Со свечена академија и доделување на наградата „4. Ноември“, синоќа во Битола, локална самоуправа, со гости од државата и странство, го одбележа Денот на ослободувањето, празникот на градот кој се слави од 1944 година. Градоначалничката Наташа Петровска во своето празнично поздравно обраќање порача дека Битола е град на кој треба да му се врати конзулскиот сјај, а космополитизмот да доживее ренесанса. -4-ти Ноември е историски бедем на нашата борба, непрегор, симбол на вербата за поубаво утре. И денес одекнува оној 4-ти Ноември од 1944 година кога Седмата македонска бригада гордо, победнички, радосно маршираше по нашиот Широк Сокак бележејки крај на нечие човеково лудило. Тие луѓе, непоколебливи борци, на своите плеќи, со своите жртви ни го донесоа највредното – слободата и ведро небо, истакна битолскиот градоначалник пред аудиториумот и најави дека максимално ќе се вложи за како што рече Битола да биде дом за битолчани, да не ни заминуваат децата затоа што во секој од нас горат стиховите „За Солуна, за ...
сите 14 | | | веќе видена

Со промоција на книгата „Нема стих, нема мир!“, антологија на бунтовна поезија од омилените автори официјално ќе се затвори годинашното издание Фестивалот на европската книжевност „Букстар“. Приредувач на книгата е Кристина Велевска. Книгата ќе ја промовира книжевната проследувачка, критичарка и универзитетска професорка Весна Мојсова-Чепишевска. Со поетско читање ќе настапат и петнаесетина македонски писатели, преведувачи и јавни личности, кои ќе читаат стихови од песните поместени во антологијата, меѓу кои и Иван Џепароски, Јулијана Величковска, Искра Донева, Маријана Јанческа, Јосип Коцев, Стефан Марковски, Лилјана Пецова-Илиеска, Дарко Ангеловски, Марија Грубор. За крај на промоцијата, но и на целиот фестивал, е предвиден концерт на групата „ПМГ колектив“. „Нема стих, нема мир!“ е реализирана од страна на соработниците и пријателите на издавачката куќа „Антолог“ по повод третото издание на фестивалот „Букстар“. Триесетина поети, раскажувачи, есеисти, романсиери, преведувачи и јавни личности одбраа по ...
сите 22 | | | веќе видена

Заедницата на Македонците во Република Хрватска и Македонско културно друштво на Истарска жупанија „Св. Кирил и Методиј“, Пула организираат културна манифестација „Денови на глаголицата во Истра“. Во рамки на манифестацијата ќе се одржи Академска вечер за животот и делото на Св. Кирил и Методиј, за што ќе зборува парохискиот свештеник на Македонската Православна Црква во Хрватска, протојереј Кирко Велински. За патот на глаголицата и глаголското писмо ќе зборуваат етно музичарот Драго Драгузет и Авелина Дамијањевиќ Ковачиќ. Македонски песни и рецитации ќе изведат МКД ИЖ „Св. Кирил и Методиј“ Пула, со мешовитиот пејачки хор и оркестар и соло изведби. Предвидено е учество на поетеси и поети од Истарската жупанија, гости од Црковниот хор „Св. Јован Кукузел“ при соборниот храм „Св. Архангел и Михаел“ од Виница, Р. Македонија.
сите 7 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија со изложбата на Петар Мазев, покажа дека и кај нас е можно организирање на огромни настани кои привлекуваат огромно внимание на јавноста. Прекрасна вечер за паметење, за која уште долго ќе се зборува. Погледнете ја фото галеријата од свеченото отворање. Автор на фотографиите е Зоран Шекеров. Изложбата „ Петар Мазев, 90 години од раѓање “ е составена од околу 70 дела работени во разни техники на платно и панел, кои прават пресек на творештвото на Мазев, следејќи го неговиот развој и пат, од самите почетоци на 50-тите години од минатиот век се до неговата смрт во 1993 година. Делата на изложбата се позајмени од Музејот на современата уметност во Скопје, Заводот и музеј Охрид, Културно-информативниот центар од Скопје, Центарот за култура Антон Панов од Струмица и од голем број приватни колекционери. Во наредните три месеци посетете го Даут пашиниот амам, и уживајте во оваа ексклузивна изложба посветена на неповторливиот Мазев. фото: Зоран Шекеров
сите 17 | | | веќе видена

