Е-Факт

Скопје – Споменикот „Воин на коњ“ е составен. Воинот треба да биде поставен на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Скулптурата е висока речиси 13 метри и треба да стои на 10 – метарски бетонски постамент. Остануваат уште некои работи да се досредат пред скулптурата да биде поставена на постаментот. Споменикот „Воин на коњ” беше донесен на плоштадот Македонија пред пет дена од Фиренца. Тој е изработен во италијанската леарница Фернандо Маринели. Автор на делото е скулпторката Валентина Стевановска
сите 117 | | | веќе видена

Прилеп - На 18.06.2011 година, околу 15,30 часот, во Прилеп на ул.„Златибор“ во домот на Б.Х. (72), сторител извршил извршил разбојништво над истата, при што и одзел 800 евра, рачен часовник и златен накит.Имено, во наведеното време сторителот ја пречекал Б.Х. пред влезната врата од куќата со букет цвеќе во рацете. Истиот и рекол дека букетот и го праќа постар господин и откако истата почнала да го распрашува, сторителот и побарал чаша вода, по што влегле во куќата. Во тој момент на рацете ставил ракавици, а на главата црна маска, по што и ги врзал рацете со крпа, а устата со леплива лента. Б.Х. успеала да ги одврзе рацете и да влезе во кујната, од каде побарала помош од соседите, по што сторителот од нејзината чанта ги одзел еврата и со претходно одземениот накит и часовник кои Б.Х. ги носела на себе, го напуштил лице местото оддалечувајќи се во непознат правец, земајќи го со себе и кујнскиот нож со кој и се заканувал.Увид на лице место извршила увидна екипа од ПС-Прилеп и во тек се мерки за пронаоѓање ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Група од 50-тина туристи пристигна на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Пречекани со традиционално лебче и сол од домаќинки во македонска носија, Белгијците покажаа огромна изнанаденост од нашата гостоприемливост. Организаторот од Македонија, Ацо Николовски, сопстевеник на туристичката агенција ,,Белка Травел,, го потврди своето задоволство од намерата на групата Туристи да ги истражат и да уживаат во убавините на Македонија. Туристичката агенција „Белка Травел, ја има честа, да ги покаже убавините на Македонија на првата група туристи од Белгија. ,,Ќе направиме се овие луѓе да бидат нашите идни економски амбасадори кои ќе донесат уште многу посетители од европската престолнина – Брисел. Гостите, со туристички водич, ќе го разгледаат градот Скопје, ќе посетат многу убави места во Тетово, Битола, Охридскиот бисер, Струга, а ќе ги прошетаме и до Тирана и до Солун. Се надеваме на уште многу туристи од Белгија“, изјави Ацо Николовски од агенцијата „Белка Травел“. Николовски потенцира дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Ема Ватсон е во врска со актерот Џони Симонс 21 годишната Ема е во врска со 24 годишниот Џони Симонс. Ема и Џони, според пишувањето на медиумите се запознале и зањубиле на снимањето на сетот на филмот “The Perks of Being a Wallflower”. Анонимен извор кој е близок со паро изјави дека и на двајцата му се допаѓа тоа што не изиграваат големи ѕвезди, а Ема наводно поради Џони размислувала да се пресели во Лос Анџелес. Но, нејзиниот потпарол ги демантираше овие информации, велејќи дека тоа е чиста фикција.
| | веќе видена

Пипа Мидлтон неодамна одлучи да го исполни својот долгогодишен сон и да се пресели во јужниот дел на Франција. За почеток Мидлтон планира таму да остане до септември, а потоа можеби и подолго. Наводно на тоа се одлучила отако ставила крај на врската со Алекс. Блиски извори на парот тврдат дека Пипа и Алекс ќе се разделат за три месеци а потоа ќе одлучат да ли ќе продолжат со врската или не. Пиапа во Франција сака да се вработи и да учествува во организирањето на Канскиот филмски фестивал.
| | веќе видена

