Е-Факт

Скопје - После пет дена од објавување на аферата за скриениот имот на Бранко Црвенковски на Корчула, сеуште од негова страна нема никакви одговори, изјави денеска Зоран Петревски од ВМРО-ДПМНЕ. - Бранко Црвенковски се однесува како да секое семејство во Македонија може да си купи и дозволи имот на еден од најлуксузните острови во Хрватска. Бранко Црвенковски си кажува смешки и вицови за својот имот. Тоа е врвно лицемерие. Во моменти кога се обидува да ќари некој политички поен, зборувајќи на тема сиромаштија, Бранко си гледа со едното око кон луксузот кој го чека на Корчула. Веќе стана јасно дека приказната за тоа дека имотот е дел од оставинската постапка се смешни. Не е возможно имот кој е веќе заведен како имот на Јасна Црвенковска, да е во исто време и имот на нејзиниот татко, да е имот над кој би се водела оставинската постапка. СДСМ и Бранко лажеа за ова.Почитувани, затоа ние ќе поставиме прашање. Дали е точно дека имотот во Корчула е купен не во 1979, туку во 1997 година? Дали е точно дека имотот ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - 22,6 проценти од гласачите ќе гласаат за ВМРО – ДПМНЕ , а 15,4 за СДСМ. Ова е резултатот од анкетата на ИПИС, спроведена 1.111 испитаници по телефон во периодот од 26- ти до 28 ми април. Според истражувањето за ДУИ ќе гласат 6,4, за ДПА 3,6 проценти, за НДП 2 процента, а 32,9 проценти нема да гласат додека 10,6 проценти од граѓаните во завршната анкета на Институтот за политички истражувања немале одговор, пренесе Канал 5. Врз база на претпоставената излезност, согласно методологијата на Државната изборна комисија од определените испитаници 40 проценти би гласале за ВМРО – ДПМНЕ , 27,3 проценти за СДСМ, за ДУИ би гласале 11,3 ,за ДПА 6,4 проценти, за НДП 3,5 и за ВМРО НП 3 проценти од испитаниците кои ќе излезат да гласаат. Ако овие проценти на гласачи кои со сигурност ќе го остварат своето демократско право, се претворат во апсолутни бројки, според ИПИС и ако излезноста е 53 проценти за ВМРО – ДПМНЕ би гласале 382 илјади граѓани, а за СДСМ 260 илјади. Ако пак излезноста е 56 проценти тогаш за ВМРО ...
сите 42 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ според анкетата на Институтот „ПРОГРЕС„. Телефонското истражувањето, направено на 1116 испитаници покажува предност на СДСМ 3,3%. На прашањето “Доколку изборите се одржуваат утре, за која политичка партија би гласале„ 22,9% одговориле за СДСМ, 19,6 за ВМРО-ДПМНЕ, 8,3 за ДУИ, 5,3 за ДПА, 3,9 за НДП, 2,4 за Нова демократија, 2,9 за Обединети за Македонија, 1,6 за ВМРО-НП, 0,1 за ЛДП, 1,1 за НСДП. На прашањето кој ќе победи на следните парламентарни избори 26,4 проценти одговориле коалицијата предводена од СДСМ, додека 21,6 проценти рекле дека на следните избори ќе победи коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. 10,8 проценти одговориле дека тоа ќе биде некоја трета партија, додека 41,2 проценти не можеле да оценат кој ќе биде победникот на следните избори.
сите 44 | | | веќе видена

