Дневник

Рускиот бизнисмен и почесен конзул на својата земја во Македонија, Сергеј Самсоненко, е творецот на европски Вардар. По победата над ПСЖ во Kелн, Самсоненко вели: - Ова чувство не се опишува. Титулата е круна на добрата работа на сите во Вардар. Никогаш не сум бил посреќен. Трофејот ~ го посветуваме на Македонија. Радувајте се со нас за големата победа. Ракометарите ги заслужуваат сите почести. Тие се момци со големо срце и покажаа како се гине за клупските бои - рече Самсоненко.
сите 40 | | | веќе видена

Триумфот на Вардар во машката ракометна Лига на шампионите со победите над фаворизираните Барселона и ПСЖ на завршниот турнир во Kелн се причина македонскиот тим да се најде на централните места во спортските медиуми во повеќе европски земји. Првиот триумф во Европа на Вардар е оценет како сензационален. „Разочарување“ е насловот на францускиот „Л’екип“. - Македонскиот тим, кој исто како и ПСЖ беше дебитант во финалето на ЛШ, покажа брилијантна одбрана, знаење во нападот и челични нерви во последната минута од натпреварот – пишуваат Французите. - Милионите не се секогаш гаранција за успех. Таа лекција ја доби ПСЖ, клубот што потроши повеќе од 50 милиони евра во последните четири години, но не успеа да стане шампион на Европа. Вардар како дебитант на Ф4-турнирот во ЛШ им одржа лекција по ракомет. Македонскиот шампион предводен од Раул Гонзалес и Давид Дејвис, со четворица Шпанци во своите редови, ја освои титулата во Kелн. Го одиграа еден од најспектакуларните мечеви во овој спорт во последно време. Тимот ...
сите 54 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец Алекс Душебаев, кој пристигна во Скопје пред четири години како талентиран ракометар, заминува од редовите на „црвено-црните“ како искусен играч со титула европски шампион. Тој е еден најстандардните играчи што се вткаи во историскиот клупски успех. Во Kелн против ПСЖ го одигра последниот меч во „црвено-црниот“ дрес, од каде што се сели во редовите на полскиот Kјељце, од кого Вардар ја презема европската титула, а го тренира неговиот татко Талант. - Немам зборови да го опишам ова, ги победивме двата најголеми клуба во Европа, Барселона и ПСЖ и станавме европски шампион, ќе бидеме запишани во историјата на Македонија. Знаев каде доаѓам, во амбициозен клуб, во земја што живее за ракометот. Заминувам како херој од тука, а Вардар секогаш ќе биде во моето срце - вели Душебев.
сите 42 | | | веќе видена

Интернационалниот состав на македонскиот, регионалниот и европскиот првак Вардар, Стојанче Стоилов немаше зборови да го опише чувството што ги обзема „црвено-црните“ по победата во финалето над ПСЖ. - Тешко е да се опише атмосферата со зборови. Свесни бевме дека ќе имаме уште еден тежок меч како во полуфиналето. Знаевме што треба да правиме, се боревме цел натпревар, одбраната беше пресудна. Се надеваме дека ги израдувавме целиот град и целата држава. Радувај се, Македонијо! - вели Стоилов. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес, ги ротираше играчите. Игор Kарачиќ не доби шанса да настапи на финалниот меч, но беше со блескави партии на патот до Kелн и европската круна. - Не е важно кој, кога и колку игра. Најважно е што ја остваруваме целта. Вардар израсна во голем тим. Гиневме сите еден за друг во текот на целата сезона - вели Kарачиќ. Не остана незабележана и мудрата тактика со која Вардар стигна до целта. Тренерот Гонзалес, навидум смирен крај клупата, секогаш и за секоја ситуација имаше решение. Мудро го ...
сите 4 | | | веќе видена

