Едно време еден сирома сељанин се свршил за една девојка и ќе се оженел, туку немал кум, да го венчат. Тој излегол од дома си и тргнал да барат кум, ама сакал, кумот да бидит прав (справедлив) чоек. Ходеешчем по кум, патем го стретил Ристос, го поздравил и му рекол: - Помози Бог! - Дал ти Бог добро! му одгоорил сељанинот. - Су здравје така? - го опитал Ристос. - Одам да си барам кум - одгоорил пак сељанинот, - сум се свршил и овје дни сакам да се женам, а си немам кум да ме венчат, и сакам кум прав чоек. - Ајде - му рекол Ристос, - не ме сакаш јас да ти бидам кум? - Кој си ти? - го опитал сељанинот. - Ја сум Исус Ристос - му рекол. - Не те сакам тебе! - одгоорил сељанинот. - Ти си Ристос, син Божиј, сам Господ, ама не те сакам, зашто не си прав: на едни им даваш немерено богатсто, а пак друѕи и остааш да умирает од глад. Ти не си прав, та затоа не те сакам, јас сакам прав чоек. Го заминал него и си тргнал патот. Потамо го сретил св. Петар. И тој го поздравил и го опитал каде ојт. Сељанинот и нему исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

Кинотека на Македонија е прогласена за едно од најдобрите арт кина во Европа според блогот Spotted by locals. На блогот се објавени водичи за 71 град креирани од локални жители кои пишуваат за нивните омилени места во градот. Основачите на блогот ги посетуваат сите градови и лично ги запознаваат локалците кои пишуваат за блогот и ги посетуваат локациите препорачани од нив. - Скопје има прекрасно арт-кино во кое се чувствувате како во Музеј на филмот. Кинотеката главно се фокусира на независниот филм и документарци. Речиси секој месец се одржуваат ретроспективи и филмски ревии посветени на филмови од одредена земја. Кинотеката е посветена на презентирање на суштинската филмска уметност, стои во статијата на блогот за Кинотеката чиј автор е Бојана Трајковска. Останатите Европски арт - кина може да се видат на ТУКА .
сите 9 | | | веќе видена

Вчера во спомен куќата на Фестивалот за народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ во Долнени почнува петдневниот семинар за изучување на изворните инструменти и песни. Семинарот е во рамките на Фестивалот кој по 44-ти пат ќе се одржи в петок и в сабота, на 29 и на 30 јуни во Прилеп и на Рудина кај Долнени. На Семинарот 10-ина ученици од основното училиште во Долнени ќе работат со етномузикологот Горан Василески кој ќе им ги открива тајните на изворните песни и инструменти. Според Василески, семинарот стана традиционален и ја нагласува една од главните цели на Фестивалот. - Една од најбитните цели е зачувување и пренесување на богатото вековно изворно творештво на новите генерации. Семинарот тоа го прави упатувајќи ги младите во начинот на изворното пеење и музицирање. Задоволство е да се работи и да се пренесува народното творештво, а интересот постои, вели Василески. Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ ќе се одржи в петок и в сабота во Прилеп и на Рудина кај Долнени. Околу ...
сите 20 | | | веќе видена

Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски изминатиот викенд ја имаше својата азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, кој е меѓу најголемите фестивали во Азија. Премиерата на петтиот игран филм на Манчевски беше во селекцијата „Ново од авторите“. - Режисерот Манчевски беше присутен во Шангај за премиерата по која имаше разговор со публиката. Како специјален гостин, на затворањето на фестивалот учествуваше и во врачувањето на наградата за најдобро филмско деби. „Бикини Мун“ пред публиката го претстави менаџерот на Шангајскиот фестивал Мао Лијун, кој како критичар прв пишувал за филмовите на Манчевски уште од „Пред дождот“, соопшти продукцијата „Банана филм“. По повод премиерата на „Бикини Мун“ кинеската телевизија снимила и емисија за Манчевски. Филмовите на Манчевски се популарни во Кина и се предаваат на универзитетите во Пекинг, Шангај и Чонкинг, а со „Пред дождот“ студентите учат за филмска структура. Минатата година творештвото на Манчевски беше претставено на гостување во Шангај што, ...
сите 4 | | | веќе видена

