Е-Факт

Скопје - СДСМ денес обвини дека во составот на ОИК се наоѓаат и лица со правосилни судски пресуди за тешки кражби. - За разлика од ДПМНЕ, нам во СДСМ воопшто не ни е разбирливо како нема ништо спорно во упадот кој Груевски и ДПМНЕ се обидуваат да го направат во изборниот процес преку составот на општинските изборни комисии. Со тоа само покажуваат дека немаат намера да спроведат фер и демократски избори, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. - Наместо да дадат конкретни одговори, тие континуирано настојуваат да ја минимизираат аферата. Џабе им е! Ние нема да престанеме да објавуваме имиња. Толку многу ги има што можеме да ги објавуваме до денот на изборите, истакна Георгиев. Да видиме што уште кријат списоците: - Драган Радински, заменик член на ОИК Берово, против кого е изречена правосилна судска пресуда за кривично дело тешка кражба. - Лидија Савиќ, претседател на ОИК Штип, прва братучедка на сопругот на кандидатот за пратеник Надица Танчева-Тулиева - Иван Алексиев, член на ОИК Кочани, потпретседател на ОК на ...
сите 8 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Слободан Чокревски од СДСМ. -Како не ви е срам г-да од СДСМ. СДСМ е партијата која го уништи македонското земјоделие.Вие бевте тие кои со потценување кажувавте дека ВМРО-ДПМНЕ е селско земјоделска влада. Вие се потсмевавте кога започнавме за прв пат да даваме субвенции за земјоделците. Државното земјиште завршуваше во рацете на партиските моќници. СДСМ цели 15 години не направи ниту една реформа, не донесе ниту една мерка со која им помогна на земјоделците. Срамота! ВМРО-ДПМНЕ само во периодот од 2006-до 2012 ќе бидат исплати над 500 милиони евра за субвенции на македонското земјоделие. ВМРО-ДПМНЕ во програмата Манифест за реформи и развој предвидува: 670 милиони евра за субвенции за земјоделците, Распределба на преостанатите 20.000 хектари државно земјиште на земјоделците, Поволни земјоделски кредити со најмногу 3% камата за примарно земјоделство и 4% за преработувачка индустрија, Докуп на 5 години стаж за пензија за земјоделците. Од 2012 ќе започне ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ ниту ќе ги укине ниту ќе ги намали субвенциите во земјоделството! Напротив, тие ќе бидат поголеми од досегашните, изјави на денешната прес конференција Слободан Чокревски од СДСМ. - Најголемата парична помош за земјоделците лежи во европските фондови. Затоа, новата Влада на СДСМ со низа мерки ќе ги подготви земјоделците да можат лесно и ефикасно да ги користат европските пари. Во секој случај, ќе донесеме посебен закон за субвенционирање на земјоделското производство согласно кој субвенционирањето ќе биде со однапред дефинирани цели и ефекти, истакна Чокревски. - Од корен ќе го измениме досегашниот начин на доделување на користење на државното земјоделско земјиште. Распределбата на државното земјоделско земјиште не смее повеќе да биде партиски бизнис Ќе извршиме ревизија на веќе доделеното државно земјоделско земјиште Државното земјоделско земјиште ќе го дадеме на користење на вистинскиот земјоделец, оној кој живее само од земјоделската дејност. Со низа мерки ќе го стимулираме окрупнувањето на ...
сите 5 | | | веќе видена

Иванов се сретна со Гошев и Богов Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими г-дин Петар Гошев и г-дин Димитар Богов, по повод преземањето на функцијата гувернер на Народна банка на Република Македонија. Претседателот Иванов се заблагодари за досегашната работа на г-динот Петар Гошев на позицијата гувернер на Народна банка на Република Македонија и изрази очекување дека г-дин Димитар Богов, новиот гувернер на НБРМ ќе продолжи со успешно извршување на оваа многу значајна функција во државата, согласно стратегиските приоритети на Република Македонија, за подинамичен економски развој, за надминување на социјалните проблеми и поенергично покренување на економската обнова на земјата после економската криза. На средбата, досегашниот и новиот гувернер на НБРМ го информираа Претседателот Иванов за тековните активности на Народна банка на Република Македонија. Претседателот Иванов изрази задоволство од транспарентноста на примопредавањето на функцијата гувернер на НБРМ и истакна ...
сите 19 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес ја обвини СДМ дека води евтин популизам. - Ја слушаме Радмила Шекеринска овие денови како зборува дека во Македонија се живеело како во Гана. Не можеме да поверуваме на она што го слушаме. Жената која важи за најскапо облечена жена во Македонија зборува за сиромаштија. Какво лицемерие, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Во македонските медиуми беше позната по скапите брендирани чанти. За некој од нив се коментира дека вредат колку едно тениско игралиште. Жената која што во весниците правеше репортажи од својата скапа викендица во Маврово, зборува за сиромаштија. Жената за која што цело Скопје зборува, дека во очи на овие избори со својот сопруг си купила нов автомобил, најнов мерцедес, истакна Бичиклиски. - Дополнително, би сакале да ја запрашаме г-ѓата Шекеринска дали е вистина дека во пред извесно време се преселила во комплетно нов и луксузен стан. Кое лицемерие! Жената која говори за сиромаштија, води прескап и луксузен живот. Каква брука! Што знае ...
сите 22 | | | веќе видена