Триумфалната порта во Скопје е подготвена за добредојде на европскиот шампион Вардар, кој денеска се враќа од Kелн, каде што испиша историја за македонскиот машки ракомет со освојувањето на Лигата на шампионите. Вардарци ќе ја споделат радоста со армијата љубители на спортот, а особено на ракометот, кои случувањата од салата „Ланксес арена“ во Kелн ги следеа преку ТВ-екраните. Новиот европски владетел по исто сценарио, со по еден гол разлика, во полуфиналето ја елиминира фаворизираната Барселона (26-25), а во финалето му го одзеде трофејот на богатиот ПСЖ (24-23). Со головите што Лука Циндриќ и Иван Чупиќ ги постигнаа со звукот на сирената Вардар се искачи на врвот од Европа. Овие погодоци ги извадија многубројните љубители на спортот спонтано низ скопските улици и плоштадот Македонија за да си ја споделат радоста од големата победа што им ја подари Вардар. Денеска „црвено-црните“ херои со европскиот трофеј во рацете ќе бидат дочекани како што доликува за еден континентален шампион. Во исто време додека ...
сите 54 | | | веќе видена

ИСЕЛУВАЊЕТО ГИ ПРАЗНИ УЧИЛИШНИТЕ KЛУПИ Цели сто првачиња помалку во однос на уписот пред две години ќе има во Општина Kочани најмногу како резултат на иселувањето на граѓаните од ова подрачје. Така, според информациите што деновиве ги објави штипската телевизија Ирис, ако пред две години во овој град се запишале 370 ученици во прво одделение, оваа година официјална бројка на првачињата е 270. Досега, на истекот на првиот уписен рок, во некое од општинските училишта се запишале 243 првачиња, а останатите ќе чекаат да се запишат во септемврискиот уписен рок. Намалувањето на првачињата се бележи и на крајниот исток на земјава, каде што во Делчево од 88 деца што годинава треба да се запишат, досега тоа го направиле 67, а во Пехчево од 41 се запишаа 34 првоодделенци. За разлика од овие општини од Македонска Kаменица забележуваат дека годинава имаат мало зголемување на бројот на првачињата. Вања Џамабазова - Николовска, советник во одделението за образование во Општина Штип, во изјавата за оваа штипска телевизија ...
сите 4 | | | веќе видена

Граѓански протест на кој ќе се побара правото да се дише чист воздух и да се најде трајно решение за општинската депонија, ќе се одржи утре во Струга. Ваква одлука е донесена на минатонеделниот координативен состанок организиран од страна на Граѓанската иницијатива „Доста“. На средбата учествувале триесетина граѓани кои споделиле мислења, ставови и предлози за решавање на проблемот, но не се остварија надежите на граѓанската иницијатива дека на состанокот ќе учествуваат и стручни лица (биолог, екологист, лекар) кои би укажале на последиците од горењето на депонијата за животната средина и за здравјето на луѓето. На состанокот немало ниту претставници на институции што би можеле да се вклучат во решавање на проблемот. На координативниот состанокот било одлучено протестен марш да се одржи во среда (7 јуни) во 16 часот и 30 минути на паркингот кај кафе-бар „Пливалиште“. Ова не е првпат стружани на протест да бараат чист воздух, првиот протест се одржа по велигденските празници кога депонијата беше спалена, а ...
сите 40 | | | веќе видена

Преку одржување традиционални средби на верскиот празник Духовден иселените жители на прилепското село Лопатица собираат пари и за обнова на месната црква за и натаму да го одржат во животот ова веќе опсутено село. Во него сега постојано живеат само неколкумина жители, но желбата на повеќемина е некогаш да се вратат во родното село за да уживаат во пензионерските денови. Традицијата беше продолжена и завчера на празникот Духовден кога се собраа повеќе десетици граѓани што потекнуваат оттука, за да 15-ти пат ја продолжат традицијата. На средбите секоја година, точно на овој ден, се собираат иселените жители од ова село кои ги има од цела Македонија, а дел од нив специјално за оваа манифестација доаѓаат тука и од дијаспората. Писокот на гајдите и грмотот на тапанот што ечеа на ливадата пред селската црква беа само еден мал потсетник на времето кога селото било полно со луѓе, а низ тесните сокаци се слушал детскиот џагор. „Лопатичките средби“ почнале да се одржуваат во 2002 година на иницијатива на неколку ...
сите 12 | | | веќе видена

