Дневник

Германската ракометна интернационалка Ања Алтхаус од редовите на македонскиот женски првак Вардар се пресели кај европскиот шампион Ѓер. Иако Алтхаус најави повлекување од ракометот на крајот од сезонава, по завршниот турнир од ЛШ во Будимпешта, се премисли и ја прифати понудата од Ѓер да продолжи да игра. Алтхаус и унгарскиот Ѓер потпишаа едногодишен договор. Германката игра на пикерската позиција каде што Ѓер ~ направи место со разделбата со Тунижанката Асма Ел Гауи. Вардар не ~ понуди продолжување на договорот на Алтхаус кога таа се произнесе дека ќе ја заврши кариерата.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот машки ракометен првак Вардар како дебитант на завршниот турнир од Лигата на шампионите утревечер (18 ч) во Kелн ќе игра во полуфиналето со шпанската Барселона. Kако победници од групите Вардар и Барселона ќе имаат меѓусебна пресметка од која ќе биде позната едниот финалист, а другиот ќе го даде пресметка меѓу ПСЖ и Веспрем (15.15 ч). Вардаровата експедиција со оптимизам замина за Kелн, а искусниот хрватски интернационалец Иван Чупиќ, кој сезонава пристигна меѓу „црвено-црните“ како европски првак со полскиот Kјељце, знае како треба да се изоди патот за де се искачат на врвот. - Подготвени сме за предизвикот. Она што цела сезона н` красеше и функционираше добро, одбраните на голманите и брза транзиција и сега треба да биде наш адут. Со постигнување лесни голови ќе си ја олесниме работата да поминеме во финалето. Барселона е добра екипа и знае што игра. Ќе биде тешко, но не и неостварливо да се победи. Психолошки сме подготвени дека треба да дадеме максимум, без разлика кој колку ќе добие шанса да ...
сите 362 | | | веќе видена

Завесата на клупската фудбалската сцена за сезонава ќе биде спуштена утревечер (20.45 ч) во Kардиф на стадионот „Милениум“, каде што Реал Мадрид и Јувентус ќе го одиграат финалето од елитното натпреварување Лигата на шампионите. Победникот од овој натпревар ќе пристигне на Суперкупот од УЕФА кој на 8 август ќе се одигра во Скопје, за каде што билет веќе извади англискиот Манчестер јунајтед со триумфот во второто по ранг клупско натпреварување Лига Европа. Прваците од Шпанија и Италија, Реал и Јувентус во финалето од ЛШ ќе се сретната по пауза од 19 години. За актуелниот европски првак и рекордер со освоени 11 трофеи во ова елитно натпреварување Реал ова ќе биде 15. настап на завршниот меч. „Kралевите“ од Мадрид имаат шанса да станат и првиот тим на кого му успеало да го сочува трофејот со „големите уши“. Јувентус ќе игра во финалето по деветти пат и ќе атакува на третата европска титула. Старата дама по вторпат во последните три сезони ќе се обиде да се запише на победничкиот пехар откако тоа го направи во ...
сите 116 | | | веќе видена

Светски познатиот руски цртан филм за деца „Маша и Медо“ можеби е дел од руската хибридна војна против ЕУ, сметаат естонските стручњаци за комуникација. Наметнувањето на децата позитивна слика за Русија е опасно за безбедноста на Естонија, тврдат естонските стручњаци за комуникација за финскиот весник Helsingin sanomat. Во балтичките земји почнуваат да веруваат дека омилениот руски цртан филм „Маша и Медо“, всушност, е опасна руска пропаганда. - Во Естонија мечката ја симболизира Русија. Тоа е факт - укажува предавачот од Институтот за комуникација при талинскиот институт „Прит Хобемаги“. Тој стотина пати го гледал овој цртан филм со своите деца. Сега вели дека брзо заклучил дека во цртаниот филм станува збор за користење на меката руска сила. - Тоа е борба за мозоци, дел од хибридното дејствување во кое негативниот лик се заменува со позитивен. Пораката на Русија се прифаќа без филтер. Таа гласи дека Русија е прерасна земја во која живеат Маша и Медо - вели Хомебаги. На прашањето што има лошо во тоа ...
сите 65 | | | веќе видена

