијае на финансиската состојба во весникот. Новинарите од весникот се сомневаат дека ова е само прва фаза на отпуштања и оти целта е негово затворање. Не ја прифаќаат целосната одговорност за лошото финансиско работење. Тие побараа од менаџментот на Медиа Принт ...
сите 34 | | | веќе видена

Битола – Во периодот од 21-23.06.2011 година, во с.Трновци- битолско, на муслиманските гробишта, непознат сторител извршил оштетување на симболите на влезната врата од гробиштата. Извршен е увид на местото на настанот, а причинета е материјална штета од околу 1.500 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
| | веќе видена

Куманово – СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.С. (26) од Свети Николе, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 21.06.2011 година, во Куманово на ул.„Доне Божинов“, пред автобуската станица, извршен е преглед над пријавениот, кај кого се пронајдени и одземени 2,65 грама наркотична дрога „марихуана“.
сите 4 | | | веќе видена

Европските лидери денеска дадоа зелено светло за присоединување на Хрватска кон ЕУ, одобрувајќи го завршувањето на преговорите за членство, водени со Загреб од 2005 година досега. На средбата на врвот на ЕУ во Брисел европските лидери донесоа декларација, во која се бара да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на преговорите за приклучување на Хрватска во Унијата до крајот на овој месец
сите 23 | | | веќе видена

Патниот правец Струмица – Валандово денеска од 10 до 12:30 и од 13:30 до 16 часот ќе биде затворен за сообраќај за сите видови на возила. Затворањето е поради изведување градежни работи на пат, соопшти АМСМ.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот претседателски кандидат на САД, републиканскиот сенатор Џон Мекејн смета дека прашањето за спорот околу името меѓу Македонија и Грција може да биде решено. - Грција во моментов се справува со огромни предизвици и сметам дека во таква ситуација, добрите односи со Македонија веројатно само ќе бидат од нејзин интерес, изјави Мекејн по добивањето на Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора. Како што јави Гласот на Америка на македонски, наградата им е врачена и на сенаторот-демократ Френк Лутенберг од Њу Џерси и независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар Лоренс Игелбергер.
сите 18 | | | веќе видена

Битола - Ориентацијата на Про Кредит банка кон соработка со малите и со средните претпријатија е главната причина за вчерашното отворање на овој бизнис центар во Битола. Преку овој центар сакаме да им овозможиме целосна подршка на овие претпријатија, истакна директорот на битолскиот бизнис центар Александар Тодоров. Инаку, неодамна Про Кредит банка Македонија и Фондот за Југоисточна Европа ( ЕФСЕ) потпишаа Договор за нова кредитна линија. Согласно договорот ЕФСЕ ќе и обезбеди на Про Кредит банка 2, 5 милиони евра и дополнителни 2, 5 милиони евра исплатени во денарска валута со цел да се финасираат малите и многу малите бизниси во Македонија. Овој кредит ќе и овозможи на Про Кредит банка да им излезе во пресрет на потребите на бизнисите за долгорочни кредити и да го засили капацитетот на банката за подршка и кредитирање на овој тип на бизниси во локална валута. На отворањето, покрај многубројните пријатели, соработници и партнери на Про Кредит, присуствуваа и претставници на бизнисот од Битола и Прилеп. ...
сите 2 | | | веќе видена

Порталот Курир реагира на соопштение на СДСМ. „СДСМ во вчерашниот демант за веста објавена на нашиот портал, а преземена од дневниот весник на албански јазик „Лајм“, насловена како „Лајм: СДСМ прифаќа Албанец за премиер“, уште еднаш неаргументарано, ниско и вулгарно го нападна „Курир“ и покрај тоа што во истата вест јасно беше нагласено дека таа е преземена албанскиот весник. Овој неоснован демант СДСМ го насочува исклучиво кон Курир, кој следејќи ја новинарската професионалност прв ја објави веста повикувајќи се на Лајм, иако истата потоа ја пренесоа и поголемите медиуми како Сител и Канал 5. Со ваквиот бескруполозен потег, СДСМ врши огромен притисок врз слободата на изразување и груб атак врз редакцијата на Курир, која најпрофесионално ги објавува сите партиски соопштенија на опозициската СДСМ. И покрај ваквиот професионален пристап на Курир, Социјалдемкратскиот сојуз веќе неколку месеци нема испратено ниту една покана за присуство на нивна прес-конференција и не ги испраќа нивните соопштенија, при што ние ...
| | веќе видена

Министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска денеска заедно со претставници на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај, го посети Граничниот премин “Табановце“ кадешто учествуваше во заедничката промоција на новиот пропаганден материјал, односно информативните летоци наменети за странските труристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија. Имено, станува збор за флаери коишто содржат корисни информации околу сообраќајната и друга легислатива којашто важи за сите учесници во сообраќајот на територијата на Република Македонија. Информативните летоци се испечатени на осум странски јазици, а ќе бидат дистрибуирани на сите гранични премини. Покрај ова министерката Јанкулоска ја искористи приликата и за информирање околу актуелната состојба на граничниот премин “Табановце“, како и околу подготовките кои се прават во пресрет на новата туристичка сезона, односно зголемената фрекфенција на патници. Исто така, Јанкулоска од страна на полициските службеници на овој граничен премин ...
сите 4 | | | веќе видена

next