Е-Факт

Скопје - Институтот Прогрес е партиска организација на СДСМ, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Денес СДСМ, преку институт Прогрес, сака да не убеди дека нар одот го сака Бранко. Кој ќе ви верува? Секој граѓанин нека се запраша дали го сака Бранко. Одговорот е повеќе од јасен. Тоа граѓаните го кажале многу пати и ќе го кажат на 5 јуни, кога Бранко ќе доживее голем пораз, рече Бичиклиски. - Г-да Социјалдемократи до таму ли стигнавте да си го храбрите членството со фалсификувани анкети. Бранко може само на монтирани анкети да има подршка од граѓаните и никако поинаку. Да бидеме искрени. Очекувавме ваква анкета, Бидејќи Прогрес секогаш се појавува кога на СДСМ и Бранко им е тешко. Прогрес не е невладина организација, туку тој делува како партиски орган на СДСМ. Основачи на Прогрес се: портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, организицискиот секретар на СДСМ Александар Чеботарев, членот на дипломатскиот совет на СДСМ Каролина Ристова Астеруд, човекот кој секој втор ден ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот Ѓорге Иванов испрати честитка до граѓаните, по повод 24 мај – Денот на македонските и сесловенските просветители. - Во време кога ги живееме врвните цивилизациски придобивки, кога нашиот животен пат се заснова и зацртува преку образованието и знаењето, кога ги надградуваме нашите човечки и хумани вредности во еден обединет свет кој тежнее кон развој, да се потсетиме на оние светли ликови кои го трасираа тој наш пат и кои со нивното дело задолжија многу генерации пред и по нас, се вели во честитката на Иванов. - Денес е денот кога го чествуваме делото на македонските и сесловенски просветители и учители, Светите браќа Кирил и Методиј, кога уште еднаш со огромна благодарност се сеќаваме на непроценливото наследство кое ни го оставија, и тоа не само нам, туку и на сите словенски народи. Како што кажува една стара мудрост – крајот на сознанието се затвора на крајот од вечноста. Секоја генерација го темели својот напредок врз претходните, наследените знаења. Со својата неуморна работа и ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Под водство на Никола Груевски владата потроши 4,1 милијарди повеќе од претходните влади во период од 5 години (2007-2011). Што направи премиерот со сите тие пари ? Каде отидоа, изјави денеска лидерот на Демократска десница Филип Петровски. - Искрено јас бев шокиран кога ги видов бројките и проверив уште еднаш. 4,1 милијарди евра! Не можев да се изначудам на трошењето и неодговорноста на оваа влада . Сигурно овие пари не беа потрошени на модернизирање на инфраструктурата ,економски развој или подобрување на нашиот животен стандард? Не тие пари беа прелеани во приватни џебови преку нов вид на корупција на владините тендери и трошење на парите на граѓаните, рече Петровски. - Да се добие престава за нивото на Владиниот криминал и некомпетентност 4,1 милјарди можеше да бидат употребени за изградба на 2000 до 4000 км на нови патишта, реконструкција на 12,000 км на постоечките патишта, можеше да се оствари енергетска независнот на Македонија-да се изградеше хидроцентралата Чебрене, Бошков Мост, ТЕЦ ...
сите 2 | | | веќе видена

Радовиш - На 23.05.2011 година во ПС-Радовиш, Љ.П.(1949) од с.Ораовица-Радовиш, пријавил дека истиот ден во 01,30 часот од страна на НН сторител со камен биле скршени четири стакла од просторијата каде моментално е лоциран штабот на СДСМ во с.Ораовица. Причинетата е материјална штета од околу 6.000 денари. ПС-Радовиш презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 4 | | | веќе видена

