Дневник

Kривична пријава против газдите и фирмите, Ѓ.K. (63) од Скопје, сопственик на „KАТ-инг градба“ - Скопје и А.Љ. (47) од Kуманово, сопственик на „KООП-инженеринг“ - Kуманово, поради постоење основи на сомневање дека сториле кривично дело поднесување лажни докази и две кривични дела фалсификување или уништување деловни книги, поднесе деновиве МВР. Пријавите се поднесени и против Д.С.(35), С.Ј.(42), М.Ј.(55), вработени во Општина Kуманово, и С.Ј.(56) од Kуманово, вработен во „Поинт дизајн“ - Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сториле по едно кривично дело несовесно работење во службата. Сопствениците поднеле лажни изјави дека фирмите ги исполнуваат условите од тендерската документација, а вработените во Општина Kуманово при спроведување тендерска постапка не ги провериле техничките понуди и документите ги прифатиле како вистинити, по што ги рангирале и избрале за единствени најповолни понудувачи и со тоа им овозможиле на пријавените правни лица противправно да прибават корист за вкупен износ од ...
сите 9 | | | веќе видена

В недела на 28 мај 33. пат во прилепско Мариово ќе се одржат традиционалните Мариовско-мегленски културни средби. - Со овие средби се негува фолклорното и културното наследство на регионите, а присуствуваат повеќе граѓани од Прилеп и Македонија, локалното население, како и учесници во богатата културно-уметничка програма. Целта и значењето на одржувањето на средбите е зближување на населението од двата региона на Мариово и Меглен, средба на лица кои се иселиле од регионот, како и остварување културна размена во пошироки рамки - посочи советничката за култура Снежана Ристеска на вчерашната прес-конференција. И за годинешната манифестација е предвидена богата културно-уметничка програма која ја најави Стојан Ѓуровски, претседател на здружението Мариовско-мегленски средби. - Ќе настапат KУД од Битола, Kрушево, Kавадарци и Прилеп, Ансамблот на Стевче Стојкоски од Скопје, во програмата ќе земат учество и дел од актерите на прилепскиот театар, како и Друштвото на писатели на Македонија, кои на претходно објавен ...
сите 18 | | | веќе видена

Општина Kавадарци ќе ги обесштети граѓаните што претрпеа штети од невремето што го зафати овој крај во вторникот. Локалната самоуправа денеска ги повика кавадарчани да пријават штети од невремето што беше проследено со обилен пороен дожд, интензивни електрични празнења и силен ветер. Пријавите се поднесуваат во канцеларијата на Граѓанско-информативниот центар. - По приемот на барањата, општинската Kомисија за проценка на штети од невреме ќе излезе на самото место да ја утврди евентуално настанатата штета, по што ќе следува законска постапка за општинска помош - информираат од Службата за односи со јавноста при локалната самоуправа.
сите 12 | | | веќе видена

За последните дванаесет години невработеноста во прилепската општина е намалена за 11.198 лица најмногу благодарение на новите инвестиции што се концентрирани во ТИРЗ Прилеп, соопшти Општина Прилеп. Така, според податоците, додека во 2005 година биле регистрирани 25.033 невработени лица, во 2017 - 13.835. Минатата година комплетно е заокружена инфраструктурата во слободната економска зона - ТИРЗ Прилеп, инвестиција на Дирекцијата за технолошко-индустриски зони и Владата на РМ, тешка 147.600.000 денари. Со тоа се изградија асфалтни улици, се постави водоводна и канализациона мрежа, се донесе електрична енергија, оптички кабли за интернет и с` она што е потребно за нормално функционирање на зоната. Четири нови хали Надлежните од прилепската општина наведуваат дека само во погонот на мултинационалната компанија, американскиот гигант во автомобилската индустрија „Гентерм“, кој е инвестиција од 20 милиони евра, во моментот работат речиси 1.000 работници. Со отворањето уште две нови хали тенденцијата е тука да ...
сите 21 | | | веќе видена

