Претставата „Планински џинови“ проект на пет малцински театри меѓу кои и Албанскиот театар во Скопје и театри од Италија, Романија, Хрватска и од Србија, во ...
сите 28 | | | веќе видена

Во Фоајето на Националната установа Центар за култура, Крива Паланка синоќа актерката Елизабета Стефановска интерпретираше драмски текстови во монолошка форма, ...
сите 9 | | | веќе видена

Во тек се палеонтолошките ископувања од страна на експерти за колекционирање и конзервирање на пронајдени фосилни остатоци од изумрен вид на слон. Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј во Софија, од 20 април 2018 година почнаа со ископување на фосилни остатоци од изумрен вид на слон (Choerolophodon pantelici), чија старост прелиминарно се проценува на околу осум милиони години. Фосилните остатоци беа откриени при заедничката теренска работа кај селото Долни Дисан во 2017 година. Досега откриените коски укажуваат дека се работи за зачуван значаен дел од скелетот на слонот. Според мислењето на стручниот тим, се работи за наод со големо научно значење. Фосилни остатоци од овој вид на слон се најдени на повеќе локалитети во Македонија и ширум Евроазија, но комплетен скелет од ова животно досега не и е познат на науката. Ова го прави наодот уникатен во светски рамки, затоа што ќе одговори на повеќе прашања за изгледот и начинот на живот на овој предок на денешните ...
сите 14 | | | веќе видена

Филмот „Столб од сол“ на турскиот режисер Бурак Чевик ќе може да се погледне вечерва (вторник) во киното „Фросина“ во рамки на програмата на 21-от Скопје Филм Фестивал. За филмот снимен 2018 година, се вели дека е повеќе концептуален отколку наративен филм, но го држи силно чувство на формална иновација и еднообразна карактеристична текстура. Во ревијата филмови на Алфред Хичкок во терминот од 17 часот ќе се прикажува „Ребека“ (1940) со Лоренс Оливие, Џоан Фонтејн и Џорџ Сандерс во главните улоги.
сите 21 | | | веќе видена

Краткиот игран филм „48“ на режисерот Владимир Митревски, е селектиран на престижниот филмски фестивал во Нешвил, Америка. Нешвил филм фестивал ги претставува најдобрите филмови од светското кино, американските инди филмови, документарците и бројните кратки програми од светските мајстори, како и дебитанти режисери и филмаџии. Со фестивалскиот статус на квалификација за Оскар, на филмски фестивал во Нешвил се прикажуваат најдобрите наративните и анимирани кратки филмови од светот. „48” е приказна за млад свештеник кој својот живот го има посветено на црквата давајќи завет за целибат. Неговиот концепт за живот комплетно се менува откако на 48 часа пред крајот на светот, тој решава да му подлегне на искушението кое дотогаш го дефинирало како личност – сексот. Главната улога во филмот ја толкува Димитрија Доксевски, заедно со Горан Стојановски и Сара Климоска. Филмот се снимаше минатата година во Скопје, а во авторска екипа се директорот на фотографија Наум Доксевски, сценографот Владимир Зафирковски, ...
сите 22 | | | веќе видена

Со современ танцов перформанс Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ в недела ќе го одбележат Меѓународниот ден на танцот-29 Април. Настанот е од 20 часот, најпрвин во фоајето, а потоа во Камерната сала на Македонската филхармонија. Оваа вечер има за цел да направи пресек на уметничкиот и едукативниот современ танцов процес. Публиката ќе има можност да го види работниот процес на студентите при ФМУ и самостојното дело на Урсула Еагли, остварено во склоп со кореографското дело на Шукарова, а насловено „Чудна Шума“. На овој современ танцов настан поканет е Џијан Емин, кој ќе биде вклучен како соработник во креирањето на музичкиот концепт. Заедно со Јошико Чума од Јапонија, Џијан Емин во 2007 година во Њујорк, веќе оствари соработка со Шукарова и со Еагли на проектот „Страница надвор од редот“. Еагли и Шукарова првпат ги соединија своите креативни сили во Њујорк, заедно со Јошико Чума. ...
сите 30 | | | веќе видена

