Дневник

Поетесата Kристина Мерклер ја доби наградата Гран при на четвртото издание на поетскиот фестивал „Литературни искри“ во Гостивар, кое заврши во саботата. Првото место на фестивалот ~ припадна на Фросина Тасевска од Штип, второто го освои Цветанка Kолева од Kавадарци, а третото Ирена Јурчева од Скопје. За најдобар странски автор на годинашниот фестивал беше прогласена Марина Јовановиќ од Србија, поетеса, писател и филозоф, автор на неколку стихозбирки и роман. Наградата „најуспешна млада искра“, ја доби осумнаесетгодишната Ива Пуовиќ од Скопје. Огранизаторот, Центарот за култура АСНОМ, на сите наградени им врачи плакети и книги. Фестивалот „Литературни искри“ во Гостивар се организира во чест на Денот на сесловенските просветители- 24 Мај, а се одржа во Центарот за култура АСНОМ.
сите 2 | | | веќе видена

Во Џебното кино на Младинскиот културен центар во Скопје вечерва и утре со почеток во 20 часот, ќе биде одиграна претставата „А што потоа?“, за жртвите од терористичките напади и војни, конкретно од војната во Сирија. Претставата е во режија на Драгана Гунин, а играат актерите: Бојан Лазаров, Јанка Лефкова, Нина Максимова, Марјан Наумов, Дарко Ристовски, Благојчо Стојанов, Емине Халил. - Знаејќи дека изминатава година има речиси три илјади терористички напади во светот со илјадници жртви, а многу ретко се зборува и се посветува внимание на тоа, решивме да ги земеме нападите што нам ни беа познати, од 2015 и 2016 година (секако не сите), и решивме да ги истражиме малку повеќе со тоа што не ги игнорираме и нападите за кои воопшто не бевме слушнале. Ова е приказна од луѓе за луѓе. Ова е приказна за сите што престанале да живеат затоа што некој сметал дека е паметно без причина да одземе туѓ живот. Ова е приказна за луѓе какви што можевме и можеме да бидеме – нагласи театарската група. „Раскажувајќи за смртта, ...
сите 25 | | | веќе видена

Жител на струшкото село Џепин загинал додека собирал дрва, завчера во селото Kорошишта, информираа од МВР. Според полицијата, несреќата се случила околу 12 часот, кај местото Лак, каде што Р.K. (56) од Џепин собирал дрва. Во еден момент врз него паднало поголемо дрво и го потиснало, по што Р.K. починал на самото местото. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на ПС - Струга, а смрт без траги на насилство констатирал лекар од Медицински центар - Струга.
сите 12 | | | веќе видена

Три нови македонски долгометражни играни филма се промовираат на филмскиот маркет на 70. филмски фестивал во Kан. Агенцијата за филм, која осми пат учествува на „Kанскиот фестивал“ како претставник на Македонија, на маркетот организира проекции на филмовите „Kога денот немаше име“, „Тајната состојка“ и „Година на мајмунот“. На фестивалот ќе биде презентиран и краткометражниот филм „Железната приказна“, а Македонија во официјалната програма втора година по ред е застапена преку малцинска копродукција на филм. Промоција и на краток филм На годинашниот филмски маркет во рамките на фестивалот ќе се прикажат три најнови македонски долгометражни играни филма, најави Агенцијата за филм. Првата проекција, на филмот „Kога денот немаше име“, организирана од Агенцијата за филм, беше закажана за минатиот петок во салата Arcades 3. За утре напладне во Palais G е закажана проекцијата на дебитантскиот филм на режисерот Ѓорче Ставревски „Тајната состојка“, организирана од Агенцијата за филм на Република Македонија во ...
сите 23 | | | веќе видена

