Е-Факт

Скопје – Велешката фирма Глобал Енерџи Системс која го доби тендерот за јавно-приватно партнерство во проектот за обнова и оддржување на ајвното осветлување од денес започнува со практична реализација на договорот. На 13-ти декември 2010 година беа отворени понудите а на 9-ти март беше склучен договорот со ова фирма, која во изминатите три месеци вршеше скенирање на состојбата на терен. По направените анализи, согласно обврските од договорот кој предвидуваат во рок од осум месеци од потпишувањето на договорот да бидат заменети сите 2919 светилки со нови штедливи, претставници на велешката фирма од денес почнуваат со замена на првите класични светилки со нови и економични.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Екипите на ЈП „Улици и патишта“ изминатиов месец целосно го исчистија каналот Крушопек од наталожениот мил и од сметот. Каналот се чистеше рачно и машински. Исчистена е површина од 3.500 квадратни метри. Од каналот Крушопек е отстранета дивоизраснатата нискостеблеста густа вегетација, а изваден е и наталожениот мил и комунален смет. Екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве го чистат и Усјанскиот канал и кејот на реката Вардар. Во текот на изминатиов месец на кејот на Вардар е исчистена површина од 12.516 квадратни метри, при што косините на минор коритото на реката од нискостеблестата густа вегетација се чистат рачно. Акцијата за чистење на коритото на реката Вардар и на отворените канали во Скопје продолжува и во наредниот период.
сите 6 | | | веќе видена

Штип - Градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов денес в во неговиот кабинет ќе оствари средба со кадетската екипа на РК „Текстилец“ од Штип. Повод за средбата е освојувањето на шампионската титула во кадетска категорија. На средбата ќе бидат разгледани и проблемите кои овој ракометен клуб ги има како и можностите на локалната самоуправа да помогне. Во финалето штипјани ги совладаа ракометарите на „Металург“ со резултат 21:19 и го спречија да ја освои деветата титула оваа сезона. Успехот е голем и овој ракометен клуб во континуитет постигнува врвни резултати.
| | веќе видена

Охрид - Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Македонија и Институтот “Аспен“ од Берлин, СР Германија вчера во Охрид, започна Конференцијата на тема “Евро-атлантската интеграција на Балканот 2015-2020 – Нов трансатлантски дијалог: германски и американски лидери во дијалог со лидерите на Западен Балкан“ која ќе трае до 17 јуни. Со поздравни говори Конференцијата ја отворија министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски и извршниот директор на АСПЕН Институтот од Берлин, Чарлс Кинг Малори IV. На Конференцијата учествуваат повеќе истакнати личности од Германија, Австрија, САД како и од Регионот, при што ќе бидат разменети мислења поврзани со интеграцијата на земјите од Западниот Балкан во ЕУ и НАТО, трансатлантската соработка, предизвиците на регионалната и глобалната безбедност, како и околу придонесот на земјите од Регионот за нејзино консолидирање на Балканот и во Европа.
сите 11 | | | веќе видена

Гевгелија – Првиот меѓународен натпревар за млади пијанисти Гевгелија 2011 е отворен денеска во хотелот Аполонија во Гевгелија. Натпреварот е во рамките на манифестацијата Гевгелија-град на културата и ќе трае два дена , од 14 до 16 јуни. На натпреварот се пријавени 120 млади пијанисти од Македонија, Србија, Бугарија и Албанија кои ќе се натпреваруваат во пет категории, за деца родени меѓу 1992 и 2002 година. Организациониот одбор со кој претседава магистер Глигор Гелебешев, го сочинуваат уште и магистрите Дирона Соколовска, Викица Костова-Пенева и Борис Светиев. На отворањето на натпреварот градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов, кој е соорганизатор на оваа средба на млади пијанисти, им посака срдечно добредојде и истакна дека се надева овој натпревар да биде зародиш на една традиција која ќе се вброи меѓу културните обележја на градот
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Општина Центар информира дека денес започнаа градежните активности за поставување на скулптурата ,,Воин на коњ,, на фонтаната на плоштадот Македонија. Градежните работи за поставување на скулптурата ќе траат 15 дена, при што на самото место, согласно техничките процедури ќе дојде до поврзување и надградување на деловите од кои е составена скулптурата. Автор на скулптурата е Валентина Стефановска, а техничките процедури и активности за поставување на скулптурата ќе бидат извршени од страна на стручен и професионален тим од лица од леарницата каде што е излеана скулптурата. По поставувањето на скулптурата ,,Воин на коњ,, во идниот период ќе се работи на комплетно естетско и визуелно поимање на идејното решение во пракса. Исто така партерно ќе се уреди просторот околу фонтаната и ќе биде поставено осветлување. Целокупниот проект за изградба на фонтаната, скулптурата и останатите придружни содржини се финансира во повеќе буџетски години, со комплетно почитување на законските норми и процедури.
сите 67 | | | веќе видена

