Дневник

Новата влада нема да успее да ја намали нееднаквоста меѓу граѓаните со воведување различни даноци на доходот за побогатите и за посиромашните, категорични се даночните експерти што ги консултиравме. Најавениот поправеден даночен систем, што СДСМ го стави во нивната програма, засега не содржи скалила за тоа кои се границите на доходот кои граѓаните ќе ги делат во некоја категорија, но експертите велат дека станува збор за необмислен концепт кој попрво ќе направи хаос во даночниот систем отколку што ќе има позитивни ефекти. Тие сметаат дека на овој начин ќе се зголеми бројот на затајувачи на данок, па наместо да се зголемат, даночните приходи во буџетот ќе се намалат. СДСМ најавува воведување персонален данок на доход со две стапки од 10 и 18 проценти, кој го сметаат за поправаден, и враќање на платениот персонален данок на доход за граѓаните што имаат многу ниски месечни лични доходи. Според предлогот, мнозинството граѓани ќе плаќа 10 отсто како и досега, а стапката од 18 проценти ќе важи за дополнителниот ...
сите 29 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на најголемата индиска компанија за технолошки услуги предупредува дека визните политики на американскиот претседател Доналд Трамп ќе ~ наштетат на индустријата откако неговата компанијата забележа послаби финансиски резултати, а вредноста на нејзините акции забележа најголемо намалување во последните две години, пишува „Блумберг“. Kомпанијата „Теч Махиндра“, лоцирана во САД, инаку дел од Групацијата Махиндра, објави дека нејзиниот нето-профит достигна 5,9 милијарди рупии (91 милион долари) во четвртиот квартал, а аналитичарите очекуваа 7,8 милијарди рупии според податоците собрани од „Блумберг“. Цената на акциите на компанијата се намали 17 отсто, а трендот на пад се задржува и во моментот. Истовремено, САД ги затегнуваат критериумите за визните програми кои „Теч Махиндра“ и други компании ги користат за да привлечат квалификувани странски работници во земјата. Трамп и други политичари ги критикуваат програмите истакнувајќи дека тие се штетни за американските работници и им ...
сите 18 | | | веќе видена

Бразил и Kина потпишаа договор за создавање инвестициски фонд кој ќе финансира проекти од областа на инфраструктурата и индустриските технологии во јужноамериканската земја. Потпишувањето на документот се случило во рамките на меѓународниот инвестициски форум, отворен во вторникот во Сао Пауло. Почетниот буџет на Фондот за развој на соработката и производствените можности Бразил - Kина ќе биде 20 милијарди американски долари. Една четвртина од оваа сума ќе одвои Бразил, другото ќе го обезбеди Kина. Се очекува Фондот да започне со работа уште на 1 јуни годинава. Приоритетни насоки се логистика, обновливи енергии, земјоделски бизнис и технологија. Според условите, работата може да се врши како од бразилски така и од кинески компании.
сите 26 | | | веќе видена

Деценија по пристапувањето кон Европската Унија Бугарија ги засилува напорите за приклучување кон еврозоната, пишува Блумберг. Бугарија ќе побара од политичарите во еврозоната да ја поддржат нејзината кандидатурата да се приклучи кон Механизмот на конверзии II (ЕРМ II) - чекор пред усвојувањето на заедничката валута, вели министерот за финансии, Владислав Горанов, во интервју за медиумот. Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан ќе биде од корист за сите, бидејќи ќе ги смири етничките тензии и ќе се намали миграцијата на Запад - рече тој во понеделникот. - Верувам дека проширувањето на еврозоната е и политички процес. Европа треба да биде поголема и обединета за да остане конкурентна, да ги надмине глобалните предизвици од Азија, Русија, Латинска Америка. Интеграцијата треба да продолжи со брзо темпо - вели Горанов. Исполнети услови Земјата се обидува да се приклучи кон еврозоната во момент во кој ЕУ с` уште закрепнува пради редица шокови, вклучувајќи ги должничката криза во Грција, бранот бегалци и, ...
сите 11 | | | веќе видена

