Е-Факт

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.. Локално ќе има поинтензивен пороен дожд со појава на град, засилен ветер и електрични празнења. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 13 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 12 °C и 27 °C. Утре се очекува сончево и топло време, со умерена облачност. Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има итензивен пороен дожд со појава на град, засилен ветер и електрични празнења.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје – Не делат уште само два дена од моментот на вистинска одлука. Уплавот на Груевски и фамилијата од неминовниот пораз ги присили ДПМНЕ да водат црна и досега највалкана кампања. Се обидуваат со брутална злоупотреба на власта, на сите можни начини да спасат што може да се спаси, изјави денеска Андреј Петров од СДСМ. - Да резимираме со што се’ се служеше ДПМНЕ до сега. На дело беа фатени раководители на ДПМНЕ во јавна администрација кои по наредба на Груевски со притисоци, закани, па дури и со уцени за вештачко оплодување мораа на нивниот партиски шеф да му изврбуваат гласачи. Епилог за овие незаконски дејанија нема. Обвинителството сеуште молчи. Во јавноста во неколку наврати предупредивме дека за членови на Општинските изборни комисии се избрани кандидати за пратеници на ДПМНЕ или нивни блиски роднини. Ниту писмото на претседателот на ДИК до шефот на изборниот штаб на ДПМНЕ, Мартин Протоѓер, не смени ништо. Напротив, Груевски ја стави во функција гласачката машина во ДИК и вчера со надгласување одби да ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ во недела ќе се обиде да го реализира сценариото за оцрнување на изборите и непризнавање на избoрните резултати, и овој скандал, оваа мега афера сега е поткрепена со документи кои се нивни, од СДСМ, и кои загрижени членови на СДСМ ни ги доставија, изјави денеска Зоран Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ. - Ние ја изразивме нашата загриженост од ова сценарио на СДСМ повеќепати. Сега се гледа дека нашите сомнежи имале сериозна основа и дека нашите предупредувања биле сериозни. Денес, презентираме документи испратени од Централниот правен комитет на СДСМ до нивните општински организации, во кои документи стојат прецизни инструкции за спроведување на мрачното сценарио на Бранко Црвенковски и Радмила Шеќеринска, на денот на изборите во недела на 5 јуни, рече Коњановски. - Првиот документ е барање до ОО на СДСМ, за реализација на сценариото Јасмин, како што го нарекуваат од СДСM. Во него Централата на СДСМ од Општинските Организации на СДСМ бара до утре да им се достави прецизен број на автобуси кои се ...
сите 19 | | | веќе видена

МВР: Шекеринска го пријави инцидентот во А1, потоа во полиција Скопје - Во врска со настанот што синоќа драматично го обзнани Шекеринска, значи го нарекувам настан бидејќи навистина не може да утврдиме што точно се случило и дали воопшто нешто се случило, би сакале да го посочиме следното: Иако законите налагаат, доколку се случи некаква сообраќајна несреќа или некаков друг инцидент, да се остане на лице место или истиот веднаш да се пријави за соодветно да се обезбеди местото и да се спроведе истрага, Шекеринска тоа не го стори. Напротив, настанот првин беше пријавен во А1, наместо во овластените државни институции. Дали станува збор за непознавање или непочитување на законите и институциите, или станува збор за обид да се добие на време или да се прикаже дека се признава само судот на А1, се прашања чии одговори ги има Шекеринска. Факт е дека штом настанот беше пријавен во А1, веднаш упативме екипи да го пребараат патот и да се обидат да го лоцираат местото. Ништо не беше најдено. Не постоеја никакви траги ...
сите 15 | | | веќе видена

Штип - Со оглед на доаѓањето на пролетта, кога поголемиот дел од штипјани излегуваат од своите домови на убавото време,како и најмалите, Општина Штип презеде активности за обнова на дел од детскиот забавен парк. Деновивер интензивно се работи на поставување на нови ивичници, нов песок, фарбање на лулашките и обновување на забавните детски содржини во забавниот парк во населбата 8-ми ноември, спорит градскиот стадион Активноста ја спроведува одделението за локален економски развој во соработка со приватната фирма „Алмонд“ од Штип.
| | веќе видена

