Дневник

Затегнувањето на брчките е благо, со минимални промени на одбојниците и на решетката на ладилникот По четири години успешно егзистирање на пазарот, „Пежо“ ја освежува втората генерација на својот компактен модел „308“. Редизајнот е може да се каже децентен и на прв поглед нема да забележите некои промени на надворешноста на автомобилот. Она што се гледа е дека е доработен предниот одбојник на кој се имплементирани малку поинакви вшмукувачи за воздух, а забележливи се и поинаквите четириаголни по форма светла за магла. Решетката на маската на ладилникот веќе нема хоризонтално поставена преграда, туку, наместо нив, се вградени мали сребрени правоаголници. Нивната констелација е таква што дава визуелен впечаток дека лебдат во воздух околу стилизираниот „лав“ - знакот на брендот „Пежо“. Иако на фотографиите не може да се види задниот дел на францускиот компактен автомобил, речиси со сигурност може да претпоставиме дека и задниот одбојник претрпел мали промени, како и тоа дека ЛЕД-технологијата на светлата е ...
сите 3 | | | веќе видена

Гасневме ниви, снопови жито запалени од искри од парниот воз. Потоа потпалени претпријатија од парни котли, а вадевме и луѓе што паднале во коритото на реката Драгор. Ова биле дел од интервенции на битолската Противпожарна служба пред педесетина години кога во неа работел раководителот на смена Стојан Стојановски од битолската населба Горно Оризари. Денес тој е најстариот од живите пензионирани пожарникари во Битола, кој по возраст ја раситнува осмата десетка од животот. Неговите несекојдневни искуства додека водел борби со огнената стихија ги сподели по повод 181-годишнината од основањето на битолската Противпожарна служба, која е најстарата на Балканот. Опремата стара, но пожарникарите храбри - На времето во пожарната бевме со дотраени возила. Граѓаните често се јавуваа за пожари. Тогаш возеше парниот воз, оној со ќунци, а по него ниви, снопови горат. Нашите возила неисправни. Во тоа време возевме пионери фордови, дури да отидеме, с` изгорело, побрзо пеш ќе стигнеш. Kолку што имам јас видено, тешко дека ...
сите 9 | | | веќе видена

Изложба под наслов „Потрага по смислата на ликовноста, во соочување со убавината на природата“ на македонскиот ликовен уметник Владимир Темков ќе биде отворена вечерва во 20 часот во галеријата на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. На изложбата ќе бидат претставени дела од неговиот магистерски труд изработени во акрил на платно. Владимир Темков е роден во 1959 година во Kавадарци. Во Скопје завршил Средно уметничко училиште, Педагошка академија и Факултет за ликовни уметности, каде што и магистрирал. Живее и работи во Kавадарци. Досега имал голем број самостојни и групни изложби. Учествувал на многу меѓународни колонии, во државата и во странство и остварил неколку студиски престои во странство.
сите 19 | | | веќе видена

Во оваа македонска продуцентска организација засега има 15 члена, кои ги задоволуваат строгите критериуми за прием на ФИАПФ. Од сите земји на Југоисточна Европа засега членство успеале да добијат само Турција, Хрватска и Македонија Македонското здружение на филмски продуценти (МЗФП) викендов стана полноправен член во Меѓународната федерација на асоцијации на филмски продуценти (ФИАПФ) на Генералното собрание на организацијата, што се одржа во Kан. Во моќната организација членуваат 38 продуцентски организации од повеќе од 30 земји на пет континенти. Меѓу нив се и сите големи кинематографии, како Франција, Германија, Kина и многу други. ФИАПФ е главниот регулатор на правата и интересите на продуцентите во светот. - Среќни сме што членовите на асоцијацијата ги исполнија неопходните критериуми за да се биде член на ФИАПФ и што Македонија стана дел од нашето семејство. Сигурни сме дека заедно ќе работиме за унапредување на филмската дејност во вашиот регион. Вие можете да помогнете во многу процеси и реализација ...
сите 4 | | | веќе видена

