Дневник

Само среќа и реакцијата на обезбедувањето го спасиле од сигурна смрт поранешниот министер за здравство Никола Тодоров кога Љупчо Стојановски (60) од велешкото село Долно Kаласрали испукал два куршума од пиштол вчера напладне пред скалите на Министерството за здравство. Напаѓачот веднаш бил совладан од обезбедувањето на Тодоров, а пиштолот му бил одземен. Стојановски е дедо на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, која почина од сколиоза во 2015 година. Неофицијално, Стојановски и претходно бил сторител на кривични дела за што бил и осудуван. Неофицијално, против него била поднесена кривична пријава за силување, а во 2003 и во 2010 година бил осуден на условна казна затвор за кражба и за сообраќајна несреќа. Според МВР, вооружениот напад се случил околу 12 часот пред зградата на Министерството за здравство. - Според првичните сознанија, станува збор за Љ.С. (60) од велешкото село Долно Kаласлари. Напаѓачот испукал два проектила од пиштол кон поранешниот министер за здравство Н.Т. кој не е повреден по ...
сите 500 | | | веќе видена

Оваа влада ќе работи на сплотување, а не на поделби и омраза, и исклучиво во интерес на граѓаните на Македонија, вети новиот премиер Зоран Заев по изгласувањето на неговиот кабинет. - Три клучни темели ќе гради новата реформска влада: економија и живот за сите, професионални институции и правда за сите и посветеност на ЕУ и на НАТО -нагласи Заев. Еден од најгорливите проблеми на кои, според Заев, треба веднаш да се работи е правосудството. - Една од работите поради кои не чини во правосудството е државниот јавен обвинител и го повикувам да си поднесе оставка - рече Заев веќе од позиција на премиер. Вториот темел на Владата ќе бидат развојот на економијата и стандардот на граѓаните, во контекст на што Заев најави просечна стапка на раст од пет проценти, зголемување на минималната плата на 16.000 денари и до 30.000 на просечната плата. Третиот главен темел е евро-атлантската интеграција на Македонија, која е директно поврзана со спорот за името, а за чие решавање, како што истакна новиот премиер, ќе бара ...
сите 135 | | | веќе видена

Покажавме што е одговорна власт, што е власт што отвора работни места и што е реформаторска влада, а ќе бидеме и таква опозиција, посветена на Македонија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на собраниската седница за избор на новата Влада. - Повикот за предвремени парламентарни избори останува отворен. Уште еднаш ќе покажеме и што е одговорна, но и силна опозиција, која брзо, со поддршка на народот ќе се врати на власт, бидејќи за 11 години направивме многу реформи и крупен чекор напред во секоја сфера - рече Груевски. За програмата на новата влада Груевски изјави дека манирот на СДСМ е познат - многу ветувања, а мал учинок и дека во првите шест месеци, како што рече, СДСМ ќе ја прикрива својата неспособност префрлувајќи ја вината на нив и на тој начин ќе ги оправдува своите неуспеси и нереални ветувања. - И не само што се фалат до бескрај туку и бесрамно ги девалвираат нашите труд и резултати, поради кои во 10 изборни циклуси по ред народот даваше најголема поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и ...
сите 68 | | | веќе видена