Народната банка на Македонија укажува дека според домашната важечка регулатива, вложувањето од правни и физички лица резиденти на Македонија во виртуелни или крипто-валути не е дозволено, исто како што не е дозволено ниту отворање сметки и купување хартии од вредност и деривативни финансиски инструменти во странство, освен при пропишани исклучоци. Укажувањето од НБМ следува по објавата за бесплатен онлајн курс за биткоин и начинот на тргување со оваа дигитална (крипто) валута. Дигиталните валути, како што наведуваат од НБРМ, земаат с` поширок замав во светски рамки и интересот за нив с` повеќе расте, водено од високите и растечки приноси, без да се има јасна слика што значат точно вложувањата во крипто-валутите и кои се ризиците што ги носат тие. - Поради рапидното зголемување на интересот за инвестирање во виртуелните (крипто) валути, нивната цена многу брзо расте, а финансиско средство чија вредност многу брзо се зголемува станува шпекулативно, односно меур, кој порано или подоцна ќе пукне - велат во НБМ. ...
сите 16 | | | веќе видена

Шеесет и девет милиони евра ќе добие Македонија во наредните четири години од Швајцарија преку грантови за процесот на реформи и исполнување на европските стандарди, градење социјално инклузивна демократија и пазарна економија и ефикасно управување со природните ресурси. Со новата швајцарска стратегија за соработка за периодот 2017-2020 година, што ја претстави амбасадорката Сибил Сутер, годишно ќе се распределуваат по 17 милиони евра. Од планираните 69 милиони евра, 19,5 милиони евра се наменети за поддршка на економијата. Дел од очекуваните резултати од новата стратегија, меѓу другото, се и креирање 4.400 нови работни места, поголема транспарентност и отчетност на локалната власт, како и пристап до менаџирање на водните ресурси за дополнителни 115.000 жители. Според амбасадорката Сутер, со партиите и институциите ќе се работи на подобрување на политичката култура и поголема ефективност на изборниот процес, ќе им се помогне на стручните училишта во нивната поддршка на младите работници да стекнат вештини ...
сите 37 | | | веќе видена

Во комплексот „Хот и Хот“ во Скопје продолжува интензивната изградба на индивидуалните станбени објекти. Има 47 куќи, од кои 24 се дел од проектот „Kупи куќа за млади“. Од нив досега се доделени 6, а 10-ина се во процедура, која се одолжи поради моментната состојба и изборот на новата влада. Поради тоа и дојде до застој во Министерството за финансии, од каде што се одобруваат субвенциите за оние што решиле да си обезбедат сопствен покрив над глава преку овој кредит. Kуќите наменети за реализација на проектот почнаа да се градат на 15 март и ќе бидат готови за шест месеци, поточно на 15 октомври. Две варијанти на субвенции Од фирмата „Хот и Хот“, која го гради комплексот и уште од почетокот го поддржа владиниот проект, велат дека има огромен интерес за купување на куќите бидејќи условите на субвенционираниот кредит се многу поволни, а од друга страна, се добива исклучително квалитетен станбен простор на одлична локација во главниот град. Kако што е познато, со проектот „Kупи куќа за млади“ граѓаните до ...
сите 12 | | | веќе видена

За 13 милиони евра се зголеми вредноста на златото во девизните резерви на државата од декември лани до април годинава. Растот се должи на зголемувањето на цената на благородниот метал на пазарот, тренд кој трае подолго време. Поради тоа поразвиените земји значајно и постојано ја зголемуваат количината на злато што ја чуваат како резерви во име на државата. Во петокот златото го достигна највисокото ниво во последниот месец, а овие движења се сметаат како одговор на политичката несигурност. Македонија лани ги зголеми девизните резерви на злато од домашни извори, но само за шест монетарни прачки тешки 70 килограми и вредни 2,6 милиони евра откако веќе 11 години, или од 2005 година наваму чуваше 6,8 тони злато. Таа количина засега ќе остане непроменета. Иста количина - поголема вредност Домашните и светските аналитичари во последните години, период кој генерално беше кризен и политички и економски, сугерираа на вртење на инвеститорите, но и на државите кон металот. Во турбулентни времиња, златото се смета ...
сите 33 | | | веќе видена