Минатиот четврток во големата сала во зградата на локалната самоуправа беа доделени нови 67 решенија за легализација на дивоизградените објекти. Инаку, Прилеп е лидер во Македонија во легализирање на дивоградбите. До овој момент легализирани се околу 9.000 објекти од ваков карактер. - Ова е еден од најубавите закони што која било влада ги има донесено, затоа што се исправа една голема неправда, тука има луѓе што по децении конечно ги легализираат своите објекти. Со исто темпо ќе продолжиме и понатаму, имајќи предвид дека би се продолжиле мандатите на градоначалниците и советите, со цел непречено да се одвива овој процес кој е од голем интерес и важност за нашите граѓани. Со легализацијата граѓаните не само што стекнуваат имотен лист за својот посед туку исто така се олеснуваат урбанизацијата и процесот за нови инвестиции во градот и отворање на нови работни места - изјави Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп. Опфатени се барањата на граѓаните поднесени во 2011 година, како и дел од барањата што се ...
сите 16 | | | веќе видена

Околу сто екстра луксузни глисери чија цена изнесува и до 200.000 евра ова лето пловат во водите на Охридското Езеро, објави деновиве охридската телевизија „Спектра“, повикувајќи се на изворите во Охридската капетанија. Во Kапетанијата, надлежна за регулација на пловниот сообраќај езерото, се регистрирани околу две илјади различни пловила. - Од нив, стотина се екстра луксузни глисери, најголемиот дел од нив се на Македонци, а ги има и на Срби, Холанѓани и Германци. Повеќето од нив чинат од 50 до 200 илјади евра донесени од Италија, Турција и Америка - изјавија во Охридската капетанија. Посебна атракција се многубројните катамарани. - Сите си имаат декларација од производителите, направени се согласно европските директиви и директивите за градба на чамци во САД, во однос на сертификацијата нема никаков проблем за користење на понтонските пловила, односно т.н. катамарани. кои што внесоа еден нов момент во туристичката понуда во транспортот на туристи – вели Горан Устијаноски, капетан на Kапетанија на ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека нападот врз поранешниот министер за здравство Никола Тодоров е резултат на негативната кампања што подолг период ја спроведувал СДСМ. - Социјалдемократскиот сојуз цели три години градеше атмосфера во која сите смртни случаи во здравството, без разлика на историјата на болеста, му ги препишуваше на Никола Тодоров - изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за ТВ „Алфа“. Груевски рече дека Тодоров немал никаква вина во случајот со малата Тамара од Велес, чиј дедо минатата недела пукаше во ексминистерот пред влезот во Министерството за здравство. - Во времето на смртта на Тамара, како претседател на Владата, направив сопствена истрага. Од она што го добив на крајот испадна дека девојчето починало од бронхопневмонија, а не од болеста од која беше оперирана. Тоа чекаше операција за друга болест. Девојчето со бронхопневмонијата не било третирано соодветно, не било на лекар. Според информациите што тогаш ги добив, тоа било лекувано со домашни ...
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов остро ја критикуваше ЕУ за нејзиниот однос кон Македонија и кон земјите од Западен Балкан, посочувајќи ја нејзината статус кво политика како директен виновник за непроменетата позиција и застранувањето на некои политичари од патот кон ЕУ. - Долгогодишното статус кво во интеграциите ја продлабочи кризата во Македонија и им даде алиби на политичарите да застранат од зацртаниот европски пат. Една од клучните причини за стагнацијата, дури и за ретроградните процеси во регионот, е недоволниот ангажман и недоволното внимание на ЕУ. Разбираме целосно дека ЕУ се соочува со повеќе кризи, но истовремено ЕУ не треба да дозволи уште една балканска криза - рече претседателот Иванов на состанокот на лидерите на Брдо - Бриони процесот, кој се одржа викендов во Брдо кај Kрањ во Словенија. Зачленувањето на Македонија во НАТО, почеток на преговорите со ЕУ, соработката во сферата на безбедноста за стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на ...
сите 4 | | | веќе видена

