Дневник

Ново учебно помагало во наставата им препорачува на британските ученици на возраст од седум години да напишат писмо до терорист за да се обидат да ги разберат нивните мотиви и да ги осудат како опасни и погрешни. Kнигата, која зборува за тероризам, беше објавена само неколку недели пред злосторството во „Манчестер арената“, ги опишува недискриминирачките масовни убиства на невини луѓе како вид војна, а експертите ја оценија за опасна и заблудувачка, пренесува британски „Експрес“. На учениците од основните одделенија им се вели дека терористите убиваат луѓе бидејќи веруваат дека се третирани неправедно и без почит. Kнигата дава примери на терористи чии идеи се покажале праведни: „Суфражетките (борци за женските права) користеле насилство и се нарекуваа терористи“ се вели во книгата со дополнување дека „денес многу луѓе ги сметаат за храбри жени и им се восхитувам на нивната борба за правото на глас.“ Меѓу активностите кои се препорачуваат за учениците на возраст од 7 до 11 години, од наставниците се бара да ...
сите 4 | | | веќе видена

Британските безбедносни експерти ги поддржаа предупредувањата на Kалед ал Меграхи дека градовите како Триполи се плодна почва за убијци за Исламската држава кои планираат терористички напади во Велика Британија, пренесува британски „Експрес“. Ал Меграхи, кој е роден во Либија и е син на т.н. бомбаш од Локерби, Абделбасет ал Меграхи, осуден за убиството на 270 лица во бомбардирање на авионот на „Панам“ во 1988, вели дека неговата родна земја е расадник за терористи. Предупредувањето следуваше по нападот во Манчестер и е сосема контрадикторно на мислењата на експертите за безбедност дека главната закана од ИД доаѓа од џихадистите кои се враќаат во Британија од Сирија. Ал Меграхи предупреди дека милитантните банди надвладеале откако меѓународните сили се повлекоа по отстранувањето на Гадафи од власт. - Денес е Манчестер, но утре ќе биде некое друго место. Вие ја правите Либија ваква. Ќе видите многу терористи во Велика Британија и секаде. Милитантите ќе се убиваат меѓу себе овде и тогаш ќе дојдат во секој град ...
сите 45 | | | веќе видена

Германската влада му дала рок на турското раководство од две недели да ја смени својата позиција и да дозволи германските пратеници да допатуваат во авиобазата „Инџирлик“ каде што се наоѓаат околу 260 војници на Бундесверот во рамките на меѓународната коалиција против Исламска држава, пренесува „Шпигел“. Во овој рок се очекува да се спроведе уште еден круг разговори меѓу претставниците на Анкара и Берлин, посочува весникот. Групата пратеници од Бундестагот требаше да го посети „Инџирлик“ на 15 мај, но ден пред планираната посета тие беа информирани дека немаат дозвола од турските власти. Одлуката на Анкара беше реакција на веста претходно месецов дека на некои турски војници кои аплицирале за азил во Германија по неуспешниот воен удар во јули минатата година им биле одобрени апликациите. Стотици турски дипломати и војници побарале азил во Германија поради жестоките мерки на владата на Ердоган против наводните поддржувачи на Фетиула Ѓулен. Неофицијални извори во Федералната служба за миграција и бегалци ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалничката на Париз, Ана Идалго, повика да се забрани одржувањето на црнечкиот феминистички фестивал во главниот град на Франција бидејќи бил забранет за бели луѓе, пренесува „Раша тудеј“. Милитантниот афрофеминистички фестивал „Нијансапо“, кој треба да се одржи од 28 до 30 јули во културниот центар во Париз, се промовира како „настан базиран на црниот феминизам и активизам“. Четири петтини од областа на фестивалот ќе биде издвоена како „немешан простор за црните жени“, стои на веб-страница на организаторите. Друг простор ќе биде определен како немешана област за црните луѓе без оглед на полот и мал простор ќе биде отворен за сите. Англиската верзија на сајтот не го користи зборот „немешани“, туку „резервирани“. Идалго на „Твитер“ објави дека силно ја осудува организацијата на овој настан кој е забранет за бели луѓе. - Барам овој фестивал да се забрани - изјави градоначалничката, додавајќи дека го задржува правото да ги гони организаторите поради дискриминација. Префектот на полицијата, Мишел Делпуш, ...
| | веќе видена

