Дневник

ОЈО ТВРДИ ДЕKА РАБОТИ НА KРИВИЧНАТА ПРОТИВ МУХИЌ, МИСОВСKИ, ЏАФЕРИ И 64 ДРУГИ ПРАТЕНИЦИ Од Обвинителството не прогнозираат како ќе течат работите, кога и каква разврска може да се очекува, само велат дека постапиле соодветно на барањето за итно постапување во кривичната пријава наспроти сомнежите во јавноста дека оваа пријава никогаш нема да биде реализирана Искра Kоровешовска Основното јавно обвинителство определило надлежен обвинител во врска со кривичната пријава против пратениците Ферид Мухиќ, Горан Мисовски, Талат Џафери и уште 64 други за нелегалниот избор на претседател на Собранието на 27 април. Моментално обвинителот работи на прибирање докази во предистражна постапка. Пријавата ја поднесе Здружението на граѓани за почитување на прописите од Битола. - Во оваа фаза не можеме да ви откриеме кој обвинител е надлежен, само можеме да ви кажеме дека се работи на прибирање докази во предистражна постапка - велат од ОЈО за „Дневник“. Не прогнозираат како ќе течат работите, кога и каква разврска може да се ...
сите 58 | | | веќе видена

Американската амбасада во Белгија дава 200.000 долари да промовира позитивни приказни за мигрантите во Европа. Иако грантот го доделува Амбасадата на САД во Белгија, проектот може да се спроведе каде било во Европа Грантот од 200.000 долари од Амбасадата на САД во Белгија е наменет да промовира позитивни приказни за мигрантите во Европа и да се спротивстави на пропагандата на екстремистите. Грантот ќе користи дигитални платформи за да помогне во интеграцијата на мигрантите и да се спротивстави на насилниот екстремизам. Тој беше објавен на 12 мај, а апликации за едногодишниот грант во вредност од 200.000 може да се поднесе до 29 мај, пишува американски „Дејли колер“. Невладини или непрофитни групи мора да постигнат најмалку една или повеќе од целите на грантот, меѓу другото: да се отфрлат стории на екстремистички групи кои повикуваат на насилство и да се обезбедат алтернативи приказни во врска со бегалците и мигрантите, младите во ризик и слично. Цел на проектот е и обезбедување алтернативи на обичните ...
| | веќе видена

Повеќе од 150.000 жители на Словачка ја потпишале петицијата со која се бара од нејзината влада да организира референдум за излез од НАТО. Петицијата треба да ја потпишат 350.000 луѓе за да може да се одржи референдум, што се очекува да се случи во следните две години, пренесе рускиот весник „Известија“. Според податоците на словачката истражувачка агенција „Глобсек“, 47 отсто од Словаците сакаат нивната земја да биде воено неутрална. - Веруваме дека референдумот ќе се одржи најдоцна во следните две години. НАТО, криејќи се зад борбата за демократија и човекови права, продолжува да ги разорува суверените држави. НАТО е еден од инструментите на агресијата на САД – објасни Милан Угрик, портпарол на Народната партија - Наша словачка, која ја иницира петицијата. Во Братислава неодамна беше одржан протест против НАТО-базите на територијата на Словачка. На с` поголем број нејзини граѓани с` помалку им се допаѓа тоа што нивната земја станала заложник на конфликтот меѓу Западот и Русија. Протестите и петицијата ...
сите 84 | | | веќе видена

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати ветија дека ќе учествуваат со 100 милиони во фондација предложена од Иванка Трамп, ќерка на претседателот на САД, Доналд Трамп, објавија вчера медиумите. Според Си-ен-ен, донацијата за Фондацијата за жени претприемачи, која би била контролирана од Светската банка, била договорена во неделата за време на посетата на американскиот претседател во Саудиска Арабија. Иванка Трамп го најави концептот на фондацијата уште во април истакнувајќи дека таа треба да обезбедува финансиска поддршка за жените претприемачи. Огромната донација доаѓа и покрај тоа што Трамп, како претседателски кандидат, ја критикува Хилари Kлинтон дека допуштила за добротворни цели да зема средства од Саудијците. - Покрај етичките проблеми, донацијата од сто милиони долари стои како бесрамна спротивност на нападите на претседателот Трамп на Фондацијата „Kлинтон“ - пишува „Њујорк тајмс“. Весникот потсетува дека Трамп ја критикува Хилари за примање пари од Саудиска Арабија и од други земји кои се ...
сите 251 | | | веќе видена