Гостивар - На 23.05.2011 година во 13,25 часот во ПС-Гостивар, 19 годишна девојка од Гостивар, пријавила дека била физички и сексуално малтретирана од нејзиниот 42 годишен татко, со иста адреса на живеење. Таа делото го пријавила во присуство на нејзината макеа. Имено, во изминатиот период од околу 2 години се до пријавувањето, во нивната семејна куќа во гостиварско село, таткото со употреба на сила во повеќе наврати ја принудил ќерката на сексуален однос, во присуство на нејзината макеа. Тој истото се обидел да го стори и на другата малолетна ќерка (17 години). Пријавителката изјавила дека е бремена од нејзиниот татко, а досега не го пријавила настанот, бидејќи тој и се заканувал дека ќе ја убие неа и членовите од нивното семејство. Од страна на УПС, таткото е приведен и задржан во ПС-Гостивар и по целосно расчистување на настанот против истиот ќе биде поднесена кривична пријава.
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Премиерот Никола Груевски испрати честитка до граѓаните по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители. - Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, сакам да Ви го честитам 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители и да Ви посакам радосни и благословени празнични денови. Овој празник е одлична можност да се потсетиме и поклониме пред творците на словенската азбука Светите Браќа Кирил и Методиј, кои пред целиот свет ја одбележаа Македонија како колевка на словенската писменост и култура. Светите Кирил и Методиј дадоа огромен придонес за развитокот и напредокот на европската култура и цивилизација, но и толку конкретно одбележаа една цела епоха во културниот и духовен развој на македонскиот православен народ. Тие го положија патот и процутот на православието, на верскиот соживот, традиција и духовна хармонија. Нивното дело ја задолжи целата Христијанска Цивилизација, особено Република Македонија како место во кое поминаа голем дел ...
сите 11 | | | веќе видена

„Блиц„,: Хулиганите во Србија ќе останат без пасоши Белград - Националниот фудбалско-информативен центар, кој е основан неодамна во полициската управа на МВР на Србија, создал база со податоци, во која се наоѓаат имињата на стотина најекстремни навивачи, кои се казнувани за насилничко поведение на спортските натпревари, пишува денес српскиот весник „Блиц„, пренесе еФакт. Од овој оддел, познат уште и како фудбалска полиција, најавуваат промена на Кривичниот законик, за да може на хулиганите привремено да им бидат одземани патните исправи. Мерката би била превентивна, за да може да не патуваат во странство, каде би создавале нереди. Началникот на центарот Александар Гаргента изјавил дека целта е да биде уништено хулиганството на спортските натпревари.
| | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде претежно сончево и топло. Попладне на места се очекува да биде нестабилно со пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со град и силен ветер. Утре се очекува сончево и топло време, со умерена облачност.
сите 23 | | | веќе видена

Анкара – Турција изрази загриженост заради зголемените расистички напади на Турци во Бугарија, пишува денес турскиот весник „Заман„. Реакцијата на Анкара следува откако лидерот на крајно десната партија Атака Волен Сидеров нападна политичар од турската заедница во земјата. - Загрижени сме и ги набљудуваме инцидентите, изјавил анонимен дипломат. Новинар од националното радио БНР во недела ја прекина својата емисија, откако Сидеров се степа со пратеникот Корман Исмаилов. Ова е второ предупредување од Турција за една недела, откако минатиот петок Анкара остро реагира заради нападот врз муслимани за време на молитва во џамијата во центарот на Софија.
| | веќе видена