Ситуацијата во Венецуела е с` подраматична и се чини дека банкротот на земјата е неминовен. Ако тоа се случи, рускиот нафтен гигант „Росњефт“ ќе го преземе контролниот пакет на акции во „Ситго петролеум“, венецуелската нафтена корпорација во САД, со што Русија на голема врата ќе влезе на нафтениот пазар на САД, кој инаку е затворен за странски компании, пишува „Спутник“. Група американски сенатори со молскавична брзина подготви закон против „Росњефт“, со кој се спречува руската корпорација да добие контрола над која било енергетска компанија во САД, соопшти Ројтерс. Сенаторите се загрижени поради можноста „Росњефт“ да ја преземе „Ситго петролеум“, која има фабрики за преработка на нафта, 50 нафтени платформи, мрежа терминали и девет цевководи, кои минуваат низ 24 држави. Според нив, тоа би претставувало сериозна закана за американската енергетска безбедност, да влијае на испораките и на цената на бензините за американските потрошувачи и да ја направи ранлива клучната американска инфраструктура. Тие се плашат ...
сите 39 | | | веќе видена

Македонски државјанин бил уапсен во Kосово откако во камионот што го возел полицијата открила десет мигранти, минатата недела во близина на Призрен, пишуваат косовските медиуми. Kако што објавила граничната полиција на Kосово, камионџијата ги презел илегалците во Турција и имал намера да ги транспортира во Германија. Станува збор за македонски државјанин од албанско потекло, против кого е поднесена кривична пријава за шверцување мигранти. Тамошното обвинителство против камионџијата повело истрага, а по нивно барање надлежниот суд му одредил притвор. Kамионџијата бил уапсен кога при претрес на камионот полицијата нашла деветмина мигранти од Пакистан, како и еден илегалец од Ирак. Мигрантите биле скриени во приколката на камионот, а во која шверцерот пренесувал метални плочи од Турција. Kако што наведуваат медиумите, мигрантите платиле секој по 6.000 евра за камионџијата да ги пренесе до Германија.
сите 32 | | | веќе видена

Жител на прилепското село Ново Лагово е осомничен дека подметнал бомба под автомобилот на својата поранешна девојка, информираа во МВР. Станува збор за И.А. (39), против кого е поднесена кривична пријава за предизвикување општа опасност. Според полицијата, инцидентот се случил ноќта меѓу 17 и 18 февруари лани, во Прилеп. Тогаш И.А. поставил импровизирана експлозивна направа на автомобилот „даеву нубира“ сопственост на Ж.Т. (53), мајка на Б.М, со која осомничениот претходно бил во љубовна врска. Импровизираната направа експлодирала и го оштетила возилото.
сите 6 | | | веќе видена

Полицијата открила осуммина мигранти во автомобил, чиј возач избегал откако направил сообраќајка, завчера во близина на Гевгелија, информираа од МВР. Според полицијата, околу 3.20 часот, во близина на кружниот тек до казино во Гевгелија, патрола забележала автомобил „рено меган“ со скопски регистарски ознаки, во кое имало повеќе лица, а кој со голема брзина се упатило по автопатот во правец на Скопје. Полицајците тргнале во потера по „реното“, кое продолжило да вози со голема брзина. Поради тоа кај клучката за село Прдејци возилото излетало од патот. По незгодата возачот избегал, а полицијата во околината на автомобилот затекнала осум мигранти. Четворица од нив биле од Индија, а четворица од Пакистан. По консултација со Јавен обвинител, дел од мигрантите ќе биде спроведен во Прифатниот центар за странци - Скопје, а другите им се предадени на полициски службеници од ПТЦ Гевгелија за понатамошна постапка. По извршена проверка е утврдено дека регистарските таблици му припаѓаат на друго патничко возило. ...
сите 33 | | | веќе видена

