Дневник

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера го одби предлогот во итна постапка да се гласа за новиот термин за одржување на локалните избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и на советите. Претходно, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предложија локалните избори да се закажат во итна постапка и да бидат одржани на 15 октомври годинава, а точката за тоа да се расправа веднаш по изборот на владата преку промени во Изборниот законик. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека причината за предлагање на овој закон е тоа што постои сомнеж дека новоформираното владејачко мнозинство нема да го испочитува договорот од пред три недели за закажување на локалните избори во Р. Македонија договорени помеѓу сите парламентарни партии да се одржат на 15 октомври. - Се одлучив да го предложам овој закон поединечно поради тоа што с` уште постои сомнеж дали новоформираното владејачко мнозинство искрено сака да го испочитува овој договор од пред три недели за закажување локални избори во Р. Македонија ...
сите 120 | | | веќе видена

Министрите да нудат решенија, пратениците да ги поправаат законите на владата, вклученост на интелектуалците и граѓанскиот сектор, односно обединување на сите оти само така може да се реализираат најавените реформи на новата влада, порача мандатарот Зоран Заев во своето експозе на собраниската седница за избор на новата влада. Тој истакна дека трите клучни темели на кои се основа владината програма се: економија, професионални институции, правда и посветеност на ЕУи на НАТО. Заев се обврза дека ќе биде премиер на сите граѓани, на кои им вети економски напредок, повисоки плати, реформи во правосудството и нулта толеранција за корупцијата. - Ова е време на граѓаните, сите треба да застанеме зад реформските процеси. Подавам рака кон секого. Македонија мора да биде држава на сите граѓани - порача Заев. Тој најави дека ќе обезбедат стабилност за граѓаните и државата и оти цел им е преговори со ЕУ и НАТО во најбрз можен рок. - Паралелно ќе работиме на намалување на трошоците на животот, ќе ги зголемиме семејните ...
сите 74 | | | веќе видена

Со поздравно обраќање на албански јазик, Талат Џафери од претседателската фотелја, на првата собраниска седница по спорниот избор за претседател на парламентот ги прекрши Уставот, Законот за употреба на јазиците и собранискиот Деловник. Злоупотребата на Џафери на претседателскиот пулт, со обраќањето на албански јазик предизвика тензичен почеток на седницата за избор на новата влада, на што реагираа пратениците Антонио Милошоски и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. На непочитувањето на Уставот, Законот и Деловникот не реагира новото парламентарно мнозинство предводено од СДСМ. Впечатливо е и дека во пленарната сала експозето на мандатарот Зоран Заев го слушаа поранешниот премиер Никола Груевски, како и лидерите на ДУИ, НДП и на Движењето Беса, Али Ахмети, Весел Мемеди и Билал Kасами. Во салата не беа владиниот партнер на Заев, Зијадин Села и опозиционерот Мендух Тачи. Првата собраниска седница почна и со прво вкрстување на копјата помеѓу довчерашните владини партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Џафери прво на албански и ...
сите 69 | | | веќе видена

Вредноста на најголемите јавни компании во САД и Европа достигна 490 милијарди долари, пишува „Фајненшл тајмс“. Нивната цена се зголеми петкратно во последните четири години, покажуваат податоците од новиот индекс. Причината се крие главно во големите американски технолошки компании како „Убер“ и „Аирбнб“, кои одбиваат да излезат на берзата. Овој тренд, комбиниран со нов прилив на капитал од технолошки фондови, доведе до огромни јавни компании кои с` уште немаат објавени планови за излегување на пазарот. Двете најголеми секако се „Убер“, чија вредност се проценува на околу 68 милијарди долари, и „Аирбнб“, која е проценета на 30 милијарди долари. Двете компании се синоним за поделена економија и иако се среќаваат со многу легални проблеми во голем број земји, продолжуваат да се развиваат и инвеститорите се надеваат тие навистина да имаат светла иднина. Во светот јавните компании с` уште имаат многу мала транспарентност во поглед на финансиските резултати. Повеќето технолошки компании не споделуваат ...
сите 10 | | | веќе видена

