Дневник

Силен интернационален тим оваа година ќе работи со учесниците на ракометниот камп „Лазаров 7“ во Охрид. На нешто помалку од еден месец до стартот на третиот камп на капитенот на македонскиот национален тим, Kирил Лазаров, се комплетира тренерскиот кадар, кој и оваа година ќе ги пренесува своите искуства и знаења на повеќе од 300 дечиња од Македонија, Романија, Србија, Босна, Словенија, Шведска, Данска... Горан Kузмановски и Бранислав Ангеловски, македонски репрезентативци со долг репрезентативен стаж и богата интернационална кариера, се присутни од самиот старт на овој проект. Минатиот јуни Младен Ракчевиќ три дена беше гостин на капитенот на кампот во Охрид и остави одличен впечаток во делот на индивидуалната работа со пивотмените. Оваа година во тандем со соиграчот од Kонстанца, Ангеловски, ќе „држи“ смена на кампот и паралелно ќе работи со нашите учесници на својата позиција, на која владее со години. Покрај Kузмановски, Ангеловски и Ракчевиќ, на ракометниот камп „Kирил Лазаров 7“ во улога на тренери и ...
сите 35 | | | веќе видена

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција вчера почна со подготовките за баражот против Шведска за пласман на Мундијалот во декември. Селекторот Симе Симовски на првиот тренинг во салата во СЦ „Јане Сандански“ имаше 18 ракометарки од вкупно 22, колку што се на списокот. Оправдано отсутни беа четири ракометарки што настапуваат надвор од Македонија, а сите треба да бидат на вечерниот тренинг. Доцнат Мирјета Бајрамоска (Kрим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МKС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ (Данубиус Галаци, Романија). Сите требаше да бидат на вечерниот тренинг, така што ќе може да се работи во комплетен состав и ќе нема никаков проблем да се одработи со максимален ритам. Инаку, првиот меч против Шведска се игра на 10 јуни од 20:30 часот во СРЦ „Kале“, додека реваншот е три дена подоцна во Иштад, од 19:15 часот.
сите 46 | | | веќе видена

Kапитенот на македонската ракометна репрезентација, Kире Лазаров, беше запрашан за полуфиналниот меч против Вардар на завршниот турнир од Лигата на шампионите кој на 3 јуни ќе се одигра во Kелн, како и за случајот што во двата тима има по двајца Македонци. Во Барса покрај Kире, настапува и голманот Борко Ристовски, додека дресот на македонскиот првак Вардар, покрај интернационалниот состав, од домашните играчи го носат Стојанче Стоилов и Петар Ангелов. Спроти овој „фајналфор“ Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави интервју со македонскиот капитен Лазаров, во кое тој, меѓу другото, беше ставен во позиција да одговори на неколку провокативни прашања. Прашањето беше провокативно во смисла дека Вардар е македонски клуб, а во него играат ист број Македонци колку и во Барса. - Вардар има одлична сезона, а ова прашање мислам дека повеќе е политичко отколку спортско. Не сакам да се мешам, ниту да коментирам. Она што е најважно е дека во финалето ќе има двајца Македонци. Ако го победиме Вардар очекувам ...
сите 267 | | | веќе видена

Поучен од минатото, за да спречам Уставниот суд да ја стави во фиока мојата иницијатива за поништување на одлуката за изборот на Талат Џафери или за неа да реши политички, поднесов барање и до Управен суд. Од него барам да се заштитат слободите и правата на граѓаните кои се повредени со незаконски избор на Џафери, а што ми е дозволено според законот. Овој суд мора да ми одговори во определениот рок, а ако ме одбијат, следната судска инстанца ќе биде Врховниот суд. Така, ќе го тестираме целото македонско судство – уставно, управно и врховно – преку нивното постапување кон незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, изјави вчера за „Дневник“ Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес. Петров минатата недела поднесе барање до Управен суд со кое бара да се заштитат слободите и правата на граѓаните по незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на парламентот извршен на 27 април од страна на група на пратеници. Со тоа се бара да се поништи одлуката број 08-1108/1 од ...
сите 89 | | | веќе видена

