Тековен репертоар на Народниот театар Битола за месец март 2018 година... Претстави кои битолската публика ќе може да ги проследи во текот на овој месец... дата претстава почеток 01 Без паника 20.00 02 Дупло дно 20.00 03 Пијани 20.00 04* 05 Метаморфози 20.00 06 Метаморфози 20.00 07 Грета од Фауст 20.00 08 Без паника 20.00 09 Дон Жуан 20.00 10 Дон Жуан 11* 12 Бар -Ремарк 20.00 13 Бар -Ремарк 20.00 14 Без паника 20.00 15 Коцкар 20.00 16 Коцкар 20.00 17 Коцкар 20.00 18* 19 Трагичната љубов на една луда девојка 20.00 20 Грета од Фауст 20.00 21 Пијани 20.00 22 Доктор Фауст 20.00 23 Доктор Фауст 20.00 24 Кокошка 20.00 25* 26 Смислата на животот 27 Смислата на животот 20.00 28 Кокошка 20.00 29 Кралски игри 20.00 30 Кралски игри 20.00 31
сите 2 | | | веќе видена

Ликовната колонија Галичник, со својата последна сесија 2017 е дел од официјалната програма на познатата балканска манифестација Сараевска зима и учествува со своја изложба наречена "Common Space"... Ликовната колонија Галичник, со својата последна сесија 2017 година и нејзините учесници: Светлана Волиц - Србија, Џулија Хопкинс - Велика Британија, Рок Богатај - Словенија, Симон Далеманс - Белгија, Рената Папишта - Босна и Херцеговина, Фидан Бејтулаху - Косово и македонските учесници Ана Јовановска, Ангел Миов и Горанчо Ѓорѓиевски е дел од официјалната програма на познатата балканска манифестација Сараевска зима и учествува со своја изложба наречена "Common Space". Истата се отвори во саботата, 3.03.2018 година, во галеријата Collegium Artisticum. Изложбата трае до 14.03.2018 година. Куратор на проектот е Ана Франговска.
сите 3 | | | веќе видена

Во МНТ интезивно течат подготовките за претставата „Без галама“ според текстот на Мајкл Фрејн, во колективна адаптација, а во режија на Тони Михајловски. По големите успеси на претставата „Брачна игра“, за Михајловски ова е второ режисерско остварување во матичната куќа, oвојпат комичниот текст на Фрејн кој е еден од најдобрите и најиграните текстови во светската драматургија, а кој за првпат се поставува во МНТ. „Без галама“ е претстава во претстава, и зборува за тоа што се случува на сцената- она што публиката може да го види, но благодарејќи на ротирачката сценографија, дејствието на претставата се случува и зад сцената. Публиката ќе има прилика да учествува во секој сегмент во создавањето на претставата, ќе ги види задкулисните пикантерии и „хаосот“ кој се случува зад сцената, што прават актерите кога не ги играат своите улоги, и секако ќе ги открие сите тајни на една театарска магија. Генералната проба е предвидена за 30 март, а премиерната изведба за 31 март во 20 часот на големата сцена на МНТ. Во ...
сите 14 | | | веќе видена

По повод 70 годишниот јубилеј од создавањето на Националната галерија на Македонија, а во чест на 8 март - Меѓународниот ден на жената, ќе се одржи изложбата „Чудесните жени од колекцијата на Националната галерија на Македонија“. Изложбата ќе биде поставена во објектот Чифте амам, ќе се отвори на 7 март (среда), во 19 часот и ќе трае во текот на месец март. На отворањето на изложбата пригодно обраќање ќе има професорот Ферид Мухиќ. ​ ​ Со почит кон светскиот ден на одбележување на борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност, НГМ претставува избор од шеесеттина дела од жени авторки, застапени во Колекцијата на Националната галерија на Македонија. Во рамките на ова претставување ќе бидат изложени дела од македонските авторки од различни генерации (од првите авторки од Колекцијата на НГМ до денес) и дела од жени-уметници од Југословенската колекција: Борка Аврамова, Катја Ефтимова, Лена Стефанова, Анета Светиева, Менче Спироска, Ана Темкова, Илинка Глигорова - Суза, Мирослава Спироска ...
сите 14 | | | веќе видена

Вечерва (3 март), во 19 часот, во Градската кафана Пелистер, на плоштад Македонија, ќе се одржи завршната изложба на ART Symposium S`kopje ... Изминатите недела дена во дел од Пелистер, група на интернационални уметници твореа, дискутираа и разменуваа идеи. Вечерва, (сабота, 3 март) ќе бидат презентирани делата на странските, но и домашните македонски автори, пред пошироката јавност. "ART Symposium S‘kopje" е во организација на уметниците Гордана Винчиќ и Игор Љубовчевски , потпомогнати од страна на Центарот за промоција на култура и туризам . Како генерален спонзор се јавува Градската кафана Пелистер каде што уметниците твореа и беа сместени. Вечерашниот настан е добра можност публиката да ги погледне делата од авторите и добро да се забавувате.
сите 2 | | | веќе видена