Со настап на хрватскиот гудачки ансамбл „Загрепски солисти“, Македонската филхармонија вечерва (сабота, 4 ноем.) ќе ја пушти во употреба малата сала која има 312 седишта и е наменета за камерни концерти. Гостите од Загреб ќе изведат дела од Моцарт, Чајковски и од македонскиот композитор Драган Шуплевски. Солисти на концертот се Хрвоје Филипс на виола и виолинистот и концерт-мајстор Сретен Крстиќ кој, исто така, е и концерт-мајстор на Минхенската филхармонија. Покрај нив, во „Загрепски солисти“ членуваат и: Крунослав Мариќ, Џана Кахриман, Мислав Павлин, Иван Новинц, Давор Филипс (виолини); Марко Отмачиќ, Магда Скарамуца (виоли); Смиљан Мрчела, Златко Руцнер (виолончела) и Марио Ивеља (контрабас). Ансамблот е формиран во 1953 година во рамките на Радио Загреб, под уметничко водство на истакнатиот виолончелист Антонио Јанигра. Во текот на повеќе од шест децении „Загрепски солисти“ одржале околу 4000 концерти на сите континенти, во најголемите светски центри и во најславните концертни сали. Досега снимиле ...
сите 17 | | | веќе видена

Гласањето за престижната награда Best MTV Adria Act, односно за најдобар регионален изведувач, ќе трае до понеделник, 6 ноември, до 23:59 часот, додека пак, за сите други категории гласањето завршува идната сабота, 11 ноември, на полноќ. Номинирани за наградата се Сара Јо, бендовитe „Ничим изазван“ и „Коала Воице“, Марин Јуриќ Чивро и Нина Краљиќ. Името на победникот ќе биде објавено во вторник. Гласањето се одвива на интернет страницата www.mtvema.com . Доделувањето на MTV EMA наградите ќе се одржи на 12 ноември, во лондонската SSE Арена, a настанот ќе го води Рита Ора.
сите 4 | | | веќе видена

„Ја замолив да ми прости и ја погалив по главата за последен пат“, се сеќава рускиот биолог Алилија Котовска (90) на денот, кога за последен пат се поздрави со Лајка пред да оди на пат кон вселената. Уличното куче Лајка се запиша во историјата како прво живо суштество кое ја напушти земјината атмосфера на пат без враќање. На 3 ноември 1957 година, точно пред 60 години, СССР лансираше сателит со Лајка во него, заради тестирање на безбедноста за идните човечки мисии. - Девет кругови околу Земјата ја направија Лајка прв светски астронаут,е жртвуван за следните мисии во вселената да бидат успешни, рече Котовска, која е горда на својата работа како тренер на Лајка. Пред Лајка имало неколку обиди со други кучиња кои летале по неколку минути само за да можат научниците да дојдат до податоци како тие се снаоѓаат во состојба без гравитација. Сепак, Лајка беше првото куче кое навистина е испратено во вселената. За кучињата да се прилагодат на капсулата под притисок, долга само 80 сантиметри, Котовска ги тренирала ...
сите 17 | | | веќе видена

Во старо време моралот и кај машките и кај женските секогаш бил на високо ниво. Тогаш ретко каде се трпела невеста што нема деца (Ил’ ми роди, ил’ ќе земам друга!). Ако би се најдел некој неверен маж, тоа би била домашна тајна. На тоа неговата жена онака за себеси само би рекла: Бог да го суди! За девојката да ја чува својата невиност, денес најмногу влијание имаат свадбените обичаи, кога се оценува невиноста на девојката. Во свадбените обичаи речено е: што прават во понеделникот по свадбата деверите, кога ќе појдат во куќата на невестата. Ретки се случаите во Малешевијата, човек покрај својата жена во бракот да има и друга со која живее вонбрачно. И тие ретки случаи се случувале од времето на последните војни навамо. Во некои места и ако се најде по некоја извикана жена, таа обично е вдовица, или распуштеница (беганица). Реткост е некоја жена да живее со некој свој далечен роднина. Има некои случаи кога народот и одобрува на жената кога таа покрај својот жив маж ќе најде уште некој. На пр. имаше еден ...
сите 31 | | | веќе видена

