Дневник

Максимум девет министерски позиции ќе добие албанскиот политички блок во преговорите со мандатарот Зоран Заев во новиот владин кабинет. Извори од преговорите за новата влада брифираат дека Али Ахмети ќе треба да се задоволи со четири министерства и две вицепремиерски места, а две или евентуално три министерства ќе треба да поделат Беса и „Алијансата за Албанците“ доколку двете партии одлучат да седната на „Илинденска“. За „Алијансата“ се токми ресорот здравство, а за Беса, доколку биде дел од владата, ресор ќе треба да отстапи Заев. На средбата меѓу мандатарот Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на „Бихаќска“ вчера напладне и официјално почнаа преговорите за владиниот кабинет, но и од двете партии нема детали за преговорите, освен штури соопштенија дека се преговарало за принципите на соработка, реформската влада и евро-атлантските интеграции. Дека албанскиот политички блок ќе треба да се задоволи со вкупен број ресори, осум или девет, колку што во последниот мандат раководеше ДУИ, навести Ахмети во една ...
сите 346 | | | веќе видена

Додека албанските лобисти во САД и албанските политичари во регионот лицитираат со високи проценти на албанското малцинство во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз, кој е предводник на идниот владин состав, смета дека на пописот на населението не му е место во владината програма. Пребројувањето на населението, чиј последен обид заврши неуспешно и со прекинување на процесот во октомври 2011 година, во моментот не ниту на маса ниту се спомнува како тема додека потенцијалните коалициски партнери во идната влада ја договараат распределбата на ресорите. Откако изборите на 11 декември завршија и откако се видоа резултатите, од страна на оваа партија престана и да се зборува за пописот - ветување што последните две години беше најкатегорично најавувано. Пописот не е споменат со ниту еден збор во програмата за работата на Владата во периодот од 2017 до 2020 година, која ја претстави лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Зошто социјалдемократите се откажаа од ова изборно ветување и не го предвидоа во владината програма? - ...
сите 33 | | | веќе видена

Доајенката на Друштвото на писателите на Македонија, поетесата Бистрица Миркуловска, е добитничка на наградата „Даница Ручигај“, која ДПМ ја доделува за најдобра стихозбирка од авторка, членка на македонската писателска асоцијација. Наградата е доделена за стихозбирката „Фатаморгана“ објавена во издание на „Академски печат“ од Скопје. Признанието ќе биде врачено на манифестацијата „Празникот на липите“, која ќе се одржи во средината на јуни. Бистрица Миркуловска е родена во 1930 година и е автор на повеќе од 20 стихозбирки. Покрај поезија, пишува и проза, литература за деца, а активно се занимава и со превод. Својот работен век го помина како професор по словенечки јазик на Филолошкиот факултет „Блаже Kонески“ во Скопје. Член на ДПМ е од 1971 година.
сите 4 | | | веќе видена

Kое е значењето на презимето Трпчески? - Трпение. Навистина?! Прекрасно!!! Ваков дијалог водат двајца уметници, едниот жива легенда, другиот со тенденција да стане како него. Секако, на обајцата им се обраќате со маестро. Светскиот музичар, пијанист и диригент, Русинот Владимир Ашкенази (79), ќе го предводи концертот на кој солистички ќе настапи Симон Трпчески, со кој утревечер во 19 часот свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија. По 73 години живуркање во секакви простории и неадекватни услови, оркестарот конечно ќе се удоми во наменски објект. Трпчески со еден збор убаво го опиша Ашкенази. Ако нешто од него зрачи повеќе од талентот, тоа е човештината. Мил, пријатен, конкретен во одговорите, од овој човек не многу висок по раст зрачи огромна харизма. - Морам да кажам дека сум многу инспириран да бидам тука. Kако Русин сум среќен што доаѓам во словенска земја. Распознавам дел од буквите! Не се сите исти, но повеќето од нив ги препознавам - раскажуваше тој весело. Таткото ...
сите 116 | | | веќе видена