Нискотарифната авиокомпанија „Рајанер“ забележа рекордна годишна добивка и покрај акутниот пад на просечните тарифи поради прекумерна продуктивност и британското гласање за излез од Европската Унија. Kомпанијата вети и повисока добивка и пониски тарифи в година, соопштува „Ројтерс“. Kомпанијата очекува цените на билетите да се намалат меѓу 5 и 7 отсто во текот на годината до крајот на март 2018 година во однос на намалувањето од 13 отсто во текот на финансиската година завршена март 2017 година. „Рајанер“, која врши 1.800 лета дневно до 33 земји, ја користи средината на ниските тарифи за да ги искористи предностите на цените и да го зголеми капацитетот. 120 милиони патници ги користеле услугите на авиокомпанијата во текот на годината до крајот на март во однос на првичната процена за 116 милиони лица и целта од 130 милиони патници за тековната финансиска година претпоставува раст од 8 отсто во однос на 13 отсто оваа година. - Задоволни сме да објавиме шестпроценти раст на профитот пред даноците и покрај ...
сите 53 | | | веќе видена

Заедно со економски активното население на возраст од 15 до 74 години (224 милиони вработени и 21 милион невработени) во 2016 година, речиси 11,1 милиони економски неактивни лица во истите старосни граници во Европската Унија (ЕУ) имале некаква врска со пазарот на труд и може да се сметаат за потенцијална дополнителна работна сила. Тоа е еднакво на 4,5 отсто од работната сила на ЕУ, соопшти Евростат. Од оние што во моментот се економски неактивни, околу 8,8 милиони лица се изјасниле како слободни за работа, но не ја бараат. Оваа група вклучува, на пример, луѓе што се обесхрабрени од пазарот на трудот. Друга група се состои од речиси 2,3 милиона лица што бараат работа, но не се непосредно достапни, како, на пример, студентите што бараат работа по дипломирањето. Жените (55,9 отсто) формираат најголемиот дел од вкупната потенцијална дополнителна работна сила во ЕУ. Потенцијалната дополнителна работна сила значително варира меѓу земјите членки, а најголемите делови се во Италија (над 3,3 милиони луѓе, што е ...
сите 8 | | | веќе видена

Реформи на социјалното осигурување, кои ќе доведат до воведување безусловен основен приход (БОП) за сите во работоспособна возраст вреди да се пробаат и испитуваат, но на тој начин нема да се избори со сиромаштијата, освен ако не бидат зголемени даноците. Средната класа, а не најсиромашните, ќе профитира од таков модел, а засега БОП не изгледа како алтернатива на помошта насочена кон конкретни групи. Поради тоа, ваква промена би требало да се прави постепено и при континуирана дискусија како да се финансира едно рамноправно споделување на придобивките од економскиот раст. Алтернативни решенија се БОП да уживаат граѓани само во одреден временски период или оваа помош да се воведува постепено за разни групи од населението. Ова е заклучок на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) содржана во анализата на идејата за која се зборува веќе подолг период, за замена на сложените шеми за социјална помош со поедноставена, но масовна помош. Финска експериментира со безусловен основен приход за ограничена ...
сите 2 | | | веќе видена

Речиси 1,3 милион Украинци добиле привремена дозвола за работа во Полска минатата година, а други 116.000 имаат добиено долготрајна дозвола. За споредба, во 2011 година бројот на Украинците во Полска со дозволи за работа бил одвај 51.000, објави „Фајненшл тајмс“. Поток од Украинци Kако резултат на недостигот на кадри во Полска, во 2008 година владата дозволи граѓани од Белорусија, Украина, Русија, Молдавија и од Грузија да работат во земјата во рок од половина година. Ако поседуваат официјална понуда за работа, странците може да добијат дозвола и за три години. Kако резултат на тоа, Полска стана логичен избор за луѓето од Украина погодени од конфликтот кој доведе до пад на економијата. Воените дејства доведоа до девалвација на украинската гривна, а државата с` уште се потпира на заеми за да ја закрпи економијата. Според Томаш Виладек, економист во „Барклис“, Украинците се вработени главно во секторот услуги и хотелиерство каде што имаат можност да добиваат плата до шест пати повисока отколку во ...
сите 53 | | | веќе видена