Триполи - Либиската телевизија емитуваше аудио снимка со говор на Моамер Гадафи, во која тој се заканува дека ќе го победи НАТО, пренесе. - Ова е прв пат, во која се соочуваат против вооружена нација од милиони луѓе, вели Гадафи. - Тие ќе бидат поразени, Алијансата ќе биде поразена, вели Гадафи. Телевизијата објави дека снимката од „телефонски повик од нашиот брат лидер од 17 јуни„. - Ние сме во земјата и сме решени да останеме и да ја заштитиме … Остануваме, остануваме. Ако сакат нека користат дури и нуклеарни бомби, вели Гадафи, по што ги нарекува противниците на режимот „предавници„ и „кукавици„.
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - Министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска, денес во 12 часот, ќе присуствува во Долно Злокуќане, Република Косово, на свеченото примопредавање на контролата на третиот сектор од македонско-косовската граница од страна на припадниците на КФОР во надлежност на косовската полиција. Во рамките на свеченоста предвидено е свое обраќање да има и министерката Јанкулоска. Инаку, со овој чин практично целокупната гранична линија меѓу Македонија и Косово, од косовската страна преминува под контрола на косовската гранична полиција.
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло, попладне ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност со краткотраен дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 10 °C и 27 °C, а во Скопје меѓу 15 °C и 30 °C. Утре се очекува сончево и топло време со умерена локална облачност. Кон крајот на денот и во вечерните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен дожд , грмежи и засилен ветер
сите 18 | | | веќе видена

Скопје - Физибилити студијата за гасоводот Јужен ток е при крај, ќе биде готова заклучно со септември, го информирал заменик претседателот на руски „Гаспром“, Александар Медведев вицепремиерот Зоран Ставревски на вчерашната средба во Санкт Петербург, пренесе Канал 5. На средбата што се одржала на маргините на Меѓународниот економски форум, Медведев изразил подготвеност за влез на „Гаспром“ на македонскиот пазар и покривање на целокупните потреби со природен гас, што значително ќе се зголемат по воведувањето на целосната гасификација на Македонија.
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Денеска /17.06.2011/, во просториите на Град Скопје, се одржа презентација на Предлог планот за оддржлив транспорт на Град Скопје, што е резултат на развојните мерки во рамки на проектот “CIVITAS RENAISSANCE “. На работилницата говореа: градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и професор Никола Крстановски. Основната цел што се очекува да се постигне со овие мерки е да се дефинира визијата за идниот развој на оддржливиот градски транспорт што со сигурност ќе обезбеди подобри услови за живот на неговите граѓани. Како резултат на размената на различни практики и знаења здобиени преку “CIVITAS“ програмата, ќе се добие нов план за оддржлив транспорт, во којшто ќе бидат вклучени и начините за стимулирање на јавниот превоз, но и други модели на одржлив транспорт како и подобрување на веќе постоечкиот транспортен сервис преку интегрирање на пакетот на влезни и движечки мерки. - Патиштата се различни во остварување на овие цели, но ние заедно, преку европската мрежа CIVITAS и преку проектот ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес навршува 21 година од нејзиното создавање. По тој повод со почеток во 19:00 часот, во просториите на Музејот на современа уметност, ќе се одржи прослава по повод 21 година од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партијата.
сите 17 | | | веќе видена

Прилеп – ПС Прилеп поднесе кривична пријава против К.Д. (61) од Прилеп, управител на фирмата „Бета Монт“ ДООЕЛ, за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Во текот на 2009 година, пријавениот во име на фирмата склучил писмени договори со Агенцијата за вработување на РМ, заради субвенционирано вработување на седум лица. По ова, пријавениот со паричните средства што биле исплатени од Агенцијата, бил должен во рок од шест месеци на лицата да им исплаќа личен доход и придонеси, но истиот спротивно на законските прописи дел од паричните средства во износ од 611.000 денари противправно ги присвоил на штета на Буџетот на РМ.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новиот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Литванија со седиште во Будимпешта, Н.Е. г-дин Ренатас Јушка. Претседателот Иванов изрази благодарност за поддршката која Литванија ја дава на Република Македонија за целосна интеграција во Европската унија, нагласувајќи дека процесот на евро и евроатлантска интеграција, претставува еден од клучните интегрирачки фактори и двигател на реформските процеси, поради што ужива апсолутен политички и социјален консензус. Претседателот Иванов и амбасадорот Јушка изразија заемна надеж дека економската соработката помеѓу двете земји во наредниот период ќе се интензивира, особено во сферата на трговска размена, земајќи ја предвид скорешната либерализација за трговија со индустриски производи. „Република Македонија придава посебно значење на развојот на односите со Република Литванија. Верувам дека ни претстои период на поинтензивен политички дијалог на сите ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје – На десната страна од кејот на реката Вардар во близина на Камениот мост, денес на 17 јуни 2011 започнува монтажата на скулптурата на ЈУСТИНИЈАН I. Изработена е од бел мермер со висина од 5 метри. Поставена е на постамент изработен од бел мермер со висина од 3,50 метри. На постаментот ќе бидат поставени бронзени релјефи со површина од 10,50 квадратни метри. Автор на делото е Роза Павлеска, а изработувач е уметничката галерија Пиетро Базанти е Фиљо (Pietro Bazzanti & Figlio) и уметничката леарница Фердинандо Маринели (Ferdinando Marinelli) од Фиренца, Италија.
сите 4 | | | веќе видена