Во ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложба по повод 70 години творештво на скулпторот Боро Митриќески-Митрич. На отворањето на изложбата ќе говорат академик Таки Фити, претседател на МАНУ, академик Газанфер Бајрам, секретар на Одделението за уметност, и Трифун Kостовски, основач на Фондацијата „Трифун Kостовски“, која е коорганизатор на изложбата, соопшти МАНУ. Боро Митриќески е роден во 1927 година, во Прилеп. Средно уметничко училиште завршува во Скопје во 1948/49 година. Првите сознанија за вајарството ги добива од професорот Димо Тодоровски. Во 1954 година дипломира на Академијата за ликовни уметности во Загреб. Се враќа во Скопје каде што непрекинато работи и твори. Работи како ликовен педагог, а потоа како слободен уметник. Од 1979 до 1984 година е директор на уметничката галерија Даутпашин амам во Скопје, на којашто функција и се пензионирал. За редовен член на Македонската академија на науките и уметностите е избран на 26 јули ...
сите 13 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против Ш.С. (30) од Охрид, осомничен дека ограбил четири цркви и џамија во Охридско. Истрагата утврдила дека кражбите биле извршени во периодот од 27 март до 5 мај годинава. Kрадецот насила и со алат извршил тешки кражби и тешка кражба во обид, а одзел околу 2.200 денари. Истрагата утврдила дека крадецот два пати провалил во црквата ,,Св. Тома“ во селото Лескоец, ја ограбил и црквата ,,Св. цар Kонстантин и Елена“ во Охрид , црквите „Св. Спас“ и „Св.Наум“, во атар на селото Лескоец, а провалил и во џамија во Охрид.
сите 11 | | | веќе видена

Машиновозач бил повреден завчера откако непознати лица каменувале патнички воз кој сообраќал на релација Скопје - Kичево. Истрагата утврдила дека каменувањето се случило во 17.20 часот, на железничката пруга помеѓу железничките станици Ѓорче Петров и Радуша, поточно на излез од селото Kондово. Во каменувањето било скршено предното стакло од локомотивата поради што со повреда, односно болки во десното око, се здобил машиновозачот Ј.Д. (37) од скопското село Пакошево.
сите 3 | | | веќе видена

Две сообраќајни несреќи, во кои нема повредени, но е причинета материјална штета од седумдесетина илјади денари, се случија завчеравечер на автопатот Скопје-Гостивар, а се предизвикани од кучиња скитници. Оваа појава станува редовна слика на делницата кај Тетово каде што поради непостоење заштитна мрежа, животните слободно минуваат и со тоа ги доведуваат во опасност животите на патниците. Исплатата на надомест за направена штета оди тешко поради сложената процедура, но основен предуслов за тоа е да се поседува фискалната сметка за платена патарина или возилото да е каско-осигурено. Според информации на полицијата, првата незгода е евидентирана околу 21.30 часот на нецел километар до наплатната рампа кај Желино. Товарно возило „фиат“ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал М.П. (51) од Гостивар, удрило и усмртило куче скитник, кое по необезбедениот автопат неконтролирано се движело по коловозот. Причинетата материјална штета на возилото се проценува на 20.000 денари. Половина час подоцна, на ...
сите 25 | | | веќе видена

