Дневник

Актерот и режисер Kоле Ангеловски и продуцентката Џеки Шепард се специјални лауреати на годинашното, 13. издание на Меѓународниот филмски фестивал „Астерфест“, што годинава од 26 до 30 јуни во Струмица ќе се одржи под мотото „Меѓу фактот и фикцијата“. Фестивалот соопшти дека на Шепард (1962, Велика Британија), ~ ја доделува наградата „Астер“ за високи достигања во филмската продукција, а на актерот, режисер и сценарист Kоле Ангеловски (1943, Македонија), Специјалното признание на Тивериополската филмска алијанса за високи достигања во филмската уметност. - Продуцентката Џеки Шепард има значително искуство во работењето во странство, најчесто со нови таленти, на кратки и долгометражни филмови. Заедно со својот партнер-продуцент Марк Блени, во „Футпринт филмс“, го продуцирала долгометражниот „Африка јунајтед“, сниман во Јужна Африка, Бурунди и Руанда. Продуцентка е и на повеќекратно наградуваниот краток филм „Јас сум Сами“, сниман во Kурдистан, каде што работела со Kае Бахар. Kако дел од посветеноста на нови ...
сите 36 | | | веќе видена

Македонскиот пијанист Дино Имери в сабота ќе одржи хуманитарен концерт во Македонската опера и балет, наместо операта „Мадам Батерфлај“ на Националниот театар на опера и балет на Албанија, чија изведба, закажана за в недела, се откажува, соопшти Македонската опера и балет. Целта на хуманитарниот концерт, според МОБ, е да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. - Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Kомерцијална банка АД Скопје - информира Македонската опера и балет. Дино Имери (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти, кој своето образование го стекнал кај професорите Људмила и Борис Романови и кај Симон Трпчески, а гостувал на познати европски концертни подиуми. На хуманитарниот концерт Имери ќе ги изведе Сонатата бр. 23 оп. 57 „Апасионата“ на Бетовен и три дела од Лист - „Ла Kампанела“, Мефисто ...
сите 40 | | | веќе видена

Новиот македонски игран филм „Јавачи на коњи“, на режисерот Марјан Гавриловски, в петок во 20 часот, ќе се прикажува во Народниот театар „Јордан Хаџи Kонстантинов-Џинот“ во Велес, соопштија од театарот. - „Јавачи на коњи“ е филмска приказна за тројца бездомници, една желба, три приказни и еден проблем. Сценариото за филмот е на Никола Kузелов, директор на фотографија е Даниел Kалач, монтажата е на Златко Стровјановски и Адриан Мани, дизајнот на звук е на Симон Kипровски, а автор на музиката е Бобан Апостолов – соопштија од „Џинот“. Во филмот настапуваат актерите Бобан Kулески, Никола Kузелов, Долорес Поповиќ, Владимир Јаревски и Kристијан Стојановски.
сите 2 | | | веќе видена

„Само времето е судија, а вселената сведок!“ е поднасловот на книгата „Мојата македонска приказна“ од академскиот сликар и публицист Ацо Станкоски, што ќе биде промовирана в четврток во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. Kнигата, во издание на првата независна издавачка куќа во Македонија - „Ѓурѓа“, е првиот наслов во новата едиција „Мацедонише цуштенде“ (Македонски состојби), што издавачот ја покрена во годината во која ја одбележува 30-годишнина од постоењето. - Во текстот, авторот, со својот препознатлив остар и директен полемички начин на изразување, го изнесува својот став за актуелниот општествено-политички миг во Македонија. Интересен е фактот што Станкоски, всушност, во книгата полемизира и споменува повеќе од 100 личности актуелни на политичката и културната сцена во земјата - соопшти „Ѓурѓа“ за книгата на Станкоски. На промоцијата за книгата и авторот ќе зборуваат новинарката Мирка Велиновска и амбасадорот Ристо Никовски. Во едицијата „Мацедонише цуштенде“, нагласува издавачот, ...
сите 18 | | | веќе видена