(Њујорк Тајмс - Њујорк) Да се шетате низ „Стадиум Гудс“ продавницата на 300 метри квадратни во Њујорк значи да се соочите со редови беспрекорни спортски обувки. Погледнете повнимателно и цената ќе ве шокира. На пример, пар бели „Најк Џордан 1“ патики на модниот дизајнер Вирџил Аблох (Off White, Louis Vuitton) кои оригинално чинеа 190 долари, сега се продаваат за 2.750. Покрај нив е редок пар „ PW Human Race NMD TR“ кои ги дизајнирал музичарот Фарел Вилијамс. Цена: 12.350 долари. Пазарот на дизајнерски патики деновиве е сериозна работа а „Стадиум Гудс“, кој препродава ретки или ограничени изданија, стана „Тифани“ за љубителите на патики. Фанатични љубители на патики постојат со децении, а купувањето и размената претежно се одвиваа на иБеј или со лични трансакции. Дури во последните неколку години овој пазар процветал. Џон Мекфитерс, кој со Џед Стилер го почна „Стадиум Гудс“, вели дека промената ја поттикнале „луѓе кои сега од детство учат како да ја третираат модата како спорт – на начин на кој жените ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Сули ан (Факултетот за ликовни уметности) вечерва (25 јуни) од 21 часот во рамки на „Скопско лето“ концерт на удирачки инструменти ќе одржи Сара Симоновска. На концертот, насловен „Тапанот се слуша надалеку“, таа ќе изведе дела од Бах, Добри Палиев, Ерик Самут и Вон Маиси. Сара Симоновска (Куманово, 1994), по стапките на својот татко, почнала да свири тапани на четири години. Средно музичко образование почнала во „Илија Николовски-Луј“, но матурирала на Interlochen Arts Academy во Мичиген, САД. По добиена целосна стипендија, во 2014 година се запишала на студии на Универзитетот во Флорида. Учела ударни инструменти од многу професионалци, има учествувано на голем број натпревари низ светот и добила награди во Мичиген, Флорида, во Бугарија и на натпревар во Скопје. Постдипломските студии по ударни инструменти Симоновска ќе ги продолжи во Охајо, САД.
сите 28 | | | веќе видена

Почина познатата пијанистка со светска кариера Елена Мисиркова-Лоза, правнука на македонскиот преродбеник Крсте Петков Мисирков. Мисиркова беше реномирана македонска пијанистка, интернационално афирмирана, која беше родена во Скопје. Средното музичко образование по пијано го завршува во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје. Дипломира и завршува постдипломски студии по пијано на Државната музичка академија „Гнесини“ во Москва, Русија. Од 1989 до 1994 година специјализира на Виенскиот конзерваториум во Виена кај професорот Леонид Брумберг. За време на студиите носител на стипендија за талентирани млади уметници на Македонија/Федерална влада на Југославија, стипендија за постдипломци на Република Македонија, стипендија на Министерството за образование на СССР и стипендија на СССР за постдипломски студии по препорака на Дипломската комисија. Од 1987 до 1989 година, Мисиркова е професор по пијано во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“. Од 1997 до 2002 година, работи како асистент по пијано на Факултетот за ...
сите 19 | | | веќе видена

Етнокореолозите да се вклучат во центрите и домовите за култура - работен состанок на оваа тема се одржа во Неготино. Се разгледуваше Предлог-стратегијата за вклучување на етнокореолозите во функционирањето на центрите и домовите за култура, музеите, државните фестивали и семинари. Присуствуваа етнокореолози или стручни лица кои се занимаваат со изучување на македонската традиција и македонските традиционални ора, претставници на Министерството за култура и културните домови и центри. - Од пред неколку месеци изготвивме Стратегија за вклучување на етнокореолозите во културната дејност во државата. Ја имаме поддршката од Министерството за култура и веќе во центри за култура се вметнуваат во систематизација и програма вакви кадри. Целта е зачувување на традицијата и македонскиот фолклор, рече за МИА Александар Арсов, член на Здружението на етнокореолози на Македонија. Плодна работа и остварување на целите на Здружението на етнокореолоз посака неготинскиот градоначалник Тони Делков. - Колку што сум ...
| | веќе видена