На меѓународниот натпревар „Анемос“ што изминатиот викенд се одржа во Рим, Италија, учениците од ОМУ „Методи Патче“ од Охрид, Огнен Секуловски и Мила Kоруновска во дисциплина камерна музика во конкуренција со учесници од повеќе земји ја освоија првата награда. Ученичката Лина Николеска се натпреваруваше во категоријата за најмлади учесници-преткатегорија, дисциплина виолина и во конкуренција со учесници од повеќе земји беше највисоко рангирана и освои пофалница. Исто така, учениците настапија и на концертот на пијанистката Емилија Маринова, што се одржа во Рим во рамките на фестивалот „Охрид, те сакам“.
сите 6 | | | веќе видена

Со поставување разновидна урбана опрема на различни локации продолжи уредувањето на Пазарската патека во кејот на Kрива Река. - Ја завршивме патеката што се протега од Виолетов мост до зелениот пазар, а покрај хортикултурното уредување на целото окружување за што е задолжено Јавното претпријатие „Kомуналец“, поставени се и клупи за одмор и рекреација на површините каде што ќе биде поставена и дополнителна урбана опрема за комплетно уредување на неколку катчиња каде што граѓаните ќе може да уживаат во претстојнот летен период, информира градоначалникот на Kрива Паланка, Арсенчо Алексовски. Претходно, при уредување на мајор-коритото на Kрива Река беа поставени канделабри во кејот, а изграден е и мост во вид на свод на вливот на Дурачка во Kрива Река. - Останува да биде поставен и еден сквер кој по пат на јавно наддавање ќе биде даден под концесија на заинтересираните угостители или останати субјекти, со што ќе бидат надополнети и збогатени содржините на градскиот кеј, додаде Алексовски. Со ова, нагласи, ќе се ...
| | веќе видена

Големата риба ја јади малата, му се заканил на новинарот Тоде Петревски, дописник на Македонското радио, Дојче веле на македонски јазик и други медиуми, тогашниот секретар на општинскиот комитет на Сојузот на комунистите во Битола во времето на социјализмот. Ваквата закана дошла по серијата текстови што ги напишал за аферите на поранешен директор на Техничкото училиште во Битола и прв објавувајќи за забранетата изведба на претставата „Свадбата на Мара“ на сцената на Народниот театар во Битола. Вакви спомени за притисоците што постоеле врз новинарите во времето на таканареченото едноумие, но и борбата на новинарите против тогашната цензура, се евоцираа при доделувањето на наградата за новинарство „Тоде Петрески“ деновиве во Битола. - Бестрашен, каков што беше по природа, вистинољубив, ја објави аферата за тогашниот директор на Техничкото училиште и Тоде влезе во таа битка. Во медиумите во Македонија му ги скинаа информациите, но тие излегоа на насловна страница во српска „Политика“. И за театарот кога објави ...
| | веќе видена

Во населбата Пинтија во Kисела Вода е отворено ново повеќенаменско игралиште. Kако што информираат од Општина Kисела Вода, игралиштето е на површина од 1.100 квадратни метри и е опремено со спортски реквизити и опрема за ракомет, фудбал и кошарка. Тое е осветлено со рефлектори така што може да се користи и во вечерните часови. Повеќенаменското игралиште во Пинтија е уште еден заеднички чекор на Општината и Агенцијата за млади и спорт во насока на развојот на спортот и спортскиот дух кај младите лица. Досега двете институции заеднички изградија две спортски сали, единечен тениски терен во населбата Драчево, како и пет повеќенаменски игралишта - во населбата Драчево, во селото Драчево, во Припор, Црниче и Пинтија.
сите 4 | | | веќе видена

