Е-Факт

Скопје - За потребите на Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, во пресрет на 2 годишнината од инаугурацијата на Претседателот Иванов, Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе истражување преку телефонска анкета на 1126 испитаници, во периодот помеѓу 05-08 Мај 2011 година, соопштуваат од кабинетот на Иванов. Целта на истражувањето е да се измерат ставовите на граѓаните за активностите и проектите на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов. Анкетата на ИПИС покажа дека рејтингот на Претседателот Иванов е зголемен во споредба со јуни 2009 и мај 2010 година. Вкупно 49,3 проценти од граѓаните се изјасниле дека имаат позитивно мислење за Претседателот Иванов, 63,4 проценти сметаат дека чесно ја извршува функцијата, додека 41 процент се за негов реизбор, покажаа резултатите од испитувањето. Претседателот Иванов на скала од 1 до 5, во однос на неговата досегашна работа, доби средна оценка од граѓаните 2,85, додека за неговата дипломатска активност и контактите со ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со мала локална облачност. Сончево време се очекува и утре, а во сабота и недела променливо, со повремен дожд и грмежи. Share this:
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Во зградата на Владата на Република Македонија (т.н. билатерална сала) денес министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска заедно со министерот за правда Михајло Маневски ќе го потпишат Меморандумот за соработка меѓу двете институции околу имплементацијата на активностите предвидени со Програмата за спроведување на Акциониот план за спроведување на Законот за кривична постапка. Поточно во делот на обуките од значење за спроведување на Кривичниот законик и другите закони од областа на кривичното право, со посебен акцент на борбата против организираниот криминал и корупција. Предвидено е двајцата министри по чинот на потпишување да дадат изјави. Share this:
сите 18 | | | веќе видена

Скопје - Почнуваат градежните работи за проширување и реконструкција на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје. Почетокот којшто е закажан за денес во 11.30 часот, на паркингот наспроти Католичката црква. Стартот на градежните работи за проширување на оваа улица ќе го означи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Share this:
сите 30 | | | веќе видена

Битола – Во старата касарна „Стеван Наумов-Стив“ во Битола денес во 11 часот на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска свечено ќе и биде врачена Одлука со која на Министерството за култура му се доделуваат четири објекти во трајна вредност без надомест. Одлуката ќе и ја врачи министерот за одбрана Зоран Коњановски. Објектите кои досега беа во сопственост на Министерството за одбрана се во рамките на Споменичната целина Џепане и тие ќе и бидат отстапени на користење на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј –Битола. Share this:
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - На спортско-рекреативниот центар „Влае“ денес во 11:00 часот градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, свечено ќе ја промовира просторната единица за заштита и спасување на Општина Карпош. Share this:
сите 6 | | | веќе видена

Атина - Невработеноста во Грција се зголемила во февруари за осми по ред месец, достигнувајќи нов рекорд од 15,9 проценти, соопшти Грчкиот институт за статистика денес. Невработеноста е 15,1 проценти во јануари во однос на 12,1 насто во истиот месец на 2010 година. Владата се ангажира со серија реформи, како намалување на платите и зголемување на даноците, во рамките на пакет со строги економски мерки, договорени со Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд во замена за помош во форма на заеми во висина од 110 милијарди евра. Парламентот се очекува да гласа програма за 2012-2015 година, вклучувајќи дополнителни буџетски ограничувања со цел да се заштедат 23 милијарди евра. Во јужниот ни сосед, сепак незадоволството од предвидените мерки за заздравување на буџетот се зајакнува. Вчера Грција беше парализирана од генерален 24-часовен штрајк, како десетици илјади луѓе излегоа на протест. Share this:
сите 11 | | | веќе видена