Скопје - Вчера, во Mатичниот објект на градинката “13 Ноември” се одржа приредба и видео презентација на проектот “Во светот на музиката”. Со тоа се заокружи проектот за негување и интерес кон музиката што беше реализиран во временска рамка од октомври 2010 до мај 2011 година, преку презентирање на целокупните придобивки, во кој активно беа вклучени дечињата од градинката од 3 до 6 годишна возраст. Црвенкапа, Снежана и седумте џуџиња, Трнорушка, Пинокио, Волкот и трите прасиња беа само дел од музичката илустрација на приказни кои децата ја изведоа на приредбата. Исто така, децата пееја детски песнички и свиреа на детски инструменти со што покажаа дека се запознаени со техниката на свирење. На оваа мала свеченост присуствуваа претставници од Општина Центар, од Министерството за труд и социјална политика и претставници од други градинки од Скопје. Преку видео приказ, претставен од воспитно-образовниот кадар и стручниот тим на градинката беа истакнати постигнатите цели на проектот: развивање на интерес и ...
| | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими пратеникот во Европскиот Парламент г-дин Алојз Петерле. Претседателот Иванов и пратеникот Петерле на средбата разговараа за политичката состојба во Македонија и во регионот. Тема на разговор беа и состојбите во Европската Унија и интегративните процеси. Претседателот Иванов изрази благодарност поради силната и принципиелна поддршка која Европскиот Парламент во целина, и голем број негови истакнати членови, ја даваат за заокружување на европската перспектива на Македонија. Претседателот Иванов на средбата го информираше г-дин Петерле за актуелностите во процесот за надминување на разликата околу името со нашиот јужен сосед. Претседателот Иванов информираше и за текот на процесот пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Двајцата соговорници изразија надеж дека ова прашање, преку кое Грција ги попречува македонските евро-атлански интеграции, наскоро ќе биде надминато.
сите 25 | | | веќе видена

Булеварот ќе биде затворен во периодот од 06.00 часот до 20.00 часот, од крстосницата со булеварот Гоце Делчев до клучката „Детелинка“ на Бит Пазар и за оваа делница се воведува привремен режим на сообраќај. Возилата кои што доаѓаат од Чаир кон центарот поради затворање на посочената делница се насочуваат од клучката да се вклучат на булеварот Александар Македонски и десно кај хотелот „Континентал“, преку улицата Беласица да се поврзат на булеварот Гоце Делчев и да се движат до централното градско подрачје. Возилата од правецот на булеварот Никола Карев кон центарот, исто така треба да се придржуваат на поставената сообраќајна сигнализација и кон центарот на градот да се движат по булеварот Александар Македонски и десно кај хотелот „Континентал“ преку улицата Беласица да се поврзат на булеварот Гоце Делчев и од таму кон централното градско подрачје. Поради отежнатите услови на сообраќај се известуваат возачите и останатите учесници во сообраќајот да бидат крајно внимателни и да ја почитуваат поставената ...
сите 17 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека првата фаза од аеросолната дезинсекција (авионска) во 2011 година на подрачјето на Скопје ќе се одвива во деновите од претстојниот викенд, односно на 21.05.2011 (сабота) и на 22.05.2011 (недела), во период од 05.30 до 08.00 часот. Првата фаза од прскањето против комарци (од земја) во 2011 година на подрачјето на Скопје ќе се одвива на 23.05.2011 и 24.05.2011 (понеделник и вторник), во период од 01.00 до 05.00 часот. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, прскањето против комарци ќе се изврши во првиот нареден викенд, кога временските услови ќе бидат поволни, во истиот термин. Во согласност со тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција.
сите 9 | | | веќе видена