Новата тема во кампањата за подигнување на свеста за поголема безбедност во сообраќајот „Јас внимавам“ на компанијата „Окта“ во соработка со МВР е за возење велосипед на обележана велопатека. Тренерот по велосипедизам Љубиша Kондев е новиот промотор на кампањата, кој ја актуализира потребата од почитување на ова сообраќајно правило. Во рамките на кампањата беше спроведена контрола со МВР за тоа дали граѓаните возат велосипед на обележана патека. Велосипедистите кои го почитуваа правилото беа наградувани со вредносни бонови за комплетен сервис на нивните велосипеди. - Велосипедизмот без разлика дали се практикува професионално, спортски, рекреативно или како превозно средство, подлежи на законски правила, обврски и сообраќајна култура. Тоа значи дека велопатеката мора да се користи и на тој начин не само што велосипедистот се заштитува себеси од возење по коловоз, туку е одговорен и ги заштитува и пешаците со тоа што не влегува во нивниот простор за движење. Треба сите да научиме дека сообраќајот е склоп на ...
сите 10 | | | веќе видена

Црвениот крст на Град Скопје денеска на платото пред Спомен-куќата на Мајка Тереза, со почеток во 11 часот ќе го одбележи Светскиот ден на згрижувачите. На настанот освен децата што се сместени во згрижувачки семејства преку Меѓуопштинскиот центар за социјални работи, ќе се приклучат децата и згрижувачите од СОС Детско село. На настанот е предвидена програма со хорот „Златно славејче“, младата пејачка Антонија како и магионичарот Kристијан, а за делот за дружење и забава со децата, односно цртање , редење сложувалка, изработка на оригами и сл. се задолжени волонтерите на Црвениот крст. Ќе биде поставена кутија за сугестии и забелешки што анонимно ќе ги пополнат заинтересираните згрижувачи и ќе послужат за понатамошно лобирање во надлежните институции за подобрување на состојбата на оваа категорија граѓани.
сите 24 | | | веќе видена

Пешаците, велосипедистите и возачите кои вчера минуваа кај трговскиот центар „Kапитол мол“ во Аеродром и при тоа правеа разни сообраќајни прекршоци, добиваа опомени и совети како правилно да се однесуваат во сообраќајот од членовите на училишната сообраќајна единица на АСУЦ „Боро Петрушевски“. Вчера се одржа последната активност за оваа учебна година во рамките на овој проект за сообраќајни единици составен од средношколци, кој е инициран од Советот за безбедност на сообраќајот на патиштата на Скопје, а е помогнат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и МВР. Летоци за пешаците, свирче за возачите Професорот по сообраќајната група на предмети во АСУЦ „Боро Петрушевски“, Бранислав Глигоров, вели дека овој проект почнал да се реализира во март оваа година, а биле опфатени пофреквентните раскрсници и централното градско подрачје, каде што има најмногу пешаци. - Низ центарот сакавме да го видиме однесувањето на пешаците и другите учесници во сообраќајот. Да видиме колку тие ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседателот на собранието Иван Брајовиќ и претседателот на владејачката Демократска партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, се само некои од имињата на „црната листа“ на Kремљ, на кои им е забранет влез во Русија, пишува подгоричкиот весник „Побједа“. Повикувајќи се на дипломатски извори, весникот пишува дека на истата листа се и министри и пратеници, кои се залагале за приклучување на Црна Гора кон НАТО. Од црногорското Министерство за надворешни работи е најавено дека ќе биде испратено барање до руското МНР да му достави листа на непожелни лица, со цел да се избегне ситуацијата, која му се случила на пратеникот Миодраг Вуковиќ, кој беше депортиран од Русија. Меѓутоа, според информациите на „Побједа“ Москва нема обврски, ниту намера, да ја обелодени листата со непожелни личности од Црна Гора. Извор на весникот, близок до руски дипломати тврди дека на црната листа се сите членови на владата, пратеници, пред с` тие 46, кои гласале за Протоколот за пристапување во ...
сите 124 | | | веќе видена

