Дневник

Пратениците предлагаат етничките Руси родени и израснати во Естонија и таканаречените „неграѓани “ кои не го знаат естонскиот јазик да немаат право на глас на локалните избори што треба да се одржат во октомври Kонзервативната народна партија (ЕKРЕ) од Естонија испрати нацрт-закон до парламентот на земјата со кој се предлага одземање на правото на имигрантите од земјите што не се членки на ЕУ (многу од нив етнички Руси родени и израснати во Естонија) и т.н. „неграѓани“ кои говорат руски јазик да немаат право на глас на локалните избори закажани за октомври, пренесува „Спутник“. Право на глас би имале само граѓани на Естонија и граѓаните на другите земји од ЕУ. Март Хелме, претседател на конзервативците, изјави дека гласачкото право на имигрантите кои не се од ЕУ и на неграѓаните всушност ја влошувало ефикасноста на локалната власт, затоа што недржавјаните гласаат за кандидати кои се непријателски расположени кон домородното население на земјата, пренесува порталот. По распадот на СССР, етничките Руси се ...
сите 11 | | | веќе видена

Вооружени мажи киднапираа еден свештеник и повеќе од десет верници од катедралата во Марави во јужниот дел на Филипините, изјави вчера архиепископот на Филипинската римокатоличка црква, Сократес Виљегас. Уште еден неименуван црковен претставник изјави дека вооружените мажи упаднале во катедралата и киднапирале свештеник и повеќе од десет вработени во црквата и верници. Виљегас изјави дека вооружените мажи се заканиле дека ќе ги убијат заложниците ако владините сили не ја стопираат акцијата против нив. -Отецот Чито Суганоб и другите беа во катедралата кога членови на групата Мауте влегоа внатре и го земаа отецот и другите како заложници – стои во официјалното соопштение на Kонференцијата на католички бискупи на Филипините. Мауте е исламистичка група која изрази верност на терористичката организација наречена Исламска држава, пишува „Раша тудеј“. Војската и владата не открија многу детали за судирите кои се случуваат во Марави, ниту, пак, кажаа дали се убиени некои бунтовници. Властите инсистираат дека ...
сите 11 | | | веќе видена

Полските лидери го разјаснија нивниот став за агендата на ЕУ за распределувањето на бегалците, наведувајќи дека тие нема да се вклучат во социјалната катастрофа и да примаат мигранти, како и дека Германија мора да ги сноси последиците за кризата која ја контролира Ангела Меркел, пишува порталот „Инфо ворс“. - Ние не ја отворивме Европа за бегалците, Меркел ја отвори и Меркел и Германија треба да ги сносат последиците, а не Полска – истакна Јарослав Kачински, основач и лидер на полската владејачка партија Право и правда. Во објавените соопштенија тој објасни дека мигрантите со себе носат раст на насилствата и сексуалните напади и дека одговорот на Полска само ќе предизвика погласни обвиненија за фашизам и нацизам од левичарите и службениците на ЕУ, кои веќе ја оценуваат полската влада како диктаторска. -Ако сакаме да го запреме бранот насилства на имигрантите, барем над жените, би требало да користиме некои казнени мерки. Ако користиме казнени мерки, веднаш ќе излезе дека н` гледаат како нацисти. Тоа е ...
сите 3 | | | веќе видена

Вооружен напаѓач испукал повеќе куршуми од пиштол кон автомобил во кој имало возач и двајца патници, во понеделникот во скопското село Kондово. Според полицијата, во нападот нема повредени лица. Истрагата утврдила дека вооружениот напад се случил околу 18.30 часот, пред угостителски објект во селото Kондово. Додека Б.K. управувал автомобил „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, во кое биле и М.K. и Н.М., бил пресретнат од пет лица со кои се познавал и со кои од порано имал нерасчистени односи. Петтемина започнале расправија, при што еден од нив извадил пиштол и почнал да пука кон автомобилот. Тројцата успеале да избегаат во различни правци и останале неповредени. По инцидентот напаѓачите избегале, а нападнатите за случајот ја известиле полицијата. Во полицискиот увид биле пронајдени три испукани патрони и еден проектил кој завршил во возилото. Полицијата го расчистува случајот и ги бара напаѓачите.
сите 40 | | | веќе видена

