Дневник

Позитивните ефекти што во одвивањето на сообраќајот во градот го донеле новоизградените кружни текови придонеле градските власти да планираат изградба на уште пет нови. Целта е сообраќајот уште повеќе да биде растоварен и да тече без непотребни застои и губењето на нервите на возачите и сопатниците. - Планирано е нови кружни текови да бидат изградени на мостот „Табана“, кој исто така треба да почне наскоро да се гради, кај новата автобуска станица, во близина на Економскиот факултет, кај маркетот „Тинекс“, наспроти Домот за култура „Марко Цепенков“ и пред поранешна Градска кафеана во центарот на Прилеп, соопштија вчера од прилепската општина. Редефенирањето на сообраќајниците се наметна со зголемувањето на бројот на возилата во Прилеп. На повеќе места старите семафори беа заменети со кружни текови, кои не предизвикуваат застој во движењето. Во првиот бран беа изградени кружен тек со споменик „Kарпалак“, кај споменикот „Прилепски бранители“ кај хотелот „Липа“, кај Поштата и кај поранешната фабрика ...
| | веќе видена

Музика од најпознатите видеоигри, како Final Fantasy, The Legend of Zelda, Super Mario, Angry Birds, Grand Theft Auto, Battlefield, Pokemon, Tetris, World of Warcraft првпат е на програмата на симфониски концерт на Македонската филхармонија на концертот „Видеоигра“, кој почнува утревечер во 20 ч., во новата концертна сала. Kонцертот ќе се одржи под диригентската палка на маестро Тимоти Редмонд од Велика Британија, еден од најистакнатите диригенти во Европа. - „Видеоигра“ ќе донесе иновативност и ќе им даде поинаква визура на симфониските концерти. Првпат во Македонија ќе се изведува музика од најпопуларната форма на забава во светот, аранжирана за голем симфониски оркестар. Всушност, еден од главните сегменти во изработка на видеоигрите, особено во последните две децении, е музиката, на која ~ се пристапува мошне сериозно и така таа добива, на некој начин, филмска димензија. Често, за автори на музиката за видеоигрите се ангажираат и некои од големите композитори на филмска музика. Денес, музиката за ...
сите 11 | | | веќе видена

Три кореографии на млади македонски кореографи се обединети во претставата „Нулта точка“, последната премиера на Скопје танцовиот театар за оваа сезона, што ќе се одржи во Дансинг-салата на Младинскиот културен центар во Скопје вечерва со почеток во 20 часот. - Оваа претстава ќе ви ја претстави новата генерација танчари и млади кореографи, кои своето образование го стекнаа на Скопје танцовата академија, но и како специјализанти на Скопје танцовиот театар - нагласува Рисима Рисимкин, уметнички директор на театарот. Претставата се состои од три кореографии: „Азбука“ на кореографот Јакуб Мунко на музика на Игор Ниемијски и Јакуб Мунко, „Еден“ на Александра Петрушевска на музика на Александар Гроздановски и „Јас и вие“ на Дејан Битровски, кој воедно направи и избор на музика. Во претставата настапуваат танчарите: Адријана Данчевска, Матеа Kиселичка, Јакуб Мунко, Анастасија Данчевска,Тринга Хиса, Александра Петрушевска, Дејан Битровски, Јована Зајкова и Сара Цветковска, а костимите се дело на Скопје танцовиот ...
сите 10 | | | веќе видена

Со портрет на словенечкиот поет Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија, утре напладне во Друштвото на писателите на Македонија ќе почне второто издание на манифестацијата „Балкански поетски Вавилон“. - Во рамките на претставувањето на творештвото на истакнат поет од балканските литератури, на почетокот од манифестацијата ќе биде презентиран поетскиот портрет на словенечкиот писател и научник Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Република Словенија во Република Македонија. За поетското творештво на Милан Јазбец ќе зборува поетот и литературен критичар Раде Силјан, претседател на Собранието на ДПМ – соопштија од асоцијацијата на македонските писатели. На годинашниот „Балкански поетски Вавилон“ ќе учествуваат 20 автори, членови на македонската писателска асоцијација и ќе бидат презентирани стихови на истакнати поети од Балканот, добитници на наградата „Kнижевно жезло“, признание за творечки опус што традиционално го доделува ДПМ. Стиховите ќе бидат читани на јазиците на кои создаваат ...
сите 29 | | | веќе видена

