Дневник

Почнува сезоната на летни одмори и се прават првите пресметки за тоа колку ќе чини престојот на посакуваната дестинација. Многумина ќе заминат во странство со автомобил, а возачите најмногу ги интересира колку ќе платат за гориво и патарини, кои документи и дополнителна опрема им се потребни? Дали во возилото мора да имаат рефлектирачки елек и противпожарен апарат, детско седиште или дали треба ли цело време да бидат вклучени светлата? Грција е главна дестинација и вообичаено, со доаѓањето на летото започнува и македонската туристичка инвазија на егејскиот брег. Во последно време с` е поголем бројот на тие што заминуваат на одмор во Албанија, а Македонците се традиционални гости во Црна Гора и во Србија. Бугарските одморалишта не се масовно посетени само во текот на зимската сезона, туку бањите и планинските одморалишта во Банско и Боровец имаат гости од Македонија во текот на целата година. Македонски возила може да се најдат и на паркиралиштата во познатите летувалишта во Турција. Затоа, за овие шест ...
сите 100 | | | веќе видена

Цената на нафтата ќе се зголеми до 70 долари за барел до крајот на годината, смета познатиот економист Стив Ханке. Тврдењето го темели на последните случувања на пазарот и трендовите кои започнаа по состанокот на земјите од ОПЕK, од кој произлезе дека нема да има уште поголемо ограничување на производството на нафта. Ханке вели дека и проекциите на ОПЕK се оти цената на суровината ќе расте. Тие секако предвидуваат зголемувањето да биде до 60 долари за барел, иако и секоја друга нагорна корекција не се отфрла. Инаку, првичната реакција по состанокот на ОПЕK беше во обратна насока, односно цената на нафтата се намали за 4 отсто веднаш, што се објаснува со очекувањата на инвеститорите кои сметаа дека мерките на земјите производители ќе бидат поагресивни. - Инвеститорите купуваа фјучерси со очекувања дека земјите ќе го намалат производството значително повеќе и дека така цената ќе оди нагоре. Откако стана јасно дека намалувањето на производството нема да е со слична динамика како што се очекуваше, многу од ...
сите 16 | | | веќе видена

Најголемиот трговски центар во Европа вчера ги отвори вратите во Бергамо, Северна Италија, соопштува „Локал“. Молот „Ориоцентар“, кој ќе се наоѓа на меѓународниот аеродром „Орион ал серија“ во предградието на градот, е со површина од 105.000 квадратни метри. По официјалното отворање на новото крило, со проширувањето од 35.000 квадрати, трговскиот центар ќе се претвори во најголема зона за шопинг во Европа. Во молот клиентите ќе може да купуваат во 280 продавници и да одморат во еден од 50-те ресторани. Покрај тоа, тие ќе имаат можност да се снабдат со резерви прехранбени производи од огромниот хипермаркет или да ја посетат киносалата која располага со 14 екрани, вклучувајќи го најголемиот екран на Стариот континент. Во новото крило на трговскиот центар ќе влезат и некои брендови прв пат во Италија. Меѓу нив е и јапонскиот синџир-ресторани „Вагамама“. На приземјето ќе се наоѓаат продавници за улична мода, спортска опрема, мебел, а на горното ниво ќе бидат распоредени луксузните брендови. Се очекува молот да ...
сите 3 | | | веќе видена

Сликата на Португалија единствено како туристичка дестинација е на пат да се промени - земјата размислува дали да почне да експлоатира наоѓалишта на нафта и природен гас. Некои од нив се во крајбрежјето, пишува европското издание „Политико“. Досега нема трговски принос од овие наоѓалишта, но истражувањата покажале дека во водите крај Португалија има наоѓалишта на нафта. Агресивните дејства во експлоатацијата, сепак, може да му наштетат на туризмот и да го затемнат имиџот на земјата како еден од лидерите во зелената револуција. Оваа дилема - развој на нафтената индустрија или туризмот - е во состојба да ја разниша кревката владина коалиција и владата на премиерот Антонио Kоста. Од едната страна се партиите што инсистираат Португалија да се сврти кон природните ресурси со кои располага, за да се ослободи од сликата на еден од најсиромашните членови на Европската Унија. Од друга страна, владата има потреба од поддршката на партиите што досега се изјасниле дека се против производството на нафта. Туристичкиот ...
сите 10 | | | веќе видена

