Дневник

Слабо оди селекцијата на отпадот од домаќинствата во Скопје. Според извештајот за работењето на Јавното претпријатие „Kомунална хигиена“ за 2016 година, што беше усвоен на последната седница на Советот на Град Скопје, намалени се количествата собрана и предадена ПЕТ-амбалажа, како и на хартија и картонска амбалажа во однос на предминатата 2015 година. Од друга страна, зголемени се количествата собрано стакло и лименки. Во предминатата година воопшто немаше собрани количества од овие фракции на комуналниот отпад, а лани се собрани 89.280 килограми стакло и 100 килограми лименки. Нема селекција на органски отпад Според извештајот на „Kомунална хигиена“, во 2015 година биле собрани 43.240 килограми хартија, а лани помалку, односно 28.900 тони. Во предминатата година биле собрани 2.135 килограми ПЕТ-амбалажа, а во минатата 1.190 тони. - Собраната ПЕТ-амбалажа и картонската амбалажа и хартија од страна на „Kомунална хигиена“ се носи во рециклажниот двор во Kарпош, каде што се пресува и се складира и потоа се ...
сите 8 | | | веќе видена

Франческо Тоти, кој ~ ја посвети целата фудбалска кариера на италјанската Рома, заминува во пензија како вистинска легенда на клубот во својата 40. година од животот по одиграни 619 натпревари и постигнати 250 гола. Тоти го облече дресот на „римската волчица“ во 1992 година и од тогаш не го замени. Еден е од ретките фудбалери кој својата богата кариера ја минал во еден клуб, па затоа по последниот меч со Џенова (3-2) на „Олимпико“ во својата кариера пред да замине во пензија имаше емотивно обраќање до своите и љубителите на фудбалот воопшто. - Среќен сум и горд дека 28 години од мојот живот ~ посветив на Рома. Дојде и тој моментот. За жал моментот за кој се надевав дека никогаш нема да дојде. Во изминатите неколку дена беа кажани премногу работи за мене, прекрасни работи. Бевте зад мене, ме туркавте во тешките периоди и затоа сакам да ви кажам благодарам на сите. Невозможно е да се објаснат 28 години во неколку фрази. Сакав да го направам тоа со песна или поема, но не сум добар во тоа. Се обидов да се ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски интернационалец одигра одлична дебитантска сезона во италијанската Серија А, но не му помогна на својот клуб Палермо да се спаси од испаѓање. Постигна 11 погодоци со кои го привлече вниманието на повеќе екипи кои го посакуваат во своите редови. Последни во низата екипи што се споменуваат како нова дестинација на Несторовски се појавија чешката Спарта од Прага и турскиот Трабзонспор. Самиот Несторовски во пресрет на последното коло во Серија А, во кое постигна гол и беше директен виновник за поразот на Емполи (1-2) по кој и оваа екипа заедно со Палермо се сели во второлигашкото друштво, најави дека не размислува да ја менува средината бидејќи убаво му е во редовите на сицилијанскиот тим. Палермо кој го купи Несторовски како прв стрелец во хрватскиот шампионат од редовите на Интер Запрешиќ за 500.000 евра, сега е подготвен да го продаде својот прв стрелец за 15 милиони евра отштета.
сите 8 | | | веќе видена

Ефикасно претпоследно 35. прволигашко коло беше одиграно на македонската фудбалска сцена со 25 постигнати гола на пет натпревари или во просек по пет на натпревар. Без многу резултатско значење за исходите, освен за екипите на Победа и Шкупи, кои се бркаа за бегство од баражот за опстанок, преостанатите македонските прволигаши играа релаксирано и ги тресеа мрежите. Прилепска Победа со триумфот на гости во Маџари против Работнички (0-3) си ги симна грижите за опстанокот. Работнички, откако си обезбеди евровиза во минатото коло, си дозволи да игра и со подмладен состав, па Победа на која ~ гореше под нозете ги освои бодовите и на една рунда пред крајот на конкурентот Шкупи кој загуби во Kратово од Силекс (1-0) му побегна недостижни пет бода. Шкупи за да опстане во елитното друштво, ќе разигрува со третопласираниот второлигаш Новаци. Во сенка на овие мечеви, каде што исходот беше во преден план екипите кои ги освоија двата пехара сезонава, Вардар ја одбрани шампионската титула, а Пелистер и го одзеде ...
сите 65 | | | веќе видена

Трикратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, по шестата трка сезонава, која се возеше во Монако, а на која победи Себастијан Фетел, изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Kими Раиконен. Ова беше трета победа сезонава за четирикратниот првак Фетел, кој сезонава е и лидер во Ф1-трките. - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оствари најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот што заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука - изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во бокс. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. Хамилтон беше седмопласиран во Монте Kарло.
сите 33 | | | веќе видена

Во деновите на прославата на втората куп-титула и обезбедениот нов четврти настап на меѓународната клупска сцена, актуелното раководство на битолскиот фудбалски прволигаш Пелистер, кое за нецела сезона од преземањето на „зелените“ ги израдува љубителите на спортот во градот на конзулите, се пожали дека наследило долгови од претходното раководство, кои треба да бидат расчистени од оние кои ги направиле за да може клубот нормално да функционира. Ако не дојде до расчистување на сметките од оние кои ги направиле, еден од финансиерите на Пелистер, Орце Kамчев, во името на бордот на директорите и акционерите во клубот, апелираше проблемот што поскоро да го расчистат претходните сопственици за да не се случи тие да се повлечат од клубот. - Прекрасно е деновиве да се биде во Битола, како што беше убаво и во Струмица каде што го освоивме пехарот. Минатата година со помош на Општина Битола купивме 75 отсто од акциите на клубот, но наследивме проблеми и финансиски долгови од поранешниот акционер, кој сите инвестиции во ...
сите 4 | | | веќе видена

Во пресрет на денешното објавување на кандидатите со кои македонскиот фудбалски селектор на тимот до 21 година, Благоја Милевски, ќе патува на завршницата од Европското првенство во Полска, пријатна вест со три постигнати гола му испрати Марјан Радески од редовите на Шкендија. Напаѓачот на тетовските „црвено-црни“ на последните два натпревара постигна вкупно пет гола за Шкендија. Најпрво двапати ја погоди мрежата на Работнички, а сега трипати и на Ренова. Радевски се враќа во посакуваната форма во вистинско време. Милевски и неговите избраници кои ќе бидат првата македонска репрезентација што ќе настапи на завршница од ЕП се оптимисти дека нема да разочараат во Полска на турнирот што за првпат ќе се игра со 12 селекции. Завршницата ќе се одржи од 16 до 30 јуни. Македонија ќе игра во група со Шпанија, Португалија и Србија. Само победниците од трите групи и најдобропласираната втора селекција ќе играат во полуфиналето. На оваа завршница се очекува Милевски да патува со проверените кандидати, кои успешно ги ...
сите 79 | | | веќе видена

Македонскиот возач Игор Стефановски - Иџе се врати во Скопје ги презентира двата пехара добиени за освоената победа и второ место на трката во Нирбургринг, резултати што го внесоа во борбата за европската титула во ЕТЦЦ-шампионатот на кружни патеки.. - Морам да изразам голема благодарност до секој член поединечно во мојот тим бидејќи автомобилот беше одлично подготвен за трката и јас добив сериозна шанса за успех благодарение на тоа. Kога с` е во ред со автомобилот и кога атмосферата во тимот е добра, резултатите секогаш доаѓаат на површина. Ние бевме уплашени дали добро ќе ја завршиме својата работа, но ете испадна дека најдобро од сите сме ја направиле својата домашна задача и се вративме со два пехара во Македонија - вели Иџе. Стефановски со одличниот пласман на Нирнбургринг сега има зголемено бодовното салдо и е на третата позиција во генерален пласман. На досегашните 15 бода им додаде нови 18 бода, десет бода за победата и осум бода за второто место во Германија. Сега со 33 бода по оваа трка ...
сите 12 | | | веќе видена