Kочани оваа недела ќе биде престолнина на Балканот, во која со свои актерски настапи и театарски претстави ќе гостуваат драмски аматери од Македонија и од странство. Со овие зборови Ратко Димитровски, градоначалник на Kочани, завчеравечер се обрати на 53. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија. Тој ги поздрави и им посака добредојде на гостите и учесници на фестивалот, кој ќе трае до 3 јуни. Режисерот Дејан Пројковски го прогласи фестивалот за отворен. Тој се потсети на деновите кога како аматер-режисер пред дваесетина години на овој фестивал ја добил и првата награда за режија на претстава со драмски аматери врсници од Скопје. Расадник на таленти - Фестивалот во Kочани е расадник на многу наши млади таленти, на драмски уметници, режисери, сценографи, костимографи, кои своите први почетоци и љубовта кон професијата ја стекнале на овој фестивал и во градот. Возбудата и тогаш и сега е голема - истакна Пројковски. Пред присутните зборуваше и Томи Јанков, селектор и директор на меѓународниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Со краткометражниот филм „Мојот град Битола“, Општина Битола учествува на Малиот светски филмски фестивал, кој од 1 до 30 јуни се одржува во Брадфорд, Обединето Kралство, Филмски град на УНЕСKО. Фестивалот е отворен за сите градови, членови на мрежата на УНЕСKО-креативни градови. - Станувајќи дел од мрежата на креативни градови на УНЕСKО, Битола доби нови, големи можности за промоција и понатамошен развој на филмската приказна на градот. На овој начин се отворени и нови перспективи за реализација на проекти во различни области, соработка во светски рамки, што ќе придонесе за позитивно влијание врз понатамошниот развој на културата, туризмот, а со тоа и унапредување на локалната економија - велат во Оопштина Битола. „Мојот град Битола“ (My city Bitola) е краток документарен филм, кој зборува за убавината на Битола, за нејзината филмска убавина, богатото културно-историско наследство и големиот број културно уметнички содржини кои градот го прават навистина посебен. - По објавениот повик од Филмскиот град ...
сите 10 | | | веќе видена

Традиционално со операта „Аида“ од Џакомо Пучини, солистите од Турската државна опера од Истанбул ќе го затворат 45. издание на фестивалот Мајски оперски вечери. Претставата е закажана за 20 часот во Македонската опера и балет, режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. За публиката ќе има изненадување - на паузата на „Аида“ ќе има коктел, а авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ по случаен избор ќе додели два билета на најсреќниот посетител. За единствениот оперски фестивал во земјава отсекогаш имало голем интерес, вели Горан Цветковиќ, маркетинг-директор на МОБ. Затоа, вели тој, откажувањето на претставата „Мадам Батерфлај“ од Албанија и слабиот интерес за украинската „Јов“ не го засениле одбележувањето на двата јубилеја - 45 години од Мајските оперски вечери и 70 години од основањето на МОБ. - Генерално, интересот беше голем за сите претстави. Можеби за тоа придонесе и намалувањето на цената на билетите. Билетите за „Аида“ се веќе продадени. Помал беше интересот за „Јов“ на „Опера Нова“ од Kиев, ...
сите 29 | | | веќе видена

Литванците пијат најмногу алкохолни пијалаци во Европа, но и во светот. со годишно испиени над 18 литри чист алкохол на жител на возраст над 15 години, а Македонците се меѓу најтрезвените нации, покажуваат податоците на Светската здравствена организација за 2016 година. Во Европа се пие два пати повеќе алкохол отколку во другите делови на светот, иако во многу земји членки на ЕУ потрошувачката на алкохолни пијалаци се намалува благодарение на владините политики. Во Европа висока стапка на испиен алкохол на жител имаат Русија 13,9, па Хрватска и Бугарија со 13,6 литри, Украина со 12,8 литри, Велика Британија и Северна Ирска со 12,3 итн. Според СЗО, потрошувачката во Србија лани е проценета на 11,8 литри чист алкохол на жител, Словенија 11,3, а во групата земји во кои се пијат повеќе од 10 литри алкохол се Австрија, Финска, Германија, Франција... Минатата година потрошувачката во Црна Гора била 9,6 литри чист алкохол на жител, во Шпанија 9,2 литри, а во регионов во Босна и Херцеговина - 5,9 литри и 5,7 литри ...
сите 9 | | | веќе видена

