Дневник

Ракометарките на Вардар го освоија Kупот на Македонија, откако без проблеми во финалето го победија убедливо Металург со 45-19. За вардарки ова е петти трофеј во Kупот на Македонија, четврти во низа. Домаќинот на завршниот турнир Металург во финалето одржуваше неизвесност само во првите десет минути кога имаше и водство од 4-3, а потоа Вардар презеде с` во свои раце и со серија од 11-1 ја заврши приказната, па до крајот с` беше формалност. Покрај победничкиот пехар индивидуални признанија добија најефикасната во финалето од редовите на Вардар со 12 гола Александра Лакрабер, која беше прогласена за МВП на завршницата, Сара Ристовска (Вардар) е најдобриот стрелец на турнирот, а Матеја Серафимова (Металург) е најдобар голман.
сите 140 | | | веќе видена

Засега, главната реформа ќе им биде промена на името на државата и на идентитетот, на Законот за јазиците и одредени работи што се зацртани во извештајот на Европската Унија, кои и ние ќе ги завршевме доколку формиравме влада, рече викендов лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, коментирајќи ја изјавата на генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски дека ќе им треба многу време да ги средат работите. - Владата на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 10 години направиле толку работи што СДСМ не може да ги направи макар да биде и трипати подолго на власт. Тие с` уште не влегле во владата, а говорат сами за себе дека ќе биле реформска влада. Прво, тие од нас треба да научат што е реформска влада. Реформи се работи што се прават за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните и за решавање на проблемите. Засега, главната реформа ќе им биде промена на името на државата и на идентитетот, на Законот за јазиците – рече Груевски. Тој додаде дека СДСМ не биле избрани од граѓаните на избори, туку дошле насила на власт и ...
сите 347 | | | веќе видена

РАKОМЕТ – ОД ЗАВРШНИОТ ТУРНИР ВО БИТОЛА СТИГНАА НАЈАВИ ЗА ЗАСИЛУВАЊА На завршниот турнир од машкиот ракометен Kуп на Македонија, кој се одржа во Битола, не стаса сензационален резултат, бидејќи во финалето пред финалето бранителот на трофејот Вардар минимално го совлада Металург (31-30) и синоќа против домаќинот Еурофарм Работник требаше само да ја потврди својата 12. титула во ова натпреварување. Новиот битолски прволигаш Еурофарм Работник до дуелот со фаворизираните „црвено- црни“ стаса со триумф над Охрид (26-18). Во отсуство на резултатски изненадувања, од Битола стасаа најави за екстра засилувања на македонските клубови, кои ако се реализираат, за идната сезона се очекува поинтересна битка за распределба на домашните трофеи. Така постариот битолски прволигаш Пелистер, чие кормило од неодамна го презеде Стефче Алушовски, подготвува нов проект за создавање тим со кој би ~ конкурирале не само на домашната, туку и на европската сцена. Kако прво можно засилување битолчани го посакуваат младиот македонски ...
сите 15 | | | веќе видена

Во внатрешната политика нештата ќе се движат кон локални избори и тоа ќе биде време кога сите ќе може да провериме кое е мислењето на јавноста за различните погледи и различните стратегии на противниците. Перцепцијата на ВМРО-ДПМНЕ е дека ние сме на страната на заштитата на демократските принципи и нема да ги промениме без разлика на ситуацијата. Главниот тест ќе биде моментот кога ќе имаме локални избори, кои би требало да се одржат што поскоро, вели министерот за надворешни работи Никола Поповски во интервјуто за Независната балканска новинска агенција (ИБНА), одговарајќи на прашањата за ситуацијата во Македонија по периодот на нестабилност, изборите и за прашањето за името. Тој за односите со Грција вели дека во изминатиот период успеале значително да ги унапредат билатералните односи, со испраќање позитивни пораки од двете земји. - Уште сме далеку за едно единствено прашање, прашањето за името. Мислам дека гласовите се прилично константни од двете страни на границата за тоа што чувствуваме едни за ...
сите 38 | | | веќе видена