Друштвото на писателите на Македонија на редовното Изборно собрание, закажано за во сабота, ќе добие ново раководство... Кандидатки за нов претседател на ДПМ се Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска, кои според Статутот на ДПМ, со програми ги најавија своите кандидатури. Соња Стојменска Елзесер е родена во 1963 година. Таа е есеист, критичар и книжевен научник. Доктор по филолошки науки, професор и научен советник во Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Еден мандат била претседател на Друштвото за компаративна книжевност на Македонија. Член на ДПМ е од 2009 година. Оливера Доцевска е родена 1975 година и е поетеса и есеист. Живее во Куманово, работи како адвокат во Скопје. Член на ДПМ е од 2013 година. За функцијата претседател на Собранието на ДПМ своите кандидатури со програми ги најавија Христо Петрески и Блаже Миневски. Христо Петрески, роден 1957 година, е поет, раскажувач, романсиер, критичар и есеист. Доктор по филолошки науки, професор на ...
сите 22 | | | веќе видена

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ вечер (24 април) премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува г лавната улога-Александар Мара, а покрај него играат Никола Ацески, Емил Рубен, Тања Кочовска, Ивица Димитријевиќ, Тина Трпкоска, Оливер Митковски, Матеа Јанковска, Сашко Коцев, Нина Деан, Јордан Симонов и Тони Михајловски. Сценограф е Велимир Жерновски, костимограф Лидија Георгиевска, а музиката е на Надежда Рубин, Срѓан Јаниќијевиќ и Ивица Димитријевиќ. Ова е прва претства на МНТ која е поддржана од Министерството за култура за 2018, во соработка со „Контрапункт“ и со поддршка од општина Центар. - Секој човек кој ќе дојде да ја гледа оваа претстава ќе ја почувствува болката, ќе се препознае и ќе сака да стане дел од решението на проблемот со кој живееме. Сите чувствуваме една суштинска неправда и не гледаме излез наскоро, изјави на прес-конференција минатата недела режисерот Јаниќијевиќ. Според него, претставата е преполна со ...
сите 35 | | | веќе видена

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ во првиот број за 2018 на 153 страници нуди разновидност од поезија, проза, есеистика, критички осврти и студии. Како и во поголемиот дел од присутните содржини, така и во поетскиот дел овојпат доминираат автори од помладите генерации: Блаже Петревски, Тања Кармзова-Костиглиола, Александар Војнески, Катерина Гогова, Ирена Јурчева, Вања Таневски, но застапени се и авторите: Васил Дрвошанов, Јовица Ивановски, Даниела Андоновска-Трајковска, Сашо Огненовски и Љубе Митрејчевски. Со кратка проза се застапени: Драган Георгиевски, Марина Мијаковска и Сања Котевска. Со студии кои се однесуваат на различни книжевни и книжевно-историски теми: Славчо Ковилоски, Васко Маглешов, Васил Тоциновски, Стефан Костоски и Игор Радев. Во бројот се присутни и преводи од авторите: Срѓан Тешин, Наида Мујкиќ, Стефан Митиќ-Тичми и Мирослав Алексиќ. Новитет во поглед на изгледот на списанието е сменетиот дизајн и застапувањето уметнички слики, чиј автор во овој број е ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопската публика ќе има можност вечерва (23 април) во рамки на 21-от Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е во 19 часот, во кино Милениум. Филмот беше прикажан на 38. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, каде ја освои наградата Мала камера 300 по што следуваа престижните фестивали во Санденс, каде му беше доделена наградата Најдобар интернационален краток филм и 40. Клермон-Феран фестивал за краток филм, најпрестижниот фестивал на светско ниво посветен на краткиот филм. Следуваа и 23. Кино Павасарис-Интернационален филмски фестивал во Вилниус, 65.Мартовски фестивал - Белградски фестивал на документарен и краток филм каде што освои Гран при во категоријата игран филм. „Види ја ти неа“ моментално се прикажува на Let's CEE филмскиот фестивал во Виена, каде првата проекција се одржа пред бројна публика која добро го прифати. Сценариото за филмот го напиша Горан Столевски кој е и режисер, а авторската екипа ја сочинуваат и Наум ...
сите 42 | | | веќе видена