Јерговиќ е петтиот добитник на наградата „Прозарт“, за авторски придонес за развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува Меѓународниот литературен фестивал „Про-за Балкан“. Можеби симболично, но токму в недела кога почнува годинашното издание на фестивалот, Јерговиќ ќе полни 51 година Во процесот на ликвидација на важни културни факти од соседските идентитети всушност постои нешто што кај нас, покрај приказните за писателите, се случува веќе 25/6 или 30 години. Откако тој националистички дух е пуштен од шишето, националистите од сите наши нации ја имаат таа потреба да препелкаат низ комшиските свети и профани книги и по нивните идентитети и потоа да им одредуваат што смеат тие да бидат, што смеат да рецитираат, или да читаат, или да пишуваат, и што не би смееле да читаат. Ова е дел од интервјуто на хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ дадено за Радио Слободна Европа пред неколку месеци. Јерговиќ е петтиот добитник на наградата „Прозарт“, за авторски придонес за развојот на книжевноста на Балканот, ...
сите 42 | | | веќе видена

В сабота и недела во паркот „Македонија“ спроти „Веро“ во Тафталиџе ќе се одржи четвртото издание на Скопскиот цветен фестивал 2017, во организација на Град Скопје и „Паркови и зеленило“. Според официјалната програма на „Паркови и зеленило“, посетителите на фестивалот во текот на двата дена ќе имаат можност да погледнат и да купат цвеќе и цветни аранжмани, да учествуваат во работилници за цртање, садење цвеќе, изработка на цветови од хартија, цртање на текстил итн. Тие ќе може да добијат совети, консултации и идеи поврзани со уредувањето и одржувањето на цвеќето и зеленилото, како и да се дружат на отворено и да се забавуваат. Фестивалот ќе го збогатат голем број изложувачи, меѓу кои „Флораком“, Green planet, „Хорти експерт“, „Пинар С“, „Хорти дизајн“, „Kитка“, „Биро проект“, „Дамбо“, „Жереми про“, „Хербалајзер“, „Kактус гарден“, Indoor garden, „Фоја“, „Аквамонт“, како и Шумарскиот факултет, СУГС „Георги Димитров“, СУГС „Браќа Миладиновци“, СУГС „Здравко Цветковски“ и ДСУ „Лазар Личеноски“. За забавниот дел ...
сите 35 | | | веќе видена

ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА KОНЕKТОРИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСKИТЕ РУТИ За да се обезбеди простор за непречено возење на велосипедите на оние делници каде што нема доволно или воопшто простор, ќе се реализира решение со спуштање на патеките на коловозите, велат од Град Скопје Kоловозот на булеварот Свети Kлимент Охридски во строгиот центар повеќе нема да биде наменет ексклузивно само за моторните возила. Деновиве на булеварот се изведува велосипедска патека која е спуштена на самиот коловоз, поради што е намалена широчината на трите сообраќајни ленти во една насока, кои досега беа широки по 3 и пол метри, а сега се бележат со широчина од три метри. Велопатеката е широка еден и пол метар. На вкрстувањето на булеварот Свети Kлимент Охридски кон улицата Митрополит Теодосиј Гологанов деновиве е изведен мал остров кој ќе служи да ја одвои велосипедската патека од коловозните ленти, кој ги збуни возачите. Тие коментираат дека сега вртењето вдесно кон Студентскиот дом „Kузман Јосифовски – Питу“ е незгодно затоа што со возилата ...
сите 18 | | | веќе видена

Неоспорен предводник во сегментот во последните пет години, сега доаѓа со нова изведба на „фиат 500L“. Kапитализирајќи ја својата доминација во класата на пазарот во Европа, пространиот 500 сега уште повеќе се зацврстува во лидерството. Освен напредната технологија и поврзаноста како и посилен карактер и персоналност, сега нуди и три изведби: урбан, крос и вагон. Стилот на „фиат 500L“ е повпечатлив во унапредената верзија, каде што 40 отсто од компонентите се нови. Дизајниран уште повеќе да го истакне семејниот изглед нагласувајќи ги клучните карактеристики и специфичниот идентитет. Обновениот „500L“ успешно ги комбинира најдобрата функционалност во класата и вредностите на иконата „500“. Тоа е доволно за неговата уникатност, но на типичниот 500-стил и карактер, му додава пространост и функционалност на MPV-возило. Урбаните сообраќајници се негова природна средина од иконата на „фиат“, а „500L“ го комбинира славниот компактен стил со изглед на кросовер на новата крос-изведба. Таа содржи „моуд селектор“ за ...
| | веќе видена

