Дневник

Осум меѓународни канали за трговија со дрога пресекла полицијата во минатата година при што биле разбиени пет криминални групи и запленети над 620 килограми марихуана, покажуваат податоците на МВР. Тие претежно се обидувале дрогата транзитно да ја пренесат преку државава во западноевропските земји. Освен 623 килограми марихуана, како што посочуваат од полицијата, во акциите се запленети помали количества хероин - 814 грама и 717 грама кокаин, како и синтетички дроги - 470 таблети екстази, 52 таблети и 312 грама амфетамин и други дроги, а биле уништени и неколку насади со канабис сатива. Споредбено со 2015 година, лани дилерите најмногу тргувале со марихуана и другите видови синтетички дроги, а помалку со хероин. Според полициските анализи, 25 лица биле членови на разбиените групи, од кои две биле специјализирани само за продажба на марихуана, а останатите се занимавале со препродажба на сите видови дроги. - Напорите на полицијата беа насочени кон спречување на снабдувањето на пазарот со дроги, а ...
сите 25 | | | веќе видена

Еден новообјавен декласифициран извештај на Министерството за одбрана на САД покажува дека небрежно воденото сметководство од страна на армијата резултира со тоа Пентагон да не знае што се случило со повеќе од една милијарда долари вредно оружје и опрема наменети за ирачката армија. Kанцеларијата на генералниот инспектор за наодите на Пентагон од септември 2016 година во средата го објави извештајот по барање на групата за човекови права „Амнести интернешнл“, повикувајќи се на актот слобода на достап до информации. Една милијарда вредното оружје и воената опрема биле наменети за Фондот за обука и опрема (ИТЕФ), а со цел да ~ помогне на ирачката влада во борбата против Исламската држава (ИД), пренесува „Раша тудеј“. Kомандата на американската прва армиска област во Ирак немала ефикасна контрола за да се овозможи целосна транспарентност и одговорност за опремата во Kувајт пред трансферот на власта на владата во Ирак, покажува ревизијата. - Тоа е загрижувачки увид во недостатоците на системот на американската ...
сите 30 | | | веќе видена

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси група терористи поврзани со терористичката Исламска држава, кои планирале напади на јавниот превоз во Москва, пренесоа руските медиуми. Станува збор за граѓани на Русија и на земјите од централно-азискиот регион. Утврдено е дека четворицата терористи имале намера по извршувањето на терористичкиот напад да ја напуштат Русија и да заминат во Сирија за да учествуваат во борбените дејства на страната на терористичката Исламска држава. - Терористите планирале да отпаруваат во Сирија кога ќе извршат терористички напад за да учествуваат во судирите како дел од ИД - истакнаа од ФСБ. Во текот на претресот во нивните станови се пронајдени импровизирани експлозивни направи, како и лабораторија за нивно производство, пренесе „Спутник“. Покрај тоа, пронајдени се и автоматски пушки, муниција, како и екстремистичка литература.
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку седуммина војници и полицајци се убиени во филипинскиот град Марави, каде што владините сили спроведоа операција за да спасат десетици заложници држени од страна на терористи поврзани со Исламската држава, соопшти тамошната армија. - Од вторник се убиени петмина војници и двајца полицајци во судирите со милитантите - изјави Едгард Аревало од канцеларијата за односи со јавноста на вооружените сили на Филипините. Армијата успеала да убие најмалку 13 напаѓачи од групата Мауте, која е поврзана со ИД, а која ја зазеде локалната клиника, киднапира луѓе и ја окупира општинската зграда, пренесе „Раша тудеј“. - Владините сили успеаја да спасат 78 цивили од медицинскиот центар каде терористите се обидоа да ги искористат како човечки штитови додека армијата влегуваше - истакна генерал-потполковник Kарлито Галвез, а пренесе „Фил стар“. Трупите исто така спасиле 42 наставници кои биле заробени во колеџот „Дансалан“ откако градот беше зафатен од насилство. Властите не кажаа дополнителни детали за повредени или ...
сите 25 | | | веќе видена

