Дневник

Четиринаесетгодишниот македонски пијанист Арда Мустафаоглу ја освоил големата награда (Grand Prix) на меѓународниот EMCY натпревар за млади музички таленти во Истанбул, Турција, кој заврши на 28 мај. Меѓународното жири едногласно одлучи на Арда да му ја додели и наградата за „Најдобра изведба на турски композитор“ за изведбата на Black Earth на турскиот композитор Фазил Сај. Во втората етапа од натпреварот, пред турската публика во преполната сала на Поморскиот музеј во општина Бешикташ, покрај задолжителната програма, Арда ја изведе и Токатата од македонскиот композитор Властимир Николовски. Четиринаесетгодишниот Арда Мустафаоглу е еден од најталентираните македонски млади пијанисти, кој со своите успеси е вистински промотор на македонската култура во Европа и во светот. Мустафаоглу освои први награди и на меѓународните натпревари во Србија, Италија и во Бугарија.
сите 16 | | | веќе видена

Со портрет на истакнатиот македонски писател Јован Павловски, Друштвото на писателите на Македонија денеска во 12 часот, ќе ја одбележи 80-годишнината од неговото раѓање и 60-годишната творечка дејност. Средбата ќе ја отвори претседателот на ДПМ Веле Смилевски, а за творештвото на Павловски ќе зборуваат Лорета Георгиевска-Јаковлева и Владимир Мартиновски. Стихови ќе чита Александра Велинова. - Kако поет, раскажувач, романсиер, драмски автор, писател за деца и публицист Јован Павловски создаде богат и разновиден опус, кој има свое значајно место во тековите на современата македонска литература. Дебитираше со стихозбирката „Август“ во 1962 година, а потоа објави низа поетски книги, меѓу кои: „Медеја“, „Идентитет“, „Ментален простор“, „Одработен страв“ и „Строгоста на живеењето“. Автор е на романите „Тоа Радиовце во кое паѓам длабоко“, „Сок од простата“, „Проверка на слободата“,„Град, години луѓе“ и други - соопшти ДПМ. За своето дело Јован Павловски е добитник на врвни награди, меѓу кои: Рациново признание, ...
сите 15 | | | веќе видена

Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Дванаесеттата ноќ - спроти Водици“ работена по текст на Шекспир, во режија на Дејан Дамјановски. Тоа е трета премиера на струмичкиот театар годинава, а во неа учествува речиси целиот ансамбл. - Оваа комедија во голема мера има врска со карневал, дејството се случува последната ноќ од божикниот пост кога целата потисната енергија и забранети мисли излегуваат на површина. Сметам дека Струмица е идеално место за оваа претстава поради културниот контекст - вели режисерот Дамјановски. Во главната улога ќе настапи младиот струмичанец Горан Ников, дипломиран актер на Факултетот за драмски уметности, кому ова му е прва претстава во родниот град. Директорот на театарот, Драган Маџиров, нагласи дека претставата ќе ја збогатат особено богатите костими, какви што досега немал театарот, а кои подоцна ќе бидат изложени во новиот објект на Народниот театар „Антон Панов“.
сите 8 | | | веќе видена

„Вељо Ташовски, живот и творештво“ е насловот на монографијата на проф. д-р Владимир Величковски, која денеска во 12.30 часот ќе биде промовирана во Даутпашиниот амам, во Старата скопска чаршија. Организатор и издавач на монографското издание е Националната галерија на Македонија. На промоцијата ќе се обрати промоторот Милан Бешлиќ, ликовен критичар од Хрватска, кој е и автор на текст во публикацијата и ликовниот уметник Kостадин Танчев-Динка. Монографското издание е објавено во рамките на редовната годишна програма на Националната галерија. Изданието е дел од комплексен проект кој почна во 2014 година, со отворањето на ретроспективна изложба за Ташовски во Даутпашиниот амам. - Поттикнати од интересот и значењето на творештвото на овој еминентен ликовен автор кој одигра значајна улога во развојот на македонската современа ликовна уметност, во 2015 година направивме избор од ретроспективната поставка за селективно да ја прикажуваме во останатите градови од земјата. Изложбата беше замислена како патувачка за ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонскиот игран филм „Златна петорка“ на режисерот Горан Тренчовски синоќа го отвори фестивалот SEE а Paris, манифестација посветена на кинематографиите на земјите од Југоисточна Европа. Проекцијата, со присуство на режисерот Тренчовски, беше закажана во познатото кино „Ентрепот“ во Париз. Неодамна „Златна петорка“ беше прикажана во култното берлинско кино „Бабилон“. Филмот „Златна петорка“ досега успешно е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има низа регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. Во Москва филмот се закити со специјална диплома од жирито, а во Перуџа доби „Златен грифон“ и беше прогласен за најдобар странски филм. В сабота, на 3 јуни, во рамките на фестивалот, режисерот Горан Тренчовски ќе одржи мастер-клас на културолошко-образовниот институт ИНАЛKО (Национален институт за јазици и ориентални цивилизации) во рамките на Универзитетот „Сорбона“ каде што ќе зборува на темата „Литературата и филмот“.
сите 39 | | | веќе видена

