Е-Факт

Москва - 40 души загинаа при авионска несреќа во Русија, пренесува Франс прес. Како што соопштува руското министерство за вонредни ситуации несреќата се случила откако се урнал авион ТУ-134 на автопат во близина на аеродромот Петрозаводск во Западна Русија.
сите 44 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес се очекува претежно сончево време со слаб ветер од променлив правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 28 °C, а во Скопје меѓу 14 °C и 30 °C. Утре се очекува сончево време.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје - Амбасадата на Република Словенија, заедно со Словенечко-македонскиот бизнис клуб, по повод 20 Годишнината од прогласувањето на Независноста на Република Словенија, организираат голем прием кој ќе се одржи денес во 19:30, во хотелот Александар Палас. Во рамките на оваа свеченост предвидени се голем број на случувања, присуство на голем број гости, меѓу кои претставници од највисокиот врв, министри, дипломати, бизнисмени и многу други важни личности. Исто така гости на овој настан ќе бидат победникот на овогодинешниот Македонски Идол, групата Next Time, претставничката на Република Словенија на овогодинешниот Евросонг, Маја Кеуц и други.
| | веќе видена

Скопје - На ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Дарко Давитковски од СДСМ. - СДСМ колку и да се обидува да се сокрие, денес самите се издадоа. Со тоа што Давитковски дава изјава во која што открива детали и сликовито опишува како течеле протестите зад сцената е доволен доказ дека СДСМ стои зад организацијата на овие протести, се вели во соопштението. Според ВМРО-ДПМНЕ СДСМ не само што брутално ја злоупотребиле оваа трагедија, а и правеле политички маркетинг. - Ова е врвот на нечовечно и неодговорно однсување на СДСМ. СДСМ со Бранко Црвенковски е спремна на се, па дури и политички да злоупотреби една ваква трагедија. Очигледно е дека СДСМ не ја разбра пораката од граѓаните дадена на последните избори кои јасно ја поразија ваквата политика, стои во реакцијата.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје – СДСМ денес обвини дека ВМРО-ДПМНЕ и УМС „свесно промовираат бричени партиски телохранители, кои се носители на силеџиство„. - Граѓаните, младите, сите ние сме жртви на лудилото на режимот на Груевски. Дрски, безобразни, мизерни припадници на режимот! Создавате гадење со вашето тоталитарно однесување. ДПМНЕ и УМС, со ваквото однесување се одговорни за свесното промовирање на бричени партиски телохранители кои се носители на силеџиството кое за жал кулминираше со убиството на 23 годишно момче на партиската прослава на владејачката партија, изјави Дарко Давитковски, претседател на СДММ. - Како не ви е срам, се обидовте да го сокрие убиството и да ги заштитите силеџиите кои работат за вас. Под сечие човечко достоинство пративте емисари да се закануваат и да го замолчат семејството на убиеното момче. Бесрамно уфрлате сопствени послушници за да ги растурат протестите на младите кои го кренаа гласот и не дозволија вашата неправда и злостор да помине. На крај, кога конечно видовте дека ништо не ви успева, ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје – Австрија смета дека решавањето на прашањето за името не треба да биде предуслов за одредување датум и за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјавил автрискиот претседател Хајнц Фишер по денешната средба во Виена со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Грција сигнализира дека услов е решавањето на името. Но, сметаме дека за одредување датум и почетокот на преговорите не треба да се чека решението. Проблемот може да се реши и на крајот на преговорите. Тие треба да почнат и паралелено да течат двата процеса, изјавил Фишер. Македонскиот претседател изјавил дека Македонија ги исполни Копенхашките критериуми и очекува да продолжи понатаму, а одредувањето датум ќе биде дополнителен мотив да се дојде до решение. Сега останува Советот на ЕУ на следниот состанок да ја стави на дневен ред и да донесе одлука за старт на преговорите, изјавил Иванов. Двајцата претседатели разговарале и за билатералните односи, за економската и културната соработка.
сите 7 | | | веќе видена

Атрактивната пејачка Лејди Гага за британската емисијата “Paul O’Grady Show” запеа ќелава. Таа ја отсвире песната “Hair” додека покрај клавирот стоеше перика со која е видена. Видеото од изведбата веќе ја освојува интернет мрежата. Но, сега се поставува прашањето дали актрактивната пејачка која е позната по своите фризури, фустани и шминка е навистина ќелава или ова е уште еден нејзин трик.
| | веќе видена