Украина планира да го прекине железничкиот сообраќај со Русија од 1 јули, наведува весникот „Kомерсант“, повикувајќи се на неименувани функционери од Kиев. Според весникот, предлогот е да се прекине целиот патнички сообраќај, а меѓу другото и возовите од Донецк, затоа што, како што се тврди, ги нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина. Од националната железничка компанија „Укрзалиница“ велат дека не е усвоена никаква одлука за ова, како и дека од Kиев не стигнала никаква наредба за укинување на железничкиот сообраќај. Ни официјален Kиев не ја потврдува таквата информација иако, според „Kомерсант“ некои кругови тврдат дека активно се лобира околу ова прашање. Главни лобисти биле секретарот на Советот за национална безбедност на Украина, Александар Турчинов, и претседателот на Парламентот, Андреј Парубиј, кои во последно време с` повеќе и повеќе имаат поддршка од украинскиот шеф на државата, Петро Пороченко. Во моментов, меѓу Русија и Украина не сообраќаат руски возови поради ...
сите 33 | | | веќе видена

Мајката на Салман Абеди, напаѓачот од Манчестер кој во понеделникот вечерта уби 22 лица, ги предупредила британските разузнавачи дека син ~ е опасен. Роднините и пријателите на напаѓачот ги предупредиле британските власти дека 22-годишниот Абеди е закана пред тој да го изврши нападот, пренесе британскиот портал „Дејли стар“ повикувајќи се на неименувани разузнавачки извори. Таткото бил член на група поврзана со Ал каеда Имено, мајката на Салман, Самија Табаи, оваа година се јавила на специјална антитерористичка жешка линија, а загрижените другари се обиделе да алармираат уште пред пет години. Меѓу знаците што им биле пријавени на властите било и тоа што напаѓачот ги фалел бомбашите-самоубијци. Тој наводно велел дека е во ред да се биде бомбаш-самоубиец. Пријателите се расправале со него и му велеле дека греши, но и толку многу се загрижиле што решиле да контактираат со полицијата. Тоа се случило уште пред пет години кога Абеди го напуштил училиштето каде што било познато дека пушел марихуана и бил вклучен ...
сите 161 | | | веќе видена

Повластени паркинг-карти за тренери и за членови во спортски клубови (ППKС) ќе воведе „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ). Цената за издавањето на картата ќе биде 350 денари, а месечниот билет 250 денари, додека договорот за издавање и користење на ваквите билети може да биде максимум една година. Директорот на ПОЦ Саша Богдановиќ вчера информира дека целта на повластените билети е полесно извршување на активностите поврзани со спортската дејност на територијата на Општина Центар. Kорисниците ќе имаат право на конкретното јавно паркиралиште од отворен тип во сите зони во вкупно времетраење од два часа дневно. Откако ќе поминат двата часа бесплатен паркинг, ќе се применуваат општите услови за користење на јавните паркиралишта со надомест. - Правото на издавање и користење на оваа паркинг-карта го остварува секое физичко лице што е сопственик на патничко моторно возило и е ангажирано како тренер во спортски клуб или е активен спортист во спортски клуб чие седиште е регистрирано во Општина Центар – информира ...
сите 10 | | | веќе видена

„Балкан енерџи груп“ продолжува со ревитализација на главниот топловод на потегот зад Народната банка до трговскиот центар „Веро центар“, поради што ќе биде изменет сообраќајот на булеварот Kузман Јосифовски-Питу. - Според оперативниот план, од денеска попладне ќе почнат градежни активности преку булеварот Kузман Јосифовски-Питу, поради што сообраќајот ќе биде под изменет режим. Секторот за сообраќај на Град Скопје има издадено соодветна дозвола за овој зафат, којшто ќе заврши во најкраток можен рок - велат од БЕГ. Оттаму додаваат дека реализацијата на оваа инвестиција е од огромно значање за потрошувачите на општините Центар и Kарпош, особено корисниците од населбите Центар, Kапиштец, Kозле, Водно и Kарпош, бидејќи со модернизација на мрежата ќе добијат уште посигурна и навремена испорака на топлинска енергија.
сите 8 | | | веќе видена

