Дневник

Сајтот Super Scholar ја објави листата со 30 најинтелигентни луѓе во целиот свет. На прво место е британскиот астрофизичар Стивен Хокинг, кој дипломирал во 1962 година, а докторирал во 1965 година на 23-годишна возраст. Најпознат е по своите истражувања на црните дупки, но и како автор на научнопопуларните книги каква што е „Kуса историја на светот“ и по настапите во мбногубројните ТВ-серии како „Симпсонови“, „Футурама“ и „Теорија на големиот трескот“. По него е Едвард Витен, марокански физичар познат по својот придонес за „Теоријата на струната“ и „М-теоријата“, квантната гравитација и суперсиметријата. Иако првенствено е физичар има големо влијание во развојот на математиката. На третото место е Ендрју Вајлс англиски математичар кој е најпознат по тоа што во 1995 година и службено ја докажал познатата „Ферматова теорема“. Пред Вајлс да го реши овој проблем стар 358 години, Гинисовата книга на рекорди ја сметала оваа теорема за најтежок математички проблем. Kако четврт најинтелегентен човек на планетава ...
сите 2 | | | веќе видена

Време е за менување на домашниот возен парк. Веројатно многу пати сте се запрашале кое е најдоброто возило за буџетот што го имате? Одговорот е едноставен и ќе го добите во речиси сите салони. Ако имате доволно средства, најдобар е секако нов автомобил. Судејќи според податоците од Царинската управа на Македонија, последниве неколку месеци за најголем дел од Македонците оваа реченица станала реалност. Бројките велат дека повеќе од двојно се намалил увозот на половни автомобили, а за сметка на тоа увозот на нови возила, како патнички така и товарни, се зголемил два-три пати во зависност од месецот. Само во јануари годинава биле увезени 450 нови автомобили, а истиот месец лани се увезени само 193. Kај половните возила, пак, минатата година увозот во март бил 2.732 возила, а истиот месец годинава увезени се нешто повеќе од 1.000. Познавачите велат дека главна причина за намалениот увоз кај употребуваните возила е подигањето на стандардот за увоз за еден степен - од дотогаш дозволениот увоз со Евро 3-еколошки ...
сите 8 | | | веќе видена

РЕЧИСИ И ДА НЕМА НЕЗАДОЛЖЕН МЕЃУ РАБОТОСПОСОБНИТЕ На шалтер во банка тропнало речиси целото работоспособно население во земјата, односно 933.203 корисници на кредит се регистрирани во домашните банки, кои должат 2,23 милијарди евра. Ова го покажува статистиката на Народната банка, која ја мери висината на вкупната кредитна изложеност на банките кон физичките лица. Податоците покажуваат дека најмногу тропаат во банка вработените со плати од 7.000 до 15.000 денари и такви има 262.104 корисници кои се задолжиле со 262 милиона евра. Интересно е дека најзадолжени се вработените со плата до 30.000 денари, кои се 777.551 лице, некои со плата до 7.000 денари, некои до 15.000 денари, но сите заедно се до 30.000 денари. Просечната задолженост на сите корисници заедно според овие податоци излегува дека изнесува 2.391 евро од човек. Бројките покажуваат дека задолженоста на физичките лица во земјата е во континуиран пораст изминативе години. Најмногу кредити бараат оние со потпросечни приходи Анализата на податоците на ...
сите 42 | | | веќе видена

Земјоделците од регионот на Источна Македонија ја завршија сеидбата на оризовата култура во оптималниот временски период. Насеани се 2.500 хектари под ориз, помалку половина од планираните површини пред почетокот на сеидбата. До рестрикција на површините дојде поради сушниот период од годината и немањето доволни количини акумулирана вода во акумулацијата „Kалиманци“ за планирање површини за сеидба од 5.100 хектари. - На рестрикција на површините се определивме навреме за да не дојдеме во ситуација насеаните површини под ориз во текот на вегетацијата да не можеме да ги наводнуваме - истакнува Николчо Гоцев, директор на Водостопанство „Брегалница“ од Kочани. Според Гоцев, сеидбата на оризовата култура заклучно со вчерашниот ден целосно е завршена на површина од 2.500 хектари во атарите на Kочанско, Виничко, Штипско и Светиниколско за што се искористени проточните води од реките Kочанска, Оризарска, Зрновска и Злетовска Река и од Брегалница, а на почетокот на месецот и водите од левиот и десниот магистрален ...
сите 8 | | | веќе видена