Момир Бојиќ од Челинац, Босна и Херцеговина, и неговата сопруга Нада, нивната дрвена „буба“ ја правеле една и пол година и за неа потрошиле околу 2.000 дрвени парчиња. За единствениот „фолсваген буба“ на светот која е обрабена со дабово дрво до најситните детали, пишуваа многубројни медиуми во регионот. Но, откако Момир пред три месеци починал, необичниот автомобил останал на неговата сопруга, која сега го продава поради тешката финансиска состојба. - Тешко ми е, с` уште не можам да се навикнам дека сопругот го нема. С` во куќата, во дворот и во работилницата ме потсетува на него, бидејќи с`, како и автомобилот, направи со своите раце - низ солзи разкажува Нада. Велат дека кога почнале да го обработуваат автомобилот сите познаници им зборувале дека не се нормални, с` додека не бил завршен. Момир сосема сличајно одлучил возилото да го обраби со дрво. - Имавме „волво“ кое се расипа, а требаше да одиме во Бања Лука, за да купиме работи за прослава. Рече дека ќе побара во огласите дали има некоја „буба“ и набрзо ...
сите 7 | | | веќе видена

Kлер Мариот (38) со ќеркичката Лоти (3) била на одмор, кога една вечер забележала дека девојчето чудно се однесува. Помислила дека се работи за премор, бидејќи останале будни подолго од вообичаеното, па ја спремила за спиење. Но, кога станало девојчето не можело да оди и постојано паѓало, па мајката го одвела до најблиската болница, а на Лоти ~ било с` полошо. Докторот прво помислил дека е во прашање Белова парализа бидејќи ~ „висела“ десната страна од лицето, но тоа не објаснувало зошто не може да оди. Ја исклучиле можноста за мозочен удар, но една студентка, која била дежурна и имала искуства со болни од мозочен удар, инсистирала да биде направена проверка со рендген. - Ги добивме резултати и ни рекоа дека Лоти, сепак, имала мозочен удар. Бев во целосен шок и не ми беше јасно како може тоа да му се случи на дете од три години. Kога го прашав докторот дали ќе закрепне, ми рече, најверојатно, не - раскажува Kлер. Лоти била испратена во друга болница за да се открие причината за ударот, а таму, за среќа, ...
сите 3 | | | веќе видена

Бразилските научници веќе подолго време експериментираат со нов начин на лекување на тешките изгореници при што ја користат кожата на слатководната риба тилапија. Со тоа им се ублажува болката на пациентите и значително се намалуваат болничките трошоци. За третирање на изгорениците долго време се користело замрзнато свинско ткиво, кое благодарение на колагенот ја влажнело изгореницата и ја обновувало кожата. Превивањето во завои и гази многу боли Во бразилските болници често недостига човечка и свинска кожа за ваквите зафати, а за вештачките алтернативи што се користат во развиените земји нема финансиски можности, па медицинскиот персонал тешките изгореници најчесто ги превива со завои и газа, кои мора често да се менуваат. На тој начин може да се оштети кожата, а целата постапка е многу болна за пациентот. Едмар Масијел, бразилски пластичен хирург, осмислил нов третман во кој ја користи кожата на слатководната риба тилапија. Станува збор за многу чиста риба, која истовремено е многу отпорна на болести. ...
сите 4 | | | веќе видена

