Е-Факт

ПС Кичево поднесе кривична пријава против С.Д. (27) од Кичево, за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, соопштуваат од МРВ. Во текот на првата половина од 2011 година, пријавениот во три наврати на подрачје на Кичево извршил обљуба над 14-годишно девојче од Кичево. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 9 | | | веќе видена

Битола - Во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 8 °C 23 °C, а во Скопје меѓу 13 °C и 27 °.
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес и утре ќе учествува на 17-тиот Состанок на Претседатели од Централна Европа во Варшава, Полска. Оваа традиционална средба на претседателите од регионот, која се одржува секоја година од 1993 наваму, има цел да овозможи непосреден и рамноправен дијалог на директните соседи и на сите европски држави по местоположба и вокација, за сите прашања од взаемен интерес. Темите на дискусија се поврзани со актуелните политички и економски проблеми и предизвици во земјите од централно-европскиот регион, но и глобалните политички прашања на европскиот континент и пошироко. Централна тема на состанокот оваа година е „Локалните искуства и универзалните стандарди“, а ќе се дискутира за различните искуства на земјите во процесите на системска трансформација, демократскиот развој, создавањето отворен пазар, како и за идните перспективи и предизвици. На 17-тиот состанок во Варшава ќе учествуваат вкупно 22 претседатели на држави – Албанија, Австрија, Босна и ...
сите 51 | | | веќе видена

Белград - САД се воодушевени од веста за апсењето на Ратко Младиќ, пренесе Б92. Белата куќа го поздрави апсењето на Младиќ, истакнувајќи дека се надеваат што побрзо да биде испорачан во Хаг. Заменик-советникот за национална сигурност на САД Бен Роудс истакнал дека апсењето покажува дека сите злосторници ќе бидат исправени пред правдата, Поранешниот државен секретар на САД Медлин Олбрајт од своја страна истакнала дека апсењето помага на Србија да се соочи со своето минато.
сите 15 | | | веќе видена

Белград - Ратко Младиќ денес ќе биде сослушан од истражните судии во Србија, изјави денес државниот секретар во српското министерство за правда Слободан Хомен,. Пренесе С медија. Според Хомен процедурата за испорачување на Младиќ во Хаг може да трае и седум дена.
сите 147 | | | веќе видена

Скопје – Општина Карпош продолжува со несмалено темпо да работи на инвестиции во инфраструктурата на целата своја територија, информираат од општината. Деновиве почнуваат градежните работи во три поголеми урбани заедници и тоа во УЗ Кузман Јосифовски-Питу, УЗ Пецо Божиновски-Кочо и УЗ Нерези, и тоа на овие локации: УЗ КУЗМАН ЈОСИФОВСКИ-ПИТУ • Изградба на атмосферска канализација по ул. Џумајска во износ од 3.069.367,00 денари, изведувач е „Агро селца“. • Реконструкција на тротоари по ул. Џумајска, Л=500 м, во износ од 2.636.958,50 денари, изведувач е „Анизор“. Цената на сите градежни зафати во оваа урбана заедница изнесува 5.706.325,50 денари. УЗ ПЕЦО БОЖИНОВСКИ-КОЧО • Реконструкција – асфалтирање на ул. Жданец со краци, населба Жданец Б=6 м и Л=830 м, во износ од 2.940.029,00 денари, изведувач е „Пелагонија инженеринг“. • Реконструкција – асфалтирање на ул. Теодосие Синаитски, населба Жданец Б=7 м Л=675 м, во износ од 2.732.585,00, изведувач е „Пелагонија инженеринг“. ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - По бескрајно навредливиот говор на претседателот на СДСМ, со кој тој ги понижи стечајните работници, денес Гордан Горгиев си ја додели улогата да го исправи тоа што никој не може да го исправи, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - За ВМРО-ДПМНЕ ова е морално дно што го достигна СДСМ во оваа изборна кампања, заради исмевањето врз трагичната и тешката транзициска судбина на еден наш сограѓанин. Меѓутоа, ВМРО-ДПМНЕ не е изненадена, ниту пак граѓаните на Македонија, бидејќи сепак маските паѓаат, а вистинското лице на опозицијата изегува на виделена. Сепак, искрено жалиме што нашите колеги од СДСМ денес наместо да му се извинат на Јованче Ацевски за навредата или пак, во крајна линија да премолчат, тие продолжуваат да тонат во сопствената кал, продолжувајќи со навредите против нашите сограѓани, изјави Билчиклиски.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Изминативе пет години Македонија стана чудна држава. Груевски и ДПМНЕ измислија нов изум, досега невиден во политиката. Се изнагледавме се и сешто, од креирање на лажни жртви на транзицијата до режирани контра-протести пред нашето седиште, изјави денеска Гордан Георгиев од СДСМ. - Последниве денови, како се приближува денот на изборите, гледаме дека типичната црна и валкана кампања на ДПМНЕ станува се’ повулгарна и повалкана. Типичен синдром на режим во заминување. Нејсе. Паниката и очајот од неминовниот изборен пораз на 5 јуни, очигледно ги тера Груевски и фамилијата да прават нови и се поголеми грешки. Вакво потценување на сопствениот народ и поигрување со човечките судбини не сме виделе до сега, нагласи Георгиев. - Ајде што трошат милиони евра народни пари за нивните билборди, огласи и реклами, сега Груевски им се потмева на вистинските стечајци кои се директна последица на неговото министерување во перидот 1998-2002. Денес ја користиме оваа прилика со јавноста да споделиме информации за ликовите ...
сите 4 | | | веќе видена