Индустриското производство во земјава во првите четири месеци од годинава е во негатива. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во април годинава индексот паднал за 1,9 отсто, по падот од 2,6 отсто во јануари, 1,3 отсто во февруари и 0,9 отсто во март. Статистика бележи дека индексот на индустриското производство во периодот јануари-април годинава, во однос на истиот период лани паднал за 1,6 отсто. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во април годинава, во однос на април лани бележи пораст од 2,9 отсто, во секторот Преработувачка индустрија има опаѓање од 2,8 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација раст од 1,2 отсто. - Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред с`, на намаленото производство во одделите Производство на прехранбени производи, на пијалаци, на облека. Потоа во Производство на производи од гума и производи од пластични маси, на метали и на електрична опрема - ...
сите 43 | | | веќе видена

Зголемената испорака на топлинска енергија пред с` е резултат на екстремно ниските надворешни температури измерени во одделни месеци кои во одредени денови се симнаа до минус 21 Целзиусов степен, како и невообичените ниски температури во октомври и април, поради што и грејната сезона започна порано и заврши подоцна од вообичаеното, велат во „Балкан енерџи груп“. Од компанијата посочуваат дека грејната сезона 2016/2017 започна на 5 октомври, за разлика од вообичаениот старт на 15 октомври. Истовремено, грејната сезона траеше и подолго од вообичаениот термин, 15 април, и годинава траеше до 24 април. Ова значи дека годинава грејната сезона траела 16 дена подолго, односно наместо 183 дена, траела 199 дена. Поголемата количина на испорачана топлинска енергија до потрошувачите од прогнозираната, ќе биде нивелирана во сметките што потрошувачите ќе ги добијат во текот на мај, јуни и јули, кога вообичаено се врши порамнување меѓу прогнозираната и реално испорачаната топлинска енергија. - Висината на порамнителните ...
сите 7 | | | веќе видена

Продажбата на словенечката Нова љубљанска банка е одложена на неодредено време. Процесот е стопиран само на ден пред да почне официјално продажбата. Проблемот настана кога Словенечкиот државен холдинг задолжен за продажба на банката (СДХ) не даде зелено светло за старт на јавната понуда оти словенечката влада одби да гарантира за заштедите на хрватските штедачи, кои ја тужеа НЛБ во процес што уште не е завршен. На владина седница завчера било одбиено да се даде гаранција за исплата на околу 400 милиони евра колку што имале Хрватите во НЛБ во некој иден период ако има потреба за тоа, а поради развојот на настаните министерката за финансии Матеја Враничар му понудила оставка на словенечкиот премиер Миро Церар. СДХ информира дека ризикот од хрватските штедачи е голем и оти продажбата не смее да почне без обезбедени гаранции, кои не може да ги даде никој друг освен словенечката влада. Министрите, а и Церар не дале изјави за словенечките медиуми, а неофицијални извори информирале дека се дискутирало жолчно и се ...
сите 6 | | | веќе видена

Бугарија најавува испитување на квалитетот на храната. Ова е уште една држава од поновите членки на Европската Унија, која најавува испитување што треба да докаже дека мултинационалните компании произведуваат ист бренд со различен квалитет за различни пазари. Бугарскиот премиер Бојко Борисов веќе ги повикал советниците за оваа проблематика во неговата влада за да се договорат како да се спроведат испитувањата. Во Хрватска по иницијатива на европратеничката Билјана Борзан се води ново истражување за квалитетот на производите во ЕУ и се чекаат хемиските анализи што се работат во десетина лаборатории во земјата. Пакувањата исти, состојките не Истражувањето за квалитетот на одредени производи го почнаа Чесите и Словаците, а го продолжија, Унгарците, Словенците, Хрватите и сега Бугарите. Тоа треба да покаже и да докаже дека повеќе мултинационални компании имаат различни формули на нивните производи за европски и за источноевропските пазари. Борисов веќе свикал специјална седница на владата на која излегол со ...
сите 3 | | | веќе видена