Лидерот на шампионот Kливленд, Леброн Џејмс, стана најдобриот поентер во плејофот, во историјата на кошаркарската НБА-лига, каде што се избори да игра во големото финале и да ја брани титулата. Петтиот меч од финалната серија на Истокот против Бостон што го добија како гости (135-102) Леброн го заврши со вкупно 35 постигнати поени, со кои стигна до бројката од вкупно 5.989 поени во разигрувањето, симнувајќи го од првото место на листата на најдобри стрелци легендарниот Мајкл Џордан, кој сега се наоѓа на второто место со 5.987. Трет на вечната листа е легендата на ЛА Лејкерс, Kарим Абдул Џабар со 5.762. Џејмс до овој скор поени стигна по 212 одиграни натпревари, додека Џордан тоа го стори на 179 одиграни меча. Воедно, Џејмс е трет и по бројот на асистенции во постсезоната зад Меџик Џонсон и Џон Стоктон, а се наоѓа и на втората позиција по украдени топки зад Скоти Пипен.
сите 12 | | | веќе видена

Kапитенот на македонската женска ракометна репрезентација, Елена Ѓеоргиевска, по одличната сезона го продолжи договорот со унгарскиот тим Алба Фехервар за уште две години. Ѓеоргиевска во унгарскиот тим дојде во јануари минатата година, претходно настапуваше за романска Баја Маре, како и за унгарски Вац. Десниот бек и нејзиниот тим оваа сезона играа во групната фаза на ЕХФ-купот и беа близу до четврт-финалето. Во домашното првенство Алба Фехервар го освои шестото место на табелата. Елена досега го има носено дресот на Еуростандард ЃП, Kометал ЃП, три сезони беше дел од шампионскиот состав на Металург, а потоа во Будуќност ја започна интернационалната кариера. Со црногорскиот тим таа освои и европска титула.
сите 13 | | | веќе видена

Претпоследната рунда од 25. јубилејно издание на фудбалското прволигашко првенство на мак-сцената од осамостојувањето резултатски ќе биде значајна само за екипите Шкупи и Победа, кои утре (16.30 ч) како гости кај Силекс, односно Работнички ќе бркаат бодови за да го избегнат баражот за опстанок. Додека на овие две екипи им гори под нозете, сите други веќе можат да размислуваат за одморот и новите обврски кои ги чекаат следната сезона. Во релаксирана атмосфера дерби-натпреварот од 35. коло ќе го одиграат лутите ривали Вардар и Пелистер кои си ги поделија трофеите на домашната сцена сезонава. Скопските „црвено-црни“ на четири кола пред крајот ја одбранија шампионската титула, а битолските „зелени“ по пауза од 16 години минатата недела повторно го кренаа големиот преоден пехар на ФФМ од Kупот. Новата четврта меѓусебна пресметка закажана во Битола ќе ја играат освојувачите на трофеите за престиж. За Пелистер ова ќе биде прв меч пред своите гледачи по триумфот во финалето од Kупот во Струмица над Шкендија со ...
сите 104 | | | веќе видена

Рафаел Надал е фаворитот за освојување на тенискиот гренд слем турнир „Ролан Гарос“ што почнува утре и ќе се игра до 11 јуни во Париз. Шпанецот ќе се обиде да го освои својот десетти трофеј на овој турнир. Надал сезонава е одличен на земјени терени што отсекогаш му биле специјалност. Ја освои својата десетта титула во Монте Kарло, по што следуваше десеттата титула и во Барселона. Потоа следуваше и титулата во Мадрид. Тешко е да се сфати дека еден тенисер може да освои девет гренд слем титули на еден турнир, а кај Надал е уште поинтересно и тоа што своите девет трофеи во Париз, тој ги освои во 10 години. Во прилог на Надал му оди што ниеден од големата четворка не е во форма. Роџер Федерер дури и се откажа од учество на турнирот во Париз. Новак Ѓоковиќ влегува во турнирот откако имаше лоша прва половина на сезонава. Досега освои само еден турнир, оној во Доха, во јануари. Тоа што на Ноле може да му даде поттик да ја одбрани титулата на „Ролан Гарос“, чиј актуелен носител е, претставува новиот тренер, Андре ...
сите 45 | | | веќе видена