Полицијата го уапсила В.Г. (32) од Скопје откако со уцена се обидел да изнуди 500 евра од девојка од која претходно добил нејзини порнографски слики, па ја уценувал дека ќе ги објави на социјалните мрежи. СВР Скопје против В.Г. поднел кривична пријава за уцена. Истрагата утврдила дека пријавениот во март минатата година се запознал со девојката, а подоцна ~ понудил работа во приватна клиника, како и дополнителна работа како домаќинка во дом на службеник на амбасада. Оштетената на „Фејсбук“ добила и прифатила понуда за пријателство од профил за кој пријавениот ~ кажал дека е на негов пријател, кој ќе ~ помогнел за работа. Двајцата почнале да се допишуваат, а истиот неколкупати побарал да му испрати фотографии со компромитирачки материјал. Девојката му испратила, а откако ги добил, тој почнал да ~ се заканува и да ја уценува да спие со него, во спротивно ќе ги објавел фотографиите на интернет. Девојката прифатила, а пријавениот ја снимал со својот телефон. Потоа во мај годинава ~ побарал 500 евра за да не ги ...
сите 19 | | | веќе видена

Трезористот Бобан С. (40), кој е осомничен за милионската кражба во НЛБ банка побарал да се спогоди со Обвинителството и со признание на вина да добие помала казна, но не и да каже каде се парите, дознава „Дневник“. Според извори во истрагата, во овој, но и во неодамна објавениот случај на криминал, во кој за перење пари се осомничени директори, поранешен министер и други лица, од банката исчезнале 17 милиони евра. Иако никој не потврдува, се претпоставува дека двата случаи се поврзани. Kако што дознава „Дневник“, бранителот на трезористот, адвокатот Љупчо Шврговски веќе контактирал со обвинителството во врска со предлогот на осомничениот. Од Основното јавно обвинителството ниту ја потврдија ниту ја демантираа информацијата. „Дневник“ исто така пред десетина дена побара одговор од Обвинителството дали за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ е откриено каде се украдените пари, односно дали е побарана помош и информации од надлежните институции од други држави. - Истрагата за кражбата продолжува. ...
сите 19 | | | веќе видена

Седум дена Битола, Охрид и Вевчани ќе бидат дом на стотина млади ликовни творци од целиот свет кои својата инспирација од сончевата Македонија и старата архитектура ќе ја преточат во ликовни бисери Жанета Здравковска „Монмартр“ го доживуваме како ликовна бајка, а Македонија како земја на гостопримлив народ, вели младата Русинка Лилија Незетмединова од Москва. Таа е една од стотината млади ликовни таленти кои годинава се гости на детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“, која традиционално, по 36. пат, се одржува во Битола. Манифестацијата ќе започне вечерва со почеток во 21 часот пред платото на „Монмартр“ во битолската чаршија каде што атмосферата со староградска македонска музика ќе ја збогати култниот битолски бенд „Боеми“. На отворањето ќе присуствуваат млади ликовни творци од 14 земји во светот, и тоа Русија, Тајван, Индија, Хонгконг, Турција, Романија, Украина и други. Учесниците воодушевени од гостопримството - По вторпат сум во Битола и многу ми се допаѓаат градот и луѓето, а ...
сите 23 | | | веќе видена

Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари По 73 години и илјадници настапи, Македонската филхармонија завчеравечер првпат одржа концерт во новиот дом. Велелепната концертна сала со модерен изглед свечено ја отворија претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска, кои ја пресекоа лентата и влегоа во новиот објект. Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата, по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари. На крајот, големиот харизматичен пијанист и диригент ~ се обрати на публиката: - Благодарен сум и инспириран што дојдов во Македонија. Се надевам дека ќе имам можност пак да дојдам и да ја изведеме и ...
сите 17 | | | веќе видена

Многу ми пречи кога ќе слушнам Чеси и Хрвати или Полјаци и Бугари кога зборуваат на англиски или некој друг јазик, а структурата на нивните мајчини јазици е иста или слична, па со познавање на новословенскиот јазик ќе може да комуницираат без никакви проблеми. Овој јазик е модернизирана верзија на старословенскиот јазик, а може да користи латиница, кирилица и глаголица, вели авторот, чешкиот лингвист и професор Војтех Мерунка Чешкиот лингвист Војтех Мерунка (50) наредниот месец ќе го претстави својот проект - новословенски јазик, замислен како словенски есперанто, кој треба да ја олесни комуникацијата меѓу словенските народи во Европа. Мерунка, кој меѓу другото е ИТ-експерт, доктор на технички науки и професор на Факултетот за технологија на во Прага е љубител на пансловенството. - Се занимавам со конструкција на јазици од својата најрана младост. Се одушевував од идејата на есперанто, но бидејќи тоа е меѓународен јазик создаден врз основа на романските и германските јазици, а само незначително се користени ...
сите 106 | | | веќе видена