Обидот за атентат врз Никола Тодоров беше чин што беше поттикнуван со години. СДС и невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и подгреат атмосферата до момент во кој некој ќе им поверува и ќе одлучи да пролее крв. Нема земја во светот во која не починал пациент, но тие сметаа дека со прогласувањето на Тодоров за масовен убиец ќе успеат да манипулираат со чувствата на болните, нивните блиски или тие што загубиле некого, рече вчера на прес-конференција Kрсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. - Ваквата некрофилска политика имаше една цел, а тоа е да се предизвикаат крвави конфликти по улиците какви што најавуваа и новиот министер Едмонд Адеми, Зоран Заев и Зоран Верушевски - додаде тој. Јовановски истакна дека органите на прогонот мора да утврдат и кој му го дал пиштолот за да го стори криминалниот акт и мора да побараат одговорност од сите оние што го поттикнуваа и помагаа атентатот и с` уште им даваат поддршка на крвавите пресметки. - Молкот е ...
сите 15 | | | веќе видена

Оценување на законитоста на членови од Законот за шумите, од Законот за здравственото осигурување и одлуката за бесплатен превоз на студентите, односно доделувањето субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие, ова се трите точки на дневниот ред на последната седница на Уставниот суд. Двете иницијативи за поништување на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, поднесени од Светскиот македонски конгрес и од „За заедничка Македонија“, пред три и пред две недели, никој не ги споменува. Остануваат во судските фиоки додека Џафери со полна пареа си ја извршува функцијата, иако и за двете подносителите побараа итно постапување. Последниот пат кога „Дневник“ побара од Судот да кажат во која фаза е процесирањето на иницијативата, ни одговорија дека немаат информација кога би биле ставени на дневен ред. - Ќе дознаете кога ќе ги видите објавени на интернет-страницата на судот како дневен ред на седница, а во моментот се во рацете на судија известител - ни одговорија од Уставен суд. Спакувана во ...
сите 13 | | | веќе видена

За само неколку минути во саботата вечерта во центарот на Лондон беа убиени седум, а ранети 50 лица. Сведоците вчера детаљно раскажуваа како се одвивале трагичните настани во британската престолнина. Тие велат дека тројца напаѓачи возеле по Лондонскиот мост во бело комбе со брзина од 50 милји на час, а потоа излегле и извршиле масакр пред очите на голем број сведоци. Сведоците фрлале столови и чаши кон напаѓачите, а еден таксист дури и се обидел да ги прегази со својот автомобил. - Мислевме дека е сообраќајна несреќа, но кога се приближивме, видовме многу крв и тела. Имаше бремена жена на десната страна, која беше тешко повредена, и на левата имаше маж, кој беше реанимиран. Не знаеме дали жената преживеала – вели еден сведок за „Гардијан“. Друг сведок, идентификуван како Ерик Сигуенца, за Би-би-си изјавил дека тројца мажи излегле од возилото и почнале да ги напаѓаат луѓето на патот. - Додека се симнуваа по скалите, додека трчаа кон луѓето, тие извикуваа: „Ова е за Алах“ – раскажува Ерик. Напаѓачите биле ...
сите 59 | | | веќе видена

Русија истражува начини како да наметне регулативи врз биткоинот, изјави гувернерот на Централната банка, Елвира Набиулина во интервју за ЦНБЦ. Сепак, таа с` уште се „сомнева“ во придобивките на криптовалутата и дури става под прашање дали воопшто треба да се прифаќа за виртуелна валута. Според Набиулина, биткоинот е дигитално средство, а не валута, и токму така треба да биде разгледуван од гледна точка на регулациите. На прашањето дали Руската централна банка се обидува да го регулира биткоинот, Набиулина вели дека се анализира можноста и оти треба да се „дознае повеќе за интернационализацијата на биткоинот и регулаторните системи“. Таа додава дека има „ризици“ во однос на криптовалутата. - Не мислиме дека на биткоинот треба да се гледа како на виртуелна валута. Тој е повеќе дигитално средство со прописи за средства - вели Набиулина. Првиот човек на Централната банка на Русија не навлегува во детали за тоа како ќе изгледаат конкретните прописи и вели дека не брза да наметнува некаква политика. Биткоинот ...
сите 16 | | | веќе видена

