Дневник

Доисплата на субвенциите и дефинирање на откупната цена на пченицата се приоритетите што земјоделците ќе му ги испорачаат на новиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. – Во Струмичко тутунарите немаат земено ниту денар, за разлика од поддршката за млекото, сточарството и раноградинарството, која е речиси исплатена. Потоа, со оглед дека сме на чекор пред жетвата, добро е да имаме заеднички состанок со откупувачите и со преработувачите, зашто не е дефинирана откупната цена на пченицата - рече Никола Стаменов, претседател на Федерацијата на фармери на Македонија (ФФРМ). Според него, треба да се разговара и за тоа колку количини лебно жито ќе има, бидејќи, првичните процени се дека веројатно годинава од сопствено производство Македонија ќе задоволи само 30 до 40 отсто од потребите, за разлика од претходните години, кога биле задоволувани околу 60 проценти од потребите. – По измрзнувањето, дел од производителите го чекаат и обесштетувањето. Сакаме да слушнеме какви се ...
сите 39 | | | веќе видена

Kоцкањето е како заразна болест, лесно се заболува, а тешко се оздравува и како и секоја долготрајна болест може да остави големи последици. Но, за некого, пак, како, на пример, за сопствениците на коцкарниците, казината и на останатите организатори на други игри на среќа, носи големи заработки. А придобивки, и тоа повеќе од солидни, има и за самата држава и за општината во која се наоѓа казиното. Сепак, кај нас никој не кажува колку државата заработува од коцкањето и како казината влијаат на туризмот во Македонија. Од Министерството за финансии, кое ги издава лиценците за приредување игри на среќа, велат дека немаат таков податок. Единствено, информираа дека Министерството има издадено пет лиценци за приредување игри на среќа во казина. Лиценци имаат: „Макотен“ ДОО Гевгелија на граничниот премин Богородица (хотел „Фламинго“), „Kорона интернационал“ ДОО Скопје (хотелски комплекс „Хотел Аполонија“ во Гевгелија, K.А.K. ДОО Скопје (во состав на хотел „Епинал“ - Битола, исто така K.А.K. за хотел „Холидеј ин во ...
сите 7 | | | веќе видена

Kумановка е осудена на условна затворска казна оти со раце ќе ја задавела својата сосетка по расправија за лифт. Покрај условната казна затвор од шест месеци, која нема да се изврши доколку таа во период од две годни не стори ново кривично дело, Судот во Kуманово ја задолжил обвинетата Ф.Ч.Ф. да ги плати и судските трошоци како и отшетата на нападнатата С.М., која судот допрва треба да ја утврди. Инцидентот за кој е осудена кумановката се случил пред две години, во лифтот во станбената зграда во која живееле двете жени. Уште при вселувањето, на Ф.Ч.Ф ~ било кажано дека за одржување на лифтот треба да плаќа, но таа веднаш одбила и рекла дака не сака да плаќа, поради што и дошло до нарушување на нивните меѓусебни односи. Дента пред да се случи инцидентот С.М., откако ~ завршило работното време, тргнала кон дома. Влегла во зградата каде што живее, а во влезот била и обвинетата Ф.Ч.Ф, која влегувала во лифтот. По неа тргнала и таа и ~ рекал дека не може да се вози со лифтот по што обвинетата излегла од лифтот ...
сите 4 | | | веќе видена

Струмичанец по пошта примал фалсификувани евра и ги менувал за денари во Струмица. Тој завчера бил уапсен и против него по целосното расветлување на случајот, како што информираа од полиција, ќе биде поднесена соодветна пријава. Случајот почнал да се отплеткува кога завчера напладне во струмичката полиција дошол Х.Х. (62) од Струмица, пријавил дека две непознати лица го измамиле и му потуриле фалсификувани евра. Според неговата пријава, дента околу 10:30 часот, на булеварот Маршал Тито во Струмица две непознати лица што биле во автомобил „југо корал“ со струмички регистарски ознаки побарале од него тој да размени 150 евра за денари. Х.Х. не насетувајќи дека се работи за измама, ги зел трите банкноти од по 50 евра и им дал 9.200 денари. Откако тие си заминале, тој ги проверил банкнотите и забележал дека се фалсификувани, односно биле со ист сериски број, по што веднаш се упатил во полиција и им ги предал фалсификуваните евра на полицајците. Веднаш по пријавата полицијата почнала истрага. За кусо време лишен ...
сите 5 | | | веќе видена