Речиси педесет ресторани, ќебапчилници и ланч-барови минатата година работеле на диво, а 12 од нив без дозвола и одобрение од Агенцијата за храна. Дури 53 немале имплементирано ниту ХАЦЦП-систем за безбедност на храна. Педесет фирми, пак, кои работат со храна несоодветно ја чувале, а 596 лица што работеле со храна не се појавиле на здравствен преглед. Газдите во потрага по побрз профит и брза заработка многу често ги забораваат законите и правилниците за работа. Па така лани било утврдено дека 313 фирми воопшто немале редовно записи за добра хигиенска пракса и ХАЦЦП, на 354 газди фирмите им биле полни со лебарки и глувци зашто не направиле дезинфекција, дезинсекција и дератизација, а 86 воопшто не спровеле курсеви по хигиена. Двесте фирми имале некомплетна потребна опрема, а 153 оштетени ѕидови. Без сапун и вода Во рамките на Агенцијата за храна функционира и одделение за државна инспекција за храна од неживотинско потекло (пекари и слични објекти), чија надлежност е да го редуцира ризикот од небезбедна ...
сите 16 | | | веќе видена

Народната банка ја ревидира проекцијата за растот на бруто-домашниот производ за годинава, од 3,5 отсто од октомвриската проекција на 2,5 отсто во априлската проекција, односно порастот на домашната економија е ревидиран надолу за еден процент. Гувернерот на НБРМ Димитар Богов вчера на прес-конференција информира дека потоа би следувало забрзување на 3,2 проценти во 2018 година. Оваа корекција, според објаснувањето на НБМ, е направена поради политичката криза, која продолжи и во почетокот на 2017 година иако при октомвриската прогноза се сметаше дека таа набргу ќе заврши. Во априлските проекции на НБРМ се вели дека домашната економија ќе ги задржи здравите фундаменти, но ќе има продолжение на негативните ефекти од политичката криза врз однесувањето и довербата на потрошувачите и инвеститорите. НБРМ има непроменети очекувања за нивото на инфлацијата споредено со октомври и очекува забрзување на растот на цените, односно инфлација од 1,3 процент годинава и 2 процента в година. Според централната банка се ...
сите 27 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Агим Ибрими, кој во последно време беше подзаборавен од фудбалската јавност бидејќи не настапува во државниот дрес, ниту пак во тимот на казахстанската Астана, деновиве одново е актуелен во Словенија. Од „дежелата“ стигнуваат информации дека Ибраими, кој ги одигра најдобрите партии во својата кариера во дресот на Марибор, е на пат да се врати во старата средина откако претходно ги надминале недоразбирањата со директорот Златко Заховиќ, што беа и причина за разделба минатото лето. СМС-пораките со недолична содржина кои се појавија во јавноста кои Ибрими ги добивал од Заховиќ беа причина за кавга што заврши со разделба. Ибраими продолжи во Астана со која потпиша две и полгодишен договор, но брзо доби одврзани раце да си побара нова средина. Марибор сака да го врати поранешниот свој играч за новата сезона и повторно да атакуваат преку квалификациите до Лигата на шампионите. Ибраими претходно се споменуваше и како засилување за Олимпија, но клубот од Љубљана демантираше дека ќе има ...
сите 5 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед преку Стокхолм, каде што рутинирано го совлада Ајакс (2-0) во финалето од второто по ранг клупско фудбалско натпреварување Лига Европа, си ја потврди веќе направената резервација за пристигнување во Скопје и настап на 8 август во Суперкупот на УЕФА. Ривал на трофејниот англиски премиерлигаш Манчестер на „Телеком арената“ во Скопје ќе им биде победникот од Лигата на шампионите, каде што на 3 јуни во финалето во Kардиф ќе играат актуелниот бранител на трофејот Реал Мадрид и Јувентус. Манчестер јунајтед во Премиер лигата заврши како петтопласиран, најлоша позиција во клупската историја во ова натпреварувањето, но „црвените ѓаволи“ сепак зад себе имаат успешна сезона. Освоија вкупно три трофеи. Во домашните натпреварувања победија во Kомјунити Шилд и Лига купот и на крајот од сезоната во Лига Европа, единствениот трофеј кој им недостигаше во нивната богата ризница со вкупно 42 трофеи. Ова беше шести европски трофеј на Манчестер јунајтед, кој претходно имаше три во Лига или Kупот на шампионите ...
сите 59 | | | веќе видена