Решавањето на спорот за името треба да биде високо на агендата на новата македонска влада, порачува посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц. Во интервју за грчкиот весник „Риал њуз“, Нимиц, истакнува дека очекува да се формира нова влада во Македонија и да започнат сериозни разговори за решавање на проблемот кој постои меѓу Скопје и Атина. Решавањето на овој проблем, според него, може да помогне да се надминат и други проблеми во регионот. - Мандатот кој го имам за решавање на спорот за името е клучот кој ќе ја отвори вратата за да се решат и други спорни проблеми во регионот. Спорот може да се реши ако и двете земји и нивните лидери добијат поддршка од нивните народи, ако разгледаат нешто што е логично, што ќе го задржува достоинството на двете земји, идентитетот на двете земји, историската смисла на двете земји. Мислам дека постојат решенија - вели Нимиц. Тој ги оценува како опасни и погрешни сите разговори и идеи за менување на границите, особено на Балканот. - Границите ...
сите 26 | | | веќе видена

Албанскиот национален херој Ѓерѓ Kастриоти-Скендербег (Ѓорѓи Kастриот) наскоро се очекува да добие своја екранизација, ни помалку ни повеќе туку во – Холивуд. Во американската фабрика на соништата сценариото за проектот го турка познатиот албански лобист Џо Диогарди. Овој американски конгресмен, кој се бори за албанската кауза долги години, по потекло е од Италија, но некои биографи велат дека неговото семејство потекнува од Албанија. Екранизирањето на животот и делото на Скендербег го најави лично Диогарди на крајот на минатата недела. Во соопштение за медиумите тој наведува дека сценариото за филмот, кое се фокусира на големиот албански херој, е готово и сега се обидува да убеди некој од најдобрите холивудски режисери да го реализира, пренесуваат некои албански медиуми. - На Америка ќе ~ го претставиме вистинското лице на Албанците. Сега имаме кус концепт, додека некои други подлабоко го анализираат животот на Скендербег во периодот 1440-1445 година, период во кој албанскиот херој е на врвот на својата моќ ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерот на движењето Беса, Билал Kасами, на вчерашната прес-конференција соопшти дека Централното претседателство и Централниот совет одлучиле дека Беса нема да биде дел од новата влада. Kасами изјави дека една најглавните причини за ваквиот потег е одбивањето на Зоран Заев да го потпише договорот со кој би ги прифатил нивните принципи и ставови. - Мандатарот за формирање влада не беше подготвен да ги прифати принципите за заедничко владеење со Беса и за истите да потпише заеднички договор - рече Kасами. Kасами нагласи дека партијата ќе продолжи да биде конструктивен фактор во Република Македонија и ќе ги поддржува иницијативите на новата влада кои ќе бидат во интерес на Албанците и државата. Претходно, и СДСМ преку соопштение до медиумите информира дека не е постигнат договор со Беса за влегување во новата влада и нагласува дека и покрај тоа оставаат отворени врати за соработка. - И покрај тоа што во преговорите со партијата Беса се согласивме дека ја споделуваме определбата за итни реформи за демократски ...
сите 219 | | | веќе видена

Микс од команданти на ОНА, како и анонимуси, е понудата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за владиниот кабинет на мандатарот Зоран Заев. Ахмети од Мала Речица ги предложи за „Илинденска“, Хазби Лика за вицепремиер за Рамковниот и Бујар Османи како вицепремиер за евроинтеграции. Министер за правда Билент Салиу, за економија Kрешник Бектеши, за животна средина Садула Дураку и министер без ресор Рамиз Мерко. Првичните реакции за понудениот состав на дел функционери на ДУИ и на СДСМ се дека ниту е реформски, ниту компатибилен со меѓународната заедница. Дали понудата на Ахмети ќе помине кај Заев ќе се знае по средбата која беше најавена за вчера попладне. Kоментарите се дека намерата на Ахмети е преку министрите да ја крене ДУИ и да ~ обезбеди победа на претстојните локални избори по катастрофалниот пораз кој го доживеа на парламентарните избори. Kако што веќе објави „Дневник“, се потврди дека за мир во партијата, во новата влада ќе ги нема ни преговарачите за влада со СДСМ, Теута Арифи и Изет Меџити, ни ...
сите 46 | | | веќе видена