Бичиклиски: ВМРО-ДПМНЕ инвестира во здравството, СДСМ остава долгови Скопје - ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавата на Андреј Петров од СДСМ. - Г-динот Андреј Петров без срам говори за здравството иако неговата партија го остави здравството со близу стотина милиони евра долгови, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Прв пат во Република Македонија после 20 години градежно се реконструираат поголемиот дел од медицинските установи. Само тој проект чини сто милиони евра. За прв пат после 20 години се набавува нова медицинска опрема и тој проект чини 100 милиони евра. Г-дине Петров СДСМ 100 години да остане на власт, нема да инвестира толку колку што ВМРО-ДПМНЕ инвестира за 4 години, истакна Бичиклиски. Тој појасни дека се набавени: компјутеризирана томографија за повеќе болници во РМ, веќе се набавени апарати за магнетна резонанца, ангеограф, кардиолошки ехо апарати, гинеколошки 4 д ехо апарати, апрати за анестезија, инкубатори, хируршки маси и многу други апарати и инструменти. - ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ ветува дека нивната Влада ќе гради државни болници. - ВМРО-ДПМНЕ во нивниот манифест очигледно дека веќе се загубија од лажење и не знаат каде завршува лагата, а каде започнува реалноста. А дека кој лажел пак ќе лаже, се гледа најмногу во здравствениот дел на овој таканаречен Лажи-фест, изјави на денешната прес конференција Андреј Петров од СДСМ. - СДСМ, воден од фактот дека најголем број на граѓани се лечат во државните болници, кои се во распадната состојба и дека немаат квалитетна здравствена заштита во нив, пред повеќе од една година на 18. Мај 2010 год. во Собранието на РМ предложи закон за квалитет и акредитација на здравствените установи. Законот беше одбиен со објаснување дека Владата само што не понудила свој закон. Година дена помина од ветувањето ништо не остана. Сега истото ДПМНЕ го најавуваат и во програмата со рок јуни 2012 година, рече Петров. - Во надградената преродба од 2008 година ветија 23 нови амбуланти во селата, а во отчетот за сработеното велат дека направиле само 6? ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната прес конференција на Зоран Јовановски од СДСМ. - Таман кога помисливме дека Зоран Јовановски ќе излезе да каже што се крие зад одлуката на Бранко Црвенковски да го даде под хипотека имотот на СДСМ кај Хари Костов за цели 2 милиони евра повеќе од она што СДСМ смее да го потроши за кампањата, тој денес говореше на друга тема.На тој начин сакаше да избега од одговорите кои оваа партија и ги должи на јавноста, изјави на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Биликлиски. - Еве зошто Зоран Јовановски е должен да даде одговори. Не е случајно што Бранко Црвенковски имотот на СДСМ го даде под хипотека кај Хари Костов. Хари Костов беше личното решение на Бранко за премиер на РМ. Тој е негов личен другар. Бидејќи СДСМ изјави дека хипотеката во износ од околу 6 милиони евра ќе се користи за избори, тоа значи дека СДСМ за 2 милиони евра ќе го надмине законски предвидениот лимит за водење на кампања. Тоа значи дека СДСМ индиректно признава дека ќе ги ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ промовира нов проект „3 пакети за преработувачката индустрија“. Потпретседателот на партијата Зоран Јовановски појасни на денешната прес конференција дека суштината на проектот е да ги мотивира фирмите колку што е можно повеќе да користат суровини и репроматеријали од домашно производство, а за тоа новата Влада на Социјалдемократскиот сојуз ќе ги наградува со разни поволности, даночни и царински олеснувања, субвенции итн. - Ваквите поволностите фирмите од преработувачката индустрија ги имаат во текот на годината ако во претходната година употребените суровини и репроматеријали од домашно производство имале учество поголемо од 55% во вкупните приходи на фирмите, рече Јовановски. Тој уште нагласи дека ќе има три пакети на погодности: во првиот пакет ќе бидат фирмите кај кои соодносот е помеѓу 55% и 65%, во вториот пакет фирмите со сооднос помеѓу 65% и 75% и во третиот пакет фирмите со сооднос над 75%. Третиот пакет е пакет со најголеми поволности за фирмите. - Колку повеќе фирмите од ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје - Викендов во Спортскиот Центар „Борис Трајковски“, во рамките на дигиталниот фестивал Лан Фест, се одржаа седмите национални квалификации во електронски спорт, во организација на Македонската е-Спорт Федерација (МеСФ), во партнерство со Т-Home и T-Mobile и со поддршка на Град Скопје. Повеќе од 300 натпреварувачи поделени во 60 екипи се натпреваруваа за освојување на медали. По дводневните натпревари, првото место го освои минатогодишниот шампион, екипата ЕНТИТИ. Најдобрите е-спортисти од Македонија ги очекуваат 6-месечни подготовки за светското првенствово Јужна Кореа. Т-Home и T-Mobile брендовите веќе трета година по ред се партнери на WCG Македонија и придонесуваат во развојот на електронскиот спорт во Македонија. Градот Скопје исто така трета година по ред ја подржува МеСФ и несебично придонесува за популаризација на овој тип натпревари, а со самото тоа, создавање на квалитетни сајбер спортисти. Спојот на ИТ настани од едукативен, забавен, деловен и спортски карактер се покажа како успешен и ...
сите 2 | | | веќе видена