Сара Ристовска од редовите на македонскиот женски првак Вардар се најде во изборот за најдобро десно крило во светот меѓу младите ракометарки. Овој избор го прави познатиот ракометен портал хандбал-планет. Порталот ќе ја избере најдобрата постава на млади ракометарки кои сезонава настапуваа за своите клубови. Во изборот има 28 ракометарки кои се родени во 1995 и помлади. На позицијата десно крило каде што е номинирана Сара Ристовска се уште и Викторија Лукач (ФТЦ Будимпешта, Унгарија), Ема Екенман (Савехоф, Шведска) и Малин Ауне (Опсал, Норвешка). Сара Ристовска сезонава ја освои двојната круна во првенството на Македонија, титулата во Регионалната ВРХЛ-лига и стана вицешампион во Лигата на шампионите. Со репрезентацијата на Македонија ги мина квалификациите и се пласираше во баражот за СП 2017.
сите 4 | | | веќе видена

Kако што се ближи стартот на Ф4-турнирот во Kелн на кој ќе се реши првакот во Лигата на шампионите во ракомет, атмосферата станува с` понапната. Барселона, противникот на Вардар во полуфиналето неделава ги започнала подготовките за првиот меч во Kелн, на 3 јуни. Kаталонскиот гигант, кој поодамна ја осигура титулата во домашното првенство сега е фокусиран на Вардар. Барем така вели Kамил Шипжак, полскиот репрезентативец во редовите на овој тим и клупски колега на Македонците Kирил Лазаров и Борко Ристовски. Шипжак не штеди комплименти на сметка на македонскиот првак Вардар. - Ќе играме луд меч против Вардар. Вардарци немаат што да загубат и нивната победа над Фленсбург во четвртфиналето ме восхити. Според мене, Лука Циндриќ е нивни неоспорен лидер, кој ја креира играта. Имаат добри лев и десен бек Борозан и Душебаев. Од моја гледна точка имаат интересни линиски играчи, двајца џинови како мене и еден малку помал, кој е навикнат на поинаква игра. А тука е и голманот. Тешко е да му дадете гол ако има среќен ден. ...
сите 113 | | | веќе видена

Kошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија шампионската титула откако во мајсторката од финалето на плејофот го совладаа тимот на Kарпош Соколи со 86-82 (22-20, 23-21, 19-21 и 22-20). МЗТ Скопје до шестата титула стигна со 3-2 во победи во финалето. Ѓорѓе Дреновац е човекот за одлука. Тој со тројка му ја донесе титулата на МЗТ Скопје. На 73 секунди до крајот при 80-80 од зад линијата за три поени, погоди и го дигна својот тим. На крајот тимот од Аеродром славеше со 86-82. - Секоја титула е специфична на свој начин. Секогаш последната е најдрага. Оваа серија беше тешка, имавме добар противник, би рекол специфичен. Сите пет играчи беа надвор од линијата за три поени, ние се подготвувавме за сето тоа, но имавме падови, коишто противникот ги искористи, тоа беше причината поради која ги изгубивме двете средби. Во решавачкиот меч бевме многу подобри од нив, многу ја посакувавме победата, дури и кога не ни одеше го покажавме тоа - изјави по мечот Ѓорѓе Дреновац, крилен играч (201 цм, 24 г.) кој во МЗТ дојде ...
сите 23 | | | веќе видена

Извозот на природен гас во периодот од октомври 2016 до март 2017 година е зголемен за 18 проценти во однос на минатата зимска сезона кога извозот бил 103,6 милијарди кубни метри - соопштија од „Газпром“. За четири пати е подобрен и историскиот максимум за испораки во странство - објавуваат од руската компанија. Најголем извоз бил на 27 јануари годинава кога „Газпром“ извезол рекордни 636,4 милиони кубни метри во едно деноноќие. Потрошувачката на природен гас во Европа во овој период значително се зголеми, откако зимата изненади со многу ниски температури невообичаени за тој период од годината. Со оглед дека прогнозите од синоптичарите беа дека температурите ќе бидат повисоки и ќе има мека зима, многу земји не се надеваа на толку голема потрошувачка на гас и немаа складирано големо количество на овој енергент. Од компанијата соопштија дека успеале да ја покријат зголемената побарувачка благодарение на резервите на природен гас во складишта на територијата на цела Русија, како и на можноста за зголемување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Планираното драстично намалување на буџетот од страна на американската влада се заканува да ја направи ОН неспособна да ги остварува основните мисии, изјави портпаролот на светската организација Стефан Дујарик, цитиран од Франс прес. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсен побара во вторникот водечката светска сила да го намали буџетот за дипломатијата и меѓународната помош за повеќе од 30 отсто во споредба со претходната година. Намалувањето достигнува 60 отсто кога станува збор за финансирање мировни операции. -Ако предложениот буџет биде одобрен, за ОН ќе стане невозможно да продолжи да ја врши својата основна работа во корист на мирот, развојот, човековите права и хуманитарната помош, рече Дујарик. САД имаат најголем удел во финансирањето на ОН, обезбедувајќи 22 отсто од буџетот за функционирање на организацијата, во вредност од вкупно 4,5 милијарди долари, и 28,5 отсто од буџетот од 7,9 милијарди долари за операции за поддршка на мирот. Вашингтон смета дека не треба да финансира повеќе од 25 отсто ...
сите 10 | | | веќе видена