Од 14-25 ноември ќе се одржува 10-т иот Скопје постер фестивал - изложба која ги претставува најдобрите дела од Меѓународниот конкурс за студентски плакат. - Оваа година ќе има посебно, јубилејно дизајнерско искуство, соопштија организаторите на фестивалот, најавувајќи работилници за калиграфија и плакати, минимал дизајн, работилница за курирање и пишување критика за дизајн, изложба на плакати од минатогодишните победници, специјална изложба од жири-членовите, забава... Фестивалот соопшти дека се отворени повиците за учество на работилниците и на дизајн-конференцијата наменета за дизајнери, креативци индивидуалци и за сите уметници. Изложбата ќе биде во Музеј на град Скопје, а работилн и ците во хотел Парк.
сите 5 | | | веќе видена

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола приреди промоција на книгите „Песната палимпсест“ од авторот Веле Смилевски и „Устата на јавето“ од авторот Раде Силјан. Книгите ги промовираа професорите Даниела Андоновска – Трајковска, Златко Жоглев и Милица Димитријовска - Радевска, кои посочија на вредноста на најновите книжевни дела од авторите Смилевски и Силјан. - Литературата е составен дел на животот, а животот составен дел на литературата. Ние двајцата, јас и Раде Силјан денес промовираме и 50 години пријателство. Тоа е еден личен мотив, но нашето творештво има и пошироко значење бидејќи во овој прекрасен град ги почнавме нашите литературни чекори и да ја раздиплуваме таа бескрајна белина на листот, истакна Смилевски на промотивниот настан во Битола. Авторот Раде Силјан нагласи дека одлуката за организирање на промоцијата во Битола била мотивирана заради навраќање на, како што рече, нашиот извор, а наш извор од младоста е градската библиотека во Битола. Промоцијата на ...
сите 21 | | | веќе видена

Со промоција на книгата за деца „Марта“ од Горјан Петревски за која зборуваше Васил Тоциновски во Велес заврши програмата на 50-тите јубилејни Детски Рацинови средби, посветени на најпознатиот македонски поет Коста Солев Рацин. П ретпладнето во рамките на програмата се одржа и традиционалниот Поетски караван низ основните училишта во Велес на кој учествуваа познати македонски писатели, како и дел од велешките писатели кои пишуваат за деца и млади. Претседателот на организацискиот одбор на Детските Рацинови средби, Лила Арсова изјави дека манифестацијата и годинава ја остварила целта за популаризација на поезијата меѓу најмладите основците и средношколците во земјава. - Ние преку учеството на манифестацијата и преку распишаниот литературен и ликовен конурс ги потикнуваме најмладите и самите да творат, воедно и уште повеќе да се заинтересираат и ја запознаат поезијата на Коста Солев Рацин и останатите поети, со што ја продолжуваме традицијата на оваа една од најдолгите поетски манифестации за деца во ...
сите 4 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија со изложбата на Петар Мазев вчера вечер (2 ноември) докажа и покажа дека е кадарна за организирање на огромни настани од сличен калибар. Прекрасна вечер за паметење, за која уште долго ќе се зборува. Вчерашното големо отворање на изложбата „Петар Мазев - 90 години од раѓање“, а Даут пашиниот амам во Скопје беше претесен да ги прими сите љубители на уметноста и особено на творештвото на нашиот неповторлив автор. Пред повеќе од 3000 посетители, на присутните им се обратија: д-р Дита Старова Ќерими, директор на Националната галерија на Македонија; г-дин Орце Камчев, претседател на фондацијата „Илија Камчев“; проф. Симон Шемов и г-дин Валмир Азири, државен секретар во Министерството за култура на Република Македонија. Д-р Дита Старова Ќерими истакна дека на изложбата се изложени „дела кои на ликовната јавност и се малку или воопшто не и се познати, дела кои биле ретко или воопшто не биле изложувани“, им се заблагодари на Министерството за култура на Република Македонија за ...
сите 9 | | | веќе видена