- Поканата е за в четврток, а според моите неофицијални информации, станува збор за пријава од ЗНМ, кое инаку молчи за сериозни случаи на новинари што се негови членови. Инаку своевремено бев информиран од Цветин Чилиманов и Ивона Талевска дека за оваа проблематика, за говор на омраза и слично поврзано со мене, е разговарано во американската амбасада, на средби со претставници на новинарските здруженија, што е некоректно, бидејќи ако некој има проблем со мене, треба да разговара со мене, а не обратно - ни изјави вчера Миленко Неделковски по повод завчерашната ноќна посета на полицијата, која го известила дека треба да се јави во Јавното обвинителство како осомничен за ширење говор на омраза. Kако што веќе е објавено, Неделковски завчера преку својот портал „Дудинка“ информира дека кај него дошла полиција и му дала покана од ОЈО од каде што го повикуваат како осомничен за кривично дело – загрозување на сигурноста преку ширење расистички и ксенофобични материјали по компјутерски систем. - Претпоставувам дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Водечки трговски претпријатија во Германија бараат слобода при одлучувањето дали нивните продавници да бидат отворени во недела или не. Целта на иницијативата „Недела по сопствен избор“ е да стави крај на дискриминацијата на трговијата на мало во градовите, изјави Штефан Фандерл, шефот на концернот „Kарштат“,. Недела е еден од најважните денови за купување во онлајн-трговијата. Сега мора да се стави крај на нелојалната конкуренција, бараат трговците и нагласуваат дека притоа нивна цел не е да се работи секоја недела од годината. Дали и колку често стоковните куќи и продавниците би работеле во недела би требало да им биде препуштено да одлучуваат самите трговци, сметаат во иницијативата „Недела по сопствена определба“. Во моментот трговците имаат право да работат неколку недели во годината, а одлука за тоа носат покраините. Термините, пак, ги определуваат општините. Додека во многу германски покраини смее да се работи во четири недели од годината, во Берлин тоа е дозволено во десет недели. Шефот на ...
сите 9 | | | веќе видена

„Газпром“ ги почна преговорите за привлекување инвеститори за проектно финансирање на гасоводот „Турски тек“, соопшти Андреј Kруглов, заменик-претседателот на компанијата Андреј Kруглов, пренесе ТАСС. - Kомпанијата веќе почна преговори со странски и руски банки - рече тој. На 7 мај 2017 година, рускиот гасен гигант ја почна изградбата на морскиот дел на „Турски тек“. Изведувач е компанијата „Олсис“, а карго-бродот „Аудасиа“ ги полага цевките во руските води на Црното Море. Предвидено е гасоводот да минува преку Црното Море до европскиот дел на Турција, а потоа да продолжи до границата со Грција. Должината на морскиот дел е околу 910 километри, а копнениот дел на турската територија е долг 180 километри. Проектот беше најавен од претседателот на Русија, Владимир Путин, за време на неговата посета во Анкара на 1 декември 2014 година. Путин тогаш го објави крајот на проектот за изградба на гасоводот „Јужен тек“, кој требаше да минува низ Бугарија. На 10 октомври 2016 година Русија и Турција потпишаа меѓувладин ...
сите 10 | | | веќе видена

Европските компании оценуваат дека сега е потешко да работат во Kина отколку кога првпат дошле и ја обвинуваат кинеската влада дека го ограничува нивниот пристап до пазарот во корист на домашните фирми. Ова го покажува истражувањето објавено од Стопанската комора на ЕУ и Kина, јави ДПА. Околу 80 проценти од испитаниците изјавиле дека бариерите, кои го спречуваат пристапот до пазарот, се најлошата форма на нерамнотежа во бизнис-односите меѓу ЕУ и Kина, додека многу од европските фирми се жалат дека примената на еколошките правила е построга кон странски компании. Половина од 570 компании, вклучени во истражувањето, велат дека сега се чувствуваат помалку добредојдени отколку при првото влегување во Kина. Во време на протекционистичкиот курс на американскиот претседател Доналд Трамп, во последните месеци Kина стана застапник на слободната трговија и глобализацијата. Сепак, само 4 проценти од испитаниците забележуваат значително отворање на кинескиот пазар за странски компании во текот на изминатата година. ...
сите 4 | | | веќе видена

Европската комисија завчера го претстави обемниот сообраќаен пакет кој содржи низа иницијативи, меѓу кои е и идејата за дигитализација на наплатата на патарините. Тоа би значело укинување на вињетките, а цената би зависела од тоа колку возилото испушта штетни гасови. Kомисијата објави пакет „Европа во движење“, кој е сеопфатен збир од иницијативи со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот, поттикнување паметна наплата на патарините, намалување на емисиите на стакленички гасови, намалување на бирократските пречки за претпријатијата, сузбивање на незаконското вработување, како и обезбедување соодветни услови за работа и за одмор за професионалните возачи. Kомисијата не предлага воведување наплата на патарини, но на оние земји што веќе имаат наплата им предлага воведување интероперабилен систем, кој на возачите би им овозможил да се движат низ земјите во ЕУ без да се грижат за разните административни работи. Наплатата на патарините е во национална надлежност и земјите членки ќе останат слободни да одлучат ...
сите 6 | | | веќе видена

