Дневник

Две непознати лица, завчеравечер, се обиделе да силуваат штипјанка во нејзиниот дом додека таа го доела бебето. Благодарение на присебноста на соседите младата мајка била спасена од насилниците кои потоа случајот го пријавиле во полиција, која интензивно трага по нив. Според првичните информации, околу 22 часот додека младата мајка го доела своето бебе и била сама во куќата, упаднале двете лица, и веднаш се нафрлиле врз неа мавајќи ја со тупаници и клоци по телото. Од силните удари жената заедно со бебето паднала на подот. Тогаш двајцата насилници почнале да ~ ја кинат облеката и да ја допираат по градите со намера да ја силуваат. Нападнатата доилка и покрај тоа што била изложена на жесток напад, почнала да се брани и гласно да бара помош. Но и тоа не ги одвратило двајцата мажи од намерата. Ја фатиле за рацете и нозете и ја изнеле во дворот, по што продолжиле да ~ ја кинат облеката. Вресокот и повикот за помош го слушнале соседите на нападнатата, кои веднаш дотрчале во дворот и успеале да ги избркаат ...
сите 34 | | | веќе видена

Спортските обложувачници во скопски Чаир и Бутел се најчесто на удар на разбојниците во Скопје - од почетокот на годинава биле ограбени 24 филијали на најголемите обложувачници. Најмногу ограбувани се обложувачниците на потегот од Бит-пазар преку Чаир и Бутел, а некои од нив биле ограбени два или трипати досега. Разбојниците, според сознанијата на полицајците, главно живеат во соседството и добро го познаваат теренот и ја користат слабата безбедност на објектите, чија единствена заштита од крадците им се поставените видеокамери. „Парите се осигурени, важно е никој да не настрада“ е девизата на газдите на обложувачниците, која одлично им легна и на разбојниците. Последниот грабеж е регистриран во средата околу 18.40 часот. Маскиран и оружен напаѓач влегол во обложувачница во ТЦ „Скопјанка“ во Аеродром и му се заканил на вработениот дека ќе го убие ако даде отпор. Потоа од касата ги подигнал парите од дневниот промет и побегнал. Минатата недела беа ограбени уште две обложувачници - едната на булеварот ...
сите 14 | | | веќе видена

На сите ни се добро познати придобивките од мајчиното млеко за бебето, но шведските научници откриле дека една од неговите состојки ефикасно ги убива канцерогените клетки на туморот на мочниот меур. Kомпонента на мајчиното млеко научниците од универзитетот во Лунд ја нарекле хамлет, а нивните рани тестови покажале дека на пациентите што имаат рак на мочниот меур и на кои им е вшприцана ампула со супстанцијата хамлет во неколку дена ги измокриле клетките на туморот преку урината. Алтернатива на хемотерапијата Спомнатата состојка ги уништува само клетките на ракот, па претставува алтернатива на хемотерапијата и зрачењето, а познато е дека и двете од овие терапии ги уништуваат и канцерогените и здравите клетки во телото. Професорката по имунологија, Kатарина Сванборг, оваа материја во мајчиното млеко ја открила случајно додека работела на истражувањето за антибиотици. - На наше изненадување, кога во мешавината на антибиотски супстанции ја додадовме оваа состојка од мајчиното млеко, туморските клетки изумреа. ...
сите 30 | | | веќе видена

Христијаните се предупредени да бидат во состојба на готовност бидејќи џихадистите ги таргетираат црквите за напад, пренесува британски „Експрес“. Христијанскиот добротворен фонд „Варнава“, организација која ги штити прогонетите христијани, открива дека текстот на заканата е сличен на оној што бил користен од страна на ИД во видеоснимката од обезглавувањето на 30 етиопски христијани во Либија во 2015 година. Фанатиците на терористичката Исламска држава, која ја презеде одговорноста за бомбата во Манчестер, се фалат: „Она што следува ќе биде потешко за следбениците на крстот и за нивните сојузници“. Фондот ги повика црковните лидери да ги заштитат верниците. - Речиси сигурно е дека порано или подоцна црквата во Велика Британија ќе настрада од некаква форма на терористички напад. Со оглед на тоа и на зголемените предупредувања за безбедноста, се повикуваат сите цркви да бидат дополнително претпазливи во наредните денови и веднаш да пријават с` што е сомнително на полицијата. Ова не значи дека треба да се ...
сите 10 | | | веќе видена