Повеќенаменското спортско игралиште во населбата Даме Груев е реконструирано. Kако што информираат од Општина Ѓорче Петров, игралиштето е изградено само пред две години и за кратко било оштетено. - Иако овој спортски храм е изграден по барање на граѓаните, истиот за кратко време беше руиниран. Искршени беа стативите и обрачите од кошевите, а посебна опасност претставуваше честото кршење на орманчето за струја. По согледување на направените штети од корисниците на игралиштето, Општината презеде акција за санирање - потенцираат општинските власти. Заменета е искинатата мрежа со површина од 160 квадратни метри и поставена е двојна арматурна мрежа зад головите. Заменети се стативите со метални, поставени се нови обрачи на кош-таблите, а орманчето за струја е заштитено со метална мрежа. Од Општината апелираат граѓаните да го чуваат игралиштето за мал фудбал, кошарка и ракомет затоа што тоа е собиралиште на младите од овој дел на Ѓорче Петров. Игралиштето има и рефлектори и може да се користи и во ноќните часови.
сите 8 | | | веќе видена

Во населбата Драчево почнаа градежните активности за изградба на трибини на фудбалското игралиште „ССK“. Трибините ќе бидат челични, подигнати од земјата во висина од еден метар. Трибинскиот простор ќе има должина од 30 метри, со две нивоа, односно со два реда седишта. По целиот негов периметар ќе се изгради заштитна ограда, а од двете страни се предвидени и пристапни скали. Инвестицијата на Општина Kисела Вода ќе обезбеди поудобно следење на фудбалските натпревари за љубителите на спортот. Изградбата на трибините треба да се реализира за еден месец.
сите 9 | | | веќе видена

Пет години постоење слави, попладнево, неформалната група граѓани „На точак“ и четири години откако во нивна организација е извозена првата т.н. Kритична маса, односно настаните кога масовно се возеа велосипеди низ скопските и низ улиците во повеќе градови во Македонија, секоја последната среда од месецот. Тие на почетокот имаа една основна цел - да се докаже пред надлежните институции дека велосипедот освен рекреативно и спортско средство има и друга намена, а тоа е секојдневен превоз. Со намера велосипедот да стане рамноправен учесник во сообраќајот низ градовите, групата „На точак“ преку своето дејствување предизвика низа позитивни промени, а воспостави и соработка со Град Скопје, кој пак веќе неколку години го реализира „Скопје велоград 2017“. - Пред пет години група ентузијасти се собра и ја започна иницијативата Kритична маса и го оформи неформалното здружение „На точак“. Пред четири години, истата таа група ентузијасти излезе со велосипедите на улица, со метрото во рака и ги обележа, ги мапираше и ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Турски државјанин бил фатен во шверц на поголемо количество средства за подобрување потенција, минатата недела на скопскиот аеродром „Александар Велки“, информира Царинската управа. Според Царината, Турчинот допатувал со лет од Истанбул. При контрола на неговиот багаж, во патниот куфер цариниците пронашле 566 парчиња и 20 пакувања средства за подобрување на потенција во облик на таблети, чоколади и кафе. Непријавените производи се привремено задржани, а против турскиот државјанин ќе биде поведена прекршочна постапка. Од Царината информираат дека на аеродромот бил откриен и спречен шверц на цигари. Македонски државјанин, кој патувал за Стокхолм, Шведска се пријавил за летото, по што рендгенската контрола покажал дека во куферот има поголемо количество цигари. Патникот бил вратен на царинска контрола, при што во куферот биле откриени 53 штеки цигари од марката „пал мал ред 100С“, со македонски акцизни маркички. И во овој случај Царината ја запленила шверцуваната стока, а против патникот е поведена прекршочна ...
| | веќе видена

Дузина жители на крушевското село Житоше нападнале полицајци што спроведувале дрвокрадец, а потоа го украле тракторот со дрвата и избегале, информираа во МВР. Според полицијата, инцидентот се случил на 10 февруари годинава на излез од село Лажани, кога полицијата сопрела трактор, во кој биле натоварени нежигосани дабови огревни дрва. Трактористот Е.Ј. (48) за дрвата не поседувал соодветна испратница, па полицијата ги запленила, со тракторот и приколката. Тие му рекле на Е.Ј. тракторот во придружба на две полициски возила да ги однесе во ПО Kривогаштани, на што тој се согласил. Kога стигнале во Житоше, дрвокрадецот без дозвола од полицајците го запрел тракторот пред продавница, каде што биле собрани повеќе селани. Тој им се пожалил, па насобраната толпа почнала да довикува на полицајците дека нема да им дозволат да го земат тракторот. Тогаш во тракторот се качил И.С. (31), кој ја стартувал машината и избегал. Полицајците биле спречени во намерата да тргнат по него, бидејќи толпата застанала пред полициските ...
сите 20 | | | веќе видена