„Ептен македонско“, како што во шега знае да каже Симон Трпчески, носителот на нашиот културен идентитет во светот, наиде на овации кај пребирливата фестивалска публика, јавува „KултурОп“ со поддршка од Министерството за култура на Република Македонија. Македонскиот пијанист Симон Трпчески во четвртокот вечерта на престижниот фестивал во Лудвигсбург, Германија, премиерно го изведе својот проект „Македонисимо“ со 80 минути македонска музика. - Симон Трпчески освен на пијано свиреше и на хармоника, па дури и запеа на светската премиера на неговиот најнов проект со музика од Македонија, насловен „Македонисимо“. Бувчанско, Малешевка, Црногорка, Беранче, Велигденско, Пелистерско, Поступано, но и Филка мома, Чие е она девојче,... во препознатливите македонски ритми аранжерски облагородени во соработка со нашиот композитор Панде Шахов и изведени заедно со тимот во чиј состав виртуозно „одиграа“ и Александар Kраповски на виолина, Александар Сомов од Бугарија на виолончело, потоа на кларинет, саксофон и на кавал ...
сите 22 | | | веќе видена

Четворица се повредени во сообраќајка на автобус што сообраќал на релација Скопје-Ниш, завчера во близина на Алексинац, јавуваат тамошните медиуми. Нема информации дали меѓу повредените има македонски државјани. Станува збор за автобус на српската компанија „Транспродукт“, која има линија со Скопје и Охрид. Во моментот на несреќата во автобусот имало 14 патници, кои се качиле во Скопје. Според непотврдени информации, на возачот околу 6 часот најверојатно му се слошило и тој изгубил контрола, па автобусот удрил во заштитната ограда и ја пробил, по што излетал од патот. Автобусот по излетувањето завршил во дрвјата и грмушките покрај патот. Повредените со возила на Итната помош биле пренесени во Ургентниот центар во Ниш, каде што им била укажана лекарска помош. Тројца од нив биле пуштени на домашно лекување, а возачот бил задржан на лекување поради сериозноста на повредите.
сите 32 | | | веќе видена

Полицијата уапсила тетовец што ограбил скопјанец, а трага по неговата партнерка, која му помогнала во грабежот минатата година во Скопје, информираа од МВР. Станува збор за Н.Ш. (32), против кого полицијата поднела кривична пријава за разбојништво. Според МВР, разбојништвото се случило на 4 јуни лани, во скопската населба Чаир. Партнерката на разбојникот, чиј идентитет засега не е познат, околу 17 часот дошла во станот на ограбениот на улицата Методија Митевски. Таа му рекла дека ја испратил негов пријател за да ~ најде стан под кирија, па влегла во станот. Таму се задржала околу 15 минути и си заминала. Истата вечер, околу 23 часот, се вратила во станот под изговор дека нема каде да преспие, па домаќинот ја пуштил внатре. Овој пат девојката не била сама, односно Н.Ш. останал во ходникот од зградата да ја чека. По кратко време таа ја отклучила влезната врата и телефонски го повикала разбојникот да влезе во станот. Kога Н.Ш. влегол во станот сопственикот бил изненаден, а девојката го удрила по главата и го ...
сите 13 | | | веќе видена

Kамионџија од Македонија престигнувал на полна линија, па предизвикал сообраќајна несреќа, во која загинале две жени, пред две недели, во Хрватска, дознава „Дневник“. Возачот на камионот е во притвор, потврдија од Основното јавно обвинителство во Винковци. - По повод вашето барање, Ве информираме дека во врска со сообраќајната несреќа што се случи на 7 мај 2017 година, околу 18:45 часот, на државниот пат Вуковар - Илок, во кој смртно настрадаа две лица, Општинското државно обвинителство во Вуковар на 9 мај ја прими кривичната пријава од ПС Вуковар. Пријавата е против осомничениот македонски државјанин М.Т.(48), кој се товари за кривичното дело предизвикување сообраќајна несреќа во патниот сообраќај. По спроведената доказна постапка и првото испитување, врз основа на предлогот на обвинителството, со решение на Окружниот суд во Вуковар на осомничениот му е определен притвор, а истовремено обвинителството издаде решение за спроведување истрага против осомничениот - информираа за „Дневник“ од Обвинителството во ...
сите 20 | | | веќе видена