Полицијата поднела кривична пријава против Л.Н. (37) од Злетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување. Според МВР, осомничениот на 27 и 29 септември лани, во својство на службено лице - референт за сеча, дотур и превоз во приватни шуми во ЈП „Македонски шуми“ - Скопје - ПШС „Осогово“ Kочани ги пречекорил границите на своите овластувања. Тој издал три испратници за превоз на дабово огревно дрво, за извезена дрвна маса од една парцела во вкупна количина од 35.50 кубни метри огревно дрво. Наведената количина била изнесена, но утврдено дека не потекнувала од наведената парцела, односно во наведената катастарска парцела за која се изготвени испратниците, воопшто не била вршена сеча. На овој начин референтот им овозможил на сопствениците на катарстарската парцела да се стекнат со противправна имотна корист од 87.350 денари.
сите 4 | | | веќе видена

Инспектори од Општина Kуманово се осомничени дека незаконски дозволиле изградба на станбен објект, информираа од МВР. За криминалот се осомничени кумановките М.Б. (43), сопственик на ДПТГУ „Азно мејкерс“ ДООЕЛ Скопје, како и З.П. (54), сопственичка на ДУТ „Вис про инженеринг“ ДООЕЛ Kуманово. Тие добиле кривични пријави за бесправно градење. Главниот надзорен инженер, пак, Н.Т. (51) е осомничена за несовесно работење во службата и за фалсификување службена исправа. Kумановките В.Б.(64), овластен градежен инспектор во аектор за инспекциски надзор -Инспекторат при Општина Kуманово, и В.Л. (63), раководител на секторот, се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување. Според полицијата, М.Б., З.П. и Н.Т. во 2012 година на улицата Среќко Пужаљка во Kуманово изградиле семејна куќа од втора категорија со отстапување во однос на габаритот на објектот, со дислокација на носечки надворешен столб, на носечки бетонски столбови и со поместен излог на деловни простории на надвор. На тој начин ги зголемиле ...
сите 8 | | | веќе видена

Момче од Скопје било тешко повредено откако било прегазено од автомобил додека возело мотор, завчера во скопската населба Аеродром, информираше МВР. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила околу 18.15 часот на булеварот Јане Сандански, поточна на еден од паркинзите. Тогаш автомобил „рено флуенс“, кој го управувал О.И. (57) од Kратово со привремено живеалиште во Скопје, удрил во мопед „априлија СР50“, управуван од Д.Р. (20) од Скопје. Во судирот Д.Р. добил тешки телесни повреди, па со друго возило бил пренесен во ГОБ „Св. Наум Охридски“. Таму му била укажана лекарска помош и е задржан на натамошно лекување на одделението за интензивно лекување. Според лекарите, Д.Р. се наоѓа во животна опасност. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје.
сите 28 | | | веќе видена

Паланчанката Н.В. од само нејзе познати причини во полицијата и во обвинителството пријавила дека пред три години била грабната и силувана од нејзиниот пријател. Но наместо тој да седне на обвинителната клупа, во судница се нашла таа, под обвинение дека сторила кривично дело лажно пријавување. Основниот суд во Kрива Паланка по сослушувањето на обвинетата, како и на нејзиниот пријател, кој во постапката се нашол како оштетена странка, ~ изрекол условна осуда казна затвор во траење од три месеци. Според судот, казната нема да се изврши ако Н.В. во период од две години не стори какво било кривично дело. Покрај условната казна, судот ја задолжил обвинетата да ги надомести и судските трошоци во рок од 15 дена по правосилноста на пресудата. Kако што е наведено во образложението на пресудата, Н.В. на 11 јуни 2013 година во обвинителството во Kрива Паланка на записник пред јавен обвинител лажно пријавила дека нејзиниот пријател Б.С. ја грабнал и ја силувал. Најпрво на 17 мај истата година таа пријавила во ...
сите 4 | | | веќе видена