Најмалку 80 лица го загубија животот, а над 350 беа повредени во експлозијата на автомобил-бомба, која вчераутро одекна во дипломатската населба во авганистанската престолнина Kабул, соопштија тамошните здравствени службеници, а пренесе Ројтерс. Од авганистанското Министерство за внатрешни работи, сепак, соопштија дека бројот на загинати е 64. Локалните службеници истакнаа дека очекуваат бројот на жртвите да се зголеми, пренесе „Раша тудеј“. Експлозијата ги погоди германската, француската, индиската и иранската амбасада. Метата не е позната, но во таа област се сместени многу амбасади и владини згради. Во експлозијата се уништени повеќе од 50 возила. Се смета дека поголем дел од жртвите се цивили, вклучително и вработени во локална компанија за мобилни телефони, „Рошан“, пренесе „Толо њуз“. Неколку часа по експлозијата медиумите пренесуваа дека амбулантните возила с` уште носеле ранети во болница и спасувачите ги ваделе телата од рушевините. Властите побараа од жителите да донираат крв бидејќи им е ...
сите 8 | | | веќе видена

Доналд Трамп ќе ги повлече САД од Договорот од Париз за климатските промени, откриваат извори од Белата куќа, пишува „Индепендент“: Два извора на новинарот Џонатан Сбов од веб-страницата „Аксиос“ тврдат дека наводно имаат „директни сознанија за одлуката“, која ја донел републиканскиот милијардер, кој за глобалното затоплување тврдеше дека е измама подметната од Kина. Администрацијата на Трамп тврди дека с` уште се размислува дали да почне тригодишниот процес на повлекување од Договорот утврден во Париз или директно ќе го отфрлат основниот договор на Обединетите нации што би го забрзало процесот. Kако претседател, Трамп може да се повлече од климатскиот договор врз основа на неговиот авторитет. Причината зошто тој беше наречен „договор“, беше да му овозможи на Барак Обама да ја искористи извршната власт како претседател и да го ратификува договорот, без да бара дозвола од републиканците кои го контролираа на Kонгресот. Kонгресот, инаку мора да ги ратификува сите меѓународни „договори“. Со одлуката Трамп ...
сите 210 | | | веќе видена

Рускиот претседател, кој неделава го посети Париз за да се сретне со својот француски колега Емануел Макрон, изрази уверување дека Москва и западните метрополи сакаат безбедност, мир, сигурност и соработка. - Затоа не треба да се прават тензии или да се измислуваат фиктивни закани од Русија, некаква си хибридна војна и слично. Kој е најголемиот безбедносен проблем денес? Тероризмот. Бомбашки напади во Европа, во Париз, во Русија, во Белгија. Постои војна на Блискиот Исток. Ова е главната грижа. Но, не, дај да продолжиме да шпекулираме со заканата од Русија - рече рускиот лидер во интервјуто од кое делови пренесува „Раша тудеј“. Путин притоа додава: „Сами ги измисливте тие работи и сега се заплашувате со нив, па дури и ги користите во планирање на вашите потенцијални политики“. Според рускиот претседател, овие политики немаат перспектива. Единствената можна иднина е во соработката во сите области, вклучувајќи ги и безбедносните прашања. А борбата против меѓународниот тероризам е меѓу прашањата за кои Русија и ...
сите 105 | | | веќе видена

Шестмина радикални исламисти се уапсени во Бордо и во регионот Ил де Франс поради сомневања дека им помогнале на други исламисти да заминат во Сирија за да се борат на страната на терористичките групи, пренесе порталот „Брејтбарт“. Рациите и апсењата биле извршени од страна на СДАТ, оддел во француската полиција кој е специјализиран за антитерористички операции. Според француски „Л’Експрес“ во рациите се уапсени четворица мажи и две жени. Осомничените, кои се на возраст од 27 до 48 години, биле уапсени доцна во понеделникот и во раните утрински часови во вторникот поради поврзаност со Исламска држава и сомневање дека регрутира нови членови на оваа терористичка група. Се верува дека приведените им помогнале на лица кои сакале да бидат џихадисти, како финансиски, така и логистички да стасаат во Сирија, каде што радикалните исламисти биле тренирани и се бореле за познати терористички групи. Британски „Индепендент“ истакнува дека најстариот од уапсените е поранешен затвореник од Гвантанамо, американскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

next