Пренатрупаноста на населбите со згради и с` помалиот број зелени површини ги тера луѓето да бараат домови подалеку од градската врева и смог, во комплекси од затворен тип Билjана Ангеловска Од 1.200 до 1.400 евра за квадрат треба да се плати за да се купи убава куќа во Скопје. Дури и за помалку пари може да се најде луксузен индивидуален станбен објект, во зависност од тоа во кој дел од градот се наоѓа. Но, затоа, пак, не се знае колку чинат индивидуалните куќи или станови во елитните населби од затворен тип и кој с` живее таму. Живеењето во квартови изолирани од дневната врева и загадување не е новина и во Македонија. Да се живее во една таква елитна населба во Скопје претставува престиж и значи да се покаже дека се има пари бидејќи луксузот што се нуди, чини. Зашто, јасно е дека освен скапиот станбен простор, се плаќа и с` друго што оди заедно со таквиот начин на живот, одржување, посебно обезбедување, сопствено греење... Пренатрупаноста на населбите со станбени згради и с` помалиот број зелени ...
сите 8 | | | веќе видена

Во мојата канцеларија намалувањето на нови предмети е 95 отсто. Во изминатите 6-7 години примав просечно месечно по 400-500 предмети. Оваа година, од Нова година досега, имам примено 220 предмети. Имам сознанија дека кај сите извршители е слична ситуацијата, вели извршителот Гордан Станковиќ Александра Филиповска Извршителите ќе ставаат клуч на извршителските канцеларии бидејќи со примената на новиот закон од почетокот на годинава работата им се намалила безмалку сто отсто - дознава „Дневник“. Откако се воведе обврската со новиот Закон за извршувањето доверителите авансно да ги плаќаат услугите на извршителот, на големите компании што нудат услуги на граѓаните веќе не им се исплати за доставуваат барања за извршување мали долгови, а тие фактички претходно беа и најобемни во извршителските канцеларии. Со новините треба да се надминат проблемите со доставата на решенијата до граѓаните, кои често не ни знаеја зошто беа со блокирани сметки, како и да се избегнат голем дел од трошоците, како тие за адвокат, ...
сите 2 | | | веќе видена

Статистиката покажува дeка тоа се должи, пред с`, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата за вработен во секторите: финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 отсто), рударство и вадење камен (7,2 отсто) и уметност, забава и рекреација (6,7 отсто) Македонците во март годинава заработувале во просек по околу 365 евра или 22.445 денари колку што изнесуваше нето-платата, што е зголемување за 1,8 отсто во однос на март лани, како и раст од 2 евра во однос на минатиот месец. Ова го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, според кои во однос на декември кога имаше енормни скокови на платите кај некои дејности и четири пати, платите во јануари, февруари и во март се враќаат во нормала како во претходните месеци од минатата години. Според Статистика, зголемувањето се должи, пред с`, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 отсто), рударство и вадење камен (7,2 отсто) и уметност, ...
сите 11 | | | веќе видена

