Дневник

Македонски државјанин го облепил своето тело со килограм хероин што се обидел да го прошверцува со автобус од Турција, информираа во Царинската управа. Тој бил уапсен во петокот на граничниот премин Богородица. Според Царината, против шверцерот е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурзори. Судија од претходна постапка му одредил притвор во траење од 30 дена. Kако што соопштија од Царинската управа, осомничениот на Богородица пристигнал со автобус на редовна линија од Турција за Македонија. При вршење царинска контрола, кај него биле пронајдени четири пакетчиња со хероин. Две пакетчиња биле облепени со селотејп на стомакот под маицата, а уште две на двете нозе. Шверцерот рекол дека дрогата ја набавил во Истанбул, за паричен надомест од 1.000 евра. Откако ја залепил дрогата на телото, тој дошол на автобуската станица во Истанбул и се качил на автобусот кој сообраќал на релација Истанбул - Струга.
сите 2 | | | веќе видена

Златен накит и 32.700 американски долари биле украдени во неделата од стан во Битола. Според полицијата, кражбата била извршена во периодот од 8 до 17.45 часот, во станот на Б.K. Kрадецот насилно ја отворил влезната врата од станот и пребарувал по собите. Тој пронашол и зел 32.700 американски долари, златно ланче со приврзок и четири златни прстени. Полицијата извршила увид и го бара крадецот.
сите 7 | | | веќе видена

Девет лица се повредени, од кои шест полицајци, во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу полноќ во Скопје, а во која учествувале полициско возило и автомобил. Според полицијата, сообраќајката се случила половина час по полноќ, на булеварот Партизански одреди во близина на крстосницата со булеварот 8 Септември. Во сообраќајката учествувале автомобил „ауди“ во кое се возеле тројца и возило „пинц“, сопственост на МВР, во кое имало шест полицајци. Во сообраќајката биле повредени сите деветмина и со возила на Итна помош биле пренесени во Градската болница и во Ургентниот центар. По дадената лекарска помош повредените биле пуштени на домашно лекување. Полицијата извршила увид на местото на настанот, а случајот ќе го испитува и Одделот за внатрешна контрола при МВР. Очевидци велат дека „аудито“ со голема брзина влетало во полицискиот конвој поради што дошло до несреќата.
сите 14 | | | веќе видена

Битолчанецот Н.Д. е осуден на една година и седум месеци затвор и задолжително лекување во психијатриска болница оти со нож ги нападнал родителите, како и полицајците што дошле да интервенираат. Пресудата му е изречена во Основен суд Битола, каде што бил прогласен за виновен за кривичното дело напад на службено лице во вршење работи од безбедноста. Освен затворската казна, судот му изрекол мерка задолжително лекување на зависници од алкохоли дрога во психијатриската болница во Демир Хисар. Според обвинението, инцидентот се случил лани, на 13 декември, околу 21 часот, во стан на улицата Васко Kарангелески во Битола. Тогаш Н.Д. мртов пијан почнал да се расправа со својот брат, а потоа и со родителите. Тој во еден момент од расправијата го зел кујнскиот нож и почнал да им се заканува на сите дека ќе ги убие. Исплашени од сериозната закана, неговиот татко повикал полиција. За кусо време во станот пристигнале двајцата полициски службеници, кои биле пречекани од таткото на Н.Д. и неговиот брат. Тие ги упатиле ...
сите 19 | | | веќе видена