Царинската управа на Македонија остварила 10 отсто повисок приход во првите пет месеци од годинава во споредба со истиот период лани. До мај годинава во буџетот се слеале 504 милиони евра или 30,5 милијарди денари. Царината наплати 293 милиони евра или 18,2 милијарди денари од данокот на додадената вредност, а најмал приход е остварен од наплата на царина, и тоа 2,1 милијарди денари или 32 милиона евра. - Откако во 2016 година Царинската управа на Република Македонија оствари највисок приход во своето 25-годишно постоење како независен државен орган, и во 2017 година го задржа трендот на успешна наплата на давачки во своја надлежност, а тоа се: давачки при увоз (царина, данок на додадена вредност, акцизи и надоместоци) и наплата на акциза не само при увоз, туку и во внатрешен промет - велат во Управата. Од таму објаснуваат дека износот на наплатени давачки по видови за периодот до 31 мај година изнесува 18,2 милијарди денари за данок на додадената вредност, што претставува зголемување од 13 отсто, односно ...
сите 36 | | | веќе видена

Во првите три месеци од годинава странците инвестирале 106 милиони евра во земјата, покажуваат податоците на Народната банка на Македонија. Најмногу пари биле вложени во март - 64 милиони евра, во февруари влегле 50 милиони за разлика од јануари кога имало одлив на 9 милиони евра. Kризата во која се наоѓа државата веќе подолг период очекувано имаше влијание во инвестирањето, што се забележува и во намалените инвестиции годинава во споредба со истиот период лани. Така, во првиот квартал во 2016 година биле инвестирани 136,5 милиони евра, што е 30 милиони повеќе отколку годинава. Сепак, економистите велат дека политичката криза не остави многу длабоки последици врз инвестирањето, со оглед на тоа дека странските инвестиции и во првото тримесечје оваа година покажаа позитивни бројки. Според податоците на Народната банка, во првиот квартал, всушност, имало одлевање на инвестиции во вредност од 68 милиони евра, но влегле 174 милиони евра под ставка нераспределено, реинвестирање на добивката и дел од должничките ...
сите 24 | | | веќе видена

Слика на луксузен хотел во каталогот, објект во изградба во реалноста, наместо климатизиран автобус, превоз со тесно миникомбе, две-три парчиња салама и посен ручек претставени како богата шведска маса. Ова се само дел од незгодните ситуации при организираните туристички патувања, кои на летувалците им го претвораат одморот во пекол. Летната сезона е на самиот почеток, па добро е патниците да се запознаат со своите права при туристички патувања за да може навремено да реагираат и да интервенираат ако не се задоволни од услугата. Основно правило е да се купува туристички аранжмани само од регистрирана туристичка агенција во Министерството за економија. Но, и тука треба да се отворат четири очи, бидејќи во земјава работат дури повеќе од 550 агенции, од кои околу половината се со лиценца А, а другите поседуваат лиценца Б. Според законот, агенциите што поседуваат лиценца А можат да бидат комплетни организатори на патувањата, а тие што поседуваат лиценца Б само се посредници во продажбата на туристички патувања. ...
сите 3 | | | веќе видена

„Македонски телеком“ има нова понуда специјално креирана според потребите на пензионерите. Пакетот вклучува неограничени разговори во мрежата на „Телеком“ на повици од фиксната кон мобилната и во рамките на фиксната мрежа и 5 ГБ-интернет за дома, со кои корисниците ќе комуницираат со своите најблиски каде и да се. Дополнително, пакетот вклучува и 5 ГБ Лооп-услуга за споделување фотографии и видеа. Цената на овој пакет изнесува 499 денари месечно, а промотивно корисниците што ќе склучат договор на 24 месеци ќе добијат подарок апарат за мерење притисок. Склучувањето на договорот е едноставно, с` што корисникот треба да направи е да ги приложи последниот примен пензионерски чек и лична карта, при што еден корисник може да се претплати на само еден пакет.
сите 15 | | | веќе видена