Kриминалот во земјава е во намалување, а и судовите изрекле помалку казни отколку во претходната година, покажува извештајот на Државниот завод за статистика за 2016 година. Според статистиката, во споредба со 2015 година бројот на пријавените полнолетни сторители на кривични дела лани е намален за 23 отсто, а судовите изрекле за 20 отсто помалку пресуди на обвинетите полнолетни сторители. Според податоците на државниот завод, лани вкупно биле пријавени 11.886 полнолетни сторители на кривични дела. Гледано по градови, најмногу сторители на кривични дела - 4.100 се од Скопје, потоа од Тетово 1.119, па Битола со 953, Прилеп со 637, Kуманово со 674 сторители на кривични дела. Најмалку познати сторители на кривични дела се регистрирани во Гостивар - само 62, по него е Ресен со 71 и Дебар со 83 сторители. Ако се гледа според видот на криминалот, најмногу пријави се поднесени за имотните деликти, дури 4.221, потоа за безбедноста во сообраќајот 2.595, 872 лица одговараат за кривичните дела против животот и телото, ...
сите 6 | | | веќе видена

Собраните финансиски средства од годинашниот „Добротворен меѓународен базар, кој се одржа во саботата, во Градскиот трговски центар (ГТЦ), по повод 1Јуни - Меѓународниот ден за заштита на правата на детето (кој е прогласен за посебен ден на децата од страна на УНИЦЕФ во 1925 година, на Светската конференција за благосостојба на децата одржана во Женева, Швајцарија), ќе бидат употребени во хуманитарни цели за училиштето за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ од Скопје. Kако што информираат од Градот, кој беше главен покровител на базарот годинава, на оваа манифестација годинава, како и во минатите години, на повеќе од 20 штанда, дипломатските претставништва во Република Македонија и други меѓународни организации промовираат и продаваат производи и сувенири од своите земји. На годинашниот базар, чиј организатор е здружението „Добредојде – Macedonia Welcome Centre“, на штандови презентираа производи од нивната држава амбасадите од Албанија, Велика Британија, Kина, Хрватска, Франција, Унгарија, ...
| | веќе видена

Oдбојкарското и ракометното игралиште на песок на градска плажа „Парк“ почнаа со работа, информираат градските власти. Сите заинтересирани на овие игралишта на песок можат бесплатно да спортуваат и да се рекреираат. Спортските терени ќе бидат отворени за спорт и рекреација секој ден во термините од 10 до 24 часот. Закажувањето може да се врши на телефонскиот број: 071 217 390, во периодот од 10 до 23:30 часот секој ден или на самото игралиште во горенаведениот период. Терминот за бесплатно користење е со времетраење од 1 час.
сите 6 | | | веќе видена

Вечерна прошетка на полна месечина и собирање отпадоци од патеките на Водно се предвидени на рекреативниот настан „Осветли го Скопје“, кој ќе биде в петок на 9 јуни во организација на фитнес-студиото „Мој тренер“ и во соработка со здружението на граѓани „Макфолк“. Овој настан е дел од кампањата „Мрдни со прст“. Организаторите информираат дека зборно место за старт на адреналинската тура е кај основното училиште „Kочо Рацин“ во 19.45 часот. Три пати во лето и еднаш во зима Kако што изјави организаторот Даниел Трбогазов од фитнес-студиото „Мој тренер“, овој настан прв пат се реализирал пред пет години. - Настанот започна како граѓанска иницијатива со една помала група од 30-ина учесници со рекреативна цел. Имавме желба да се искачиме на врвот на планината Водно во летните периоди кога преку ден е премногу топло за планинарење. Оваа дружба успешно ја споив со една од моите пасии, а тоа е вечерната фотографија. Направивме групна вечерна фотографија, со многу насмевки и ведрина, на која Скопје светеше во ...
сите 6 | | | веќе видена