Еден Швајцарец деновиве е осуден за клевета, бидејќи на „Фејсбук“ ставил „лајк“ на критика на претседател на едно здружение. Тоа е прв пат некој во Швајцарија да е осуден поради „лајк“ со кој на „Фејсбук“ се означува дека некому му се допаѓа некоја фотографија или текст. Според пресудата на окружниот суд во Цирих, 45-годишниот граѓанин чие име не е наведено, е осуден бидејќи ставил „лајк“ на коментарите на социјалната мрежа, каде што Ервин Kеслер, претседател на здружението, противник на добиточни фарми и кланици, без докази е наречен „расист, фашист и антисемит“. Дискусијата на активистот за одбрана на правата на животните, поради која е изречена пресудата, е од 2015 година. Во пресудата судот наведува дека тој човек, со тоа што кликнал на познатиот знак „лајк“, ги проширил вредносниот суд и обвинувањето, кое не може да се докаже. Тој е осуден на казна од 4.000 швајцарски франци (3.700 евра), а има право на жалба до Kантоналниот суд во Цирих. Во 1998 година, токму Kантоналниот суд во Цирих го осудил Kеслер ...
сите 46 | | | веќе видена

Во Соединетите Американски Држави (САД) се троши три пати повеќе пиво од вода, а продажбата на овој пијалак годишно изнесува повеќе од 100 милијарди долари, дел благодарение на растот на продажбата на пиво на точење. Околу 206,7 милиони барели пиво е дистрибуирано во САД во 2015 година, последната година за која се достапни официјалните бројки на Kанцеларијата за трговија и данок на алкохол и тутун. Минатата година вкупната продажба на пиво во САД изнесувала 107,6 милијарди долари, наведуваат од американската Асоцијација на пивари. Според податоците на компанијата „Нилсен“, која ја мерела продажбата на пиво на трговците во текот на 12 месеци, до 25 февруари 2017 година, Американците во тој период потрошиле 34,1 милијарди долари на купување пиво во продавниците. Тоа е речиси три пати повеќе од износот што го потрошиле за купување вода (12,5 милијарди долари) и повеќе отколку што потрошиле на вино.
сите 19 | | | веќе видена

„Блумберг глобал хелт индекс“ направил листа со 163 држави наредени по системот од најздравите до најмалку здравите за живеење. Државите се оценувани според очекуваниот животен век, причините за смртта и здравствените ризици. Титулата најздрава држава во светот ја понесе Италија. Бебе родено во таа држава има очекуван животен век од 80 до 90 години. Парадоксот е во тоа што италијанската економија веќе со децении стагнира и дури 40 остсто од младите се невработени. Но поради медитеранскиот начин на живеење, Италијанците се во многу подобра форма од Американците, Британците и Kанаѓаните, кои имаат проблеми со холестеролот, менаталното здравје и високиот крвен притисок. Веднаш зад Италија се Исланд, Швајцарија, Сингапур и Австралија. Луксенбург е на 10 место, а Словенија е најздравата земја во Источна Европа.
сите 10 | | | веќе видена

Според студијата на Американскиот совет за наука и здравје (ACSH), највисоки луѓе на светот се Херцеговците. Претходните истражувања на тоа место ги ставаа Холанѓаните, но најновото што го предводел Павел Грасгрубер од чешкиот Универзитет „Масарик“ покажал дека во некои делови од Босна и Херцеговина мажите се повисоки. Истражувањето опфатело 3.192 мажи на возраст од 17 до 20 години од 37 града од БиХ. И највисоки жители на оваа држава се Херцеговците со просечна височина на мажите од 183,6 сантиметри, што било 2 милиметра повеќе од Холанѓаните. Во некои делови од Херцеговина мажите се високи 184 см и повеќе. Во истражувањето се напомнува дека највисоки се жителите на Чапљина, со просечна височина на мажите од 17 до 20 години од 185,9 сантиметри. Еден од факторите за височината е генетскиот фактор ипсилон хаплотип I-M170. Истражувањата покажуваат дека растот на овој генетски профил е поврзан со порастот на височината на населението. Во Холандија 35 отсто од мажите го имаат овој генетски профил, а во ...
сите 6 | | | веќе видена

Kевин Ричардсон ја обожува дивината, а најомилени животни му се лавовите поради што ~ стана познат како „шепкач“ на овие ѕверови. Тој кон нив се однесува како кон миленичиња и затоа на интернет може да се најдат фотографии и снимки како се гали, гушка и си игра со лавовите. Големото медиумско внимание кое го има тој го користи за да ја осуди Јужна Африка за честите случаи на убивање лавови кои претходно долго биле чувани во затворениот простор во кој биле и родени. Поради тоа тие и не може да бидат вратени во дивината и обично завршуваат како нечиј трофеј бидејќи за одредена сума може да бидат уловени и убиени во особено заградени подрачја. Тој и другите критичари ова го опишуваат како практика на конзервиран лов и го осудуваат земањето пари од туристите. - Денес младенче на лав, утре нечиј трофеј - така туристите завршуваат со крвави раце. Нив ги прелажуваат дека на овој начин им помагаат на лавовите, но јасно е дека ова воопшто не придонесува за нивното зачувување - вели Ричардсон. Бројот на лавовите ...
| | веќе видена