Изворните музички инструменти во Македонија се важни за зачувување на нејзината културна традиција, а ќемането е еден од најпознатите во источниот регион на државата и потребно е да се обучуваат млади луѓе за изработка и музицирање на овој инструмент. Ова е главниот заклучок од семинарот за ќемане што се одржа во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани, во соработка со Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ од Скопје , Етноимузиколозите Родна Величковска и Горанчо Ангелов, како и фолклористот Драги Атанасов, кои беа предавачи на семинарот, истакнаа дека со отворањето на одделот етнокореологија на Музичката акдемија во Штип им се овозможува на младите да го изучуваат и ќемането. - На сите музички академии во Русија веќе знаат за ќемането и за изворната музика што е карактеристична за Осоговијата. За жал, кај нас се помал е бројот на инструменталисти на ќемане, бидејќи младите се одлучуваат да свират на кавал, тапани, гајда и други народни инструменти, а еден од најкарактеристичните инструменти како да ...
сите 11 | | | веќе видена

Четириесеттина сликари од Македонија, но и повеќе европски држави од денеска во наредните три недели ќе творат на 9-тата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, организирана од компанијата ВИА од Вевчани. Врвни сликарски имиња од земјава, но и од Грција, Бугарија, Словенија, Србија, Полска, Франција, Шведска, ќе творат на тема „Заедничките вредности помеѓу народите на Балканот како мост за развој на меѓусебното пријателство, почитта и разбирањето“. Свое обраќање на отворањето ќе има истакнатата француска уметничка со виетнамско потекло, Ми Ан Хо, по што ќе следува камерен концерт за учесниците и пријателите на колонијата, на регионалната музичка ѕвезда, Жељко Самарџиќ и македонската поп икона, Драган Мијалковски. Меѓународната колонија „Вевчански видувања“ се одржува од 2010 година во ресторанот „Виа Игнација“, а уметниците имаат можност од повеќе локации да ги преточат убавините на Вевчани на платно. На оваа уметничка манфестација досега имаат учествувано над 200 еминентни ликовни уметници од ...
сите 30 | | | веќе видена

Уметникот и доцент на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, Охрид, Јане Бакрески со свои уметнички инсталации и предавање учествува на Интернационалниот симпозиум за електронска уметност (ИСЕА), во Дурбан, Јужноафриканска република. Инсталациите со наслов „Аугментативна апстракција“ и „Голем човек“ своите почетоци ги бележат уште во 2016 година. Првата изложба на „Аугментативна апстракција“ се одржа на Фестивалот „Охридско лето“ во просториите на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, поддржана од менаџментот и од двете институции, предизвикувајќи со својата иновативност интерес кај пошироката уметничка јавност. И двете инсталации се зафаќаат со предизвикот на односот помеѓу уметноста и технологијата, кој доаѓа како природен резултат на интерестот и работата на Бакрески, не само до традиционалниот, туку и со дигиталниот медиум. Тие визуелно го толкуваат проблемот на односот на човекот со себеси, со светот, техниката, уметноста, допирајќи актуелни прашања и нудејќи еден ...
сите 3 | | | веќе видена

Во ликовното студио на Пионерскиот дом во Гевгелија е отворена годишната изложба од работилница на која се претставени делата изработени од децата во рамки на летната ликовна школа која работеше под менторство на ликовниот уметник Мирјана Крстева-Массетти. Малите ликовни уметници, рече Массетти, годинава создаваа дела во духот на боите на летото. Техниките застапени во нивните дела се акварел, гваш, колаж, темпера, акрил на платно и неколку експериментални техники. - Нашата ликовна работилница активно работи од крајот на 2015 година. Во текот на нејзиното постоење бележиме континуитет во работата кој резултира со финални изложби на крајот од годишните квартали. Особено сме горди што годинава детската продукција е исклучителна, истакна менторот Мирјана Крстева-Массетти.
сите 6 | | | веќе видена

