Денешен

Во Кабинетот на Претседателот Вила Водно денеска, во 13:45 часот, ќе се одржи официјална церемонија на примопредавање на функцијата Шеф на државата со ...
сите 177 | | | веќе видена

Македонската компанијата Elevate Global која работи на проекти поврзани со вештачка интелигенција и машинско учење, е селектирана помеѓу 30-те најиновативни ...
сите 20 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, кој се наоѓа на одмор, испрати честитка по повод денешната инаугурација на претседателот на државата Стево Пендаровски. Како што ...
сите 199 | | | веќе видена

Добра вест: Заврши мандатот на Ѓорѓе Иванов, граѓаните избраа напредок, продолжуваме напред, соопштува денеска СДСМ. - После 10 години завршува мандатот на ...
сите 17 | | | веќе видена

Неспособноста на владата да ги испорача реформските приоритети, неиплементирањето на судските реформи, организираниот криминал, високиот степен на корупција, ...
сите 71 | | | веќе видена

Што е заедничко за познатите личности од американската историја, како што се писателот Едгар Алан По, одметникот од Дивиот Запад Џеси Џејмс и физичарот Алберт ...
сите 8 | | | веќе видена

Ретко која дебата во Германија е водена толку емоционално како онаа за носењето шамии од страна на муслиманките, пишува Дојче веле. Дали ова парче штоф е израз ...
сите 4 | | | веќе видена

Во третата Недела по Пасхата на нашиот Господ секогаш се сеќаваме како на Недела на Мироносиците – кога Црквата се сеќава на жените и мажите кои го згрижија ...
| | веќе видена

Кукавицата је пролетно пиле. Таја пролети идет коде нас, откако ќе се разубавит времето. Нејзиното пејење „ку-ку! ку-ку!“, дека је жалосно (јадно, печаљно), ...
сите 2 | | | веќе видена

Пред 87 години на денешен ден во 1932 година е роден Дарко Дамески, еден од најистакнатите македонски артисти, а почина пред 36 години. Дамески, кој е роден на ...
сите 3 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на државата Стево Пендаровски од ДИК доби уверение за претседател напишано на македонски и на албански јазик. Ѓорге Иванов до својот ...
сите 9 | | | веќе видена

Синодот на Вселенската патријаршија го разгледуваше црковно прашањето на МПЦ-ОА. Во соопштението на Синодот се вели: „Под претседателство на Неговата ...
сите 48 | | | веќе видена

На 64-тиот натпревар за песна на Евровизија , што ќе се одржи во Тел Авив , Израел , Македонија не се споменува меѓу фаворитите на обложувалниците. Русија ја ...
сите 22 | | | веќе видена

Ден пред да истече мандатот на претседателот во заминување Ѓорге Иванов, кој не ја искористи можноста да ги помилува осудентите за настаните од 27 април, се ...
сите 24 | | | веќе видена

Не ни ја мати водата, излегувај веднаш од нашиот базен! Како тоа да му порачаа на мажот од видеото кој влезе во малиот базен полн со големи риби. Ова нека биде ...
сите 3 | | | веќе видена

На „Ред бул арена“ во Лајпциг попладнево истоимениот домаќин и Баерн Минхен одиграа нерешено без голови – 0:0, резултат кој ја остави во комбинацијата за ...
сите 20 | | | веќе видена

next