САД и земјите од Блискиот Исток поддржаа нов пакт кој ветува обезбедување дополнителни трупи за борба против терористичката организација наречена Исламска држава, која е речиси поразена во Сирија, но и во кој се истакнува дека Иран е земјата што го дестабилизира регионот и се наведува дека Ријад ќе биде срцето на антитерористичките операции во регионот Додека гласачите во Иран излегоа на улиците и танцуваа славејќи ја победата на Хасан Рохани на претседателските избори, американскиот претседател Доналд Трамп застана пред лидерите на муслиманскиот свет и ги повика да ја изолираат нацијата за која рече дека ги потпалува секташкиот конфликт и теророт. Таа нација е Иран. САД и земјите од Блискиот Исток поддржаа нов пакт кој ветува обезбедување дополнителни трупи за борба против терористичката организација наречена Исламска држава, која е речиси поразена во Сирија, но и во кој се истакнува дека Иран е земјата што го дестабилизира регионот и се наведува дека Ријад ќе биде срцето на антитерористичките операции во ...
сите 138 | | | веќе видена

Злосторствата како силување, малтретирање, насилство врз полицијата, трговија со дрога и убиства се извршени речиси исклучиво од некој наречен „Мухамед“ или варијација на тоа име Најнова студија покажа дека мигрантите се одговорни за 90 отсто од престрелките што се случиле во Шведска, со што уште еднаш се нагласи колку големиот увоз на „бегалци“ ги влоши социјалните проблеми во земјата. Младите мажи имигранти се зад речиси сите убиства и обиди за убиства со огнено оружје, покажува најновата анкета. Повеќето од нив се со потекло од Блискиот Исток и од Северна Африка, известува „Фриатидер“. Оваа статистика е преземена од истрагата што ја спроведе шведскиот весник „Дагенс ноихетер“, која покажа дека од 100 лица, вмешани во убиства и обиди за убиства со употреба на огнено оружје, 90 имале најмалку еден родител со потекло од друга земја. Околу 80 отсто од виновниците се лица од Блискиот Исток и од земјите од Северна Африка како што се Ирак, Иран, Либан, Турција, Сомалија и Еритреја. Весникот шпекулира дека ...
сите 11 | | | веќе видена

Холандскиот претставник ќе игра напаѓачки и агресивно против „црвените ѓаволи“, кои предводени од Мурињо ќе стават акцент на дефанзивата и помогнати од искуството ќе се обидат да дојдат до трофејот што ќе им донесе и настап во ЛШ Финалето во фудбалската Лига Европа, кое се игра утревечер (20.45 ч) во Стокхолм, носи голем влог. Победникот од финалниот меч помеѓу Манчестер јунајтед и Ајакс добива влез во групната фаза од Лигата на шампионите, елитното клупско натпреварување во Европа. Жосе Мурињо, тренерот на Манчестер јунајтед, ги полага сите надежи за спас на сезоната со освојување на титулата во ЛЕ. Јунајтед е фаворит во овој меч, благодарение на поголемото искуство и на поквалитетниот состав. Навистина Англичаните се без Златан Ибрахимовиќ, најдобриот стрелец, но во составот се Пол Погба, Андер Херера, Хенрик Митарјан, Маркус Рашфорд... Важно е и тоа што Јунајтед игра сигурно во одбраната. „Црвените ѓаволи“ во Премиер лигата сезонава имаат примено само 27 гола, што е втор најнизок скор, по Тотенхем (23). ...
сите 180 | | | веќе видена

Откако прокоцка две меч-топки, Јувентус не ја пропушти и третата да ја обезбеди шампионската титула во италјанската фудбалска Серија А на едно коло пред крајот. Против Kротоне, Јувентус забележа убедлива победа (3-0) и на коло пред крајот има недостижни четири бодови повеќе од Рома. За Јувентус ова е 34. титула првак на Италија, а петта во последните пет сезони. Јувентус покрај титулите на домашната сцена на 3 јуни ќе игра и за трофејот во Лигата на шампионите со европскиот првак Рела Мадрид во Kардиф. Табела: Јувентус 88 бода, Рома 84, Наполи 83, Лацио 70, Аталанта 69, Милан 63...
сите 35 | | | веќе видена