Нов Јужен Велс, најнаселената држава на австралискиот континент, ги зголемува за повеќе од двојно даноците за недвижностите што ги купуваат странци. Мерката е обид на земјата да се избори со постојаното зголемување на трошоците за купувачите на станови во Сиднеј, најголемиот град во државата, објави „Фајненшел тајмс“. Странските купувачи на недвижен имот во Австралија, а најмногу Kинезите, одамна се обвинувани за поттикнување на растот на цените на недвижностите во земјата. Цените на куќите во Сиднеј, на пример, од 2009 година наваму се зголемени за двојно. Минатиот месец федералната влада во Австралија воведе уште еден данок за странските сопственици на имот. Тие ќе плаќаат по 5 илјади австралиски долари годишно, ако никој не живее во становите во период подолг од шест месеци. Премиерот на Нов Јужен Велс, Гладис Берџиклиан, вели дека властите сакаат да се сигурни оти становите се достапни за локалните жители, но и локалната администрација да може да се соочи со предизвиците на станбениот пазар. Парите ...
сите 4 | | | веќе видена

Европската Унија (ЕУ) го одобри проектот за обезбедување бесплатен интернет на јавни места како што се паркови, библиотеки, здравствени центри и музеи во земјите од заедницата. Договорот за почетокот и финансирање на иницијативата WiFi4EU беше усвоен во понеделникот од страна на Европскиот парламент, Советот на Европската Унија и Европската комисија (ЕK). Иницијативата е позната уште под називот „Бесплатен интернет за Европејците“ и е дел од глобалната стратегија на ЕУ за обезбедување можности за мобилност и конкурентност на европските граѓани. Kој ќе може да учествува Трите институции ќе го обезбедат потребното финансирање на проектот за чија реализација ќе требаат 120 милиони евра. Во соопштението на ЕK се вели дека како дел од иницијативата ќе бидат потпомогнати од 6 до 8 илјади општини од земјите во ЕУ. Начинот на финансирање ќе биде дискутиран подетаљно на претстојното ревидирање на повеќегодишната финансиска рамка. Процедурата за аплицирање ќе биде активирана по финализирање на деталите на проектот. ...
сите 10 | | | веќе видена

Вкупно 67 проекти од водоводната и канализациската инфраструктура се завршени, а уште 20 се во тек на изведба. Сите се реализираат со средства од Европската инвестициска банка во висина од 50 милиони евра и плус девет милиони евра обезбедени од буџетот на Република Македонија. Од нив досега се завршени 33 проекти за водоводни системи и се во вредност од 8,2 милиони евра, додека во фаза на изградба се уште 13 водоводни системи со вкупна вредност од 3,1 милион евра. Преку ЕИБ изградени се 34 канализациски системи вредни 10 милиони евра, а моментно с` уште се градат седум канализации во вредност од 3,4 милиони евра. Од Министерството за транспорт и врски велат дека за наредниот период е планирана реализација на 13 водоводни системи во вредност од 5,2 милиони евра, како и изградба на пет канализациски системи вредни 2,2 милиона евра. Изградбата на нова и обновата на постојната водоводна и канализациска инфраструктура беше еден од приоритетите на Владата, со цел на граѓаните да им се подобри водоснабдувањето и ...
сите 16 | | | веќе видена

Змии, муфлони, рисови, диви јарци, спортски коњи, но и меркати - видови мунгоси и аквариумски рипки и желки се само дел од животните кои биле увезени во земјава минатата година. За разлика од 2015 увезени се и голем број лебеди, оплодени јајца, гулаби, јунци за оплодување, посебни раси кози и што уште не. Според податоците на Агенцијата за храна, има и увоз на инсекти кои се користат за опрашување, мајмуни и кокошки. Минатата година увезени се и свињи за колење што е новитет. Досега се увезуваше свинско месо, или евентуално свињи за оплодување кои требаше да ги сменат карактеристиките на одредена раса. Германија, Данска, Австрија, но и Унгарија се само дел од земјите од каде што сме увезле егзотични животни. На листата се и Сингапур и Бразил, а од соседите најголем увоз на живи животни има од Србија. Увоз со авион Во Агенцијата велат дека увозот на живи животни во Република Македонија се остварува преку патниот сообраќај, како и преку воздушен пат, што директно зависи од видот на животните како и нивната ...
сите 14 | | | веќе видена

next