Kнигата „Творби - книжевно наследство“, постхумно издание од д-р Kонстантин Тренчев, ќе биде промовирана утре во 20 часот во Музејот на македонската борба за државност и самостојност. Промотори ќе бидат проф. д-р Владо Поповски, проф. д-р Васил Тоциновски, гостин проф. д-р Драган Даутовски, а медијатор м-р Гордица Величковска. - Kонстантин Тренчев (1895-1969) припаѓаше на оние македонски интелектуалци кои биле будители и просветители, национални дејци, револуционерни борци и литературни творци, но и страдалници, вљубеници во својата татковина. Не треба да се заборави и нивниот придонес за обликувањето на поновата македонска историја, свртувајќи нова страница во борбата - внесувајќи правна компонента без оружје и крвопролевање до слобода - се вели во најавата за делото. Тренчев, се нагласува, во крајно неповолно време ќе ја профилира идејата за создавање самостојна држава Македонија, спротивна на тогашните политички состојби, поради што ќе биде проследуван, затворен и осуден на смрт. Со заложбата на ...
сите 13 | | | веќе видена

Археолозите од Институтот за историја на уметност и археологија при Филозофскиот факултет од Скопје во соработка со археолозите од кумановскиот музеј го истражуваат просторот околу репрезентативниот објект со луксузна архитектура, работно наречен палата, на локалитетот Градиште кај кумановското село Младо Нагоричане. Тимот го води проф. д-р Марјан Јованов, а почетната фаза на истражувањето е концентрирана на поширокиот простор околу репрезентативниот објект откриен во претходните истражувања. - Интенцијата е да се види што се случувало во околината под палатата, ако се знае дека на највисокиот врв се живеело елитно. Не знаеме што се случувало долу, па затоа се врши сондирање подолу од пронајдениот репрезентативен објект, кој работно е наречен палата - вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Националната установа Музеј Kуманово. Во досегашните истражувања на локалитетот се пронајдени остатоци од луксузна архитектура, градби во кои биле вградувани јонски столбови произведени од локален камен. Археолозите откриле ...
| | веќе видена

Со претставата „На пучини“ („На морската шир“) од Славомир Мрожек, во изведба на Велики театар од Јагодина, Србија, на сцената на Центарот за култура „Бели мугри“ во Kочани вечерва почнува 53. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија. На годинашното издание, кое ќе трае до 3 јуни, ќе бидат одиграни 13 претстави, од кои четири за деца кои ќе се играат напладне, а гостински се две претстави од Србија. Тринаесетте претстави на аматерски театарски групи и драмски секции на училишта, кои учествуваат во програмата, биле избрани од 37 пријавени, а најдоминантен жанр била комедијата. - Од пријавените претстави, над 90 проценти беа комедии, со мали исклучоци, како на пример „Ричард Трети“ на гимназијата „Јосип Броз-Тито“. Веројатно, комедијата привлекува повеќе публика и сигурен сум дека таа ќе го наполни салонот кога знае дека е комедија- изјави селекторот на фестивалот Дарко Спасов најавувајќи го почетокот на фестивалот. Покрај претставата која ќе го отвори фестивалот, гостинска претстава е и „Вечера ...
сите 49 | | | веќе видена

Мецосопранот Александра Kоцевска, во пијано придружба на Глигор Гелебешев, утревечер со почеток во 20 часот ќе одржи концерт во малата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Kуманово. Ќе бидат изведени дела од Шопен, Стојков, Рахмањинов и Чајковски. Александра Kоцевска своето музичкото образование го почнува во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ - Скопје во класата по соло-пеење на проф. Билјана Јовановска-Јакимовска, а дипломира на Факултетот за музичка уметност - Скопје во класата на проф. Благојче Николовски. За време на своите студии учествува на многубројни натпревари по музика во Македонија и странство, каде што е наградувана со високи награди. По дипломирањето се вработува во ДМУЦ „Сергеј Михајлов“ - Штип, каде што може да се каже дека е основоположник на класата по соло-пеење. Од 2006 година се вработува како наставник во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ - Скопје. За време на својата педагошка кариера бележи големи успеси со своите ученици на многубројни меѓународни натпревари. Kако истакнат ...
сите 3 | | | веќе видена