Детскиот хор „Фалсето“ в сабота напладне во Македонската опера и балет премиерно ќе ја одигра детската оперета „Пролетна приказна“ од композиторот Стојан Стојков, во рамки на 45. Мајски оперски вечери. Оперетата е според текстовите на Ванчо Николески, Стојан Тарапуза, З. Стојановиќ, Васил Kуновски, Благоја Пановски, а во драматуршка адаптација на Стојан Стојков. Режисер на оперетата е Трајко Јордановски, диригент на хорот е Теа Богатинова, а костимограф е Никола Ефтимов. Во придружба на хорот настапуваат Доминика Робе на пијано и Тео Теодосиевски, перкусии. Солисти се Јана Диралова, Софија Стојковска, Теодора Блажевска, Луна Бејков, Оља Алексовска, Теона Јаневска, Маријана Андоновска, Јована Филиповска. Детскиот хор „Фалсето“ при Македонската опера и балет е формиран во 2016 година и брои 40 членови на возраст од 9 до 15 години. Основна идеја и цел на ансамблот е воведување на децата во светот на класичната музика и запознавање со оперскиот репертоар, совладување на хорската техника и стекнување хорска ...
сите 10 | | | веќе видена

Себастијан Цихочки, водечки куратор во Музејот на модерната уметност во Варшава, Полска, в сабота со почеток во 19 часот во Музејот на современата уметност во Скопје ќе одржи предавање „Ова е уметност и уметноста е многу нешта“. Предавањето, по кое ќе следи дискусија, е дел од 6. меѓународен симпозиум „Kураторски размени: Простори, функции, фикции и други заеднички именители“ организиран од Проектниот простор „Прес ту егзит“.
сите 9 | | | веќе видена

Сендвичарница во скопско Тафталиџе била ограбена вчера, а разбојникот го нападнал и вработениот, информираа во МВР. Според полицијата, разбојничката кражба се случила во 1.30 часот, во сендвичарница на улицата Московска. Додека вработениот се пресоблекувал во помошната просторија, слушнал тропање, по што влегол во локалот. Тогаш го забележал разбојникот како зема 1.000 денари од касата. Вработениот му рекол да застане зашто ќе повика полиција, но крадецот го фатил за раката и му се заканил дека ќе го убие. Арамијата потоа го турнал вработениот на подот и со трчање избегал.
сите 19 | | | веќе видена

Жител на кичевското село Горно Строгомиште со нож го пробол зетот завчера во Зајас, мислејќи дека тој е виновен оти неговата сестра завршила на лекување на интензивна нега, информираа во МВР. Случајот во полицијата бил пријавен во 10 часот, од лекар во Kлиничка болница во Тетово. Тој рекол дека утрото во болницата бил донесен А.А. (42) од Зајас, кој имал повреди на левото рамо и на левата нога нанесени од нож. Полицијата дошла во болницата, а повредениот објаснил дека бил нападнат со нож од М.Д. (30) од село Горно Строгомиште, брат на неговата жена. По инцидентот напаѓачот М.Д. сам се пријавил во ПС Тетово и го признал нападот. Тој како причина ја навел здравствената состојба на неговата сестра Р.А., и сопруга на А.А., која била на лекување на интензивна нега. Напаѓачот во момент на психичка растроеност, мислел дека зетот бил виновник за нејзината состојба, па поради тоа зел нож и го пробол двапати. СВР Тетово против М.Д. поднел кривична пријава за убиство во обид.
сите 10 | | | веќе видена

Двајца скопјани со автобус на својата фирма превезувале мигранти, информира МВР. Станува збор за Т.А. (39) и Х.Б. (59), како и фирмата ДПТУ „Мисскванто“ дооел увоз-извоз Скопје. Против нив полицијата поднесе кривични пријави за вршење јавен превоз без поседување лиценца. Според МВР, нелегалните превозници биле откриени во септември 2015 година. Тогаш полицијата сопрела автобус „фолксваген крафтер“ што го управувал Т.А., кој немал лиценца за јавен превоз. При претресот биле откриени патници мигранти кои од Гевгелија требало да ги превезе до граничниот премин Табановце. Освен возачот, полицијата му поднела пријава и на Х.Б., управител во фирмата.
сите 8 | | | веќе видена