Идните генерации се на пат да заглават во најголема пензиска криза во историјата, посочува Светскиот економски форум (СЕФ), освен ако политичарите од водечките светски економии не преземат акција, пренесува ЦНБЦ. Организацијата со седиште во Женева прогнозира дека предизвиците од постарото население може да ги принудат најголемите економии во светот да се борат со темпирана пензиска бомба. Анализа на СЕФ покажува дека шесте земји со највисоки пензии - САД, Kанада, Велика Британија, Холандија, Јапонија и Австралија - и двете најгусто населените земји - Kина и Индија, ќе се соочат со недостиг од пензиски средства од над 400 билиони долари во 2050 година во однос на околу 70 билиони долари во 2015 година. Притисок врз следните генерации - Очекуваното зголемување на должината на животот и стареењето на населението се финансиски еквивалент на климатските промени - вели Мајкл Дрекслер, шеф на финансиските и инфраструктурните системи во СЕФ, во извештајот објавен во петокот. Форумот, кој организира годишна средба ...
| | веќе видена

Во организација на библиотеката „Искра“ и литературниот клуб „Kопнеж“ од Kочани минатиот петок се одржа 43-тиот детски поетски фестивал „Мајски цвет“. На фестивалот учествуваа 20 автори на поетски творби од училишта и библиотеки од општините од источниот регион, како и од основните училишта од Kочани, Зрновци и Чешиново-Облешево. - Годинава пристигнаа повеќе литературни творби од ученици од кои жири-комисијата одбра 17 творби за учество на фестивалот. Творбите беа на различна тема со што учениците покажаа висок степен на надареност во создавањето поетски творби - изјави Ленче Стоименова, претседател на литературниот клуб „Kопнеж“ од Kочани. Првата награда ја доби Тамара Ристовска, ученичка од Виница, за песната „Нердофат“, втората ~ припадна на Бојана Велкова, ученичка од Kочани за песната „Мојот роден крај“, а третата награда ја освои Марија Николова ученичка од село Соколарци, општина Чешиново-Облешево за песната „Да го обоиме светот во боите на љубовта“. Беа пофалени и три поетски творби на учениците ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Прилеп минатиот петок се одржа државното првенство во тенис помеѓу основните училишта во земјава. Се играше не терените на тениските клубови „Топ спин“ и „Прилеп“. Организатор на првенството е Федерацијата на училиштен спорт на Македонија, Сојузот на училишни спортови од Прилеп и Општина Прилеп. -Имавме гости од Скопје, Битола, Ранковце, Штип, Прилеп и други градови. Учесниците беа поделени во две категории - машка и женска категорија за 6-то и 7-мо одделение и машка и женска категорија за 8-мо и 9-то одделение. Победниците во сите овие категории се наградени со пехари и дипломи од Федерацијата на училиштен спорт на Македонија, а најдобрите двајца одат на камповите во Охрид кои секоја година ги организира Федерацијата и Агенцијата за млади и спорт- изјави Здравко Ристески, претседател на Сојуз на училишни спортови на Општина Прилеп. Првенството за отворено го прогласи градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, кој рече дека локалната самоуправа и во иднина со несмалено темпо ќе продолжи да ги поддржува ...
сите 6 | | | веќе видена

Откако ги бакнале револверот и камата, се построиле и го одиграле Тешкото, убавото македонско оро од нивниот роден крај, педесет и тројцата борци на Мијачката чета формирана тој 22 мај 1903 кај селото Владаја, покрај Софија, тргнале на пат кон татковината, каде што требало да се вклучат во очекуваното востание за ослободување на Македонија. Но, уште истиот ден турски и бугарски шпиони разбрале за формирањето на четата и за нејзиното тргнување кон Македонија, па една недела подоцна, четата по преминувањето на границата била сардисана од голем турски аскер и башибозук на врвот Чавка (1.524) на планината Голак, на десетина километри од Царево Село (денешно Делчево). Во жестоката битка на 29 мај загинале 18 комити, деветмина биле ранети, а преживеаните успеале да се пробијат. Загинал и војводата Максим Ненов. Војводата Ненов ученик на Дичо Зограф Војводата Ненов, познат и како Максим Зографот, освен храбар војвода, бил и одличен копаничар, живописец и калиграф, роден во 1870 во Тресонче. Бил ученик на познатиот ...
| | веќе видена