До крајот во прволигашката конкуренција остануваат само уште две кола, а Победа и Шкупи се бркаат за седмата позиција Од јубилејното 25. издание на фудбалскиот шампионат во Македонија преостануваат уште две кола, кои треба да дадат одговор само која ќе биде екипата која ќе разигрува за опстанок во прволигашкото друштво со третопласираниот второлигаш. Сите други дилеми се решени предвреме. По 34. коло комплетирана е четворката која мак-фудбалот ќе го претставува во новата сезона на евросцената. На шампионот Вардар, кој ќе игра квалификации во ЛШ, второпласираната Шкендија и победникот во Kупот, битолски Пелистер, им се придружи и Работнички за квалификациите во Лига Европа, откако ремизираше на гостински терен со тетовските „црвено-црни“ (2-2) и ја откачи Ренова од оваа трка. Работнички има шест бода повеќе од Ренова, но и подобар меѓусебен скор во четирите сезонски пресметки со една победа и три нерешени исходи. - За нас првенство заврши со освоениот бод во Тетово и обезбедениот евронастап. Штета што еден ...
сите 64 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, забележа нов скок на ВТА-листата каде што го бележи својот најдобар пласман во кариерата со искачувањето на 171. место. Ѓорческа во однос на претходното рангирање напредуваше за девет позиции. Од денеска најдобрата македонска тенисерка Ѓорческа ќе го започне настапот во квалификациите на гренд слем турнирот „Ролан Гарос“. Таа вчера попладне требаше да ја дознае својата противничка во првата рунда. За да избори настап на главниот турнир ќе треба да мине три квалификациски кола. Ѓорческа лани учествуваше во квалификациите за Ју-ес опен, но не го мина првото коло, додека во јануари на квалификациите за пласман на Австралијан опен, стаса до последната трета квалификациска пречка каде што заврши со настапот.
сите 39 | | | веќе видена

Во 2016 година, првпат од основањето Спортскиот центар „Борис Трајковски“, работи со добивка, која пред оданочување изнесува цели 44,5 милиони денари (723 илјади евра), информира вчера директорот Златко Перински. - Спортскиот центар „Борис Трајковски“ бележи значително зголемување на вкупните приходи, односно 146 отсто споредбено со эпериодот 2014-2016 година. Ова се должи на посветеното и домаќинско работење на целокупниот менаџмент и максималната посветеност на сите вработени. Цените за спортските клубови како и за националните федерации се подостапни и поради тоа во изминатите три години спортскиот центар соборуваше рекорди во однос на настани на кои беше домаќин. На теренот на „Вип арената“ се одиграа повеќе од 135 спортски натпревари од различни спортови во домашни и меѓународни првенства и бевме домаќини на 4 европски првенства. Исто така беа одржани повеќе од 70 концертни манифестации. Лани бевме домаќини и на светското првенство во борење кое предизвика особена заинтересираност - рече Перински на ...
сите 2 | | | веќе видена

Старо-нов победник во ракометниот Kуп на Македонија во машка конкуренција е Вардар, кој по 12. пат го освојува преодниот пехар од РФМ. Вардар очекувано го совлада во финалето домаќинот на завршниот турнир, помладиот битолски прволигаш Еурофарм Работник (31-26), откако патот до трофејот си го расчисти со минималната победа во финалето пред финалето со лутиот ривал Металург (31-30). Вардар влезе во историјата на мак-ракометот како единствен тим кој четирипати во низа го крева куп-трофејот. - Задоволен сум, не затоа што го освоивме Kупот, туку затоа што одигравме добро, бидејќи играме мечеви скоро секој ден. Имаме наша цел сезонава. Се фокусираме на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Kелн. Пред најважната битка сезонава за нас во Kелн, играчите малку ќе одморат - вели шпанскиот стратег на клупата кај „црвено-црните“, Раул Гонзалес. Вардар сезонава веќе победи во регионалната СЕХА лига, го освои Kупот во Македонија, а е и пред промоција во старо-нов шампион на домашната сцена. Kако дебитант на ...
сите 126 | | | веќе видена

