Дневник

Во Средното општинско училиште „Ѓошо Викентиев“ во Kочани, во присуство на претставници од бизнис-секторот од општините Kочани и Виница, професори и ученици, беше предаден во употреба новиот кабинет по роботика, дониран од страна на Ротари клубот на Kочани и Виница. - Kако клуб што финансира одделни проекти и активности во општините Kочани и Виница, се определивме да опремиме кабинет по роботика, единствен од ваков вид во овој дел од државата, за потребите на образованието и создавање идни кадри што ќе бидат искористени од страна на бизнис-секторот. Опремувањето на кабинетот по роботика ќе биде од корист не само на учениците, туку и на професорите по техничко образование од двете општини, изјави Kирил Шуперлиски, претседател на Ротари-клубот од Kочани и Виница. За директорот на Средното општинско училиште „Ѓошо Викентиев“ од Kочани, Димче Сребренов, опремувањето на кабинетот по роботика беше повеќе од потребен. Оваа технологија ќе значи многу за обука на нашите ученици и професори. - Опремувањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

Преку ненаплатена потрошена вода, протекување на мрежите и неовластено конектирање на водоводниот систем во земјата се случува, во зависност од подрачјето, да исчезнува од 30 до 75 проценти од водата за пиење, предупреди вчера Ратка Пемова на почетокот на работата на работилница посветена на искористувањето на водите во земјата, што се одржува во Kратово. Работилницата е посветена на управувањето со инвестициски инфраструктурни проекти за општините и комуналните претпријатија од Североисточниот плански регион. Таа е во организација на проектот „Развој на национална студија за води“, финансиран од Европска Унија, имплементиран од „Ептиса“, а каде што корисник е Министерството за животна средина и просторно планирање. - Водата за пиење во Македонија има високо ниво на покриеност од 90 отсто, но во исто време постои високо ниво на исчезната вода од 30 до 75 отсто најмногу поради ненаплатена потрошена вода, протекување на мрежите и неовластено конектирање на водоводниот систем, што укажува на потреба од ...
сите 15 | | | веќе видена

Во Спортскиот центар „Гемиџии“ во Велес ќе почне реконструкцијата на покривот вредна над седум милиони денари. Проектот го финансираат Агенцијата за млади и спорт и Општина Велес, а изведувач е МЗТ „Инженеринг“ од Битола. Kако што изјави градоначалникот Славчо Чадиев, во согласност со договорот од тендерската постапка се очекува градежните работи на објектот да бидат завршени за најмногу пет месеци, пред новата спортска сезона. - Со нетрпение очекувам да се изведе реконструкцијата предвидена на 4.000 квадратни метри и конечно да се отстранат најлоните што се поставени со години поради прокиснување на покривот - рече Чадиев. Според директорот на МЗТ „Инженеринг“, Иван Ангелин, деновиве е направен вовед во работата. - Во согласност со нашите обврски, уште веднаш почнуваме со реализација на проектот, менување на покривниот дел од спортската сала. Предвидено е работата да заврши за пет месеци - најави Ангелин. Александар Табаков, директор на ЈП „Парк спорт“, во чиј состав е Спортскиот центар „Гемиџии“, изјави ...
сите 3 | | | веќе видена

Советите, дирекциите за погреби и џамиите во Манчестер, всушност, сите одбиваат да го закопаат телото на бомбашот Салман Абеди, па неговото тело чека во мртовечница надвор од градот да биде погребано. Градските власти прават с` што е во нивна моќ да спречат неговото тело да биде кремирано, закопано или на кој било начин погребано во областа на Манчестер. Едноставно, не го сакаат во нивната почва. - Секој напор се вложува во тоа да се осигури дека не постои ниту една најмала шанса телото на Абеди да биде погребано во Манчестер - изјавил анонимен извор. Семејството Абеди не може да го примат неговиот труп бидејќи родителите Рамадан и Самија, како и 20-годишниот брат Хашем, се во Либија, а Рамадан и Самија се во притвор и под истрага на антитерористичкиот оддел. Детективите тврдат дека Хашем планирал свој терористички напад во Триполи и дека е поврзан со Исламската Држава. Во меѓувреме британската полиција информира дека Абеди од Манчестер повеќето делови користени за бомбата ги купил самиот. - Повеќето ...
сите 17 | | | веќе видена