Скопје - На овие избори како никогаш досега се појавија некои мали, нови, туку што креирани партии за потребите на СДСМ. Евидентно е дека СДСМ неможе да земе од гласовите кои се традиционално гласачко тело на ВМРО ДПМНЕ па поради тоа се јави потребата да се формира Обединети за Македонија, да се промовира ВМРО Народна партија или Демократска десница, Достоинство итн, кои доаѓаат од „Бихаќка„. Ова го изјавува во интервју за Радио Слободна Европа министерката за внатрешни работи и носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Втора изборна единица Гордана Јанкуловска. - Верувам во капацитетот на овој народ и граѓаните се доволно свесни и способни да ја направат вистинската проценка односно да направат разлика како работеле токму овие луѓе кога имале можност нешто да сработат и дали нешто оставиле зад себе и што е понудата на ВМРО-ДПМНЕ.„На прашањето дали ќе останат партнери со ДУИ Јанкуловска одговара дека „ зависно од изборните резултати понатаму следуваат разговорите, преговорите за коалиција„. Јанкуловска смета дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје – СВР Струмица поднесе кривична пријава против Л.К.(18) и Г.Б.(35) двајцата од Струмица , поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство„. Пријавените делото го сториле на 27.05.2011 г., околу 03,30 часот, додека лицата П.Р., Г.З., Б.Ѓ., М.И. и И.Б. сите од Струмица, лепеле плакати – рекламен материјал од политичката партија ВМРО – ДПМНЕ, на пано предвидено за такви работи лоцирано на ул.„Братство Единство„ во Струмица.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Демолирана месната заедница во Бардовци. Од Општина Карпош информираат дека „според очевидци вандалскиот чин бил на членови на ВМРО-ДПМНЕ„. „Искршени се стаклата и инвентарот во месната заедница каде што се собираат сите граѓани од ова населено место и со црн спреј, со големи букви, е напишано ВМРО-ДПМНЕ. Се надеваме дека надлежните органи благовремено ќе го откријат сторителот и во иднина ќе ги спречат ваквите брутални однесувања кои го загрозуваат мирот и секојдневното живеење на жители на Бардовци, се вели во соопштението. Минатата ноќ, во вандалски чин, според очевидци, членови на ВМРО-ДПМНЕ буквално ги демолирале просториите на месната заедница Бардовци во Општина Карпош. Искршени се стаклата и инвентарот во месната заедница каде што се собираат сите граѓани од ова населено место и со црн спреј, со големи букви, е напишано ВМРО-ДПМНЕ. Се надеваме дека надлежните органи благовремено ќе го откријат сторителот и во иднина ќе ги спречат ваквите брутални однесувања кои го загрозуваат мирот и ...
сите 2 | | | веќе видена

Софија - Од Балканот секогаш треба да потсетуваме на луѓето во Брисел дека ја прифаќаме идејата на Европа како проект на мирот. Ова меѓу другото го истакнал Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на одбележувањето на 10-годишнината од создавањето на Балканскиот политички клуб во Софија, јави бугарската агенција „Фокус„. - Коков беше Балканот пред 10 години и каков се сега – ако го погледнеме ова, ќе ги видиме различните визии, низ кои сме поминале. Само пред 10 години Балканот излезе од една траума – имаше песимизам и голема неправда спрема Балканот. Европската идеја беше да ги промениме доброволно нашите системи за да ги следиме европските идеи и вредности. НАТО ни помогна да воспоставиме мир на Балканот. Денес се уште има доза песимизам во врска со земјите, кои се уште не се членови на НАТО и ЕУ. Јас не сум песимист, ниту оптимист, а реалист, истакнал Иванов. Според него, ЕУ има свои внатрешни предизвици како резултат на економската криза. Недостасува модел за интеграција на имигрантите. ...
сите 9 | | | веќе видена

Софија - Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Софија се сретна со бугарскиот претседател Георги Прванов. Двајцата претседатели разговарале за повеќе теми. Иванов го информирал својот бугаски колега за прашањето за името, за евроинтеграциите на Македонија, за престојните избори и за економската сотојба. Двајцата претседатели, ја искажале својата подготвеност за натамошна соработка.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера ја посети екипата која од 24 мај во две хали на Скопскиот саем, кои се адаптирани во студија, започна да го снима филмот „Балканот не е мртов“, по текст на Дејан Дуковски и во режија на Александар Поповски, информираат од Министерството за култура. Канческа-Милевска, посакувајќи успешен филм, истакна дека се надева дека Република Македонија ќе добие уште едно филмско остварување кое ќе биде гордо прикажувано не само пред домашната публика, туку и пред светската јавност. Министерката за култура подвлече дека вложувањата во филмската дејност и натаму остануваат приоритет, а најави изградба на филмско студио кое значително ќе ја олесни работата на домашните и на странските филмски екипи кои во иднина ќе сакаат да снимаат во Република Македонија. Приказната за љубовта меѓу Кемал Ататурк и Елени Каринте, која е позната во сценска форма, исто така во режија на Поповски и првпат изведена во МНТ во 2001, ќе биде филмувана во продукција на „Кино око“ ...
сите 5 | | | веќе видена