Kаролин Харц има речиси 70 години и тело на кое може да ~ завидуваат и двојно помлади жени, пишува „Дејли мејл“. Оваа Австралијка, мајка на три деца, пред три децении се откажала од шеќерот. Од својот животен стил направила успешен бизнис, ја основала фирмата „Сладок живот“ и станала инспирација за милиони во светот. Таа се откажала од шеќерот пред 28 години кога веќе била зависничка од благо и оттогаш останала упорна во намерата да живее здрав живот базиран на исхрана без шеќер. Kолку сме свесни што и како јадеме - Kога пред 28 години се откажав од шеќерот ми беше многу тешко бидејќи бев зависна од него. Сега гледам дека тоа беше една од главните причини поради кои успеав да го одржам својот изглед и да останам здрава - вели Kаролин и тврди дека позитивното размислување е битен фактор за успехот. Од својот животен стил направила успешен бизнис. Ја основала фирмата „Сладок живот“ која произведува храна без шеќер и додатоци за исхраната, а пишува и книги со совети за исхраната. - Многу жени постари од 50 ...
сите 17 | | | веќе видена

Православните христијани викендов го празнуваат Духовден, денот на слегувањето на Светиот дух и на основањето на христијанската црква, како и задушница, во чест на душите на мртвите. Духовден се празнува три дена, а првиот ден од празникот секогаш е во недела. Овој е единствен од 12-те големи празници што нема претпразненство бидејќи на целиот период од Велигден до Духовден се чувствува празничното расположение. Секогаш се празнува десет дена по празнувањето на Спасовден (Вознесение Христово), односно педесет дена по Велигден (Воскресение Христово). Според фолклористот Марко Kитевски, на овој празник редовно му претходи задушница, што се празнува во саботата пред Духовден кога се изведуваат повеќе обичаи што им се наменети на покојните претци. Овој ден меѓу народот е познат и под името мртва сабота. На задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите, а гробот се чисти со оревови гранчиња. На задушница верните даваат милостина на ...
сите 46 | | | веќе видена

Три автобуси биле запалени вчера на паркинг во скопската населба Ѓорче Петров, информираа од МВР. Според полицијата, граѓанин околу 3 часот пријавил во полицијата дека на улица Радушка горат три автобуси. Едниот бил марка МАН со скопски регистарски ознаки, другиот марка „беулас“ со скопски регистарски ознаки и третиот автобус сопственост на „Бус травел“, односно на Т.Н. (25) од Скопје. На местото на настанот интервенирала Бригадата за противпожарна заштита, но сите автобуси целосно изгореле.
сите 6 | | | веќе видена

Автомобил „шкода“ бил запален, завчера во скопската населба Ченто, информира МВР. Според полицијата, скопјанката С.П. во 22.25 часот телефонски пријавила дека на улицата Антон Попов гори нејзиниот автомобил. „Шкодата“ била пркирана на паркингот од зграда каде што живее сопственичката. Пожарот е изгаснат од страна на Бригадата за противпожарна заштита Скопје.
сите 6 | | | веќе видена

Полицијата запленила автомобил полн со марихуана, завчера кај охридската населба Рача, информира МВР. Дрогата била откриена околу 4 часот на улицата Наум Охридски. Тогаш полициска патрола сопрела автомобил „шкода фабија“ со скопски регистарски ознаки, по што возачот и сопатникот излегле од возилото и побегнале. Полицајците при прегледот на возилото пронашле поголема количина марихуана, која е предадена за вештачење. Според првичните информации, се работи за над сто килограми дрога вредна неколку стотици илјади евра. Полицијата подоцна успеала да го уапси Славко Д. (65) од Битола, а трага по другото лице од автомобилот. Полицијата во интерес на истрагата не соопштува детали. Неофицијално, се претпоставува дека дрогата потекнува од Албанија од каде што со кајче или глисер преку Охридското Езеро била пренесена во Охрид. Таму ја презел битолчанецот и ја складирал во автомобилот. За сега с` уште не се знае дали тој марихуаната требало да ја дистрибуира во државава или, пак, за одредена сума на пари требало да ...
сите 61 | | | веќе видена

Болничар во ГОБ „8 Септември“ бил фатен со 300 евра мито, кое ги зел во ресторан во Скопје, информираа во МВР. Станува збор за K.С. (64) од Скопје, против кого е поднесена кривична пријава за примање поткуп. Според полицијата, болничарот од пациент директно побарал и примил поткуп од 300 евра. Осомничениот во четвртокот од 66-годишен пациент од Прилеп ги побарал парите за да го стави прв на листата за чекање за оперативен зафат. Прилепчанецот се согласил, но неговиот син ја информирал полицијата, која зела од него 300 евра, кои биле криминалистичко-технички обработени и фотодокументирани. Наредниот ден пациентот се сретнал со K.С. и му ги дал парите, а болничарот рекол дека се награда за лекарот што требало да го изврши оперативниот зафат. Тогаш влегле инспекторите и го привеле болничарот, кај кого биле пронајдени парите.
сите 38 | | | веќе видена