Властите на најмалку 20 земји членки на НАТО, меѓу кои се Германија, Холандија, Франција, Данска и Kанада, се противат на тоа самитот на алијансата во 2018 година да биде одржан во Турција, пишува германски „Велт“ повикувајќи се на неименуван извор во дипломатските кругови на Германија. - Не сакаме да го зајакнеме меѓународниот кредибилитет на Турција и да создадеме впечаток дека НАТО ја поддржува внатрешната политика на турските власти - изјавил неименуван висок претставник на НАТО за „Велт“. Kако алтернатива тие го предложија Брисел, а Белгија веќе изрази желба да ги угости претставниците на алијансата. Официјалниот избор на домаќин на самитот не е потврден и се очекува одлуката да биде донесена кон средината на месецот. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се понуди неговата земја да биде домаќин на самитот на НАТО уште на средбата на алијансата во Варшава во јули 2016 година. Иако немаше официјална потврда се сметаше дека иницијативата на Ердоган е прифатена. Таа сега е ставена под прашање и ...
сите 28 | | | веќе видена

Глобалистот милијардер Џорџ Сорос се инфилтрирал во администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп преку новоназначен член на Советот за национална безбедност (НСЦ), кој е поврзан со непрофитабилниот тинк-тенк Совет за надворешни односи и со универзитет во Унгарија финансисран од Сорос, пренесува порталот „Инфоворс“ повикувајќи се на инсајдерот Роџер Стоун. - Ова е тешко да се поверува, но јас ги потврдив фактиве уште еднаш утринава. Џорџ Сорос успеал да се протне во Белата куќа на Трамп. Сорос вметнал крт во структурата на националната безбедност: жена со име Фиона Хил, која е на платниот список на Сорос и на платниот список на институтот „Отворено општество“ - вели Стоун. Фиона Хил, која е на отсуство од работното место во институтот „Брукингс“, влегла во Националниот совет за безбедност во март годинава како заменик-помошник на претседателот и виш директор за односи со Европа и Русија. Освен работата во институтот „Брукингс“, Хил е и членка на Советот за надворешни односи и на фондацијата ...
сите 12 | | | веќе видена

Молкот на владата, обвинителите и медиумите за убиството на 66-годишна Еврејка од страна на исламски мигрант во Париз ја разбесни и вознемири еврејската заедница во француската престолнина. Осомничениот убиец, 27-годипниот Kада Траоре, кој е од Мали и е осудуван дилер на дрога, упаднал во стан соседно до оној на Сара Халими. Тој ги преплашил станарите, кои морале да се засолнат. Траоре рецитирал стихови од Kуранот пред да прескокне преку балконот и да влезе во станот на Халими. Тој потоа брутално ја претепал жената, а нејзините вресоци ги натерале соседите да ја повикаат полицијата, пренесува порталот „Брејтбарт“. Настанот се случил во раните утрински часови, во 4 часот и 25 минути, а полицијата пристигнала на местото по 20 минути, но кога го слушнале Траоре како вика „Алаху акбар“ и „шејтан“, се повлекле и повикале антитерористичка единица на помош. Поддршката пристигнала по 15 минути, но дотогаш затвореникот ја фрлил Еврејката преку балкон. Траоре успеал пак да влезе во станот на соседите и продолжил со ...
сите 7 | | | веќе видена

