Е-Факт

Централниот одбор на СДСМ на вечерашната седница донесе одлука на трети јули партијата да одржи Конгрес за гласање на доверба на партиските органи, изјави Јани Макрадули, член на ЦО на опозициската партија. И расположението и атмосферата на седницата одеше во прилог на констатацијата дека СДСМ успеа да добие поддршка од 370 илјади граѓани и да ја зголеми својата поддршка за 150 илјади гласа, односно за околу 65 отсто, изјави по седницата Макрадули. Според него, општа е констатацијата дека претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски не само во рамки на партијата, туку во рамки на опозицискиот фронт треба да биде предводник на борбата против оваа власт. Макрадули ги демантираше информациите за незаконско финансирање на изборната кампања. Сакам да кажам дека цесијата е законска, регуларна работа, дефинирана во закон и СДСМ веројатно како единствена партија која што ги покажа сите средства, од каде се и како ги потроши во изборите, исклучиво законски работи, рече тој. Најдобар демант, според Макрадули, партијата ќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Скопје - Во знакот на добрата соработка помеѓу Република Македонија и Република Хрватска, која е подвлечена со потпишаната програма за соработка во областа на културата меѓу овие две земји, вокалната група „Езерки“ и оркестарот „7/8“ од Република Хрватска ќе имаат свои настапи низ повеќе градови во Македонија. На 18 јуни во Гевгелија, на 19 јуни во Штип, на 20 и 21 јуни во Скопје и на 22 јуни во Велес. Станува збор за состав, кој веќе 13 години функционира во рамките на Хрватско-македонското друштво од Загреб, а оркестарот постои од 2000 година. Членовите на овие два состава се хрватски државјани, дел родени во Македонија, а дел вљубеници во Македонија и во македонската народна музичка традиција. „Езерки“ е група на пејачки кои пеат во три гласа, а групата „7/8“, која има 8 членови, користи автентични македонски инструменти, како што се: тапан, кавал, дајре, но и нетипични, како: виолина, мандолина и брач. Во двочасовната програма, на настапите, ги изведуваат народните песни Елено ќерко, Јовано Јованке, ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Денес во 11 часот, во Големата сала на Советот на Град Скопје, ќе се одржи презентација на Предлог планот за оддржлив транспорт на Град Скопје, што е резултат на развојните мерки во рамки на проектот “CIVITAS RENAISSANCE“. На презентацијата ќе говорат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, локалниот координатор на “CIVITAS RENAISSANCE“ проектот, Ловрен Маркиќ – раководител на Секторот за меѓународна соработка и поддршка на здруженија на граѓани и фондации и професор Никола Крстановски, којшто ќе биде и модератор на дискусијата.
сите 17 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со умерена облачност, попладне во јужните делови ќе има локален пороен дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 25 °C, а во Скопје меѓу 18 °C и 30 °C.
сите 27 | | | веќе видена

Битола - И со тоа нешто повеќе од дваесетина слушатели се стекнаа со основно познавање на германскиот јазик. Курсот го организираше младинската невладина организација TOGETHER – Macedonia од Битола, а го водеше професорката Драгана Мисирлиевска. Предавањата кои што траеа два месеци се одржуваа во просториите на Правниот факултет во Битола, инаку некогашна касарна на исто така некогашната Југословенска народна армија. Во дворот на факултетот уште има еден тенк, што веројатно треба да не потсети појма немам, на славното минато, иако ако одиме во детали партизаните немаа тенкови и ( да е скраја! ) не учеа германски… Учесниците на курсот се стекнаа со ZERTIFIKAT, за Niveau A1. И многу поважно, со основно знаење кое што им овозможува и понатаму да го учат јазикот кој што низ светот се прослави преку ликот и делото на Гете, Кафка и РТЛ филмчињата. Добро, финатата со последниве не беше да се разбере текстот, но тоа сега не е до толку битно. Доделувањето на сертифакатите во понеделникот ( на 13 јуни ) беше ...
| | веќе видена