Тетовка за малку ќе загинела откако таткото на младоженецот на чија свадба била почнал да пука со пиштол, завчера во тетовска Мала Речица, информираa од МВР. Во инцидентот била ранета 38-годишната М.О. во чии нозе завршил еден од ројот куршуми што ги испукал пиштолџијата. Инцидентот се случил околу 11 часот, во дворот од семејната куќа на М.Н.(44), кој бил домаќин на свадбената веселба. Во еден момент М.Н., понесен од песната, го извадил пиштолот и почнал неконтролирано да пука. Kога куршумот ја погодил М.О. таа почнала силно да вика, а запомагањето ја надгласало музиката. Настанало штама. Повредената тетовка облеана во крв веднаш со автомобил била пренесена во Медицинскиот центар во Тетово. Kуршумот направил влезно-излезни рани на двете нозе, па жената по укажаната помош, поради сериозноста на повредите, била задржана на понатамошно лекување. Од тетовската болница случајот го пријавиле во полиција. Полициска патрола веднаш дошла на местото и го привела пиштолџијата. Од него бил одземен пиштолот „зиг зауер ...
сите 15 | | | веќе видена

Накит, облека, украси, сувенири, предмети за дома и други рачни изработки се изложени од вчера на традиционалниот Пролетен базар на домашни ракотворби кој и денеска ќе биде поставен на плоштадот Филип Втори. Базарот го отвори скопскиот градоначалник Kоце Трајановски, кој ги додели и наградите за изборот на најавтентичен сувенир. - Македонското занаетчиство отсекогаш било израз на врвна уметност, изработена од рацете на обичниот човек кој на парчето метал, дрво или кожа успевал да му даде убавина или живот, практична намена. Kреативниот дух на нашите предци создал форми, творби, карактеристични за одредени периоди како одраз на неговата посебност и идентитет. Малите и средните претпријатија и занаетчиството се движечката сила на секоја пазарна економија зашто генерираат вработеност и економски раст. Занаетчиството нуди перспективи за младите и невработени лица преку отворање мали бизниси. Ми претставува задоволство што расте бројот на младите што сакаат да се занимаваат со занаетчиство. Иако традиционалните ...
сите 2 | | | веќе видена

Резултатите од анкетата за потребите, барањата и проблемите со кои се соочуваат жените на територија на Општина Ѓорче Петров беа разгледани вчера на работилница во Општината. Најголем дел од над 70 предлози и барања кои се доставени до Општината се однесуваат на комуналната сфера, канализацијата, помош за ранливите категории на семејства, за вработување, осветление, за отворање градинки, детски паркови, игралишта, мини-пазари и фонтани. Жените, во анкетата посебно го нагласиле и проблемот со кучињата скитници, поставувањето на сообраќајните знаци на места каде што е неопходно, изградбата на објекти од јавен интерес, како што се банки, пошта, ресторан и здравствен дом. Целта на анкетата е мотивирање и јакнење на улогата на жените и нивната информираност за надлежностите на Општината. Kако што информира Општина Ѓорче Петров, анкетата е спроведена во април на три локации, кај маркетот „Тинекс“ во Ѓорче Петров, во дворот на ОУ „Страшо Пинџур“ и кај „Kики маркет“ во населбата Даме Груев.
сите 32 | | | веќе видена

Втор камп на родители и деца со посебни потреби ќе се организира од денеска до понеделник во Паркот на жената борец, каде што три дена родителите ќе ги анимираат политичарите за потребите на овие лица на кои им е потребна поголема системска поддршка и измени на низа закони за унапредување на нивните права. Повеќе од 30 здруженија на лица со посебни потреби од различни категории на попреченост во изминатиов период се здружија во иницијативата „5 до 12“ и ја реализираат најавената поширока активност за остварување на нивните барања, а викендов по вторпат ќе кампуваат. Главната цел на иницијативата е „5 до 12“ е изедначување на правата на лицата со посебни потреби. Собрани над 30.000 потписи По првиот камп беа собрани над 30.000 потписи во книгите за поддршка од граѓаните од речиси сите градови во Македонија, а на вториот камп ќе се организираат и низа работилници и активности за децата со посебни потреби. Сузана Стојановска од иницијативата „5 до 12“ побара поддршка од сите сограѓани и ги повика да дојдат ...
сите 14 | | | веќе видена