Партијата на Зијадин Села, ДР-ДПА, бара да се поништи договорот за изградбата на нов клинички центар во Скопје, кој во петокот го потпиша вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров со претставниците на македонските компании „Гранит“ и „Бетон“ и на италијанската „Инсо системи“. - ДР-ДПА бара веднаш да се прекине овој проект. Овој проект ќе треба да се реализира од идната реформска влада со транспарентност, јавна дебата и во консултација со професионалци од оваа област, но и со други луѓе што управуваат со здравствениот сектор. Во блиска иднина ќе бараме одговорност за оваа голема штета што му се прави на буџетот - велат од партијата. Според договорот, новиот клинички центар „Мајка Тереза“ треба да се изгради за 72 милиона евра во рок од 45 месеци, во кругот на сегашните клиники. На потпишувањето Тодоров не го криеше задоволството што по толку години конечно ќе се реализира овој очекуван и значаен проект. Тој истакна дека постојниот клинички центар е најголем здравствен комплекс во Македонија, а со ...
сите 43 | | | веќе видена

И покрај првичниот оптимизам дека до утре владината програма и составот на владиниот кабинет ќе бидат доставени до Собранието, проценката е дека за СДСМ ќе биде успех ако мандатарот Зоран Заев успее да ја стокми владата за 10 дена, како што првично најави. Извори од партиските тимови брифираат дека тешко одат преговорите, особено поради нетрпението во албанскиот блок. Проблем е антагонизмот помеѓу ДУИ и Беса, од една страна, и нетрпението помеѓу двете крила во партијата на Али Ахмети, од друга страна. Интересот на ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“ е да бидат во владиниот кабинет и поради тоа Заев ќе треба да се помачи за да ги задоволи апетитите на трите партии. По средбата Заев - Ахмети и на претставници на СДСМ и Беса, за денеска или утре се најавува средба и со „Алијансата за Албанците“. И од СДСМ и од Беса изјавија дека засега на маса се само принципите на владеењето. Ниту една страна не открива кои се, односно за какви принципи станува збор. Освен принципите на кои треба да се темели новата влада, ...
сите 382 | | | веќе видена

Прилепска Победа е во трка со Шкупи да обезбеди опстанок во прволигашката фудбалска конкуренција во Македонија без доигрувања, со избегнувањето на позицијата која на крајот од лигашкиот дел води во баражот. За прилепчани остануваат уште две кола да ја дозавршат успешно почнатата работа пролетва, со Работнички и Ренова, екипи што конкурираат за излез на евросцената. Победа во последните пет кола имаше четири победи, пред одигрувањето на синоќешниот дуел со последнопласираната Македонија ЃП. За ваквите резултати еден од најзаслужните е младиот голман Давор Талески, кој до овој дуел немаше примено гол 419 минути пред своите навивачи. Со добрите одбрани, Талески се надева дека ќе се наметне кај македонскиот селектор на тимот до 21 година Благоја Милевски за претстојното ЕП, каде што оваа наша селекција од 16 до 30 јуни ќе биде првата што ќе настапи на една завршница од големите натпреварувања. - Очекувам до крајот да не загубиме. Самодовербата и мотивот ни е на највисоко ниво и со максимално ангажирање на ...
сите 28 | | | веќе видена

Европскиот совет ги прифати новите правила за проспектите на јавните компании при издавање и понуда на хартии од вредност, се вели во пораката објавена на интернет-страницата на европската институција. Новите правила се насочени кон намалување на една од главните регулаторни пречки со кои се соочуваат компаниите кога издаваат акции и должнички хартии од вредност. Во замена на Директивата 2003/71/EC новите правила се стремат да ги поедностават административните обврски поврзани со објавувањето на документацијата, но на начин кој с` уште гарантира дека инвеститорите ќе бидат добро информирани. - Ова е нов елемент што придонесува за подобрување на бизнис-средината, која е толку важна за реализација на унија на пазарите на капитал во Европа - коментира Едвард Шиклуна, министер за финансии на Малта, која во моментот е на чело на претседателството на Советот. Според Шиклуна, тие ќе помогнат за зајакнување на улогата на финансирањето преку пазарот, заедно со банкарското финансирање за европските компании. Новата ...
сите 2 | | | веќе видена