Денес во 12 часот (среда, 28 февруари) во Даут пашиниот амам ќе се одржи предавањето „Фреската за НОБ како парадигма на модерноста во Република Македонија“... На настанот „Фреската за НОБ како парадигма на модерноста во Република Македонија“ предавач ќе биде Лазо Плавевски, историчар на уметноста. „Фреската за НОБ“ на Борко Лазески е дело на колективната мобилизација. Таа е произлезена од неа, неа и е посветена, а од неа произлегуваат и нејзината наративна и пластична структура“. Публиката ќе има можност одблиску да се запознае со творештвото на Борко Лазески.
сите 2 | | | веќе видена

Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – Скопје го најавува четиринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера - Job Fair 2018, кој ќе се одвива во периодот 12.03-16.03.2018 година. БЕСТ Скопје широко да ги отвора вратите кон можностите на сите заинтересирани посетители, а официјалното отворање ќе биде на 12.03.2018 во амфитеатарот на Технолошко-металуршкиот Факултет. Останатите денови од саемот кои ќе се одвиваат на кампусот на техничките факултети каде што ќе присуствуваат голем број компании од техничкиот и IT секторот. Job Fair не само што е најголемиот настан кој БЕСТ Скопје го организира, туку е и местото каде студентите можат да се информираат за сѐ она што го нудат компаниите учеснички, како и за потенцијално работно место или пракса, додека компаниите имаат можност да стапат во директен контакт со нивните потенцијални вработени. Исто така овој настан е можност за големи остварувања во кариерата на секој студент. Целта е да се доближат амбициите на студентите поблиску до компаниите. ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот филмски и театарски режисер Горан Марковиќ на 6 март ќе гостува во Македонскиот народен театар за изведбата на претставата „Говорна мана“. Тој е автор на текстот на оваа претстава чија премиера во МНТ, во режија на Драгана Милошевска-Попова, беше минатата година. Марковиќ (Белград 1946) е филмски и театарски режисер, сценарист, есеист и писател, син на двајца познати актери, Оливера и Раде Марковиќ. Студирал на филмската академија ФАМУ во Прага, на отсек режија, каде завршил 1970 и почнал да работи на телевизиски документарни филмови. Професор е по режија на Факултетот за драмски уметности во Белград. Режисер е на филмовите: „Специјално воспитување“ (1977), „Национална класа“ (1979), „Вариола вера“ (1982), „Тајванска канаста“ (1985), „Веќе видено“ (1987), „Тито и јас“ (1992), „Урнебесна трагедија“ (1995), „Србија, година нулта“ – документарен филм (2001), „Кордон“ (2002), „Турнеја“ (2008), „Фалсификатор“ (2012)... Добитник е на повеќе од триесет награди за своето богато филмско и театарско ...
сите 9 | | | веќе видена

„Три дена во септември“ на режисерот на Даријан Пејовски ја доби наградата „Балкански мостови“ за најдобар филм на шестиот фестивал Balkan Florence Experience кој се одржа во Фиренца од 22-ри до 25 февруари. Фестивалот е преглед на најдобрата и најновата продукција на документарни и долгометражни филмови од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Албанија. „Балкански мостови“ им се доделува на режисери на долгометражни и документарни филмови кои, пред сè, успеале да ги зајакнат човековите права во своите филмови. Одлуката да му биде доделена на Пејовски ја донесе жири составено од филмски критичари и експерти од Балканот. „Три дена во септември“ е копродукција помеѓу Скопје филм студио и Иконе Студио од Косово, а проектот беше поддржан од Агенцијата за филм на РМ и Косовскиот кинематографски центар. Даријан Пејовски е и сценарист на филмот заедно со Игор Иванов. Филмот на 2 март од 18 часот ќе биде прикажан во Кинотека на Македонија, каде што ќе биде присутна и дел од екипата.
сите 26 | | | веќе видена