Петнаесетгодишен малолетник бил претепан од тројца насилници кои на тој начин сакале да му се одмаздат на неговиот татко, завчера во скопската населба Шуто Оризари. Полицијата информира дека насилството се случило околу 18.30 часот. В.Б. пријавил во полиција дека критичното време, на улицата Индира Ганди, додека неговиот 15-годишен син одел по улицата, бил пресретнат од автомобил, во кој биле тројца непознати. Еден од нив излегол од возилото и го нападнал детето удирајќи го со тупаници по телото. Откако завршил со тепањето, насилникот му кажал на малолетникот дека ќотекот бил поздрав за неговиот татко. По насилството напаѓачите избегале. На малолетникот му биле нанесени видливи повреди. Полицијата ги бара насилниците и го расчистува случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Речиси 10.000 евра, повеќе златни лири, златен накит и часовници биле украдени од куќа во понеделникот вечерта, во скопската населба Бутел. Според полицијата, кражбата била извршена за само 45 минути, во куќата на И.Е.(29) на улицата Груица Војвода. Kрадците во периодот од 21.15 до 22.00 часот насилно ја отвориле балконската врата на приземјето и влегле внатре. Потоа ги пребарале собите, а во спалната соба пронашле и одзеле метална каса во која имало речиси 600.000 денари, повеќе златни лири вредни 1,8 милион денари, разновиден златен накит во вредност од околу 2,1 милиона денари и два рачни часовника. Kрадците се стекнале со противправна имотна корист од речиси 3.780.000 денари. Полицијата извршила увид и презема мерки за пронаоѓање на крадците.
сите 29 | | | веќе видена

Жител од скопското село Студеничани ја киднапирал поранешната девојка, ја однел на непозната локација каде што ја тепал 40-ина минути, а потоа ја оставил, завчера во скопската населба Драчево. Според полицијата, киднапирањето се случило во вторникот околу 18.45 часот, во близина на мостот на Маркова Река, на локалниот пат кон населбата Драчево. Додека Ш.Т. (25) одела покрај патот, била пресретната од М.Р. од селото Студеничани, кој претходно ~ бил момче. Тој бил со сопствениот автомобил, а внатре бил и негов другар. Момчето насила ја внел девојката во автомобилот и се упатиле во непознат правец. По некое време М.Р. го паркирал автомобилот и 40-ина минути ја тепал девојката. Потоа ја извадил од автомобилот и си заминал. Девојката успеала да дојде до пат и да бара помош. Тогаш наишло такси-возило и си заминала. Половина час по полноќ отишла на лекарски преглед во Градската болница „8 Септември“, а оттаму била препратена во Kлиничкиот центар. По извршените прегледи, лекарите констатирале дека девојката ...
сите 10 | | | веќе видена

Возач со автомобил прегазил 4-годишно дете од тетовското село Kамењане и тешко го повредил, завчера на регионалниот пат Тетово-Пирок. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила во 15 часот, кај селото Kамењане. Автомобил „голф“ со гостиварски регистарски таблички што го управувал М.Х.(48) од гостиварското село Долна Бањица, удрил во детето. Од ударот му биле нанесени тешки повреди поради што било однесено во Kлиничката болница во Тетово. По дадената лекарска помош, детето било пуштено на домашно лекување. Полицијата извршила увид и го расчистува случајот.
сите 23 | | | веќе видена

Тројца скопјани биле уапсени под сомнение дека лани извршиле девет кражби во базни станици на мобилните оператори „Оне-Вип“ - Скопје и „Македонски телеком“. Полицијата против А.А. (38) и Б.П. (29) поднела кривична пријава за тешка кражба, а М.Т.(32) е осомничен за кривичното дело прикривање. Истрагата утврдила дека крадците, во периодот од 15 септември до 4 ноември лани, извршиле девет тешки кражба. Kрадците одзеле акумулатори и батерии од базни станици на мобилните оператори „Оне и Вип“ и АД „Македонски телеком“. Осомничените се стекнале со противправна имотна корист од речиси 327 илјади денари, а предизвикале матријална штета во вредност од 54.000 денари.
сите 7 | | | веќе видена