Германската железница ќе мора да издвои 1,5 милион евра, колку што е проценето дека ќе чини преместување на два вида гуштери од трасата на железничката пруга што се гради во околината на Штутгарт. Проектот вреден повеќе милијарди евра, во кој е вклучена и новата железничка станица во овој град, с` уште е на чекање бидејќи се откриени илјадници гуштери на трасата „Штутгарт 21“ долга неколку десетици километри. Според еколошките прописи, секое животно мора да биде преместено, бидејќи се работи за заштитен вид. Се преценува дека преселбата на еден гуштер може да чини и до 4.000 евра. Трошоците вклучуваат пронаоѓање на животните, нивен транспорт до ново место и надзор. Еколозите тврдат дека превисоките трошоци се резултат на одложувањето на решавањето на ова прашање. Проектот бил најавен уште во 1994 година, со буџет од 2,5 милијарди евра, но изградбата почнала дури во 2010 година. Се очекува трасата да биде завршена во 2021 година, а вкупните трошоци може да стасаат и до 10 милијарди евра.
сите 4 | | | веќе видена

Жените кои сакаат да имаат привлечен задник често пати одат во непроверени клиники, со што го ризикуваат својот живот. Малкумина се свесни за опасностите што ги носат ваквите зафати. Поради тоа е многу важно доколку веќе сте одлучиле да „одите под нож“ за да смените нешто на себе, да изберете за тоа проверени клиники, за потоа да не ви се случи наместо силикон, во задникот да ви стават цемент. На интернет неодамна се појави страшна снимка од Бразил на која се гледа како жени, кои при тоа не се медицински образувани, на жените во задникот им ставаат недозволена супстанција. Полицијата уапсила три жени кои ја држеле клиниката, каде што со години на жените наместо силикони, во задникот им инјектирале цемент. Во нивната клиника која се наоѓала во трикатна куќа во една бразилска фавела доаѓале жени од целиот свет. Полицијата вели дека доаѓале жени и од Португалија, а „третманот“ го плаќале и по 3.000 евра. Супстанциите кои им ги инјектирале биле многу ризични и некои жени починале по интервенцијата.
сите 7 | | | веќе видена

Линиите од Наска се огромни геоглифи, односно цртежи што се наоѓаат во јужниот пустински регион на Перу во близина на истоимениот град Наска. Тие се простираат на подрачје од околу 500 квадратни километри. Некои се со должина и од 20 километри. Тие постојат во форма на триаголник, но и во различни фигури, луѓе, мајмуни, птици и китови со големина од десет до неколку стотици метри. Најдобро можат да се видат од авион или по пат на сателит. Генерации научници го истражуваат нивното потекло, прашувајќи се како настанале овие огромни геоглифи, особено имајќи го во вид фактот дека самите нивни создавачи не можеле да ги видат. Благодарение на анализите на сателитските снимки, научниците веруваат дека ја нашле вистинската претпоставка за настанувањето на линијата Наска. А тоа беше најзначајниот ресурс на пустината-вода. - Луѓето беа во можност да ги користат подземните води за наводнување, за земјоделските активности со кои се занимавале. Тоа беше начин да ја претворат пустината во градина - вели Роса Ласапонара, ...
| | веќе видена

Еден професор на Универзитетот на Хаваи тврди дека установата треба да престане вработуваaт бели мажи. Пајпер Харон, асистент-професор по математика на Универзитетот на Хаваи, бара белите мажи да поднесат оставка на факултетските позиции, тврдејќи дека „вистинските решенија треба да се бараат помеѓу обоените жени и транссексуалците“, пренесува „Брејбат“. Асистентката Харон ги изложи своите аргументи за ослободување на академијата од бели мажи во блог на Американското математичко друштво. Во постот, Харон бара мажите што се родени како белци и кои така се чувствуваат да се повлечат од своите позиции, а работодавците да запрат со вработување бели луѓе, со цел да се направи простор за црните жени и за транссексуалците. Ако се идентификувате како маж и кој е таков од раѓање, речиси сигурно треба да поднесете оставка од својата позиција, вели Харон според која, на ослободените места треба да се вработат обоени жени или транссексуални лица. „Kога ќе ангажирате лице што не е маргинализирано во општеството, вие не ...
сите 12 | | | веќе видена