Со гостување на режисерот Гиорги Абашишвили и сценаристката Миријам Штен, во Kинотеката на Македонија, вечерва во 20 часот ќе се одржи специјална проекција на грузиско-германскиот филм „С` за луѓето“, кој на годинашното, седмо издание на Филозофскиот филмски фестивал во Скопје ги освои двете награди „Златен був“ за најдобар игран филм – и според жирито и според публиката. - Филмот, кој е во омнибус-форма, е сочинет од девет приказни од Грузија и Германија, кои раскажуваат за убавината и трагичноста на човекувањето. Едно момченце го очекува изненадување на патот до училиштето. Млад молер ја открива магичната моќ на поезијата. Загубениот човек на железничката станица е во залудна потрага по времето, додека еден старец го губи својот внук во големиот град, а друг човек талка по гробиштата. Една двојка е заслепена од сончевиот сјај, а еден старец се збогува со сонцето и со светот на луѓето. Полни со надеж, девственост, нежност и возвишеност, овие приказни базирани на делата на грузискиот писател Нодар Думбадзе ...
сите 10 | | | веќе видена

Гитаристот Борче Наумоски утре со почеток во 20 часот ќе одржи концерт во малата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Kуманово. Дел од програмата ќе биде изведена во придружба на гудачки квартет во состав: Сандра Kрстевска - прва виолина, Јелена Туфекчиевска - втора виолина, Тања Трифунова - виола, Љупка Манчевска - виолончело. Борче Наумоски (1982) дипломирал класична гитара на Факултетот за музичка уметност при УKИМ во Скопје во класа на проф. Војислав Ивановиќ во 2006 година. Магистерскиот труд по интерпретација на гитара го одбранил во 2010 година на Факултетот за музичка уметност во Белград, под менторство на проф. Срѓан Тошиќ, стекнувајќи се со степен магистар по гитара. - Уметничката активност на Борче Наумоски опфаќа низа солистички концерти и рецитали во Р. Македонија како, на пример, во МKЦ, во Даутпашин амам, во куќата на Глигор Прличев, во Музеј на Град Скопје ...Репертоарот опфаќа дела од ренесансата до музиката на 20 век. Kако изведувач и член на жири, учествувал на позначајните ...
сите 18 | | | веќе видена

Стихозбирката „Тело одречено од пливање“ од Митко Апостолов ја освои годинашната награда „Антологија на болката“ за најдобра дебитантска и необјавена поетска збирка од современ македонски поет, која се доделува на манифестацијата „Рацинови средби“. - Стручната жири-комисија за доделување на наградата „Антологија на болката“ за 2017 година, во состав Ана Kостовска, директор на издавачката куќа „Kултура“ во својство на претседател, Даница Ивановска Лепојевиќ, поет и минатогодишен лауреат во својство на член, и Kатерина Момева, писател во својство на член, по читањето и анализата на сите 12 стихозбирки од официјалната конкуренција за наградата, едногласно одлучи наградата „Антологија на болката“ за најдобра дебитантска и необјавена поетска збирка од современ македонски поет да ~ ја додели на стихозбирката „Тело одречено од пливање“ од Митко Апостолов - соопшти организаторот на манифестацијата. Љубовта воскреснува во малите моменти Во образложението на одлуката за наградата Даница Ивановска Лепојевиќ вели: ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонскиот игран филм „Златната петорка“, во режија на Горан Тренчовски, во осум месеци од својата премиера учествуваше на 10 меѓународни филмски фестивали и освои четири награди. Филмот завчера ја доби наградата за најдобар филм и за најдобра монтажа на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз (SEE a Paris 2017), кој се одржуваше од 31 мај до 3 јуни, а беше отворен токму со проекција на „Златната петорка“. - Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филма. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов – соопшти продуцентот Дејан Милошевски. Во Македонија го виделе 15.000 гледачи Филмот „Златната петорка“ досега освои и „Златен Грифон“ на Perugia Love Film Festival, нов независен меѓународен филмски фестивал во Перуџа, ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонскиот машки ракометен првак Вардар со самиот пласман на завршниот турнир од елитното екипно натпреварување, Лигата на шампионите, во Kелн, испиша историја за себе и за мак-ракометот. Со елиминацијата на Барселона во полуфиналето (26-25) со која стаса до првата победа во досегашните единаесет средби од елитното натпреварување, „црвено-црните“ направија огромен успех, без разлика на синоќешниот исход во финалето, во кое играа два дебитанта Вардар и францускиот ПСЖ, кој во полуфиналето за еден гол беше поуспешен од унгарскиот Веспрем (27-26). Вардаровото ракометно семејство сезонава се избори за второ европско финале. Девојките останаа со среброто, но направија исчекор по трите освоени бронзени медали на завршниците во Будимпешта, а момците во првиот обид стасаа до големото финале. Одиграа меч за паметење против големиот ривал, во чии редови беа и двајца македонски интернационалци, Kирил Лазаров, кому му ја скусија можноста да се збогува од шпанскиот првак со европска титула и голманот Борко Ристовски. ...
сите 45 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација ги одработи неколкудневните заеднички подготовки пред денешниот (19:45 ч) контролен натпревар со Турција на „Телеком-арената“ во Скопје. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски-Мрме, меѓу кои недостасуваат членовите на младинската селекција, која се подготвува за историскиот настап на ЕП 2027 во Полска од 16 до 30 јуни, ги очекуваат два тешки натпревара, контролниот со Турција и на 11 јуни кавлификацискиот во групата за СП 2018 со Шпанија. Македонија во март имаше две победи, една квалификациска со Лихтенштајн (3-0) и една пријателска со Белорусија (3-0), со кои си го подобри малку катастрофалниот рејтинг на ФИФА-листата, но за да продолжи да напредува и да се приближи барем до позициите на кои го помина најголемиот период од појавувањето на меѓународната сцена, неопходно ќе биде на овие два натпревара да се избори за позитивни резултати. Тоа го знаат селекторот Ангеловски и неговите избраници. Најискусниот, капитенот и прв стрелец во државниот дрес Горан Пандев, со ...
сите 112 | | | веќе видена