„Создаваме на светот убавина“ е мотото на годинашното, четврто, издание на фестивалот на Македонскиот народен театар кој ќе почне в сабота, со премиера на „Ничија земја“ од Денис Тановиќ, во режија и адаптација на Александар Морфов од Бугарија. Половина час пред премиерата ќе се отвори изложбата на фотографиите на Драган Гајиќ, на која ќе бидат претставени фотографии од театарски претстави. Детски МНТ-фест Во недела е Детскиот МНТ-фест на кој ќе бидат прикажни „Силјан Штркот шанца“ која ќе биде изведена на малата сцена во 12 часот, а во 18 часот е „Авантурите на Аладин“. Вечерта на малата сцена во 20 часот ќе биде прикажан документарниот филм „Право кон ѕвездите“. В понеделник и вторник (5 и 6 јуни) гостува „Магбет“ во продукција на Хуи опера и Пекиншкиот оперски театар од Kина. На 8 јуни гостува театарот „Иван Вазов“ од Бугарија со претставата „Дон Жуан“ во режија на Александар Морфов, а следниот ден е балканскиот стенд ап со Сашко Kоцев и пријателите. МНТ-фест завршува со гостувањето на српската „Иванов“ ...
сите 42 | | | веќе видена

Ова е студена реалност. И наш единствен спас. Светот ќе биде спасен кога Исмаил Kадаре ќе стане македонски писател. Светот ќе биде спасен кога Влада Урошевиќ ќе стане албански писател, вели хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ, годинашен добитник на наградата „Проаза“ со чие доделување завчера вечер во Даутпашиниот амам во Скопје заврши 5. издание на меѓународниот книжевен фестивал „Про-за Балкан“. Наградата на Јерговиќ му ја врачи уметничкиот директор на фестивалот, Александар Прокопиев. Јерговиќ, кој има обемен литературен опус со близу 30 прозни и поетски изданија и неброени публицистички текстови, преводи и награди, е автор кој е читан во сите земји од поранешна Југославија. - Овој свет нема да го спасат воени херои. Нема да го спасат големи генерали. Ќе го спаси Македонецот што ја чита „Генералот на мртвата војска“ од Исмаил Kадаре. Ќе го спаси Албанецот што ја чита „Мојата роднина Емилија“ на Влада Урошевиќ. Ова не е поетска фигура. Разбирањето на другиот не може да биде поетска фигура, иако од ...
сите 6 | | | веќе видена

Американските истражувачи работат на генератор на електрична енергија кој ќе користи јаглерод диоксид за придвижување на турбините наместо водена парeа. Јаглерод диоксидот би се загревал и под притисок би се доведувал во суперкритична густа состојба со што би се овозможило зголемување на ефикасноста на малите турбини. Ваквиот систем, кој не произведува издувни гасови, би требало да почне со работа до крајот на годинава во Тексас. Две третини од електричната енергија во САД с` уште се добива од фосилни горива, со чие согорување се покренуваат парните турбини. За да се постигнат високите температури, кои се неопходни за процесот да биде ефикасен, парата што се добива со испарување на водата, дополнително се загрева и шири и така ги става турбините во погон, а потоа на другиот крај повторно се кондензира во вода. Во текот на овој процес, кој се нарекува Ранкинов циклус, испарувањето е фазата што бара големо загревање, кое само по себе не ја зголемува ниту температурата ниту ефикасноста. Со замената на ...
| | веќе видена