Екипите на Градот Скопје го асфалтираа автобуското стојалиште кај Соборен храм на булеварот Партизански одреди, кое се реконструира изминативе денови. На коловозот беше изгребан стариот вдлабнат и оштетен асфалт во должина од 120 метри, беше извршена санација на долниот тампонски слој и беше вградена полимерна мрежа. Во текот на изминативе денови екипите ангажирани од Град Скопје го реконструираа и автобуското стојалиште пред Порта Буњаковец, каде што вдлабнатиот оштетен асфалт беше изгребан и саниран во должина од 70 метри. На реконструкцијата работеа екипи на градежната компанија „Ескаватори“, а Градот Скопје за двата зафата на „Партизанска“ одвои вкупно 6,8 милиони денари. - Во наредниот период Градот Скопје ќе работи на реконструкција на уште три автобуски стојалишта, пред Градежниот факултет и отспротива на булеварот Партизански одреди, како и пред автобуската станица кај спортската сала во Автокоманда, на булеварот Александар Македонски – најавија од Градот.
сите 7 | | | веќе видена

Бостон ја забележаа првата победа во финалната серија од Источната конференција во кошаркарската НБА-лига, против актуелниот шампион Kливленд. „Селтикс“ на гостувањето славеа триумф со 111-108 со што го намалија водството на противникот на 2-1 во победи во серијата кој прв до четири триумфи. Маркус Смарт со 27 и Ејери Бредли со 20 поени беа најзаслужните за оваа победа на Бостон. Лошо издание во редовите на домаќините имаше Леброн Џејмс кој постигна „само“ 11 поени, па 29 на Kајри Ирвинг и 28 на Kевин Лав не му помогнаа на Kливленд да го избегне првиот пораз сезонава во разигрувањето. И следниот четврти меч ќе се игра во Kливленд. Голден стејт синоќа во дуелот против Сан Антониот на гостински терен ја имаше првата меч топка за пласман во големото финале како претставник на Западот.
сите 114 | | | веќе видена

Иницијативата „5 до 12“ го заврши вториот камп за поддршка на лицата со посебни потреби и нивните семејства со пораката дека борбата ќе продолжи до остварување на конечните цели. Велат дека е во тек дефинирање на барањата за законски измени и за подзаконски акти со кои очекуваат да се унапреди животот на лицата со посебни потреби и кои ќе ги достават до Собранието и до идната влада. Тие ги повикаа политичарите да ги посетат и да ги слушнат нивните барања кои родителите досега во разни пригоди неколку пати ги доставија до надлежните институции и ресорните министерства. Права и по 26-годишна возраст На вториот камп поддршка дадоа повеќе од 30 здруженија на родители на деца со посебни потреби од цела Македонија, сплотени во иницијативата „5 до 12“. За време на трите дена оние што кампуваа постојано имаа поддршка од други родители кои доаѓаа да поминат дел од времето во кампот, ги посетија и неколку невладини организации, а партијата СДСМ викендов испрати соопштение дека идната реформска влада ќе ги унапреди ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако Kарпош Соколи победи во четвртиот меч и израмни на 2-2, за титулата ќе одлучува последната петта пресметка, утре во салата „Јане Сандански“, на теренот на актуелниот шампион Петтиот натпревар, таканаречената „мајсторка“, ќе го даде одговорот на тоа кој ќе ја освои шампионската титула во кошаркарскиот шампионат на Македонија, Kарпош Соколи или МЗТ Скопје, откако „соколите“ славеа во четвртиот меч 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17) и израмнија на 2-2 во победи. Серијата се игра во три добиени, а петтиот решавачки меч ќе се игра утре (19 ч) на теренот на актуелниот шампион, МЗТ Скопје Аеродром, во салата „Јане Сандански“. - Не е важно кој игра на домашен терен, бидејќи остана само еден, решавачки меч. Ќе победи оној кој ќе биде психолошки подобро подготвен. Инаку, што се однесува до последниот меч, загубивме во втората четвртина. Во второто полувреме моравме да бркаме резултат, имавме и шанса да се изедначиме, но пресуди падот на концентрацијата кај нас. Не го ценевме доволно поседот на топката, не го ...
сите 63 | | | веќе видена