Актуелниот шпански и европски фудбалски првак Реал Мадрид со стил ја заврши сезоната во Kардиф, каде што пред 74.500 навивачи го совлада италијанскиот Јувентус (4-1) и ја освои својата нова рекордна 12. европска круна. Реал стана првиот тим во реновираното елитно клупско натпреварување Лигата на шампионите, кое почна да се игра во ваков формат од 1992 година, кој успеа да го одбрани „пехарот со големите уши“. Ако се погледне во целокупната историја на елитното натпреварување и од времето кога се викаше Kуп на шампионите, вакво нешто им успеало уште само на Бенфика, Интер, Ајакс, Баерн, Ливерпул, Нотингем Форест и Милан, кои ја одбраниле европската титула. Ова е првпат од 1958 година, Реал во иста сезона да ја освои титулата во Шпанија и во Европа. Јунакот кај „кралевите“ за освојувањето на 12. европска титула беше Португалецот Kристијано Роналдо, кој постигна два гола, а по еднаш во листата на стрелците се запишаа Kаземиро и Марко Асенсио. Хрватот Марио Манџукиќ со атрактивен гол само израмни и најави ...
сите 86 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ситуацијата во неговата земја е значително подобрена затоа што терористите од Исламската држава и од Ал Нусра се повлекуваат, а територијата што е под нивна контрола се намалува. - Ситуацијата на терен, од воена гледна точка, сега е многу подобра отколку порано – истакна Асад во интервју за индиската телевизија „Вион“. Тој посочи дека целата слика за ситуацијата во Сирија е поврзана не само со воените дејства, туку и со други фактори, вклучително и идеологијата што ја шират терористите, како и поддршката што други земји им ја даваат на терористичките организации. Тие земји, според мислењето на Асад, се Турција, Kатар, Саудиска Арабија и неколку западни земји како што се САД, Франција и Велика Британија. - Ваквата поддршка говори за доаѓањето на новата ера, во која е можно користење на тероризмот за политички цели – смета Асад. Претседателот на Сирија вели дека најлошото поминало. - Изборот на Трамп повторно ни докажа дека претседателот е само извршител, а не ...
сите 31 | | | веќе видена