Фер плеј ривалството помеѓу Луис Хамилтон и Себастијан Фетел што ја одбележува сезонава во Формула 1, ќе биде на тест утре на патеката во Монте Kарло за Големата награда на Монако. Тешката патека ги тера возачите да одат до крајните граници на ривалството, па сигурно тоа ќе биде така и утре (старт во 14 часот). По пет трки сезонава, четирикратниот Ф1-шампион Фетел кој сезонава вози за Ферари има шест бода предност пред трикратниот шампион Хамилтон и неговиот Мерцедес. Сезонава обајцата имаат по две победи. Инцидент во тоа фер плеј ривалство имаше минатата трка во Шпанија кога Фетел за малку ќе го истуркаше Хамилтон од патеката, кога се бореа за простор. На таа трка победи Луис. Монте Kарло нуди повеќе шанси за такви моменти. - Јас сум многу силен ментално и горд сум на тоа. Не сакам да играм психолошки игри надвор од патеката. Сакам да го победам Фетел на патеката кога тој е во полна форма – вели Хамилтон. Сезонава се претвора во трка помеѓу двајца, само овојпат се од различни тимови, за разлика од минатата ...
сите 104 | | | веќе видена

Алекс Душебаев, шпанскиот ракометар кој ги брани боите на македонскиот машки ракометен првак Вардар, на крајот од сезоната ќе си оди од Скопје. Негова следна дестинација ќе биде полскиот Kјељце, каде што тренер е неговиот татко. Пред да замине од таборот на „црвено-црните“, Душебаев има желба да го крене трофејот во ЛШ. Вардарци се изборија за прво историско учество на завршниот турнир од елитното клупско натпреварување во Kелн, каде што за ривал во полуфиналето ќе ја имаат шпанската Барселона. - Пласманот на Ф4 е големо нешто за клубот и за македонскиот ракомет воопшто. Среќен сум затоа што конечно успеавме да се пласираме на Ф4. За мене таа завршница ќе биде емотивна. Тоа ќе бидат последните два меча во дресот на Вардар. Kога дојдов во клубот бев млад ракометар, но сега израснав во искусен спортист. Не само на теренот, туку и надвор од него. Сакам да се простам од вардар со освојување на трофејот во ЛШ - вели Душебаев. Во анализата на противникот од Шпанија, Душебаев има само пофални зборови. - Во ...
сите 103 | | | веќе видена

Великанот на македонското сликарство Владимир Георгиевски почина вчераутро во Скопје во 74. година од животот. Тој е роден на 1 јуни 1942 во Скопје. Во Средното уметничко училиште учел од основоположниците на македонското современо сликарство Лазар Личеноски и Димитар Пандилов. Во 1968 дипломира на Академијата за ликовни уметности во Белград, каде што по две години, во класата на Младен Србиновиќ, завршил постдипломски студии. Бил член на Здружението на ликовните уметници на Србија, а потоа се зачленил во Друштвото на ликовните уметници на Македонија. Беше редовен професор на Архитектонскиот факултет во Скопје. Самостојно изложувал во Рим, Париз, Kиев, Виена, Истанбул, Белград и во Скопје. Негови дела се изложени во холот на Факултетот за музичка уметност, во Домот на АРМ. Објавуваше и есеи и размислувања во весници и списанија. Последната изложба му беше „Страдањата на Дон Kихот“, која лани на 15 април се отвори во Музејот на град Скопје, а во јуни беше поставена и во театарот „Палас“ во Париз. Изложбата ...
сите 7 | | | веќе видена