Дизелдорф - Песната на Илиевски нема да е на финалето во саботата за сметка на претставниците на Естонија, Романија, Молдавија, Ирска, Босна и Херцеговина, Данска, Австрија, Украина, Словенија и Шведска. Вечерва во Дизелдорф се одржа второто полуфинале. Од 19 песни за финалето беа избрани 10. Во финалето ќе се појават вкупно 25 земји – по 10 од двете полуфинални вечери и автоматски класираните претставници на т.н. Голема петорка – земјите-основачи на натпреварот Велика Британија, Шпанија, Италија, Франција и земјата-домаќин Германија. Share this:
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - „Светскиот Македонски Конгрес го осудува скандалозниот инцидент на вчерашниот погреб во Кавадарци предизвикан од приврзаниците на сектата на одродникот Вранишковски, во намерата да вршат обреди на гробишта како регистрирана верска заедница иако делуваат незаконски и неканонски„, се вели во соопштение на СМК. „Неприфатливо е српски лажен епископ да врши обреди во Македонија спротивно на законите и каноните. Верата е личен избор, слободна е регистрацијата на верски заедници во Македонија, но недозволива и казнива е злоупотребата на името на Македонската Црква и нејзиното канонско наследство Охридската Архиепископија, од група недостоинственици и злонамерници на македонскиот народ, Црква и држава, од странски платеници! Ниту Македонците се Грци, ниту Македонија е Јужна српска бановина, а понајмалку Македонската Црква е експозитура на Српската или Грчката, каква што српските епископи прават обид за инсталација преку одродникот Вранишковски во Македонија! Светскиот Македонски Конгрес од власта бара да ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски денес во канцелариите на Европската комисија во Брисел оствари средба со Кристијан Хедберг, раководител на одделот надлежен за Република Македонија во Директоратот за проширување при Комисијата. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба во Македонија. Меѓу другото се разговараше за атмосферата во предизборието како и за медиумскиот бојкот на опозицијата. Обединети за Македонија е единствената вонпарламентарна македонска партија што остварила средба со висок европски функционер во Брисел досега. Бошкоски и Хедберг дискутираа за клучните столбови на изборната програма на ОМ. Лидерот на ОМ изјави и дека со доаѓањето на ОМ на власт ќе се формира меѓународна истражна комисија која ќе го испита финансиското работење на носителите на јавни функции во институциите. Share this:
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - Гордан Георгиев на денешната прес конференција се обиде да затскрие еден многу важен дел од планот на СДСМ. СДСМ во парчето хартија која го промовираше, во делот на медиумите ветува- цитирам “целосна и комплетна оставка на сите вработени во МРТВ”. Тоа значи дека реформата која СДСМ планира да ја превземе е отпуштање на сите вработени во Македонската радио телевизија. Тоа значи дека СДСМ ќе остави без егзистенција илјада семејства. Толку од реформите на СДСМ, се друго е гола политика и евтин популизам. Денес Гордан Георгиев требаше да одговори, дали нивниот план е откако ќе ги отпуштат вработените на МРТВ и ќе ја наполнат телевизијата со партиски кадри, за директор ќе ја назначат Гордана Стошиќ. Само да потсетиме дека МРТВ беше упропастена и го допре дното во време кога СДСМ е на власт, а директори на оваа куќа се кадрите на СДСМ: Гордана Стошиќ и Тихомир Илиевски. Токму ветувањето дека СДСМ ќе отпушта луѓе од МРТВ е доказ дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Пет години Европската комисија укажува дека владата на Груевски не обезбедува независност и самостојност на јавниот радиодифузен сервис во Република Македонија. МРТВ не е ништо повеќе од мегафон на власта и место каде во континуитет се пласираат партиските билтени на ДПМНЕ. Токму и затоа многу луѓе престанаа да ја гледаат и одбиваат да ја платат таксата. За нив МРТВ веќе не е објективен национален сервис, изјави денеска Гордан Георгиев, портпарол на изборниот штаб на СДСМ. - Мораме, еднаш за секогаш, да ставиме крај на оваа пракса! Новата Влада се обврзува дек а во текот на четиригодишниот мандат ќе ја трансформира МРТВ во модерен, европски радиодифузен сервис за сите граѓани. По 4 години, граѓаните на Република Македонија ќе се гордеат со новата Македонска радио-телевизија, истакна Георгиев. Тој уште подвлече дека имаат план како да го вратат достоинството на МРТВ. - Веднаш по доаѓањето на власт, новата Влада ќе понуди конкретен план за трансформацијата на јавниот сервис. На најбрз начин и во ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - Вчера се случи тежок инцидент во Кочани. На работно место, без посебна причина грубо е нападнат претседател на месниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Гоце Исајов, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Гоце Исајов е претепан од седум до осум насилници, членови и активисти на СДСМ кои редовно се појавуваат како обезбедување на сите настани кои ги организира Социјалдемократскиот сојуз, истакна Бичиклиски. Тој појасни дека Гоце Исајов е претседател на месен комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани и е со тешки телесни повреди. Пукната аркада, нос, ушно тапанче. - Овој човек е претепан од членови на СДСМ што може да се види и фотографиите. Насилниците се фотографирани на митинг на СДСМ и во самиот штаб на оваа партија во Кочани. ВМРО-ДПМНЕ е фрапирана, на колку ниско ниво може да падне СДСМ. Очигледно СДСМ своите најсилни членови ги стави во функција многу порано, пред почетокот на самата кампања., изјави Бичиклиски. - Г-дине Црвенковски за ваква ли демократија и слобода се борите? Г-ѓо Радмила ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје – Денеска. 12.05.2011 година СВР Скопје - Единицата за економски до Надлежното Јавно Обвинителство поднесе кривична пријава против А.А.(41) од Скопје, поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „Прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама“предвидено и казниво по чл. 278-б од КЗ на РМ, бидејќи во повеќе наврати во текот на месец мај 2011 година набавил трговска стока – месо во поголема количина кое што имал намера да го отуѓува, иако бил должен да знае дека истото е предмет на криумчарење со што го сторил горенаведеното кривично дело. Вчера попладне истиот беше повикан на службен разговор во кој посочи дека не ги познава лицата од кои што го набавувал месото и дека не може да даде подетален опис за нивна идентификација. Според неговиот тричасовен исказ во полиција, осомничениот на себе ја презеде одговорноста за негова натамошна дистрибуција, признавајќи дека имал намера да го продава. Како што веќе информиравме, на 10.05.2011 година од страна на единицата ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес оствари средба со Претседателот на Владата на Република Унгарија Виктор Орбан, информираат од кабинетот на Иванов. На средбата Претседателот Иванов му се заблагодари на Премиерот Орбан за реализирањето на најавата дека Унгарија ќе ги искористи сите можности да ја промовира важноста од отворање на пристапните преговори за Република Македонија и ќе го постави ова прашање на состаноците во текот на унгарското претседавање со ЕУ. Претседателот Иванов особено изрази благодарност од веќе дадените јавни пораки во таа насока до страна на Премиерот Орбан на релевантни форуми. Претседателот Иванов истакна дека Република Македонија и нејзините граѓани ис исклучително ја ценат силната и принципиелна поддршка од Република Унгарија на овој план. Притоа, Претседателот Иванов истакна дека не постои ниту еден аргумент Република Македонија да биде блокирана во оваа фаза од интегративниот процес во Европската Унија, и додаде дека со одредувањето на датум и ...
сите 18 | | | веќе видена