Скопје - СВР-Скопје со кривична пријава до надлежното ОЈО-Скопје го предаде лицето Д.Р. (49) од Скопје поради основано сомнение дека минатата недела, поточно на 10.06., околу 19,30 часот во својот дом лоциран на ул “Руди Чајавец“ во Скопје, по претходна вербална расправија со неговиот брат Иљчо Р. (46) со иста адреса на живеење, физички го нападнал удирајќи го со тупаници и клоци по целото тело и глава со што му нанел повреда на главата -крвен подлив и крварење, повреда од којашто на 12.06. Иљчо Р. починал, со што пријавениот сторил кривично дело – “тешка телесна повреда со последица смрт“, предвидено и казниво по член 131 ст.3 од КЗ на РМ. Имено, на 10.06. околу 19,30 часот во станот лоциран на ул “Руди Чајавец“ настанала вербална расправија помеѓу Д.Р. и неговиот брат, а двајцата биле во алкохолизирана состојба, и по кусо време Д.Р. физички го нападнал Иљчо Р. удирајќи го со тупаници и клоци по целото тело и глава, по што го оставил легнат на креветот во неговата соба, а тој се повлекол во неговата ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Калинка Сентиќ Грабер од СДСМ. - Жално е што СДСМ не знае да направи разлика што е брутално, а што не е, изјави Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Бално е да се затворат над 600 големи фирми, брутално е да се остават над 200 000 луѓе без работа, колку што оставивте додека бевте на власт, брутално е да создадат десетици илјади стечајци, брутално е да го ограбите ТАТ, брутално е да го оставите здравството со стотина милиони евра долгови, рече Бичиклиски. - Не е брутално госпоѓо Габерда се градат булевари и сообраќајници низ Скопје, да се гради инфраструктура, и не е брутално главниот град на оваа држава да почне да наликува на метропола, подвлече Бичиклиски. - Денес СДСМ во своја одбрана го стави и Љубе Бошковски. И ние и цела јавност знаеме зошто СДСМ е заинтересирана за случајот на Бошковски, но веќе овој случај е во рацете на институциите на системот и единствено тие се надлежни да го решат. Слушаме денеска дека СДСМ и од случајот на Ѓунер Исмаил се ...
сите 15 | | | веќе видена

Демир Капија - На 13.06.2011 гоидна, во 15,00 часот, во Демир Капија на м.в.„Прждевски споменик“, непознат сторител со закана со нож извршил разбојништво над М.И. (74) од Демир Капија, одземајќи му 3.000 денари. Во тој момент во дворот од викендицата на оштетениот била и неговата сопруга Р.И.(66), на која сторителот исто така и упатил закана. Се преземаат мекри за откривање сторителот.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Опозициската СДСМ денес обвини дека споменикот на Александар Македонски ги чини граѓаните10 милиони евра. - Груевски секојдневно покажува мускули и продолжува со својата брутална политика. Не поминаа ниту десет дена од изборите, а граѓаните не можат да се изначудат што им се случува, изјави Калинка Сентиќ Габер од СДСМ. Според неа снсловни страници и главни вести се скандалите на старо-новиот режим. - Продолжи голата пресметка со политичките неистомисленици. Од спектакуларното апсење на Љубе Бошковски, насилниот упад во домот на пратеникот Голубчо Ангелов во Делчево до иселувањето на Ѓунер Исмаил од станот во Капиштец. Ниту грозоморното убиство на 23 годишното момче од страна на полициски специјалец на партиската прослава на ВМРО ДПМНЕ, кое буквално ја потресе македонската и меѓународната јавност, не го отрезнува Груевски. Тој си тера по свое. Без никакво образложение, старо-новиот режим преку ноќ гo пресече стогодишниот дрворед во срцето на Скопје, истакна Сентиќ Габер. - Денес, капак на се’ е ...
сите 17 | | | веќе видена