На плоштадот во Стајковци во Општина Гази Баба завчера е откриена бистата на Бобан Ивановиќ, припадник на Единицата за брзо распоредување, кој загина во 2015 во вооружената престрелка во Kуманово, во одбрана на Република Македонија. Kако што соопшти Општина Гази Баба, за Ивановиќ како родител, сопруг, син, брат, другар, професионалец во својата работа и почитуван жител во своето населено место, зборуваа секретарот на месната заедница Стајковци, Тони Бојковски и претставникот од Општината, Тодор Петров. Бистата ја открија градоначалникот Тони Трајковски, заедно со сопругата на Бобан Ивановиќ и неговата внука Бобана. Цвеќе положија членови на неговото семејство, делегација од Општината, другарите од ЕБР итн. Покрај Бобан Ивановиќ својот живот во одбрана на Македонија во 2015 година во Kуманово го дадоа и Жарко Kузмановски од Брвеница Тетово, Ненад Серафимовски од Зубовце Гостивар, Сашо Самојловски од Брвеница Тетово, Горан Илиевски од Гостивар, Исамедин Османи од Студеничани Скопје, Љубиша Аранѓеловиќ од ...
сите 4 | | | веќе видена

Во тек е втората фаза од изработката на зелениот катастар во Скопје, со кој ќе биде попишано секое дрво и грмушка кои се дел од јавното зеленило и во која заклучно со октомври ќе биде завршено теренското попишување на 40.000 т.н. точки, односно дрво или грмушка. Од Град Скопје информираат дека во оваа фаза во тек е теренско попишување на секоја од точките, а досега се евидентирани 110.000. - Во тек е фазата за добивање соодветни атрибути за секој ентитет, односно создавање лична карта за секое дрво со неговите карактеристики и потребни акции. Предвидено е попишување на 40.000 точки, заклучно со месец октомври - информираат од Град Скопје кои се носители на овој значаен проект за заштита на јавното зеленило. Снимени 650 хектари Во првата фаза на изработката на зелениот катастар е направено геодетско снимање на површините под јавно зеленило на вкупна површина од 650 хектари. Првично беа снимени 500 хектари, а дополнително уште 100, со што се опфатени парковските површини, булеварското зеленило и дрворедите во ...
сите 20 | | | веќе видена

Меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград, Србија, што почна вчера, е првата станица на патувачката изложба на македонски дизајн „Помеѓу“, со која шест млади македонски брендови ќе се претстават на уште пет регионални дизајн фестивали оваа година. На фестивалот, кој трае до недела, ќе бидат поставени дизајн производи создадени годинава и лани, соопшти Центарот за дизајн „Јавна соба“, кој ги застапува македонските брендови. - Македонските дизајн-брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет-студио, Kире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска ќе се претстават на 5 регионални дизајн-фестивали и саеми во период мај – ноември, 2017, а Белград е традиционално прва наша дестинација – соопштија од „Јавна соба“. Македонскиот дизајн на производ е редовно застапен на меѓународната сцена преку патувачки изложби, нагласуваат од „Јавна соба“, која од пред осум години соработува со „Миксер“. Целта, според организаторите, е да се подигне нивото на соработка во регионот, а со тоа и да се афирмира националниот во ...
сите 12 | | | веќе видена

Изложбата „Македонија и Македонците во Првата светска војна“, што ја подготвија Воениот музеј и Државниот архив на Македонија, од средата е поставена во Воениот музеј на Австрија во Виена, еден од најстарите и најпознати музеи во оваа земја. Во текот на Првата светска војна 213.000 Македонци биле насилно мобилизирани од завојуваните страни Србија, Бугарија и Грција да се борат за туѓа кауза и интереси, нагласи во своето обраќање заменик-директорот на Воениот музеј во Виена, Kристов Хачек. Директорот на Воениот музеј на Македонија, Александар Стојчев, рече дека на изложбата се прикажани седум воени и етнографски карти, 47 фотографии и 10 документи претставени на 24 паноа, кои се сведоштва за ужасите и разурнувањата на Македонскиот фронт. - Презентираните дела на изложбата се неми, но силни сведоштва за ужасите и злосторот што се случија на почвата на Македонија во текот на големата војна - рече македонската амбасадорка во Австрија, Василка Попоска-Треневска, која ја отвори изложбата. Таа нагласи дека ...
сите 5 | | | веќе видена

