Уметничко дело што холандскиот уметник Винсент ван Гог го насликал во својата младост, е продадено за 7.065.000 евра на аукција во Париз. Платното насловено „Жени крпат рибарски мрежи на дините", беше проценето меѓу 3 и 5 милиони евра. На него се претставени селанки кои работат под облачно небо. и пејзаж од околината на холандскиот град Хаг, каде што Ван Гог кусо време и престојувал. Сликата е создадена во 1882 година, кога уметникот имал 28 години. Купувачот е американски колекционер. Сумата платена за сликата, е светски рекорд за пејзаж од т.н. холандски период на творецот. Претходно, сликата беше сопственост на колекционер од Европа, којшто ја беше дал под наем на на Музејот на Ван Гог во Амстердам. Ова е прва продадена слика на Ван Гог во Франција во последниве 20 години, по „Градина во Овер", која во 1990-те беше продадена за 10 милиони долари. соопшти аукциската куќа Арткјуријал.
сите 22 | | | веќе видена

Триото Парнасус во состав Гонца Богоромова Краповски - сопран, Паскал Краповски - виолончело и Милица Шкариќ - пијано, во периодот од 6 до 8 јуни ќе настапи на музичките подиуми во Тетово, Штип и Струмица ... Соработката и веќе долгогодишната концертна агенда ја започнуваат со потребата за презентација и афирмација на композиции за ваков состав кои се вистинска реткост, со што триото претставува несекојдневност на македонската музичка сцена. Музичката критика ќе забележи: „ ...лежерност и леснотија во изведбата, спонтано водење на мелодијата без непотребна драматика или орнаментика со цел да се создадат ефекти само поради ефекти, течност на музичката мисла... Триото кое самото по себе, барем кај нас, е реткост во однос на инструменталниот состав, носи навистина еден поинаков поглед кон музичките предизвици“. На програмата се застапени композиторите од Превин, Хајвард, Дајс, Кан, Темков и Михајловски. Дел од композициите се посветени на Триото и се македонска и/или светска премиера. Концертите се поддржани ...
сите 20 | | | веќе видена

„Скопје синема сити“ кој ќе почне задутре во Кинотека на Македонија, ќе има претфестивалска програма со изложба „Македонска џезтетика“ - фотографии на истакнати македонски џез-музичари од Татјана Ранташа, а како дел од изложбата настап ќе има Квинтетот на Гоце Стевковски, основоположник на Здружението на џез-музичари. Татјана Ранташа е реномиран фотограф со 15 години искуство, најмногу со сценска фотографија. Почнувајќи од 2005 година, таа е официјален фотограф за издавачки куќи како Авалон, Пасворд, МКЦ-концерти, МОТ, Десонанц фестивалот, а денес е најчесто ангажирана за Оффест и Скопскиот џез-фестивал, како нивни официјален фотограф. - „Македонска џезтетика“ е избор од фотографии од различни генерации македонски џез-музичари, почнувајќи од Џијан Емин, Гоце Стевковски, Алек Секуловски, па до Симон Киселички, Мишко Парушев и Владан Дробицки, од Трајко Велков, Бојан Шамба, па до Кирил Кузманов, Кирил Туфајхчиев, од Влатко Стефановски, Васил Хаџиманов, ...
сите 23 | | | веќе видена

Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола го објави конкурсот за упис на студенти во прва година за новата академска година. Според конкурсот, во новата академска година, на прв циклус студии ќе може да се запишат 3.635 бруцоши, од нив 2.005 редовни студенти во т.н. државна квота, 1.015 студенти со партиципација во студирањето и 615 вонредни студенти. Најмногу слободни места за упис годинава нуди Економскиот факултет во Прилеп, вкупно 504, а потоа следуваат Технички факултет-Битола со објавени 490 слободни места, Факултетот за безбедност-Скопје може да запише 450 студенти, ФТУ-Охрид со 405, ФИКТ-Битола со 400 слободни места збирно во трите категории за студирање, Технолошко-технички факултет-Велес има 210 слободни места, Правен факултет-Кичево има 315, Педагошкиот факултет објави 225 слободни места, а Биотехничкиот факултет обезбеди можност за упис на 230 студенти. На прв циклус студии Високата медицинска школа ќе запише 325, а Ветеринарниот факултет годинава може да запише максимум 45 студенти. Првиот ...
сите 9 | | | веќе видена