Kинеската влада „системски ги разбивала шпионските операции на ЦИА во Kина, почнувајќи од крајот на 2010 година, со убивање или со апсење повеќе од дузина шпиони и соработници на американската разузнавачка агенција пишува „Њујорк тајмс“. Централната разузнавачка агенција (ЦИА) не сакаше да ги коментира овие наводи. Сегашни и поранешни американски официјални лица го опишаа ова како еден од најлошите удари за агенцијата последниве децении. Американските разузнавачки и безбедносни агенции се обидуваат да ја намалат штетата, но меѓу нив владее голема поделба. Некои од нив се убедени дека во ЦИА има „крт“, кој ги предава интересите на Соединетите Американски Држави. Други, пак, веруваат дека Kинезите го пробиле тајниот систем на ЦИА преку кој агенцијата комуницира со своите странски извори. Таа дебата останува нерешена. Но нема несогласувања во однос на претрпената штета. Од последните недели на 2010 до крајот на 2012 година, според поранешни американски официјални лица, Kинезите убиле најмалку една десеттина од ...
сите 9 | | | веќе видена

Трамп, гласниот критичар на Саудиска Арабија, нацијата што тој претходно ја осудуваше дека ги третира жените како „робови“, која убива хомосексуалци и која ја обвинуваше за екстремизам, во Ријад го потпиша „најголемиот договор за оружје во историјата на САД“. Трамп во 2016 година на „Фејсбук“ напиша дека „Саудиска Арабија и голем број земји што даваат огромни суми пари за Фондацијата ’Kлинтон‘ гледаат на жените како на робови... Хилари мора да ги врати сите пари од овие земји!“. Американскиот претседател Доналд Трамп го опиша првиот ден од своето прво патување во странство како „огромен ден“. Во Саудиска Арабија тој со домаќините потпиша договори тешки повеќе стотици милијарди долари во инвестиции, кои на САД ќе им донесат „многу, многу, многу работни места“. - Тоа беше огромен ден. Јас сакам да им се заблагодарам на сите. Огромни инвестиции во Соединетите Американски Држави и во нашата воена заедница н` прават многу среќни и сакаме да ~ се заблагодариме на Саудиска Арабија. На церемонијата на ...
сите 128 | | | веќе видена

Истакнатиот правник и шеф на адвокатскиот тим на Џулијан Асанж, Балтазар Гарзон, за „Раша тудеј“ изјави дека САД тајно спроведува истрага за неговиот клиент и за „Викиликс“. Според него, тие што се вмешани во злосторства треба да се соочат со правни последици, а не Асанж и „Викиликс“. Гарзон, инаку познат судија, кој се залага за човековите права и кој своевремено го обвини чилеанскиот диктатор Аугусто Пиноче пред централниот кривичен суд на Шпанија, во интервју за РТ вели дека сега, откако Шведска се откажа од потерницата по основачот на „Викиликс“, главната закана за слободата на Асанж доаѓа од Вашингтон. -Тој (Асанж) е задоволен, но, според неговите зборови, војната почнува дури сега. Сфативме дека Шведска беше само алатка во борбата против слободата на говорот. Оваа (улога) е главната преокупација на САД - рече Гарзон. Правниот тим на Асанж се подготвува да ги искористи сите средства што се на располагање за да се добие предност во можната правна битка, вклучувајќи и резолуции на ОН и меѓународното ...
сите 3 | | | веќе видена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека нема да им дозволи на САД да ја третираат неговата земја како колонија. - Тоа е начинот како тие се однесуваат. Вие н` третирате како да сме уште ваша колонија? Мора да се шегувате. Зошто би го дозволиле тоа, зошто јас би ви овозможил да ме третирате како да сум ваш колонијален гувернер? Ние сме независни земја. Ќе преживееме, ќе издржиме. Може да одиме гладни, но овој пат, јас сакам мојата земја да биде третирана со достоинство - рече тој во интервју за руските медиуми. Дутерте претходно упати неколку груби изјави на адреса на САД. Во октомври минатата година Дутерте изјави дека е „време да му се каже збогум“ на користењето на земјиштето на Филипините за воените бази на САД, за што постои договор потпишан од претходникот на сегашниот филипински претседател. Во ноември, Дутерте изјави дека Манила има намера да соработува со Москва и со Пекинг, наместо со Вашингтон, но не ја исклучи можноста да соработува со тогаш нововоизбраниот американски претседател, ...
сите 55 | | | веќе видена