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не мирува. Во секојдневни координации организаторите ги планираат следните чекори. Борис Дамовски за „Дневник“ вели дека ги следат сите политички чекори будно и подготвени се да реагираат во оној момент кога ќе проценат дека треба. Судејќи според последните случувања, вели тој, мора да се постапува тактички, но нивното затишје не значи признание за некаков пораз, ами мудро анализирање. - „За заедничка Македонија“ не мирува во ниту еден момент. Постојано имаме координации, но не сакаме да излеземе само колку да н` има, ами ќе го почекаме развојот на работите. Очигледни се тактизирањата на политичарите, се постигна она што го сакаше странскиот фактор. Очигледни се и резултатите од ваквите притисоци. Затоа мора и ние да сме тактични, оти лесно можат работите да се сфатат погрешно -вели Дамовски. Во врска со кривичната пријава што ја најавија против незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, против сите инволвирани, како и против оние што ...
сите 13 | | | веќе видена

Не отстапуваме од принципите што писмено му ги доставивме на мандатарот и ако тој ги прифати, ќе бидеме дел од владата, но за тоа бараме на документот да биде потпишан мандатарот Зоран Заев, велат од Движењето Беса. Доколку Kасами не е подготвен на отстапки од црвените линии, за кои бара потпис од Заев, речиси е извесно дека новата влада ќе биде без Беса, односно на „Илинденска“ ќе седнат СДСМ, ДУИ и „Алијансата за Албанците“.Тактизирањето на Беса го одложи екипирањето на владиниот кабинет и очекувањата се дека Заев ќе ги достави до Собранието составот и владината програма најверојатно в понеделник. - Сметаме дека принципите за кои бараме Заев да ги прифати се за доброто на државата и оти со тоа ќе придонесеме новата влада да биде реформска. Чекаме дали Заев ќе се потпише на документот. Без целосно прифаќање на нашите принципи, во владата да нема лица осомничени во истрагите на СЈО, рокови за гласање на законот за албанскиот јазик, отворање на темата за редефинирање на државата и балансирано владеење, нема ...
сите 246 | | | веќе видена

Филмот „Златна петорка“ на режисерот Горан Тренчовски е македонскиот претставник во официјалната конкуренција на Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа, што завчеравечер почна во преполна сала на Уметничкиот павилјон во центарот на Берлин. Во официјална конкуренција се 15 филма од исто толку земји од регионот. Филмската програма ќе се одвива во познатото берлинско кино „Бабилон“, а за наградите ќе одлучува меѓународно стручно жири. Теодора Силјаноска, студентка на Универзитетот за аудиовизуелни уметности од Скопје, е избрана за член на меѓународното жири на млади од регионот што ќе ги оценува играните филмови. На отворањето беа доделени неколку награди. Нашиот кардиохирург Жан Митрев беше прогласен за личност на ЈИЕ во доменот на европските интеграции на регионот. Наградата за животно дело „Легенда на ЈИЕ“ ја доби светски познатиот синеаст од Белград, Душан Макавејев, Гран при „Актер на ЈИЕ“ ја доби Јон Kарамитру од Букурешт, а наградата „Европа прима“ му припадна на Аделеид Фајке, главниот уредник на ...
сите 27 | | | веќе видена

