Театар Комедија вечер ќе ја изведе романтичната комедија „Дони Дарк“ по повод 25 години професионална актерска кариера на Магдалена Ризова. Со оваа претстава театарот ја почна соработката со Ризова минатата година, од кога е и идејата таа да има постојан ангажман во овој ансамбл. Во богатиот 25-годишен опус на Ризова се голем број улоги што ги одиграла на сцената на Македонскиот народен театар, меѓу кои во претставите: „Мртви души“; „Буре барут“; „Мурлин Мурло“; „Грев или Шприцер“; „Баал“; „Народен пратеник“; „Глембаеви“; „Слугинки“; „Ревизор“; „Болва во уво“; „Вишновата градина“; „Оркестар Титаник“; „Аферата Елсинор“... Двапати е наградена на МТФ „Војдан Чернодрински“ - за најдобар млад актер за улогата Мими во „Грев или Шприцер“ (1993) и за најдобра женска улога за Коробочка во претставата „Мртви души“ (1995). Магдалена Ризова има и три меѓународни награди - за најдобра епизодна улога на филмскиот фестивал во Лугано (1991) за улога во филмот „Вистина“; Награда за најдобра женска улога на фестивалот ...
сите 35 | | | веќе видена

На 86-годишна возраст по кратко боледување синоќа почина познатиот американски режисер со чешко потекло Милош Форман . Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот оскаровец починал во неговиот дом во местото Ворен во американската сојузна држава Конектикат. Форман е добитник на Оскар за режија за филмовите „Лет над кукавичкото гнездо“ и „Амадеус“, а меѓу неговите останати познати дела се и „Народот против Лари Флинт“ и „Човек на Месечината“. Роден е на 18 февруари 1932 година во местото Часлав во близина на Прага, како Јан Томас Форман. Неговите родители биле убиени во концентрационен логор Аушвиц и Форман поголем дел од детството минал во дом за деца без родители. Во 50-те години на минатиот век почнува да се занимава со снимање филмови, како еден од претставниците на „златната генерација на чехословачката кинематографија“. Во 1968 година за време на советската воена интервенција во Чехословачка, Форман се наоѓа во Париз, од каде емигрира за САД и во 1975 година добива американско ...
сите 9 | | | веќе видена

Руски суд нареди блокирање на пристапот до услугата за комуникација „Telegram“, која е исклучително популарна во земјата. Веста беше соопштена од државната агенција „ТАСС“, која прецизира дека властите веќе почнале да ја исполнуваат пресудата на судиите. Одлуката доаѓа откако рускиот телекомуникациски регулатор поднесе тужба против компанијата, сопственик на „Telegram“, во кое се бара прекин на услугата на територијата на Русија.Причината е тоа што „Telegram“ одбива да обезбеди пристап на безбедносните служби до пораките на потрошувачите. Според ФСБ, пристапот до пораките е потребен, за да можат да се спречат терористички акти на територијата на земјата, а „Telegram“ добија рок до 4 април да ги обезбедат потребните клучеви за дешифрирање на комуникациите. Според портпаролот на компанијата, ова барање не може да се исполни, бидејќи никој во „Telegram“ нема пристап до личните клучеви за криптирање на корисниците.
сите 11 | | | веќе видена

Најпознатиот македонски тенор Благој Нацоски, кој оваа година одбележува 15 години меѓународна кариера, вечер од 20 часот во Македонската опера и балет ќе има целовечерен соло-рецитал насловен „Solo e amore“ (Сонце и љубов). Во пијано придружба на Јанинка Невчева тој ќе изведе 20 соло-песни од Винченцо Белини, Џоакино Росини, Џакомо Пучини, Франческо Паоло Тости, Рејналдо Хан и Бенџамин Бритн. - По ланскиот успешен настап, кога беше изведен циклусот „Зимско патување” од Шуберт, годинава повторно ќе присуствуваме на еден несекојдневен настан. Во сите соло-песни ќе преовладуваат токму љубовта и сонцето, односно претежно весел карактер, кој буди оптимизам кај слушателот, соопшти МОБ за рециталот на Нацоски во кој циклусот „Венеција” од Рејналдо Хан ќе биде изведен првпат во Македонија. Во изминатите години Нацоски бележи бројни успеси во Миланска скала, Њујорк, Токио, Париз, Парма, Бангкок, Макао, Неапол, Валенсија... Кариерата ја почна во 2003 година со настапот на сцената на Римската опера како прв ...
сите 17 | | | веќе видена