Скопје - Од утре, /15.06.2011 година (среда)/, па се до 19 јуни (недела), на игралиштето на Градската Плажа „Камен Мост “ Скопје, ќе се одржува четиридневен турнир во одбојка на песок меѓу екипи од средните училишта на територија на град Скопје. Натпреварите ќе се играат во терминот од 18:00 часот до 21:30 часот. На турнирот во одбојка на песок „Скопје 2011“ се пријавија вкупно 18 екипи од средните училишта на Скопје, или околу 108 натпреварувачи. Секоја екипа брои по 6 членови, од кои две момчиња, две девојчиња и по двајца професори од секое училиште. Турнир во одбојка на песок помеѓу средните училишта во Скопје е во организација на Град Скопје, а во соработка со Училишниот спорт на средни училишта во Скопје.
сите 12 | | | веќе видена

Охрид - Значаен дел од овогодинешното 51-во издание на Охридско лето заземаат и гостувањата на добро познати пијанистички имиња. Од музичкиот селектор Гордана Јосифова-Неделковска дознаваме дека Борис Березовски, Александар Гиндин и Алексеј Володин се пијанистите кои ќе ги слушнеме оваа година на фестивалот. Јосифова-Неделковска вели: „И понатаму во програмата се вклучуваат имиња на светски уметници кои до сега не настапувале на „Охридско лето“, како Володин и Гиндин, пијанисти кои ги исполнуваат големите светски сали и ова ќе биде исклучителна можност македонската публика да ужива во нивната извонредна изведба. Посебно ми е драго што при мојата посета во Москва, каде настапував како солист на еден фестивал, имав прилика да се запознаам со овие двајца уметници – големи пијанисти, и тие со задоволство ја прифатија мојата покана да дојдат на фестивалот „Охридско лето“ за кој, како што самите изјавија, слушале многу од нивните колеги“. Јосифова – Неделковска додава дека голема радост за публиката ќе биде ...
сите 7 | | | веќе видена

Вашингтон - Мистериозна група хакери која стои зад серија сајбер напади, соопшти дека проникнала во веб-сајтот на американскиот Сенат, добивајќи пристап до доверливи информации, соопштува Франс прес. Офицер од безбедносните служби на Сенатот потврди дека имало инвазија на серверот, кој што го опслужува интернет сајтот достапен за јавноста, но не била извлечена важна информација. Хакерската група која се нарекува го носи името Lulz Security објави на својот сајт датотеки кои според хакерите се одземени од серверот на Сенатот. „Ова е мал, само за демонстрација, дел од внатрешната информации од веб-сајтот на Сенатот. Господа, тоа прогласување војна ли е, „, гласи пораката на веб-сајтот на хакерите. „Ние не ја сакаме особено американската влада. А и сајтовите не им се многу заштитени„.
сите 18 | | | веќе видена