Училишната кошаркарска екипа на ОУ „Владо Тасевски“ е новиот шампион во училишната Лига во кошарка за 2010/2011 година, која ја организира Општина Карпош. Тие овој примат го презедоа на последниот натпревар од плејофот кој се одржуваше на 17 и 18 мај во КК „Работнички“, од нивниот ривал во финалето и минатогодишен шампион-училишната екипа на ОУ „Војдан Чернодрински“. Резултатот на финалното дерби меѓу кошаркарите на „Владо Тасевски„ и „Војдан Чернодрински“ беше 56:40 коша, додека во борбата за третото место, во плејофот,младите кошаркари на „Јан Амос Коменски“ ги победија „Патер Поп Арсов“ со 51:35 кошеви.
| | веќе видена

Штип – Здружението Ромски Ресурсен Центар (РРЦ) во парнтерство со компанијата SI Communications и Програмата за јавно здравје спроведува активности за информирање на ромската заедница за програата за медицински стипендии за роми – РХСП. Целта на РХСП програмата е да се зголеми бројот на роми со завршено медицинско образование кои ќе придонесат за унапредување на пристапот до здравствеите услуги за ромите. Општина Штип е една од избраните локални самоуправи за реализирање на средба со претставници на ромската заедница со цел презентација на РХСП програмата. Средбата ќе се оддржи денес, со почеток во 16:00 часот, во малиот дел на големата сала.
| | веќе видена

Скопје - Денес во 11 часот езерото Матка ќе се пориби со 6.000 парчиња македонска ендемична пастрмка, Salmo macedonikus (Karaman, 1924), како дел од Проектот за порибување и реинтродукција на македонската пастрмка во водите на Република Македонија чијшто кофинансиер е Градот Скопје. Порибувањето на езерото ќе се изврши од платото пред манастирот „Свети Андреа“ на Матка.
сите 18 | | | веќе видена