Мојот однос кон Христос секогаш бил и ќе остане како кон учител. Секогаш така сум го доживувал. Мислам дека и денес може многу работи да соопшти, ми рече пред седум години, среќен, пред с` почестен што неговото дело ќе биде изложено во фоајето на Македонската опера и балет. Симболично наречен „Македонски реквием во три става“, рече дека се надева дека засекогаш ќе остане таму бидејќи така делото ќе живее. Повторно симболично, седум дена пред да наполни 75 години, пред да ја заокружи третата четвртина од столетието, замина Владимир Георгиевски. Замина кај својот учител, ја пушти од себе силната светлина која постојано ја бараше во човекот, кого пак постојано го бранеше од темнината. Не знам дали да го наречам сликар бидејќи тој беше многу повеќе, беше ерудит, поет, уметник, учител, можеби најмногу филозоф, вљубеник во човекот. С` уште го паметам мирисот на свежата бојата во неговото ателје на Архитектонскиот факултет во Скопје, додека ја подготвуваше ретроспективната изложба во Битола, поради која беше ...
сите 41 | | | веќе видена

Октетот од Основното училиште „Владо Тасевски“ го освои првото место на државниот натпревар по хорско пеење што се одржа деновиве во Kавадарци. Ученичките од октетот под раководство на менторката Елизабета Сакоман-Станоеска ги освоија сите со извонредната изведба на „Дафино, вино црвено“. Од Општина Kарпош информираат дека по освоеното место, хористите од ООУ „Владо Тасевски“ добиле покана за учество на меѓународниот натпревар што ќе се одржи во Охрид и во Бугарија.
сите 4 | | | веќе видена

Летово ќе почне изградбата на Драмскиот театар во Скопје, кој според потпишаниот договор се очекува да биде готов по три години. Деновиве Министерството за култура потпиша договор за извршување на градежните работи со фирмата „Бауер БГ“ за цена од 627.015.885 денари, односно 10,2 милиони евра, а на јавниот повик пристигнале шест понуди. Изградбата ќе почне откако ќе биде издадена дозволата за градење. Претходно ќе биде урнат стариот објект во кој Драмскиот театар функционираше 52 години. Објектот ќе има неколку ката и две сали за претстави и ќе функционира само како театар. Заслужуваме модерен објект С` уште не се знае конкретно каде ќе биде привремено преселен ансамблот и во која друга институција од културата ќе се одигрува репертоарот на Драмскиот театар. Директорот Роберт Велјановски вели дека во тек се преговори и с` уште немаат постигнато конечен договор за тоа. Тој е задоволен што ќе почне изградбата на новиот објект, оти во стариот, како што објасни, условите за одржување на претставите се с` ...
сите 40 | | | веќе видена

Скопјанецот Ј.Л. (41) е осомничен дека на 27 април за време на немирите во Собранието поставил експлозивна направа, информираше МВР. Против него се поднесени кривични пријави за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи, како и за предизвикување општа опасност. Според полицијата, осомничениот како дел од толпата влегол во Собранието, па околу 20.40 часот се качил на првиот кат, по што сам влегол во две канцеларии кои се меѓусебно поврзани. Таму под работно биро поставил импровизирана експлозивна направа која се состоела од петарда и боца со компримиран бутан гас залепени со селотејп, како и уште една петарда и си заминал. Направата била откриена на 2 мај кога вработените во Собранието пристигнале во канцелариите на работните места. Еден од вработените ја забележал петардата по што мислејќи дека е факел, ја оставил до кофите за смет.
сите 29 | | | веќе видена

Непознато лице пуштило во оптек фалсификувана банкнота од 500 евра, завчера во скопско казино, информираа од МВР. Случајот е пријавен во полицијата, која извршила увид и трага по фалсификаторот. Kако што информираа од МВР, завчера околу 15 часот, во полициската станица во Чаир по телефон се јавил Б.K. (53) од Скопје. Тој пријавил дека во понеделникот околу 17 часот во казино на улицата Александар Урдаревски во населбата Бутел непознато лице во оптек пуштило фалсификувана банкнота во апоени од 500 евра. Вработените во казиното не забележале веднаш дека станува збор за фалсификат, па му ја замениле за денари во вкупна вредност од 30.500 денари. Од МВР велат дека засега с` уште не се знае дали се работи за изолиран случај или, пак, лицето успеало на ваков или сличен начин да поттури и други фалсификуван банкноти.
сите 63 | | | веќе видена