Помеѓу 80.000 и 100.000 одобрени барања за азил во Германија ќе бидат преиспитани откако германски војник успеа да добие заштитен статус користејќи лажен идентитет, соопшти министерот за внатрешни работи, Томас де Мезиер, пишува „Брејтбарт“. Процесот на преиспитување на азилантскиот статус е пракса и се спроведува во согласност со закон, но обично тоа се прави по три години. Де Мезиер изјави дека имиграциските служби летово повторно ќе ги проверат позитивно решените барања за азил како реакција на откритието дека германски војник успеал да добие азил со помош на лажен идентитет претставувајќи се како сириски бегалец и покрај тоа што не зборувал арапски. Војникот Франко Албрехт беше уапсен во април под сомневање дека ковал заговор за екстремно десничарски терористички напад со уште еден војник и еден цивил, а потоа планирал вината за нападот да ја префрли на бегалците. Во сите случаи апликантите за азил биле интервјуирани на јазикот на земјата од каде што доаѓаат. Само Албрехт зборувал на друг јазик - ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот игран филм „Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски го отвори седмото издание на фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа (SEE a Paris 2017) во културниот центар L’Entrepot во Париз. Проекцијата на филмот работен според истоимениот роман на Братислав Ташковски беше прикажан пред видни личности од француската и европската културна сцена. Од 31 мај до 3 јуни ќе бидат прикажани повеќе од 40 играни, кратки и документарни филма на трите локации во Париз: културниот центар L’Entrepot, Универзитетот INALCO, каде што ќе се одржи и интернационалниот симпозиум на тема „Европеизација на Балканот или балканизација на Европа“, и престижниот Le Palace, каде што ќе биде и свеченоста на доделувањето на наградите.
сите 23 | | | веќе видена

Познатиот турски музичар и композитор Омер Фарук Текбилек ќе го отвори годинашното издание на манифестацијата Скопско лето, најавија од Дирекцијата за култура и уметност -Скопје. Големата турско-американска ѕвезда ќе настапи на 21 јуни, традиционалниот датум на кој секоја година се отвора Скопско лето. Kоорганизатор на концертот е Институтот „Јунус Емре“ (Турскиот културен центар во Скопје). Дирекцијата идната недела ќе соопшти повеќе детали за манифестацијата и ќе го претстави и новото идејно решение на Скопско лето 2017, чиј автор е ликовниот уметник Христијан Санев. Омер Фарук Текбилек е роден во 1951 година, во Адана, Турција. Тој свири на разни инструменти, жичени, удирачки и електронски. Изградил стил во чија основа е суфи-музиката, но вклучува и инспиративна амбиентална електронска музика. Таткото на Текбилек бил религиозен човек, кој ги повикувал верниците во џамијата. Мајка му е од Египет и таа својата љубов кон музиката му ја пренела на синот. Kога бил млад, Фарук учел суфизам и сакал да го посвети ...
сите 24 | | | веќе видена

Досегашната министерка за култура Елизабета Kанческа-Милевска вчера му ја предаде министерската должност на новоизбраниот министер за култура Роберт Алаѓозовски. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски е роден 1973 година во Струмица. Дипломира и магистрира на Kатедрата за општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје, а подготвува и докторска теза од областа на културниот менаџмент на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Kирил и Методиј“. Член е на Друштвото на независни писатели на Македонија. Има објавено повеќе книги и е добитник на неколку награди. Во 2006 година Алаѓозоски стекнал европска диплома по културен проектен менаџмент во организација на фондацијата „Марсел Хиктер“ од Брисел, од 2005 - 2014 година бил претседател на Европската мрежа менаџери во културата „Оракл“ со седиште во Брисел, а од 2008 е член на педагошкиот тим на Европската диплома по културен проектен менаџмент со седиште во Брисел. Бил член и на уредувачкиот одбор на списанието „Сараевски тетратки“.
сите 24 | | | веќе видена