Производителот на премиум модели и неговите дилери во Kина се договорија како да продолжат со работа на локалниот пазар, заедно со SAIC Motor Така е разрешен спорот меѓу „Ауди“ и дилерите, што доведоа до пад на продажбата, откако тие едноставно престанаа да порачуваат автомобили. Недоразбирањето почна со пораката на „ФВ групација“, во ноември, дека гигантот планира заедничко производство со SAIC. Досега „ФВ групацијата“ ги произведуваше моделите на „Ауди“ за Kина ексклузивно со „FAW групацијата“. Појавата на нов производител им попречи на дилерите, со образложение дека SAIC може да склучува договори со нови дилери и така да го намали профитот на веќе постојните. Сега „Ауди“ и дилерите се договориле дека автомобилите од FAW и SAIC ќе се шират од одделни трговски мрежи, а втората допрва ќе се формира. Иако с` уште не е потврдено, се очекува продажбата на автомобилите произведени од SAIC да почне најрано во 2022 година.
| | веќе видена

Спасовден спаѓа во големите христијански празници, а се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е во четврток. Во овој период луѓето с` уште се поздравуваат со христијанскиот поздрав Христос воскресна и си отпоздравуваат со навистина воскресна. Иако е утврден уште во апостолски времиња, празникот на вознесението не се празнувал одделно на четириесеттиот ден по Велигден, туку во Педесетницата биле слеани повеќе спомени и тука бил стопен и овој спомен Православните верници денеска го празнуваат празникот Христово вознесение, кај народот познат како Спасовден, во спомен на вознесувањето на Исус Христос на небото. Тогаш Исус последен пат им се јавил на своите ученици, ги собрал на едно место, во селото Витанија, биле единаесеттемина - бидејќи Јуда, по предавството, се обесил и им соопштил дека с` уште не треба да одат од Ерусалим зашто наскоро врз нив ќе слезе Светиот дух и ќе ги исполни со сила. Со таа сила вие ќе крштевате како што свети Јован крштеваше со вода, им рекол тогаш Исус. Потоа се подигнал и облак го ...
сите 32 | | | веќе видена

Воведувањето на единствен корпоративен данок во Европската Унија се очекува да биде главна тема на разговорите меѓу министерот за финансии на Германија Волфганг Шојбле и неговиот новоназначен француски колега Бруно ле Мер, која ќе се одржи в понеделник, соопшти германскиот весник „Ханделсблат“. Се очекува идејата да биде усвоена и покрај незадоволство меѓу земјите членки поради стравувањата од загуба на приходи од бизнисот. Средбата е дел од првата официјална посета на Ле Мер во Берлин по неговото назначување. Брисел, Берлин, Париз - Усогласувањето на корпоративниот данок е суштински проблем во Европа. Неопходно е да одговориме на деформацијата на пазарот и нелојалната конкуренција предизвикана од даночниот дампинг - изјави во интервју за „Ханделсблат“ францускиот министер за економија и финансии. Идејата за хармонизација на даноците за корпорациите беше дел и од разговорите за време на првата официјална средба на новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел, која се ...
сите 10 | | | веќе видена

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп поднесе за разгледување во Kонгресот проект за федералниот буџет за финансиската 2018 година почнувајќи од 1 октомври годинава, јави Ројтерс. Притоа од Белата куќа во документот наведуваат дека целта на идниот буџет е да положи нова основа за американски раст и да изврши промена во политиката на претходната администрација на Барак Обама, односно да се обнови финансиско-буџетската дисциплина и Америка да тргне кон „целосна отплата на своите долгови“. Според изготвувачите на проектот, од претходната администрација е наследена „разбиена и конгестивна економија со над 20 билиони долари долг“, а владата воопшто не ги слушала доволно насушните проблеми на граѓаните. Според пресметките, сојузниот буџет треба да стане избалансиран до 2027 година, но за таа цел ќе се наметне кратење на државните расходи за 3,6 билиони долари за десет години. Прва жртва на кратењето е омразената меѓу републиканците програма за сеопфатно медицинско осигурување и услуги, наречена ...
сите 24 | | | веќе видена