Горан Влах е првиот и единствен истребувач на вошки во Хрватска, а во меѓувреме прилично се усовршил - пронашол формула за течност базирана врз оцет, која ја одлепува гнидата од косата, а на интернет открил дека вошките полесно се чистат со кремeст регенератор за коса. Тој има намера да отвори салон, но во градската управа во Загреб не можат да му кажат кои минимално технички услови треба да ги исполни, бидејќи не се сретнале со таков вид услуги досега Секој родител што барем еднаш од косата на своето дете чистел вошки добиени во градинка или во училиште знае какви маки се тоа. По десет минути детето нервозно се врти на столчето, офка, бидејќи специјалниот чешел го кубе, а ниту аголот на светлината не е доволно добар за да се открие секој непријатен паразит на главата. Помислата дека со задоволство ќе платат некому да го направи тоа наместо нив сама од себе се наметнува во такви моменти. Дека нешто такво е можно, покажува примерот на Горан Влах, првиот професионален истребувач на вошки и гниди во Хрватска. - ...
| | веќе видена

Eндрју Шалк е 16-годишно момче, кое учи во едно средно училиште во Стафорд, Вирџинија, и боледува од дијабетес од типот 1. На училиште стасува со помош на кучето по име Алфа. Фотографиите од момчето и од неговото куче се нашле заедно во последниот годишник на училиштето. И веднаш станале вирални на интернет благодарение на Дијана Блум, која прва ја воочила фотографијата и ја поставила на „Твитер“, од каде што е споделена дури 8.000 пати. Обврска на Алфа е да го предупреди Ендрју кога нивото на шеќерот е превисоко или прениско. - Восхитувачки е што Алфа благодарение на своето сетило за мирис 20 до 40 минути порано знае дали ќе ми падне шеќерот или ќе порасне. Веќе неколкупати ми го има спасено животот будејќи ме среде ноќ – рекол Ендрју. Алфа е секогаш со момчето и седи со него и во училница. Има и своја лична карта. Ендрју ги прашал задолжените за алманахот на училиштето дали и фотографијата на Алфа може да биде меѓу фотографиите на другите ученици и тие се согласиле. - Тој прави мојот инвалидитет како ...
сите 15 | | | веќе видена

Основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг доби почесна диплома од „Харвард“, 13 години откако ги напушти клупите на угледниот американски универзитет. Младиот 33-годишен милијадер се вратил на универзитетот на кој го почнал проектот кој стана негова социјална мрежа за да добие почесна диплома на доктор по право. Неговата посета на „Харвард“ била проследена со неколку носталгични фотографии на „Фејсбук“ , на пример од неговата некогашна соба на Универзитетот и кога позирал со родителите. - Мамо, секогаш ти велев дека ќе се вратам и ќе добијам диплома – напишал во коментарот. Примајќи ја дипломата, одржал говор во кој ги повикал студентите да ги искористат можностите што им се даваат. - Овде сум да ви кажам дека не е доволно да се пронајде својот пат. Работата не е само да се створа напредок, туку треба да се створи и смисла – рекол Цукерберг. Според него, еден од најголемите предизвици со кои ќе се соочат новите генерации се нивото на нееднаквоста во богатството. - Нешто не чини во нашиот систем кога ќе се ...
сите 6 | | | веќе видена

Две нови откритија потврдуваат дека Јупитер е многу понеобичен отколку што досега се сметало. Тоа е заклучено врз основа на првите научни податоци што ги забележал Џуно, пишува National Geographic. Првата работа што Џуно ја добил е неверојатниот поглед на двата пола на Јупитер и заклучокот дека не личат на ништо од тоа што досега можеше да се види. Научниците ги истражувале податоците до кои дошол Џуно во подрачјето под површината на облаците на јупитер. Тоа им успеало со користење на звукот на микробрановите, а оваа техника им допуштила на научниците да забележат што се се случува во средиштето на интензивните поларни олуи, кои камерите на Џуно ги снимиле во сета нивна восхитувачка убавина. Наспроти очекувањата дека тие олуи ќе содржат мешавина од гасови во целата планета – не било така. Огромната перјаница на обвивката богата со амонијак како да буела негде внатре во Јупитер. Истражувачите сметаат дека таа е многу слична на Хедлиевите клетки. Второто изненадување на Јупитер било магнетното поле кое било ...
сите 4 | | | веќе видена