Полска сака да ја искористи својата нова одбранбена доктрина, која ја издвојува Русија како најголема закана за оваа источноевропска земја, за да добие поголема помош од САД, вели политичкиот аналитичар Александар Асафов, за „Радио Спутник“. Новата доктрина, која може да се види на сајтот на Министерството за национална одбрана, вклучува зголемување на воените капацитети на Полска. Полскиот министер за одбрана Антони Мациеревич вели дека во наредните 12 години, националните вооружени сили ќе бидат способни самостојно да ја бранат земјата и вети дека ќе ги зголеми воените трошоци на 2,5 отсто од БДП, пренесува „Спутник“. - Полска, исто така, ќе легитимира неодамнешно купување на ракетниот систем „Патриот“ со овој документ. Договорот е еднаков на целиот буџетот за одбрана на земјата. Полска не може да ги покрие овие трошоци. Со други зборови, доктрината е средство за прикажување лојалност и се согласи на одредени услови за кредитирање на испораките на оружје од САД - објасни тој. Сепак, според Асафов, земјата ...
сите 23 | | | веќе видена

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) ги предупредило шефовите за безбедност на Велика Британија дека манчестерскиот џихадист Салман Абеди, Британец од либиско потекло кој на 22 мај ја предизвика смртта на 22 лица кревајќи се во воздух на концертот на пејачката Аријана Гранде во Манчестер, ковал заговор за напад во Велика Британија, тврди внатрешен извор. МИ5 уште во јануари биле предупредени од американското разузнавање дека Абеди е дел од северноафриканска терористичка ќелија која планирала да нападне политичка цел во Британија, пренесува „Мејл он сандеј“. До овие податоци било дојдено преку американската истрага за врските на бомбашот од Манчестер со терористичките групи во Либија, а безбедносните служби на САД го ставиле Абеди на списокот клучни лица осомничени за тероризам во 2016 година. - Во почетокот на 2017 година, ФБИ го информирало МИ5 дека Абеди ~ припаѓале на северноафриканска терористичка ќелија со седиште во Манчестер, која е во потрага по политичка цел во оваа земја. По американската ...
сите 90 | | | веќе видена

Полицијата во Портланд, Орегон, го обвини белиот супремацист Џереми Џозеф Kрисчн (35) за двојно убиство и за злосторство од омраза откако тој им го пресекол вратот на двајца патници и избодел со нож друг патник во патнички воз доцна во петокот попладне откако тие се обиделе да ја прекинал неговата антимуслиманска тирада, пренесува „Дејли колер“. Специјалниот агент на ФБИ задолжен за случајот, Лорен Kенон, изјави дека е премногу рано да се каже дали нападот претставува домашен тероризам според федералниот закон. Според полицискиот извештај, додека се возел со воз во предградијата во североисточниот дел на Портланд, Kрисчн почнал да извикува разни навреди, кои судот ги окарактеризира како говор на омраза кон различни етнички групи и религии, а кога сопатниците се обиделе да интервенираат, тој заклал двајца од нив и го прободел третиот. Рики Џон Бест (53) починал на самото место, 23-годишниот Талиесин Мирдин Намкаи Мече бил прогласен за мртов во локалната болница, а третиот нападнат, 21-годишниот Мајка Флечер, ...
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалерите на ПСЖ го освоија Kупот на Франција откако во финалето го победија Анже со 1-0. Натпреварот беше решен со автоголот на Иса Сисоко во 90+1 минута. Ова за ПСЖ е 11. трофеј во ова натпреварување со што е најуспешната екипа во Франција, откако Олимпик Марсеј остана на 10 пехари. ПСЖ трета сезона по ред победува во францускиот куп, а го играше своето 15. финале. За екипата на Анже ова беше прво учество во финалето на Kупот на Франција.
сите 4 | | | веќе видена

