Е-Факт

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните часови локално ќе има краткотраен дожд и ретка појава на грмежи, особено во јужните и западните подрачја. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 12 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 26 °C. Утре повторно се очекува сончево време со мала до умерена облачност. Доцна попладне и во вечерните часови на места ќе биде нестабилно облачно со локален краткотраен дожд и грмежи. Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.
сите 18 | | | веќе видена

Скопје – МВР ги демантира информациите во прилог на А1 телевизија, во врска со истрагата за случајот со починатото момче. - Министерството за внатрешни работи, категорично ги отфрла сите инсинуации и дезинформации на А1 Телевизија дека за случајот било молчено два дена. Напротив и според А1 Телевизија, МВР го расчисти случајот за неполни 24 часа. Доколку се земе како веродостојна информацијата на А1 дека дури во понеделник во 13.30 часот е добиено неофицијалното известување на Институтот за судска медицина дека станува збор за смрт причинета од насилство, јасно е дека целиот случај беше расчистен за 24 часа. Во вторник околу 15.00 часот веќе беше објавено дека, без никаква помош од А1 Телевизија и покрај повиците да пријават податоци кои би и користеле на истрагата, утврден е идентитетот и на починатиот и на сторителот. Веќе до 14.00 часот во среда, беше изготвена кривичната пријава против осомничениот и истиот беше изведен пред Истражен судија и покрај многубројните дезинформации објавени на А1 кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје – Вчера, 8.6.2011 година, во Младинскиот културен центар на Свечената академија што се одржа по повод 20-годишнината од основањето на Европското движење во Република Македонија, како и одбележувањето на Денот на Европа 2011, беа доделени наградите на победниците на ликовниот конкурс на тема „Европа – мојот дом“ во организација на Општина Аеродром и Европското движење. Победниците од категоријата предучилишна возраст, Алексеј Ивановски од градинката „Срничка“, од одделенска настава, Теона Ѓуровска од второ-2 одделение во ОУ „Блаже Конески“ и од предметна настава, осмоодделенката Ангела Фишер од ОУ „Ѓорѓија Пулески“, добија дипломи и соодветни награди. Комисијата која имаше тешка задача поради многубројните креативни цртежи, одлучи да им се доделат и пофалници за инвентивните цртежи од кои цртежот на Калина Стефанова и Михаела Петровска од ОУ „Љубен Лапе“ беше искористен за постер. Општина Аеродром, пак, од Европското движење доби признание за успешна организација на традиционалниот ликовен конкурс и за ...
| | веќе видена

Скопје - На 9 јуни, 2011, 19 неформални собирачи на отпад потпишаа договори со Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Комунална хигиена и добија легитимации, што им дава правно признание за нивните активности. УСАИД Проектот за рециклирање на пластика, заедно со ЈКП и Пакомак (првата овластена компанија за упрaвување со отпад) одржаа церемонија на потпишување за да го означат овој нов развој во македонската индустрија за рециклирање. “За прв пат, активностите на неформалните собирачи на отпад се признаени како официјални деловни активности”, рече директорот за економски развој на УСАИД, Џозеф Лесард. “Индустријата за рециклирање во Македонија има огромен потенцијал не само за да генерира повеќе приходи за собирачите, туку и за додавање вредност и создавање на производи од рециклирани материјали. Преку учествување во тренинг програми, собирачите ќе добијат пошироко познавање нa индустријaта за рециклирање и ќе ги подобрат нивните деловни вештини.” Илјадници луѓе во Македонија зависат од неформалното собирање на ...
сите 2 | | | веќе видена

Охрид - Веќе традиционално, по втор пат „Герила Маркет“, во соработка со градот Охрид од 28-ми до 31 јули на локацијата „Билјанини извори“ ќе го организира вториот Охридски „Пиво Фест“. Со повеќе од 8.000 м2 корисен простор, „Билјанини Извори“ е идеална локација за овој настан, што се покажа и минатата година, кога првото издание на „Фестивалот на пивото“ го посетија повеќе од 90.000 луѓе. Оваа година просторот е зголемен за цели 30 % за повеќе комфор за многубројната публика. Минатата година жедните гости уживаа во 25 видови на врвно пиво од домашни и странски производители. За изборот на храна се потрудија редица угостители кој понудија различен избор на скара. Овогодинешното издание на „Пиво Фест“ ќе трае една вечер подолго, односно 4 ноќи кои ќе бидат збогатени со врвна програма и нови екслузивни гости. Според најавите од организаторот, оваа година се очекува и понудата и изборот на пивски брендови да биде далеку поголема од минатогодишната. Се очекуваат повеќе од 120.000 посетители во четирите дена кога ...
сите 6 | | | веќе видена