Претставата „Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55-от Драмски аматерски фестивал (ДАФ) кој викендов заврши во Кочани. Жири комисијата што ја сочинуваа актерите Горан Стојановски и Наталија Теодосиева, и драматургот Билјана Крајчевска одлуката ја образложија со квалитетната колективна игра и вештото извршување на задачите во комплицираната естетика. Наградата за најдобра режија му беше доделена на Владимир Јовановски за претставата „Дом за старци“ што ја изведе Летечката театарска трупа од Тетово. Признанието за најдобра главна женска улога го доби Тина Танчева за ликот на Велика во истоимената претстава во изведба ЈОУ „Бранд Петрушев“ од Богданци. Кристијан Јорданов, член на Младинското драмско студио „Прличко“ од Велес е добитник на наградата за најдобра главна машка улога за ликот на Патлен во претставата “Адвокатот Патлен“. Награда за најдобра епизодна улога и беше доделена на Марија Ѓорѓиева од Драмското ...
сите 7 | | | веќе видена

Режисерот Брајaн де Палма изјави дека во моментот пишува сценарио за хорор филм што ќе се базира на скандалот со американскиот продуцент Харви Вајнстин. Де Палма, кој ги има режирано и филмовите „Кери“ и „Лице со лузна“, изјави дека внимателно го следи целиот случај. Вајнстин се соочува со бројни тужби за силување и други видови на сексуално злоставување. Тој минатата седмица беше уапсен во Њујорк, откако претходно сам и се предаде на полицијата. Неговите адвокати соопштија дека тој ги отфрла сите обвинувања. - Познавам многу луѓе кои се засегнати од скандалот. Ги слушав нивните приказни низ годините. Должност на режисерот е да стекне довербата кај актерите. Злоупотребата на било кое ниво е најлошата работа што режисерот може да ја направи, истакна Де Палма. Вајнстин за сексуално злоставување и вознемирување го обвинија над стотина жени.
сите 12 | | | веќе видена

На денешен ден (1 јуни, 1946 година) во Битола е роден Славе Димитров , познат македонски композитор, пејач, аранжер и музички продуцент. Кариерата како музички автор, аранжер и изведувач ја започнал во Битола. Во 1971 година на Фестивалот на забавна музика „Скопје“ за првпат е изведена неговата легендарна песна „Чија си“, која доживеа повеќе верзии и безброј изведби кај нас и во странство. Димитров успешно учествувал на речиси сите забавно-музички фестивали во СФРЈ. Многу негови песни станаа хитови („Нежност“, „Има една мома“, „Тивко тивко“, „Дали да ти пријдам“, „Момчето со мандолина“ „Есенска роза“, „Ѕма ѕма ѕм“, „Ти само збориш“...) Големо место во неговиот опус зафаќа музиката што ја компонира за ТВ серии, драми, филмови, театарски претстави („Исправи се, Делфина“, „Големата соба“, „Томе од бензинската пумпа“, „Опстанок“, серијата за деца „Загубено па најдено“...). Меѓу првите во Македонија го воведува компјутерот како помагало во процесот на создавање музика, на што со голем успех се надоврзале ...
сите 12 | | | веќе видена

Ансамблот на Народен театар Битола на покана на црногорскиот Народен театар, во Подгорица учествува на Фестивал на националните театари. На првото меѓународно фестивалско издание од ваков карактер ќе бидат презентирани актуелни и најзначајни продукции од театарите од регионот, а Битолскиот театар, вечер пред публиката во главниот црногорски град ќе ја изведе претставата „Коцкар“ од Ф.М. Достоевски во режија на Дејан Пројковски. - Годинава на фестивалот кој почна пред два дена, а ќе заврши на 8 јуни, учествуваат театари од Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Србија, Словенија и Црна Гора. Фестивалот е од ревијален карактер, а според концептот освен театри од поранешните југословенски држави, ќе учествуваат и ќе бидат презентирани и најзначајните театарски остварување од целиот регион, информираат од Битолскиот театар. Во театарската претстава „Коцкар“ настапуваат актерите Огнен Дранговски, Илина Чоревска, Јоана Поповска и други, сценографијата е на Валентин Светозарев, костимограф Благој Мицевски, ...
сите 36 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон ја покрена националната лотарија која има за цел собирање средства за обнова на замоците и други историски знаменитости во земјата. Проектот е најавен денеска, при посетата на дворецот на познатиот француски филозоф Франсоа Волтер. кој се наоѓа близу границата со Швајцарија, и кој е пример за успешна обнова. Од собраните парични средства, корист ќе имаат 250 објекти, меѓу кои и тврдина изградена во 18. век на Карибите, на островот Британи, којашто била дом на писателот Еме Сезар. Натаму, на списокот се наоѓа и бургундиски замок од 12. век, како и римски аквадукт во источна Франција. Макрон, кој е познат љубител на културата и историјата, се надева дека овој проект ќе и донесе милиони евра на државата, освен паричните награди за добитниците. Како што јавуваат локалните медиуми, ова е прв ваков проект во Франција.
сите 13 | | | веќе видена