Книжевна вечер на Лидија Димковска во организација на „Поетека“, во рамки на проектот „Читајќи го Балканот“, вчера се одржа во Тирана, Албанија. На книжевната вечер, која Димковска специјално и ја посвети на неодамна починатата хрватска писателка со европско реноме, Даша Дрндиќ, се читаа извадоци од делата на Дрндиќ и песни од Димковска во препев на албански јазик на Даим Мифтари. Вечерта ја водеше албанскиот писател и уредник на „Поетека“ Ариан Лека. Лидија Димковска во текот на јуни е гостинка на резиденцијалната програма за писатели на издавачката куќа „Поетека“ од Тирана, која е дел од проектот „Читајќи го Балканот“. Проектот „Читајќи го Балканот“ се реализира со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската унија и на европската мрежа за превод и книги Традуки. Наскоро на албански јазик ќе биде објавен романот на Димковска „Скриена камера“, а списанието за литература „Поетека“ ќе објави поголем избор од нејзината поезија.
сите 20 | | | веќе видена

Во Битола денеска (23 јуни) ќе почне шестиот „Шекспир фестивал“ кој ќе го отвори домаќинот и организатор на фестивалот, битолскиот Народен театар, со претставата „Јулие Цезар (Res Publica - Cosa Nostra)“ на Златко Паковиќ. Најавена e програма до 30 јуни кога фестивалот ќе биде затворен од Црногорскиот народен театар од Подгорица, кој со многуброен ансамбл ќе ја изведе претставата „Зимска бајка“ во режија на Дино Мустафиќ. На годинашниот „Битола Шекспир фестивал“ атрактивен а-капела Шекспир концерт и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија. Директорот на Битолскиот театар, Иван Јерчиќ, истакна дека прават посебни подготовки за гостувањето на уметниците од Полска кои на 29 јуни ќе изведат а-капела Шекспир концерт. - Очекуваме атрактивен концерт на хорот од Краков кој ќе биде придружуван од една од најголемите ѕвезди во Полска и Европа, уметникот Станислав Сојка. За време на концертот тој ќе приреди рецитал со сонетите на Шекспир. ...
сите 37 | | | веќе видена

Актерот Џони Деп во интервјуто за „Ролинг стоун“ за прв пат соопшти детали за банкротот, пороците и животот по разводот. За време на интервјуто Деп пушел мешавина од тутун и марихуана, а новинарот на „Ролинг стоун“ забележува дека испил и поголемо количество вино. - Не е точно дека трошам 30.000 долари на вино, трошам многу повеќе, истакнува актерот во интервјуто. Тој признава дека исклучително многу страдал по разводот со Амбер Хард. - Паднав најниско што можеше да се падне. Следнот чекор беше некаде да се замине со отворени очи, а да се вратам со затворени. Навистина не можев да ја поднесам болката, потенцира Деп. Актерот открива, дека за време на турнејата со неговата музичка група, започнал да пишува мемоари на стара машина за пишување. - Секогаш сум сакал да правам само добро и мислам дека тоа и го работев. Немав претстава во каква ситуација сум, се додека едно утро не седнав на машината за пишување. Навечер очите ми беа насолзени и не можев дури ни да го прочитам текстот, наведува актерот. Во ...
сите 24 | | | веќе видена

Почина Вини Пол Ебот , еден од браќата основачи на метал бендот Пантера... Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бендот Пантера, починал вчера вечер на 54 годишна возраст. Нема информации за причината за смртта на тапанарот на култниот бенд. Вини Пол го основаше бендот заедно со неговиот брат, Дерел „Дајмбег“ Ебот, кој беше застрелан во 2004 година за време на концерт од страна на душевно пореметен посетител. Легендите на хеви метал сцената на во САД како Дејв Мастејн, Пол Стенли и групата Антракс денеска се простија од Вини Пол.
сите 5 | | | веќе видена