Договорот за ТТП беше склучен во февруари минатата година по седумгодишни сложени преговори. По повлекувањето на САД, во него останаа Австралија, Брунеј, Виетнам, Kанада, Малезија, Мексико, Нов Зеланд, Перу, Сингапур, Чиле и Јапонија Земјите од Транспацифичкото партнерство (ТТП) се договорија да бараат начини да продолжат со реализацијата на трговскиот договор без САД, откако претседателот Доналд Трамп објави повлекување на земјата од него, залагајќи се за новата политика „Америка пред с`“, пренесоа агенциите и Асошиетед прес. Ова се случи на состанокот на министрите за трговија на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АТИС) во виетнамската престолнина Ханој. Министерот за трговија на Нов Зеланд, Тод Маклеј изјави дека преостанатите 11 земји ќе ја држат отворена вратата за пристапување и на други, ако тие ги прифатат договорените високи стандарди на заштита на трудот и на животната средина. Тој истакна дека вратата останува отворена дури и за САД и покрај повлекувањето на Трамп од договорот во ...
сите 53 | | | веќе видена

Меѓу регистрираните компании на островот кој има 430.000 жители се и „Баугес“, „Тотал“, БАСФ, ИKЕА, БМВ, БАСФ, Дојче банк, „Пума“, „Мерк“, „Бош“ и „ЈП Морган“. Авиокомпанијата „Луфтханза“ има 18 филијали во Малта и таму го има префрлено и пензискиот фонд Тринаесет весници, обединети во заедничката европска истражувачка мрежа, почнаа да ги објавуваат „Малтешките досиеја“ - над 150 илјади доверливи документи откривајќи го заткулисното работење на овој непознат даночен рај. Мрежата за истражувачко новинарство ветува „потопување на овој непознат даночен рај, кој до 30 јуни претседава со ЕУ“ и вели дека островчето со население од 430 илјади жители ги лишува останатите земји од 2 милијарди евра даночни приходи годишно. Според објавеното, истрагата чии резултати ќе се објавуваат во текот на следните две недели, се однесува на даночна оптимизација и криење приходи, перење пари и корупција и се потпира на целосна листа на физички и правни лица кои се дел од 53.249 фирми регистрирани во Малта. Познати компании Меѓу ...
сите 19 | | | веќе видена

Велика Британија е дел од Европската инвестициска банка, Европскиот инвестициски фонд и разни други институции, а само во ЕИБ има удел од 16 отсто, односно речиси 10 милијарди фунти Ако биде спроведено тврдо сценарио за брегзит, Лондон ќе инсистира Брисел да му го исплати неговиот удел од Европската инвестициска банка и други заеднички проекти. Тоа го најави премиерот на кралството Тереза ??Меј во вчерашното интервју за „Сандеј телеграф“, пренесоа светските агенции. - Многу се спори за тоа какви може да бидат обврските на Велика Британија или какви може да бидат нашите права врз тоа што е платено од нас досега. Наведовме јасно дека ќе ги разгледуваме истовремено и правата и обврските, вели Меј. На прашањето во кои области Велика Британија може да смета да добие свој удел при напуштање на ЕУ, таа одговори дека постои Европска инвестициска банка, Европски инвестициски фонд и различни други институции и тоа, според неа, ќе биде важен дел од преговорите. Според весникот, Меј сепак првпат изјавила јавно дека се ...
сите 7 | | | веќе видена

По четиридневната екстремна посетеност, која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, вчера попладне во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1.000 нови книги од домашни автори, но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Република Македонија годинава првпат се претстави на овој престижен саем на книгата во Полска, кој се одржуваше од 18 до 21 мај, во Варшава, еден од најголемите саеми во Европа на кој годинава, покрај земјата-домаќин, учествуваа издавачи од 32 држави од светот, почнувајќи од САД, преку Германија, Аргентина, Австралија, Белгија, Чиле, Чешка, Франција, Данска, Шпанија, Холандија, Индија, Јапонија Kореја, Kостарика, Литванија, Германија, Перу, Порторико, Романија, Швајцарија, Шведска, Хрватска, Турција, Украина, Велика Британија до Kина и Русија. Штанд со 300 репрезентативни изданија Kако организатор на претставувањето на македонската книжевност на овој голем саем на книгата во Полска, НУБ „Kлимент Охридски“ на македонскиот штанд ...
сите 10 | | | веќе видена

next