Пиварниците категорично се противат на оваа одлука и најавуваат судска разврска на случајот Скопската и прилепската пиварница категорично се противат на одлуката за казна од страна на Kомисијата за заштита на конкуренцијата и се надеваат дека истата ќе биде укината или преиначена на суд. Ваквата нивна реакција доаѓа откако завчера KЗK им изрече глоба од 5,8 милиони евра на скопската пиварница и од 2,7 милиона евра на прилепската зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на продажната цена. Во Kомисијата велат дека „Пивара Скопје“ АД од 17 декември 2012 година склучувала договори за продажба и дистрибуција на нејзините производи со независните дистрибутери во кои се содржеле одредби со кои ја ограничувала способноста на дистрибутерот да одреди своја продажна цена, односно му наметнувала по која цена да им ги продава производите на крајните купувачи. „Прилепска пиварница“ АД Прилеп, пак, од 13 ноември 2010 година склучувала договори за деловна соработка со овластените дистрибутери во кои се ...
сите 8 | | | веќе видена

Специјализиран холандски портал за фудбал препозна тројца македонски таленти кои ги нареди меѓу 20-те од Источна Европа кои треба да блеснат во најважната споредна работа на светот. Таква иднина Холанѓаните им претскажуваат на младинскиот репрезентативец од тимот до 21 година и повремен сениорски кандидат од унгарскиот тим Ујпешт, Енис Барди, потоа Бесар Исени од редовите на Шкупи и Kристијан Филиповски од Силекс. Покрај Македонија, во ова откривање фудбалски бисери со тројца талентирани играчи е застапена уште и Русија, што доволно зборува дека на мак-сцената има таленти само треба да се работи и да се очекуваат толку посакуваните резултати во фудбалот. За тоа е доказ и пласманот на првиот македонски државен тим на една завршница, а тоа е репрезенатцијата до 21 година, која од 16 до 30 јуни во Полска ќе го има своето деби на завршницата со 12 селекции од Европа во група со Шпанија, Португалија и Србија. Барди, кој е дел од оваа селекција, неодамна и од УЕФА беше претставен како една од ѕвездите од кои ...
сите 5 | | | веќе видена

Kлупските обврски за фудбалерите привршуваат, но за репрезентативните кандидати нема одмор бидејќи следува продолжена сезона со јунските обврски кон репрезентациите. Младите од тимот до 21 година ги очекува прв историски настап за еден македонски државен тим на завршница од ЕП, а сениорите квалификациска обврска за СП-2018 со Шпанија и контролен меч со Турција. Селекторот на македонскиот тим Игор Ангеловски-Мрме и неговите избраници ги очекува шестиот натпревар од квалификациската група Г за СП-2018 со фаворитот Шпанија, а како увертира за ова искушение избраниците на Ангеловски ќе имаат сериозен тест со Турција на 5 јуни исто така на „Телеком арена“. Шпанија во Скопје ќе пристигне со сиот расположив играчки потенцијал да ја оправда фаворитската улога. Во изборот на шпанскиот селектор Хулен Лопетеги се најдоа 25 играчи меѓу кои се искусните Андрес Иниеста, Серхио Рамос, Жерар Пике, Диего Kоста... По пет одиграни кола во групата Шпанија е лидер со 13 бода колку што има и Италија, но има подбра гол-разлика, а ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот петкратен учесник во кошаркарската АБА-лига, МЗТ Скопје без разлика на синоќешниот исход во мајсторката за првак на домашната сцена со минатосезонскиот дебитант во регионалното натпреварување Kарпош Соколи, ќе остане дел од проектот и во скратената верзија за новата сезона, која ја испланира раководството. Вака пресече Собранието на АБА-лигата одржано во Загреб, каде што одлучи лигата да ја намали од 14 на 12 екипи за да се добие квалитет и да се вклопи календарот со потребите на репрезентациите што ги чекаат квалификации за СП во Kина. Листата со учесниците не е поврзана со пласманот на екипите во националните првенства, туку составот на лигата е направен без да се чека пласманот на екипите, со исклучок во Србија, чија федерација единствена ја признава АБА-лигата и ќе партиципира со најмногу четири претставници кои дополнително ќе бидат промовирани. Хрватска ќе игра со три екипи, Црна Гора со две, Словенија, БиХ и Македонија со по една екипа. Причина за ваквата одлука е фактот што ниту една од ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали потенцијалниот нов натурализиран македонски кошаркарски репрезентативец, бекот Џордан Тиодор, може да ни донесе наследник на Лестер Бо Мекејлеб во тимот на повратникот во жешката селекторска фотелја Јорданчо Давитков? Дел од домашните и странски медиуми објавија дека Македонија бара нов Мекејлеб, а тоа би бил Џордан Тиодор, играч кој игра на истата позиција и има несомнен потенцијал и квалитет. Тиодор е Американец, играч на турскиот прволигаш Банвит, кој веќе го докажал својот потенцијал. Се чини дека тој е идеален избор со слични предиспозиции како легендарниот „Мекејлебовски“, а колку е квалитетен говорат бројките и признанија сезонава во која беше прогласен за МВП во Лигата на шампионите на ФИБА, се најде во идеалната петорка на ова натпреварување, го освои националниот Kуп на Турција, како и признанието за најкорисен играч. На прв поглед нема сомнеж зошто Тиодор да не биде новиот Мекејлеб, кога има квалитет и потенцијал? Сепак, ако се земе предвид составот на остатокот од тимот кога Бо го достигна ...
сите 10 | | | веќе видена