Џон Бон Џови се повреде на неговиот концерт во Финска кој се одржуваше на Олимпискиот стадион во Хелсинки и сега мора да оси со штеки. Џон толку се соживе на концертот што си ги истегна лигаментите на коленото, но него тоа воопшто не му пречеше така што настапот го изведе до крај како ништо да не се десило. Притоа на званичната Facebook страна тој напиша:”Фановите не мора да се плашат, Џон е добро и следниот настап ќе се оддржи спрема планот”. Следниот викенд Бон Џови го чека настап во Лондон на кој планира да оди и покрај повредата.
| | веќе видена

Бесплатни термини за тенис во Општина Аеродром Скопје – Од денеска (20.6.2011 година), во Општина Аеродром граѓаните ќе можат бесплатно да ги користат новите тениски терени покрај кејот на реката Вардар. Граѓаните кои се заинтересирани за користење бесплатни термини на тениските игралишта можат да се пријават на општинската електронска пошта: besplatentenis@aerodrom.gov.mk и да остават податоци за име, презиме и телефон за контакт, името и презимето на лицето, односно лицата со кои ќе го користат терминот, како и терминот за кој се заинтересирани. Термините за бесплатно користење на тениските игралишта се од 09:00 до 10:00, од 10:00 до 11:00 и од 21:00 до 22:00 часот секоја сабота и недела. Еден термин можат да го користат двајца или четворица за „дабл“ игра. Граѓаните ќе се избираат по принципот – кој прв ќе закаже термин за бесплатно користење на тениското игралиште и тоа од понеделник од 08:30 часот до петок до 10:00 часот за претстојниот викенд, по што ќе се објави неделна листа на корисници. Истиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Ејми Вајнхаус после еден час задоцнување концертот се појави под големо количество на алкохол. Ејми беше исвиркана од публиката во Белград, а таа неколку пати се сопна и падна на сцената. Потоа не го знаеше текстот на нејзината песна од 2008 година “Just Friends”. Вајнхаусја, толпата од 20.000лиге ја поздрави со “Здраво Атина”. По инцидентот таа им се извини на нејзините фанови и ги откажала концертите во Истанбул и Атина. Минатиот месец пред турнејатаЕјми Вајнхаус беше на рехабилитација поради нејзината зависност од алкохолот. Овој третман се сметал како подготовка за турнејата.
сите 15 | | | веќе видена