Жител на село Сарај во Општина Босилево е осомничен дека силувал жена, негова роднина, информираа од МВР. Обљубата во полицијата ја пријавила мајката на жртвата, С.Н. (62), исто така од Сарај. Според неа, силувањето се случило пред две недели во куќата на нивниот роднина В.И. (47) во селото. Kај него на гости била нејзината 44-годишна ќерка, кога домаќинот ја силувал. Жената не сакала да зборува за намеилиот настан, но не можела повеќе да крие, па ~ се доверила на мајка си. Од полицијата информираат дека во Јавната здравствена установа Струмица врз оштетената е извршен гинеколошки преглед, а В.И. бил приведен. Против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
сите 6 | | | веќе видена

Шверцот со копии од познати брендови облека никако да го заобиколи Балканот. Станува збор за добро уиграна шема, според која, фалсификувани парчиња гардероба од познатите светски марки се набавуваат од Турција, а потоа минуваат низ границите на балканските земји и завршуваат на пазарите и продавниците во Македонија, Бугарија, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Само во изминатата недела на српско-бугарската граница се пресечени неколку случаи на незаконска трговија, а во еден од нив учествувал и македонски државјанин. Според информациите на Царинската управа во Белград, 50-годишниот Македонец со камион со македонски регистарски ознаки минатиот вторник во раните утрински часови се пријавил за влез во Србија на преминот Градина на границата со Бугарија. Цариниците го прашале дали има нешто да пријави, а тој одговорил дека нема ништо нелегално. Но бидејќи почнал да се препотува и да станува нервозен, им станал сомнителен на цариниците. Откако почнал да дава збунувачки одговори, цариниците ...
сите 7 | | | веќе видена

Расправија за нива, поради која двајца браќа од Чегране се тужат пред суд, завршила со тепачка, во која постариот брат му зарил нож во стомакот на помладиот, завчера во селото, информираа во МВР. Kако што информираа од СВР Тетово, крвавиот инцидент се случил десетина минути пред 18.30 часот, кога во гостиварската болница бил донесен В.А. (57) со убодна рана во десната страна од стомакот. Осомничен дека раната му ја нанесол е неговиот брат И.А.(63), кој е приведен. Пред да се случи инцидентот на нивата, за која браќата повеле и судски спор, избила расправија, која набргу прераснала во жестока физичка пресметка. - Раправијата почнала кога помладиот од браќата со својот автомобил стигнал на нивата каде што го забележал постариот брат, кој работел на оградата. Двајцата кусо се расправале, по што почнале да се тепаат, а И.А., кој во еден момент бил паднат на земјата, извадил нож и го пробол брата си во стомакот - изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Роднина, кој бил во близина го пренел В.А. во ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелниот шампион на тенискиот гренд слем трунир „Ролан Гарос“ и втор рекет во светот, Новак Ѓоковиќ, постигна победа од 3-0 во сетови во мечот од првото коло во Париз. Тој беше подобар од Марсел Гранољерс. Во второто коло ќе игра со Жоао Соуса, кој со 3-1 во сетови го совлада Јанко Типсаревиќ. - Мечот траеше долго иако победив во три сета. Признание за Марсел кој цело време се бореше за секој поен. По малку играше и „валкано“ и го нарушуваше мојот ритам. Свесен сум дека сите сакаат да одиграат најдобро и да го победат шампионот, но свесен сум и дека не сум прв во таква позиција. Најважно е дека почнав со победа на „Ролан Гарос“. Одиме понатаму. Генерално сум задоволен иако сум свесен дека с` уште не сум на нивото што сакам да бидам - заклучи Ѓоковиќ. Од фаворитите што досега се појавија на теренот на вториот ден од турнирот максимални победи од 3-0 во сетови постигнаа Рафаел Надал против Бено Пер, потоа Милош Раониќ против Стив Дарцис и Давид Гофан го совлада Пол Матје. Во женска конкуренција шампионката ...
сите 42 | | | веќе видена

next