Цела енергија на скопската културна јавност, вчера вечер се слеа во Даут пашиниот амам, каде што се отвори јубилејната изложба на Петар Мазев. Реки народ од сите страни пристигаа во објектот на влезот во Чаршијата. По проценка од Институцијата вечерта продефилираа над 3000 посетители. Објектот цели три часа беше преполн во сите сали, по што со пригоден коктел во дворот на Даут пашиниот амам се анимираа посетителите. Вистинска вечер за паметење, за цела културна јавност и љубителите на уметноста. Вечерта истота така, беше отворен Мазев гифт шоп, каде што секој посетител ќе може да купи брендирани субенири, маички или ново потготвената монографија за големиот уметник. _____________________________ Изложбата „Петар Мазев, 90 години од раѓање“ е составена од околу 70 дела работени во разни техники на платно и панел, кои прават пресек на творештвото на Мазев, следејќи го неговиот развој и пат, од самите почетоци на 50-тите години од минатиот век се до неговата смрт во 1993 година. Делата на изложбата се ...
сите 8 | | | веќе видена

Осумнаесеттите Есенски музички свечености вечерва (петок) од 20 часот ќе бидат отворени со реприза на гала-оперскиот концерт и претставата „Кавалерија рустикана“ со кои Операта ја почна новата сезона и го одбележа 70-тиот роденден. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, која ја организира манифестацијата, најави 13 концерти до затворањето на 30 ноември, богата програма и странски изведувачи од Словачка, Унгарија, Турција, Словенија, Србија, Шведска, Холандија и Русија. Класичната музика останува основниот концепт на Есенските музички свечености, но фестивалот ќе понуди и џез и фоклорни концерти. Ќе има соло-рецитали и концерти на професионални ансамбли и институции, меѓу кои е и настапот на Ансамблот „Танец“ кој е редовно на овој фестивал. Од гостинските концерти организаторите ги издвоија настапот на познатата џез-музичарка од Турција Елиф Чаглар и нејзиниот квартет и Женскиот младински хор „Јубилате“ од Унгарија со концерт по повод 50 години од смртта на композиторот Золтан Кодај. И годинава ќе ...
сите 38 | | | веќе видена

Писателот Стефан Марковски за збирката раскази „Смртта долетува насмевната“ е добитник на наградата „Книжевно перо“ за книга на годината вон изданијата на Хрватското книжевно друштво. Наградата ќе му биде врачена на овогодинешното 10. јубилејно издание на тридневниот поетски фестивал на Хрватското книжевно друштво „Денови на пријателите на книгата“ во Риека, што ќе се оддржи од 9 до 12 ноември, годинава, а на кој тој е единствениот македонски претставник. Според фестивалската програма, на првиот ден (9.11) во 18:00 во просториите на Македонското културно друштво „Илинден“ е предвидена промоција на двете последнообјавени дела на младиот македонски автор пред хрватската публика - поетската збирка „Сиво сјаат вселените“ и збирката раскази „Смртта долетува насмевната“. Обете книги на Марковски се неодамна наградени - поетската со наградата „Бели мугри“ за најдобар необјавен поетски ракопис за 2016, додека, збирката раскази со наградата „Крсте Чачански“ (2017). Стефан Марковски (26) е автор на 10 објавени ...
сите 32 | | | веќе видена

Со претставата „Елка кај Иванови“ вечер во Драмскиот театар ќе бидат отворени 26. Меѓународни средби на студентите од факултетите и академииите за драмски уметности „Скомрахи 2017“. Претставата е на студентите од катедрата за актерска игра при Факултетот за драмски уметности во Скопје во класата на проф.Зоја Бузалковска и асс.м-р Александар Степанулески. - На Скомрахи ќе учествуваат повеќе факултети од регионот, ќе има театарски претстави, филмски проекции, научна конференција, изложба и многу забава. Сите активности ќе се случуваат на Факултетот, претставите ќе почнуваат во 19 часот, а филмските проектиции во 21 часот, рече деканот на Факултетот за драмски уметности, Лазар Секуловски. Посочи дека 26.Скомрахи се организирани со поддршка на министерствата за култура и образование и наука, Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“, Град Скопје... Продеканот на Факултетот, Мими Таневска Србиновска рече дека овие средби се многу популарни во Белград, Загреб, Љубљана... - Ќе има претстави од Белград, Загреб, Љубљана, ...
сите 6 | | | веќе видена