Местото на Македонија е во ЕУ и земјата заслужува да стане нејзина членка, изјави премиерот на Унгарија, Виктор Орбан при посетата на Македонија. Премиерот на земјата актуелен претседавач со Унијата, по средбата со неговиот македонски колега Никола Груевски, изјави дека разговорите за членство треба час поскоро да започнат, и дека со тоа нема да се наруши ниту еден интерес на Унијата. Орбан вели дека спорот за името на Грција не треба да влијае на почетокот на преговорите. „Тоа за кое мораме да зборуваме е една неприродна состојба за која мораме искрено да зборуваме, бидејќи шест години од кога станавте земја кандидат се уште ги немате започнато преговорите. Оваа ситуација никому не му одговара. Не е моја работа да заземам став по однос на билатералните прашања што ги има Македонија со друга држава, но моја работа е да ги застапувам интересите на Европа. Интересите на ЕУ се Македонија час поскоро да стане член на Орбан вели дека нема никаква логика и причина некој да го спречува почетокот на преговорите. ...
сите 45 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.П. (30) од Битола, за сторено кривично дело „тешка кражба“. Во април 2010 година, во с.Буково- битолско, пријавениот преку незаклучена врата влегол во гаражата на Б.П. (56) и од автомобилот одзел ЦД плеер. Потоа со употреба на физичка сила влегол и во куќата од каде одзел воздушна пушка „Гама“, златен накит, паричник со 1.300 денари, картички од банка со пин кодови, по што од банкомат подигнал 141.000 денари. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Share this:
сите 4 | | | веќе видена