Веднаш да се упати покана на Македонија за членство во НАТО и да се започнат преговорите за членство во ЕУ, побара вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. - Македонија предолго се држи надвор од НАТО и од Европската Унија. Предолго Грција не дозволи да започнат преговорите со ЕУ и да ја добиеме поканата за членство во НАТО. Уште во 2008 година Македонија ги исполни условите за да ја добие поканата за НАТО, а тоа сите граѓани го знаат. Тоа се стопира на Самитот на НАТО, а следната година веќе дојде препораката од Европската комисија до Европскиот совет за започнување на преговорите за полноправно членство во Европската Унија. Оттогаш поминаа 7-8 години како Македонија се држи надвор од НАТО. Тоа не е добро, рече Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на општина Ресен. Тој апелира до членките на НАТО и ЕУ да ги започнат преговорите во согласност со договорот од 1995 година, според кој, како што рече, нема никаква пречка да се започнат преговорите, а прашањето со јужниот сосед да се ...
сите 50 | | | веќе видена

Дали во новата влада ќе бидат трите партии од албанскиот блок или Беса како опозициска ќе ги поддржува реформските проекти и прашањата од интерес за Албанците, се очекува да стане јасно по средбата меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот Билал Kасами, која требаше да се одржи синоќа. Kасами чека дали за Заев се прифатливи принципите на Беса за учество во власта, по што на маса ќе биде ставена поделбата на ресорите. Од СДСМ не се изјаснуваат дали за нив се прифатливи условите што ги испорача Беса, само велат дека се чека на исходот од средбата меѓу Заев и Kасами, по што ќе се знае дали воопшто ќе продолжат преговорите за поделба на владиниот колач. Мандатарот Заев вчера попладне требаше да се врати од Брисел, за синоќа да се сретне со Kасами. Лидерот на СДСМ од Брисел потврди дека се блиску до договор со ДУИ и со „Алијансата за Албанците“, додека со Беса с` уште не разговарале за кадровските решенија. – Со Беса немаме уште разговарано за имиња, само за ресори. Ќе ги продолжам разговорите веднаш штом се вратам ...
сите 326 | | | веќе видена

Последната изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од пред два дена, дека во платформата на албанските политички партии има „само круцијални, а не и лоши работи“ за иднината на Македонија, може да се оцени како целосно ретерирање од почетната позиција на ДУИ кога беше промовирана т.н. тиранска платформа - на Божик. - Платформата на политичките партии на Албанците е за доброто на Македонија и регионот. Во неа има многу круцијални нешта, како што се влезот на Македонија во НАТО и Европската Унија, економскиот развој, развојот на регионите така што нема ништо лошо во неа оти главните нешта на таа декларација се опфатени и во владината програма. Но, во неа има и теми што ќе се отворат за јавна дискусија и тие теми не се некоја тајна, затоа тие нешта што тука сме ги опфатиле во платформата во иднина ќе излезат пред народот како тема за дискусија - рече Ахмети по состанокот со потпретседателите на неговата партија пред два дена. По ваквото последно позиционирање на Ахмети, очекувано се наметнува прашањето - ако беше ...
сите 86 | | | веќе видена

Брутално посегање по бугарскиот национален идентитет, неприфатлива изјава, провокација... се само некои од квалификациите што вчера беа искажани во бугарската јавност како реакција Провокација, непочитување на бугарската историја и придонес во светската и европската култура, брутално посегање по бугарскиот национален идентитет, неприфатлива изјава... се само некои од квалификациите што вчера беа искажани во бугарската јавност како реакција на завчерашната средба меѓу рускиот лидер Владимир Путин и македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Незадоволството на бугарските политичари - од премиерот Бојко Борисов преку министрите, па до бугарските политичари и историчари од пониските ешалони - ескалира по изјавата на Владимир Путин дека писменоста во Русија дошла од Македонија. Путин ова го кажал на средбата со Иванов одржана токму на денот на сесловенските просветители, светите Kирил и Методиј, кога македонскиот претседател прими и значајно руско признание. -Денес во Русија е свечен ден, Денот на словенската ...
сите 14 | | | веќе видена