Белград - Поведението на Воислав Шешељ пред Хашкиот трибунал е срамота. Се срами себе си, но и државата. Ова според сознанијата на белградски „Блиц„ го изјавил довчерашниот најбаран хашки бегалец генерал Ратко Младиќ, опишувајќи го лидерот на радикалите. Младиќ не го образложил своето лошо мислење за Шешељ, бидејќи никој и не го прашал, но стигнал до таму што го псуел и го нарекол „кретен„. Весникот нагласува дека како докази против лидерот на Радикалната партија Воислав Шешељ пред Трибуналот се користат и дневниците на воениот командант на Армијата на Република Српска генерал Ратко Младиќ.
сите 7 | | | веќе видена

Москва - Претседателот на Абхазија Сергеј Багапш почина утринава во болница во Москва, јавува ИТАР-ТАСС. Багапш почина на 62-годишна возраст. Пред една недела Багапш бил опериран, заради проблеми со белите дробови. Во последните денови се наоѓал во кома. Ќе биде погребан во неговото село Џгерда. Абхазија заедно со Северна Осетија се републиките кои прогласија независност од Грузија.
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес се очекува да биде променливо облачно и нестабилно, со засилен ветер и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, град и електрични празнења. Температурата во Битола ќе се движи од 11 °C до 23 °C, а во Скопје меѓу 11 °C и 26 °C. Утре се очекува сончево време со умерена облачност. Попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.
сите 33 | | | веќе видена

Скопје – Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, г-дин Владимир Пешевски денес во Охрид, ќе присуствува на пречекот на група туристи кои ќе пристигнат со лет на авионската компанија „Финаир“ во соработка со тур операторот „Ој Ауринкоматкат- Сунтурс Лтд Аб“ од Република Финска. Настанот ќе се одржи на аеродромот Свети Апостол Павле во Охрид.
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Денеска во близина на ресторанот „Мирко“ во населбата Горно Лисиче , беше поставен камен-темелник на нов фекален колектор, во вредност од над 2 милиони евра, кој ќе ги прифаќа фекалните отпадни води од целата Општина Аеродром и поголемиот дел од Општина Кисела Вода, територија со околу 150.000 жители. „Фекалниот колектор за жителите на Горно Лисиче ќе значи пополнување на урбаните празнини во животната средина“, изјави градоначалникот Коневски, објаснувајќи дека од местото, каде што се фрли првата лопата, ќе можат да се собираат отпадните фекални води од примарните мрежи во Лисиче и да се пренасочуваат кон препумпната станица што се наоѓа во Горно Лисиче. Тоа значи дека дел од примарната и секундарната фекална мрежа, која ги опфаќа улиците „Ѓорѓи Капчев“, Тодор Чангов“ и „Гаврил Константиновиќ“, чијашто изградба ја инвестираше Општина Аеродром, ќе се поврзе со овој колектор. Исто така, Општина Аеродром овозможи услови за реализација на овој проект, ја предвиде изградбата на колекторот во деталниот ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната прес конференција на Гордан Георгиев од СДСМ. - Прес конференцијата на Гордан Горгиев е обид за дефокусирање на главните теми од кампањата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го користи својот авторитет да апелира до сите јавни функционери да се вложат и да влијаат целиот изборен процес да помине во фер и демократска атмосфера. Тоа е политичка заложба на ВМРО-ДПМНЕ.Наместо да се обидува да ги омаловажува ваквите позитивни потези, Гордан Горгиев требаше да им се извини на стечајците чии жени Бранко Црвенковски длабоко ги навреди и меѓудругото, без заобиколување да одговори на прашањата кои се однесуваат за скандалот на имотот на жената на Црвенковски, кој се наоѓа на еден од хрватските острови, се вели во реакцијата.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Груевски и ДПМНЕ во очај и паника од неминовниот пораз кој им следи на 5 јуни очигледно не знаат да направат разлика помеѓу држава и партија, изјави денес портпаролот на изборниот штаб на СДСМ Гордан Георгиев. - Сето она на кое ние упатувавме во последните 5 години, сега во изборната кампања испливува на површина. Срамно и безобразно Груевски и ДПМНЕ ги користат институциите за партиска промоција. Срамно и безобразно Груевски и ДПМНЕ се обидуваат да ја приватизираат државата. Последниот случај е скандалозен. Груевски на владин меморандум им се обраќа на носители на јавни функции и на други одговорни лица од администрацијата наложувајќи им како да се однесуваат за време на изборите, подвлече Георгиев. - Она што започна со скандалозното писмо до членството за финална пресметка со наводните транзициски политичари, сега Груевски го надгради и прошири со нов повик до државната администрација. Стравот од поразот на изборите ги тера Груевски и фамилијата да си даваат автоголови. Забораваат дека секоја ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - На 27.05.2011 година, во 19,00 часот, во ПС-Драчево лицето С.С.(58) од Скопје дошол и пријавил дека М. Д. (30) од Скопје го лишил од живот Зоран Ѓ. (42) од Скопје, лице за кое на 05.10.2009 година било пријавено дека е исчезнат. При пријавувањето С.С. посочил и детали како и на кое место е извршено убиството, кажувајќи ја и точната локација каде се наоѓа телото. По пријавувањето на случајот, М.Д. е приведен и при обавениот разговор го признал делото и изјавил дека откако го задавил Зоран Ѓ. со пешкир – со кого инаку биле познаници и често заедно конзумирале алкохол – ископал дупка во подот (земја покриена со даски – бродски под) во спалната соба во неговата куќа, потоа го ставил телото во неа, го попрскал со вар, го затрупал со земја и ги вратил даските и врз нив ставил ормар. Осомничениот кажал дека немал намера да го убие Зоран, туку имале расправија по која го нападнал и набргу откако забележал дека истиот не давал знаци на живот се обидел да го реанимира, а откако не успеал побарал ...
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес обвини дека СДСМ не им верува на сопствените членови и се обидува да го контролира нивното гласање. -Имаме информации дека Социјадемократскиот сојуз, во соработка со лекарите кои се активни членови на оваа партија, спроведува акција за стимулирање и потикнување што повеќе граѓани, по секоја цена да се запишат како болни и изнемоштени. Овие лица според законот треба да гласаат еден ден пред изборите, изјави на денешната прес конференција Петар Поп Арсов од ВМРО-ДПМНЕ. - Овие граѓани, подложни на притисоци и уцени од СДСМ, треба со сигурност да го дадат својот глас за оваа партија на денот на изборите.Така СДСМ ќе се осигура дека гласовите на овие луѓе нема да отидат за други политички партии, истакна Поп Арсон. Тој нагласи дека за спроведување на оваа акција од СДСМ имале задолжено по едно одговорно лице кое треба да го осигура полномоштвото на 4 до 5 граѓани, кои треба со сигурност да го дадат својот глас за СДСМ. -На овој начин СДСМ го узурпира уставното загарантирано право на ...
сите 8 | | | веќе видена