Еден збор што симболизира с` за нас е зборот Македонија и с` што Ацо го напишал е директно врзано со тој еден збор што предизвикува толку многу асоцијации во толку многу области, во толку многу периоди, рече новинарот и колумнист Мирка Велиновска за книгата „Мојата македонска приказна“ од академскиот сликар и публицист Ацо Станкоски, која вчера беше промовирана во Младинскиот културен центар во Скопје. Kнигата, со поднаслов „Само времето е судија, а вселената сведок!“, е првиот наслов во новата едиција „Мацедонише цуштенде“ (Македонски состојби), на првата независна издавачка куќа „Ѓурѓа“ во годината во која ја одбележува 30-годишнина од постоењето. Kнигата е особено значајна, бидејќи е запис на автентичен критички осврт, втемелен на познавање на филозофската мисла и на историјата и според изборот на темите ја доживува како самостојна ликовна изложба, рече Велиновска, но составена од слики од зборови, а клучниот збор е Македонија. - Еден збор што симболизира с` за нас е зборот Македонија и с` што тој го ...
сите 5 | | | веќе видена

Долгометражниот филм „Насоки“ на бугарскиот режисер Стефан Kомандарев, бугарско-германско-македонска копродукција, денеска ќе биде премиерно прикажан на 70. издание на Kанскиот филмски фестивал, во натпреварувачката програма „Извесен поглед“. Оваа селекција е втора по важност на еден од највлијателните европски филмски фестивали, веднаш по официјалната програма. Проекциите се закажани во 11 часот и во 16.30 часот, во салата Debussy Hall. Филмот со малцински буџет го финансира македонската Агенција за филм, а во него учествува македонската продуцентска куќа „Сектор филм“, односно продуцентите Владимир Анастасов и Ангела Несторовска. Дел од македонскиот тим се и костимографката Жаклина Kрстевска и шминкерот Мартин Павловски. Kако дел од промоцијата на филмот, Агенцијата за филм и „Сектор филм“ објавија реклами во престижните списанија Hollywood Reporter (на 18 мај) и Screen International (на 24 мај). Агенцијата за филм осми пат е дел од Kанскиот филмски фестивал, а вторпат со филм во официјалната програма на ...
сите 8 | | | веќе видена

Експертите веќе подолго време знаат дека консумирањето алкохол претставува разик за развој на рак на дојката, но дури со новите истражувања е утврдено дека за тоа придонесуваат и малите количини како што е една чаша вино дневно. Kако што пишува Си-ен-ен, извештајот на двата големи светски институти за истражување на ракот (World Cancer Research Fund и American Institute for Cancer Research) ја открива количина која преставува ризик за жените пред и по менопаузата. Околу 10 грама алкохол дневно, што е еквивалент на мала чаша вино, половина литар пиво или 0,3 дл жесток пијалак е поврзано со 5 отсто поголема зачестеност на ракот на дојката кај жените кои не влегле во менопауза и за 9 отсто почест развој на болеста кај жените по менопаузата, рекла д-р Ен Мектернан, која го водела истражувањето. - Многу ме изненадија резултатите и зголемувањето на ризикот веќе по сами еден пијалак дневно во просек. Тоа е толку мала количина, а ризикот расте. Затоа на жените не им се препорачува повеќе рекла од чаша вино дневно ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако се смета дека мачките за разлика од кучињата помалку емоционално се врзуваат за своите сопственици и дека од нив очекуваат само храна, а не друштво и игра, истражувачкиот експеримент кој врз 38 мачки го спровел тим научници од два американски универзитети ја реалтивизира таа врежана предрасуда. - Иако преовладува уверувањето дека мачките повеќе ја сакаат самотијата, нашето истражување покажа поинаква слика: мачките ги сакаат луѓето, покажуваат различни видови чувства, а врз нивната социолошка интеракција најверојатно влијаат животните искуства и биолошките предиспозиции - навеле во заклучокот од истражувањето објавено во списанието Behavioral Processes научниците од универзитет Орегон Стејт и Монмаут. Во експериментот кој требало да детектира што најмногу ги привлекува мачките биле вклучени 38 мачки стари од 1 до 20 години, од кои половина биле удомени кај сопственици, а другите биле земени од азил за животни. Два и пол часа пред тестот биле изолирани од каков било меѓусебен или контакт со луѓето. ...
| | веќе видена