Во рамки на „Танц фест“ вечер (петок, 13 април) од 18 часот во Македонскиот народен театар првпат ќе биде изведена танцова претстава за деца. Се работи за „Зик Зак Пуф“ на танцовата компанија „Мафалда“ од Швајцарија, во кореографија на Тереза Ротермберг. Претставата, наменета за деца од најмалку три години, е современа колоритна бајка во која постојат различни чудни суштества. - Низ заедничко искуство тие сфаќаат дека се различни но и покрај тоа можат да комуницираат и во тоа гледаат предизвик. Разбираат дека нивната снага е во здруженоста и заедно ги надминуваат сите пречки и откриваат нови перспективи, дури и во најчудните ситуации. Претставата ни прикажува различни имагинативни карактери, кои низ прецизни епизоди ја раскажуваат приказната и создаваат незаборавна атмосфера и несекојдневно доживување, соопшти „Танц фест“. Тереза Ротемберг е кореограф со богато и различно искуство во креациите. Таа е постојан кореограф на танцовата компанија „Мафалда“ во Цирих, основана во 1999 година. Во последно ...
сите 8 | | | веќе видена

Фросина Пармаковска за романот „Одбројување“ вчера вечер во Даут пашиниот амам ја прими наградата „Роман на годината“ за 2017-ма, која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. Според жирито, кое одлуката ја соопшти на 15 март, „Одбројување“ е ненаметливо раскажана потресна семејна драма од современото скопско секојдневие, приказна структурирана во три дела, каде неименуваната нараторка низ постојани флешбекови на внатрешен монолог ја открива својата незавидна положба - заглавена со својот бесправедно љубоморен, параноичен маж со очигледно душевно нарушување. На прогласувањето минатиот месец Пармаковска и се заблагодари на фондацијата „Славко Јаневски“ што, како што рече, ја спасила оваа награда и ја продолжила 19-годишната традиција на нејзино организирање и доделување. Од 1999 до лани со непрекинат континуитет неа ја доделуваше згаснатиот „Утрински весник“. „Одбројување“ е трет роман на младата писателка (Скопје, 1985) која дипломирала на Катедрата за ...
сите 7 | | | веќе видена

Нетфликс годинава нема да учествува на Канскиот фестивал, изјави извршниот директор на компанијата Тед Сарандос во интервју за „Вараети“. Одлуката следи откако организаторите на фестивалот забранија филмови што веќе биле прикажани на телевизија да влезат во конкуренција за наградите. Платформата, сепак, нема да ги бојкотира филмовитe потоа. - Ние сакаме нашите филмови да имаат фер услови. Тие (организаторите) си го кажаа своето. Не би било добро за нас да бидеме таму, смета Сарандос. Нетфликс како продукциска компанија на фестивалскиот натпревар лани остави силен впечаток со своите два филма - „Окја“ и „Приказните на Мајеровиц“.
сите 85 | | | веќе видена

И оваа година на плоштадот Султан Ахмет спроти црквата Света Софија во Истанбул расцвета рекордно голем ќилим, составен од стотици илјади лалиња кои секоја година се садат со цел да се потсети на освојувањето на Констатинопол од страна на Османлиите. Цветната површина од 565.000 лалиња, е „распослана“ на 1.740 метри квадратни. Бројката 565 ги симболизира 565-те години од 1453-та, кога Османлиите го освоиле Константинопол, денешен Инстанбул. Ова е досега најголемиот „ќилим од лалиња“ во светот. Лалињата, традиционално, потекнуваат од источна Турција и од степите во Централна Азија, каде што овој цвет, според верувањето, бил првпат култивиран од Османлиите. Со ова, Турците денес сакаат да пратат порака дека всушност Турција е „земја на лалињата“, а не Холандија. Турција и Холандија веќе не спорат за тоа која земја е прататковината на нежниот цвет. Истанбулскиот Фестивал на лалињата во 2013-та беше посветен на 400-годишнината од воспоставувањето билатерални односи меѓу двете земји.
сите 6 | | | веќе видена