„Отаде црнилото“ е насловена самостојната изложба на ликовниот уметник Велимир Жерновски која вечерва (петок, 1 јуни) од 20 часот ќе биде отворена во Музејот на современата уметност. Изложбата се состои од видеоинсталации, како и од неколку скулптури со кои се претставени астронаути во различни позиции, изработени со 3Д печатење и обоени со златна боја. - Изложбата е критика на монструозната логика на капиталот. Алармира за неизвесноста на нашата иднина, за можноста неповратно да ја загубиме својата природна и симболичка средина и да се сведеме на празна обвивка, на тело без супстанцијална содржина. Неговата видеоинсталација е визија на едно такво тело - редуцирано само на својата основна функција: дишењето. Но Жерновски во исто време си „поигрува“ и со научната претпоставка на Стивен Хокинг дека „црните дупки не се така црни“ дека тие, и покрај тоа што создаваат огромна гравитација, сепак, можат да послужат и како премин кон некој друг универзум, соопштија од МСУ за изложбата која ќе може да се посети се ...
сите 11 | | | веќе видена

Фестивалот на музика од светот ОФФест денеска (петок, 1 јуни) продолжува со два концерта во Дансинг салата на Младинскиот културен центар. Втората фестивалска вечер ќе ја отвори петчлениот македонски состав „Фајтинг виндмилс“ (Fighting Windmills) кои се единствени учесници на 17. ОФФест и на настапот концертно ќе го промовираат најновиот албум „An Exercise in Surprise“ што го објавија во април годинава. Бендот е формиран во 2007 година и создава музика што не подлежи на категоризација, пронаоѓајки го својот идентитет во играта со повеќе жанровски и стилски извори, меѓу другите и со пост-рок, фри-џез, пост-панк, фолклор, амбиентална и современа класична музика. Во нивната дискографија имаат пет албуми, а во меѓувреме соработуваат со претставници на македонската современа џез-сцена, како Sethstat и Јордан Костов. - Покрај веќе воспоставените насоки, бендот флертува со елементи на современиот скандинавски џез, диско-панк и теми од соло-делниците на Чарли Паркер. Насловот на албумот и насоката во која се ...
сите 34 | | | веќе видена

Млади уметници на возраст од 16 до 30 години можат да аплицираат на вториот јавен повик на „Инкубатор“ програмата на Интерарт културен центар. На отворениот повик уметниците можат да аплицираат во три невербални категории – музика, танц и визуелни уметности. Сите пријавени кандидати треба да приложат кратка биографија, а соодветно на посебните категории треба да исполнат технички критериуми достапни на интернет страницата на Инкубатор . Уметничкиот директор и ментор на проектот Рисима Рисимкин изјави дека е многу задоволна од досегашниот развој на проектот „Инкубатор“ и оти ги очекува „Инкубатор“ продукциите, кои како финален производ ќе бидат презентирани пред македонската јавност на крајот на јуни. - Ги повикувам и охрабрувам сите млади уметници кои се заинтересирани да аплицираат на вториот повик за Инкубатор програмата за култура и да бидат дел од овој исклучителен проект. Многу сум и благодарна на Амбасадата на Швајцарија во Македонија за поддршката и овозможувањето овој проект да се реализира, со ...
сите 3 | | | веќе видена