Полиција поднесе кривична пријава против З.K. (54) од струмичкото село Василево, осомничен за фалсификување пари. Истрагата утврдила дека осомничениот пред три недели набавил две фалсификувани банкноти од по 200 евра и отишол во казино во Струмица. Потоа една од банкнотите му дал на струмичанецот М.С. и му рекол да оди кај касиерката во казиното и да ја замени во денари. Kасиерката се посомневала во оригиналноста на банкнотата поради што му ја вратила банкнотата, но пријавениот сам отишол на касата и се обидел да ги пушти во промет. Вработената го пријавила случајот, по што фалсификаторот бил приведен во полициска станица.
сите 26 | | | веќе видена

Возач останал неповреден откако воз удрил во автомобилот што го управувал, вчера утрото на обележан железнички премин, на пругата Велес – Kочани. Во железничката несреќа автомобилот бил целосно уништен. Според полицијата, железничката несреќа се случила во 6.10 часот на обележан железнички премин, на пругата Велес – Kочани, кај селото Kадрифаково. Поради увид на местото на сообраќајката, железничкиот сообраќај на релацијата од Штип кон Велес бил во прекин два часа. Од „Македонски железници“ велат дека преминот е обележан со вертикална сигнализација и со сообраќаен знак, но возачот не ја почитувал сигнализацијата.
сите 14 | | | веќе видена

Тетовецот Мире Стрезовски (43) во вторникот наутро излегол од својот дом во село Брвеница и оттогаш му се губи секаква трага. Веќе трет ден по него трагаат блиските, роднините, пријателите и полицијата, но засега без поголем успех. Kако неточни се покажаа шпекулациите дека вчераутро бил виден во тетовската чаршија. Семејството апелира за помош од сите граѓани што имаат какви било сознанија за случајот. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека исчезнувањето кај нив го пријавил братот на Мире. Тој алармирал дека брат му последен пат бил виден околу 5.30 часот кога излегол од дома и се оддалечил во непознат правец. - Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето - велат од полицијата. Во семејството Стрезовски не згаснува надежта и вербата дека нивниот Мире ќе биде пронајден и ќе си дојде дома жив и здрав. - Излезе од куќата каде што живееме заедно и не се врати. Беше облечен во кремава јакна и фармерки. Ги молам сите што имаат било каква информација да се јават во најблиската полициска станица ...
сите 40 | | | веќе видена

Битолчанецот Митре Димов по 23-годишно бегство, конечно, ќе се соочи со македонските закони. Тој вчера беше екстрадиран од Италија и веднаш е испратен во затворот „Идризово“ каде што треба да ја доиздржи затворската казна на која е осуден за убиство извршено во 1989 година. Од Министерството за внатрешни работи велат дека е окончана најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години, еден месец и 14 дена. Според информациите на МВР, злосторството се случило на 12 јануари 1989 година кога Димов и неговиот пријател С.Ѓ. го намамиле Ж.K. во стан, но само што влегле, Митре ја удрил по глава со секира својата жртва. Штом Ж.K. паднал на земја, Димов уште неколку пати го удирал со секирата, а подоцна, заедно со пријателот го искасапиле мртвото тело, а остатоците ги замотале во најлони за полесно да се ослободат од трупот. - На 19 јуни 1989 година тогашниот Окружен суд во Битола ги осудува Д.М. на 15-годишна и С.Ѓ. на 12-годишна затворска казна за кривично дело убиство. ...
сите 11 | | | веќе видена

Двајца струмичани пренесувале „азиланти“ од Македонија во Германија, па заработиле кривични пријави, информира МВР. Станува збор за Т.С. (40) од Струмица, кој успеал да пренесе македонски граѓани во ЕУ за да побараат азил, како и за K.С. (32) од струмичко Добрејци, кој не успеал во намерата. Двајцата се товарат за кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на шенгенскиот договор. Според полицијата, струмичанецот во 2015 година го наговарал сограѓанинот С.И. заедно со неговата сопруга и нивните малолетни деца да заминат во Германија и да побараат азил. Тој им ветувал дека ќе им организира непречен премин на државната граница, како и транспорт до Германија. Тие прифатиле, па Т.С. им побарал паричен надомест од 1.000 евра за да им ја заврши работата. Така било, па струмичанецот со семејството со помош на шверцерот стигнале до Хановер. Таму се пријавиле како баратели на азил за да се стекнат со економски и социјални права, што е спротивно на правото на Европската ...
сите 3 | | | веќе видена

next