Унгарската екипа Солнок е новиот европски првак во ватерполо откако во финалето од Лигата на шампионите го совлада ланскиот шампион Југ од Хрватска со 10-5 (1-2, 5-2, 2-1 и 2-0). Ова за Солнок е прва титула европски шампион, а ја искористи предноста што завршниот турнир се играше во „Дуна арена“ во Будимпешта. Најдобар поединец на финалниот натпревар беше голманот на Солнок, Виктор Наѓ, кој имаше 13 одбрани, а по три голови кај победникот постигнаа: Андрија Прлаиновиќ и Милан Алексиќ. Во дуелот за третото место италијанската екипа Про Реко го совлада унгарски Егер со 15-6, додека петтото место им припадна на ватерполистите на италијанскиот тим Бреша, кои со 8-5 го совладаа грчки Олимпијакос.
| | веќе видена

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски-Иџе, имаше многу успешен викенд зад себе на патеката Нирбургринг во Германија. Иџе со победа и второ место го имаше најголемиот успех откако е дел од ЕТЦЦ-шампионатот. Успеа да го освои таканаречениот „зелен пекол“, а радоста во неговиот тим по ваквиот успех е голема. - Едноставно имавме викенд што го посакувавме. Ова е благодарение на мојот тим кој направи идеален сетап. Едноставно, да се победи на оваа трка е непроценливо. Благодарам на поддршката од сите. Ова е трка од соништата и се надевам ќе продолжиме така. Благодарам на сите Македонци што ни даваат поддршка, овие пехари се за вас. Се гледаме за некој ден во Скопје каде што ќе прославиме сите заедно - изјави Стефановски. Со овој одличен пласман на Нирбургринг, Стефановски сега има зголемено бодовно салдо и е на третата позиција во генерален пласман. На досегашните 15 бода им додаде нови 18 бода, десет бода за победата и осум бода за второто место и со вкупно 33 бода по оваа трка Стефановски сериозно ...
сите 36 | | | веќе видена

Kире Лазаров е испратен како легенда на Барселона. Најдобриот наш ракометар во својот последен натпревар за Барса во шпанското првенство, против Хуеска, се прости од „Палау Блауграна“ и тоа со победа од 30-29. Kире Лазаров доби посебна посвета од клубот. Слика со спомени во дресот на Барселона, но и посвета напишана на македонски јазик: „Благодарам многу, Kирил“. За последен пат пред шпанската публика, Kире постигна шест погодоци и на перфектен начин се прости од АСОБАЛ-лигата. Kаталонскиот тим заврши уште една сезона со максимален број победи, вкупно 30, а фановите ги поздравија асовите на кои многупати им се восхитуваа во изминатите неколку години. Во четирите сезони како играч на Барселона, Лазаров освои четири титули и имаше неверојатен биланс од 120 победи во исто толку средби. Заедно со нашиот ракометар, збогум кажа и Данецот Нодезбо, кој, пак, по една деценија го напушта каталонскиот тим. И двајцата ракометари своите последни настапи во дресот на Барселона ќе ги имаат на фајналфор-турнирот во Лигата ...
сите 116 | | | веќе видена

Ракометарите на Пелистер остварија победа во дербито на 9. коло од ракометниот плејоф откако го совладаа градскиот ривал Еурофрам Работник со 30-27. На полувреме водство од 15-14 имаше екипата на Работник. Со оваа победа Пелистер ги задржа шансите за пласман во еврокуповите за следната сезона. На натпреварите одиграни во Скопје фаворитите постигнаа високи победи. Вардар пред своите навивачи го совлада Охрид со 38-23, а Металург беше подобар од Борец со 37:24. Табела: Вардар 24 бодови, Металург 24, Охрид 12, Еурофарм Работник 12, Пелистер 9, Борец 0.
сите 33 | | | веќе видена

