Е-Факт

Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец.Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 29 °C, а во Скопје меѓу 15 °C и 31 °C. Утре се очекува сончево време.
сите 37 | | | веќе видена

Охрид - Во организација на мисијата на ОБСЕ, ИЦИТАП програмата при амбасадата на САД во Република Македонија и Министерството за внатрешни работи во Охрид, во хотелот “Инекс Горица”, се одржа дводневна Регионална конференција на единиците за внатрешна котрола од полициските служби на земјите од регионот. Темата на конференцијата, на која што присуствуваа претставници од Бугарија, Албанија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Романија, Србија, Словенија и Македонија беше посветена на “методологиите за докажување на корупцијата и соработката на службите за внатрешна контрола од регионот за нејзино спречување”. На конференцијата беа презентирани искуства и најдобри парктики од областа на сузбивањето на корупцијата во полицијата, пред се од аспект на превземањето на истражни мерки и дејствија за докажување на кривичните дела од областа на корупцијата, а беа дадени лични видувања за натамошните активности со цел јакнење на капацитетите на службите за внатрешна контрола и унапредување на заедничката ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Наместо да ја пишува одново историјата, македонската влада треба ја пишува иднината и наместо да гради ѕидови и споменици, треба да има приоритет – издигање мостови меѓу двете земји, ова според Етнос го изјави грчкиот шеф на дипломатијата Ставрос Ламбринидис, пренесе Канал 5. Изјавата била на средбата со Милошоски. Според извори од македонското МНР средбата била прекратка. Двајцата министри за надворешни работи вчера во Луксембург имале кратка средба за запознавање. Антонио Милошоски му честитал на Ставрос Ламбринидис за новата позиција и изразил надеж дека дека ќе се видат на 29 јуни во Будва, на официјална билатерална средба.
сите 8 | | | веќе видена

Скопје - Луксембург е најбогатата земја во ЕУ, според БДП по глава на население, соопшти европската служба за статистика ЕУРОСТАТ. Според податоците Бугарија е најсиромашната земја во унијата, пренесува Ројтерс. Според ЕУРОСТАТ БДП по глава на население по стандарт на платежна моќ во Луксембург бил 283% во 2010 година. Просечното ниво во ЕУ било 108%, а во Бугарија 43%. После Луксембург се Холандија, Данска, Ирска и Австрија.
сите 10 | | | веќе видена

Скопје – Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, се сретна со учениците од четири средни училишта од Темпи и од Скопје, што се дел од овогодишната “Средношколска размена Скопје-Темпи”. Оваа година во пpоектот се вклучени скопските средни училишта: СУГС “Раде Јовчевски Корчагин”, АСУЦ “Боро Петрушевски” и СУГС “Георги Димитров”. Од збратимениот град Темпи, во Скопје, допатуваа Natalie Burgess, Sheridan Rosner, David Tatelbaum и Sean Mayall, а нивни домаќини во главниот град на нашата држава, месец и половина, ќе им бидат Филип Јосимовски, Нина Тунтева, Сашка Грујовска и Леонид Голчев. - Би сакал да ви посакам добредојде во нашиот град, убаво да си поминете, и од овде да понесете убави искуства и спомени. Температурата надвор не е толку висока како што е вообичаено за овој период од годината, но сепак и во Скопје има топли лета, но како во Аризона. Сум бил во Темпи во 2007-та, и навистина научив многу за вашата држава, па се надевам дека и вие, додека престојувате во нашата мала држава, ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - Општина Центар денес информира дека на постаментот на фонтаната која се наоѓа на плоштадот Македонија е поставена скулптурата во бронза “Воин на коњ”. Скулптурата е со висина 14,50 метри и тежина од 30 тони. Автор е Валентина Стефановска. Се изработуваше во уметничките леарници Фердинандо Маринели од Фиренца и Гвастини од Виченца, Италија.
сите 27 | | | веќе видена

По претходно превземени оперативни мерки и активности од страна на НК за КР Карпош расветлено кривично дело “посредување при вршење на проституција“. Имено, според документираните сознанија во истрагата лицето Е.Е. (37) од Гостивар во периодот од април минатата година наваму во изнајмен стан во Скопје на улицата “Бранислав Нушиќ“, во многу наврати организирала, односно вршела посредување за давање сексуални услуги, од две лица М.И. (31) од Кичево, и Ј.С. (34) од Штип, при што во посочениот период од 100 до 150 лица, биле “клиенти“ на коишто им биле давани сексуални услуги. Имено, Е.Е. во претходен договор со М.И. и Ј.С. обезбедувала клиенти кои само на неа и биле познати и кои за одредена сума пари – од 3.000 до 1.500 денари – добивале сексусални услуги од со М.И. и Ј.С. Парите ги земала пријавената Е.Е., а двете девојки добивале половина од договорената цена. Сексот го нуделе во една од собите во станот која служела за давање сексуални услуги, а понекогаш во собата присуствувала при давање сексуални ...
сите 11 | | | веќе видена