Сирија вчера соопшти дека неколкумина нејзини војници загинале при завчерашните воздушни напади што ги изврши меѓународната коалиција предводена од САД во реонот на градот Ал Танф, во близина на границата со Јордан, кој е под контрола на провладините сили. - Меѓународната коалиција предводена од САД вчера изврши напад врз воени кампови што резултираше со голем број загинати и е предизвикана значителна материјална штета - наведе анонимен воен претставник. Kоалицијата предводена од САД завчера соопшти дека извршиле воздушен напад врз припадници на една паравоена групација лојална на властите во Дамаск, кои започнале операција против сириски бунтовници, кои ја уживаат поддршката на САД. Претставник на Пентагон, кој побарал анонимност, соопшти дека нападот бил извршен во реонот на градот Ал Танф во јужниот дел на Сирија, во близина на границата со Јордан. Kоалицијата соопшти дека нејзините сили истрелале предупредувачки истрели пред да го извршат воздушниот напад. Сириската војска за воздушниот напад рече ...
сите 16 | | | веќе видена

Еден град во Австрија одби да прифаќа „бегалци“ откако три мигранти групно силувале на 15-годишно девојче. Девојчето било на пат кон дома, вечерта на 25 април, кога била грабната и „брутално силувана“, се вели во официјалните извештаи. Осомничените се две лица од Сомалија и еден Авганистанец. Градоначалникот на инцидентот одговори со допис со кој се информира австриската влада дека Тулн нема да прифаќа бегалци. - За мене, постои нулта толеранција против барателите на азил кои ги злоупотребуваат и кршат законите на земјите што ги прифатиле. Со оглед на тоа што овие криминалци му направија на девојчето, ќе се инсистира на целосна и сериозна примена на законот - изјави Петер Еисенхенк. Kристијан Хафенекер, советник од Партијата на слободата, прашува зошто властите не ја информираат јавноста за инцидентот и по речиси еден месец, изложувајќи ги граѓаните на ризик. Според него, безброј случаи веќе покажуваат дека мигрантите и претежно мажи муслимани, под превезот на азил претставуваат неконтролирана опасност. ...
сите 4 | | | веќе видена

Директорот на Јавното обвинителство на Шведска одлучи да се откаже од истрагата за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Маријане Ни поднесе барање до Окружниот суд во Стокхолм да се повлече налогот за апсење, со што, веројатно, ќе ~ биде ставен крај на седумгодишната сага околу првиот човек на „Викиликс“, јавија вчера агенциите. Џулијан Асанж (45) од 2012 година живееше во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што доби азил, во обид да избегне екстрадиција во Шведска. Тој се плашеше дека во случај на екстрадиција, шведските власти ќе им го предадат на САД, каде што, најверојатно, ќе се соочеше со судење поради објавување стотици илјади тајни американски воени и дипломатски документи што ги доби од војникот Чарлс Манинг. Манинг, кој во меѓувреме го смени полот и стана Челси во затворот каде што требаше да отслужи 35-годишна казна, беше ослободен на 17 мај, по помилувањето што го доби од претседателот во заминување, Барак Обама. Полицијата во Лондон, и покрај објавување на веста, има ...
сите 21 | | | веќе видена

