Е-Факт

Скопје – Учениците од ДУФК „М.М. Брицо“ и средношколската женска ракометна екипа од ДУФК „М.М. Брицо“ се најдобрите ракометари во Средношколската лига на ниво на град Скопје за учебната 2010/2011 година. Второто место во машка конкуренција им припадна на учениците од СУГС „Владо Тасевски“, а вицешампионки во ракомет во женска конкуренција се ученичките од СУГС „Орце Николов“. Најдобра машка екипа во кошарка е екипата на ДУФК ”М.М.Брицо”, втори се СУГС”Орце Николов”, а третото место им припадна на учениците од СУГС ”Васил Антевски-Дрен”. Со завршувањето на „final four“ натпреварите во Одбојка, Кошарка, Футсал и Ракомет се добијат најдобрите средноучилишни екипи на град Скопје за оваа учебна година, па така во одбојка најдобра женска екипа е екипата на СУГС”Георги Димитров”, втори се одбојкарките од СУГС”Никола Карев”, а третото место го освоија ученичките од СУГС”Орце Николов”. Во футсал во машка конкуренција најдобри беа фудбалерите на ДУФК ”М.М.Брицо”, второто место им припадна на СУГС ”Арсени Јовков”, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Македонија вчера покажа дека ќе се бори за својата иднина. Народот вчера одбра. Преку 60.000 граѓани му порачаа на Груевски дека дојде времето да замине, изјави денеска Андреј Петров од СДСМ. - Тие сакаат подобра иднина, развој, напредок… Не сакаат портокалови лаги, сиромаштија и невработеност. Груевски вчера го виде сопствениот народ, иако 5 години избегнуваше да се соочи со него. И сигурно се разочара од масовноста на незадоволните граѓани, кои му ги урнаа илузиите дека на 5 јуни ќе продолжи со своето тоталитарно владеење, истакна Петров. Тој нагласи дека со предизборната кампања СДСМ ќе ја покажеме разликата помеѓу нив и ВМРО-ДПМНЕ. - Груевски и неговите луѓе имаат изгубено осет со реалноста. Толку долго не биле во продавница што не знаат колку чини 100 грама кафе. Кафето и локумот чинат помалку од три џамбо билборди на ВМРО-ДПМНЕ поставени во Скопје. А тие се толку забегани што закупија дури 300 билборд локации само во Скопје. Сметаме дека во услови кога секој трет граѓанин е сиромашен и едвај ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека „граѓаните вчера му кажаа НЕ на Бранко Црвенковски„. - Слабиот одзив на овој митинг не можеше да го скрие ниту медиумската помпа која ја правеа медиумите на Велија Рамковски, изјави Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. - Пред неколку дена фалсификуваа анкета на нивната партиска телевија А1. СДСМ збираа насилници со дебели криминални досиеја. СДСМ го прекршија законот и почнаа еден ден порано со кампањата. СДСМ крајно ниско проба да купува гласови во замена со расипано месо. За да заборават луѓето дека СДСМ ги украде фабриките, во замена им нудат по 100 грама кафе.Вчера се докажа дека СДСМ нема ниту идеа, ниту визија, ниту капацитет, рече Димовски. Според него говорот на Бранко Црвенковски билполн со гнев, фрустрации и ароганција. - Тој не кажа ништо корисно. Зборуваше како празен политикант. Не даде ниту една идеја, не понуди ниту едно решение, не смисли ниту еден проект за доброто на граѓаните. Бранко не зборуваше за она што ги ...
сите 17 | | | веќе видена

Градот Скопје успешно го заврши проектот за реконструкција на тротоaрите, оградата и уличното осветлување на „Мостот на Револуцијата“, што ги поврзува булеварите Кочо Рацин и Крсте Мисирков. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денес и официјално го предаде во употреба реконструираниот „Мост на Револуцијата“. Во изминативе неполни пет месеци од стартот на реконструкцијата на мостот беше извршена санација на оштетените бетонски делови на надворешната страна на мостот. Оштетените пешачки патеки од двете страни на мостот беа отстранети, подлогата беше санирана и покриена со печатен бетон. Во текот на градежните работи беше извршена заштита на инсталациите што минуваат преку мостот. Коловозната конструкција на мостот е целосно обновена и покриена со нов асфалт. Обновени се и рабниците, како и сливниците за одведување на атмосферската вода. Новата ограда на мостот е изработена од ковано железо. Во оградата се монтирани 22 декоративни канделабри. Мостот дополнително го осветлуваат 10 столба од ...
сите 15 | | | веќе видена