Скопје – Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска го прими новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Литванија за нашата земја со седиште во Будимпешта, Ренатас Јушка, кој ги предаде копиите од акредитивните писма за неговото именување. На средбата беше поздравен позитивниот и успешен развој на односите помеѓу двете пријателски држави и воедно беше искажана заемна подготвеност за нивно натамошно унапредување во сите области од заеднички интерес. Амбасадорот Јушка изрази особено задоволство од високото ниво на билатералната соработка помеѓу Република Македонија и Република Литванија, изразувајќи надеж дека одличните политички релации ќе бидат надополнети со продлабочување на соработката и во економската сфера. Истакнувајќи го значењето на македонско-литванските односи, министерот Милошоски на новиот амбасадор му посака успешна работа на новата должност.
сите 5 | | | веќе видена

Поп принцезата мисли дека би било многу забавно ако стане судија во едно од музичките шоуа во кои се бараат талентирани луѓе. Пејачката вели дека сака да биде во иста улога како некои од нејзините колешки, како што се Кристина Агилера или Џенифер Лопез, бидејќи мисли дка може да му каже многу добри совети на идните ѕвезди. Бритни за ETonline изјави: “Мислам дека тоа би било забавно. Да му помогнеш на неко му да си ги оствари соновите е една од најдобрите работи”.
| | веќе видена

СВР-Скопје до надлежното ОЈО-Скопје поднесе кривична пријава против лицата М.А. (32) и А.Б.(23) двајцата од Скопје, поради постоење основано сомневање дека на почетокот на месецов извршиле две “тешки кражби во куќа“ и две “кражби во куќа“, пришто се стекнале со противправна имотна корист од околу 387.000 денари. Според документираните сознанија од истрагата, првата тешка кражба првопријавената М.А. ја извршила сама на 4.06., во пладневните часови, во куќа на нејзин роднина на улицата “Франц Лист“ во скопската населба Гази Баба, при што одзела девизи и денари, стекнувајќи се со протиправна имотна корист од околу 15.000 денари. Притоа, откако утврдила дека во куќата нема никој, со прекачување преку ѕидот од оградата, влегла во куќата и со употреба на физичка сила, насилно го турнала прозорецот од купатилото, влегла внатре, по што од дневната соба од масичка, зела паричник во кој имало 100 евра, 6.300 денари и лични документи, по што се упатила кон населбата Маџари, каде заедно со нејзиното момче, ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес, ќе ги прими акредитивните писма од Н.Е. г-дин Ренатас Јушка, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Литванија за Република Македонија, со седиште во Будимпешта.
сите 7 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе ја потпише петицијата иницирана од Националната фондација за трансплантација во рамки на кампањата „Можам и сакам да подарам живот“, насочена кон подигнување на јавната свест за важноста на донирањето органи, ткива и клетки за трансплантација.
сите 10 | | | веќе видена

Атина – Премиерот на Грција Јоргос Папандреу направи голем број промени во составот на својот кабинет, пренесе АФП. Поранешниот министер за одбрана Евангелос Венизелос е назначен за министер за финансии и ќе работи за надминувањето на должничката криза. 54-годишниот Венизелос беше главниот противник на Папандреу за лидерската позиција во ПАСОК во 2007 година. Тој е назначен и за вицепремиер, заедно со Теодорос Пангалос. Папандреу назначи и нов министер за надворешни работи. Тоа е 49-годишниот Ставрос Ламбринидис. Поранешниот министер за финансии Јоргос Папаконстантину презема Министерството за екологија.
сите 59 | | | веќе видена

next