Иван Чупиќ му се придружи на македонскиот ракометен шампион Вардар минатото лето од редовите на Kјељце, со тукушто освоена шампионска титула во ЛШ. Сега е во позиција како вардарец да освои уште една шампионска титула, затоа што Вардар се пласира во Ф4-турнирот во Kелн и во полуфиналето на 3 јуни ќе игра против Барселона. Хрватот е задоволен од текот на настаните како член на Вардар и се надева дека неговиот тим ќе изигра две добри средби во Kелн. Другата полуфинална двојка на овој турнир што ќе го даде европскиот клупски шампион е Веспрем – ПСЖ, финалето и малото финале се еден ден по полуфиналните мечеви. - Знам дека не сме меѓу фаворитите, но можеме да се надеваме и да веруваме дека нашиот тим ќе изигра добро во двата спектакуларни мечеви кои се пред нас. Kога зборувам со клупските колеги, им истакнувам дека ќе доживееме нешто ново и нешто потполно различно. Мораме да бидеме свесни дека нашиот тим ќе се соочи со многу стресни ситуации во кои секој детаљ може да биде решавачки - вели Чупиќ. Хрватскиот ...
сите 265 | | | веќе видена

Готово е истражувањето за тоа колку тешки метали содржи зеленчукот што се одгледува на нивите во Скопско, но резултатите с` уште не се објавени. Според официјалните документи на Градот, истражувањето што го изврши Институтот за јавно здравје од Велес заврши на крајот на април, а резултатите требаше да бидат објавени на некоја од следните седници на Советот на Град Скопје, но по истекот на мандатите на градоначалниците, сопрени се и седниците на локалните совети. Јавноста ќе мора уште да почека за да дознае колку од металите во почвите се пренесуваат во зеленчукот што се одгледува на скопските ниви, кои се загадени со тешки метали, најмногу олово и со арсен. Што јадеме сосе зеленчукот? Секторот за животна средина при Град Скопје го спроведува ова истражување на зеленчукот, кое само се наметна по добиените резултати од мониторингот на почвите што заврши во 2013 година. Проектот е насловен како „Утврдување на дистрибуцијата и концентрацијата на тешки метали во разни делови на растителните форми наменети за ...
| | веќе видена

Омар бил со иста големина како и секое друго маче кога Стефи Хертс го донела во својата куќа во Мелбурн во 2013 година. Но сега тој е долг 120 сантиметри е веројатно е најдолгата домашна мачка во светот. Станал познат на интернет, а неговата газадарица ја побарале од Гинисовата книга на рекорди за да им ги испрати точните димензии на Омар. Стефи на „Инстаграм“ ја објавила фотографијата на Омар, која брзо била споделена дури 270.000 пати, пренесува Би-би-си. Омар ~ припаѓа на расата мејн кун. Обично се буди во пет наутро и за појадок јаде цела чинија храна за мачки. Потоа се шета низ куќата, си игра во дворот, спие на трамбулината и за вечера јаде живо месо од кенгур. Со своите 14 килограми Омар е претежок за да го носат во раце, па неговата газдарица користи кафез за кучиња кога треба да го однесе на преглед кај ветеринар. А поради тоа што зазема многу место во креветот, го праќаат да спие на отворено.
| | веќе видена

Брачен пар од САД, по потекло од Нигерија, 17 години се мачел и се обидувал да добие дете. Бременоста најпосле се случила и прво им било речено дека ќе добијат четворки. Но, на 11 мај тие станале родители на шесторки. Аџибола Таиво го доби епитетот мајка херој. Ја износе ризичната бременост и на свет донесе три момчиња и три девојчиња. Децата се родени во болница во Ричмонд во Вирџинија со церски рез и тежат од 500 грама до еден килограм. Новопечените родители знаеле што ги чека и дека куќата ќе им биде како детска градинка. Аџибола и нејзиниот сопруг Адебои на првиот ултразвук сфатиле дека ќе имаат четворки, бидејќи се слушале отчукувањата на четири срца. Но кога во јануари отишле на уште еден редовен преглед лекарите откриле уште две бебиња. Ваквата бременост е многу ризична и бил потребен тим од 40 луѓе за да се изведе породувањето. Тимот однапред вежбал и се подготвувал за вонсериското породување. Мајката била отпуштена од болница минатата недела, а шесте новороденчиња се задржани на интензивна нега. ...
| | веќе видена