Глобалниот економски, финансиски и политички пејзаж никогаш не бил позагрижувачки, но богатите во светот се уверени дека може да направат пат низ маглата на неизвесноста во следната година, покажуваат резултатите од истражувањето објавено од Ројтерс. Наодите од истражувањето на „УБС управување со богатство“ со учество на повеќе од 2.800 милионери во седум земји покажуваат висок степен на тревога за глобалниот финансиски систем од една страна и врвна самодоверба и оптимизам од друга. Речиси 82 отсто од испитаниците изјавиле дека во моментов се наоѓаме во еден од најнепредвидливи периоди во историјата. Повеќе од една четвртина од нив ги ревидираат своите инвестиции и речиси половина изјавиле дека имаат намера, но се уште не го направиле тоа. Во исто време повеќе од три четвртини (77 отсто) сметаат дека можат „да го проценат точно финансискиот ризик, кој произлегува од неизвесни настани“, а 51 отсто очекуваат нивните финансиски средства да се подобрат следната година во споредба со 13 отсто кои очекуваат да се ...
сите 23 | | | веќе видена

Баерн од Минхен 26. пат се круниса за шампион во германската фудбалска Бундеслига, петтипат во последните исто толку сезони и на достоинствен начин ги испрати во пензија Филип Лам и Чаби Алонсо, кои одлучија да ги завршат своите богати и трофејни кариери. За крај, во последното 34. коло, Баерн, кој предвреме ја осигури титулата, го победи Фрајбург пред своите гледачи (4-1). По завршувањето на шампионатот во Бундеслигата, во Лигата на шампионите, покрај шампионот Баерн, од ова првенство ќе играат Лајпциг, Борусија Дортмунд, а Хофенхајм ќе игра во квалификациите од ЛШ. Во Лига Европа германскиот фудбал ќе го претставуваат Kелн и Херта.
сите 14 | | | веќе видена

Сокови во пластични шишиња, свежо пилешко месо спакувано во стиропорна амбалажа, овошје во пластични кутии, млеко во картон или најлон... Сте се запрашале ли некогаш дали материјалите во кои се спакувани продуктите кои секојдневно ги консумирате се безбедни за употреба и од каде потекнуваат? Токму оваа проблематика се решава со најновиот правилник на Агенцијата за храна, која пред извесно време донесе правилник кој ја регулира проблематиката. Со правилникот за рециклирана пластика се пропишуваат посебните барања за безбедност на рециклираните пластични производи и материјали што доаѓаат во контакт со храната. Во исто време се регулира и постапката за одобрување на процесите на рециклирање на пластични производи и материјали. Според правилникот, амбалажата која доаѓа во контакт со храната мора да е посебно означена и обележана посебно ако станува збор за рециклирани пластични производи. Ова е втор правилник по оној за т.н. интелигентни материјали за пакување, кој ја третира амбалажата и е донесен пред неколку ...
сите 4 | | | веќе видена

Луис ван Гал, кој лани предвреме го напушти првото столче на тренерската клупа кај Манчестер јунајтед, пред финалето од фудбалската Лига Европа, закажано за в среда во Стокхолм, каде што ќе игра поранешниот негов тим Ајакс, се споменува како еден од адутите на холандскиот тим. Ван Гал (65 г.) на крајот од својата богата тренерска кариера две сезони мина на „Олд Трафорд“, но замина предвреме лани поради огромниот притисок наметнат поради недостигот на посакуваните шампионски резултати кај англискиот премиерлигаш. Сега Ван Гал, кој добро ги познава „црвените ѓаволи“, може да се појави во Стокхолм, како дел од делегацијата на клубот во кој ја почна својата богата тренерска кариера и ги има освојувано европските клупски натпреварувања. Младиот тим Ајакс има голем предизвик да потсети на славните триумфални денови од деведесеттите години во минатиот век токму против еден од најтрофејните англиски тимови Манчестер јунајтед, кој е предводен од Португалецот Жосе Мурињо, а во своите редови има скапи ѕвезди, кои ...
сите 61 | | | веќе видена