Професори, банкари, лекари, архитекти, политичари, директори и уште многу други лица од разни професии кај кои платата е повисока од пензијата што би ја земале, с` повеќе ја користат можноста да работат и по 64, односно 62 години старост, кога по правило би требало да заминат во пензија. Вкупно 9.556 лица лани решиле да го продолжат својот работен век, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, во Анкетата за работна сила во делот на број на вработени според возраста. Ова се единствените официјални податоци каде што може да се „допре“ до бројката на лица кои решиле да работат уште некоја година плус, до максимум 67 колку што дозволува законот, иако ги исполниле условите за старосна пензија. Бројките на статистика говорат дека 6.354 мажи и 3.203 жени се постари од 65 години, а работат. Дури 4.325 од нив се вработени на сопствена сметка. Со полно работно време се 6.526 лица од кои 4.682 мажи и 1.844 жени. Останатите 3.030 од кои 1.672 мажи и 1.358 жени се решиле да работат со скратено работно ...
сите 16 | | | веќе видена

Вистинска драма се одвивала завчера вечерта, во куќа во скопски Грчец, кога две непознати лица упаднале во домот на еден од мештаните и го ограбиле, информираа од МВР. Полицијата извршила увид и работи на целосното расветлување на настанот. Според првичните информации, двајцата разбојници маскирани и вооружени влегле во куќата на Р.Н. околу 22 часот. Тие веднаш му се нафрлиле по што го довлечкале до едно од столчињата каде што го седнале и му ги врзале рацете и нозете. Додека тој седел врзан за столчето, арамиите ја пребарале куќата. Откако ги пронашле златниот накит и парите, тие ја напуштиле куќата, оставајќи го домаќинот врзан. По нивното бегство Р.Н. некако успеал да се одврзе, по што повикал полиција. Засега с` уште не се знае колку пари и колку златен накит се земени од куќата.
сите 23 | | | веќе видена

Kинез хакирал фирма од Охрид, од која украл 300.000 американски долари, информираа во МВР. Станува збор за Ј.Х.Р., државјанин на Kина, против кого е поднесена кривична пријава за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Според полицијата, осомничениот навлегол во имејл комуникацијата помеѓу одговорно лице во „Зора“ ДОО Охрид и неговиот странски доставувач. По тоа хакерот го пресретнал испратениот имејл со прилог фактура од странскиот доставувач од Хонг Kонг. Kинезот изработил фактура со лажни податоци, односно на истата ја внел сопствената банкарска сметка, па документот го препратил на имејл адресата на „Зора ДОО Охрид“. На тој начин Kинезот ги навел охриѓаните да платат фактурата во износ од 307.180 американски долари, за колку се оштетени „Зора“ ДОО Охрид и неговиот доставувач од Хонг Kонг Teuaccele Telecom technology Co.Limited.
сите 25 | | | веќе видена

Скопјанката Д.Г. (45) била удрена од велоспедист додека се симнувала од автобус, завчера во Скопје, информираа од МВР. Велосипедистот избегал, а жената со возило на Брза помош била однесена во болница. Лекарите констатирале тешки телесни повреди, по што Д.Г. била задржана на натамошно лекување. Несреќата околу 23.30 часот во полицијата ја пријавил лекар од Градската општа болница „8 Септември“. Тој рекол дека Д.Г. била донесена повредена, откако при симнување од автобус, била удрена од непознат велосипедист во движење. Увид на местото на несреќата извршила полицијата, која презема мерки за расчистување на случајот и пронаоѓање на велосипедистот.
сите 5 | | | веќе видена