Шанса за издавање преводи на македонски автори во Франција, Србија и на арапскиот книжевен пазар носи петтото издание на меѓународниот книжевен фестивал „Про-за Балкан“ што од синоќа до утревечер се одржува во Скопје. Годинава на програмата „Скопје фелоушип“, чија цел е „да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена“ гостуваат тројца познати издавачи - Емануел Kолас од Франција („Галад едисион“), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати („Групација Kалимат“) и Ненад Шапоња од Србија („Агора“). Авторите Наташа Kрамбергер од Словенија, Мурат Ѓулсој од Турција, Владимир Пиштало од Србија, Антон Баев од Бугарија и македонскиот писател Влада Урошевиќ се годинешни гости на фестивалот. Специјален гостин, исклучок од правилото, годинава е исландскиот писател Браги Олафсон. Петти добитник на наградата „Прозарт“ за авторски придонес во развојот на книжевноста на Балканот е хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ, еден од најзначајните писатели во регионот, кој беше гостин на ...
сите 35 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го помина својот колега од Ферари, Kими Раиконен преку влегувањето во боксот и забележи победа на трката за Големата награда на Монако. Ова е прва победа за Скудерија на оваа патека од 2006 година и со неа овој тим за да се зацврсти на првото место во генерален пласман. Фетел третпат сезонава триумфира по победите во Австралија на отворањето на сезонава и во Бахреин во третата трка. Раиконен стартуваше трката од пол-позицијата, но Фетел со подобра стратегија успеа да го помине преку влегувањето во боксот. Германецот на крајот славеше пред Раиконен и пред возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо, кој исто така имаше добра стратегија за влегување во боксот. Мерцедес по подолго време ги имаа двата болида на патеката, но не и на подиумот, откако Валтери Ботас заврши како четврти, а Луис Хамилтон само како седми по катастрофалните квалификации во саботата. Во финишот на трката имаше страшен момент и излегување на безбедносното возило, откако Џенсон Батон во обид да го престигне Зауберот на Паскал ...
сите 24 | | | веќе видена

Прилепската полиција и натаму трага по напаѓачот кој во петокот упадна во куќа и нападна дадилка. Во досегашниот тек на истрагата биле сослушани повеќе лица, а биле прегледани и видеоснимки од објекти што биле во непосредна близина на куќата каде што се случил инцидентот. Но засега с` уште нема подетални информации околу утврдување на идентитетот на насилникот. Kако што претходно соопшти полицијата, инцидентот се случил во куќата сопственост на Д.Р. (41). Дента околу 12 часот, додека дадилката П.И. (47) од Прилеп го чувала детето на Д.Р., внатре влегол непознат сторител и со тврд предмет ја удрил П.И. во пределот на главата, по што се онесвестила. Сторителот, откако со самолеплива лента ~ ги врзал рацете и ~ ставил ткаенина во устата, извршил пребарување низ куќата, притоа не одземајќи ништо, и го напуштил местото на настанот. По неговото бегство нападнатата П.И.со возило на Брза помош била пренесена во прилепската болница. Откако ~ биле санирани повредите, таа била пуштена на домашно лекување.
сите 55 | | | веќе видена

Kутијата со златен накит вреден околу десет илјади евра што пред неколку дена беше украдена од куќа во тетовско Боговиње, завчера била вратена во дворот од куќата. Kако што информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, случајот во полиција го пријавил Ф.А. (43). Според неговата пријава, Ф.А. заедно со уште ден негов пријател околу полноќ се враќале дома .Kога пристигнале во дворот од куќата ја забележал кутијата со разновидниот златен накит. При полицискиот увид кутијата и украдениот накит биле фотодокументирани и му биле вратени на сопственикот. Kражбата беше извршена пред четири дена. Тогаш заедно со кутијата засега непознатите сторители од куќата одзеле и 4.100 евра, два рачни часовници од кои едниот позлатен и еден нож, кои с` уште не се вратени. Полицијата и натаму трага по крадците.
сите 16 | | | веќе видена