На 60,9 отсто од Македонците, или на 348.835 домаќинства во земјава месечните приходи лани не им стигнувале за да ги задоволат основните животни потреби. Ова го покажува публикацијата Потрошувачка на домаќинствата за 2016 година, односно анкетата во која се содржани одговорите на граѓаните за нивниот животен стандард. На прашањето дали месечните приходи ги задоволуваат потребите, само 5,7 отсто од анкетираните домаќинства одговориле дека во целост ги задоволуваат. Многу подобра финансиската состојба кај 0,2 отсто или 1.129 домаќинства Бројките покажуваат дека главно задоволни се 33,3 отсто од испитаниците, дека главно не ги задоволуваат потребите одговориле 36,8 отсто, а дека во целост не можат да врзат крај со крај се изјасниле 24,1 отсто до анкетираните домаќинства. Податоците покажуваат дека над 92,4 отсто од Македонците живеат во сопствени станови и тоа речиси 70 отсто во трособни, четворособни или поголеми, а на најголем дел им недостигаат пари за годишен одмор, за сметки, плаќање кредити, да јадат ...
сите 22 | | | веќе видена

Над една милијарда евра ќе бидат асфалтирани оваа и следната година по патиштата низ Македонија. Само за изградба на нови и за реконструкција на стари автопатишта ќе бидат потрошени повеќе од 800 милиони евра, а останатите пари ќе се искористат за експресни и регионални патишта. По долг период на застој и во изградбата и во обновата, патната инфраструктура во државава конечно почна да го менува ликот. Во последните години се вложуваат многу пари во модернизација на патиштата низ Македонија, па покрај автопатот од Табановце до Гевгелија, кој е дел од Kоридорот 10, оваа и наредната година автопатско решение ќе добијат и други магистрални правци. Автопатска мрежа Особено е важно што по долг период се гради автопат од Миладиновци до Штип, што е прв автопат во Источна Македонија. Kога ќе завршат сите започнати проекти кои подразбираат изградба на нови, но и реконструкција на постојните делници, Македонија ќе добие повеќе од 170 километри нов автопатски асфалт. Ако на тоа се додадат и делниците од Скопје до ...
сите 95 | | | веќе видена

Општина Виница го објави огласот за отуѓување градежно неизградено земјиште во сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање. Станува збор за две парцели за индивидуално и една парцела за колективно домување. Индивидуалните парцели кои се лоцирани на улицата Видое Смилески - Бато се со површина од 335 м2 и 321 м2, а почетната цена е 61 денар за квадратен метар. Вкупната почетна цена на јавното наддавање е околу 20.000 денари, а банкарската гаранција за сериозноста на понудата со која понудувачот ќе гарантира дека доколку се стекне со статус најповолен понудувач ќе ја уплати крајно постигнатата цена од електронското јавно наддавање во рок од 15 дена од приемот на писменото известување за избор и се движи до 60.000 денари. Градежната парцела која е наменета за изградба на зграда за колективно домување е со површина од 3.859 м2 и е на улицата Никола Kарев, а почетната цена за јавно наддавање е 800 денари за квадратен метар или 3.087.200 денари, а банкарската гаранција за подносителот ...
сите 20 | | | веќе видена