Прилеп - ВМРО-Народна партија денес со почеток во 21:00 часот, во Центарот на Прилеп ќе одржи митинг. Митингот ќе се одржи на Плоштад „Методија Андонов – Ченто„ Прилеп. Свои излагања на митингот ќе имаат почесниот претседател на ВМРО-Народна партија, г-дин Љубчо Георгиевски и претседателот на ВМРО-Народна партија, г-дин Марјан Додовски.
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - Вечерва во ресторанот МКЦ во Скопје ќе биде претставена книгата „Македонски вински водич„, дело на Дејв Влам и Ивана Симјановска. Книгата содржи информации за винарството во Македонија, како и опис на сите винарии и на сите вина, кои тие ги произведуваат. Водичот е двојазичен – македонски и англиски.
| | веќе видена

Скопје - Во пресрет на вонредните парламентарни избори, Институтот Павел Шатев во периодот меѓу 19 и 23 Мај спроведе телефонска анкета на 1000 испитаници со цел да се измери поддршката на граѓаните кон политичките партии и политичките лидери во Република Македонија, како и да се артикулира ставот на граѓаните во насока на актуелните политички случувања во предизборието. Во истражувањето кое беше спроведено на ниво на целата територија на Република Македонија, пропорционално беа опфатени сите шест изборни единици, со вклучување и на други релевантни демографски карактеристики на населението како пол, возраст, образование и етничка припадност. Дополнителна стратификација беше направена и според местото на живеење. Како и во претходните истражувања, резултатите од ова истражување не покажуваат значајни промени во рејтинзите на политичките партии, како и кај поддршката на лидерите на политичките партии. Највисок рејтинг и понатаму има владејачката ВМРО-ДПМНЕ, по што следуваат СДСМ, ДУИ, ДПА и Нова Демократија. ...
сите 39 | | | веќе видена

Српските власти го уапсија Ратко Младиќ, пренесе Б92. Младиќ е уапсен во Србија. Според информациите тој живеел со фалсификувани документи под името на Милорад Комадиќ.
сите 244 | | | веќе видена

Лондон - Премиерот на Либија Ал Багдади Ал Махмуди се очекува да испрати писмо до меѓународните лидери за итно примирие во Либија, набљудувано од ОН, пишува денес весник „Индипендент„. Според писмото, цитирано од весникот, Гадафи бил подготвен да започне преговори со бунтовниците, да објави амнестија за двете страни и да прифати нов Устав. - Идната Либија ќе биде различна од оваа, која суштествуваше до пред три месеци, се вели во писмото. - Но за да можеме да го постигнеме тоа, претходно треба да запреме да војуваме, да се договориме за нов Устав и да создадеме систем од влада, која ја одразува реалноста на нашето општество и се основа на барањата за современо управување, стои уште во писмото.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно, на места со пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Локално, не е исклучена можноста за интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Температурата во Битола денес ќе се движи меѓу 9 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 14 °C и 26 °C.
сите 31 | | | веќе видена

Скопје - Оваа година пред италијанската и светската јавност во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил” во Рим македонските културни вредности беа презентирани преку две интересни културни содржини. На 24 мај во познатиот „Театро де Серви“ кој беше исполнет од последното место беше презентирана претставата за Мајка Тереза насловена „Светица на темнината“ по текст на Венко Андоновски. Претходниот ден во величествениот Пантеон со многубројни овации беше проследен и концертот на светски познатиот тенор Благој Нацоски и виолинистите Ана и Олег Контраденко, во придружба на Марија Вршкова. Република Македонија повеќе од 4 децении во вечниот Рим, местото каде што во црквата „Сан Клементе” со достоинство на папа бил погребан големиот словенски просветител свети Кирил, преку манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил” традиционално е дел од ова глобално чествување на писменоста. Република Македонија со пригодни содржини се вклучува и во манифестацијата „Денови на словенската писменост и ...
сите 2 | | | веќе видена