Во Виена, Австрија, од 16 до 20 мај ќе се оддржи работилница за хармонизација на законодавството со ЕУ во поглед на прашања од сферата на екологијата и заштиттата на животнбата средина. Конкретно, на средбата ќе се разгледаат прашања од типот на планирање и дизајнирање на интегриран систем за собирање, транспорт, рециклажа и соритрање на цврст отпад, тарифни реформи и финансиска оддржливост, локално учество и јавна комуникација,меѓуопштинска соработка, учество на приватниот сектор капитлани инвестиции и пристап до фонодовите на ЕУ во претпристаопната фаза и друго. На средбата учествуваат претставници на локални самоуправи, национални институции и јавни претпријатија. Општина Штип ќе ја претставува соработникот за комунални дејности, Борче Везенков.
| | веќе видена

Заедницата на хравтите во Штип, денес организира крводарителска акција во Заводот за трансфузиологија. Акцијата е предвидено да започне во 10:00 часот и да трае до попладневните часови. Истата е помогната и од локалната самоуправа заради што крв ќе дарува и градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов.
| | веќе видена

Скопје – Обраќање на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на протестниот митинг пред Владата. Почитувани граѓани, драги пријатели, Вечерва сè требаше да биде поинаку. Да биде празнично. Во свечена атмосфера да ги промовираме нашите кандидати и изборна програма. Вечерва требаше да бидеме на градскиот стадион, да ги наполниме и трибините и теренот, да направиме вистински празник за очите, нешто што досега не е видено. Така требаше да биде. И да бевме нормална демократска држава, така и ќе беше. Ама Македонија со години наназад ниту има нормална власт, ниту е земја со демократија. Стравот на власта, стравот од народот, беше поголем од разумот. Ако ни го дадеа стадионот како ли ќе лажеа дека не има не 60 000 туку 6000. Како ли ќе го преживееја срамот кога ќе го споредеа тој величествен собир со нивните јад и беда од свеченото пуштање кога се бркаа по теренот да се најдат и да си пружат рака. Затоа сме вечерва тука. Ако не може на градски тогаш и може и мора пред Владата. Ако не може свечено тогаш ќе биде ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни со засилен ветер и грмежи. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Во наредните денови се очекува променливо време, со повремен дожд и грмежи.
сите 24 | | | веќе видена

Од денеска започна изборната кампања на политичките партии, за претстојните предвремени парламентарни избори. Кампањата, ќе трае до трети јуни, а граѓаните на петти јуни ќе гласаат аљ 18-те кандидатски листи, потврдени од Државната изборна комисија.
сите 24 | | | веќе видена

Скопје – Демократска десница денес ја промовира својата изборна кампања и слоган, информираат од партијата. Демократска десница својата кампања ќе ја води на велосипеди по градовите. Ова ќе биде најоригиналната, најмодерната, најевтината и најеколошката кампања што досега ја водела една политичка партија во Македонија, сметаат од партијата на Филип Петровски. Share this:
сите 4 | | | веќе видена

Ресен – На 13.05.2011 година, околу 17,30 часот, во Ресен на ул.„Корчуланска“ во УО “Кај Стево“, бил нарушен ЈРМ со тепачка помеѓу лицата М.М. (54), В.М. (29) и С.Т. (30), сите од Ресен од една страна и С.К. (47) и Д.Б. (60) двајцата од с.Јанковец од друга страна.Имено, во наведеното време, горенаведените лица седеле на иста маса, при што во еден момент започнала расправија помеѓу М.М. и Д.Б., по што истите си размениле по еден удар со тупаница. Како не би дошло до поголемо нарушување, од страна на С.К. инаку сопственик на објектот, М.М. бил одстранет од истиот.По 10 минути М.М. заедно со неговиот син В.М. и С.Т. се вратил во објектот, по што од страна на С.К. му била заклучена влезната врата и помеѓу нив започнала расправија. Во еден момент В.М. земал столица и го скршил стаклото на вратата, по што С.К. изреволтиран излегол надвор и со дрвена палка го удрил М.М. во пределот на слепоочницата, а потоа и С.Т. во пределот на главата.Во тој момент и другите присутни лица во објектот излегле надвор и ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Во Битола температурата ќе се движи меѓу 23 и 6 °C, а во Скопје меѓу 24 и 9 °C. Утре се очекува сончево и топло време в со умерена локална облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува и во вечерните часови ќе настапи постепено дестабилизирање на времето со локален пороен дожд, засилен ветер и појава на грмежи. Share this:
сите 20 | | | веќе видена