По повод 15 години од постоењето на Општина Карбинци и како дел од одбележувањето на манифестацијата „Спасовден“ кој е Ден на општина Карбинци, денес свечено ќе биде поуштена во употреба новата административна зграда на Општина Карбинци. Манифестацијата ќе биде збогатена со културно уметничка програма и традиционални спортски игри.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, денес ќе одржи средба со претставници на текстилната индустрија од Штип. Целта на средбата е запознавање на бизнис заедницата со политиките на Владата кои се однесуваат на текстилната индустрија. Средбата ќе се одржи во хотел Оаза, Штип.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи и со локална појава на град и засилен ветер. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 23 °C, а во Скопје меѓу 15 °C и 27 °C. Утре се очекува сончево време со умерена облачност. Попладне нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи, на места со појава на град и засилен ветер
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес, на покана на Претседателот на Италијанската Република, Џорџо Наполитано, ќе присуствува на свеченостите по повод 150 годишнината од обединувањето на Италија. - Вашето присуство во Рим претставува уште еден доказ за длабоките пријателски односи кои ги обединуваат нашите земји и нашите народи, се вели во поканата од Претседателот Наполитано до Претседателот Иванов. На одбележувањето на 150 годишнината од обединувањето на Италија е најавено присуство на голем број истакнати државници од Европа и од светот, како и претставници на меѓународни организации како Обединетите нации и Европската Унија. Претседателот Иванов ќе присуствува на свечената парада во Рим, како и на официјална вечера која ја приредува Претседателот Наполитано.
сите 35 | | | веќе видена

Скопје - Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков сака да ги испровоцира неконтролираните албански елементи во Македонија за да создадат проблеми, што тој ќе ги искористи за да го оправда преземањето акција против албанската заедница во целост. Ова според Викиликс го изјавил лидерот на ДУИ Али Ахмети пред американскиот амбасадор Филип Рикер. Лидерот на ДУИ му рекол на Рикер дека премиерот е под големо влијание на неговиот братудед, Мијалков. Ахмети го критикувал и претседателот Иванов, рекол дека тој повеќе е професор отколку претседател, дека му недостасува реална моќ и му е подреден на премиерот. Во документот на Викиликс стои дека Ахмети рекол оти премиерот е премлад и неговата младост се одразува врз одлуките што ги носи. Ахмети кажал дека уште одамна го предупредил премиерот да го реши проблемот со името со Грција и побарал од Рикер за ова прашање тој да изврши јавен притисок врз него. На ова амбасадорот забележал дека е неопходно да се одмеруваат јавните коментари и дека ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ излезе со реакција на изјавата на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. - ДПМНЕ во паника и очај го напаѓаат Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за нешто што тие самите го готват во својата црна кујна. Свесни дека ги губат изборите и дека немаат повеќе ни грам поддршка од граѓаните, единственото нешто што им преостанува е да смислуваат планови како да ја фалсификуваат народната волја. Последните панични прес конференции се само продолжение на списоците составувани под притисок за обезбедување сигурни гласачи од редовите на вработените во јавната администрација, кршењето на штабовите и вандалското однесување на нивните членови во целиот предизборен период. Нејсе, ќе ги издржиме уште 4 дена! На крајот, ја користиме оваа прилика уште еднаш да упатиме јасна порака до сите чесни членови на ДПМНЕ: После ова треба да ви стане повеќе од јасно дека на вашите шефови веќе одамна им се спакувани куферите за Прага, а вас безочно ве лажат дека ќе ги добијат изборите, се вели во реакцијата.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје – Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денес изјави дека сериозни информации дека СДСМ започнува со реализација на сценарио за непризнавање на изборните резултати. -Во неколку градови низ Македонија,како на пример Битола, Пробиштип, Струмица, Куманово, Тетово СДСМ веќе барала автобуси, за превоз во Недела вечер, после завршување на изборите. Паралелно на ова, во истите тие градови најавувано е до членовите на СДСМ дека треба да се подготвуваат за бунтување, непризнавање на резултатите и организирано доаѓање во Скопје, рече Димовски. - Тие давале јасни инструкции за организирање дејствување на членовите на СДСМ. Според нашите информации стратегијата на СДСМ е преку својата телевизија А1, уште во текот на денот на гласање да создава тензична атмосфера, која што би одела во насока на намерата на СДСМ да не ги признава изборните резултати. ВМРО-ДПМНЕ го кажува следново: Прво, апелираме до сите граѓани на РМ, спокојно, мирно и достоинствено да излезат на гласање и тајно да гласаат и да го поддржат оној за кој што ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје – Последните случувања на планетарно ниво, претставуваат глобална цивилизациска пресвртница која не исправа пред најзначајните отворени прашања за опстојувањето на цивилизацијата и налага итна потреба од нов, продлабочен, интердисциплинарен истражувачко-творечки приод за нивно разбирање и решавање во насока на здрав, достоинствен, слободен и мирен живот на граѓаните, изјави денеска Претседателот на Граѓанската инцијатива за здраво, достоинствено и возвишено живеење „Преродба“ Ана Бобинкова. Интегрален текст од изјавата на Бобинкова. - Од Интердисциплинарната истражувачка колонија Интермедија и Граѓанската инцијатива за здраво, достоинствено и возвишено живеење „Преродба“, односно авторското генетичко истражувачко интредисциплинарно творештво со автентични откритија, тези, 7 книги и 20-тина авторски сегменти ги посветуваме во прилог на цивилизацискиот опстој на човештвото, на нашата единствена животна средина планетата и за афирмација на зелената опција во Македонија застапувана преку ДОМ. Согласно со ...
| | веќе видена