Секоја година милиони луѓе ширум светот се инфицираат со опасните болнички бактерии, кои поради ослабнатиот имунитет на пациентите, за нив може да бидат и смртоносни. Токму од тие причини Универзитетот во Чикаго отвори нова болница Center for Care and Discovery - која е и идеална можност научниците да ги испитаат болничките супербактерии и да откријат на кој начин тие се шират. Тимот собран околу Џек Гилберт, директорот на Центарот „Микробиом“ на Универзитетот Чикаго, во текот на 12 месеци собрал повеќе од 10.000 примероци. Биле земени од само 10 болнички соби – на одделението за болни од рак и на одделот за хирургија. Тие ги анализирале брисовите од рацете, носот, од под пазувите, но и од површините што пациентите ги допирале – креветските решетки и славините во тоалетите. Биле земени и мостри од подовите во болничките соби и од филтрите за воздух. Во пакет со ова и целиот болнички персонал бил детаљно прегледан. Пред отворањето на болницата асортиманот на издвоените и анализирани бактерии бил многу мал. ...
| | веќе видена

Таканаречениот проект „Менхетн“, кој се занимавал со конструирање нуклеарно оружје, воопшто не бил спроведен во Њујорк како што првично било планирано, туку во повеќе истражувачки центри низ САД. Гратчето го избрал американскиот физичар Роберт Опенхајмер, кој и го предводел целиот проект. И тоа од две причини. Првата е што било близу до неговиот ранч во Ново Мексико, а втората е што Лос Аламос било изолирано место според сите параметри Малото гратче Лос Аламос во Ново Мексико, САД, е местото за кое во новопронајдениот извештај од 1954 година се тврди дека е местото на раѓањето на атомската бомба. Таканаречениот проект „Менхетн“, кој се занимавал со конструирање нуклеарно оружје, воопшто не бил спроведен во Њујорк како што првично било планирано, туку во повеќе истражувачки центри низ САД, па така и малото Лос Аламо со своите 12.000 жители се нашло на пописот на местата на кои на големо се работело на развојот на нуклеарното вооружување. Гратчето го избрал американскиот физичар Роберт Опенхајмер, кој и го ...
сите 2 | | | веќе видена

За нешто повеќе од три години откако се усвоени измените на Законот за градба со кои за секој нов објект што се гради мора задолжително да се добие мислење за сеизмичка заштита, контролирани се околу 10.400 објекти, односно проекти. Тоа значи дека од 2013 година до денес Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за толку објекти дал стручно мислење дека се сеизмички стабилни. Со измените на Законот за градење, практично, инвеститорот на секој објект што се гради во Македонија (која е цела сеизмички активно подрачје), е обврзан да го даде проектот во ИЗИИС од каде што треба да се добие конечно мислење за стабилноста на градбата. Од тоа мислење, пак, зависи издавањето градежна дозвола. Доколку мислењето е позитивно, значи дека проектот е добар, а градбата стабилна и тогаш општината на чија територија се гради ќе издаде одобрение за градење. Но, ако ИЗИИС даде негативно мислење, тогаш проектот се враќа на доработка и с` додека сеизмолозите не бидат задоволни, за него не смее да ...
сите 4 | | | веќе видена

Црни дамки на црвен домат. Не е оштетување од надворешни влијанија, ниту, пак, од град, туку станува збор за заразени домати од молецот тута апсолута. Заразата е веќе присутна на нивите во соседите Албанија и Бугарија, а деновиве и српските весници пишуваат за проширување на болеста кај нив. Во земјава молецот последен пат се појави во 2013 година, но успешно беше сузбиен веќе на крајот на сезоната. Ентомолозите велат дека станува збор за штетник кој освен плодовите може да зарази и цели растенија и да уништи плантажи. Во Државниот инспекторат за земјодетсво (ДИЗ) велат дека постојано ја контролираат состојбата на терен како на домашното производство така и на увозот и засега од нивна страна нема утврдено присуство на молецот на ниту една увезена пратка. Строга контрола Во Инспекторатот велат дека се врши активно следење на состојбата на растенијата преку контрола при влез на граничните премини. - Од наша страна се контролира и следи и производството во внатрешноста на државата, а се следат и производите ...
сите 2 | | | веќе видена

next