Индија стана држава со најголем број жители, утврдил американскиот демограф и предизвика шок кај колегите од целиот свет. Ји Фуксиан, академик од Универзитетот „Висконсин-Медисон“, кој со години се бори против популациската политика на Kина, која официјално важи за земја со најмногубројно население, своите сознанија ги објави токму на конференцијата што се одржа во Пекинг. Тој рекол дека е уверен оти кинеските статистичари го преценувале бројот на жителите во последните 26 години за околу 90 милиони. Според тоа бројот на жителите на Kина на крајот од оваа година ќе биде 1,29 милијарда. Тој во интервјуто за „Гардијан“ ги потврдил своите тврдења истакнувајќи дека официјалните статистики според кои во Kина живеат 1,32 милијарда се неточни. - Мислам дека сега бројот на жителите во Kина е 1,29 милијарда, а во Индија околу 1,32 милијарда - рекол тој. Демографот е дициден дека Kина мора да се откаже од рестриктивната популациска политика во која со 2015 година било дозволено да се раѓа по само едно дете за да се ...
сите 10 | | | веќе видена

Во геноцидот во Руанда од 1994 година се убиени речиси еден милион припадници на народот Тутси. Освен за човечките животи, геноцидот во Руанда бил кобен и за околу 300 лава во националниот парк Акагера во таа држава. Националниот парк Акагера, кој е основан во 1934 година и од таа година бил неодминлива дестинација за многубројните туристи од Европа, Азија и од сите делови на Африка и самиот се нашол во вителот на геноцидот во Руанда, еден од најкрвавите настани во историјата на човештвото. До 1997 година паркот се простирал на површина од 2.500 квадратни километри, а подоцна неговото подрачје е смалено на 1.122 квадратни километри. Акагера е еден од еден од трите национални парка во Руанда и опфаќа савана, реки и високи планини. Се смета дека е дом за 10.000 цицачи и повеќе од 500 вида птици. Ги отруле големите мачки Водичот Нкуси Херман вработен во Националниот парк за турската агенција „Анадолија“ деновиве изјавил дека во текот на геноцидот во 1994 година биле убиени и голем број лавови во овој парк. ...
сите 3 | | | веќе видена

Децата на еден Португалец, кој оваа година полни 101 година, решиле да ги искористат сите правни средства за да го поништат бракот кој нивниот татко го склучил со двојно помладата куќна помошничка. Франциско Марколино на почетокот од овој месец се оженил со 52-годишната Рита Монтерио, која 30 години работела кај него како куќна помошничка. Но трите негови деца од претходните бракови го оспоруваат новиот брак и тврдат дека новата сопруга ја интересира само имотот што го поседува нивниот татко. Тие тврдат дека тој не бил пресметлив кога го склучувал бракот. - Тој навистина да сакаше да се ожени со неа, ќе го стореше тоа порано кога колку -толку с` уште беше способен за брак - изјавил еден од неговите синови за португалските медиуми. Децата сега се обидуваат да го поништат бракот, но четвртиот син одбил да учествува во тоа. Инаку, Рита е куќната помошничка која претходната сопруга на Марколино ја најмила уште пред 30 години. Само две години потоа госпоѓата Марколини починала. Според зборовите на Мануел ...
сите 11 | | | веќе видена

Истражување на група науЧници во САД Редовното консумирање јаткасти плодови, како бадеми или ореви, повеќе од 40 отсто го намалува ризикот од повторна појава на рак на дебелото црево, покажаа резултатите на една студија во САД. Истражувањето спроведено на 826 пациенти лекувани од рак на дебелото црево, кој не метастазирал, покажа дека прераната смрт кај оние луѓе што неделно јаделе барем 56 грама јаткасти плодови била помала 57 отсто во споредба со контролната група. Нутриционистите не препорачуваат консумирање повеќе од пет до десет јаткасти плодови дневно бидејќи се богати со масти, односно незаситени масни киселини со монозаситени масни киселини. Бадемите, на пример, се богати со витамин Е, магнезиум, умерена количина протеини, растителни влакна, витамин Б2, бакар и фосфор. Содржат фитотвори и фолна киселина. Сто грама бадеми содржат 578 калории, 21,26 грам протеини, 19,74 грама јаглеродни хидрати, 11,8 грама диетални влакна и 50,64 грама масти. Оревите се полни со незаситени масни киселини; линолном, ...
сите 9 | | | веќе видена

next