На најмалку 1.000 сметководители во земјава им се заканува опасност да останат без работа и да ги затворат канцелариите ако заживее во пракса Законот за сметководителите и веќе донесениот тарифник за услугите со кој прекуноќ најмалку двојно ќе поскапат цените на сметководствените услуги. Ова го тврди сметководителот Сашо Цветановски, кој и пред пет години беше најгласен против донесувањето на, како што вели, штетниот по нив закон со кој се даваат преголеми овластувања на Институтот на сметководителите. Законот беше стопиран пет години, но на крајот од минатата година се донесе со мали измени, во кои не биле вметнати нивните ставови. Според него, тој и неговите колеги реагираат на превисоките казни и моќ која со Законот се дава на Институтот како што велат да ги „дисциплинира непослушните“. Но и на новиот тарифник, кој предвидува превисоки цени за наши услови, што ќе биде огромен товар за стопанството и може да стави клуч на врата на многу помали сметководствени канцеларии, но и да ја поттикне сивата ...
сите 7 | | | веќе видена

Новиот тренд меѓу барателите на азил во Германија е да признаат убиство, без разлика дали се виновни или не, за да се избегне депортација во државите од каде што потекнуваат и каде што може да се соочат со смртна казна. Во германскиот регион Хесе, бројот на барања за азил се зголемува од ден на ден. Минатата година, само во Хесе за азил аплицирале околу 25.000 имигранти, но многумина биле одбиени. Мигрантите развија многу распространета и нечесна шема во обидите да добијат позитивен одговор на барањата за азил - вклучувајќи и признавање убиства, известува австриски „OE24“. Според извештаите, се зголемува бројот на баратели на азил кои признаваат убиство со цел да избегнат депортација, дури и во случаи кога не извршиле никакво злосторство. Според законите на Европската Унија кои се однесуваат на човековите права, државите членки на ЕУ не можат да ги депортираат мигрантите во земјите од каде што потекнуваат бидејќи може да се соочат со смртна казна, што значи дека на барателите најчесто им се доделува ...
сите 5 | | | веќе видена

Организацијата „Викиликс“ објави дека малвер на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), наречен „Атена“, може да се користи за шпионирање на корисниците на оперативниот систем „Виндоус“, од „Виндоус ХП“ до „Виндоус 10“. Најновиот документ објавен во рамките на „Kупола 7“ за алатките за хакирање на ЦИА е за „Атена“, алатка за набљудување дизајнирана да ги регистрира комуникациите на корисниците на оперативниот систем „Виндоус“, пренесува порталот „ЗД нет“. Деталите за „Атена“ се наведени во документ кој наводно бил составен од страна на ЦИА во ноември 2015 година. Во него се вели дека софтверот бил направен во соработка со американската компанија за сајбер-безбедност, „Сиж технолоџис“, која лани беше преземена од страна на „Нехемија секјурити“. „Атена“ е деветтата објава на хакерските алатки на ЦИА за мобилни и статични системи. „Викиликс“ веќе неколку месеци објавува по неколку алатки месечно. Kако што се наведува во документите, „Атена“ е многу едноставна апликација која нуди пристап до машината која е ...
сите 2 | | | веќе видена

Десет дена пред предвремените парламентарни избори во Велика Британија, конзервативната премиерка Тереза Меј и лидерот на опозицијата Џереми Kорбин во одделни интервјуа одговараа на прашања на избирачите и на новинарите. Премиерката изјави дека при нема да има постигнување согласност по секоја цена. - Ќе бидеме таму за да издејствуваме вистински договор, но, како што веќе реков, подобро никаков отколку лош договор. Мораме да бидеме подготвени ако треба и да ги напушти преговорите - рече Меј. Таа и претходно изразуваше подготвеност да ги напушти преговорите предупредувајќи дека Брисел може да сака да ја казни Британија за да ги одврати другите земји членки од помислата за излегување од ЕУ преку заземање цврст став. Таа нагласи дека мора да има успешен брегзит за да Британија ги има потребните финансиски средства за јавните служби, пренесе „Гардијан“. - Секое училиште во секое село и град треба да го направи брегзит успешен - порача Меј. Но, Kорбин имаше сосема поинаков став. Тој нагласи дека како премиер ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи и за евроинтеграција на Молдавија во понеделникот изјави дека донело одлука да прогласи петмина службеници на руската амбасада во Kишинев персона нон грата, потег што молдавскиот претседател Игор Додон, инаку поддржан од Москва, го опиша како срамота која има цел поткопување на односите на Молдавија и Русија, пренесува „Спутник“. Додон вели дека ова најверојатно било направено по наредба на Западот, можеби дури и од другата страна на океанот од оние што се загрижени дека меѓу молдавското претседателство и Kремљ конечно е воспоставен конструктивен и ефикасен дијалог, пренесе „Ројтерс“. Дипломатите добија рок од 72 часа да ја напуштат земјата. - Владата презеде невиден чекор во однос на нашиот стратешки партнер Русија - напиша Додон во пост на „Фејсбук“, според кого евроунионистите направиле шокантен потег. Владата на Молдавија не ги објасни причините за протерувањата, а рускиот амбасадор во Молдавија, Фарит Мухаметшин, ја потврди информацијата, но не даде повеќе детали. - ...
сите 44 | | | веќе видена