Со палење шест меморијални свеќи, симбол на сеќавање на шесте милиони жртви во холокаустот во Втората светска војна вчера во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија беше одбележан Јом Ашоа, националниот комеморативен ден на холокаустот. Комеморацијата ја организираше Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија. - Холокаустот е трагедија за сите оние кои поминале низ него, додека неговата оставштина претставува трагедија за целото човештво. Холокаустот е важен не само заради нашите предци, туку пред се заради нашите наследници и наследниците на другите народи, истакна претседателот на Еврејската заедница во Македонија, Берта Романо Николиќ. Директорот на Меморијалниот центар на холокаустот, Горан Садикарио рече дека денешниот ден е ден на човечки хероизам, на достоинство, на непокорот. - Но, денешниот ден е и ден кога се потсетуваме на шест милиони Евреи жртви на тоа страотно трагично и црно минато од нашата еврејска историја, додаде ...
сите 9 | | | веќе видена

Во рамки на Програмата за одбележување на Европската година на културното наследство 2018, која ја спроведува Управата за заштита на културното наследство (УЗКН), почнаа серија едукативни настани за студенти „(Не)видливиот музеј“. Група студенти од Факултетот за драмски уметности-Скопје, Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕФТА и од Државниот универзитет во Тетово денеска ја посетија Кинотеката на Македонија каде што одблиску се запознаа со работата на оваа институција чија улога е заштита, чување и презентација на аудиовизуелното наследство, како и со процесите на обработка, заштита и реставрација на аудиовизуелните добра. Валентино Димитровски, раководител на Одделението за движно културно наследство од УЗКН, на настанот ја потенцираше важноста од воведувањето на предметот аудиовизуелно архивирање на Факултетот за драмски уметности и отворањето катедра за аудиовизуелно архивирање на Универзитетот ЕФТА. Студентите имаа можност да проследат и проекција на дигитално реставрираниот документарен филм ...
сите 7 | | | веќе видена

Бегнишките џоломари се опремуваат со поддршка на Министерството за култура, годинава добиле 100 илјади денари за набавка на клопотарци што е двојно повеќе од минатата година. Џоломарството, всушност, претставува традиционално маскирање на неколкумина мажи со кожувчиња, качулки, бради. Така преправени и со исцрнети лица со саѓи од огништата, се додаваат и клопотарци и стапови, за да изгледаат уште пострашно. Преку обредна игра и интензивно тропање со клопотарците, се создава силна врева. На тој начин се верува дека се бркаат лошите духови. Џоломарите од Бегниште, кавадаречко село кај Тиквешко Езеро, имаат повеќевековна традиција, а џоломарството се пренесува од постарите на помладите. Со паганска игра, џоломарите го бркаат злото и прават место за позитивната енергија. Настапуваат и на бројни карневали во земјава и странство, а на крајот од месецов ќе настапат во Варна, соседна Бугарија.
| | веќе видена