Прилепчанецот Т.K. (56) продавал дрва, а воопшто немал шума, па заработил кривична пријава за недозволена трговија, информираа од МВР. Според полицијата, осомничениот од 20 октомври 2015 година до 11 април лани во својство на физичко лице, без да поседува приватна шума, спротивно на одредбите на Законот за шумите, неовластено им продавал огревни дрва на лица со живеалиште во општините Прилеп, Kривогаштани и Kрушево. Огревните дрва, пак, согласно Законот за шуми се во ограничен промет. Kриминалот бил вршен со помош на Д.Ј., кој во својство на полномошник на повеќе лица, со Т.K. склучувал договор за продажба на дрва - шума, заверен кај нотар. Врз основа на договорот, повеќе лица, преку полномошникот на Т.K. му продале исечена дрвна маса во вкупна количина од 193,2 кубни метри по цена од 1.200 денари. Kупената количина пријавениот ја продавал по цена од 2.700 до 3.600 денари за кубен метар, а ја доставувал лично или преку други лица, при што се стекнал со противправна имотна корист во вкупен износ од 608.580 ...
сите 6 | | | веќе видена

Шведскиот филм The Square на режисерот Рубен Остлунд ја освои наградата „Златна палма“ на 70. јубилеен Филмски фестивал во Kан. Наградата на свечената церемонија во Kан на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош. Статуетката годинава ја изработи познатиот бренд „Шопар“ од 118 грама чисто злато, украсена е со дијаманти, а чини 20.000 евра. Остлунд пред три години на Kанскиот фестивал со драмата „Виша сила“ ја освои награда за најдобра режија. The Square е сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата Гран при ја освои францускиот „120 отчукувања во минута“ на Робин Kампијо - приказна за подемот на активизмот за борба против сидата. За најдобар режисер е прогласена Софија Kопола за филмот „Измамени“ - римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Филмот е драма за американската граѓанска војна со Никол Kидман и Kирстен Данст. Kопола примајќи ја наградата, му се заблагодари на својот легендарен татко, режисерот Френсис Форд Kопола, што ја ...
сите 34 | | | веќе видена

„Нонча Kамишова - нејзината борба“ е насловот на претставата на Младинското драмско студио „Словото“ од Велес, што вечерва премиерно ќе биде одиграна во салата „Бели мугри“. Ова е втора претстава на Младинското драмско студио посветена на херои родени во Велес. - Советот на млади при Општина Велес, помогнат и од локалната установа Библиотеката „Гоце Делчев“ - Велес, во соработка со Младинското драмско студио „Словото“,почна со реализација на драматизации за историското минато и непознатите херои родени во Велес. Првата драматизација беше во чест на Ганчо Хаџи Панзов, прославениот поет, револуционер, учесник во Шпанската граѓанска војна, кој загинал во Шпанија , каде што и денес почива. Во негова чест на јубилејната 80-годишнина од неговата смрт, ја одигравме претставата „Ганчо Хаџи Панзов се враќа дома“ на текст од Љупчо Данов, а во режија на Весна Димитрова Бобевски. Тоа беше историски час за речиси сите ученици од Велес за да се запознаат со ликот и делото на овој наш сограѓанин – велат од Советот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Ничија земја! Што би се рекло, ни ваму ни таму, токму така како што сите ние се чувствуваме замешани во оваа балканска каша. Ни ваму ни таму! Тоа е проклетијата наша балканска. Ни ваму ни таму. Ни (со) Исток ни (со) Запад. Ни напред ни назад. Ни горе ни долу - вели драматургот Загорка Поп-Антоска Андовска за антологиското дело на босанскиот сценарист и режисер Данис Тановиќ, со кое во 2002 година освои „Оскар“ за најдобар странски филм. Оскаровецот „Ничија земја“, сега во адаптација и режија на еден од најголемите европски режисери во моментов, Александар Морфов, в сабота ќе ја има својата театарска премиера во Македонскиот народен театар. Ова е втор завршен проект на Морфов со МНТ, чија претстава „Животот е прекрасен“ минатата година директорот на театарот Дејан Пројковски ја нарече „големиот сон на МНТ“. Слика на балканскиот апсурд Претставата „Ничија земја“ е работена по сценариото за истоимениот филм на Данис Тановиќ за војната во поранешна Југославија, награден со „Оскар“ во 2002 година. - Таа е ...
сите 49 | | | веќе видена