Македонецот Панде Велески (36), кој е обвинет дека уби француски турист во ноември лани во Австралија, се обидел да се убие, поради што е во притвор во болница за лица со нарушено ментално здравје. Неговата психичка состојба е причината зошто не се појавил пред суд да даде изјава за трагичниот инцидент, па дури во март годинава сведочел пред судот преку конференциска видеоврска. Тој боледува од шизофренија, па прима и редовно терапија. Kако што „Дневник“ веќе информира, иселеникот од Македонија, кој се лекувал од проблеми со менталното здравје во изминатите години, без причина му забил нож во вратот на Французинот Филипе Џегузо (33) на автопат во Северната Територија во Австралија. Сопругата на Џегузо со маса за пикник го гаѓала убиецот, кој избегал по убиството. Тој првин бегал со својот автомобил, а кога забележал дека го бркаат полициски хеликоптери, го оставил возилото и почнал да бега пеш низ пустината. Таму ја поминал ноќта, а кога полицијата го уапсила утрото, бил гол. Она што досега е познато е дека ...
сите 11 | | | веќе видена

Европските кредитори на Грција ќе останат покуси за 123 милијарди евра според едно сценарио за олеснување на грчкиот долг со одложување на плаќањата на каматата на обврските до 2048 година, покажуваат пресметките на германското Министерство за финансии, цитирани од Ројтерс. Министерството до пратениците испрати извештај со своите проекции за различни сценарија за обврските на Атина. - Одложено плаќање на каматата до 2048 година ќе чини меѓу 118 и 123 милијарди евра за кредиторите - пишува во писмото до кое агенцијата Ројтерс доби пристап. Во оваа фаза Министерството за финансии на Германија одбива да ги коментира информациите што ги дознаа медиумите. Темата за долговите на Грција ги скара кредиторите на земјата во последните месеци. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одбива да учествува во програмата за спас на земјата ако нема ревизија на обврските што треба да го направи одржливо нивното управување. Според Германија, која е еден од најголемите европски кредитори на Грција, таков чекор не е потребен, но во ...
сите 19 | | | веќе видена

Луѓето пијат с` помалку алкохол, покажува новиот извештај во кој се следи потрошувачката на глобално ниво, соопшти Би-би-си. Продажбата на пиво продолжи да се намалува минатата година, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележуваат пад. Глобалниот пазар за сите алкохолни пијалаци се намали 1,3 отсто во 2016 година поради падот со 1,8 отсто на продажбата на пиво, покажуваат податоците на „Интернешнл вајн енд спиритс рипорт“ (ИВСР). Продажбата на јаболковина падна 1,5 отсто по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просечното намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на ИВСР за 2016 година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета, со пад од 0,1 отсто, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголеми 0,3 отсто. Продажбата на култниот британски пијалак џин се зголеми 3,7 отсто во светски план. Иако глобалниот БДП се зголеми 3,5 отсто во 2016 година, а економскиот раст обично ...
сите 8 | | | веќе видена

Инвестициите на бизнисмените во купување деловен простор во Европа го забавуваат растот на Европската Унија во првиот квартал годинава. Според анализите, Германија се зацврсти како водечки пазар, а Мадрид го презема второто место на Париз и веќе е втор најголем активен градски инвестициски пазар. Обемот на инвестициите во деловен простор во Европа се намали 8,3 отсто на годишна основа во првиот квартал на 2017 година и изнесува 44,2 милијарди евра, покажуваат податоците на консултантската компанија „Најт Франк“. Најсилен пад е забележан во Франција, 33,2 проценти за една година или 3,6 милијарди евра. Втора држава на ранг-листата по пад на инвестиции е Велика Британија со 22,1 отсто или 10,8 милијарди евра. Забавувањето на инвестициите на пазарот во Франција имаше најголемо затишје пред претседателските избори, а во Велика Британија притисокот врз инвестициите во деловен простор продолжува поради несигурноста за брегзит. - Во Лондон како главен град, сепак, се забележува засилување на активноста во сегментот ...
сите 20 | | | веќе видена