Дуке Бојаџиев, кој живее и работи во Њујорк, по пауза од две години повторно ќе настапи пред македонската публика со два концерта во Скопје, на 11-ти и 12-ти мај во Македонската филхармонија. Настапот е во соработка со Министерството за култура и „3Гонга”. На целовечерниот концерт со наслов „Сон Верба Љубов“ Бојаџиев ќе настапи со авторски материјал освежен со нови нумери од истоимениот албум, како и со дел од неговото поново филмско творештво. На концертот на Дуке (пијано и вокал) специјален гостин ќе биде Тијана Дапчевиќ, а актерката Наташа Петровиќ ќе биде вокал и наратор. На кларинет ќе настапи Исмаил Лумановски, Костас Анастасиадис на тапани, Мартин Ѓаконовски на контрабас, а ќе учествува и стринг-квартетот: Владимир Крстев и Маја Ефремова-Шеќерова (виолина), Марко Виденовиќ (виола) и Марија Михајловска (виолончело). Дуке Бојаџиев од 2001 година живее и работи во Њујорк. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Скопје, а потоа на музичкиот колеџ „Беркли“ во Бостон. Компонирал музика за многу филмови и ...
сите 6 | | | веќе видена

Документарната и политички ангажирана претстава „Јами дистрикт“ по текст на Милена Боговац и во режија на Кокан Младеновиќ од Србија вечер од 20 часот во Дом на АРМ ќе го отвори 11. Интернационален театарски фестивал „Лица без маски“. Фестивалот за отворен ќе го прогласи актерот Висар Вишка. Под мотото „Најди начин“ тој ќе се одржува до 16 април до кога ќе бидат прикажани вкупно седум претстави - покрај претставата за отворање ќе има уште три гостински, како и три претстави од домашната театарска продукција. Организаторите и за ова издание на „Лица без маски“ најавија квалитетни и значајни продукции, претстави кои по својата естетика нудат нови истражувачки и експериментални концепти. Претставата со која вечер ќе почне 11. ИТФ „Лица без маски“ е продукција на БИТЕФ театар од Белград, новосадскиот Think Tank Studio и Фествалот Maszk од Сегедин, Унгарија. Раскажува за настан од селото Јамина, најстара палеолитска населба во историјата на човештвото, каде НАСА кажува дека е пронајден скелет од најстариот ...
сите 46 | | | веќе видена

Со проекција на филмот „Ограда против зајаци“ на Филип Нојс, во Кинотека на Македонија вечер од 19 часот ќе биде отворен 8. Филозофски филмски фестивал. Тој е дел од ревијалната програма „Филм-филозофија“ во која ќе има уште пет филмски наслови, придружени со излагања на универзитетски професори и режисери од Македонија и странство и отворена дискусија со публиката за тема инспирирана од филмот. На годинашниот фестивал, кој во организација на Филозофското друштво ќе трае до 19 април, во официјалната програма ќе бидат прикажани шест долгометражни и 22 кратки филмови. Тие ќе се натпреваруваат за наградите „Златен був“ - за најдобар филм од жирито и од публиката. Во селекцијата долги филмови, избрани од Кирил Трајчев, професор на Филмската академија на Штипскиот универзитет, се унгарскиот „Граѓанинот“ на режисерот Роланд Враник, украинскиот „Шопенхауер шизофренија“ на Аристарх Нескупов, бразилскиот „Млади и бедни“ во режија на Тиаго Б. Мендонса, романскиот филм „Крај мене“ на Теди Некула, ...
сите 103 | | | веќе видена

Жан-Клод Арно, сопруг на членката на Нобеловиот комитет Катарине Фростенсон, во повеќе наврати ги откривал имињата на добитниците на престижната награда, вклучувајќи ја и онаа што во 2016 година му беше доделена на Боб Дилан, објави шведскиот весник „Дагенс Најхетер". Арно ги открил имињата на вкупно седум добитници од 1996 година, досега. Тој, меѓу другото, е обвинет и за сексуално вознемирување, а три члена на Нобеловиот комитет поднесоа оставки откако членството гласаше против исклучувањето на неговата сопруга од тоа тело. Клас Естергрен, Кјел Еспмарк и Петер Енглунд гласаа за нејзино исклучување, јавуваат локалните медиуми.
сите 6 | | | веќе видена