„Ќе биде ли доцна ако времето запре?“ е насловено 12-тото Биенале на млади уметници кое од утре (28 февруари) ќе се одржува во Музејот на современата уметност. Годинава куратори на Биеналето се Ивана Васева, Бојана Јанева-Шемова и Владимир Јанчевски, а е дефинирано преку три сегменти кои опфаќаат изложба, презентации на млади уметници од земјава, како и регионална дискурзивна програма. Според кураторите, генералниот концепт околу кој се гради 12. Биенале на млади уметници е во насока на истражување, преиспитување и анализа на феноменот на задоцнетост/задоцнување, ненавременост во поглед на историскиот развој на општествените прилики во земјава во рамките на уметничкиот систем и уметничките парадигми и начинот на кој се одразува во сите негови сегменти (образовни, изложбени, продукциски, претставувачки...) Во таа насока, концептот предлага едно прашање: дали е предоцна да се преиспита, продолжи или прекине една веќе долго време воспоставена тенденција во рамките на уметноста или е време да се размисли за ...
сите 6 | | | веќе видена

Познатиот американски комичар, режисер, глумец и сценарист Кевин Смит (47), на Фејсбук објави дека вчера, меѓу два негови настапа во Глендејл, Калифорнија, преживеал срцев удар. Тој истакна и дека уште на настапот му се слошило. - Имав тежок срцев удар... Морав да го откажам вториот настап и да одам в болница, додава тој во објавата. Комичарот е најпознат по улогата на „Тивкиот Боб“ во филмот „Приправници“ и неговите продолженија. Тој цел живот се бори со прекумерна тежина, а во еден дел од животот имал и 180 килограми.
сите 7 | | | веќе видена

Пионерите на рок-ен-ролот, „Ролинг Стоунс“ ги објавија датумите на мини-турнејата што ја планираат за годинава низ Европа, односно главно во Велика Британија. Во манири на вистинска рок ѕвезда, која веќе 55 години е на естрадата, Кит Ричардс истакна дека за нив „нема застанување“. - Вистинско задоволство е да се свири со овој бенд. Нема запирање, допрва почнуваме!, изјави тој. Датумите на настапите, се следни: 17 мај - Кроук Парк, Даблин, 22 мај - Лондонскиот Стадион, 5 јуни - Стадионот Олд Трафорд, Манчестер, 9 јуни - БТ Мјурифилд Стадиум, Единбург, 15 јуни - Принсипалити Стадиум, Кардиф, 19 јуни - Твикенхемскиот стадион во градот Твикенхем, 22 јуни - Олимпија стадион, Берлин, 26 јуни - Оринџ Велодром, Марсеј, 30 јуни - Мерцедес-Бенц Арена, Штудгарт, 4 јули - Летнани Ерпорт, Прага, 8 јули - ПГЕ Народови Стадиум, Варшава.
сите 5 | | | веќе видена

Новите технологии му донесоа такви можности на човештвото кои на крајот на минатиот век, или пред само 20 години, не можеа да се замислат. Придобивка на новата дигитална ера е лесниот пристап до сè што нè интересира, преку најголемата слободна електронска енциклопедија - Википедија. Наместо трагања по архиви и библиотеки и пребарувања во томовите тешки енциклопедии, на просечниот човек денес му е потребен само еден мобилен телефон и се‘ му е на дофат. „Замислете свет во кој секој човек на планетава ќе има слободен пристап до целото човеково знаење. Тоа е она на што работиме ние“, изјавил Џими Велс, еден од основачите на Википедија. На брзиот пристап до оваа енциклопдија и брзото множење на содржините во безграничниот простор на интернетот упатува и нејзиното име: wikiwiki на хавајски значи: брзо, иако е распространето и мислењето дека Вики е акроним од: What I Know Is. Википедија е проект почнат во јануари 2001 година, само на англиски јазик, од основачот на Фондацијата Викимедија - непрофитна ...
| | веќе видена

Почина веганката Мари Лопез , која стана популарна по Јутјуб каналот за здрав начин на живот, што го водеше со нејзината внука Лиз Џонсон. Лопез, која во своите емисии тврдеше дека веганството може да излекува од рак, почина по медицински третман за карцином на дојката. Според нејзината внука причина за неуспешното лекување е тоа што во болницата ја хранеле со месо. - Тој начин на исхрана во комбинација со подготовка на храната во микробранова печка се причина за нејзината смрт, потенцира Џонсон. Лопез меѓудругото практикувала и строги детоксикациски диети како 90-дневно чистење со сокови од лимон и ѓумбир. По смртта на Лопез, нејзината внука ја укина можноста да се коментира на каналот.
сите 9 | | | веќе видена

Почнувајќи од утре (26 февруари), па во следните недела дена во срцето на Скопје се одржи АРТ Симпозиум С‘копје на кој ќе учествуваат и творат триесеттина уметници. Поразговаравме за истиот со Гордана Винчиќ, која говори за предизвиците и се она што следи поврзано со овој интересен настан... Симпозиумот ќе биде одржан од 26.02 до 04.03.2018 во Градската кафеана Пелистер на Плоштад Македонија. Како еден важен дел од настанот на 3 Март ќе се реализира и Мултимедијална интернационална изложба на која ке бидат претставени сите дела, творени во периодот од страна на странските учесници и донираните дела од локалните уметници. Организатори се уметниците Гордана Винчиќ и Игор Љубовчевски во соработка со Центарот за промоција на култура и туризам . Ликовната колонија која ќе се одржи за прв пат во центарот на Скопје е во организација ваша ( Гордана Винчиќ) и Игор Љубовчевски. Кои се мотивите за организирање на истата, кој е концептот на истата и кои се плановите и очекувањата? Идејата ни се појави природно како ...
сите 3 | | | веќе видена