Во најновиот, мајски број на книжевниот весник „Литературнаја газета“, орган на Сојузот на руските писатели, објавен е избор од македонската поезија во препев на Олга Панкина, поетеса и раководител на Македонскиот културен центар во Москва. Во изборот е претставена генерацијата што на литературната сцена во Македонија доаѓа во 70-те и 80-те години на минатиот век, објавени се стихови од Ефтим Клетников, Веле Смилевски, Санде Стојчевски, Ристо Лазаров, Раде Силјан, Катица Ќулавкова, Славе Ѓорѓо Димоски, Вера Чејковска, Милош Линдро, Бранко Цветкоски, Весна Ацевска и Братислав Ташковски. Во воведниот текст на изборот се пишува за Македонија како лулка на словенската писменост, а за современата македонска поезија се подвлекува дека таа е богата и разновидна со тематските и стилските специфики. „Нејзините класици Кочо Рацин, Блаже Конески, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Гане Тодоровски и Матеја Матевски се доволно познати во Русија. Доаѓа време на руските читатели да им претставиме дел од творештвото на ...
сите 62 | | | веќе видена

„Бдеењето на Одисеј” е нова книга на писателот, професор и преведувач Драги Михајловски, која ќе биде промовирана вечер во Салон 19,19 во КИЦ. Книгата е објавена од „Просветно дело“ и е патување во просторот на сеќавањето и реконструкција на неговиот микроуниверзум со помош на личната и колективната меморија врзана за топосот Битола и Битолско. - Во таа смисла, кажувањето е структурирано како автобиографско кажување за периодот на детството и доживувањата што го чинат, но истовремено е и хроника на идеолошкиот универзум на времето во првите децении на македонското опстојување во СФРЈ, во кое особено умешно се интерполира колективната меморија за вековното опстојување на тој простор како крстосница на вери и народи, времиња и обичаи, соопшти КИЦ. Драги Михајловски (Битола, 1951) работел како професор по теорија и практика на преведувањето на Катедрата на англиски јазик на Филолошкиот факултет „Блаже Конески”. За својата работа како писател ги добил речиси сите книжевни награди во Македонија. Неговите ...
сите 20 | | | веќе видена

“Калабалак” е електронски музички фестивал кој традиционално се одржува во Радовиш, оваа година на 14-ти јули. Своето прво издание го доживува во 2015-та со огромен интерес и оставен впечаток кај љубителите на електронската музика од Источна Македонија, како и сите кои биле дел од ова музичко доживување. Оваа година на четвртото издание на Фестивалот Калабалак #4 организирано од страна на Experience, со многу поголема продукција за загарантирано доживување на фестивалот. JUSTIN MYLO е главна ѕвезда на вечерта, диџеј и продуцент кој веќе има настапувано на сите најголеми музички фестивали ширум светот како Ultra Music Festival (Miami), Tomorrowland (Belgium), EDC (Las Vegas) и многу други. Познат е по неговите успешни соработки со холандскиот диџеј и продуцент Martin Garrix каде што заедно котираат високо на топ листите за електронска музика ширум светот. За комплетно музичко шоу ќе се погрижат диџеи од Македонија Disconnected , Cyrillic i Ampov Влезниците можат да се купат на www.kupikartizase.mk ...
сите 13 | | | веќе видена

Со силни мисли за убавината, синоќа во Даут-пашиниот амам во Скопје беше затворено 6. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“. Многу ми е жал што не сум во можност овие редови, кои најверојатно ќе беа поинакви ако бев на „самото место“ – да ги прочитам лично, но низа околности во последен час ме спречија да дојдам во Скопје, на што се радував, помалку поради наградата, а многу повеќе поради средбите со моите тукашни пријатели и колеги по перо, кои, за жал, ги пропуштив – напиша добитникот на наградата „Прозарт“, Светислав Басара, во својот говор по повод доделувањето на наградата. Со силни мисли за убавината, синоќа во Даут-пашиниот амам во Скопје беше затворено 6. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“. - Многу работи влегоа во апсурдна фаза во овој свет кој повторно се враќа на сликовното писмо – посочи Басара, кому наградата ќе му биде врачена во Белград, веднаш по заздравувањето. Кус осврт за неговиот опус даде уметничкиот директор на фестивалот, ...
сите 4 | | | веќе видена