Моменти од животот на скопјани преку оригинални фотографии од збирката на Музеј на Град Скопје ќе бидат прикажани на изложбата „За спомен и долго сеќавање“. Автори се Славица Христова, Татјана Ѓорѓиовска и Оливера Џартовска-Тачевска. - Изложбата сведочи за минатото и ги обновува сеќавањата. Најголемиот број на прикажани фотографии се од периодот помеѓу двете светски војни 1918-1941 година, а мал дел фотографии се од периодот по војната. Изложбата го позајми својот наслов по единствената порака која ја имаат голем дел од фотографиите „за спомен и долго сеќавање“. Таа е најсуштествената интимна порака на секоја фотографија. Спомените се содружници на паметењето и често ги прелистуваме во мислите, соопшти Музеј на Град Скопје каде што вечер во 19 часот изложбата ќе биде отворена. Збирката на Музејот на град Скопје содржи над 300 оригинални фотографии кои се собирани преку подарување или со откуп од приватни лица и колекционери. Изработени се во професионални фотографски ателјеа од Скопје, а дел од приватни ...
сите 7 | | | веќе видена

Шведската сатирична комедија „Плоштадот“, која победи во Кан годинава, на 9 ноември во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. Фестивалот официјално ќе заврши на 19-ти со играниот македонски филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, но од наредниот ден ќе продолжи со десетдневен филмски маратон. Директорот на Младинскиот културен центар Златко Стевковски соопшти дека ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории. Покрај 20-те наслови од гала-програмата, која има звучни режисерски имиња и остварувања наградени на престижните фестивали и кои се најпосетени на „Синедејс“, фестивалот ќе има и вкупно 14 филмови во двете натпреварувачки програми - Официјална и СинеБалкан, потоа музички документарци, шведски филмови од програмата „Земја во фокусот“, МК кратки и студентски филмови, а во придружната програма ќе се одржат седум концерти и четири работилници. Фестивалот ќе трае до 19 ноември, кога ќе бидат соопштени наградите од натпреварувачките програми (и годинава селектирани од ...
сите 68 | | | веќе видена

„Јадран филм“ ДООЕЛ ги отфрли како потполно невистинити информациите за проектот играна серија „Македонија“... Како што соопшти продуцентот Винко Грубишиќ, „јасно е дека некој од свои причини на сосема некоректен начин погрешно ја информирал Владата на РМ. Тоа е отидено толку далеку што дури и портпаролот на Владата изнесе сосема неточна констатација дека воопшто не сме ја снимале серијата". - Заради оваа објавена невистина, многу порано од тоа што планиравме на интернет ќе објавиме делови од снимениот материјал за да ја докажеме вистината и да покажеме дека некој неточно ја информирал Владата. Сметаме дека после тоа имаме полно право да очекуваме дека тие кои свесно и намерно ја измамиле Владата, треба да одговараат за предизвиканата штета, пишува Грубишиќ во реакцијата и ветува дека серијата ќе биде завршена без оглед на, како што нагласува, сите препреки и предизвици. Според него, целосна невистина е и дека средствата се потрошени ненаменски. - Сите потрошени средства кои се доделени од страна на ...
| | веќе видена

Список од некои многу интересни факти кои толку многу се бизарни, што не изгледаат вистинити... Вијагра првобитно била наменета за срцеви проблеми Современата употреба на Вијагра сосема случајно е откриена. Научниците бараа лек за опуштање на крвните садови. Сепак, пријавени се невообичаени несакани ефекти, што доведе до Вијграта денес да биде еден од најчестите препишани лекови во светот. Автоматите за храна убиваат повеќе луѓе од ајкулите Според статистиката, две лица годишно умираат кога на нив ќе падне автомат за продавање храна. Ајкулите имаат убиено помалку од едно лице годишно. Статистички, кокосите кои паѓаат од дрвото исто така, убиваат повеќе луѓе од ајкулите. Индиските домаќинки поседуваат 11 отсто од светското злато Носењето златен накит е дел од индијската култура, така што оваа земја е најголемиот потрошувач на овој метал во светот. Индиските домаќинства чуваат околу 18.000 тони злато што е повеќе од она што се наоѓа во резервите во САД, Швајцарија и Германија заедно. Во Кина може да се ...
сите 5 | | | веќе видена

next