Над 400 куршуми калибар 7,62 милиметри, ловна пушка од руско производство без соодветни документи, неколку куршуми за огнено оружје (пиштол), повеќе патрони за ловна пушка, помала количина опојна дрога хероин како и рачни часовници “Ролекс“ и “Кварт“ и мобилни телефони, беа пронајдени од страна на полициските службеници од СВР Охрид, при два одвоени претреси извршени вчера кај две лица во струшкото село Велешта. Имено, по претходно добиена судска наредба, а врз основа на претходни оперативни сознанија, СВР Охрид изврши претреси во домот на Н.К. (36) и Н.К. (53), инаку роднини и двајцата од селото Велешта, струшко. Притоа, покрај посочените предмети во претресот беа пронајдени и сребрени наруквици и белегзии, една хилта марка “Хенкел“, една бор машина марка “Бош“, неколку авто радио-касетофони и друга техничка опрема, предмети за кои што постои сомневање дека потекнуваат од кривични дела. Со осоодветна потврда, пронајдените предмети се одземени и предадени за понатамошна криминалистичко-техничка обработка. По ...
сите 14 | | | веќе видена

Оваа година, за првпат на фестивалот, ќе гостува светскиот водечки виртуоз на виолина, Најџел Кенеди. Организаторите изјавија дека долги години наназад се обидувале да го донесе овој уметник, кој во светот претставува вистинска атракција, и задоволството е големо што тоа ќе се случи оваа година. Најџел Кенеди е најпродаваниот класичен виолинист на сите времиња и има снимено десетици концерти кои важат за најпродавани, меѓу кои се Бах, Бетовен, Берг, Брамс, Менделсон, Сибелиус, Чајковски и Валтон. Кенеди е единствен по тоа што, освен класичното свирење на виолина, е и одличен џез музичар кој со својот „Најџел Кенеди бенд“ го обиколува целиот свет и приредува концерти кои прераснуваат во вистинско шоу и спектакл. Токму затоа неговиот настап на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде со комбинирана програма од класична и џез музика. Во првиот дел уметникот ќе свири соло Бах, а во вториот ќе ни приреди извонредни аранжмани на еден од најпознатите американски џез музичари, Фатс Волер. Најџел Кенеди ќе настапи заедно ...
сите 10 | | | веќе видена

Обложувалниците даваат минимални шанси на македонската песна да оди на финалето во саботата. И покрај напорите на Влатко Илиевски да се спореди успешно на Евровизија, светските обложувалници ја сметаат нашата песна во конкурсот за вистински аутсајдер во листата. Гигантот Sportingbet дава коефициент од 500/1 за македонска победа. Тоа е апсолутно највисокиот залог меѓу сите земји кои учествуваат на натпревар во Дизелдорф годинава. Ние сме на дното, а уште неколку земји имаат истата минимална шанса за победа – со 500/1 се уште Бугарија, Холандија и Белгија. Share this:
сите 42 | | | веќе видена

next