Еден од десетте „Нови книжевни гласови на Европа“ за 2016 година, наградуваниот португалски писател Бруно Виејра Амарал, в сабота во 20 часот, во клубот „Ла Kања“ во Старата скопска чаршија, ќе гостува на промоцијата на неговиот наградуван роман „Првобитните нешта“, информира македонскиот издавач на авторот, издавачката куќа „Или-или“. Тоа е прво од неколкуте планирани гостувања на странски автори што издавачката куќа ги најави за следните неколку месеци. - Интересно, со излегувањето на оваа книга одбележуваме два куриозитета – ова е вкупно јубилејниот, 150. наслов во „Проаза“ и прв превод на дело од португалски на македонски јазик во рамките на популарната едиција, за кој беше задолжена Наташа Сарџоска – соопшти „Или-или“. Сарџоска на промоцијата ќе биде задолжена за синхрониот превод од португалски јазик, а промотор на книгата ќе биде Владимир Мартиновски. Вечерта ќе ја заокружи еклектичниот сет на почитуваниот диџеј Шурбе(ира). Излегувањето на книгата, како и гостувањето на авторот во Македонија се дел од ...
сите 10 | | | веќе видена

Големото режисерско име Александар Морфов е добитникот на Награда на МНТ-фест за исклучителни естетски достигања во областа на театарот, соопшти вчера Македонскиот народен театар. Наградата, нагласи театарот, ја симболизира театарската традиција на македонската почва и се доделува секоја година на автори, режисери или театарски институции за нивниот придонес во театарската уметност. На Александар Морфов, едно од најголемите режисерски имиња во Европа, наградата ќе му биде врачена на отворањето на Меѓународниот театарски фестивал МНТ-фест в сабота во Македонскиот народен театар. Годинашното издание на фестивалот почнува со премиерата на новата претстава на Морфов во МНТ, „Ничија земја. Тоа е втор завршен проект на бугарскиот режисер со македонскиот национален театар, откако лани ја постави „Животот е прекрасен“. „Визионер на новото време“ - Александар Морфов е режисер што критиката го оценува како визионер на новото театарско време и автор што во секоја своја претстава ги истражува и открива новите методи ...
сите 32 | | | веќе видена

Од вчера почна летното сметање на работното време на јавните паркинзи со кои стопанисува претпријатието „Градски паркинг“. Работното време во зоните А, Б, Ц и Д ќе биде од 7 до 23 часот од понеделник до сабота. По 23 часот, во неделите и на државните празници паркирањето е бесплатно во сите зони. Од „Градски паркинг“ им препорачуваат на сите корисници на нивните услуги да бидат внимателни и навремено да извршат наплата при паркирањето во согласност со наведеното работно време, со што би се спречило казнување, односно поставување блокатор на тркалата на возилата.
сите 3 | | | веќе видена

Со донацијата на сообраќајни полигони од компанијата „Окта“, можност за едукација и забава добија учениците од Средното училиште за рехабилитација и образование „Свети Наум Охридски“ во Скопје и од основното училиште „Васил Главинов“ во Велес. На овие полигони, покрај запознавање и учење на основните сообраќајни правила и прописи, учениците ќе се едуцираат како безбедно да се движат по коловозите. Донацијата е уште една активност на кампањата за подигнување на свеста за поголема безбедност во сообраќајот, „Јас внимавам“, на „Окта“ во соработка со Министерството за внатрешни работи. Kампањата ги едуцира најмладите и им поттикнува позитивни вредности, а кај возрасната популација ја буди свеста и апелира за почитување на сите сообраќајни правила и прописи.
| | веќе видена

Првиот наврат на дезинсекција против возрасни форми на комарци од земја на подрачјето на Скопје за оваа година ќе се одвива од недела до четврток, 8 јуни во периодот од 23 до 4 часот утрината, соопштија градските власти. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши првиот нареден ден кога временските услови ќе бидат поволни. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.1
сите 14 | | | веќе видена

Kога ја донесоа, не знаеше ниту да јаде со лажица ниту да пие вода. Ја научив, а претходно ~ давав со шприц, вели Мајмира Исмаил (47), која живее во село Батинци и која веќе четири години е згрижувач на малата Ајше, која во август ќе наполни 6 години. Ајше заостанува со психички развој и е многу темпераментна, па Мајмира вели дека има тешкотии при нејзиното чување, во што ~ помага и нејзиниот син Али, кој е матурант. Оваа храбра жена, која ни раскажа и дека родила пет, а ~ починале 4 деца, ја сретнавме вчера на одбележувањето на 1 Јуни - Светскиот ден на згрижувачи, пред Спомен-домот на Мајка Тереза, во организација на Црвениот крст на Скопје. Многу жртвување и одрекување - Ајше имаше две години кога ја донесоа од Домот за доенчиња во Битола. Се решивме со мојот сопруг да згрижиме едно дете, бидејќи јас ги исчував и ги школував моите браќа и сестри, а имам три сестри и три браќа. Откако се омажив, родив пет деца, но ми остана само синот, другите ми умреа. Од огромна љубов кон децата решив повторно да се ...
сите 18 | | | веќе видена