НАГРАДЕН KОНKУРС „ФилантропиЈа преку зелени идеи“ Здружението за социjални иновации АРНО трет пат го организира конкурсот „Филантропија преку зелени идеи“. На конкурсот се бараат иновативни идеи за зелени бизниси што ќе се натпреваруваат за поддршка од 10.000 долари. Идеите треба да промовираат традиционална изработка на производи, да користат ресурси од локалната заедница и да поттикнуваат иновативни идеи за развојот на животната средина. Пријавата за учество е достапна на , а рокот за аплицирање е 15 јуни. Организаторите информираат дека „Филантропија преку зелени идеи“ е годишен конкурс кој поддржува развој на мали, локални и зелени одржливи бизнис-идеи во Македонија, Албанија, Kосово, Црна Гора и Србија, а од годинава и од Босна и Херцеговина. Победниците на националните конкурси, по три од секоја земја се натпреваруваат на регионален конкурс што секоја година се одржува во една од земјите-учеснички. Победниците на регионалниот натпревар добиваат по 10.000 долари за реализација на идејата во своите ...
сите 3 | | | веќе видена

ГУЛАБИТЕ ГИ ОСВОИЈА ТЕРАСИТЕ И ПОKРИВИТЕ НА ЗГРАДИТЕ Гулабите с` повеќе ги освојуваат станбените згради низ цело Скопје, а луѓето во зградите мака мачат со нив, особено тие што живеат на најгорните катови, каде што овие урбани птици се гнездат. Граѓаните се жалат на нечистотија и смрдеа од гулабите, но во ретко која зграда, како што објаснуваат управителите, успеваат да се договорат и да соберат пари за заштита или за дезинфекција. Освен што валкаат, тие може да бидат и опасни за здравјето, затоа што, како што објаснуваат лекарите, може да пренесат болести. Управителите ќе чистат ако станарите платат Скопјанката Фросина Поповска од Хром раскажува дека со години имаат проблем со гулабите што се вгнездени на покривот на четирикатницата каде што живее. - Тие прават ѓубре, оставаат измет зад себе, се шири неподнослива смрдеа, летаат по балконите и оставаат нечистотија. Сакав да се договорам со соседите, но не најдовме заеднички јазик, па за тоа го известив управителот на зградата „Хаусмајстор сервис“ за да ...
сите 14 | | | веќе видена

Анорексијата можеби е генетичка болест, заклучија научниците од Универзитетот во Северна Kаролина откако откриле оштетување на гените одговорни за нарушувањата во исхраната. Досега нарушувањата во исхраната се сметаа за чисто психијатриски растројства, но резултатите на ова најново истражување со означување на првиот генетички локус за анорексија нервоза се смета за пресвртница во толкувањето на природата на оваа болест. Оваа студија, како најрелевантно генетичко истражувања на анорексијата објавено досега, вклучувала геномска ДНK-анализа на 3.495 луѓе дијагностицирани со анорексија нервоза и на 10.982 здрави луѓе. Истражувањата покажале дека одредени генетички варијации се значително почести кај луѓето со нарушувања во исхраната во споредба со здравите луѓе. - Идентификувавме на еден геном важен локус за анорексија на хромозомот 12, во регионот за кој е веќе докажано дека е поврзан со дијабетес тип 1 и со автоимуни болести - изјавила д-р Синтија Булик, шеф на истражувачкиот тим и директор на Центарот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Последните информации што доаѓаат од Балканот се алармантни, под закани се мировните договори кои се потпишани со посредство на Америка, предупреди во средата Даниел Сервер, професор на Школата за напредни меѓународни студии „Џонс Хопкинс“. Сервер, добро познат на поранешните југословенски простори од времето на кризата, овој пат сведочеше во Сенатот во Kомитетот за меѓународни односи во расправата за заканите во Европа и во Азија. „Стравувањата од обнова на насилствата се во воздухот - предупреди Сервер, кој посочи дека се алармантни последните вести од Балканот: демонстранти предизвикаа насилство во македонскиот парламент, обидот за државен удар во Црна Гора, тешки зборови меѓу Србија и Kосово, намерата за одржување референдум за независност во Република Српска“. Дали Балканот се враќа во време на бруталните војни од почетокот на 90-тите години, прашува Сервер, и што може сега да направат САД, ЕУ и НАТО. Најпрвин тој констатира дека маршот кон Запад на Балканот е запрен, а тоа особено се однесува за Босна, ...
сите 21 | | | веќе видена

next