Вашингтон -- Најмалку 89 души загинаа торнадото кое го зафати американското гратче Џоплин во сојузната држава Мисури, јавуваат светските агенции. Торнадото разруши десетици куќи, однесе автомобили и ја оштети болницата во Џоплин. Градот се наоѓа на 220 км јужно од Канзас. Во друго торнадо во Минесота загина еден човек, а се ранети близу 30 души.
сите 38 | | | веќе видена

Битола - 25.05.2011 среда 20,00ч. „Обична приказна “од Марина Ладо режија:Љупчо Ѓоргиевски 26.05.2011 четврток 20,00ч. „Обична приказна од марина Ладо режија: Љупчо Ѓоргиевски
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Судот донесе одлука за одлагање на главниот претрес во судењето на сопственикот на „А1“ Велија Рамковски и на 22 негови соработници обвинети во случајот „Пајажина“ за 13 јуни. Ваквата одлука судот ја донесе откако адвокатите на одбраната се пожалија дека, како што рекоа, обвинетите немале прилика да се запознаат со доказите што Обвинителството ги приложило против нив, пренесе Телма. Од 13 јуни, претресот ќе се одвива секојдневно. Во обвинителниот акт образложен на 79 страници, Рамковски и останатите обвинети се товарат за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување и оштетување или повластување доверители, а тројца од големата група обвинети за спречување на докажување. Судскиот процес го води судијката Павлина Христова, а обвинението го застапува обвинителката Гордана Гешковска.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - На 22.05.2011 година, во ПС-Гази Баба, А.Џ. (47) од с.Трубарево- скопско пријавил дека во текот на месец мај годинава, во точно неутврдено време, во неговата куќа извршена е кражба при што е одземен златен накит, со што му е причинета материјална штета од околу 300.000 денари. Кражбата е извршена на тој начин што сторителот влегол преку незаклучената влезна врата и од регалот во собата го одзел златото и побегнал. ПС-Гази Баба превзема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 3 | | | веќе видена

Велес - На 22.05.2011 година. околу 04,00 часот, во Велес во флиперница лоцирана на ул.„Прохор Пчински“, А.С. (24) од Велес со закана со нож извршил разбојништво над вработениот Т.Л. (21) од Велес, при што му одзел 200 евра и 4.000 денари. Имено, А.С. неколку часа играл на покер апарат и изгубил околу 4.000 денари, по што станал и со закана со нож му ги побарал на Т.Л. парите од прометот. Бидејќи Т.Л. го одбил, А.С. физички го нападнал со удари тупаници и откако истиот паднал на земја, му ја одзел ташничката која ја носел околу појасот, ги извадил парите и го напуштил лице местото. Од страна на СВР-Велес А.С. е пронајден и по целосно расчистување на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 5 | | | веќе видена

Битола – Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска ќе присуствува на свеченото отворање на лабораторијата по генетика на Ветеринарниот факултет во рамки на Универзитетот “Св. Климент Охридски” во Битола.
сите 7 | | | веќе видена

next