Брисел - Во Брисел се одржа презентација на проектот за гасоводот „Јужен тек„. Во неа учествуваа министерот за енергија на Русија Сергеј Шматко, директорот на „Гаспром„ Алексеј Милер, генералниот директор на компанијата “Јужен тек” Марсел Крамер, еврокомесарот за енергија Гинтер Јотингер, како и директорите на компаниите “Ени” и BASF. Целта беше детална презентација на проектот за идното снабдување на ЕУ со гас, како и одговор на прашањата на европските службеници, пратеници од Европскиот парламент, претставници на енергетски и инвестициски компании, дипломати и новинари. - Русија се надева дека ЕУ ќе обезбеди статус на приоритетен проект за „Јужен тек„ во рамките на програмата на трансевропските транспортни мрежи, изјави рускиот министер за енергетика Сергеј Шматко за време на презентацијата на проектот во зградата на Европската комисија во Брисел. - Очигледно е дека Русија како снабдувач и Европа како корисник на енергетски ресурси се крајно засегнати од ефикасен, сигурен и диверзифициран систем за ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - За која мирна кампања говори Гордан Горгиев кога СДСМ се занимава со местенки, правење на списоци за 5 најсилни, тепачки, поткуп. За која евтина кампања говори Гордан Горгиев кога СДСМ врбува гласачи со тони кафе, наполитанки, локум и расипано месо. Бранко Црвенковски беше тој зема хипотекарен кредит од банката на Хари Костов за цели 6 милиони евра. Според тврдењата на самата СДСМ овие пари ќе се потрошат за изборната кампања на оваа партија. СДСМ овие пари или ќе ги потроши за делење на кафе, локум, наполитанки па и расипано месо, или раководството на СДСМ овие пари ќе ги стави во џеб. Зошто инаку би земале 6 милиони евра од банката на Хари Костов. Наместо да се обидува да наоѓа оправдување СДСМ треба да одговори зошто зема повеќе пари од законски дозвелените средства кои можат да се употребат во кампањата, и за што ќе го искористат остатокот од тие пари, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
сите 5 | | | веќе видена

Георгиев: Наместо со скапи билборди, СДСМ води кампања очи в очи со граѓаните Скопје - Кампањата на СДСМ е суштинска спротивност на расипништвото на Груевски и ДПМНЕ и тоа граѓаните го препознаа и го поздравуваат на нашите средби со ниво, изјави денеска Гордан Георгиев од СДСМ. - Наместо ултра скапи и џиновски билборди, на кои Груевски сакајќи да се претстави како „човек од народот“ – тој функционер со вратоврска, а околу него платени „обични“ граѓани – СДСМ на овие избори одлучи главниот аспект од кампањата да го насочи на директен контакт со граѓаните. На тие средби СДСМ ја дели кратката верзија на својата програма и рекламен материјал чија вкупна цена е помала од 3 билборда на ДПМНЕ во центарот на Скопје. Да ја потсетам јавноста, СДСМ во оваа предизборна кампања нема ниту еден билборд, нашата кампања е очи во очи со граѓаните, а не вештачки насмевки кои потсетуваат на опсесијата на Груевски да ги контролира сите граѓани, изјави Георгиев. - СДСМ не бега од сопствениот народ. Ние во непосреден контакт се ...
сите 8 | | | веќе видена

На 24.05.2011 година околу 20,10 часот на автопатот Велес-Градско на м.в „Сариер“, непознати лица од автоматско оружје пукале кон возило „Фолксваген Голф“, додека Блаже С. (32) го управувал заедно со сопатникот Б.М. (42). На самото место починал возачот, додека сопатникот е тешко телесно повреден и е пренесен во Ургентен Центар Скопје за укажување на лекарска помош. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје - Кандидатот за премиер на опозициската СДСМ Радмила Шекеринска го повика денес премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ТВ дуел. - Останаа уште само 12 дена до изборите на 5 јуни. Груевски во изминативе недели веќе одби едно телевизиско соочување. Денеска, сакам да му понудам уште еден ТВ дуел. Никола, страв ти беше да прифатиш со Бранко да зборуваш за минатото. Те повикувам денеска да собереш храброст и со мене на ТВ дуел да говориш за иднината. Ако и овој ТВ дуел го одбиеш, тогаш навистина ќе стане јасно дека Никола Груевски нема за што да зборува, дека Никола Груевски нема што да им понуди на граѓаните, изјави Шекеринска.
сите 18 | | | веќе видена

next