Скопје – „Ние Граѓаните на РМ, кои веќе 10-ти ден протестираат на улиците во Скопје би сакале да се заблагодариме за ажурноста и брзиот одговор на Министерството за внатрешни работи по основ на нашето протестно барање против полициска бруталност. Но, иако тоа ја докажува нивната спремност за брза реакција, сепак, како група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на формален одговор од државна институција„, се вели во соопштението од граѓанската иницијатива против полициската бруталност. - Дополнително, МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО ДПМНЕ, оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротистават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани. Исто така сме ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за надворешни работи на РМ, Антонио Милошоски денес оствари средба со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, Џулиан Пил Јејтс. На средбата министерот Милошоски, подвлекувајќи ја досегашната добра соработка на Република Македонија со ОДИХР, се заблагодари за личниот ангажман и ангажманот на неговиот тим во текот целиот процес на следење на парламентарните избори. Изрази задоволство од дадените оценки на ОДИХР за изборите, подвлекувајќи дека тие претставуваат дополнителен поттик во напорите за забрзана интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО. Изразувајќи задоволство од одличната соработка со сите државни институции во текот на целиот изборен процес, Шефот на Набљудувачката Мисија на ОДИХР, Јејтс, истакна дека овие избори беа организирани во фер и демократска атмосфера и во склад со меѓународно признатите стандарди. Особено го потенцираше фактот дека стандардите на ОБСЕ, подеднакво се почитувале и применувале на територијата на целата земја и во сите изборни единици. ...
| | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес соопшти дека разговорите за коалицирање со Демократската унија за интеграција се одвиваат во фер и конструктивна атмосфера. - Разговорите се движат во насока на обезбедување на партнерски однос, базиран меѓу другото и на досегашната изградена доверба и врз база на досега изградените принципиелни односи. Во разговорите се разгледуваат приоритетите и начините на нивна реализација на функционирањето на идна владина коалиција, се вели во соопштението.
сите 11 | | | веќе видена

Зголемен бројот на кривичните пријави против лица поврзани со недозволена трговија со дрога Скопје - “Без сомнение секому овде му е познато значењето од ефикасното и квалитетно институционално спротивставување кон недозволената трговија со дрога, еден од најтешките облици на криминално дејствување, чиишто последици се повеќеслојни и мошне сериозни, независно дали се манифестираат во национални или во пошироки регионални рамки“, истакна меѓу другото, министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска, во своето денешно обраќање по повод започнувањето со работа на Втората меѓународна конференција тематски насловена како “Националните стратегии за борба против трговијата со дрога-намалување на снабдувањето со дрога“, што денес и утре ќе се одржува во охридскиот хотел “Инекс Горица“. Во своето обраќање Јанкулоска се осврна на ефектите од досегашните активности на МВР во делот на борбата против трговијата со дрога. “ Имаме 52 проценти повеќе кривични пријави против лица поврзани со недозволена трговија со ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје – Амбасадорот на РМ во Република Србија, Љубиша Георгиевски вчера заедно со Претседателот на општината Пландиште, Зоран Воркапиќ, свечено ја открија новопоставената табла на Месната канцеларија Дужине со натпис на македонски јазик. Со ова покрај во Јабука, македонскиот јазик и во Дужине официјално се воведува во службена употреба, рамноправно на српскиот, романскиот и унгарскиот јазик. Овај историски чин за нашата македонска заедница е настан што секако ќе даде поттик и во останатите населени места во република Србија, каде Македонците го исполнуваат законскиот услов за воведување на македонскиот јазик како службен јазик. Во оваа пригода, амбасадорот Георгиевски истакна дека престојниот попис во Република Србија, кој треба да се одржи во октомври 2011 година, сигурно ќе даде појасна слика и основа за понатамошните активности кон остварување на правото на службена употреба на македонскиот јазик на територијата на Р. Србија.
сите 6 | | | веќе видена

Париз – Францускиот претседател Никола Саркози ги повика земјите членки на ЕУ да покажат “дух на одговорност и да разберат дека има потреба од компромис” за да се заштити еврото со оглед на грчката криза со долгот, пренесе Франс прес . “Денес, повеќе од било кога, ни треба компромис. Треба да ги оставиме настрана националните расправии и да разбереме повторно дека имаме заедничка судбина. Треба да ја заштитиме заедничката европска валута и европските институции “, изјави Саркози за време на конференција во Париз.
сите 4 | | | веќе видена