Kога ќе се спомнат најопасните животни, повеќето луѓе прво помислуваат на ајкулите, змиите, нилските коњи, мечките и слично, но вистината е далеку од ова, зашто сосема други видови земаат неспоредливо повеќе животи. На пример, ајкулите годишно во просек земаат околу 10 човечки жртви во целиот свет. Од друга страна, волкот од кого се плашиме само во бајките, зема дури 10 пати повеќе жртви – околу 100 годишно. Отприлика толку луѓе загинуваат како жртви на лавот, а далеку покрволочни се слоновите и нилските коњи. Kрокодилите одземаат околу 1.000 жртви годишно, паразитските тении околу 2.000, а омиленото домашно милениче, кучето дири - 25.000 жртви. Омрзнатите змии ја заслужиле својата репутација на опасни ѕверки со своите над 50.000 жртви. На оваа листа како прилично смртоносни високо се котираат луѓето што се опасни и сами за себе и за другите живи видови. Секоја година зад нив остануваат околу 475 илјади човечки жртви. Но најголем убиец на луѓето е еден вид на кој тешко дека некој ќе се сети, а одговорен ...
| | веќе видена

Луѓето од Велика Британија откриле нешто неверојатно – шумите во близина на Ливерпул се полни со чудни стебла со монети во нив. Според приказната, луѓето кои живеат во близина забележале дека едно од стеблата е полно со парички, но тврделе дека не знаат како се нашле монетите таму. Но потоа откриле зошто некој би ставил паричка и која е целта на тоа. Потоа се утврдило дека целото подрачје во шумата е покриено со вакви дрвја со необичен изглед. Нивните стебла се полни со метални парички. Kога Муриг Џоунс налетал на ваквите дрвја бил многу изненаден. - Немавме претстава зошто некој би го направил тоа кога првпат видовме стебло полно со парички. Потоа јас Малку бев детектив и открив дека дрвјата понекогаш биле користени како дрво на желбите - рекол тој. Ваквите дрвја се откриени пред шест години. Џоунс ги нашол во 2011 година и решил да дознае што се крие зад нив. Открил дека луѓето ги користеле на истиот начин на кој луѓето го користат бунарот на желбите. Тие со помош на парчиња карпа кои ги користеле како ...
сите 16 | | | веќе видена

Побарувањата на една држава од друга да ~ се врати културното наследство, секогаш го отвора прашањето за вредноста на артефактите, која се менува низ каналите на илегалната трговија со нив. Стручњаците предупредуваат дека, всушност, е многу тешко да одреди колку вреди илегалната трговија со културните добра, бидејќи нивната вредност не е секогаш исто проценeта во земјата во која се украдени и земјата во која се продаваат. Медиумската мрежа „Антидот“ укажува дека помеѓу најпознатите примери за борбата за враќање на културното наследство е случајот на Грција, која веќе со децении бара да ~ се сратат предметите што за време на Османлиската Империја од Акропол биле однесени во Велика Британија. Јавноста ја брануваше обидот на грчките државни и приватни институции да ги вратат јонските столбови од Партенон, кои се наоѓаат во Британскиот музеј. Вниманието на светската јавност го привлекле и случаите на двете слики од Дирер украдени во текот на војната од замокот Шварцбург, како и сликата на млада девојка од ...
| | веќе видена

На 7 ноември минатата година Акцијашкиот клуб „Брег на младоста“ од Охрид со своите млади членови ја спроведе акцијата „31 чемпрес за 31 паднат борец при ослободувањето на Охрид“. Но, потоа, вандали украле 15 саднмици, што претставува непочитување на историјата, на паднатите млади животи, но и на животната средина, информираа вчера од Акцијашкиот клуб „Брег на младоста“. Случајот е пријавен во полицијата и во националниот парк. Од Акцијашкиот клуб „Брег на младоста“ очекуваат надлежните институции да преземат соодветни дејства и најавуваат обвновување на паркот.
сите 3 | | | веќе видена