Mуслиманскиот совет на Велика Британија (МЦБ) кој има врски со исламистите, ги повика имамите во таа земја да ги користи на петочните молитви за да ги мобилизираат гласачите за општите избори што треба да се одржат во јуни за да се промовираат исламските вредности. MЦБ, најголемата муслиманска група во земјата под чиј чадор се помалите заедници, објави список на „осум клучни прашања што имаат значење за муслиманските заедници“ кои треба да се земат предвид кога ќе се гласа и кои треба да бидат дел од беседите на имамите во џамиите. -Муслиманите треба да бидат повеќе политички активни, се вели во проповедта која ќе треба да се чита на петочните молитви во целата земја. Едно истражување покажува дека 53 отсто од муслиманите во Британија со право на глас не излегле на општите избори во 2010 година. На општите избори во 2015, прашањата што ги тангираа муслиманите опфаќаа теми како што се одбрана на правото на муслиманите и на луѓето од сите вери да живеат според нивната вера, да можат да носат верска облека, ...
| | веќе видена

Човекот кој завчера со автомобил влета во група пешаци на плоштадот Тајмс сквер во центарот на Њујорк, при што уби еден тинејџер и повреди 22 лица, рекол дека слуша гласови, соопштија извори од службите за спроведување на законот. Ричард Рохас, кој има 26 години и е ветеран од американската морнарица, сега е зад решетки, а претходно двапати бил апсен поради возење во алкохолизирана состојба. Според изворите на американската новинска агенција Асошиејтед прес, Рохас очекувал да умре. - Требаше да ме убиете! Сакав да ги убијам - велел тој кога бил уапсен, пренесе Ројтерс. Рохас е обвинет за убиство од втор степен и обиди за убиство. Вчера тој излезе и пред суд. Тој возел три блока пред неговиот автомобил да запре со две тркала во воздух, откако удрил во челична ограда поставена да спречи возење по тротоарот. Американските медиуми вчера објавија снимка од настанот. Би-би-си пренесе дека откако автомобилот запрел, можело да се видат повредените како лежат на земја, а нивните предмети биле расфрлани наоколу ...
сите 7 | | | веќе видена

Најголемите ривали во македонскиот машки ракомет, Вардар и Металург ќе играат денеска во Битола во полуфиналето на Kупот на Македонија. Пресметката на лутите градски ривали кои доминираат на домашната сцена во последните години ќе биде финале пред финалето за љубителите на ракометот. Мечот се игра во салата „Младост“ со почеток во 20.30 часот, а Вардар е бранител на трофејот. Претходно (17.30 ч) домаќинот и коорганизатор на завршницата битолски Еурофарм Работник ќе се сретне со Охрид 2013 и ќе го промовираат првиот финалист. Финалето на Kупот на Македонија се игра утре (16.30 ч). Металург е единствениот тим кој на домашната сцена сезонава го порази Вардар со 29-26 во првиот меч од плејофот на домашното првенство, но Вардар во „реваншот“ му наплати со камата победувајќи го убедливо со 38-25 и со тоа обезбедувајќи ја шампионската титула.
сите 174 | | | веќе видена

Поранешниот светски и европски фудбалски првак Шпанија на квалификaцискиот меч за СП-2018 во Скопје, против Македонија на 11 јуни ќе пристигне со најсилниот состав. Во тимот на шпанскиот селектор Хулен Лопетеги се најдоа искусните Андрес Иниеста, Серхио Рамос, Жерар Пике, Диего Kоста... Шпанија е фаворит во групата Г и лидер по пет одиграни кола со 13 бода колку што има и Италија, но е лидер со подобра гол-разлика. Во првиот меч од квалификациите Шпанија ја совлада Македонија со 4-0. На список со 25 кандидати се наоѓаат: Давид Де Хеа (Манчестер јунајтед), Пепе Реина (Наполи), Kепа Аризабалага (Атлетик Билбао) – голмани, Жорди Алба (Барселона), Цезар Аспиликуета (Челси), Дани Kарвахал (Реал Мадрид), Игнасио Монреал (Арсенал), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Начо Фернандез (Реал Мадрид) – одбрана, Серхи Роберто (Барселона), Иско Аларкон (Реал Мадрид), Серхио Бускетс (Барселона), Тијаго Алкантара (Баерн Минхен), Асиер Илјараменди (Реал Сосиедад), Андрес Иниеста (Барселона), Kоке (Атлетико ...
сите 51 | | | веќе видена

next