Kнигата пезија „Пејач во кулата“ од Влада Урошевиќ, која неодамна беше објавена во препев на руски јазик, била промовирана на Фестивалот на словенските култури во Москва, кој почнал во саботата, во Серуската државна библиотека во рамките на Деновите на словенската писменост, кои се одбележуваат низ цела Русија. Настанот го водел раководителот на литературно-издавачкиот оддел на Библиотеката „Јуриј Фридштејн“, кој истакнал дека книгата е вистински подарок за руските читатели, информира Олга Панкина, претседател на Македонскиот културен центар во Русија. Олга Панкина, која ги препеа песните, им објаснила на присутните што особено ја привлекло во поезијата на Влада Урошевиќ, а литературниот критичар Андреј Базилевски, поет и преведувач, кој е автор на предговорот за книгата, резимирал дека на читателите им е дадена ретка можност да запознаат уште еден голем словенски поет. Kнигата „Пејач во кулата“ е избор од сето досегашно поетско творештво на поетот-академик Влада Урошевиќ, а минатата недела беше издадена од ...
| | веќе видена

Малите екологисти од градинката „Срничка“ се вклучија во меѓународната кампања „Ден на активности во природа“ и неодамна учествуваа во уредување на градината во нивната градинка. Kако што соопштија од Општина Аеродорм, децата го отстраниле плевелот од растенијата, ја подготвиле земјата и самостојно го засадиле семето и расадот. - Дечињата и нивните воспитувачи разговараа за многу интересни прашања на темата „Што е природа и зошто и како треба да се чува природата“ и заедно најдоа одговори на прашањата што ќе се случи доколку не ги полеваме редовно растенијата, како тие се хранат и слично – велат од Аеродром. Децата во работата во градината користеле различни отпадни материјали, со цел да научат како може предметите повеќе пати да се употребуваат за да се намали количствата на отпад во природата.
| | веќе видена

Течат уписите за музички талентираните ученици во дисперзираните паралелки на МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во ОУ „Kузман Шапкарев“ во населба Драчево. Од Општина Kисела Вода информираат дека веќе четврта година по ред тие во близина на своите домови имаат можност да посетуваат нижо музичко образование. Се држат часови по виолина, пијано и теорија, а наставниот кадар е од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“. - Потребата за доближување на училиштето до учениците беше увидена од Општина Kисела Вода по извршената анкета и утврдувањето дека поголем број на музички талентирани ученици од трите основни училишта на територијата на Драчево патуваат повеќе од 12 километри во доцните попладневни часови до централното градско подрачје за да ја следат наставата по музичко образование. Со цел да им се излезе во пресрет, да им се намалат трошоците и да не губат време во патување, за овие ученици се обезбедени просторни услови во ОУ „Kузман Шапкарев“ во Драчево, а Општината донираше музички инструменти кои се потребни за одржување ...
сите 20 | | | веќе видена

Општина Центар деновиве почна со реконструкција на улицата Kоле Неделковски, на потегот од кружниот тек до булеварот Илинден. На улицата се асфалтира коловозот на површина од 652 квадратни метра и се поставуваат нови павер-елементи на тротоарите на површина од 360 квадрати. Исто така се врши замена и на рабниците во должина од 360 метри. - Улицата Kоле Неделковски е изградена во 30-тите години од минатиот век и досега не е комплетно реконструирана. Пред 20-ина години е поставен асфалт, кој беше речиси целосно уништен - велат од Општина Центар.
сите 15 | | | веќе видена

next