Бред Пит моментално е на Малта каде го снима својот нов филм “World War Z”. Бред на сетот беше во војничка облека и повторно пуште брада. Актерот на островот заедно е со неговата партнерка Анџелина Џоли и со нивните деца. Анџелина, Бред и нивните деца за некое време се преселија во Малта, каде изнајмија вила вредна 11 милиони долари. Во новиот филм Бред го глуми агентот Макс Брукс, а режисер на филмот е Марк Фостер.
| | веќе видена

Како што пренесуваат медиумите, Рајан Дан, ѕвездата на “Jackass” загина на 20 јуни во сообраќајна несреќа во близина на градот Филаделфија. Спрема непотврдени информации, 34 годишниот Дан и уште едно лице околу три сатот сабајле се возеле во автомобил Porshe над кој ја изгубиле контролата и полсе превртувањето возилото се запалило. Според првиот извештај на полицијата, причина за несреќата била брзото возење. Рајан Дан учествуваше во MTV серијалот ”Jackass” којсе прикажуваше од 2000 до 2002 година, како и во сите три филмови под ова име. Од 2003 до 2006 учествуваше во серијалот “Viva La Bam”, беше домаќин на серијалот “Proving Ground”, а последното реално шоу кое го лансира беше уште еден контроверзен MTV серијал – “Homewrecker”.
сите 8 | | | веќе видена

5 Просечниот Македонец е 30 насто Македонец, 20 насто Германец и 15 насто Словен. Денешниот Македонците исто така ги носат гените на Грците (15%), Илирите (10%), Фениските (5%), Хуните (2%). Истражувањето на швајцарска лабораторија за гените на Балканот покажува дека Грците во северниот дел на земјата се 20 насто Македонци, а во останатиот дел на земјата само 5 насто. Инаку Грците денес се мешавина од 35% Грци, 20% Словени, 20% феникиски гени, 10% германски и 10% Илири. Албанците, според истражувањето се 30% Илири, 15% Феникијци. 14% Грци, 18% Траки, 2% Викинзи, 20% Словени. За Бугарите податоците покажуваат дека тие се 49% Траки, 15% Словени, 15% Грци, 11% Македонци и 5% Феникијци.
| | веќе видена

Скопје - Вчера околу 23,45 часот, во Скопје на ул.„2-ра Македонска Бригада“, настанала вербална расправија помеѓу С.Л. (20) од с.Љуботен, Скопско и непознато лице кое управувало ПМВ , по што лицето од пиштол испукало три до четири куршуми кон С.Л., нанесувајќи му прострелна рана во пределот на десното рамо . Повредениот е пренесен и задржан на лекување во Градската општа болница во Скопје. Од страна на СВР Скопје во тек се мерки за пронаоѓање на сторителот и за расчистување на случајот.
сите 13 | | | веќе видена

Скопје – Воинот на коњ веќе е поставен на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Со специјална механизација, кранови, сајли, споменикот на Александар Македонски се извиши над центарот на Скопје. Со овации и аплаузи од насобраните граѓани беше поздравено поставувањето на најголемиот споменик во проектот „Скопје 2014“ и воопшто на Александар Македонски, пренесе Канал 5. Поставувањето го следеа италијанските мајстори од леарницата „Фернандо Маринели“ од Фиренца, од каде беше нарачан споменикот, а на плоштадот беше и авторката на споменикот, скулпторката Валентина Стефановска. Целиот споменик ќе биде висок 28 метри. Фонтаната е 15 метри и 13 метри е коњаникот. Ќе биде составен од повеќе дополнителни фигури што ќе претставуваат една целина, рече скулпторот Валентина Стефановска.
сите 76 | | | веќе видена

Белград – Адвокатски тим на обвинетиот за воени злосторства поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ ќе побара од Србија и од Република Српска да ја платат заштита на генералот пред Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, пишува денес српскиот весник Политика. Засега не е јасно колку пари ќе бидат потребни за заштита на Младиќ. Адвокатот на Младиќ Милош Шалич е истакнал дека не станува збор само за плаќање на адвокатите, бидејќи голем дел од парите се плаќаат од Трибуналот, а за преглед на доказите и документите кои ќе се прави од посебен тим. Многу српски иселеници се јавиле и нуделе пари, поради што почнало формирањето на фондација, која што ќе ја финансира заштитата на Младиќ. Од владината канцеларија во Белград за соработка со Трибуналот изјавиле дека досега вкупно 21 лица добиле финансиски средства за да се заштитат пред Трибуналот. Услов за да биде финансирана заштитата е обвинетиот сам да се предаде на Трибуналот. Во конкретниот случај Србија нема да финансира заштитата на ...
сите 6 | | | веќе видена