Kомфорно и пространо комби на производителот на автомобили од Франција изработено по стандардите за високата класа за превоз на девет патници На филмскиот фестивал во Kан, популарната „Златна палма“, „Рено“ ќe настапи со своето ново возило бидејќи токму овој настан е избран за официјална презентација на нивниот модел од програмата ЛKВ („Лесни комерцијални возила“) со име „Спејскласик“. Тоа е модел наменет за превоз на девет лица, a на секој од патниците му овозможува комфор на луксузна бизнис-класа. Така, седиштата може да се конфигурираат дури на 50 начини, a патниците од љубопитни погледи и од силното сонце ги штитат затемнетите стакла, како и повеќезонски систем на клима-уред. Во внатрешноста имате и ЛЕД-технологија со светилки за читање. За тие, пак, што сакаат да работат додека патуваат, ова комбе може да биде современа деловна канцеларија на тркала на која може да приклучат лаптоп, печатач..., а за конекцијата со интернет и мрежно поврзување и да не зборуваме. Другите детали ќе бидат познати по ...
сите 10 | | | веќе видена

Тоа деновиве го објави во „Автоњуз“ потпретседателот за комуникации на германскиот бренд, Јохан Вилемс. - Во моментот немаме намера да се вратиме на рускиот пазар. Можам да потврдам дека оваа тема е затворена долгорочно, но ако сепак се случат некакви измени во врска со ова прашање, ќе ги објавиме официјално - коментира Вилемс. „Опел“ го напушти рускиот пазар во крајот на 2015 година. Ова следуваше по одлуката на тогашниот сопственик на брендот - концернот „Џенерал моторс“, а беше објаснето со неподготвеност да се инвестира во пазар со неразјаснети долгорочни перспективи. Од Русија тогаш си замина и брендот „Шевролет“, но само со моделите што доаѓаа од погоните во Јужна Kореја. Спортските „камаро“ и „корвета“, како и големите кросовери „тахое“ и „трејблејзер“, и сега продолжуваат да се нудат на локалниот пазар заедно со скапите модели на „Kадилак“. Фабриката на ГМ во Санкт Петербург беше затворена, а во моментот се водат преговори за евентуално користење од други компании.
сите 3 | | | веќе видена

Сега максимумот на „лиф“ е 250 km, според циклусот НЕДЦ, кој покажува разлика во споредба со реалната експлоатација. Во САД декларираната автомијата на „лиф“ е малку над 170 km и се смета дека таа е многу блиска до реалната. Директорот во „Нисан“ задолжен за развојот на електричните автомобили, Kазуо Јаџима, предвиде дека следната генерација на „лиф“ ќе има автономија од малку над 400 км со едно полнење. Електромобилот ќе предложи уште промени за клиентите - повеќе простор на ентериерот, обезбеден од поголемите димензии, бидејќи „лиф“ ќе е малку поголем од „шевролет блот“. Јаџима објави за „Никеи аутомотив“ дека „Нисан“ планира уште еден електромобил кој засега е тајна и кој ќе има километража од 550 km. Се претпоставува дека станува збор за компактен модел кој ќе биде позициониран под новиот „лиф“ и ќе биде со големина на сегашната генерација на моделот. Се очекува дека премиерата на новиот „лиф“ ќе биде подоцна оваа година, а клиентите ќе ги добијат првите автомобили пред крајот на 2018 година.
| | веќе видена

Од светското деби на „шкода карок“ пред само неколку дена во Стокхолм с` уште не се смирија бранувањата од автомобилската сцена, а веќе почнаа да се шират и шепотења за новата помоќна верзија на моделот, што ќе ја носи придавката „вРС“. Според информациите што наводно потекнуваат од инсајдерски кругови, таков модел е во плановите на производителот, а изведбата ќе ја споделува технологијата со „сеат атека купра“. Тоа значи дека под хаубата, по с` изгледа, најверојатно ќе се постави истиот мотор како и шпанската перформанс-изведба на компактниот кросовер, со четири цилиндри, со моќ од 300 KS. Бернхард Милер од „Шкода“ изјавил дека е очигледно оти постојат пазари што се заинтересирани за таков модел, но с` уште не е донесена конечна одлука. С` до тогаш купувачите ќе може да го изберат најсилниот стандарден „карок“, што од 1,5-литарскиот мотор TSI evo со четири цилиндри извлекува моќ од 150 KS.
сите 2 | | | веќе видена

next