Скопје – Методите на Бранко Црвенковски и Радмила Шекеринска се исти. Се опкружуваат со блиски луѓе за да можат да ги искористуваат државните институции и јавни фондови за своја полза, изјави денеска Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Радмила Шекеринска целиот проток на пари во секторот за евроинтеграции го контролирала со свои луѓе, роднини и блиски пријатели. Ова што ќе го објавиме денес е скандалозно. Золвата на Шекеринска, Лира Секуловска не е единствениот случај на конфликт на интереси во секторот за европски прашања, во време кога Радмила Шекеринска раководи со овој сектор. Радмила Шекеринска секторот за евроинтеграции го пренатрупала со роднини, пријатели, деца на партиски функционери на СДСМ, рече Бичиклиски. - Радмила Шекеринска во секторот за евроиинтеграции ги вработила: Александар Николовски e зет за братучетка на Радмила Шекеринска. Радмила ги вработила браќата Деспотовски. Јован Деспотовски, поранешен член на Извршниот одбор на СДСМ и еден од актуелните шефови на кампања на СДСМ, инаку ...
сите 14 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ реагираше на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - Денешната прес конференција на Гордан Георгиев е со намена за лична дискредитација на само два дена пред изборите. СДСМ целата своја кампања ја водеше ниско и валкано. Така продолжува и во последните неколку дена од кампањата. Ваквите манипулации се доказ дека СДСМ нема што да покаже и нема за што да не нападне. Затоа целата своја концентрација ја насочуваат на излитени и сто пати повторувани инсинуации. Денешната нивна прес конференција е доказ за стравот и паниката која владее во СДСМ. Страв и паника од фактот дека ќе ги загубат изборите, се вели во реакцијата.
| | веќе видена