Ericsson за National Broadbend network (NBN) ќе изгради и управува со LTE мрежата за фиксен-безжичен широкопојасен пристап во руралните области во Австралија. Домаќинствата во руралните области ќе добиваат широкопојасен пристап до средината на 2012, а мрежата ќе биде завршена до 2015 година. Договорот вреден милијарди австралиски долари е дел од проектот на австралиската Влада за креирање национална широкопојасна мрежа Компанијата NBN е основана од австралиската Влада во 2009 година за проектирање, изградба и управување со националната широкопојасна мрежа. NBN го одбра Ериксон да изгради и да управува со фиксната-безжична широкопојасна мрежа заснована на ЛТЕ технологијата, која ќе работи на фреквенција од 2,3 GHz. На рурална Австралија, оваа мрежа ќе и донесе download брзина до 12 Mbps и upload брзина до 1 Mbps, што е значајно унапредување во однос на постоечките услуги. Оваа одлука е во согласност со визијата на австралиската влада да развие брза широкопојасна мрежа која ќе и биде достапна на целокупната ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - МВР излезе со реакција на прес конференцијата на Обединети за Македонија. - Партијата Обединети за Македонија, исто како и во целата предизборна кампања продолжува со изнесување лаги и манипулации, потценувајќи ги граѓаните, иако за ваквиот однос веќе беа казнети на изборите, се вели во соопштението. - Целосна невистина е дека полициските службеници кои учествуваа во финалната реализација на Операцијата „Кампања“ биле посебно наградени. Напротив, тие ги извршуваа службените задачи и овластувата за борба против криминалот и корупцијата за кои се платени. Освен нив, во целата операција и документирање на случајот учествуваа и други службени лица чија цел е откривање и санкционирање на сите оние кои работат спротивно на законите на Република Македонија, без разлика дали се работи за партиски лидери. Срамна и недолична манипулација е обидот да се измисли некакво темпирање на акцијата, бидејќи одлуката незаконски, на рака, во хартиена кеса да се земат 100 000 евра, е лично на осомничениот. Фактот дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Обединети за Македонија ја прашуваат власта, како е можно да поднесеме финансиски извештај кога единствениот потписник- претседателот на партијата, е брутално лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот, изјави денеска, Наталија Ивчева-член на претседателство на ОМ. - Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски , да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него, рече Ивчева. - Воедно сакаме да ја информираме јавноста дека жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер Бошкоски да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото. НИЕ, Обединети за Македонија остануваме црвсто на ставот дека се работи за политички монтиран процес и за киднапирање, нагласуваме дека ќе ги употребиме сите механизми за да ...
сите 3 | | | веќе видена

Ресен – ПС Ресен поднесе кривична пријава против А.М. (31) од Ресен, за сторено кривично дело „измама“. Во февруари 2011 година, пријавениот довел во заблуда лице од Ресен, производител на јаболка, на тој начин што, извршил откуп на јаболка, со ветување дека исплатата ќе ја изврши веднаш, но паричните средства во износ од 55.000 денари не ги исплатил.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска во својот Кабинет прими гимназиска група од 23 ученици од Меѓународното училиште НОВА, кои во текот на изминатата година интензивно работеа на истражувачки проект фокусиран на спорот за името меѓу Република Македонија и јужниот сосед, Грција. Нивното истражување е реализирано во соработка со Институтот Њускуп при Универзитетот Харвард и опфаќа историски, социолошки, економски и меѓународно-политички аспекти, внимателно анализирајќи ги позициите и на двете земји. Претседателот Иванов ја поздрави оваа иницијатива која има за цел да го поттикне истражувачкиот дух на младите во однос на општетствено-политички актуелни теми, изразувајќи поддршка кон напорите да се користат истражувачките техники во образованието со кои ќе им се овозможи на учениците да развијат информирани ставови, конструктивен дискурс и поголемо меѓусебно разбирање. „Имав прилика да разговарам со исклучително интелигентна и мотивирана група млади луѓе и да ги чујам ...
сите 2 | | | веќе видена

ЕУ одлучува за приклучувањето на Бугарија и Романија кон Шенген зоната Луксембург - Советот на Европската унија за правда и внатрешни работи ќе расправа денеска за подготвеноста на Бугарија и Романија за приклучување кон Шенген зоната, се наведува во програмата на седницата во Луксембург. Според европратеникот Карлуш Коелјо, кој е известувач на Европскиот парламент за ова прашање, денеска Советот ќе го утврди датумот на кој ќе биде донесена конечната одлука. Според неговите информации тоа ќе биде до крајот на годината, во текот на летото или есента.
сите 14 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за одбрана Зоран Коњановски денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и на државите кои не се дел од Алијансата, но партиципираат во Мисијата ИСАФ во Авганистан, пренесе Сител. Министерството за одбрана соопшти дека на состанокот, министрите ќе ја потврдат својата посветеност кон Авганистан кој и понатаму останува клучен приоритет на НАТО. Главна тема ќе бидат напорите за обезбедување на владеење на правото, како и иднината на Мисијата ИСАФ по очекуваниот крај на транзицијата во 2014 година. - На состанокот министерот Коњановски, ќе го потврди континуираниот силен придонес на Република Македонија во Мисијата ИСАФ и ќе го потврди нашиот иден зајакнат придонес во Школата за воена полиција во рамките на Мисијата на НАТО за обука, се вели во соопштението од МО. На маргините на состанокот, Коњановски ќе има повеќе билатерални средби со свои колеги. По посетата на Брисел, македонскиот министер за одбрана заминува за Холандија каде што на 10 ...
сите 13 | | | веќе видена