Скопје - Делегација од здравствениот дом „Шентјур“ од Словенија вчера ја посети поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром. Над триесет доктори-специјалисти, доктори по медицина и медицински сестри се сретнаа со управникот на поликлиниката „Јане Сандански“, д-р Слободан Дончевски, инаку член на Советот на Општина Аеродром. Д-р Дончевски, освен што ја претстави Општина Аеродром, на гостите од Словенија им го презентираше македонскиот модел на здравствениот систем и притоа, изрази благодарност до Министерството за здравство и Владата на Република Македонија за донираната опрема во поликлиниката. Посетителите од Словенија разменуваа искуства за начинот на функционирање на примарната и секундарната медицина во двете држави и со какви проблеми се сретнуваат. Преку ваквиот начин на соработка се овозможува спојување на фирми од јавниот сектор за пренос на искуства од ЕУ, како и можност за аплицирање на заеднички проекти од фондовите на ЕУ. Share this:
| | веќе видена

Скопје - Министерството за внатрешни работи постапи по пријавата и доставените материјали од политичката партија ВМРО ДПМНЕ и за резултатите, денеска ја извести Државната изборна комисија. Имено, на 10.05.2011 година, од страна на претставник на ВМРО ДПМНЕ, МВР доби документација за извесен Проект „Чувари на изборната победа“, кој според материјалите се реализира од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Документацијата архивирана под бр.38736/1 не е оригинална, туку веројатно претставува фотокопија од некакви дописи и списоци, така што не може да се потврди нејзината веродостојност. Истата содржеше барање од шефот на централниот изборен штаб Андреј Петров до општинските организации да бидат доставени по пет предлози за секое Избирачко место од редот на најсилните партиски активисти. Исто така од ОО Делчево е побарано да биде испратена и листа на адвокати, членови на СДСМ од општинската организација. Покрај овие документи, до МВР беа доставени и листи од 160 лица кои се наоѓаат на „Списоци на чувари на ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Мисиите на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД денес се огласија со следнава изјава: „Ние, шефот на делегацијата на Европската Унија и шефовите на мисиите на НАТО, на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, и на Соединетите Американски Држави, на 13 мај се сретнавме со премиерот Груевски да дискутираме за парламентарните избори закажани за 5 јуни 2011, бидејќи истото го превземаме и со другите политички лидери. Ние ги поттикнуваме сите одговорни политички чинители да превземаат сè што е во нивната моќ за да осигураат дека изборите се во согласност со утврдените меѓународни демократски стандарди и дека се одвиваат без заплашување и насилство. Ние, исто така го поздравуваме Кодексот на однесување за слободни и фер избори потпишан од страна на политичките партии на 12 мај, како и сите други обврски од тој аспект. Ние ја поттикнуваме Владата и другите релевантни институции да осигурат дека изборниот процес ја има довербата на сите политички партии и пред сè, на граѓаните, кои ги охрабруваме да го ...
сите 27 | | | веќе видена

Скопје - Македонија 5 години е заложник на Никола Груевски и неговиот тоталитарен режим. Секој ден се повеќе се открива системот на заплашување, на манипулација и лажење на граѓаните на Македонија. Наместо решение за вистинските проблеми, Груевски и фамилијата очајнички се обидуваат да останат на власт. Изгубени во својот виртуелен свет, заборавија на волјата на народот, изјави денеска Гордан Георгиев, портпарол на Изборниот штаб на СДСМ. - Во недела, на 15 мај, Груевски ќе мора да се соочи со својот народ. Мислеше дека со тоа што нема да ни го даде градскиот стадион во Скопје, ќе избегне масовно присуство на незадоволните. Јасно е како ден! Груевски е исплашен од сопствениот народ. Но, нема веќе бегање.Народот, заедно со СДСМ, во недела во 20 часот ќе дојде на протестен собир пред Владата. Во недела народот масовно ќе покаже дека не се плаши од ВМРО-вските списоци, измислени црни сценарија и нивните тепачи и уценувачи. Ги повикуваме сите граѓани кои не се согласуваат со овој режим, сите оние на коишто им ...
сите 2 | | | веќе видена