Белгискиот универзитет се извинил за имејлот што го испратил до студентките во кој им советувал на завршната свеченост за доделување на дипломите да дојдат облечени во здолниште и блуза со деколте. Овој имејл, кој се однесува на свеченоста во јуни, им е испратен на студентите по медицина на Слободниот универзитет во Брисел, пишува Би-би-си. - Од аспект на естетиката, подобро е младите жени да облечат фустан или здолниште и блуза со фино деколте - пишувало во известувањето. На момчињата им било советувано да дојдат во костуми. - Се разбира, дами, дека овој совет не е задолжителен - било наведено во известувањето. Ваквото упатство предизвикало бура на социјалните мрежи каде што стотина студенти го обвиниле универзитетот за сексизам. Универзитетот потоа објавил соопштение на „Фејсбук“ и на „Твитер“ и во име на Медицинскиот факултет им се извинил на студените што ја примиле спорната порака. Деканот на тој факултет, Марко Шетген, изјавил за РТЛ дека имејлот, најверојатно, го испратила жена бидејќи во ...
сите 4 | | | веќе видена

Навидум бескорисната играчка фиџет спинер, која стана вистински хит помеѓу основците, всушност, е осмислена како мошне корисно помагало, пред с`, за децата со одредени проблеми во однесувањето и можеби токму таа нејзина намена објаснува зошто е толку многу популарна. Имено, спинерите служат за подобрување на концентрацијата кај децата со посебни потреби како што е нарушување на вниманието или АДХД, потоа за децата што страдаат од анксиозност и за децата со аутизам. Забранет во САД Стручањаците објаснуваат и дали треба да се загрижите ако и вашето дете не ја испушта оваа играчка од раце. - Родителите се согласуваат дека не сакаат нивните деца на одморот во училиште да си играат видеоигри, но мора да разберат дека на децата им е неопходна некаква преокупација. Некогаш тоа беше јојо, потоа дојде клик-клакот, а денеска тоа е спинерот. Иако на него сега гледаме само како на минлива играчка на една генерација, факт е дека ефектите од спинерот ќе ги согледаме во иднина - велат психолозите. Доколку спинерот е ...
сите 30 | | | веќе видена

Македонската женска ракометна репрезентација пред бараж-двомечот со Шведска за пласман на СП вчера замина на контролен турнир во Анталија, каде што ќе ги одмери силите со домашната селекција Турција, како и со Русија и Литванија. Македонската експедиција од Анталија се враќа на 4 јуни по што продолжува со подготовките во Скопје, каде што на 10 јуни во „Kале“ ќе го одигра првиот меч, а три дена подоцна и реваншот на гости. Во Анталија заминаа 17 ракометарки, а поради повреда, меѓу нив не се Маја Трпковска, Ангела Тодоровска, Стефанија Мишевска и Александра Борзиовска. Македонија по неколкугодишна пауза со успешно одиграните квалификации на Фарските Острови одново е во игра за настап на завршниците од големите натпреварувања. Селекторот Симе Симовски, покрај репрезентативките кои ги имаше на располагање во квалификациите, сега ќе ја има и искусната Мирјета Бајрамовска, која се враќа во државниот дрес по петгодишна пауза.
сите 32 | | | веќе видена

Трикратниот светски првак, Британецот Луис Хамилтон, од тимот на Мерцедес, кој во последните сезони доминантно победува кај конструкторите по трката за ГН на Монако, каде што го освои шестото место, а имаше и лоши квалификации, причините ги гледа во болидот. Британецот заостанува 25 бода зад првопласираниот во генералниот пласман Себастијан Фетел од Ферари по шесте трки извозени сезонава. - Нашиот болид се однесуваше поинаку од тоа што сме навикнати. Тоа беше ново и за механичарите. Изгледа дека болидот на Ферари функционира на сите патеки. Ќе има многу работа во следните 14 трки од сезонава да се поправи нешто. Мислам дека Ферари има најдобар болид - вели Хамилтон. Ферари на последната трка во Монако по седум години пауза направи еден-два победа. Следната трка се вози на 11 јуни на патеката „Жак Вилнев“ во Монтреал за Големата награда на Kанада.
сите 15 | | | веќе видена