Скопје - Околу 18 илјади матуранти денес ќе го полагаат тестот по мајчин јазик, првиот предмет од државната матура. В четврток, во зависност од типот на училиштето, ќе се полага странски јазик или математика, естетика и филозофија. Најмногу пријавени има за странски јазик, а најмалку за математика. Тестирањето ќе се спроведе во 100 средни училишта. Во спроведувањето на државната матура ќе бидат вклучени 200 набљудувачи, 316 оценувачи и 1830 тестатори. Матура во земјава се полага веќе четврта година. Просечната оценка на матурата лани беше 2,9. Матура ќе се полага и во август, на 13 и 16-ти.
сите 41 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денес заминува во Црна Гора каде ќе учествува на деветтата Конференција на претседатели на парламенти од земјите од Процесот на соработка во Југоисточна Европа. Конференцијата ќе се одржи денес и утре, а нејзин домаќин е претседателот на црногорскиот парламент Ранко Кривокапиќ.
сите 27 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.Температурата во Скопје ќе биде меѓу 16 °C и 27 °C, а во Битола меѓу 11 °C и 23 °C.
сите 27 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, по повод смртта на високо почитуваниот поранешен Државен секретар на Соединетите Американски Држави, Лоренс С. Иглбергер, ценет американски дипломат и воедно голем и докажан пријател на нашата земја, покрена иницијатива до Советот на градот Скопје за именување улица во главниот град со негово име. Иницијативата произлегува од тоа што станува збор за значајна личност, голем американски државник и поранешен кариерен дипломат, човек кој им беше советник на низа американски претседатели, од Џон Ф. Кенеди до Џорџ Буш, прочуен по својата храброст, решителност и доследност во надворешната политика. Загубата на Иглбергер не претставува загуба само за светската политичка јавност и дипломатија, туку и за нашата држава имајќи го превид делото што тој го остави зад себе. Секретарот Иглбергер ќе остане во сеќавање како голем познавач на нашиот Регион, воедно и како исклучителна личност и еден од најголемите пријатели на Македонија, кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Денис Ричардс во своите мемоари, кои ќе бидат објавени следниот месец, проговоре за сцојот мачен развод од Чарли Шин со кој има две ќерки, шест годишната Лола и седум годишната Семи. Денис изјави дека мемоарите одлучила да ги напише токму за тоа да открие каква борба водеше во текот на разводот. Нивниот брак заврши во 2006 година, а за сето тоа Ричардс вели дека тоа бил “еден од најлошите разводи”, иако еднаш ги поврзуваше “прекрасна љубовна приказна”.
| | веќе видена

Скопје - Екипите на ЈП „Улици и патишта“, одговорни за одржување на уличната сигнализација, во согласност со програмата на Град Скопје, почнаа со ноќно бележење на хоризонталната сигнализација на дел од градските сообраќајници. Хоризонталната сигнализација е обележена на булеварите ВМРО, Кочо Рацин, Партизански одреди, Кузман Јосифовски Питу, Крсте Мисирков, Свети Климент Охридски, како и на улиците Железничка, Бихаќска, Македонска војска, Ленинова, Франклин Рузвелт, Стив Наумов, Ѓорче Петров (кружен тек), Пролет, и на Орце Николов. Машински и рачно е обележена површина од 5.587,33 квадратни метри со бела боја и 252,3 квадрати со жолта боја. Покрај бележењето, поставени се и сообраќајни знаци на улицата Московска, булеварот Свети Климент Охридски, улицата Орце Николов, булеварот Кочо Рацин, улицата 11.Октомври, булеварот Партизански одреди и улицата Македонска војска. Екипите на ЈП „Улици и патишта“, според планот за работа, во периодот од 22 до 6 часот наутро, наредниве денови ќе продолжат со ноќно ...
сите 13 | | | веќе видена

Скопје - Продолжува судењето против сопственикот на А1 телевизија и уште 22 лица обвинети за злосторничко здружување, перење пари, злоупотреба на службената положба и овластување, даночно затајување и оштетување на доверители. Главниот претрес од судскиот процес „Пајажина“ минатиот месец беше одложен за денеска. Тогаш одбраната тврдеше дека не им биле доставени над 170 докази од списите од предметот што Обвинителството ги доставило и побара одлагање со цел да извршат увид во доказниот материјал. На почетокот на судењето имаше огромен интерес на јавноста и полициска проверка на присутните. Тогаш Рамковски пред почетокот на судењето, кое се одржа пред предвремените парламентарни избори рече „Петти јуни е далеку, но јас го славам уште од сега“. Денеска се очекува да биде прочитано обвинението и своја одбрана да даде првообвинетиот за случајот, Велија Рамковски. Обвинителството го товари Рамковски за основање на 24 фирми во Македонија и странство кои биле раководени од членовите на злосторничкото здружување и ...
сите 101 | | | веќе видена

next