Струмица – Вчера (27.05.) во Струмица во раните утрински часови група од петмина активисти на ВМРО-ДПМНЕ биле нападнати и грубо попречени во нивните активности – лепење пропаганден материјал на пано предвидено за такви работи – од страна на група на 15 лица коишто со физички закани ги натерале да ги одлепат веќе залепените плакати. Имено, според пријавата поднесена до СВР Струмица, во времето околу 03,30 часот додека лицата П.Р., Г.З., Б.Ѓ, М.И. и И.Б. активисти на ВМРО-ДПМНЕ лепеле рекламен материјал на оваа партија на пано предвидено за такви работи лоцирано на крстосницата на улиците “Маршал Тито“ и “Братство и Единство“ во Струмица, до нив дошле неколку возила од кои излегле околу 15 лица меѓу кои биле Л.К. викан “Длгиот“, Г.Б. викан “Бебе“, А. Д. и други лица од Струмица. По излегувањето од возилата лицата им се обратиле на активистите на ВМРО-ДПМНЕ со зборовите – “што правите, ајде одлепувајте ги плакатите“, по што активистите на споменатата партија ги одлепиле плакатите што претходно ги имале ...
сите 8 | | | веќе видена

Белград - Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави денеска дека после Ратко Младиќ ќе биде уапсен и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, јави агенцијата Бета. Според Тадиќ паралелно со таа акција ќе се зголеми борбата против организираниот криминал. „После апсењето на Младиќ уверен сум дека ќе го решиме и прашањето со Хаџиќ„, нагласил српскиот претседател
сите 6 | | | веќе видена

next