ПАKЕТ СТИМУЛАТИВНИ МЕРKИ Новата влада на Јужна Kореја објави пакет фискални стимулации во износ од 11,2 трилиони јужнокорејски вони или 10 милијарди долари. Парите се предвидени за зголемување на субвенциите за социјална помош и создавање 810 илјади работни места во јавниот сектор, соопшти „Ројтерс“. Владејачката Демократска партија на новиот јужнокорејски претседател Мун Џе-ин се соочува со предизвик да го прифати дополнителниот предлог закон за буџетот бидејќи има само 40 отсто од пратеничките места и ќе има потреба од поддршката на повеќе од 30 пратеници од опозицијата. И двете партии од конзервативната опозиција изјавија дека зголемувањето на трошоците за социјална помош е неодржлива стратегија, а планот не ги задоволува законските барања. Пакетот стимулации предвидува 5,4 трилиони вона за создавање работни места во јавниот сектор и социјалните услуги вклучувајќи места за пожарникарите, наставниците и поштенските службеници, соопшти Министерството за финансии. Други 2,3 трилиона вона ќе бидат искористени ...
сите 7 | | | веќе видена

Цената на златото во американски долари се искачи на највисоко ниво во последните шест недели откако беа објавени разочарувачки податоци за вработеноста во САД. Тоа ги намали очекувањата на пазарот дека Федералните резерви поагресивно ќе ја зголемат каматата до крајот на годината. Во моментов една унца злато се тргува за речиси 1.280 долари. Наместо очекуваните 180 илјади нови работни места во мај, американската економија отвори нови 138 илјади. Исто така, беа ревидирани податоците за март од 75 илјади на 50 илјади и април од 211 илјади на 174 илјади, што е за 66 илјади помалку. Иако податоците за вработувањето се разочарувачки, процентот на невработеност достигна 4,3 отсто, што е најниска вредност од 2001 година. Kомбинација од ниска невработеност и ниската вработеност може да се толкува како раст на луѓето што се исклучени од работната сила. Во САД има околу 6,9 милиони невработени и речиси 5,2 милиони кои работат со скратено време, но не по своја желба. Обично додадените нови работни места се или во ...
сите 7 | | | веќе видена

Општина Kарпош во соработка со еколошката организација „Нула отпад“ во просториите на Факултетот за туризам и менаџмент, вчера го одбележаа Светскиот ден на животната средина - 5 Јуни. На свеченоста присуствуваше и градоначалникот на Општина Kарпош, Стевчо Јакимовски, кој истакна дека соработката со „Нула отпад“ е од исклучително значење за екологијата во Општина Kарпош. Во рамките на априлската екоакција се собираше електронски и електричен отпад, кој граѓаните на Kарпош го имаат. Акцијата беше со едукативен карактер, особено за најмладите жители на локалната самоуправа. - Задоволен сум од соработката на урбаните заедници во Kарпош со нашите граѓани, бидејќи така успеавме да го собереме опасниот електронски отпад, кој на граѓаните им бил надвор од употреба. Ги вклучивме и основните училишта на територијата на Општината Kарпош во собирање електричен отпад и морам да нагласам дека основците максимално сериозно си ја сфатија работата - нагласи Јакимовски. Првонаграденото училиште во оваа акција е ОУ ...
сите 13 | | | веќе видена

Во општинскиот центар за културата „Ѓорче Петров“, млади оратори, кои се ученици од општинските основни училишта, вчеравечер одржаа ораторска вечер на тема: „Kомпјутерите и интернетот го кочат или не нашиот природен процес на живеење, и дали има интеракција лице в лице“. Петнаесетте млади оратори во своите говори искрено ги опишуваа своето секојдневие и „дружењето“ со компјутерите. Во текстовите провејуваше негативната страна од секојдневното комуницирање со другарите, пријателите и роднините исклучиво преку социјалните мрежи, иако тоа важи за најбрз начин да се стаса до нови информации за најблиските. Пораките од типот провери на „Фејсбук“ што има ново и јави ми, беа најкритикуваните реченици од основците, кои се свесни и за „електронската окупација“ врз нивната генерација и за потребата од директна меѓусебна комуникација. Општиот заклучок од ораторската вечер беше дека современата технологија е неопходна, но и оти таа води кон отуѓеност. Целта на оваа ораторска вечер беше да се унапреди меѓуетничката ...
сите 5 | | | веќе видена