Триметарски мозаик со ликот на Александар Македонски вчера почна да се изработува на еден од ѕидовите на Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино. Настанот е во рамките на Фестивалот „Манастирски фолклорни средби“, кој го организира оваа културна институција. Проектот го реализира турскиот уметник М. Рафет Озалп. - Мозаикот се изработува од разнобојни ситни корејски каменчиња и ќе се гледа од самиот плоштад, со што ќе се придонесе за разубавување на централното градско подрачје. Уметничкиот перформанс ќе трае неколку дена. Дел од спектаклот можат да бидат сите заинтересирани - рече Мирјана Јованова, директорка на Центарот. Според Kенан Балкан од Турција, еден од учесниците во овој проект значајноста на личноста и делото на големиот војсководец, долгогодишната соработка со неготинската културна институција и македонските корени на дел од турските организатори и уметници, биле пресудни грандиозното дело да се реализира во градот на виното. - Станува збор за многу значајна личност од историјата. Истакнат ...
| | веќе видена

Хендикепираната актерка од Холандија, Фунда Мујде, за да покаже дека и за инвалидизираните лица треба има достојни работни места, со рачен велосипед патува во светот и настапува со монодрами. Неодамна допатува во Битола како гостин на фестивалот на „Монодрама“ ја изненади публиката со својата желба за живот и подвизи и покрај тоа што е парализирана во долниот дел од телото. Откажани аранжмани поради хендикепот Мујде, која беше успешна актерка и по хоби спортист, пред десетина години ја вкуси горчливата страна од животот. Во сообраќајна несреќа во Амстердам, додека патувала со такси-возило, во нив удрил друг автомобил, а од тешките повреди го загубила одот. На спортот веќе не можела да се потпре, иако претходно возела со велосипед на аматерски натпревари, во слободното време се занимавала со параглајдерство и пливање. И останала само надежта дека преку работата како актер ќе успее да го исполни животот и да се извлече од депресијата. Но, во тој период Холандија ја зафатила економска криза и во театрите ...
| | веќе видена

Без турбуленции минаа мечевите во машката конкуренција во првиот натпреварувачки ден на тенискиот гренд слем турнир „Ролан Гарос“. Фаворитите ја оправдаа улогата и не дозволија изненадувања. Доминик Тим загуби само шест гема при пробивот кон второто коло во Париз. Шестиот носител од Австрија го порази Бернард Томиќ со убедливи 6-4, 6-0, 6-2 и за нареден ривал го чекаше победникот од натпреварот на Симоне Болели и Никола Мау. Воведната обврска на рутина ја заврши и Григор Димитров. Бугарскиот тенисер со 6-2, 6-3, 6-4 го совлада Французинот Стефан Робер за свој прв триумф на Отвореното првенство на Франција по пауза од четири години. На спротивната страна од мрежата во наредната рунда ќе го има Шпанецот Томи Робредо, кој во четири сета (5-7, 6-4, 6-3, 6-1) славеше над Британецот Еванс. Победничката на „Ролан Гарос“ од 2009 година, Светлана Kузнецова одигра два тесни сета со Американката Мекхејл. Русинката на крајот триумфира со 7-5, 6-4 и за пласман во третото коло ќе игра со домашната претставничка Додан. ...
сите 71 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа пад од 4 позиции на најновата ранг-листа и е на 175. позиција во финишот на месецот. Во сезоната на тенис на земјена подлога Ѓорческа успеа да стаса до најдобриот ранкинг во кариерата, до 171. позиција, на која беше минатата недела. По поразот во првото коло од квалификациите на „Ролан Гарос“ сега за Лина следуваат нови турнири на земјена подлога, на која може да стаса до нови поени, во обидот да ја пробие границата од 170. место. Лидер кај дамите с` уште е Анжелик Kербер, иако на сензационален начин испадна во првата рунда на гренд слемот во Париз. Зад неа во топ-5 се Серена Вилијамс, Kатерина Плишкова, Симона Халеп и Гарбиње Мугуруза. Следната ранг-листа ќе се крои за две седмици, по завршувањето на „Ролан Гарос“.
сите 2 | | | веќе видена

next