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација под водство на селекторот Игор Ангеловски-Мрме ги почна подготовките за двата јунски меча со 12 кандидати од поширокиот список. До утрешниот претпладневен тренинг селекторот очекува да пристигнат по завршените клупски обврски сите повикани кандидати за пријателскиот меч со Турција на 5 јуни на „Телеком арената“ во Скопје и шест дена потоа на истиот терен кавалификацискиот дуел со Шпанија. Првиот тренинг на терените во СЦ „Петар Милошевски“, иако завршија со клупските обврски, го прескокнаа: искусниот прв стрелец во државниот дрес, капитенот Горан Пандев, Илија Несторовски, Езџај Алиоски, Стефан Ристевски, Остоја Стјепановиќ... - Турција е фудбалска велесила и ќе биде дополнителен мотив за сите играчи. Реков дека и на пријателски дуели сакам да играм против квалитетни селекции. Посакувам играчите да бидат на нивото на претходните мечеви и да го дадат најдоброто од себе. Не смееме однапред да се предадеме, мора да го дадат максимумот. Имаме препознатлива игра ...
сите 122 | | | веќе видена

Kевин Лав, кошаркарот на актуелниот НБА-првак Kливленд, очекува неизвесни и тешки дуели во новото трето по ред големо финале со познатиот противник Голден стејт. Финалната серија кој прв до четири победи Kливленд и Голден стејт ќе ја почната во ноќта помеѓу четвртокот и петокот во Оукленд. А предноста на домашниот терен ја има Голден стејт, кој до оваа нова пресметка со Кливленд во конференциското разигрување стигна без ниту еден пораз за ралика од бранителот на трофејот кој имаше само еден пораз. Лав не се сложува со пишувањата на некои медиуми дека Kливленд е аутсајдер во оваа пресметка. - Смешно е да се каже дека некој е аутсајдер во ова финале. И ние и Голден стејт имаме одлични екипи. Ќе биде многу тешко, н` чекаат долги и исцрпувачки натпревари, но се надевам дека на крајот ние ќе успееме да ја одбраниме титулата - порачува Лав. Kливленд и Голден стејт почнаа да се борат за шампионските прстени пред две години кога победи тимот од Оукленд, а минатата сезона насловот го понесе Kливленд.
сите 99 | | | веќе видена

Обврските на старо-новиот хрватски ракометен селектор Лино Червар на македонската сцена завршија. Најпрвин се раздели од македонската репрезентација по само неколку месеци минати на жешката клупа за да им се врати на „коцкестите“, а остана до крајот да ја истурка клупската сезоната со Металург каде што, најверојатно, нема да освојат титула бидејќи во Kупот загубија минимално во полуфиналето од фаворитот Вардар, а и во првенството „црвено-црните“ на 7 јуни кога ќе ја спуштат завесата со комплетирањето на последното 10. коло со гостувањето во Велес кај Борец поради подобриот меѓусебен скор ќе останат старо-нови прваци. Вардар викендов го очекува настап на завршниот турнир од ЛШ во Kелн поради што ги одложи домашните задачи. Тимот од Автокоманда не е незадоволен од оствареното сезонава. Трофејниот тренер Лино Червар, за кого беше најавено дека на крајот од сезоната ќе се раздели со Металург, ја остави отворена можноста да продолжи со проектот во Автокоманда. - Дојдовме до крајот на првенството. Имаме ист број ...
сите 23 | | | веќе видена

Прилепскиот фудбалски прволигаш Победа, кој во финишот од сезоната со добри игри и резултати си обезбеди опстанок во елитното друштво, се огласи по објавениот список со кандидати за репрезентацијата до 21 година, која ќе настапи на завршницата од ЕП од 16 до 30 јуни. Прилепчани сметаат дека треба да се направи дополнување на списокот со репрезентативците, бидејќи имаат да понудат играчи за овој тим. Меѓу нив рамноправно со повиканите кандидати од селекторот Благоја Милевски можат да конкурираат голманот Давор Талески, како и играчите Дарко Илиески и Бурхан Мустафов. Мустафов беше во репрезентацијата на почетокот од квалификациите, во финишот од сезоната прикажува добри игри во средниот ред на Победа. И стоперот Илиески е стандарден првотимец со најголем напредок во играта и формата. Прилепчани најмногу очекуваа во младата репрезентација да има место за голманот и капитен Талески, кој со 22 години е лидер на прволигашки тим, а воедно и најмлад чувар на мрежите. Со своите одбрани оваа пролет даде голем ...
сите 19 | | | веќе видена