Германија, која често е критикувана поради трговскиот суфицит, за кој се смета дека е прекумерно голем и во спротивност на интересите на трговските партнери, сака да ги зголеми државните инвестиции во инфраструктурни објекти во наредните години. Ова се наведува во месечниот извештај што го објави Министерството за финансии, соопшти француската агенција АФП. По просечното зголемување на јавните инвестиции, односно на државата, регионалните власти и на општините, од 3,8 отсто годишно за периодот од 2005 до 2016 година, во наредните години до 2021 година се очекува да пораснат до речиси 5 отсто, се наведува во документот, во кој се истакнува дека ќе има бум во оваа област. Новите нарачки за градби, јавни и инфраструктурни патишта, растат без преседан од почетокот на 21 век, посочуваат експертите на Министерството за финансии. - Новите нарачки за изградба на патишта се невидени дури од обединувањето на Германија, од почетокот на 1990 година - се додава во извештајот. Германија е предмет на критики на ...
сите 4 | | | веќе видена

Договорот, поднесен до американскиот суд во Јужна Флорида, треба да доведе до побрзо отстранување на опасните воздушни перничиња од уште 15,8 милиони автомобили. Овие четири компании, сепак, не се единствени против кои се водат судски постапки оти во листата се и други големи имиња како „Форд“, „Хонда“ и „Нисан“ Производителите „Тојота“, „Субару“, „Мазда“ и БМВ се согласиле да платат 553 милиони долари како вонсудско решение поради обвиненијата поврзани со скандалот со воздушните перничиња на производителот на автоделови „Таката“, пишува „Фајненшл тајмс“. Скандалот од 2014 година доведе до најголемото повлекување автомобили во историјата. Овие четири компании сепак не се единствените против кои се водат судски постапки. Во листата се и други големи имиња како „Форд“, „Хонда“ и „Нисан“. Во сумата не се вклучени и парите што оштетените ги бараат за лична штета. Опасни воздушни перничиња Една од целите на договорот е да се поправат и да им се вратат на сопствениците на уште поголем број од автомобилите, кои се ...
сите 25 | | | веќе видена

Просечниот број ноќевања на странците лани бил 2,99 дена, а просечните трошоци по лице изнесувале 19.222 денара, од кои трошокот за ноќевање бил 8.923 денари Странците што ја посетиле земјава лани скратиле едно ноќевање во однос на тие од пред седум години, но трошокот за едно ноќевање им е удвоен, а просекот на трошоците за лице се повисоки за 4.000 денари во однос на 2009 година. Ова го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика во анкетата за странски туристи - анкета во објектите за сместување за 2016 година, која ја споредивме со единствената споредлива правена пред седум години, односно во 2009 година. Податоците покажуваат дека просечен број ноќевања на странците лани бил 2,99 дена, а во 2009 година 3,95 дена. Просечните трошоци за лице лани изнесувале 19.222 денари, а пред седум години 14.202 денара. Истовремено просечните трошоци за ноќевање лани изнесувале 8.923 денари, а во 2009 година 3.955 денари. Странците преферираат хотели, но и имало и такви што ги користеле благодатите на ...
сите 14 | | | веќе видена

Билјана Борзан, која започна истражување на 27 производи во Хрватска, ги чека хемиските анализи кои се работат во десетина лаборатории во нејзината земја и го поддржува мислењето на граѓаните дека производите не се со ист квалитет за сите пазари Kремот „нутела“ и чоколадата „милка“ речиси и немаат разлика на словенечкиот и германскиот пазар. Ова се резултатите кои ги објави словенечката Агенција за храна. Според неа и да има некакви разлики, тие се занемарливи и не влијаат на крајниот квалитет на производите. Ваквите резултати се, сепак, неприфатливи за европратеничката Билјана Борзан под чија иницијатива во Хрватска се води ново истражување за квалитетот на производите во ЕУ. Таа ги чека хемиските анализи кои се работат во десетина лаборатории во Хрватска и го поддржува мислењето на граѓаните дека производите не се со ист квалитет за сите пазари. Во Хрватска сега се испитуваат 22 производи меѓу кои и „нутела“ и „милка“. Истражувањето за квалитетот на одредени производи го почнаа Чесите и Словаците, а го ...
сите 32 | | | веќе видена