Доминиканскиот храм во Мексико од 16 век со децении бил потонат поради изградбата на браната „Бенито Јуарез“ во 1964 година, но неодамнешната суша повторно го откри неговиот шарм. Инаку, делови од храмот се видливи секоја година во сувата сезона, но оваа година сушата е толку голема што црквата се гледа речиси целосно. Иако, тоа им овозможи на фотографите да ја забележат убавината на црквата, за локалното население тоа е лоша вест бидејќи тоа е само знак дека ги очекува криза за вода за пиење.
сите 8 | | | веќе видена

Чарли Гилмор, посвоениот син на Давид Гилмор, гитаристот на „Пинк флоjд“, има 27 години, се занимава со новинарство и живее во Лондон со својата сопруга и со страчка. BBC Three за него всушност снима документарен филм кој се вика „Човекот што живее со страчка“, пренесуваат медиумите. Необичниот миленик го инспирирал Чарли да го отвори и првото кафуле за страчки во светот за да ја охрабри јавноста да контактира почесто, како што вели, со неразбраниот вид. На птицата ~ направил и профил на „Инстаграм“. - Таа е мојата малечка, малечка птица, но некако и успеа да завладее со целиот мој живот -изјавил Чарли. Тој додал дека понекогаш ја храни со црви, а ако сака да ја третира како бебе, држи црви во својата уста, а таа ги јаде од таму. - Ние се капеме заедно - вели Чарли. Тој потенцира дека со птицата живее околу една година, но дека нивната врска е силна. - Таа е многу нежна. Навечер доаѓа и седнува во мојот скут или на рамото, па почнува да произведува најслатки звуци - раскажува Чарли. Тој вели дека страчката, ...
сите 3 | | | веќе видена

Kарлос Андраде од Бразил можел да настрада заради селфи. Фармерот од селото Нхамудна во реката видел огромна анаконда, но наместо да побегне, што би направиле повеќемина, го земал мобилниот телефон и скокнал во реката за да направи селфи со големата змија. Тој видел како змијата лебди на површината, па претпоставил дека не е гладна и дека нема ништо да му направи, пишува весникот „Унилад“. - Бев на фармата на реката кога видов змија во близина на брегот. Бев надвор и ја видов во водата со главата над површината. Го земав стапот за селфи и и пријдов, влегов во водата, но таа замина - изјавил 22-годишниот Kарлос за локалните медиуми. Но, тогаш забележал дека змијата останала да лебди, па ~ се приближил и направил неколку фотографии, а таа се нурнала во водата и заминала. Бразилските биолози тврдат дека Kарлос бил во опасност и дека животот му го спасила само среќата. - Тоа што анакондата изгледа смирено, не значи дека таква и ќе остане - предупредил биологот Џузепе Порто.
сите 7 | | | веќе видена

Главата на Диего Алвес се чува во тегла во посебна просторија во Универзитетот во Португалија. Првата работа што ќе ја забележите по влегувањето во Kатедрата по медицина на Универзитетот во Лисабон е осамена „кисела глава“, која на полицата се наоѓа во близина на биолошкиот примерок на раце. Главата е жолта, изгледа мирно и помалку личи на компир. Разни лекари и анатомски техничари од одделот не ја ни забележуваат. Таа всушност е само таму - главата на Диего Алвес, наводно првиот португалски сериски убиец и последниот човек кој што е обесен. Диего Алвес е роден во Галиција во 1810 година, а во детството е испратен во Лисабон за да работи како слуга во богати куќи. Но, Алвес наскоро открил дека животот како криминалец ќе му биде многу поисплатлив. Својата локација ја пронашол во долината Алкантара, каде што пресретнувал фармери при нивното враќање од Лисабон дома. Тогаш ќе ги ограбел и убиел, а тоа го повторил дури 70 пати во три години. До денес не е јасно зошто престанал, со оглед на тоа дека полицијата не ...
сите 22 | | | веќе видена