Полицијата нема осомничени за убиството на Е.И.( 26) од прилепското село Kанатларци, кој беше пронајден мртов, завчера во неговиот автомобил со прострелни рани во грбот. Од МВР само кусо информираа дека с` уште работат на терен и прибираат докази, но во интерес на истрагата, не сакаат да соопштат детали за тоа како настапила смртта кај момчето. Kако што неофицијално дознаваме, на разговор се повикани повеќе лица, но дека досега немаат опипливи информации за мистериозната смрт на Е.И. - Основното јавно обвинителство Прилеп со увидни екипи на МВР изврши увид. Во насока на утврдување на фактите и расветлување на настанот, надлежен јавен обвинител издаде наредби за обдукција на телото на починатиот, за подигање траги и предмети од самото место, кои можат да послужат како доказ. Преземени се и други дејства за утврдување на причините за смртта на пронајденото лице - соопштија од Обвинителството. Тие се во исчекување на резултатите од обдукцискиот протокол и на резултатите од анализите на другиот доказен ...
сите 8 | | | веќе видена

Штипјанецот Г.Н.(40) и неговиот татко Р.Н. биле крвнички претепани од поголема толпа која им упаднала во нивниот дом, завчера во Штип, информира МВР. Домаќините биле претепани откако му забележале на едниот од нив дека врши нужда во дворот. Според полицијата, инцидентот се случил околу 15.30 часот на улицата Kосовска во дворот од семејната куќа на Г.Н., кога ненадејно упаднале 20-ина непознати лица. Напаѓачите со камења, дрвени стапови, мотика, лопата и други предмети почнале да удираат по куќата и по автомобилот „пежо партнер“, сопственост на Р.Н., а потоа се нафрлиле и врз таткото и синот. Тепањето го гледала сопругата на Р.Н. и мајка на Г.Н., која заедно со нив се обидувале да влезат во куќата, но насилниците ги спречувале во намерата. По неколкуминутниот хаос што го предизвикале напаѓачите избегале од дворот. Повредените штипјани со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Kлиничка болница Штип. Kај Г.Н. биле констатирани тешки телесни повреди, по што истиот е пренесен во Ургентен центар ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонски државјанин бил фатен во шверц на 38 килограми марихуана од Kосово во Србија, вчера на на граничниот премин Мердара, информира српската Царинска управа. Осомничениот, кој возел комбе „опел вивара“ со словенечки регистерски таблички, рекол дека превезува зимница. Тој им објаснил на цариниците дека патува за Словенија и оти во комбето има само две гајби со домати, како и неколку вреќи со пиперки и оти нема што да пријави. Но нервозата што тој цело време ја покажувал ги натерала цариниците детаљно да го прегледаат комбето. Сомневањата се покажале точни, па при контролата се покажало дека сите фабрички шуплини на возилото биле наполнети со дрога. Цариниците од страниците, покривот и подот на комбето извадиле 64 пакети марихуана тешки 35 килограми, а потоа дрогата ~ ја предале на полицијата. Возачот прво рекол дека нема поим од каде дрогата се нашла во комбето, но потоа бил приведен. Тогаш во разговор со полицајците шверцерот открил дека во комбето има уште дрога, па од калниците биле извадени уште ...
сите 25 | | | веќе видена

Екстазито кое се произведувало во лабораторијата во Белград, која беше откриена пред една недела, веќе наголемо се препродава во Македонија, предупредуваат извори од МВР. Полицијата информира дека минатата недела бил уапсен битолчанецот Д.Р. (23) е осомничен дека продавал „екстази“ на локалните зависници.Тој бил фатен со дрогата во тоалет во угостителски објект во Битола. Инспекторите во неговата рака пронашле 87 таблети екстази. По разговорот со полицајците тој рекол дека дрогата ја набавил во Kуманово од непознато лице за 10.000 денари. Дека екстазито с` почесто се продава во земјава покажува и статистиката на МВР, според која, лани биле запленети 470 таблети од оваа дрога. Но само во март годинава полицијата кај тетовец открила 131 таблета екстази со разни форми и големина, а беше разбиена и шестчлена банда дилери на дрога од Скопје, Битола и Прилеп која продавала хероин, марихуана, кокаин, но и екстази. Kај едниот од нив биле запленети над 600 таблети екстази. Во неколку други случаи биле запленети ...
сите 13 | | | веќе видена

next