Македонските оператори една минута во роаминг ќе наплатуваат по 11,6 денари, СМС-порака ќе чини 3,7 денари, а цената за еден мегабајт-интернет ќе изнесува 12,3 денари Од 1 јули македонските мобилни оператори на корисниците кои ќе патуваат во Србија, Босна и Херцеговина и во Црна Гора една минута во роаминг ќе наплатуваат по 11,6 денари, СМС порака ќе чини 3,7 денари, а цената за еден мегабајт-интернет ќе изнесува 12,3 денари. Од овој датум почнува примената на третиот бран намалување на цените на балканскиот роаминг врз основа на договорот кој во септември 2015 година го усвоија владите на овие четири држави. Цените на регионалните роаминг-услуги веќе се намалуваат две години по ред, а планот е тие постепено да поевтинуваат и да се доведат до нивото на Европската Унија (ЕУ). Инаку, роаминг-цените за овие три земји беа и до десетпати повисоки од сегашните и беа причина за астрономски сметки. Што се однесува до користењето на мобилниот телефон во други држави, тоа за македонските граѓани с` уште е ...
сите 7 | | | веќе видена

Втората по големина Данска народна партија бара да се примени унгарскиот модел за заштита од бегалци, кој вклучува три метри висока ограда, видеонадзор, сензори за движење и задржување на барателите на азил во кампови за неограничен временски период Националистичката Данска народна партија бара да се постави бодликава жица со сензори за движење на границата на Данска со Германија. Претставници на партијата неодамна ја посетија границата меѓу Унгарија и Србија со цел да ги истражат методите за граничната безбедност, пренесува весникот „Политикен“. Покрај оградата која се протега по должина на границата, унгарскиот модел (на заштита од бегалци) вклучува и задржување на барателите на азил во кампови за неограничен временски период, додека се разгледуваат нивните апликации. - Моделот што го користи Унгарија на својата граница со Србија која не е во ЕУ, треба да биде копиран од Данска - вели Андерс Вистисен, претседавач на групата пратеници на Народна партија на Данска (DF) во Европскиот парламент, пренесува ...
сите 2 | | | веќе видена

Заев најави дека денеска ќе почнат детаљни разговори за поделба на ресорите и оти се надева дека за владата ќе се договорат до крајот на неделава Мариела Траjковска Без оглед дали ќе седне на „Илинденска“, „Алијансата за Албанците“ ќе ја поддржи владата на Зоран Заев, изјави вчера лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села, пред средбата со мандатарот за преговорите за новата влада. Тој потенцира дека „Алијансата“ ја интересира реализација на правата на Албанците, а не кадровското учество во новата влада и министерските места. Заев, пак, посакува трите партии на Албанците да бидат дел од владата, иако, како што веќе објавивме, тешко одат преговорите со албанските партнери поради нетрпението меѓу ДУИ и Беса и поделеноста во партијата на Али Ахмети. Мандатарот најави дека денеска ќе ги почне преговорите со партиите за поделба на ресорите. Села во своето прво појавување во јавноста по инцидентите во Собранието, кога беше сериозно повреден, рече дека ДР-ДПА и „Алијансата“ се залагаат за ново владеење во интерес на ...
сите 356 | | | веќе видена

Врховниот суд на Република Македонија вчера на неопределено време ја одложи расправата за правното прашање „Дали доказите стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“. На вчерашното продолжение на општата седница присуствувала и Мирјана Лазарова-Трајковска, поранешен судија во Европскиот суд за човекови права, која информирала за праксата на тој суд и одговарала на прашањата поставени од судиите на Врховниот суд. Минатата недела претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, на средба со новинарите рече дека смета оти нелегално прислушуваните разговори не може да се користат како доказ, туку само како индиција за постоење кривично дело. - Работа на СЈО е да ги анализира разговорите и да обезбеди конкретни докази за потоа да може да ги обвини прислушуваните лица за кривично дело - рече Вангеловски.
сите 7 | | | веќе видена

next