Штип – „Најслатка е водата од изворот“ – Ова е насловот на концертот кој на 9 јуни ќе се одржи во концертната сала на Мултимедијалниот центар на Економскиот факултет – Штип, во 19.30 часот. Овој концерт е од особено значење за Факултетот и за студентите од класата по народни инструменти при Одделот за МТП на доц. м-р Марјан Јанкоски, бидејќи тие ќе го одржат својот прв целовечерен концерт на ФМУ, а некои од студентите со овој концерт го завршуваат и циклусот на своето студирање. Програмата на концертот, како што кажува и насловот, опфаќа изведба на традиционални инструментални мелодии за народни инструменти кои се дел од пребогатата музичко-фолклорна традиција на Р. Македонија. Особена чест и задоволство ќе ни претставува ако присуствувате на нашиот концерт и заедно да уживаме со оригиналните звуци на нашата изворна инструментална музичка традиција.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд и град. Температурата во Битола ќе се движи од 11 °C до 24 °C, а во Скопје меѓу 13 °C и 29 °C. Утре се очекува сончево време со умерена облачност
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Владејачката ВМРО-ДПМНЕ реагира на прилог на А1 телевизија. - ВМРО-ДПМНЕ ги демантира информациите дека ниту еден претставник на власта не дојде да изрази сочувство за трагичната загуба на животот на младиот Мартин Нешковски. Се работи за груба невистина и целосна манипулација. Ваквиот прилог претставува само продолжување и надополнување на бруталната, бесчуствителната и неморалната злоупотреба која ја прави СДСМ потпомогната од А1, за целиот овој случај. Предупредуваме, веќе не се работи само за повреда на моралните и етички норми на професионалното новинарство туку станува збор за злоупотреба и поигрување со болката на семејството кое има ненадоместлива загуба, се вели во реакцијата.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Денес во 12 часот, УСАИД Проектот за рециклирање на пластика, заедно со Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Комунална хигиена, Скопје и Пакомак (првата овластена компанија за управување со отпад од пакување), ќе имаат церемонија на која неформалните собирачи на отпад ќе потпишат договори со ЈКП Комунална хигиена и ќе добијат легитимации што ќе им дадат правно признание за нивните активности.
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - Државната изборна комисија денес во 12:00 часот, ќе ја одржи 89 – та седница. На седницата ќе биде разгледан приговорот за гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите за Предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, 5 јуни 2011 година, согласно член 148 ос Изборниот законик од овластениот претставник на подносителот на листата на Партијата Обединети за Македонија.
сите 19 | | | веќе видена

Скопје - Владата испрати реакција на прилог на А1 Телевизија. - Демантираме дека лицето Игор Спасов било телохранител на претседателот на Владата. Таквиот навод во прилогот е комплетно неточен и невистинит. И покрај Вашата политичка инструираност, Вашата бруталност и неморалност, покрај тоа што ги кршите сите норми на етичко однесување и професионално известување, замолуваме да не пласирате вакви дезинформации и да не го злоупотребувате овој трагичен настан за ваши политички цели, се вели во соопштението.
| | веќе видена

Скопје - „Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна„, изјави денес Александар Биликлиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. . - Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички поени. Сите сме повредени, и сите сме згрозени од убиството на овој млад човек. Но, неговата смрт не смее да биде злоупотребена за политички манипулации Неморални и бедни се постапките на СДСМ. За што се борите!? Што ќе добиете? Ќе добиете некој пратеник повеќе ако ја продлабочувате тагата на ова ужалено семејство? Болката која ја има ова семејство не е човечки да се злоупотребува. ВМРО-ДПМНЕ беше првата политичка партија која најостро реагираше до институциите да го расветлат овој трагичен настан во кој млад човек, член на ВМРО-ДПМНЕ го загуби животот. Сега не е време во кое политичките фрустрациите ќе ги претвараме во крволочност, сега е време во кое институциите мора брзо да регираат, изјави Бичиклиски.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ најостро го осудува бруталното убиство на 23 годишното момче од страна на припадник на специјалната полициска единица “тигри“, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. - Недозволиво е за овој грозоморен чин, најповиканите, премиерот и министерката за внатрешни да молчат и да се кријат зад контрадикторните изјави на полицискиот портпарол. Стана јасно дека два дена режимот се обидува да го заташка убиството. Бруталниот полицаец Игор Спасов е поранешен член на обезбедувањето на Груевски и еден од кадрите на агенцијата за обезбедување “Лупус“. Се повторува историјата. На ист начин како што се заташка усмртувањето пешак од телохранителот на шефот на тајната полиција, вчера скандалозно ДПМНЕ испратиле свои емисари кај семејството на убиениот обидувајќи да го купи нивниот молк, рече Георгиев. - Како што кажавме уште веднаш по завршувањето на изборите, Груевски никогаш нема да биде премиер на сите граѓани. Срамно, три дена фрла лопати, сече ленти, се смее пред камерите, а не ни помисли јавно да го осуди ...
сите 14 | | | веќе видена

next