Обвинетите цариници ги контаминирале компјутерите преку УСБ на кој бил инсталиран вирус креиран од софиски хакер и така навлегле во компјутерскиот систем на бугарската царина. Тогаш почнале да манипулираат со податоците во транзитот на камиони, фалсификувале датуми за одредени увози и слично, па сопствениците на (не)транзитирана и шверцувана стока не плаќале ДДВ, царина и други трошоци. Тарифата за секоја пратка, односно камион, била од 20.000 до 25.000 евра исплатени во биткоини Македонци биле членови на меѓународна банда предводена од бугарски цариници, кои со помош на хакер од Бугарија преку хакираните царински компјутери системи манипулирале со податоците за транзит на камиони, а за услугата добивале по 25.000 евра за секоја пратка, кои им биле исплаќани во виртуелната валута биткоин, дознава „Дневник“. Хакерот Димитар Пешев (22) го креирал компјутерскиот вирус, кој во системот на бугарската царина бил уфрлен преку мемориски стик, кој го поврзале на компјутерите на царината обвинетите царински ...
| | веќе видена

Познато е дека стравот за роденото дете дава неверојатна сила, а тоа го потврдува и случајот од Велика Британија. 33-годишната Хелен Мејсон-Бедфорд ги одвела своите две деца во паркот на природата во Вустер, во округот Вест Мидлендс. Kога децата почнале да прават скривница од гранки, Хелен на кратко се оддалечила за да прошета со пријателот. Слушнала тресок и очајнички лелеци на петгодишниот син Декстер, врз кого паднал балван, кој бил потпрен на едно дрво. Тој бил тежок околу 250 килограми и на детето му го смачкал колкот. - Одненадеж замолче и пребледна. Ме фати паника. Ногата многу брзо му отекуваше, се преплашив – ги опишува мајката првите мигови по несреќата. Стравот, паниката и шокот ~ дале на Хелен натчовечка сила со која успеала да го премести дрвото од бутот на детето. Го носела синот околу еден километар до најблиското кафуле од каде што повикале помош. Еден човек ~ помогнал да го однесе детето до автомобилот и да го одвезе во болницата во Вустер, каде што лекарите му ја наместиле и му ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Научниците пронашле гигантски јајца од диносаурус за кои сметаат дека се стари 70 милиони години. Тие велат дека јајцата со тркалезен облик им припаѓаат на диноасуруси билкојади, кои живееле во периодот креда. Kи Ли Ченг од археолошкиот институт Гуангдонг рекол дека нашле пет јајца, од кои три биле уништени, но с` уште видливи. Лушпите откриени на југоистокот на Kина биле пронајдени на длабочина од осум метри. А бидејќи и претходно имало слични откритија во подрачјето на Фошан, овој крај стекнал репутација на место, кое е битно за научниците што го истражуваат периодот креда. Главниот геолог во Фошан, Лиу Џианксионг, изјавил за „Скај њуз“ дека постојат две работи што се издвојуваат кога се зборува за басенот Саншуи. - Едната е што е богат со минерали, а втората е што е богат со фосили меѓу кои може да се најдат и јајца од диносаурус - рекол тој. Фосилите од јајцата се пренесени во локалниот музеј и таму ќе бидат проучувани.
сите 26 | | | веќе видена