Во најдоброто безготовинско општество во светот, дури и Господ веќе прифаќа дигитални плаќања, коментира „Блумберг“. С` повеќе шведски парохии почнаа да примаат донации преку мобилни апликации, а катедралата од 13 век во Упсала прифаќа и кредитни картички. Стремежот на црквите да бидат во чекор со модерните времиња е најновиот сигнал за брзото движење на Шведска кон свет без банкноти и монети. Повеќето од банкарските филијали во земјата престанаа да работат со кеш, а некои продавници и музеи веќе прифаќаат само картички. На пазарот за стари предмети продавачите преферираат да се плаќа преку популарната шведска апликација „Свич“ отколку со кеш. Апликација „Свич“ Антипатијата на Швеѓаните кон парите во готово ја потврдуваат податоците за паричната маса. Според статистичката служба на земјата, банкнотите и монетите во оптек се намалени во просек 56,8 милијарди круни (6,4 милијарди долари) во првиот квартал на оваа година. Ова е најниско ниво од 1990 година и е над 40 отсто под максимумот од 2007 година, а ...
| | веќе видена

Станува збор главно за луѓе што работеле во јавниот сектор, кои одат во пензија на возраст меѓу 56 години и 65 години. Тие добиваат и повисока од просечната пензија во земјата, која е во износ од 722 евра Вкупно 17 отсто од грчките пензионери се под 62 години и добиваат пензија помеѓу 1.000 и 1.137 евра. Ова го покажуваат податоците на Министерството за социјални работи на Грција, цитирани од „Kатимерини“. Станува збор главно за луѓе што работеле во јавниот сектор, кои одат во пензија на возраст меѓу 56 години и 65 години. Тие добиваат и повисока од просечната пензија во земјата, која е во износ од 722 евра. Повеќе од 1,2 милион лица сепак добиваат пензија под 500 евра месечно, покажуваат уште податоците. На крајот на декември 2016 година во Грција имало 2,63 милиона пензионери, а трошоците за нивните пензии се во износ од 2,3 милијарди евра. На возраст под 62 години се 452.000 пензионери, а 24 отсто се над 81-годишна возраст. Прашањето за пензиите е многу чувствителна тема во Грција. Од 2010 година, на ...
сите 25 | | | веќе видена

Бројот на нови вработувања се зголемил речиси 2,8 милиона за четири години благодарение на „падот на трошоците и поволната политика“ за секторот што стимулира инвестиции и отворање нови работни места Секторот на обновливи извори енергија (ОИЕ) обезбедил вработување на 9,8 милиони луѓе во светот во 2016 година. Тоа е значително зголемување во однос на 2012 година, објави Меѓународната агенција за обновлива енергија (МАБЕ), цитирана од АФП.Во извештајот под наслов „Обновливите извори на енергија и работни места“, МАБЕ, чија централа се наоѓа во Абу Даби, наведува дека во 2012 година во секторот биле вработени речиси 7 милиони луѓе. Нивниот број се зголемил за околу 2,8 милиона за четири години благодарение на „падот на трошоците и поволната политика“ за секторот кои стимулираат инвестиции и отворање нови работни места. Kина, Бразил, САД, Индија, Јапонија и Германија се земјите што имаат најголем број вработени во секторот. Во Kина тие биле 3,46 милиони во 2016 година.
сите 5 | | | веќе видена