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ ќе се одржи денеска (понеделник, 23 април) на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театраска и Танцoва Академија - Скопје. Работилницата која воедно е дел и од програмата на Скопскиот филмски фестивал, ќе ја водат Леа Мисиус и Кристоф Режин, филмски режисери од Франција. Откако режираа неколку кратки филмови, Леа Мисиус и Кристоф Режин во 2017 ги претставија своите први играни филмови пред публиката. „Ава“ на Леа Мисиус ја имаше својата премиера на Канскиот филмски фестивал, додека „Скришно“ на Кристоф Режин беше прикажан на Филмскиот фестивал „Ле арк“, еден од најпрестижните филмски фестивали посветен на европскиот филм. Освен што режираат филмови, Леа и Кристоф пишуваат и за други режисери. На оваа работилница, тие ќе зборуваат како се развива процесот на пишување и режирање кога се минува од краток кон долгометражен игран филм, како пишувањето за други може да го смени начинот на кој ја раскажувате ...
сите 43 | | | веќе видена

Научниците со помош на современа технологија и успеajа да го откријат идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет. Египетскиот археолог Захи Хавас ал-Ахрам изјави дека ДНК тестовите ја докажале теоријата дека мумијата, која изгледа како да вриштела во моментот на умирање, е всушност принцот Пентевере, кој бил осуден на смрт со бесење поради убиството на неговиот татко Рамзес Трети, кој владеел во 12. век пред нашата ера. Научниците наведуваат дека мумијата била прекриена со овча кожа, што во древноегипетската култура значело дека направил нешто лошо во текот на својот живот. Таа немала никаква ознака на гробот со што му билo ускратено правото на последен живот, а рацете и нозете му биле врзани и не поминал низ тардиционалниот процес на мумификација. - Не бил мумуфициран, туку бил оставен да се исуши, а потоа само била излиена смола во неговата уста, истакна Хавас ал-Ахрам. Сепак мумијата била ставена во гробницата со останатите членови на семејството. Таа беше изложена во Музејот во Каиро, каде има ...
сите 2 | | | веќе видена

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговото уметничко име Авичи, почина на возраст од 28 години. Како што кусо соопшти неговиот претставник, Авичи бил пронајден мртов во главниот град на Оман, Мускат. - Со огромна тага соопштуваме за заминувањето на Тим Берглинг, попознат како Авичи. Семејството е во шок и ве молиме да ја почитувате нивната приватност. Нема да издаваме повеќе соопштенија во овој тежок момент, истакна неговиот портпарол. Авичи еден од пионерите на современиот музички жарн ЕДМ (Electronic Dance Movement). Тој освои две МТВ награди и е една Билборд награда, а два пати беше номиниран и за Греми.
сите 86 | | | веќе видена

Работната група на Комисијата за култура на Собранието на Република Македонија, во состав: Ирена Стефоска, Никица Корубин, Весна Дамчевска-Илиевска и Славица Шуманска-Митева, на 18 април 2018 година, оствари работна посета на Националната галерија на Македонија. При посетата на Националната галерија на Македонија, директорката Дита Старова-Керими истакна дека оваа национална институција во своето депо го чува најголемото културно наследство на Република Македонија. Во тој поглед, заради зачувување на колекцијата со врвни уметнички дела, Националната галерија има потреба од конзерваторска лабораторија и стручен кадар за конзервација, како и депоа со соодветни услови за чување на уметничките дела. Беше извршена посета и на Спомен-куќата на Лазар Личеноски, која е прогласена за културно наследство од особено значење. Спомен-куќата се наоѓа во руинирана состојба и потребни се средства за санација и уредување на просторот.
сите 5 | | | веќе видена

Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките за 20. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“. Организаторите на фестивалот најавуваат дека главна ѕвезда се очекува да биде актeрот Тарик Филиповиќ, а во периодот од 11 до 15 мај во натпреварувачкиот дел ќе има и други познати актерски имиња. Годинешни учесници на фестивалот се Шовги Гусеинов од Азербејџан, со монодрамата „Контрабас", Тјаша Ферме од САД ќе ја изведе монодрамата „Дивото дете во градот", Матеуш Новак од Полска со „Однапред и одназад", Миxаил Милчев од Бугарија со „Мадам Мишима", Сречко Марчета од Босна и Херцеговина со монодрамата „Големо е моето срце", Александер Аладишев од Русија ќе настапи со „Сништата на Хамлет" и Тарик Филиповиќ од Хрватска кој ќе настапи со монодрамата „Ќиро Блажевиќ". Наградата Гран-при на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018 ќе ја додели тричлено интернационално жири кое ќе го предводи режисерот и актер Коле Ангеловски, Нина Мазур – театролог и ...
сите 4 | | | веќе видена

next