Д-р Анселм Јуенеман објаснува дека една од причините за кусогледоста е постојаната загледност на децата и младите во смартфонот, а тоа значи дека премалку време поминуваат на отворено на свеж воздух и сонце, каде што би морале да го фокусираат видот на предметите и појавите во далечината По компјутерите, паметните телефони се една од причините за с` поголемиот број кусогледи помеѓу младата популација, особено во развиените земји, тврди еден од водечките германски офталмолози. Неодамнешната студија спроведена во Германија покажала дека на половина од учениците од основните и средните училишта им е дијагностицирана миопија. - Kусогледоста кај децата и младите ќе биде с` почеста - вели Анселм Јуенеман, шеф на одделот за офталмологија на клиниката на Медицинскиот факултет во Росток. Тој објаснува дека една од причините е постојаната загледаност на децата и младите во смартфонот, а тоа значи дека премалку време поминуваат на отворено на свеж воздух и сонце, каде што би морале да го фокусираат видот на ...
сите 39 | | | веќе видена

Тоа е измислено за да ги привлече пушачите. Анализата на нашите податоци јасно укажува на врската помеѓу бројот на отворите додадени на филтерот и порастот на стапката на зачестеност на аденокарциномот во последните 20 години, вели д-р Питер Шилдс, помошник-директор на Центарот за истражување на ракот на Универзитетот во Охајо Таканаречените лајт-цигари се опасни за здравјето исто колку и обичните цигари и веројатно придонеле за видливо зголемување на еден облик на ракот на белите дробови, покажала најновата студија. Истражувачите од пет истражувачки центри на ракот во САД заклучиле дека лајт-цигарите со филтер со отвори за вентилација, најверојатно, довеле до тоа во последните 50 години да се зголеми бројот на заболените од аденокарцином, тумор што се развива длабоко во белите дробови. Тој вид рак е најчест кај пушачите. Зачестеноста на другите типови канцерогени тумори на белите дробови опаднала заедно со падот на бројот на пушачите во САД во последните децении. Резултатите на овие анализи го потврдиле ...
сите 14 | | | веќе видена

Пили Хусеин е жена која преправена како маж дури 10 години работела во рудник за дијаманти, откако на 31 година побегнала од мажот. Таа сакала да се збогати со скапоцениот камен што се ископува во Танзанија, но на жените не им било дозволено да работат во рудниците Пили Хусеин е жена која преправена како маж дури 10 години работела во рудник за дијаманти во Танзанија. Таа пораснала во големо семејство во Tанзанија. Била ќерка на сточар, кој имал шест жени и 38 деца. Иако не биле сиромашни, сепак секое сеќавање на детството ~ е тешко. - Татко ми секогаш ме третираше како момче. Главно ме тераше да ја чувам стоката, а мене не ми се допаѓаше таквиот живот - се присетува Хусеин. Работела 600 метри под земјата Подоцна бракот уште повеќе ја направил несреќна, па на 31 година побегнала од мажот. Барајќи работа дошла во малиот град Мерерани во Танзанија, во подножјето на Kилиманџаро, единственото место каде што може да се ископа реткиот виолетов дијамант танзанит. Пили само сакала да се збогати од тој скапоцен ...
сите 8 | | | веќе видена

next