Белград - Вратата на ЕУ за Србија не е затворена, но Белград мора активно да работи за надминување на проблемите како што се решавањето на косовското прашање и завршување на соработката со Трибуналот за воени злосторства во Хаг со екстрадиција Горан Хаџиќ, изјави во интервјуто за РТС помошник државниот секретар на САД Филип Гордон, пренесе еФакт. Гордон истакна, дека Србија и САД „ги имаат подобрено билатералните односи„ и дека имаат заедничка визија за членство на Србија во ЕУ. Гордон изјавил уште дека пречката за членство во ЕУ е крената високо, но дека вратата за Србија не е затворена. “Унијата стана поголема и повнимателна кон новите членови, а кај некои има и замор од проширувањето. Но, САД не мислат дека треба да се затворат”, рече Гордон во ексклузивното интервју со РТС. Тој нагласил дека САД не сметаат дека условите за прием треба да се менуваат, но дека тие се јасни и строги, и дека Комисијата внимателно ќе го следи нивното исполнување. “Постои потреба за целосна соработка со Трибуналот за воени ...
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - Сончево со умерена облачност. Напладне и попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Врнежите ќе бидат поинтензивни во јужните и источните делови на земјава. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 23 °C, а во Скопје меѓу 14 °C и 29 °C.
сите 28 | | | веќе видена

Лондон - Ајман ал Завахири, е новиот шеф на Ал Каеда, објави денеска Би Би Си. Во соопштение на командата на Ал Каеда, се изразува надеж дека и „Бог ќе му помогне во водството“. Шеикот Завахири се огласи пред една недела и порача дека Бин Ладен и од гробот ќе продолжи да сее страв во САД. Новиот шеф на Ал Каеда долги години беше заменик на Бин Ладен.
сите 44 | | | веќе видена

Штип – Денес со почеток во 10:00 часот во Општина Штип ќе се оддржи првата седница на Комисијата за утврдување на можностите и начинот на за пренамена на средствата од месниот самопридонес кои се на располагање на буџетска сметка. На дневен ред се две точки: 1. Разгледување на документацијата по проектот за изградба на брана на река Отиња. (Презентација на постоечкиот план за изградба на брана на река Отиња.) 2.Утврдување на условите за пренамена на средствата од самопридонесот.
| | веќе видена

Охрид - Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска утре денес ќе ги посети националните установи од областа на културата во Охрид. предвидено е министерката да ги посети Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Охрид, Центарот за култура „Григор Прличев“ во чии рамки функционира и Охридскиот театар и Националната установа „Охридско лето“.
сите 12 | | | веќе видена

25 годишната зајачица, Кристал Харис в сабота требаше да стане трета жена на 85 годишниот Хју Хефнер. Но, Кристал ја раскина свршувачката 5 дена пред свадбата. Основачот на Плејбој денес ја потврде веста дека свадбата нема да се одржи. Тој на својот Твитер профил напиша: “Свадбата е откажана. Кристал се премисли”. Според информациите на RadarOnline, Кристал го оставила Хефнер поради синот на познатиот Д-р. Фил, Џордан МекГро. Гласините дека Кристал и Џордан се во тајна врска настанаа во март, но веднаш беа демантирани од нејзиниот претставник.
сите 13 | | | веќе видена

30 годишната актерка Натали Портман и нејзиниот 33 годишен свршеник Бенџамин Мијипе, кои се запознаја на снимањето на филмот “Црн лебед“ во кој Натали ја играше главната улога, а Бенџамин беше кореограф на филмот добија син. Натали и Бенџамин дека се свршија и дека очекуваат бебе објавија кон крајот на минатата година. Пред неколку месеци Портман откри дека во текот на бременоста престана да биде вегетаријанка, за да биде сигурна дека бебто ги има сите потребни работи кои му се потребни за развој.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Македонската Влада го забрани влезот во земјава на либискиот лидер Моамер Гадафи и членовите на неговото семејство како и воениот врв на Либија. Влезот во државава му е забранет и на претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе, како и на неговите приврзаници, а двете листи и насоки како да делуваат македонските власти се објавени во последниот број на Службениот Весник, а одлуките владата ги донела врз основа на заедничката европска позиција откако уште во февруари Советот на Европската Унија донесе рестриктивна мерка против владите на Гадафи и Мугабе. На македонската „црна“ листа на забрана за влез се и 25 поединци познати по екстремизам и тероризам како и 26 такви организации.
сите 6 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде умерено облачно, а попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата во Битола ќе се движи од 13 °C до 23 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 28 °C.
сите 31 | | | веќе видена

next