Толку човечност, великодушност и емпатија спрема пациент одамна немам видено. Ме оперираше и мене и моите двајца браќа, душа од човек. Многу ви благодарам докторе. Навистина ја оправдавте титулата најдобар хирург на Хрватска , вели Анита Марушиќ за д-р Дарко Крстов, од Општата болница во Дубровник, кој е избран за најдобар хирург во Хрватска. Изборот за најдоктор во Хрватска веќе петта година го спроведува порталот najdoktor.com , кој ги избира најдобрите доктори во земјата врз основа на неколку критериуми, меѓу кои вкупен број коментари, односот на бројот на позитивни и негативни коментари, како и квалитетот на самите коментари. - Доктор Крстов е непроценлив во нашата дубровничка болница. Секогаш со добра волја и добар пристап спрема пациентот. Иако извршува тешка и одговорна работа, секогаш е подготвен за пациентите, гласи коментарот на Ина Сутиќ од Дубровник. Нејзината сограѓанка Ана Марија оставила коментар на порталот во кој истакнува дека д-р Крстов е прекрасен човек и доктор. - Овој доктор не ...
сите 5 | | | веќе видена

А второт, моторџија и авантурист Жељан Ракела денеска ќе ја промовира неговата невообичаена авантуристичка книга „300.000 километри мотоавантура“. Книгата изобилува со интересни, поучни, возбудливи и несекојдневни моменти и доживувања. Ракела минал 300.000 километри, низ пет континенти, за само седум години. На настанот ќе присуствуваат и Силвана и Тони од мото-клубот „Ноќни волци“, кои ќе ја претстават нивната авантура „Гушни го светот“, односно предизвикот да патуваат со моторцикл низ светот.
сите 4 | | | веќе видена

Избор на македонски пословици и поговори од својата богата ризница... Без алат нема занат. Без време нишчо не зрее. Без здравје немат богатство. Без жена, без куќа. Без мака нема наука,. Без пот нема бериќет. Без пушка ајдук. Бела книга црно писмо. Бели пари за црни дни. Белото црно не бидуа. Беља чоек пари да има, беља да нема. Бесен газ, крвав носи. Би лага доби, скака скакулец доскака. Било што било, сојкино крило, сојката летна, мачката клепна. Бистра водица, мирна главица. Блага реч железна врата отворат. Богатство немат наситство. Бог да ве чува од оган, од вода и од лоша жена. Бог да те чуа од домашен арамија. Бог да те чуа од гнил мос и од прдлив гос. Бодни прачка пиј вино. Бозаџија за алваџија. Боле го заб та криве. Болен здрав носит. Болеста (или злото) да би било добро и в градина би го садиле. Болеста иди у чоека со оки, а бега со драмои. Болеста лесно доаѓа, а лесно не си оди. Болна жена, болна и куќата. Борџот ет полош и от волкот. Брат брата не ранит (ама) тешко (му) кој го немат. Брат за ...
| | веќе видена

Почина веганката Мари Лопез , која стана популарна по Јутјуб каналот за здрав начин на живот, што го водеше со нејзината внука Лиз Џонсон. Лопез, која во своите емисии тврдеше дека веганството може да излекува од рак, почина по медицински третман за карцином на дојката. Според нејзината внука причина за неуспешното лекување е тоа што во болницата ја хранеле со месо. - Тој начин на исхрана во комбинација со подготовка на храната во микробранова печка се причина за нејзината смрт, потенцира Џонсон. Лопез меѓудругото практикувала и строги детоксикациски диети како 90-дневно чистење со сокови од лимон и ѓумбир. По смртта на Лопез, нејзината внука ја укина можноста да се коментира на каналот.
сите 10 | | | веќе видена

Во четврток (22 февруари 2018) во Даут пашиниот амам, ќе се одржи концерт на Детскиот радиохор на Бугарското национално радио... Концертот на Детскиот радиохор на Бугарското национално радио кој ќе се одржи во Даут пашиниот амам, при Националната галерија на Македонија, е по повод Претседателството на Република Бугарија со Советот на ЕУ. Истиот ќе започне во 19 часот. Влезот е слободен.
сите 2 | | | веќе видена

next