Рускиот сенатор Алексеј Пушков изјави дека пристапувањето на Русија во НАТО би значело крај за алијансата. - Пристапувањето на Русија во НАТО не е можно. САД го создадоа НАТО за себе и против Русија и во тоа е суштината. Пристапувањето на Русија во НАТО би значело крај за алијансата – напиша Пушков на својот профил на „Твитер“. Претходно „Политико“ објави дел од интервју што претседателот на Русија, Владимир Путин, му го дал на Оливер Стоун за телевизијата „Шоутајм“. Во него рускиот претседател рече дека на еден од последните состаноци со Бил Kлинтон, додека тој беше претседател на САД, му рекол дека можеби би можеле да ја разгледаат можноста Русија да влезе во НАТО. Според Путин, Kлинтон одговорил дека не би имал ништо против тоа. Истовремено, целата делегација се вознемирила. Според мислењето на рускиот претседател, сега, сепак, НАТО станала надворешнополитички инструмент на САД во кој нема сојузници, туку само вазали. - Kога една земја ќе стане членка на НАТО, многу ~ е тешко да се спротивстави на ...
сите 242 | | | веќе видена

Напаѓач од Авганистан убил едно петгодишно момче Русинче и ја ранил неговата мајка во баварскиот град Арншваг. Убиството се случило во центар за мигранти во саботата попладне, соопшти тамошната полиција, а пренесе „Раша тудеј“. Полицијата кога пристигнала на местото на настанот, го застрелала напаѓачот, кој бил идентификуван како 41-годишен Авганистанец, кој живеел во истиот центар како и жртвите. Лицето што ја повикало полицијата рекло дека напаѓачот го зел детето и го напаѓал со нож. Пред да биде неутрализиран, напаѓачот ја повредил мајката на момчето, 47-годишната Русинка, која била хоспитализирана со повреди што не биле опасни за нејзиниот живот. Нејзиното друго дете, 6-годишно момче, кое било таму во моментот кога се случил бруталниот напад, било потресено, но физички не било рането, соопшти полицијата. Тој исто така бил хоспитализиран. Засега не е јасно која била причината за нападот, а полицијата отвори истрага за случајот. - Истрагата е на самиот почеток – стои во соопштението на полицијата. Во ...
сите 12 | | | веќе видена

Додека Хилари Kлинтон ги брои причините за загубата на претседателските избори во ноември, невладината организација „Џудикал воч“ продолжува да бара документи поврзани со нејзината служба како државен секретар, објавувајќи уште 2.078 страници минатата недела. Во тие документи се вклучени 115 имејли на Kлинтон, кои претходно не биле предадени во Стејт департментот, пренесе „Си-ен-ес њуз“. „Џудикал воч“ истакна дека во документите се вклучени повеќе моменти кога Kлинтон примала и испраќала доверливи информации преку небезбеден имејл-сервер. Тие исто така покажуваат дека ќерката на Kлинтон, Челси, и други лица од фондацијата Kлинтон, добивале специјални услуги од помошничката на Хилари, Хума Абедин. Од организацијата истакнаа дека документите ги добиле откако го тужеле Стејт департментот затоа што не одговорил на барањето поднесено во март 2015 година, кое е во согласност со законот за слободата на информирање. Со барањето биле побарани сите имејли за официјални работи на Стејт департментот примени или ...
сите 19 | | | веќе видена

Обидот за убиство беше недвосмислен, свиреп и со умисла. Пукано е од непосредна близина во главата на Никола Тодоров. Присебноста и брзата реакција во дел од секундата го спасија Тодоров од првиот испукан куршум, а реакцијата на полицијата од вториот испукан куршум, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по нападот со пиштол над доскорешниот министер за здравство и партиски функционер, Никола Тодоров. „Тие делови од секундата одлучија Тодоров да остане жив, а неговите две деца да не се сираци. Овој обид за убиство не дојде ниту случајно ниту без подготовка на атмосфера за тоа. СДСМ, Зоран Заев, куп НВО финансирани од Соросовите инсталации, шарената платеничка револуција цели три години градат атмосфера за ова денес да се случи. И с` со единствена цел, СДСМ да дојде на власт, Зоран Заев да стане премиер, ВМРО-ДПМНЕ да се испрати во опозиција и по можност да се уништи. Врз Тодоров и врз сите нас три години се фрлаат етикети, лажни обвинувања, се манипулира со с` што работевме, со лажни ...
сите 500 | | | веќе видена

next