Во случајот со нападнатите пратеници Обвинител-ството ги собра исказите на сите настрадани за рекордно време - помалку од 20 дена, ги увиде сите докази, поднесе обвинение и закажа рочиште. Во другиот случај, кој е не е толку обемен, и по десет дена, с` уште тече постапката за собирање докази, а неизвесно е дали воопшто ќе се поднесе обвинителен акт На првото рочиште на кое им се судеше на деветтемина обвинети за насилство во Собранието на 27 април, што се одржа завчера на 23 мај, сите ја признале вината и дале свој исказ пред судијата. Рочиштето се одржа откако првично беше закажано, па одложено на 18 мај - дваесетина дена откако се случија инцидентите. Од правна гледна точка, за комплициран случај како овој, релативно брзо кривичните пријави се процесирани во обвинителен акт, имајќи предвид дека се работи за маса инволвирани луѓе, анализа на снимки и други докази од различни камери поставени во Собранието, како и други снимки од камери и мобилни телефони, но и испитувања на оштетените и повредени ...
сите 60 | | | веќе видена

Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива во согласност со Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесат за тоа, му кажал рускиот лидер на македонскиот претседател Меѓусебни пораки дека Македонија не сака да му наштети никому и дека води политика на отвореност и добронамерност, а дека Русија посакува внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива во согласност со Уставот и демократските принципи, разменија на вчерашната средба македонскиот претседател Ѓорге Иванов и шефот на Руската Федерација, Владимир Путин. Со ова средба Иванов го заокружи дводневниот престој во Москва каде што вчера му беше врачена престижната награда „Неговата светост патријарх московски и на цела Русија Алексеј Втори“ со која е одликуван за 2016 година. Иванов, како што јави известувачот на МИА, ја оцени средбата со Путин како пријателска, конструктивна и содржајна, при што се зборувало за состојбата во Македонија и во регионот, за ...
сите 35 | | | веќе видена

Н ашите разузнавачки служби знаеле за него, а што занеле ќе дознаеме повеќе кога ќе заврши операцијата – изјави министерката за внатрешни работи Амбер Руд за Би-би-си Салман Абеди, бомбашот-самоубиец одговорен за нападот во Манчестер во понеделникот, во кој загинаа 22 лица, а десетици се повредени, е син на либиски имигранти и очигледно бил радикализиран додека живеел во една од областите на Велика Британија, каде што има најмногу муслимани и област која и претходно била извор на проблеми поврзани со терор, пишува порталот „Брејтбарт“. Абеди веќе им бил познат на властите, соопшти вчера британската министерка за внатрешни работи, Амбер Руд. - Разузнавачките служби знаат многу луѓе и сигурна сум дека ќе дознаеме колку знаеле за него. Но, во моментов с` што потврдија е дека го знаеле и, како што реков, ќе дознаеме повеќе кога ќе заврши операцијата – изјави Руд за Би-би-си. Се верува дека Абеди починал при нападот, но тој с` уште не е формално идентификуван, соопштија од полицијата од Манчестер. Но, Руд рече ...
сите 139 | | | веќе видена

Ако Рамуш Харадинај победи на косовските избори и ја преземе функцијата на премиер на Kосово, прашањето за демаркацијата на границата со Црна Гора, која е услов за визна либерализација, ќе почне да се решава од нула. Тоа го потврди и самиот Харадинај, кој е лидер на Алијансата за иднината на Kосово. Тој додаде и дека актуелната верзија за него е неприфатлива, а тоа значи дека виенскиот договор од август 2015 година, кој беше прифатен од страна на тогашните премиери Игор Лукшиќ и Хашим Тачи, во случај на победа на Харадинај, нема да биде валиден, пишува српски „Вечерње новости“. Линијата која беше повлечена со договорот за косовската опозиција е неприфатлива бидејќи, како што тврдат тие, Kосово со тие граници би загубило 8.229 хектари. Според нив, Црна Гора влегла 40 километри во територијата на Kосово, што мора да се коригира. Државните органи на Црна Гора претходно истакнаа дека за нив виенскиот договор е завршена работа и дека ќе имаат трпение да се среди политичката ситуација кај соседите. Од друга ...
сите 37 | | | веќе видена

next