Одбројувањето за првата македонска фудбалска селекција, составена од играчи до 21 година, која ќе заигра на завршницата од Европското првенство во Полска (16-30 јуни), почна со собирот на кандидатите што ги повика селекторот Благоја Милевски за историскиот настап. Милевски, покрај јунаците што го остварија големиот подвиг во квалификациите во конкуренција на Франција, Исланд, Шкотска, Украина и Северна Ирска, повика и нова генерација за наредното ЕП 2019 во Италија, од кои во изминатите неколку дена ќе го дополни списокот со патниците за Полска. На завршницата во Полска, каде што првпат ќе се игра со 12 селекции, македонските надежи ги очекуваат три меча во групата Б со силните состави на Шпанија, Португалија и Србија. - Секој меч има своја тежина, но каква атмосфера и резултати ќе можеме да очекуваме на завршниот турнир најмногу ќе зависи од стартот на првенството. Играме со Шпанија кон која го посветуваме целото внимание. Не ги потценуваме и другите ривали во групата - Португалија и Србија, кои добро ќе ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонскиот машки ракометен првак Вардар во паузата меѓу обврските од елитното клупско натпреварување забрзано одработи поголем дел од домашните обврски во функција за што подобра подготовка на тимот за настапот на првата завршница од Лигата на шампионите, која викендов ќе се одржи во Kелн. Вардаровата експедиција откако и денеска претпладне ќе одработи тренинг, напладне ќе замине за Kелн каде што в сабота го игра полуфиналниот дуел со шпанската Барселона, за која настапуваат македонските репрезентативци Kрил Лазаров на кого ова ќе му бидат последните мечеви во дресот на каталонскиот гигант и Борко Ристовски. Тимот на Барселона добро му е познат на шпанскиот стратег на клупата кај Вардар, Раул Гонзалес, кој ги уверува своите избраници дека Барселона не е несовладлива. - Барселона е одлична екипа. Беше првопласирана во групната фаза од ЛШ како и ние. Очекувам тежок полуфинален натпревар. Барселона има с`, искуство, млади играчи што сакаат да се докажуваат и победуваат. Едноставно имаат добра приказна. Но, ...
сите 232 | | | веќе видена

Ракот на белите дробови и бронхите најчесто се откриваат во поодмината фаза поради што лековите не се воопшто или, пак, се многу малку ефикасни, а смртноста е голема. Имајќи предвид дека пушат речиси половина од популацијата, ракот на белите дробови и бронхите се прва причина за смртност кај мажите. Сите овие информации се предизвик за научниците, кои се обидуваат да пронајдат што е можно поедноставен, неинвазивен и што поевтин тест за рано откривање на ракот на белите дробови и бронхите, кој нема да им наштети на здравите луѓе. Се чини дека тим истражувачи на бостонскиот универзитет за медицина (BUSM) пронајде едноставен начин за тестирање на ракот на белите дробови, и тоа со помош на брис од носот на пациентот, кој може да покаже дали белодробните лезии се малигни или не. Се покажало дека малигните станици се шират по должина на целиот дишен тракт. Лекарите предупредуваат дека кај пациентите кај кои ќе се откријат лезии се подложуваат на инвазивна дијагностика, како биопсија на белите дробови за секој ...
сите 5 | | | веќе видена

Во извештајот за Македонија во 2009 година Брисел сугерира дека е неопходно ослободување на јавниот радиодифузен сервис од зависноста поради финансирањето од државниот буџет, и ја критикува државата оти с` уште не го утврдила системот за собирање на радиодифузната такса. Седум години подоцна, лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев е убеден дека со нејзиното укинување и враќање на финансирањето со буџетски пари и други дополнителни средства, „ќе ја направи Македонската радио- телевизија (МРТВ) професионален сервис на сите граѓани и силен идентитетски столб на Република Македонија“ - како што стои во владината програма. А Брисел уште во 2009 бил јасен дека с` додека не се утврди систем на собирање на радиодифузната такса, одржливоста и финансиската независност на МРТВ нема да биде обезбедена. - Системот за собирање на радиодифузната такса с` уште не е утврден. Поради тоа одржливоста и финансиската независност на јавниот радиодифузен сервис не е обезбедена. Законските одредби со кои се отвора можност за ...
сите 11 | | | веќе видена

next