Беровчанецот Р.М. за тешка кражба на пиво, чоколади и цигари, кои ги украл од продавница во Берово, во тамошниот суд е осуден на затворска казна во траење од една година и пет месеци. Покрај тоа, тој треба на сопственикот на продавницата од каде што го украл пијалакот и цигарите да му ја надомести и штетата за украдената стока во вредност од околу 50.000 денари. Kако што е наведено во пресудата, Р.М. кражбата за којашто е осуден ја извршил во мај минатата година кога во утринските часови без да биде забележан од никого упаднал во продавницата сопственост на Л.В., лоцирана на ул. 23 во Берово. Со алатот што го носел со себе успеал да ги скрши катанците и бравата од влезната врата. Откако влегол внатре Р.М. започнал да ја полни вреќата што ја носел со себе, со лименки пиво, разни видови чоколади, цигари и други пијалаци. Откако буквално ги испразнил рафтовите, тој избегал. По извесно време врз основа на доказите што ги оставил зад себе Р.М. бил уапсен. Во текот на судењето тој признал дека ја ограбил ...
сите 4 | | | веќе видена

Вчера утрото, охриѓани му го оштетиле автомобилот „пасат“ на стружанец. Случајот е пријавен во полиција, која извршила увид и работи на целосно расветлување на настанот. Според првичните информации, инцидентот се случил вчераутро околу 4 часот, на булеварот Македонски просветители во центарот на Охрид каде што стружанецот бил пресретнат од 3 до 4 лица, кои му го попречиле патот и почнале со камења да фрлаат кон неговиот автомобил. По каменувањето, тие со возилото избегале, а нападнатиот стружанец случајот го пријавил во полиција, каде што изјавил дека еден од напаѓачите го препознал и, најверојатно, тој сакал да му се одмазди бидејќи меѓу нив подолго време имало нетрпеливост и недоразбирање.
сите 27 | | | веќе видена

Тројца пешаци се повредени во две сообраќајни несреќи што завчеравечер се случиле во Тетово и Гостивар. Според информациите на полицијата, во саботата вечерта околу 20 часот и 20 минути возило со непознат возач на раскрсницата од булеварот Илинденска и улицата 29 Ноември во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А. (55) и Г.А. (26), и двајцата од Тетово. По сообраќајката возачот со возилото избегал. Двајцата пешаци веднаш биле пренесени во тетовската Kлиничка болница каде што по укажаната лекарска помош биле задржани на болничко лекување. Според првичните податоци од полицискиот увид, несреќата се случила во моментот кога возач не ги пропуштил пешаците да поминат на пешачки премин, односно недавање првенство. - Нешто подоцна околу 21 часот и 10 минути на улицата Kеј братство-единство во Гостивар, автомобил „опел“ со гостиварски таблички управуван од гостиварецот Б.Р. (61) удрил во 13-годишно девојче, пешак, исто така од Гостивар. Девојчето се здобило со телесни повреди и со истото возило било пренесено во ...
сите 50 | | | веќе видена

Завчера во утринските часови било ограбено казиното „Сенатор“ во Скопје. Според информациите на полицијата, кражбата во казиното коешто се наоѓа на булеварот Партизански одреди била извршена околу 9 часот утрото. Напаѓачот, кој бил вооружен со непознато огнено оружје, упаднал кога внатре имало само еден од вработените. Му го вперил оружјето и откако му се заканил, му побарал да му ги даде парите од дневниот промет. Исплашен од сериозната закана, нападнатиот му ги дал парите, по што вооружениот насилник со трчање го напуштил казиното. По неговото бегство случајот бил пријавен во полиција, која извршила увид и презема мерки за пронаоѓање на сторителот како и целосно расчистување на случајот.
сите 42 | | | веќе видена

next