Женскиот младински хор при МКЦ под диригентство на Сашо Татарчевски освои неколку награди на меѓународниот младински фестивал и натпревар во Братислава, кој се ...
сите 9 | | | веќе видена

Воениот музеј Харбије во Истанбул е дом на Илинденското црешовото топче. Токму заради тоа бев во посета на Воениот музеј со надеж да го видам. Разгледувајќи го ...
сите 5 | | | веќе видена

Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“ има натпреварувачки карактер, а се одржува под покровителство на Собранието на Република Македонија и со ...
сите 24 | | | веќе видена

Денес, петок (7 јули 2017) на програмата на Бит Фест ќе може да проследите... 18:30 – Арт и култура – Аврата – Работилница за изработување на стоп анимација ...
сите 5 | | | веќе видена

Од печат излезе книгата кратки раскази „Смртта долетува насмевната“ со која Стефан Марковски ја доби наградата „Крсте Чачански“ за 2017-та по конкурсот ...
сите 3 | | | веќе видена

Летната манифестација „Скопски летен ритам“ на седми (7) јули на плоштадот на ВМРО, со почеток во 21 часот, стартува „Стенд ап вечерта за смеа на улица“. ...
сите 5 | | | веќе видена

Smoke Mardeljano и припаѓа на помладата генерација рапери од Србија кој негува вистински цврст звук пронижен со лирика која преовладува со гнев и револт кон ...
| | веќе видена

Град Скопје ги повикува заинтересираните историчари на уметноста, кустоси или куратори да земат учество во постапката за селекција на куратор-кандидат од Град ...
сите 8 | | | веќе видена

next