Битола - 58-годишниот битолчанец Илија Степановски денеска исчезна на Пелистер. Дирекцијата за заштита и спасување во соработка со планинари и извидници, поддржани и од хеликоптерска единица на АРМ, денеска се во потрага на исчезнатиот планинар. Според првичните информации, Степановски бил учесник викендов на планинарскиот марш посветен на Димитар Илиевски-Мурато, но се изгубил од патеката по која се движеле останатите планинари. Од Дирекцијата за заштита и спасување во Битола изјавија дека планинарот бил пријавен за исчезнат на 11 мај во вечерните часови. На традиционалниот марш посветен на Димитар Илиевски-Мурато учествувале 1.000 планинари од државата. Од Дирекцијата за заштита и спасување посочија дека често се случува на овој тип маршеви планинарите да не се доволно дисциплинирани и да не ги почитуваат правилата на организаторот за што биле принудени да реагираат и за време на маршот бидејќи се повредил и планинар од Прилеп. Share this:
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ регрутира лица гонети за тежок криминал за изборите. - Списоците на СДСМ за 5-те најсилни се преполни со лица гонети за тежок криминал. Тоа денеска го потврдуваат и инстутциите. Гордан Горгиев пред неколку дена не убедуваше дека на списоците за нивните 5 најсилни членови се наоѓаат родители, татковци, мајки сестри и браќа. Г-дине Горгиев истите тие луѓе за кои што Вие викавте дека се вашите мајки, сестри и браќа се гонети за: тешки дела против општата сигурност, за предизвикување на општа опасност, за нанесување на тешки телесни повреди, за кражби, за фалисикување на исправи, за криумчарење, за недозволена трговија, за проневера, изјави портпаролот на ВМРО-ДПНЕ Александар Бичиклиски. - Ова се и најсилни, ама всушност и најкриминалните членови на СДСМ. Со еден збор на списоците на СДСМ се наоѓаат лица кои имаат дебели криминални досиеа, лица чија единствена цел е заплашување на граѓаните и правање на инциденти. Денес стана јасно дека постои многу поголемо обмислено ...
сите 18 | | | веќе видена

Скопје - Државната изборна комисија со жрепка го утврди редоследот на коалициите и политичките партии на гласачкото ливче, за предвремените парламентарни избори. На ливчето има 16 политички партии и две коалиции на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Под реден број еден е Нова Демократија, втор е ПОДЕМ, Трета е СДУ, ДУА е четврта на гласачкото ливче. Петти по ред се ВМРО-ДПМНЕ со Коалиционите партнери, шести се ВМРО-НП, седми ДУИ, осма е Демократската партија на Албанците, деветти Достоинство, 10-ти СДСМ со коалиционите партнери, 11 – ти НДП на Хисни Шаќири. Под реден број 12 се Либералдемократите, 13 – СДП , 14-ти Демократска десница, Европската партија е петнаесетта, 16 ПДП, седумнаесетти НДП, и осумнаесетта Обединети за Македонија. Според последните измени на избирачкиот законик, коалициите и партиите ќе имаат ист реден број во сите изборни единици каде имаат свои листи. Вкупно се поднесени 18 листи. Во меѓувреме од плоштадот Македонија тргна националниот карван. Ќе ги посети сите градови во Македонија. Share this:
сите 19 | | | веќе видена

Охрид -На 12.05.2011 година, околу 14,45 часот, во Охрид на Kеј „Маршал Тито“, Ц.М. (33) и Н.М. (25), двајцата од с.Лешани, М.Т. (25) и З.Т. (28), двајцата од с.Подмоље и уште две засега непознати лица, откако во пицерија „Американо“ го забележале А.В. (30) од Охрид, го скршиле стаклото од вратата на пицеријата, влегле внатре и физички го нападнале, потоа искршиле дел од инвентарот и се дале во бегство. На А.В. му е укажана лекарска помош во болницата Св. „Еразмо“ во Охрид, каде е констатирана тешка телесна повреда, додека З.Т. се здобил со телесна повреда. Од страна на СВР Охрид во тек се мерки за пронаоѓање на Ц.М.,Н.М.и М.Т., утврдување на мотивот и за целосно расчистување на случајот. Инаку сите споменати лица се и порано пријавувани за сторени кривични дела , а А.В. има издржувано и казна затвор во КПУ „Идризово„. Share this:
сите 4 | | | веќе видена

next