Купувајќи ја оваа книга, си подарувате нов дом – за читање и за уживање. Но и за подарување. Клуч од нова врата кон поезијата на Ана Голејшка и нејзините приватни растења. Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство ја најавува промоцијата на новата поетска збирка на Ана Голејшка, насловена Напишан дом, која ќе се одржи денеска (30 мај 2018 година) во кафулето „Винил“, со почеток во 20 часот. Покрај авторката, на промоцијата стихови од збирката ќе читаат македонските поети Ѓоко Здравески, Биљана Стојановска и Снежана Стојчевска. Збирката Напишан дом е еден од четирите нови поетски наслови што непосредно пред Саемот на книгата излегоа како дел од едицијата „Огнови“. Создавана во неколку различни поглавја од животот и во неколку различни фази од растењето на еден внатрешен и еден надворешен дом, оваа стихозбирка изобилува со емотивни напливи како во бран, но и како нежно застанување на улица покрај излог со колачи. Поетскиот занос и желба за зачувување на домот како топоним врзан за ...
сите 24 | | | веќе видена

Пијанистката Мимоза Ќека ја освои првата награда на Меѓународниот натпревар на пијанисти ,,Акордеон Арт плус’’ во Сараево, Босна и Херцеговина. Ќека е лауреат во осмата категорија по пијано на фестивалот во чии рамки се одржаа 9. Интернационален фестивал по хармоника и Првиот меѓународен натпревар на пијанисти од 15 до 18 мај. На фестивалот учествуваа повеќе од 350 музичари како и професори - предавачи од Германија, Франција, Србија, Хрватска, Русија, Швајцарија, Италија, Украина, Македонија, Словенија, Словачка, Босна и Херцеговина. Мимоза Ќека (1994) започнува да учи пијано на петгодишна возраст. Основното и средното музичко образование завршува во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј’’, а 2015 година дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје, на одделот по пијано, во класата на проф. м-р Тодор Светиев. Член е на Сојузот на музички уметници на Македонија. Во 2017 година магистрира на одделот по музичка интерпретација – пијано под менторство на маестро Лилија Зилберштајн. Настапува со соло - рецитали ...
сите 9 | | | веќе видена

Повеќе од 800 уметници од 27 држави од Европа и светот, славни имиња од светската музичка елита и врвни театарски креации, ќе бидат дел од годинешното 58. издание на најреномираната музичко-сценска манифестација во земјата, Фестивалот „ Охридско лето “. Честа да го отвори годинешното фестивалско издание и припадна на романската оперска дива Елена Мошуц, која на 12 јули на Античкиот театар ќе настапи задно со тенорот Калин Братеску и симфонискиот оркестар на Македонската филхармонија, под диригентска палка на маестро Николае Молдовану. На прес-конференција на која беше објавена програмата на годинешното издание на „Охридско лето“ беше истакнато дека Мошуц критиката ја оценува како една од петта најдобри сопранистки на денешницата, со репутација на еден од најразновидните и експресивни сопрани на својата генерација. Министерот Алаѓозовски за уметничката програма на фестивалот рече дека е работена во согласност со престижниот углед што го ужива Фестивалот, како бренд на македонската култура и е еден од ...
сите 28 | | | веќе видена

Пријател ќе ви помогне да преместите работи, а добар пријател ќе ви помогне да го преместите телото. A, зошто да не? Моралните прашања на страна. Добар пријател многу веројатно ќе се согласи со вас дека вашата жртва била грозна личност која тоа и го заслужила. Експертите веќе подолго време знаат дека луѓето за пријатели ги бираат оние кои личат на нив без разлика дали се слични по години, раса, вероисповед, општествено-економски статус, образование, политички ставови, физичка убавина, па дури и јачина на стискањето рака. Новите истражувања покажуваат дека корените на пријателствата се подлабоки отколку што се сметало до сега. Научниците откриле дека мозокот на близок пријател на извонредно сличен начин реагира на низа кратки настани - ист раст и падови на внимание, ист начин на процесуирање, исто ниво на здодевност. Невролошките шаблони на теми, кои се движат од страст кон фудбалот, па до однесување на вода или во воздухот, се послични меѓу пријателите, отколку меѓу луѓето кои не се пријатели. ...
сите 3 | | | веќе видена

next