Скопје - СДСМ денес обвини дека за неполни две години Сашо Мијалков бил 16 пати во Прага во различно друштво. - Денес ќе објавиме документи кои дополнително ги поткрепуваат сомневањата за одредени имотно-правни трансакции во Чешка, со кои се поврзуваат првиот братучед и мајката на премиерот во заминување, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. - Ова се 16 фактури од аеродромот “Александар Велики“, сите адресирани до Министерството за внатрешни работи, за надомест на услуги за користење на ВИП салонот на скопскиот аеродром, во периодот од 10 февруари 2008 до 11 декември 2009 година. На сите до една фигурира името на директорот на тајната полиција Сашо Мијалков кој во овој временски период редовно патувал на една иста дестинација Скопје- Прага, Република Чешка, нагласи Георгиев. - За неполни две години, Сашо Мијалков во Прага бил 16 пати и тоа во различно друштво. На 5 март 2009 година, Сашо Мијалков, заедно со Љупчо Тодоровски-Радникот, патува за Прага. Што бараат шефот на тајната полиција и директорот на јавната ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Вчерашната прес конференција на политичката партија „Достоинство“ во Штип, претставува типична употреба на предизборните лаги и ветувања, се вели во соопштение од Регионалниот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ3. - Слушаме дека ќе граделе фабрика во Штип во која ќе се вработеле 1500 граѓани. Згора на се, ќе имале и европски плати? Но нам ова ни личи на предизборната милијарда на Васил Тупурковски. Да одеа заедно кавалот и економијата, сите ќе поверувавме, но знаејќи го пред се најекспонираниот во „Достоинство“ – Ристо Гуштеров, тешко дека некој ќе го сфати ова сериозно. Да не ја знаевме неговата бизнис-биографија, можеби и ќе му поверуваме, но ваквата најава е чист политички предизборен трик исклучиво за потребите на гласачите. Впрочем, од ветувања куќа не се гради, па затоа некои лесно ги даваат, се вели во соопштението. - „Горе-долу не гледам повеќе место за мене во некаков политички ангажман“, ќе изјави во март 2006-тата Ристо Гуштеров. Дали ви звучи ова познато? Да..исто како „колегата“ ...
| | веќе видена

Скопје - Во врска со престојните парламентарните избори во Р.Македонија, Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во три случаи изврши проверки по добиено известување за злоупотреба на боледувањето на тројца полициски службеници заради учество на митинзи на политички партии. Во еден случај се работи за полицискиот службеник Т.Ш. од Свети Николе, полицаец во Полициска станица за надворешно физичко обезбедување на објекти. Од извршените проверки е утврдено дека тој од 12.04.2011 година, непрекинато користи боледување со дијагноза „анксиозно депресивен синдром“ со препорака од лекар редовно да ја користи терапијата и да се одмора во домашни услови. На 23.05.2011 година, во Свети Николе, тој присуствувал на предизборниот митинг на политичката партија „Обединети за Македонија“ за што постои видео запис и фотографии. Полицискиот службеник О.Т. од с.Чифлик, Кочани, полицаец во ПСОН Виница, поради „дископатија“ користел боледување од 09.05 до 20.05.2011 година. Од извршените проверки е утврдено ...
сите 8 | | | веќе видена

Скопје – Интегрален текст од писмото на Гордана Јанкуловска до Радио Слободна Европа Пред се заради почитта кон медиумите и значењето кое што тие го имаат во секое демократско општество, но и заради високото мислење кое го имам во однос на професионализмот во работата што го негува токму вашиот медиум, одлучив да ја прифатам вашата понуда за интервју и да одвојам од драгоценото време кое за жал во изборната кампања во голема мера ми недостасува. Одлучив, бидејќи освен коректноста и објективноста, во досегашната соработка со вашиот ценет медиум, досега не сум имала никакви недоразбирања или забелешки. Одлучив, бидејќи сметав дека вашиот обид да им дадете простор и соодветно да ги претставите понудите на сите политички опции треба да се подржи. Одлучив бидејќи вашите гледачи и слушатели треба да знаат што е тоа што им го нуди ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во „Манифестот за реформи и развој“ како визија за наредните четири години. Одлучив, бидејќи гласачите заслужуваат и мораат да бидат ...
| | веќе видена

Ден на детето или Меѓународниот ден за заштита на децата се слави на тој датум во скоро сите земји од поранешниот Социјалистички камп. Датира од Светската конференција за детското здравје, која се одржува во 1925 година во Женева (Швајцарија) и се потпишува декларација, која го носи името “Женевската декларација”. За прв пат Денот на детето се слави официјално меѓународно во 1950 година во 51 земји во светот. На 14 декември 1954 година ОН и УНЕСКО прогласуваат 20-ти ноември за Светскиот ден на децата. Тој датум, сепак, не е насекаде прифатени, бидејќи големото мнозинство од земјите во светот сакаат да се зачува традицијата во прославата на празникот на 1 јуни. Според традицијата на овој ден кај нас се организираат многу забави за децата.
| | веќе видена

next