На 26.06.2018 година (вторник), со почеток во 20 часот во објектот Мала Станица, ќе се отвори изложбата Плакатот во Националната галерија на Македонија. Во текот на седумдецениското постоење на Националната галерија на Македонија, во годината кога Институцијата го прославува овој значен јубилеј, за првпат се изложуваат плакатите кои биле дизајнирани по повод сите изложби низ повеќе децении, поточно опфаќаат период од петата деценија на минатиот век па до денес. Најстариот изложен плакат е од далечната 1955 година од изложбата на големиот Хенри Мур, одржана во Даут пашиниот амам, каде и е основана Уметничката галерија на Македонија со својата поставка, во далечната 1948 година. Преку оваа изложба на плакат се потсетуваме на низа ретроспективни претставувања на уметниците од основоположничката генерација, Личеноски, Мартиноски, Пандилов, Лазески, Димо Тодоровски, самостојни изложби на професорите од Факултетот за ликовна уметност, Мазев, Шемов, Хаџи Бошков... Значајни за Националната Галерија се ...
сите 10 | | | веќе видена

Од богатата македонска фолклорна ризница, Македонски народни заклетви ... Аир да не видам од челатта. (Така ги уверува стројникот родителите на девојката дека ќе ја омажи на убаво место.) Ако имам една пара, кај што оди парата и ја да идам. (Т.е. верувај дека немам пари.) Ако имам една пара ќар, како парата да станам, има ќесатл’к сега, та затова само и само пари да земам. Ако сум фанал со раци, раците да ми се исушат; и: Ако сум фанал со раци, раците да ми се фанат. (Така се заколнува некој што е наклеветен за кражба.) Ако бидеме здрави и живи, ќе идеме и в година на манастир. (Така се заречуваат домашните, кога некој ќе оздрави.) Ако ти дојдам уште еднаш, ногата да ми се скрши. Ако ми стане детево, со еден овен ќе идеме на Свети Јован Ветерсќи. Ако ми стане Трајко, на Света Недела една свеќа ќе запалам. Ако родам машко, на Свети Илија ќе донесам в година еден петел. Ако се куртулисам од таа беља, в година ќе донесам на Свети Аранѓел едно теле. Бок ти душа. (Така го заколнуваат некој човек да потврди дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Со читање на песната „Липа“ од Матеја Матевски, во Друштвото на писателите на Македонија се одржа манифестацијата „Празник на липите“ на која годинашните награди „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид, Видое Видичевски и на романскиот поет, Ѓеорѓе Добре. Наградите им ги врачи претседателката на македонската писателска асоцијација Соња Стојменска-Елзесер, а за нивното творештво зборуваа писателите Раде Силјан и Ермис Лафазановски. Видичевски е повеќе од шест децении активно присутен на македонската книжевната сцена, автор е на поетски и на прозни книги, а особено е значаен неговиот ангажман во покренување и профилирање значајни институции во неговиот роден Охрид - Историскиот архив, Радио Охрид, манифестацијата „Прличеви беседи“ и е меѓу иницијаторите за основањето на фестивалот „Охридско лето“. - Ова се факти кои говорат за исклучителен работен ангажман, за потребата од збогатување на содржините на градот Охрид. Видичевски е доследен во создавањето на книгите кои на тематски план чинат една ...
сите 11 | | | веќе видена

Со концерт на Дадо Дганит, позната пејачка и член на Националниот театар на Израел „Хабима“ и познатата израелска флејтистка Зер Авив, вчера вечер во Македонската филхармонија беше отворен фестивалот „Скопско лето 2018“. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје го организира нејзиното гостување со поддршка од Амбасадата на Израел во Македонија, а со концертот се одбележуваат 70 години независност на Израел. Публиката ја поздрави и се обрати израелскиот амбасадор Дан Оријан, а фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот на Град Скопје. Од денес, кога на програмата е првата театарска изведба („Крал Ричард Трети“) со гостувањето на „Гавела“ од Загреб во МНТ, „Скопско лето“ ќе продолжи со програмските содржини кои традиционално траат до 31 јули. Во 40-те фестивалски дена најавени се околу 50 настани - театарски претстави, концерти од различни жанрови, програми за деца, десетина изложби со домашни и со ликовни уметници од странство, промоции на книги, а од 12 јули во Сули ан ќе ја има и редовната филмска ...
сите 27 | | | веќе видена

next