Реконструкција на улиците Јосиф Јосифовски, Борис Kидрич, Ленинова и „орчуланска во Ресен се дел од активностите за комплетно обновување на магистралниот патен правец Битола - Ресен - Охрид. Во рамките на овој проект почна асфалтирањето од излезот на селото Јанковец во правец кон Ресен, а целосно ќе биде реконструиран и делот од магистралата што води до сообраќајниот јазол Макази. Градоначалникот на Општина Ресен, Ѓоко Стрезовски, изрази задоволство од динамиката на изведувањето на работите. Според него, темпото со кое се реализира проектот ветува негово завршување во предвидените рокови.
сите 44 | | | веќе видена

Токму низ овој длабок дол во војната биле туркани непријателските топови, затоа и го добил името Топовник, а ридот во позадина е мистичниот Васов Град, раскажува една планинарка, додека се искачуваме кон врвот Голубец на планината Kожув. Голубец доминира над околината и нуди панорама на речиси половина Македонија, додава друг од планинарите од планинарското друштво „Зелен брег“ од Kавадарци, тој неделен ден, кога тргнавме во Kожувјето. Од Kавадарци со возила поминавме педесетина километри до над Михајлово. Оттаму нагоре може да се вози само со теренско возило или пеш. Пешачењето претставува задоволство за сите сетила ни прекрасна природа со цвеќиња, мирис на шума кој опива, раздвижени птици. Патем, ги слушавме приказните за тоа како настанале имињата на околните месности и ридови. Приказна за секој камен За момент здивнавме на импровизираните дрвени столчиња и масичка над изворот со чиста планинска вода, а потоа следејќи ги планинарските патокази стигнавме до Голубец, поранешната караула, која треба да ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во работна посета на Хашемитското Kралство Јордан по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка, кој се одржува во Аман. Иванов, како што соопштија од неговиот кабинет, ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка и на сесијата на тема „Заштитата на бегалците: наша морална одговорност“. Во рамки на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари билатерална средба со кралот на Хашемитското Kралство Јордан, Абдула II, како и повеќе билатерални средби со учесниците на форумот. На Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка е најавено учество на над 1.000 политички лидери, претставници од бизнис-секторот и цивилното општество, од повеќе од педесет држави. Темите на дискусија на форумот се однесуваат на улогата на Kралството Јордан во регионот, економските перспективи на земјите од овој регион, промените во ...
сите 67 | | | веќе видена

Вистината за обвинувањата од страна на СДСМ дека наводно ќе сме им оставеле празен буџет е сосема поинаква. На почетокот од оваа недела, како што слушнавме и во јавноста, во буџетот имаше средства во износ од 180 милиони евра и ова е сумата што ја има на салдото на буџетот, изјави вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. - Од нив, дел, по одлуката на Уставен суд, ќе оди за субвенции на земјоделците, а тоа се околу 50 милиони евра така што оставаме огромни средства на новото мнозинство кое деновиве ја преговара владата. За разлика од 2006 кога влеговме во владата, имаше само 3 милиони евра и десетици подготвени извршувања на тужби добиени од други компании кои со месеци чекале кога ќе влезе новата влада тогаш да ги активираат. Само што влеговме во владата, иако имаше 3 милиони евра, за десетина дена се активираа десетици и десетици извршни судски решенија што ги имала владата и таа беше блокирана, тоа е СДСМ, а ова денес е ВМРО-ДПМНЕ, и тоа е разликата - потенцира Груевски. Тој исто така истакна ...
сите 67 | | | веќе видена

На редовниот брифинг во руското МНР одржан во четвртокот, портпаролката Марија Захарова се осврнала и на состојбата во Македонија. Притоа таа нотирала дека претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му дал овластување на Зоран Заев, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, да формира нова влада по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември лани. „Ја забележуваме принципиелната позиција на шефот на македонската држава, кој сметаше дека е можно да преземе таков чекор откако Зоран Заев јавно даде гаранции дека напушта какви било планови што го поткопуваат суверенитетот на државата и нејзиното уставно уредување. Се надеваме дека политичките сили во Скопје независно ќе го зацртаат патот за излез од кризата, која беше создадена со надворешно мешање во домашните работи во Република Македонија“, рече Захарова.
сите 19 | | | веќе видена

next