Република Македонија стана членка на Меѓувладиниот комитет на УНЕСКО за заштита и унапредување на разноликоста на културните изразувања Скопје - На иницијатива на Националната комисија за УНЕСКО на Република Македонија и Министерството за култура до УНЕСКО беше доставена кандидатура на Република Македонија за членка на Меѓувладиниот комитет на УНЕСКО за заштита и унапредување на разноликоста на културните изразувања. Од вкупно 24 држави – членки во Комитетот, изборот на 12 членки по електорални групи се изврши за време на Третата редовна седница на Конференцијата на државите – членки на Конвенцијата за заштита и унапредување на разноликоста на културните изразувања која од 14 до 17 јуни 2011 год. се одржа во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција. По постигнатиот консензус, во втората електорална група беше потврден изборот на Република Македонија и Ерменија, со мандат од 4 години. Инаку, Република Македонија ја ратификуваше Конвенцијата на УНЕСКО за заштита и унапредување на разноликоста на културните ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Таканаречената антиквизација претставува агресивен обид на домашните квислинзи сервилни на антимакедонизмот на Атина со цел натамошна изолација на Македонија од сопствената историја и археологија да не се дознае вистината за неа, а заради промена на државното име Македонија, реагираат од СМК. Активностите на домашните квислинзи дебело се платени од грчки фондови како дел од специјалната војна на Атина против Македонија за да ја нема. Тука предничи коалицијата на една телевизија, фондација и партија и нивните инсталации и креации за дестабилизација на земјата, а Македонија е премногу толерантна спрема своите внатрешни квислинзи, кои отворено работат за грчките интереси, па и не го кријат тоа. Македонците мора да стават крај на оваа субверзивна активност во Македонија против неа, дома и во светот, се вели во соопштението!
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Министерството за внатрешни работи денеска ја пушта во употреба новата интернет страница која е попрегледна и нуди повеќе информации и услуги за корисниците. Најголемата новина е можноста граѓаните преку интернет страницата да стапат во контакт со повикувачкиот центар каде досега закажуваа термини за аплицирање за биометриски лични документи. Преку притискање на полето означено како „Контакт-центар“, заинтересираните граѓаните имаат три опции и тоа: да закажат термин за аплицирање за вадење на личен документ, да побараат проверка на веќе закажаниот термин доколку го смениле телефонскиот број, не добиле порака или истата ја избришале и да проверат дали нивниот личен документ е изработен и дали може да го подигнат. Согласно динамиката на работење на повикувачкиот центар, предвидено е граѓаните најдоцна во рок од 48 часа да добијат одговор на овие барања. Втора новина е поставувањето на мапа на Р. Македонија на која се одбележени териториите што ги опфаќаат осумте сектори за внатрешни работи. Со ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.И. (44) од Куманово, за сторено кривично дело „разбојништво“ и Ш.И. (27) од Куманово, за „помагање“. Во мај 2011 година, во Куманово на ул.„100“, пријавените со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над М.Б. (79) од с.Романовце- кумановско, одземајќи му 3.000 швајцарски франци и 300 евра. Истражен судија на пријавените им одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - На Универзитетот на југоисточна Европа во Тетово започна меѓународната конференција посветена на десетгодишнината од потпишувањето на Рамковниот договор. Како коорганизатори на конференцијата се јавуваат Универзитетот од Колумбија од САД, државниот Тетовски Универзитет, како и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Утре ќе се одржи вториот дел од оваа конференција, пренесе Канал 5. На првиот дел од конференцијата свои излагања имаа претставниците од меѓународната заедница. Како што истакна амбасадорот на САД во земјата, Филип Рикер, спроведувањето на Рамковниот договор е процес од витално значење за земјата и нејзината иднина. Тоа, според него е клучот за евроатланските интеграциии и е примарна политичка цел, неподелено присутна кај сите политички партии и скоро кај целата популација, без оглед на партија, религија или етничка припадност. На останатиот дел од конференцијата зборуваа и амбасадорот на Република Унгарија, претставникот на Европската Унија, амбасадорот на Шведска и амбасадорот ...
сите 33 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денес ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Европската унија и Западен Балкан, на иницијатива на актуелниот претседавач со Унијата, Унгарија, во Луксембург. Годинешниот состанок на Форумот на министри за надворешни работи ЕУ – Западен Балкан е продолжение на состанокот на високо ниво кој се одржа во јуни 2010 година во Сараево за време на Шпанското претседавање, кој имаше за цел да даде поттик на евроинтергативниот процес на земјите од регионот. Со состанокот на Форумот ќе претседава Високиот Претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика и Потпретседател на Европската комисија, Кетрин Ештон. На Форумот ќе бидат разменети мислења на тема: натамошно промовирање на европските перспективи на Регионот на Западен Балкан, со посебен фокус на регионалната соработка; спроведување на изборите – во присуство на ОБСЕ и ОДИХР; заедничките предизвици во однос на неодамнешните ...
сите 49 | | | веќе видена

Луксембург - Во Луксембург денеска ќе се одржи состанок на шефовите на дипломатиите на земјите-членки на ЕУ и на државите од Западен Балкан под претседателство на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. Состанокот ќе се одржи во „гимних“ формат, односно без државни одбележја, со што е обезбедено присуството и на Белград и на Приштина, соопшти портпаролот на Ештон, Маја Кочијанчиќ. На состанокот, покрај Кетрин Ештон ќе учествува и европскиот комесар за проширување Штефан Филе. Средбата ќе биде организирана на маргините на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ, а централно прашање ќе биде процесот на европските интеграции во регионот.
сите 52 | | | веќе видена

Скопје - Македонскиот претседател Ѓорге Иванов е во официјална посета на Австрија по покана од неговиот австриски колега Хајнц Фишер. Тој денеска во дворецот Хофбург ќе се сретне со својот домаќин, Фишер. Двајцата претседатели, како што е најавено, ќе разговараат за билатералните односи, за можностите за поинтензивна економска соработка, како и за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Се очекува да се зборува и за процесот за надминување на разликите со Грција околу спорот со името
сите 59 | | | веќе видена

Скопје - Сончево и ветровито со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено претпладне. Од утре се очекува сончево време со мала облачност.
сите 23 | | | веќе видена

Гевгелија - Еден од најдобрите хрватски етно бендови, “Езерки”, кои изведуваат традиционална македонска музика, заедно со групата 7/8 приредија вистински спектакл на градскиот плоштад во Гевгелија, кој долго ќе се памети. Од” Јовано, Јованке” па се до” Калајџискот оро”, цели два часа, етно бендот , кои многумина го споредуваат со најдобрите претставници на “world”музиката,беше наградуван со бурни аплаузи на отворене сцена од многубројните гевгеличани и гости. Групата постои веќе 16 години и е составена од Македонки кои живеат во Хрватска и Хрватки кои со Македонија ги поврзува љубовта кон македонската народна музика. Концертот беше во рамките на манифестагијата Гевгелија-град на културата а во организација на Министерството за култура на Република Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

next