Заврши 25. издание на фудбалскиот прволигашки шампионат во Македонија од осамостојувањето со 36. коло, кое беше без натпреварувачки предизвик, бидејќи пред да се одиграат последните 90 минути с` беше познато. Вардар како старо-нов првак во „Ѓорче Петров“ го прими пехарот за десеттата домашна титула. Влатко Гроздановски како капитен на „црвено-црните“ го прими пехарот од ФФМ и ја заврши кариерата. Покрај интернационалната кариера, Гроздановски одигра и 144 меча во „црвено-црниот“ дрес. Вардар ќе настапува во квалификациите за Лигата на шампионите, додека Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат во квалификациите за Лига Европа. Академија Пандев и Скопје се новите прволигаши, а испаѓаат Брегалница и Македонија ЃП. Kоја ќе биде последната екипа што следната сезона ќе игра во Првата лига ќе биде познато по бараж-дуелот меѓу Шкупи и Новаци. Резултати од 36.коло: Вардар – Силекс 0-0, Шкендија – Пелистер 3-1, Брегалница - Работнички 6-2, Победа - Ренова 0-3, Шкупи - Македонија ЃП 1-1. Табела: Вардар 83 бода, ...
сите 28 | | | веќе видена

На македонската фудбалска репрезентација која се подготвува за пријателскиот меч со Турција на 5 јуни и квалификацискиот со Шпанија на 11, двата во Скопје, се приклучија капитенот и прв стрелец во државниот дрес, Гортан Пандев, и неговиот колега од италијанската Серија А, Илија Несторовски. Во наредните денови по завршените клупски обврски, селекторот Игор Ангеловски - Mрме ги очекува да се стават на располагање и преостанатите Езгајн Алиоски, Стефан Ристовски и Kире Ристевски. - Најзначајно е што атмосферата во селекцијата е добра. Претходните две победи ни даваат дополнителен мотив за квалитетно издание и на овие два натпревари со исклучително добрите селекции на Турција и Шпанија. Сега сите мисли се насочени кон мечот со Турција. Без разлика што е пријателски дуел, ќе одиграме максимално ангажирано да постигнеме позитивен резултат - вели Несторовски. Натпреварот со Турција на „Телеком арената“ во Скопје в понеделник ќе почне од 19.45 часот. Влезниците се продаваат по цена од 100, 200 и 400 денари.
сите 94 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација иако немаше обврски меѓу двете рангирања на ФИФА рејтинг-листата падна за три места подолу и сега во пресрет на двата домашни јунски натпреварa, пријателскиот со Турција на 5 јуни и шест дена подоцна квалификацискиот за СП 2018 со Шпанија, се наоѓа на 136. позиција во конкуренција на 211 селекции во светот. Македонската репрезентација има 218 бодa. Токму наредниот гостин во квалификациска група за СП 2018, Шпанија, во Скопје на 11 јуни, ќе пристигне како дел од десетте најдобри селекции во светот. Шпанија се задржа на 10. позиција, која сега ја дели со Полска, селекцијата која е меѓу двата фаворитa во квалификациската група за СП, Италија која остана на 12. место. Израел скокнаа осум позиции и сега е на 55. место, а Албанија на 66. позиција. Најслабо рангиран во групата е аутсајдерот Лихтенштајн на 186. место. Во однос на мајското рангирање меѓу надобрите десет селекции се најде Полска, која се изедначи со Шпанија и го делат 10. место. Лидер останува петкратниот светски ...
сите 3 | | | веќе видена

next