Скопје – Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, м-р Љупчо Тодоровски, на покана на неговиот колега, шефот на италијанската полиција Антонио Манганели вчера отпатува за Рим, Италија, каде што денес ќе присуствува на одбележувањето на 159 годишницата од формирањето на италијанската полиција. Инаку, покрај учеството на утрешниот централен настан на манифестацијата во Рим, се очекува директорите Тодоровски и Манганели да остварат билатерална средба на којашто ќе биде потпишан Меморандум за соработка и разбирање на италијанската полиција и SEPCA (Асоцијација на шефовите на полициите на земјите од југоисточна Европа) чии што актуелен претседавач е директорот на БЈБ Тодоровски.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими делегација на Ад Хок Комисијата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа за набљудување на изборите, предводена од г-дин Жан Шарл Гардето. На средбата се разговараше за значењето на претстојните парламентарни избори во контекст на нивно спроведување согласно највисоките демократски стандарди. Претседателот Иванов истакна дека изборите како врвен демократски чин се критериум и имаат особено значење за исполнување на нашите највисоки стратегиски цели – членство во ЕУ и НАТО. Претседателот Иванов изрази очекување за спроведување мирни, фер и демократски избори и подвлече дека какви било активности врзани за инциденти или нерегуларности на изборите ќе подлежат на најстрогиот можен институционален одговор.
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Социјалдемократскиот сојуз напразно се обидува да направи случај од нешто што е сосема разбирливо. Доколку нешто е во спротивно со законите, најповикан да го санкционира тоа е претседателот на ДИК г. Борис Кондарко избран по личен предлог на Бранко Црвенковски, изјави Александар Биликлиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Доколку се утврди било каква незаконитост, апелираме до Претседателот на ДИК Борис Кондарко и до Државната изборна комисија да ја исправат. Секој понатамошен обид да се крева прашина околу овој случај е барање на алиби. Г-да од СДСМ обратете се до претседателот на ДИК Борис Кондарко, рече Бичиклиски.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - „Кога вчера обелоденивме дека преку составот на општинските изборни комисии се врши упад во изборниот процес, фатени во стапица наместо да одговорат, од ДПМНЕ се обидоа да ја дефокусираат јавноста и топката да ја префрлат на Државната изборна комисија„, изјави денеска Гордан Георгиев од СДСМ. - Според ДПМНЕ, Македонија е држава од само два милиона жители и нема ништо чудно „секој со секого да биде роднина“. Воедно побрзаа да кажат дека изборот на членови на ОИК бил „случаен“ и „автоматски“. Страшно и алармантно е што за ДПМНЕ нема ништо незаконски и спорно во тоа што нивни високи функционери ќе ги бројат гласачките ливчиња и ќе пресудуваат за исходот на изборите, рече Георгиев. - Бидејќи вчера ништо не кажаа за овој скандал, можеби денес ќе ни објаснат како е можно како членови на ОИК повторно „случајно“ да бидат избрани следниве лица: - Борче Стамов, актуелен портпарол на Министерството за надворешни работи и поранешен претседател на ОК Гевгелија е заменик претседател на ОИК Дојран; - Јоско ...
сите 19 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ ветува поголеми грижи за инвалидните лица. - Имавме задоволство денеска да разговараме со луѓето кои долги години помагаат Македонија да биде похумано и поправедно општество. Во разговорот заклучивме дека сите оние коишто се соочуваат со било какви посебни потреби, хендикеп или инвалидитет во Македонија, плаќаат двојна цена. Прво, заради тоа што Македонија генерално е сиромашно општество, а второ, заради тоа што имаат дополни проблеми предизвикани од тој хендикеп или тој инвалидитет, изјави Радмила Шекеринска, кандидат за премиер од СДСМ. - Инвалидните лица во Македонија не бараат преку леб погача. Бараат еднаквост и бараат шанса за пристоен живот. Ништо повеќе и ништо помалку. Се договоривме дека новата влада на Социјалдемократскиот Сојуз ќе почитува два принципи. Прво, точно ќе се знае колку пари од државата одат на поддршка на овие најзагрозени лица. И второ, ништо нема да правиме за нив, без нив, рече Шекеринска. - Денеска во Македонија честопати административци и бирократи ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - На платото пред црквата „Свети Спас“се одржа промоцијата на Акционите планови за развој на занаетите и на културниот туризам во Старата скопска чаршија (2011 – 2015 година). Изработката на овие акциони планови е дел од соработката на Град Скопје со проектот ОКСФАМ од Италија, во согласност програмата СЕЕНЕТ 2 (Транслокална мрежа за соработка меѓу Италија и Југоисточна Европа). Во работната група за изработка на плановите беа вклучени претставници од Градот Скопје, Музејот на Град Скопје, Конзерваторскиот центар Скопје, граѓанските здруженија МАТА и „Еснаф“, Занаетчиската комора Скопје, како и претставници од општините Центар и Чаир, Министерството за економија и Министерството за култура. Изработката и промоцијата на акционите планови е дел од проектот „Развој на културниот туризам во градовите Скопје, Сараево и Мостар”, со главна цел да се подобри туристичката понуда, да се развие сензитивноста на локалните засегнати страни за вредностите на културното наследство и да се промовираат културните ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје – Министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска денес во МВР се сретна со делгацијата на ад-хок Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа за набљудување на престојните парламентарни избори во Република Македонија, предводена од шефот на делегацијата г-динот Жан-Шарл Гардето, а којашто деновиве е во работна посета на нашата држава. На средбата, посветена на престојниот изборен процес, министерката Јанкулоска ги запозна претставниците на ПС на СЕ со низата мерки и активности што во рамките на законските надлежности Министерството за внатрешни работи ги превзеде околу престојните избори, како и за зацртаните задачи и активности што ќе се превземаат и реализираат а се со една приоритетна цел одржување на фер и демократски избори, односно овозможување на граѓаните на Република Македонија слободно и непречено да го остварат своето уставно загарантирано право на гласање. Членовите на делегацијата на ад-хок Комисијата на ПС на СЕ од своја страна се изразија заинтересираност околу ...
сите 26 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ / ОДИХР за предвремените избори, г-дин Џулијан Пил Јејтс. Од средбата произлезе заемната констатација за значењето на претстојните парламентарни избори. Избори кои треба да ја потврдат демократската зрелост на земјата и да го потврдат капацитетот на сите учесници во изборниот процес за спроведување на избори согласно највисоките демократски стандарди. Претседателот Иванов нагласи дека ги почитува позитивните пораки од шефот на набљудувачката Мисија. „Изборите, како врвен демократски чин, се критериум и имаат особено значење за исполнување на нашите највисоки стратегиски цели – членство во ЕУ и НАТО. Силно верувам и очекувам натпреварот да биде конструктивен и да биде легитимен натпревар за власт, натпревар на предлози и идеи. Сакам да нагласам, дека кој и да помисли да предизвикува инциденти или нерегуларности на изборите, и со тоа да ни нанесе штета на сите нас како општество, ќе се соочи ...
сите 26 | | | веќе видена

next