Загрепскиот пијано квинтет синоќа за публиката на фестивалот „Охридско лето“, во црквата „Света Софија“ приреди концерт за паметење.Уметниците од овој состав ...
сите 83 | | | веќе видена

На Конкурсот на фестивалот Струшки вечери на поезијата за најдобра поетска книга на македонски јазик објавена помеѓу две фестивалски изданија пристиганле 38 ...
сите 12 | | | веќе видена

Одборот за доделување на државната награда „Мајка Тереза”, во согласност со Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на Законот за ...
сите 25 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство најавува дека наскоро излегуваат од печат книгите на Ана Бучевиќ, најдобрата, најпопуларната, ...
сите 9 | | | веќе видена

Приказната е многу силна, многу страсна, со голем еротски набој со детални описи и сцени, но и со една фасцинантност во нејзиното градење. Романот „Доилката“ ...
сите 13 | | | веќе видена

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски формираше работна група за изработка на нацрт-национална стратегија за развој на културата за периодот од 2018-2022 ...
сите 41 | | | веќе видена

next