Жигон сними над 50 играни и 15 телевизиски филмови меѓу кои „Првиот граѓанин на малиот град“, „Мојата страна на светот“, „Утро“... Српската актерка Јелена Јовановиќ Жигон почина во Белград по кратко боледување на 85-годишна возраст. На просторите на поранешна Југославија најголемата популарност ја стекна со улогата во серијалот „Жикина династија“. Таа е добитничка на наградата „Златен прстен“ за најдобра актерка во 1961 година, како и на други бројни југословенски и меѓународни признанија.
сите 15 | | | веќе видена

Актерот Даниел Крег по многу шпекулации потврди дека уште еднаш ќе ја игра улогата на Џејмс Бонд. Претходно се ширеа гласини дека во новиот филм за агентот 007 ќе биде заменет од Том Харди или Џејмс Нортон, бидејќи Крег бил незадоволен од успехот на „Спектра“. Меѓутоа, тој за британските медиуми потврди дека ќе се појави петти и последен пат во оваа улога. Британскиот режисер Дени Бојл минатиот месец објави дека работи на сценариото на новиот филм и дека во тоа му помага Џон Хоџ.
сите 5 | | | веќе видена

Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ на 14 април на сцената на Драмски во Скопје, ќе ја изведе претставата „Тоалет за дами“ во режија на Деан Дамјановски. Претставата е работена според истоимениот драмски текст на познатиот венецуелски автор Родолфо Сантана и ги проблематизира личните односи и проблеми на десет жени, еден трансвестит и еден маж кои се среќаваат во тоалетот на еден ноќен клуб. Драматург на претставата е Сашо Димоски, сценографијата е на Филип Коруновски, костимите се на Катерина Чукниева, а музички соработник на претставата е Сашко Костов. Настапуваат: Кица Ивковска, Васил Зафирчев, Ирена Илиевска, Кети Борисовска, Маја Љутков, Талија Настова, Марија Стефановска, Зорица Панчиќ, Весна Димитровска Бобевски, Драгана Босниќ, Слободанка Чичевска и Александар Велјановски.
сите 10 | | | веќе видена

Триесеттото издание на Саемот на книга ќе се одржи од 3 до 9 мај во Арена „Борис Трајковски“ под покровителство на Министерството за култура. Од Министерството за култура соопштија дека на Саемот ќе учествуваат сите значајни издавачки куќи во Македонија и издавачки куќи од регионот, и ќе ги претстават своите најнови изданија, како и голем број на промоции, средби со автори и големи саемски попусти. По повод 30. јубилејно издание на Саем на книга, Скопски саем за сите организирани, групни посети на ученици ќе обезбеди бесплатен влез. Донацијата за влез на ученици се обезбедува со цел промоција на најмасовната културна манифестација во земјава, популаризација на книгата и негување на читателската публика уште од најрана возраст. Се очекува зголемено присуство на посета на ова јубилејно издание на Саемот и да ја надмине бројката од редовните 40.000 посетители.
сите 18 | | | веќе видена

Пет оперски изведби, еден оперски и еден балетски гала концерт, две изложби и две промоции на книги, ќе понудат годинашните 46. Мајски оперски вечери. Мотото е „Го славиме Пучини“, а како што беше реченo на пресот во МОБ, манифестацијата ќе почне со премиера на „Боеми“, традиционално, на 9 мај. Мајските оперски вечери ќе продолжат со „Тоска“ на 12 мај, на 15 мај е гала балетскиот концерт со гости од Србија, Бугарија, Хрватска и БиХ, на 19 мај е изведбата на „Турандот“, додека за 22 мај е предвидено гостувањето на Босанската државна опера со изведба на најновата оперска продукција „Змеј од Босна“. Според раководителот на Македонската опера Бисера Чадловска, на 23 мај ќе се одржи оперскиот концерт по повод 160-годишнината од смртта на Џакомо Пучини и 150-годишнината од раѓањето на Џоакино Росини. Мајските оперски вечери ќе завршат на 31 мај со традиционална изведба на операта „Аида“ под диригентство на Чадловска. По презентацијата на програмата на Мајските оперски вечери, МОБ потпиша Меморандум за соработка ...
сите 25 | | | веќе видена

next