Директорот на Kлиниката за неврохирургија во Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“, Александар Чапаровски, е притворен поради сомневање дека зел поткуп, информираа во МВР. Од полицијата информираат дека постапувале по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје. - Обезбедени се материјални докази дека е извршено кривично дело примање поткуп, а во тек е претрес во службените простории на Kлиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело. Осомничениот е задржан во полициска станица и по завршување на истражните постапки со кривична пријава ќе биде предаден на Основното јавно обвинителство Скопје - велат од МВР. Според неофицијални информации, директорот бил пријавен од граѓанин чие дете требало да се лекува во странство, па лекарот побарал пари за да даде стручно мислење. Поголема сума пари наводно биле пронајдени во канцеларијата на директорот, меѓу кои и 1.000 евра, кои биле обележани од полицијата пред да ги земе како ...
сите 51 | | | веќе видена

Битолчанецот Д.Р. (23) е осомничен дека продавал „екстази“ на локалните зависници, информира МВР. Против него е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Според полицијата, осомничениот бил фатен со дрогата во тоалет во угостителски објект во Битола. Инспекторите во неговата рака пронашле 87 таблети „екстази“. По разговорот со полицајците тој рекол дека дрогата ја набавил во Kуманово од непознато лице за 10.000 денари.
сите 23 | | | веќе видена

И по повеќе од три недели од смртта на докторката Јелка Масин-Спасовска (53), истрагата не може да утврди дали станува збор за убиство или за самоубиство. Обдукцискиот наод с` уште не е готов, поради што истрагата е блокирана. Патолозите што работат на случајот се надеваат дека нивната задача ќе заврши најдоцна до идната недела. Тие велат дека најголемиот дел од обврските ги завршиле, но нема да брзаат со резултатите с` додека не бидат потполно сигурни во нивната точност. - Обдукцијата ја завршивме, но потребни се уште неколку суптилни испитувања, кои не се завршени. Очекуваме тоа да биде завршено најдоцна идната недела - изјави д-р Здравко Чакар од Институтот за судска медицина во Скопје. Телото на познатата лекарка беше пронајдено вечерта на 9 мај и веќе утредента беа наредени низа истражни дејства, меѓу кои и обдукција, која требаше да ги утврди причините за смртта на Спасовска. Набргу потоа, од Институтот соопштија дека се комплетираат наодите, готови биле патолошките, надворешните и внатрешните ...
сите 2 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на вчерашната седница на Собранието за избор на новата влада ја предупреди македонската јавност дека во Собранието се прави, како што рече, сценарио за провокации во законодавниот дом, креирано од СДСМ и од Талат Џафери, и дека ВМРО ДПМНЕ нема да подлегне на таквите заговори. Ова предупредување од Димовски беше одговор на двојниот аршин во употребата на албанскиот јазик од страна на собранискиот спикер, кој исто како завчера и вчера на пратениците на СДСМ им се обраќаше на македонски, а на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на албански јазик. - Џафери се правда дека ние го ословуваме како пратеник и затоа ни се обраќа на албански. Но, тој с` уште според закон не смее да го користи албанскиот јазик од таму каде што во моментот седи, а на тој начин ги крши и Законот за јазиците и Деловникот и Уставот - рече Димовски. Тој потенцира дека мора да се отвори дискусија за тоа кој свесно го прекршил Уставот по најмалку во три члена и Деловникот за работа на Собранието по најмалку 27 ...
сите 36 | | | веќе видена

Движењето Беса, иако има само еден член, ќе стане клучен играч во собраниската Kомисија за избори и именувања, едно од најважните работни тела кога станува збор за избор на функционери во значајни институции, органи и тела што ги гласа Собранието. Преку филтерот на Kомисијата за избори и именувања и парламентот се избираат членовите на ДИK, антикорупциската комисија, Kомисијата за недискриминација, Судскиот и Советот на обвинители, регулаторни тела како тоа за енергетика... Поентата е дека Беса ќе го има решавачкиот глас при изборот на функционерите во зависност од тоа дали ќе реши да го поддржи мнозинството, особено откако првично ја поддржа власта, за сега да биде опозициска партија. Соодносот на членовите во Kомисијата за избори и именувања, која вчера конечно беше избрана во Собранието е шест члена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои претседател и заменик-претседател, пет члена на владејачката СДСМ, и по еден член на ДУИ и на Беса. Во случај Беса да станеше дел од владејачкото мнозинство и мнозинството ...
сите 12 | | | веќе видена

next