За препознавање на 33 од вкупно 44 загинаа во несреќата на Ту-134 во Русија ќе треба да биде направена ДНК експертиза, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Според податоците на авионот се наоѓале 52 лица. Од нив 44 загинале, а 8 се наоѓаат во тешка состојба. Локалните власти соопштија дека препознавање ќе биде посложен процес отколку се претпоставуваше порано, бидејќи само 11 лица биле идентификувани визуелно. За останатите е потребна ДНК експертиза. Претходно стана јасно дека еден од загинатите е шведскиот државјанин Јакоб Веттрут. Тој бил спасител и летал за конференција за регионот на Баренцово Море. Во авионот патувале четворица странци и четири лица со двојно државјанство.
| | веќе видена

Здружението на граѓани „ГАИА“ организира летен камп за тинејџери со телесни недостатоци. Активисти во ова здружение се Кејт Бахмајер од САД, Драгана Савиќ и Дејан Зафиров, познатиот 32-годишен штипјанец кој со протеза на ногата освои три континенти на велосипед. Летниот камп ќе биде организиран од 27 јуни до 3 јули во Струга. Ќе присуствуваат 12 тинејџери со телесни недостатоци, на возраст до 18 години. Во текот на овој летен камп, тинејџерите ќе имаат спортски активности – возење велосипед, пливање, креативни и едукативни работилници. За посетителите на летниот капм ќе се грижат 12 доброволци. Претставници од Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе ги информираат тинејџерите со телесни недостатоци за можностите и условите за студирање на наставните програми на Универзитетот.
| | веќе видена

Штип – Денес со почеток од 9:30 ч. свечено ќе бидат отворени регионалните пензионерски спортски натпревари. Свеченото отворање во 9:30 ч. на плоштадот „Слобода“ ќе го оствари градоначалникот на Општина Штип, д-р Зоран Алексов. На овие натпревари учествуваат пензионери од шест општини: Штип, Карбинци, Радовиш, Струмица, Ново Село, Свети Николе и Лозово. Во 13 ч. во Хотел „Оаза“ ќе бидат доделени дипломи на најистакнатите пензионери од денешните спортски игри.
| | веќе видена

Денес настапува астрономското лето. Тоа ќе се случи точно во 19.16 часот. Денешниот ден ќе е најдолгиот во годината и ќе трае 15 часа и 19 минути. Сонцето ќе изгреe во 4.49 часот, а ќе зајде – во 20.08 часот. Летната сезона започнува околу 21 јуни на северната хемисфера и околу 22 декември во јужната хемисфера и завршува околу 23 септември на северната хемисфера и околу 22 март во јужната хемисфера.
сите 13 | | | веќе видена

Споменикот на таткото на „Воинот на коњ“ од Скопје – Филип Втори рано изутрината околу 8 часот беше поставен на плоштадот „Магнолија“ во Битола. Поставен е во истиот ден кога се очекува и споменикот на неговиот син Александар Македонски да се исправи во Скопје. Поставувањето следува откако споменикот 2,5 години помина во општинскиот двор во Битола. Филип Втори, заедно со постаментот, е висок 8 метри, а е дело на велешкиот скулптор Ангел Коруновски.
сите 107 | | | веќе видена

20-годишен жител на Индија е убиен од струен удар, откако се обидел да ѕвони од кинески телефон, копие на популарниот iPhone на Apple, соопшти РИА Новости. Индиецот Данжи Дамор бил пренесен во болница од негови пријатели, но веќе бил мртов. Според податоците ова не е првата жртва на фалшив iPhone во Индија – во 2010 година на ист начин умрела млада жена. Во 2010 година 20% од кинескиот пазар на смарт телефони и мобилни телефони е “придвижуван” од мали производители кои често нудат послаб квалитет на производите.
| | веќе видена

Скопје – Од општина Центар информираат дека на плоштадот „Македонија“ денес ќе биде поставена скулптурата „Воин на коњ“ на постаментот на фонтаната. Скулптурата е изработена од бронза, а е висока речиси 13 метри. Ќе биде поставена на бетонски постамент висок 10 метри. Откако Александар ќе се издигне над плоштадот, преостанува да се уреди просторот околу фонтаната и да биде поставено осветлување. „Воинот на коњ“ е изработен во леарницата „Фернандо Маринели“ во Фиренца, според идејното решение на авторката Валентина Стефановска.
сите 113 | | | веќе видена

next