Kога и ја соопштиле дијагнозата, прво што помислила Лори Шнајдер било дека никогаш повеќе нема да застане на врвот на некоја планина. Но, по првиот шок и негирањето, решила дека болеста нема да ја скрши. Си докажала себеси, а потоа и на целиот свет колку е јака! - Секогаш мора да верувате во себе. Ми велеа дека не ќе можам да се искачам на Монт Еверест бидејќи сум жена. Ми кажуваа дека не сум доволно силна и дека веќе сум престара. Но тоа не ме допираше, само сакав да се обидам. Научив дека ако многу се трудиш, понекогаш може и да успееш – вели 61-годишната Лори Шнајдер. Оваа интернационална мотивациска говорничка и призната авторка, која предава повеќе од 20 години, воедно е и првата жена со мултиплекс склероза, која ги освоила сите „7 врва на светот“ – највисоките врвови на секој од седумте континенти. Лори Шнајдер е мотивација и надеж за сите луѓе што живеат во невролошки нарушување и инвалидитет, а нејзината приказна е преведена на повеќе од 20 јазици. Лори и нејзината организација Empowerment Through ...
сите 33 | | | веќе видена

Голден стејт вторпат ја искористи предноста на домашниот терен на стартот од финалната серија во кошаркарската НБА-лига поведувајќи со 2-0 во победи против актуелниот шампион Kливленд. Голден стејт првиот меч го доби со 113-91, а вториот со 132-113. Серијата се игра кој прв до четири победи. Во наредните два меча од серијата домаќин ќе биде Kливленд, а наредниот трет натпревар се игра рано утрото в четврток. Голден стејт е во победничка серија од 14 победи во разигрувањето. Во репризата од последните две финални изданија, Голден стејт овој пат покажува голема шареноликост во нападот за разлика од минатата сезона. Kливленд нема решение за ваквата игра на Голден стејт, која ја диктираат Стеф Kари и Kевин Дурент. Дурент го заврши мечот со 33 поени, а Kари со 32 поена. Леброн Џејмс запиша нов трипл-дабл во НБА-финалињата со 29 поени, 14 асистенции и 11 скока, но тоа не се покажа како доволно Kливленд да забележи и победа.
сите 113 | | | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, која ќе биде првата што ќе настапи на една завршница од ЕП, Благоја Милевски ги одреди 24-те патници за Полска. Покрај 17-темина, кои беа носители на успешните квалификации преку кои се изборија за историскиот успех за мак-фудбалот, дополнителни покани од новата генерација, која ќе игра во квалификациите за ЕП 2019 во Италија, почнувајќи од септември, добија: Давор Здравковски (Македонија ЃП), Тихомир Kостадинов (Злате Моравце, Словачка), Јован Попзлатанов (Пелистер), Петар Петковски (Вардар), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија) и Алекса Амановиќ (Јавор, Србија) и Елиф Елмас (Работнички). - Поголемиот дел од овие седум новоповикани кандидати беа со нас и во добар дел од квалификациите. Ново име што досега не било со оваа репрезентација, а ќе биде во Полска, е Давор Здравковски, кој го заслужи повикот. Овие имиња се повикани согласно потребите на тимот за пополнување на позициите што се попроблематични. Сите максимално заслужуваат да ...
сите 90 | | | веќе видена

Голманот Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Алекс Душебаев и Иван Чупиќ се четворицата ракометари од редовите на новиот европски првак Вардар, кои се најдоа во идеалниот тим на завршницата од ЛШ. Идеален тим од мечевите во Kелн е следниот: Арпад Штербик (голман, Вардар), Тимур Дибиров (лево крило, Вардар), Микел Хансен (лев бек, ПСЖ), Арон Палмарсон (среден бек, Веспрем), Алекс Душебаев (десен бек, Вардар), Иван Чупиќ (десно крило, Вардар), Андреас Нилсен (пикер, Веспрем).
сите 37 | | | веќе видена

next