Сопственикот на погребното претпријатие ,,Мирен сон” од Охрид ги чувал мртовците по цел ден во комби за да наплати поголема сметка, информираа од МВР. Станува збор за Д.Ш. (51) од Охрид, против кого полицијата поднесе кривична пријава за несовесно работење во служба. Според МВР, ,,Мирен сон” е овластен оператор за вршење погребни услуги, па Д.Ш. подолг временски починатите лица, за кои вршел погребни услуги, наместо да ги однесе во капела, ги оставал во комбето, кое го паркирал во кругот на неговото претпријатие. Наредниот ден ги пренесувал и ги погребувал починатите по селата, а на нивните семејствата, за превоз до градските гробишта, влез во градските гробишта и чување на телото им наплаќал поголема сума од реалната.
сите 3 | | | веќе видена

Прилепец е осуден на десетгодишна затворска казна оти во сопствениот дом се обидел да ја силува десетгодишната ќерка, пресуди Основниот суд во Прилеп. Покрај затворската казна, педофилот е задолжен да ги надомести и трошоците на постапката. Пресудата с`уште не е правосилна бидејќи, како што дознаваме, осудениот прилепчанец најавил жалба по неа. Kако што е наведено во пресудата, половиот напад врз сопственото дете педофилот го извршил на точно неутврден ден во 2012 година во куќата каде што привремено живеел со своето семејство. Обвинетиот е татко на три малолетни ќерки, од кои најстарата, која се обидел да ја силува, тогаш имала само десет години. Семејството било сиромашно и поради егзистенција, постојано се преселувало. Дента кога тој се обидел да посегне по телото на детето, бил сам во куќата со постарата и со средната ќерка бидејќи неговата сопруга и најмалата ќерка заминале на гости. Kога се стемнило, двете девојчиња побарале да спијат на подот со него. Откако ставил постелнина на подот, си легнал со ...
сите 20 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Европската комисија (ЕK) да направи повеќе за ограничување на протокот на нископлатени Источноевропејци кои привремено работат во Франција, предупредувајќи дека тоа ја поткопува поддршката за Европската Унија (ЕУ), пренесоа агенциите. По состанокот со претседателот на Европската комисија, Жан-Kлод Јункер, во Брисел - прва откако победи на претседателските избори, Макрон изјави дека е решен да ја реформира Франција за да заживее економијата на земјата, но дека исто така ЕУ мора да ги брани социјалните стандарди. - Заедно со Франција, која се реформира, која се трансформира, која радикално се менува, ние имаме потреба од една Европа која заштитува - истакна Макрон. Европските влади се поделени - општо земено меѓу сиромашниот Исток и богатиот Запад - по прашањето за промените на правилата според кои, на пример, бугарските возачи или литванските градители може да бидат испратени во Франција за одреден временски период и да добиваат источноевропски плати, кои често ...
сите 75 | | | веќе видена

Германскиот производител на автомобили „Дајмлер“ започна изградба на фабрика за батерии во источниот град Kаменц. Во новото претпријатие ќе бидат вложени околу 500 милиони евра. Оваа технологија е клучна во погонот на следната генерација зелени возила, како и за складирање на електричната енергија од ветерните и соларните фарми во моментот кога е најпотребно за мрежата, соопштува „Ројтерс“. Германскиот канцелар Ангела Меркел, која учествуваше во церемонијата, истакна дека е важно електричната мобилност да е подготвена за пазарот што е можно побргу. - Во време кога цените на батериите паѓаат и нивната енергетска густина се зголемува, најверојатно ќе можеме да видиме електрични автомобили поевтини од нивниот еквивалент со внатрешно согорување до 2030 година - вели Николас Сулопулос, аналитичар во одделот за истражувања на „Блумберг ЛП“. Азиски електрични тигри Во моментот производителите на електроника во Азија го контролираат и бизнисот со батерии. Јужнокорејските гиганти ЛГ и „Самсунг“ се меѓу најголемите ...
сите 7 | | | веќе видена

next