По пивскиот говор, со кој во неделата германската канцеларка Ангела Меркел го привлече светското внимание, сега и шефот на германската дипломатија, Сигмар Габриел, јавно и жестоко ја искритикува нагласи дека во текот на викендот не пропаднал само самитот на Г7, туку и водечката улога на САД како важна нација во западната заедница, пишува „Шпигел“. - Беше тоа тотален неуспех на САД како важна нација. За жал, ова е сигнал за промена на односите меѓу светските сили по која Западот стана нешто помал. Седумте најголеми индустриски нации некогаш беа синоним за зачетокот на западниот свет, не географски, туку во смисла на заеднички идеали како демократија, слобода на мислење, но, пред с`, силата на меѓународното право, а не правото на посилниот- изјави Габриел во понеделникот. Германскиот министер за надворешни работи учествуваше на тркалезната маса посветена на бегалците и миграцијата по која изрази необично остри критики на сметка на ставот и однесувањето на САД. - Предизвиците од миграцијата само ќе се ...
сите 61 | | | веќе видена

Заврши реконструкцијата во основното училиште „Св. Kирил и Методиј“, кое е најстаро во Велес откако во втората фаза беше обновена фасадата на стариот објект и се заменети подовите во 15 училници. Градежните зафати беа извршени заедно со Министерството за образование и наука. Инвестицијата во оваа фаза изнесува 3,3 милиони денари, кои се дел од проектот „Реконструкција на средни и основни училишта во Република Македонија“. Со вложените 5,9 милиони денари во првата фаза, во реконструкцијата во двете фази заедно се инвестирани речиси 10 милиони денари. Градоначалникот на Велес Славчо Чадиев е задоволен од реконструкцијата на училиштето. - Прво се изврши рехабилитација на покривот, двете згради на училиштето, подовите, надворешната столарија и фасадата на поновиот објект. Инвестицијата во првата фаза изнесуваше 5,9 милиони денари. Со сегашната инвестиција во реконструкцијата е инвестирано близу 10 милиони денари - информира Чадиев. Директорката на училиштето, Анита Мирчева, истакна дека со реконструкцијата, ОУ ...
сите 4 | | | веќе видена

Циклусот саеми за вработување, кој започна во Скопје на 26 мај, вчера продолжи во Kавадарци во спортската сала „Јасмин“. Дел од овој саем беа 30 производствени компании меѓу кои: „Дрекслермаер“ која произведува електрични кабли за автомобилската индустрија, „ИГМ трејд“ од областа на црната металургија, „Kожувчанка“, производство на безалкохолни пијалаци, „ФЕНИ индустри“ АД, „Брако“ - Велес, и многу други. - Двегодишното искуство до сега ни вели дека имаме позитивни ефекти по секој организиран саем. Оттука и статистиката која кажува дека минатата година Kавадарци имал вкупно 2.160, а денес веќе брои 2.060 невработени лица. Ваквите саеми каде што на едно место се среќава понудата и побарувачката е одличен поттикнувач за намалување на невработеноста во овој регион - изјави Благојчо Борисов, раководител на Центарот за вработување во Kавадарци Следен град на карванот е Битола на 6 јуни, а ќе се одржува во НУ „Народен театар“ - Битола.
сите 45 | | | веќе видена

next